LEIDSCH Wï DAGBLAD Uitkeringen samenwoners niet gekort DOE MEE T0URSPEL zelf betalen 'Dienstverlening moet in wetboek -ISS* Spanje en EG iets dichter bij elkaar Bedrijfsafval mag provincie Zuid-Holland niet in of uit Ploegarts Joegoslavië overleden Geen Ierse socialisten in Europees Parlement PR1JS-RECORDS "KINDERZITJE" oitvebkoop Wet niet op 1 juli klaar Sj^ vJuto Occasion Centrum VERDORIE, WOENSDAG 20 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37426 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs. J. W. E. Metselaar 2300 Afl Leiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGDLAD VOOR LEIDEN EN OnASTREKEN Voor tel.nrs. zie cotofon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland gaat de in- en uitvoer van bedrijfsafval in de provincie per 1 juli verbieden. Het vervoer van be drijfsafval tussen gemeenten moet vanaf die datum eerst bij de pro vincie worden gemeld. Het afval mag bovendien alleen nog worden afgevoerd naar bedrijven die in het bezit zijn van de vereiste vergun ningen voor de verwerking ervan. De meldingsplicht wordt geleide lijk, per categorie van bedrijven, over een aantal jaren ingevoerd. De meldingsplicht geldt voor alle be drijven die hun afval niet door de gemeente of voor de gemeente werkende bedrijven laten ophalen en vèrwerken.De maatregel vloeit voort uit de provinciale verorde ning bedrijfsafvalstoffen, die per 1 juli in werking treedt.Ten minste 25.000 bedrijven en instellingen in Zuid-Holland krijgen met de nieu we regeling te maken. Het gaat niet alleen om fabrieken en produktie- bedrijven, maar ook om winkels, supermarkten, restaurants en kan toren die met afvalstoffen te ma ken hebben. Het buiten en binnen de provinciegrenzen brengen van bedrijfsafval is dan alleen nog mo gelijk met een speciale provinciale ontheffing.Met de nieuwe verorde ning verwacht de provincie binnen enkele jaren de totale stroom van bedrijfsafvalstoffen te kunnen be heersen en produktie en verwer king van dit afval zo goed mogelijk op elkaar te kunnen afstemme- n.Eind van deze maand zullen er in het provinciehuis in Den Haag voor bedrijven en gemeenten voor lichtingsbijeenkomsten over de nieuwe regeling worden georgani seerd. LYON (GPD) - De arts n Joegoslavische elftal, de 65-jarige Bozidar Milenovic, die gisteren tij dens de wedstrijd Joegoslavië- Frankrijk in St.-Etienne een hart aanval kreeg, is vannacht in een ziekenhuis in St.-Etienne overle- den.Milenovic, die ook arts was van Radnicki Nis, zakte tijdens de tweede helft voor de dug-out plot seling in elkaar. Ter plekke werd eerst nog hartmassage toegepast, waarna hij met spoed naar het zie kenhuis werd overgebracht. Daar werden twee nieuwe hartaanvallen hem fataal.Berichten als zou ook de trainer van het Joegoslavische elftal, Todor Vesolinovic, tijdens het duel Frankrijk-Joegoslavië door een hartaanval zijn getroffen, berusten op onwaarheid. Vesolino vic, die zaterdag na dë 5-0 neder laag van Joegoslavië tegen Dene marken last had van hyperventila tie, is vanmorgen gewoon met zijn ploeg huiswaarts vertrokken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden gaat met ingang van 1986 jaarlijks acht miljoen gulden eigen geld in de stadsvernieuwing steken. Bo vendien is er deze zomer voor het eerst sinds 1981 geen bezuinigings operatie nodig. Dit blijkt uit het 'Meeijarenbeeld 1985-1988' dat gis termiddag door PvdA-wethouder Bordewijk (financiën) werd gepre- senteerd.Door de invoering van een nieuwe regeling voor de stads vernieuwing krijgt Leiden van het rijk voortaan nog maar zo'n vijftien miljoen gulden per jaar, de helft van het bedrag dat de gemeente voorheen kreeg. De hele stadsver nieuwing dreigde daardoor in het slop te raken. Daarom hebben B en W besloten meer gemeentelijk geld in het opknappen van walmuren en bruggen en het vervangen of aanleggen van rioleringen te ste ken. Elk jaar zal de gemeente acht miljoen gulden extra uittrekken voor stadsvernieuwing. "Dan blijft er nog wel een vermindering van zo'n zeven miljoen gulden over, maar de ergste klap is opgevan gen", aldus Bordewijk.De acht mil joen gulden zijn gevonden door de afschrijvingen op oude investerin gen opnieuw te gebruiken. Simpel gezegd gaat dat als volgt: als de ge meente een investering doet over pakweg veertig jaar, leent ze dat geld. Jaarlijks vindt er aflossing plaats, als gevolg daarvan daalt het bedrag dat de gemeente aan rente moet betalen. Als de gemeente vasthoudt aan het oude rentebe drag kan het afgeloste deel van die investering opnieuw worden ge- bruikt.In het verleden werd zo niet gehandeld, omdat er moest wor den bezuinigd, aldus wethouder Bordewijk. Er was toen ook geen geld nodig voor stadsvernieuwing, omdat alle plannen werden betaald door het rijk uit de zogenaamde In terim Saldo Regeling, de regeling die per 1 januari 1985 verdwijnt. Door de verlaging van het te beta len rentebedrag kon toen de bezui niging op andere zaken worden be perkt, aldus Bordewijk.(zie verder pagina Leiden) DEN HAAG (ANP)- Dienstverle ning, het verrichten van nuttige werkzaamheden voor de samenle ving, moet worden opgenomen in het Wetboek van Strafrecht als al ternatief voor celstraf. Dit is een van de aanbevelingen van een werkgroep, die een onderzoek heeft gedaan naar alternatieve straffen. Het advies is aangeboden aan minister Korthals-Altes (justi- tie) en zijn staatssecretaris Korte- Van Hemel. DUBLIN (DPA) - In Ierland heeft Labour alle vier zetels in het Euro pees Parlement verloren. De La- bour-partij is de kleine coalitie partner in de regering van Garret Fitzgerald (Fine Gael). Daarmee is de Ierse Republiek het enige EG- land dat geen socialistische verte genwoordiger meer in het Euro pees Parlement heeft. Vannacht werd het eindresultaat bekend: Fianna Fail 8 zetels (in 1979: 5) Fine Gael 6 zetels (in 1979: 4) Onafhankeiijken 1 zetel (in 1979: 2) Labour 0 zetels (in 1979: 4) De opkomst was slechts 46 pro cent. Vijf jaar geleden bij de eerste verkiezingen voor het Europees Parlement nam 63 procent van de ca. twee miljoen kiesgerechtigden deel. Koeler peratuur rond veertien graden, 1 dagtemperatuur rond achttien graden. Tot matig toenemende wind uit west tot noordwest. 21 juni Zon op: 5.19, onder: 22.03 uur. Maan op: 2.06, onder: 13.27 uur. Hoogwater in Katwijk om 9.36 en 22.05 uur, laagwater om 5.14 en 17.41 uur. Alphen a/d Rijn - Leiden Dienstverlening houdt in dat een verdachte, aan wie anders een on voorwaardelijke gevangenisstraf zou zijn opgelegd, nuttig werk ver richt voor de maatschappij. De werkgroep verbindt daar wel een aantal voorwaarden aan: de ver dachte moet instemmen met een alternatieve straf, de te vervangen celstraf mag niet langer zijn dan 6 maanden, het aantal uren dienst verlening moet maximaal 240 be dragen, verspreid over ten hoogste een half jaar. Er is ruim driejaar geexperimen- teerd met dienstverlening in acht arrondissementen (rechtsgebieden van rechtbanken): Alkmaar, Alme lo, Assen, Breda, Groningen, Haar lem, Den Bosch en Zutphen. Uit onderzoek is gebleken dat dienstverlening door zowel pro jectverschaffers als dienstverle ners positief wordt beoordeeld. Veel dienstverleners hielden na af loop van hun .straf vrijwillig nog contact met de betrokken instellin gen. De gestolen klok van het caril- Assen is terecht. Gister middag dook de klok op in het gebouw van de Tweede Kamer op. De klok werd overhandigd tijdens de hoorzitting over de plannen om de uitkeringen aan zogenaamde 'voordeurdelers' terug te brengen. Het CDA-ka- merlid mevrouw J.G Kraaije- veld-Wouters kreeg de klok uit handen van enige actievoer ders uit Assen aangeboden.En kele weken geleden werd de klok uit het carillon bovenop het gemeentehuis van Assen weggehaald. Een actiegroep, die zich de „Geheime minister raad" noemde, eiste de verant woordelijkheid op. De bevol king van Assen had het carillon voor het grootste deel gefinan cierd. De gemeente Assen zal al les in het werk stellen om de klok terug te krijgen. verbouwing totale Tel. 131436 Botermarkt 14, Leiden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De korting op de bijstand van 'voordeurdelers' zal waarschijnlijk niet op 1 juli kunnen doorgaan. De kortingswet is niet op tijd klaar. Bovendien verzet een meerderheid van de Tweede Kamer zich tegen deze bezuinigingsmaatregel, waarmee het kabinet jaarlijks 175 miljoen wil besparen. 28 PAGINA'S Minister Brinkman (foto ANP) Tekst abortus wet bijgesteld PAGINA 5 Weinberger: kritiek op NAVO-partners Tegenvaller voor het bedrijfsleven Dit bleek gisteren tijdens een hoor zitting in de Tweede Kamer over het plan van het kabinet en uit me dedelingen van minister De Ko ning (sociale zaken). De bewinds man zei dat de wet niet op tijd ge reed kan zijn, ook al omdat zowel Tweede als Eerste Kamer het plan nog moet behandelen. Het wets ontwerp komt morgen aan de orde in de Tweede Kamer. Het plan, dat afkomstig is van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), komt erop neer dat mensen met een bijstandsuitkering die sa men een huis delen, straks nog slechts 60 procent van het netto minimumloon zullen krijgen. Nu is dat 70 procent. Directies van diverse sociale diensten zeiden gisteren op de hoorzitting dat het plan moeilijk uitvoerbaar is. Het is ook makke lijk te ontduiken. Bovendien geeft de controle de diensten veel extra werk. Als men die kosten aftrekt, zal het bedrag van f 175 miljoen misschien nog niet eens voor de helft worden bereikt. Ook de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten ziet weinig heil in deze bezuini ging. De Emancipatieraad heeft het plan in een advies aan de regering inmiddels afgewezen. Volgens de raad raakt de financiële zelfstan digheid - 'een van de belangrijkste emancipatiedoelstellingen' - nog» verder uit het zicht als de 'voor- deurdelers-norm' wordt ingevoerd. Het plan beperkt de keuze van bij standsgerechtigden om zelf uit te maken waaraan ze hun uitkering willen besteden, aldus de raad. Organisaties van jongeren, al leenstaanden en vrouwen hielden de kamerleden gisteren voor dat de terwijl het CDA vraagtekens heeft geplaatst bij de realiteitszin van de voorgestelde maatregel. Verwacht wordt dat de regeringspartijen zul len aandringen op een beoordeling per geval in de gemeenten afzon derlijk, in plaats van een landelijke regeling. Ook Denemarken in halve finale Overleg in beslissende fase LUXEMBURG (GPD) - De be sprekingen tussen de EG en Span je over toetreding van dat land tot de Gemeenschap zijn vannacht in een beslissende fase gekomen. Dank zij de compromisbereidheid van beide partijen is in principe over diverse hoofdzaken overeen stemming bereikt, aldus de Spaan se minister van buitenlandse za ken, Moran. De Spaanse regering had zich eerder in scherpe bewoor dingen beklaagd over de toela tingsvoorwaarden van de EG. Vannacht zijn de EG en Spanje overeengekomen gekomen dat er een overgangsperiode van tien jaar komt, waarin de EG en Spanje de importheffingen voor bepaalde produkten langzamerhand zullen korting kan oplopen van f 150 tot f opheffen. Hierbij gaat het onder sloten mogen houden voor zuivel- produkten, rund- en varkensvlees, graan en suiker. Daar staat tegen over dat de Spaanse boeren in die vier jaar slechts beperkt aanspraak zullen kunnen maken op steun uit het landbouwfonds van de EG. De onderhandelingen moeten op 30 september aanstaande afgerond zijn om de toetreding van Spanje (en ook Portugal) in 1986 een feit te doen zijn. De ministers van buiten landse zaken hebben vóór begin september en eventueel 3begin ok tober m elk geval extra vergaderin gen uitgeschreven om verder met de Spanjaarden te kunnen praten 300 per maand. Van diverse kanten werden sabotage-acties aangekon digd als het plan toch zou door gaan, bijvoorbeeld in de vorm van 'terughaalacties' door gratis winke len of reizen. De PvdA in de Tweede Kamer verzet zich tegen het plan van De Graaf. De WD ziet veel bezwaren, invoerheffing ruim 20 procent op industriepro- dukten uit EG-landen. Deze hef fing wil Spanje nog zeven jaar handhaven; de EG wil ze binnen zes jaar afgeschaft zien. Op landbouwgebied zal Spanje gedurende de eerste vier jaar na toetreding tot de EG de grens ge- zie de krant van zaterdag 23 juni Marinevliegtuig volgt Russische onderzeeboot (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG - Een verken ningsvliegtuig van de marine is vanmiddag van de basis in Val kenburg opgestegen om een Rus sische onderzeeboot voor de Ne derlandse kust te volgen. Het komt volgens de Marinevoorlich tingsdienst in Den Haag zelden voor dat Russische onderzeeboten van de Noordzee gebruik maken. fó§@\Van Het Motorhuis. alle merken In dlv. prijsklassen v/h Ton Menken ushal vondellaan 42. Lelden tel.:071-769315. hoorde ik véél te laai van dal éénmalige optreden. Had iemand me niet wat eerder kunnen inlichten7 Zorg dat je altijd eerste rang at. Neem zélf een abonnement. Postcode Plrfs J (f 63.10) Ik krijg de krant LEIDSCH DAGBLAD (MR ViERELD. STAD EN LAND. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1