Godefroot als puinruimer Leo van Vliet boekt ritzege "Jan Raas haalt Parijs" Yannick Noah niet naar Wimbledon iww a M JL Jj i KliIÉi11IdijiUiaidiM 071-144941 LET OP HET WITTE ZONNESCHERMM Russische coureur op de vlucht BEL VOOR INFORMATIE WOENSDAG 20 JUNI 1984 PARIJS (GPD) Zijn bedje was gespreid. Walter Godef- root was coach van de Belgische wielerbond en had na een jachtig bestaan van renner en sportdirecteur eindelijk vol doende tijd om met zijn gedachten bij zijn wielerzaak in Gent te zijn. Maar de 40-jarige Belg verkoos het risico. Tus sentijds trad hij aan als ploegleider van de Nederlandse Kwamtum-formatie van kopman Jan Raas. Een equipe die al onthoofd was voordat de belangrijkste wedstrijden moesten worden verreden, daardoor de grote successen ontbeerde en bovendien wat al te losjes werd geleid door de hoogbejaarde Lomme Driessens. Chaos, onzekerheid en ontevredenheid waren het gevolg. Godefroot echter aarzelde geen moment toen hem werd gevraagd de positie van de voortijdig (op eigen verzoek, luidde de officiële lezing) vertrokken Driessens over te ne men. Godefroot steekt, klonk het waarschuwend, zijn hoofd in een strop om juist vóór de Ronde van Frankrijk de formatie onder zijn hoede te nemen. Een motie van wantrouwen tegen, assistent-ploegleider Jan Gisbers, meenden weer anderen. Maar Godefroot zag het allemaal anders. „Gisbers heeft te weinig er varing om het nu al alleen te doen, dus doen we het samen. Zo'n wie lerploeg is een bedrijfje van 21 man. Wie een bedrijf van zo'n grootte wil opzetten heeft daar twee tot vijfjaar voor nodig, voor dat alles goed marcheert. Bij Kwantum moest het onmiddel lijk". Diplomatiek vermijdt Godefroot de term organisatorische puin hoop. „Driessens was iemand van de oude structuur. Hij belde op naar organisatoren en zei dan: ka meraad, arrangeer dat eens voor mij. Zelf ben ik als ploegleider al tijd anders geweest. Ik durf te zeg gen dat ik bij IJsboerke en Capri Sonne een ploeg had die wat orga nisatie betreft evenwaardig was aan die van Post. Trouwens, dat geldt voor bijna alle topploegen. En nu bij Kwantum komt het toch ook in orde". Gebrekkig Althans organisatorisch, „want om het sportief nog gans recht te ma ken zal niet meer lukken". Overi gens hebben het uitblijven van re sultaten en de gebrekkige organi satie volgens hem niets met elkaar LONDEN (AFP) - Yannick Noah zal niet deelnemen aan het toer nooi van Wimbledon. Dat maakte de organisatie dinsdag na de loting in Londen bekend. De Franse nummer één was voor het toernooi in Londen als zevende geplaatst. In de eerste ronde was hij gekoppeld aan de Engelsman Jonathan Smith. Al sinds het Open Franse tennis kampioenschap kampt Noah met een dijbeenblessure. Bij het toer nooi van Queens, vorige week, trok de Fransman zich om die reden in de eerste ronde terug. TtTwnnv wiviv vwatcpv h fipvi EXTRA RECLAME Schouderkarbonade per kilo Ribkarbonade per kilo Haaskarbonade per kilo Speklappen zonder zwoerd per kilo Hamlappen per kilo Varkens-fricandeau per kilo 'Varkens-rollade per kilo Gemarineerde buikrollade per kilo Varkens-poulet per 500 gram Shoarmavlees per 500 gram VLEESWAREN VERS VAN 'T MES Bloedworst per 500 gram 2.38 Zure Zult per 500 gram 3.38 Slagers Rookworst per 500 gram 3.75 Filet Americain per 150 gram 2.25 Ham per 200 gram 2.50 Boterhamworst per 200 gram 1.70 Gebraden Gehakt per 200 gram 1.70 Kipfilet per kilo 13.90 Kippepoten per kilo 5.50 Gepaneerde kippeschnitzels 1 kg 12,E Churchilllaan: 3 dagen! donderdag vrijdag zaterdag Tel. 071 - 761190 LEIDEN Lange Mare 90: 3 dagen! donderdag (ook op koopavond) vrijdag zaterdag Tel. 071 126955 LEIDEN VERS RUNDVLEES w Runderlappen klein n mdje per kilo 9.90 Runderlappen mager per kilo 13.90 Bieflappen per kilo 14.90 Rosbief per kilo 16.00 Tartaar per 500 gram 4.95 Soepvlees per 500 gram 6.00 Ossestaart per 500 gram 3.75 Biefstuk per 500 gram 12.50 Boerenleverworst per 400 gram 2.25 VERS, KANT EN KLAAR Gehakt half om half per kilo 5.90 Rundergehakt per kilo 9.50 Braadworst per kilo 5.90 Hamburgers per 10 stuks 7.50 Slavinken per 10 stuks 7.50 Vet Rookspek per kilo 5.50 Mager Rookspek per kilo 8.90 Gepaneerde Schnitzels per 500 gram 6.90 VOOR UW HUISDIER i Runderhart per kilo 5.50 Runderhart per 10 kilo 49.50 Lamshart per 5 kilo 22.50 1 KILO SHOARMAVLEES Rijnegommerstraat 13 dagen! donderdag vrijdag nu ook zaterdag open! Tel. 071 - 410925 ZOETERWOUDE (Hoge Rijndijk) ADVERTEREN IN HET Het zit er niet in dat Walter Godefroot, na een afwe zigheid van twee jaar terug in het profpeloton, als ploegleider van de Nederlandse Kwantum-forma tie een Tour de France-winnaar zal afleveren. Toch is hij ervan overtuigd dat er minstens een opmerke lijk feit te noteren zal zijn. „Jan Raas zal dit jaar Parijs halen", zegt hij resoluut. Sinds 1978 is de Zeeuw daar niet meer in ge slaagd. Meestal moest hij, zodra de eerste bergen opdoemden, met hevige rugpijn afhaken. Godef root echter zet een vraagteken bij die lichamelijke klachten van zijn kopman. „Ik denk dat het bij Jan meer mentaal dan fysiek is. Mentaal is hij nu echter extra sterk. De ploeg heeft nog geen resultaten ge haald en zijn seizoen is ook in het water gevallen. Daarom haalt hij zeker Parijs, of dat in de groene trui zal zijn...?" Raas als jager op dagsuccessen. Net als Adrie van der Poel, die door zijn schorsing drie maanden geen westrijd heeft kunnen rijden. „Maar van der Poel is een echte trainer. Hij kan zich ook op die manier enorm goed voorbereiden. Dat hoeft niet altijd minder te zijn dan wedstrijden rijden. Moser heeft daar dit jaar wel het bewijs voor geleverd". Voor het eindklassement verwacht Godefroot geen wonderen van zijn renners. Joop Zoetemelk, zinnend op revanche voor de gebeurtenissen van vorig jaar toen hij betrapt werd op het gebruik van verboden stimulerende middelen en ver werd te ruggezet in de rangschikking, rijdt (waarschijnlijk) zijn laatste Tour de France. „Hij is nog altijd goed voor een vijfde plaats misschien wel hoger. Je weet maar nooit. Van Lucien van Impe en ook van Zoe temelk werd gezegd dat ze onmogelijk de Ronde van Frankrijk konden winnen. Toch deden ze het". Ronde van Frankrijk 1984 Opvolger van Lomme Driessens te maken. „Behalve dan dat men sneller vergeet dat er iets mank loopt als er successen zijn", aldus Godefroot. „Maar het probleem is natuurlijk geweest dat het brein Jan Raas is weggevallen. Er zijn firma's met duizenden werkne mers die failliet gaan als zoiets ge beurt. Salvarani in Italië is daar een voorbeeld van. Dat werd geleid door twee broers, waarvan de een echt een stuwende kracht was. Toen die bij een verkeersongeval om het leven kwam, ging het steeds minder met het bedrijf'. Godefroot plaatst Raas dus dui delijk op een voetstuk. De as waar het team om draait. Het is boven dien de man die zelf zijn ploeglei der uitkiest, zoals in het geval Go defroot. Hij gelooft trouwens niet dat die wat ongebruikelijke gang van zaken (normaal immers ge sproken formeert een ploegleider een equipe) zijn positie onder mijnt. „Er zijn duidelijke afspra- 'ken over bevoegdheden. Zo zal ik de ploegen voor de wedstrijden op stellen. Ik vind dat Raas daar niets mee te maken heeft. Natuurlijk zal er nog wel eens gesproken worden, maar dat deed Guimard ook met Hinault en Post pleegt zeker ook overleg met zijn kopmannen". Verantwoordelijkheid Tijdens de wedstrijden draagt Go defroot de verantwoordelijkheid echter helemaal over aan Raas. „Dat kan bijna niet anders. Hij zit er het dichtste bij, ziet onmiddel lijk wat er gebeurt en kan dan in grijpen. Voordat je als ploegleider vanuit de auto wat kunt doen is het al te laat. Ik ben niet het type dat zit te brullen door het venster van de wagen als de pers in de buurt is. Je kunt wel veel cinema verkopen als er een camera in de buurt is, maar als je je werk goed doet is dat allemaal niet nodig". De Belg neemt dus duidelijk af stand van de werkwijze van zijn voorganger. Met als belangrijkste doel dat Raas, het brein, zich niet langer hoeft te bekommeren over of te ergeren aan organisatorische haperingen. Maar wedstrijdtech- nisch blijft zijn inbreng even groot. „Ik denk dat wij elkaar op dat ge bied best goed aanvoelen. Piet Lie- bregts heeft me eens gezegd, toen hij nog ploegleider van Raas was bij Frisol, dat Jan veel van mijn systeem van rijden had. Dat zit dus wel goed". Vriendenkring Verder hebben Raas en Godefroot gemeen dat ze Peter Post niet be paald tot hun vriendenkring willen rekenen. Godefroot verloor, zo luidt het verhaal, zelfs de Duitse sponsor Capri Sonne door de Am- stelvener. „Dat verhaal", zegt de Belg, „is maar een deel van de waarheid. Er speelden meer zaken. Bij die firma werd een man van de marketing ontslagen, die zijn falen op ons afschoof. Verder bracht een van de directeuren, vlak voordat de beslissing over voortgaan van de ploeg moest worden genomen, een bezoek aan de Ronde van Duitsland. Uitgerekend in de om geving van Muenchen, waar bijna geen publiek was. De Franse tak van het bedrijf bleek niet zo en thousiast te zijn en... dan was er nog die affaire met Post". „Door woordbreuk van Post hebben wij belangrijke overwin ningen gemist. Wat ik hem daarbij vooral kwalijk heb genomen is dat hij mij over dezelfde kam heeft ge schoren als andere ploegleiders, die het minder nauw nemen met afspraken. Voor mij is een woord een woord. In de diamantenhandel in Antwerpen, waar het gaat om miljoenen, worden vaak alleen mondelinge afspraken gemaakt. Op de veemarkt gaat het met hand jeklap... In de wielersport moet dat tussen betrouwbare mensen toch ook kunnen. Maar versta me goed, ik ben er niet meer kwaad over. Het is beslist niet zo dat wij er nu op uit zouden zijn om de ploeg van Post te doen verliezen. Het enige wat we willen is zelf winnen en dan verliezen de anderen, Post dus ook, vanzelf'. GRUISSAN (AFP) - Walter Godef root heeft als ploegleider van Jan Raas zijn eerste succes binnen. Gisteren schreef Leo van Vliet in Gruissan de eerste etappe in de Ronde van de Aude op zijn naam. Na 171 kilometer tussen Leucate en Gruissan was hij de snelste van de kopgroep van acht renners. Jac ques Hanegraaf eindigde als vijfde. In de algemene rangschikking nam de Deen Andersen de leiding. De uitslag van de eerste etappe is: 1Van Vliet (Ned) 171 km in 4.26.04 (met 5 sec. tijdvergoeding), 2. Andersen (Den) z.t (met 3 sec. tijdvergoeding), 3. Poisson (Fra) z.t. (met 1 sec. tijdvergoe ding), 4. Clere (Fra), 5. Hanegraaf (Ned), 6. Gaigne (Fra), 7. Gaston (Spa), 8. Prieto (Spa), allen in dezelfde tijd als de win naar, 9. Barteau (Fra) op 17 sec., 10. Ju les (Fra), 11. Raas (Ned), 13. Van der Poel (Ned), 17. Manders (Ned) en vervol gens het complete peloton in dezelfde tijd. Het algemeen klassement na de eerste etappe is: 1. Andersen (Den) 4.28.59, 2. Poisson (Fra) op 2 sec., 3. Gaigne (Fra) op 4, 4. Van Vliet (Ned) op 5, 5. Gaston (Spa) op 7, 6. Hanegraaf (Ned) op 9. ODENSE (SID) Na internationa le wielerwedstrijden in Odense is de Russische wielrenner Janus Koeme niet bij zijn teamgenoten teruggekeerd. Het achttienjarige talent kwam in Odense uit op de achtervolging en in de punten- koers. Kralen Houtsnijwerk - Fineer Ravensburgerdozen Glasgraveren - glasverf Volksschilderverven Talons - Zuidema a beschilderen - Lampenkappenframes Houtwaren i

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17