Misser Vandenbergh fataal Schumacher: 'Geen vrees' Michel Platini schittert wéér Portugese coach: 'Wij halen finale' Opnieuw drie goals Hetze tegen 'voetbal-boef Elkjaer-Larsen volgt Briegel naar Verona België moet plaats afstaan aan Denemarken Scandinavië vraagt om organisatie van EK '88 Stand groep I WOENSDAG 20 JUNI 1984 ST. ETIENNE (SID) - Michel Platini bracht gisteravond in het stadion van St.Etienne, waar hij in het verleden geschitterd heeft, ruim 50.000 Franse toeschouwers tot groot enthousiasme. De Franse aanvoerder scoorde vopr de tweede keer Europees landentoernooi driemaal, als ge volg waarvan Frankrijk door een overwinning van 3-2 op Joegoslavië ongeslagen de halve finales van de strijd om het Europees voetbalkam pioenschap bereikte. De 50.000 toeschouwers in het uitverkochte maar niet geheel bezette stadion moesten overigens tot de tweede helft wachten voordat de Franse formatie op dreef kwam. In de 32ste minuut had Joegoslavië voor de eerste maal in het toernooi gescoord. Na welgeteld 212 minuten voetbal passeerde Sestic doelman Bats. Met drie doelpunten op rij bracht Platini, de Europees voetballer van het jaar 1983, zijn totaal in het toernooi om de Europese titel op zeven treffers. Het ene doelpunt was nog fraaier dan het andere. De voor het Italiaanse Juventus uitkomende Fransman, die ook tegen België een hattrick ver zorgde, schoot in de 59ste minuut met het linkerbeen een voorzet van de in het toernooi debuterende Ferreri in, waardoor Frankrijk langszij kwam. Drie minuten later kopte hij vallend een voorzet van Battiston in. Het mooiste doelpunt verzorgde Platini echter in de 77ste minuut, toen hij op zijn beproefde manier een vrije trap van achttien meter afstand over de Joegoslavische muur achter doelman Simovic schoot: 3-1. Drama Door het optreden van Platini ontging het publiek volkomen het drama dat zich in de Joegoslavische dug out afspeelde. In de 54ste minuut zakte de 65-jarige ploegarts, Borsidan Milenovic, plotseling ineen nadat hij door een hart-aanval was getroffen. De Joegoslavische verzorgers pasten onmiddellijk mond op mond beademing en hartmassage toe en met be hulp van een zuurstof-apparaat kon de ademhaling van de bewusteloze arts op gang gehouden worden. Op een draagbaar werd Milenovic van het veld gedragen. Datzelfde lot trof ruim vijf minuten later ook trainer To- dor Vesolinovic, die afgelopen zondag na de nederlaag van Roemenië tegen Denemarken ook al onwel was geworden. Vanochtend overleed de teamarts. Van Vesolinovic was toen evenwel nog niets bekend. Dat Joegoslavië acht minuten voor het eindsignaal nog op 3-2 kwam, was van geen betekenis. Wel sprak assistent-trainer Wladenic van Joego slavië zijn tevredenheid uit over het vertoonde spel. "In deze wedstrijd hebben wij eindelijk aan de verwachtingen beantwoord". Nadat Bossis invaller Deveric onderuit had gehaald, schoot Dragan Stojkovic de door scheidsrechter Daina toegekende strafschop in. Het gebeurde overigens pas in tweede instantie, want de Zwitserse arbiter liet de elf metertrap overnemen omdat de Franse doelman Bats, die het schot stopte, zich te vroeg had bewogen. Eerder had Daina de wedstrijd een minuut stil moeten leggen omdat drie haantjes op het veld waren losgelaten. De Franse verdediger Domer- guie toonde zich een verdienstelijk pluimvee-jager. ST. GERMAIN EN LAYE (GPD) - Harald „Toni" Schumacher zal zeker niet tot de meest populaire voetballer van het Euro-84 worden uitgeroepen. De doelverdediger van FC Köln wordt nog steeds achtervolgd door het incident met Patrick Battiston tij dens de Mundial van twee jaar geleden. Elke keer wanneer Schu macher zich ook maar in de buurt van de bal bevindt, klinkt er in de Franse stadions een hysterisch afkeurend fluitconcert op. Schumacher heeft er inmiddels mee leren leven, zegt hij. „Maar dat het een leuke ervaring is kan ik bepaald nu ook weer niet zeggen". Frankrijks topscorer, en dus volksheld r uit vroeger jaren, heeft het nakijken. réén, Michel Plat STRAATSBURG (AFP) - De Deense voetballer Preben Elk jaer-Larsen speelt de komende drie jaar voor het Italiaanse Verona. De aanvaller van het Deense elftal en de Belgische vereniging Lokeren, maakte dat gisteren enkele uren voor het duel tegen België bekend. „Er hoeven nog slechts een paar kleinigheden te worden opgelost tussen Verona en Lo keren," aldus de Deen, „maar ik denk niet dat die nog pro blemen zullen geven". Elk jaer-Larsen had nog een con tract voor een jaar bij Loke ren. Bij het Europees kampioen schap werd de Deen door ver scheidene verenigingen ge volgd. Na het imponerende spel van de aanvaller tijdens de door Denemarken met 5-0 gewonnen wedstrijd tegen Joegoslavië, hakte Verona de knoop door. Elkjaer-Larsen krijgt bij Verona gezelschap van de Westduitser Hans-Pe ter Briegel, die vorige week al een contract tekende bij de Italiaanse vereniging. Het zal vanavond in Parijs, wan- West-Duitsland zich ten koste Spapje moet plaatsen voor de halve finales, niet anders zijn. En wat opmerkelijk is: niet alleen de Fransen, maar ook de Westduitsers hebben de affaire-Battiston aange grepen om er een hetze van te ma de bal. De Joegoslaaf Susic, grootheid ken. „Hoeveel keer ik in de Bun- desliga al niet voor moordenaar ben uitgemaakt en met stenen en bierflessen ben bekogeld is zo langzamerhand niet meer bij te houden", aldus Schumacher, die ook binnen de Westduitse selectie meer vijanden dan vrienden telt. Schumacher heeft in het verleden herhaaldelijk publiekelijk kritiek uitgeoefend op bepaalde zaken en spelers die hem niet aanstonden. Een van de gevolgen daarvan was bijvoorbeeld dat Rinus Michels bij FC Köln de laan werd uitgestuurd. Twee jaar geleden, op 8 juli 1982 in het Estadio Sanchez Pizjuan van Sevilla, leerde Toni Schumacher dat het beter was zijn frustraties in de publiciteit te brengen dan op het speelveld af te reageren. „Kijk, aan die onbesuisde actie was na tuurlijk wel het een en ander voor afgegaan", zo verdedigt hy zich nu. „Ook toen draaide het Westduitse elftal zeker niet best en kreeg veel kritiek te slikken. Ik heb bepaalde zaken veel te lang opgekropt. Te gen Battiston kwam toen de explo- STRAATSBURG (GPD) - In de residentie van het Europese Parlement hebben de De nen de rol die de Belgen vier jaar geleden in Italië vervulden volledig overgenomen. Tijdens het vorige EK-toernooi golden de Rode Duivels als de Europese vrijbuiters. In deze EK-aflevering zijn het de Vikingen die in de stijl van hun voorvaderen naar Frank rijk zijn komen afzakken om historie te schrijven. Lichtelijk geamuseerd hebben de doe rond h<* toernooi kgt de spe- Denen dit Euro-84 tot nu toe gade- lere z0- De wekenlange trai- geslagen. Al dat super-serieuze ge- nmgskampen, die sommige ploe- gen als voorbereiding op dit WK hebben gehad, vinden zij overdre ven. De Denen zijn op de eerste plaats in Frankrijk om te voetbal len, dat is zeker, maar de ontspan ning heeft daarna de hoogste prio riteit. Zo stortte de gehele Deense selectie zich na het verlies tegen Frankrijk vorige week met de mee gereisde eega's in het Paryse nachtleven, met in de ochtend een bezoek aan de Moulin Rouge als af sluiting. Net zoals de Belgen ty- dens het EK van 1980 arbeid en ontspanning tijdig afwisselden. Voor dat laatste was echter bij de Belgen nu geen tijd. Ditmaal moest Guy Thijs met zijn Rode Duivels minimaal de halve finale halen. „Dat waren wy als vice-kampioen van vier jaar geleden aan onze stand verplicht", vond Thijs ook gisteravond nog. Zijn ploeg leek in de eerste helft aardig de kater van het 5-0 verlies tegen de Fransen te hebben weggewerkt en nam zelfs een 2-0 voorsprong. Maar toen Lar- sen onmiddellijk na het tweede doelpunt een strafschop versierde, kregen de Denen weer alle hoop de opgelopen schade in de tweede helft te kunnen herstellen. Verantwoordelijk voor het steeds verder wegzakkende zelf vertrouwen bij de Belgen was Pre ben Elkjaer-Larsen. Hij provoceer de in zijn eentje de hele Belgische ploeg. Vooral René Vandereycken kreeg hij zover dat de Anderlecht- middenvelder in het zeker niet zachtzinnige duel tot de grootste schopper uitgroeide. Vandereyc ken (die evenals De Greef een gele kaart kreeg) ging daarbij zelfs zover dat hij zijn Deense clubge noot Frank Arnesen zodanig be schadigde dat hij zich even later moest laten vervangen door Sive- baek. PARIJS (GPD) - De nationale voetbalbonden van Denemar ken, Zweden en Noorwegen heb ben zich bij de UEFA kandidaat gesteld voor de organisatie van het Europees kampioenschap voor landenploegen in 1988. Be halve de drie Scandinavische landen hebben ook Engeland West-Duitsland zich met een der gelijk verzoek tot de Europese voetbalbond gewend. De aanwezigheid van Dene marken op dit EK heeft in eigen land een golf van enthousiasme losgemaakt. Met duizenden zijn de Deense supporters naar Frankrijk gekomen om het natio nale team aan te moedigen. Evenals in Parijs en Lyon be volkten ook gisteravond in Straatsburg een kleine twintig duizend Denen de tribunes. Voorzitter Carl Nielsen van de Dansk Boldspil Union: „Een der gelijk evenement alleen organi seren kunnen wij niet. Daarom hebben wy Zweden en Noorwe gen gevraagd op te willen treden als mede-organisator. Als Neder land en België zich samen garant kunnen stellen voor het houden van een WK-toernooi, moeten drie Scandinavische bonden ge zamenlijk toch in staat zijn een EK-toernooi te organiseren". Een probleem is evenwel wie van de drie landen zich als orga nisator automatisch voor de eindronden plaatst. Carl Nielsen: „Daar komen we wel uit. Mis schien kan een extra competitie tussen de Scandinavische lan den worden gehouden om uit te maken wie zich zonder kwalifi catiewedstrijden voor de eind ronde plaatst". Hongarije heeft inmiddels bij de UEFA bezwaar aangetekend tegen de huidige gang van zaken rond het plaatsen van het eind- toernooi. De Hongaren willen dat in het vervolg niet alleen de groepswinnaar, maar ook de nummer twee naar de eindronde overgaan. De UEFA zal dat voor stel zeker niet overnemen, omdat de huidige formule bevalt. Bij uitbreiding van het aantal deel nemers zouden er te veel oninte ressante wedstrijden op het pro gramma komen, is de mening van de Europese voetbalbond. nemarken van groot belang. Dan mag je geen demonstratie van uit bundig voetbal verwachten". En Klaus Berggreen, by zyn Ita liaanse club Pisa aanvaller en voor deze EK-gelegenheid tot afstop pende middenvelder benoemd: "Ik vind dat Prokop het nog rede lijk goed in de hand heeft gehou den, anders hadden er ongetwij feld heel nare dingen kunnen ge beuren". Nu bleef de schade beperkt tot twee gele kaarten voor de Belgen en wat onaangename blessures aan Deense zijde. Piontek: „Zover ik de zaken nu kan overzien kunnen we de halve finale met hetzelfde elftal spelen. Voorlopig gaan we eerst maar eens een paar dagen lekker ontspannen naar die wed strijd toeleven. Toen wij de eind ronde bereikten, hadden we in fei te ons doel al bereikt. Daar komt nu ook nog eens een halve finale by". Piontek, die tevoren had verkon digd tegen België op winst te zul len spelen, startte overigens - evenals tegen de Fransen - erg be houdend. „Het zou natuurlijk dwaas geweest zijn de Belgen te onderschatten omdat ze tegen uitgelokte *k>-A. *t - V 'Vingertoppen te kort', riep de Belgisch sterverslaggever Rik de Saedeleer eens en dat geldt ook bij deze actie van de Deense keeper Qvist. Voordat Ivan Nielsen en Sören Lerby in hebben kunnen grijpen, plaatste 'grote Jan' Ceulemans (midden) gisteravond de 1-0 inde uiterste hoek Frankrijk met 5-0 hadden verlo- door Arnesen benut te strafschop was er de oorzaak van 4 dat de Denen uit een vrijwel hope- Die taktiek kostte Denemarken loze positie toch nog terug konden echter wel bijna de volgende de. Met een doelpunt van Ceule mans (21ste minuut) en een even verraderlijke als fraaie uithaal van Vercauteren manoeuvreerde Bel gië zich naar een voorsprong van 2-0, voordat de Denen ook maar iets hadden kunnen ondernemen. De twee minuten later door Larsen komen tot een uiteindelijk - niet eens noodzakelijke - zege van 3-2. Brylle, net ingevallen voor Ras mussen, tekende met een kopbal voor de gelijkmaker, Larsen kreeg loon naar werken door zes minuten voor tijd de allesbeslissende derde Deense treffer voor zijn rekening te nemen. Voor Guy Thijs was de twijfel achtige strafschop echter aller minst het breekpunt van de wed strijd. „Wanneer ik over myn oude verdediging had kunnen beschik ken zou zoiets nooit zijn gebeurd. Maar dat is achteraf praten. Veel erger was het dat Vandenbergh on middellijk na de rust verzuimde te scoren toen hij alleen op die Deen se keeper afging. Op dat moment voelde ik dat er in het team iets knapte. Waren we met 3-1 voorge komen, dan was de wedstrijd ge speeld geweest. Dat missen van Vandenbergh was voor Denemar ken de redding". Frankrijk Denemarken België Joegoslavië 3-3-0-0-6 (9- 2) 3-2-0-1-4 (8- 3) 3-1-0-2-2- (4- 8) 3-0-0-3-0- (2-10) sie, ik wilde me afreageren op alles wat er in het Westduitse team in myn ogen fout was gegaan. Na tuurlijk ben ik er veel te fel inge gaan. Ik had nooit de bedoeling hem te blesseren. Ik wilde toen al leen maar laten zien dat ik er ook nog was en dat er met West-Duits land echt nog wel rekening gehou den moest worden". Een actie die Schumacher op slag tot een internationale voetbal boef bestempelde. Hij had het er moeilijk mee. Nog diezelfde nacht zocht hij telefonisch steun bij zyn vrouw in Düren. „Wat ze morgen ook in de kranten schrijven", hield hy zyn echtgenote voor, „ik heb dit nooit gewild. Ik wilde alleen maar laten zien dat ik een keeper ben die in tegenstelling tot sommige ploeg genoten geen vrees kent". Schumacher weet dat de Sevilla- affaire door Battiston allang verge ten en vergeven is. Enige weken geleden nog speelde het Westduit se elftal in Straatsburg een oefen wedstrijd tegen de Fransen. „Wij werden aan alle kanten voorbij ge lopen", herinnert Schumacher zich nog nauwgezet pijnlijk. Dank zij Toni Schumacher kon West-Duits land echter de schade beperkt hou den tot een nederlaag van 1-0. „Ik speelde daar een van mijn beste wedstrijden. Dat was kennelijk ook Battiston opgevallen. Na af loop van de wedsttijd kwam hij tenminste naar mij toe, compli menteerde mij met mijn spel en vroeg de shirtjes te ruilen. Een ge baar dat ik ontzettend op prijs heb gesteld. Jammer genoeg was er toen geen pers bij". De rel rond Battiston was er ove rigens bijna de oorzaak van dat To ni Schumacher niet in de Westduit se EK-selectie werd opgenomen. De Duitse voetbalbond vreesde dat de tegen Schumacher gevoerde hetze van nadelige invloed zou kunnen zijn op het Westduitse elf tal. Schumacher: „Ik vertelde Neu- berger dat ik me al diverse malen bij Battiston voor het incident had verontschuldigd, zowel persoon lijk als publiekelijk. Voor mij was daarmee de kous af. Tijdens die wedstrijd in Straatsburg werd ik opnieuw uitgefloten, maar ik be wees toen wel dat ik in staat was mijn zenuwen de baas te kunnen blyven". Kous af West-Duitsland zal dit toernooi zeker nog hard nodig hebben. In middels heeft hij tegen Portugal en Roemenië het Westduitse elftal al voor een afgang behoed en zyn keeperskwaliteiten zullen onge twijfeld ook in de afsluitende groepswedstrijd tegen Spanje van pas komen wil West-Duitsland mi nimaal de halve eindstrijd halen. Schumacher: „Je kunt er dan al leen maar op hopen dat het Franse publiek zich realiseert dat ook een voetballer wel eens stomme din gen kan doen. Per slot van reke ning wilde Amoros in die eerste wedstrijd die Deen ook geen kop stoot geven, maar ook hy kon zich echter even niet beheersen, net als ik destijds in Sevilla". VOETBAL - De'Engelse aanvaller Billy Ashcroft (30) blijft bij het naar de eredivisie gepromoveerde FC Twente. De Engelsman, die twee jaar in Enschede speelde en aan het eind van het seizoen te ken nen gaf te willen vertrekken, is op zijn besluit teruggekomen. Ash croft verbond zich dinsdag voor nog een jaar aan de Enschedese club. VOETBAL - De 49-jarige Keith Burkinshaw wordt trainer van het nationale team in Bahrein. De En gelsman was de laatste jaren mana ger van Tottenham Hotspur.m waarmee hij dit seizoen de UEFA- beker veroverde. 'Vreemde zaak Die overtreding was zelfs de die het spel Deense aanvoerder Morten Olsen, u~* ook al een speler van Anderlecht, te gortig. Hij deponeerde Vande reycken met een forse stomp tegen de grasmat. Morten Olsen: „Het is en blijft natuurlijk altijd een vreemde zaak om in een EK-toer- MALLEMORT (GPD) - De spontaniteit, die het spel van de Portugezen kenmerkt, is ook in het trainingskamp terug te vinden. De ploeg voelt zich bepaald niet opgesloten als kwik in een thermometer, dat lijkt te willen ontsnappen nu de tussenstand in de schaduw al is opgelopen tot 31 graden. „Ik vind het heerlijk om in deze groep te JP spelen. Zowel op als naast het veld heeft ïtêgën je eigen pioèggenötënte iedereen plezier in het voetbal. Het is aUe- moeten spelen. Voor de wedstrijd ben je blij dat je de jongens weer eens even ziet, maar daarna is het. echt afgelopen. Clubbelangen spe len op een EK nu eenmaal geen rol. Dan behoren andere maatstaven aangelegd te worden. Na deze wed strijd heb ik trouwens de indruk dat de Belgen daar precies eender over hebben gedacht". Het beslissende duel voor de tweede plaats in groep A werd in Straatsburg een ware veldslag, waar elk respect voor eikaars li chaamsdeel ontbrak. Guy Thijs: „Wat is een harde wedstrijd? Dit duel was zowel voor België als De- maal erg ongedwongen. Dat merk je s les", zo geeft Fernando Albino Souza Chalana de stemming weer van de Portuge zen, aan wie aan niets is te merken dat ze binnen enkele uren naar Nantes moeten af reizen om daar vanavond de beslissende wedstrijd in groep II van het Europese kampioenschap af te werken tegen Roeme- De 25-jarige middenvelder is in het kwik- zilverige gezelschap de gouden greep van hoofdcoach Fernando Cabrita, die hem acht jaar geleden, toen Cabrita nog scout was, naar Benfica haalde en nu met Chala na op weg is naar de halve finale van het landentoernooi in Frankrijk. Chalana is de tophit tussen de parade- en werkpaarden van Benfica en FC Porto. Zondagavond maakte hij in Marseille tegen Spaiye nog een schitterende driesprong: hij nam de bal sierlijk aan, wipte hem op en knalde hem vervolgens onbereikbaar voor doelman Ar- conada op de lat. Zou dat kunstwerkje een doelpunt hebben opgeleverd, dan had Por tugal zich al bijna tot de beste vier landen van Europa mogen rekenen. Nu dat niet ge beurde en Portugal op 1-0 bleef steken, kon Spaiye tot 1-1 terugkomen. Favoriet In en rond het rustiek gelegen hotel Mou lin Port Royal in de bescheiden Provence- plaats Mallemort is een dag later nauwe lijks nog iets van de teleurstelling over de uit handen gegeven zege terug te vinden. In een mengelmoesje van Portugees en Spaans merkt Cabrita op dat zijn ploeg toch wel een ronde verder zal komen en waar schijnlijk zelfs nog wel twee: „Frankrijk is met ons favoriet voor de titel. Vóór het toer nooi werd door buitenstaanders niet veel van ons verwacht, terwijl we toch Rusland en Polen hadden uitgeschakeld. Nu gaan we met West-Duitsland over naar de halve finale, net als Denemarken en Frankrijk in de andere groep. Daarna zullen de Duitsers en de Denen afvallen. Het Duitse elftal draait niet en bij het Deense team kun je goed zien dat er allemaal immigranten in lopen. De combinaties lopen niet, zoals by de Fransen". De door Cabrita bewierookte Chalana („Hij is een van de besten van Europa") heeft echter nog z'n twijfels. „Wy hebben nog lang niet gewonnen van Roemenië. Die ploeg is fysiek sterk en erg atletisch. We zullen erg goed moeten voetballen om het te redden". Als beste middenvelder, aanvaller en zo nodig ook verdediger („Als ik fit ben, kan ik overal lopen") zal Chalana daarbij het lich tend voorbeeld moeten zijn, dat in Frank rijk plotseling door iedereen is opgemerkt. „Ik begryp die belangstelling niet. Op deze manier speel ik al zo lang, alleen niet in een groot kampioenschap, omdat Portugal ja renlang niet door de voorronde kwam. Ik probeer het van me af te zetten dat veel i pu zeggen, „hé, wie is die Chalana, van hem moeten we meer weten. Ik zal me echt niet gek laten maken". Ook zyn medespelers en de trainers wek ken in Mallemort niet de indruk dat zy plannen in die richting hebben. Hoewel conflicten in de groep van oefenmeesters, die zich allen met de Portugese ploeg bezig houdt, onvermijdelijk lijken, wordt door al le betrokkenen op de grote mate van eens gezindheid gewezen. Het al dan niet opstel len van Fernando Gomes bijvoorbeeld, top- sdorer van Europa in het seizoen 1982-'83, hééft voor het duel tegen Sparye geen stof tot discussie opgeleverd. Cabrita: „Wij hebben hem aan de kant ge laten, omdat hij niet paste in de tactiek. In een vriendschappelijke wedstrijd tegen Lu xemburg heeft hy een kans gehad, maar het ging toen helemaal niet met hem. Met de hele ploeg trouwens niet. Zodra hy was ver vangen draaide Portugal wèl. Diamantino kwam erin en scoorde ook de winnende goal. Toch denk ik dat Gomes er tegen Roe menië wel by zal zyn. Dan zullen we zó spe len, dat Gomes wel in het elftal past en Por tugal zal n

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13