LEIDSCH DAGBLAD Wilton uit zorgen met grote order 'Veldslag' in Engeland Vredesdorp Woensdrecht onmogelijk gemaakt Willem Ruis half uur op Sky Channel Spaanse piloten staken sj& Mient Jan Faber,: tijdelijke plaatsing moet mogelijk zijn Chr. politiebond: geen Centrumpartijleden STOM, DINSDAG 19 JUNI 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37425 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon Wassenaarse eigenaar geeft ME toestemming op terrein te oefenen HILVERSUM (GPD) - Het Britse commerciële televisie station Sky Channel gaat vol gende week een live-pro gramma vanuit het Amster damse Hilton Hotel uitzen den, met Willem Ruis als me de-presentator. Hiermee wil Sky Channel haar uitzendin gen op het Amsterdamse ka belnet officieel openen en te vens de intrede op de Neder landse televisie vieren. Het station is niet van plan om in de toekomst vaker recht streekse programma's vanuit Nederland te verzorgen. In het een half uur durend amusementsprogramma, dat Ruis samen met de Britse Amande Cuthbiart presen teert, zullen verder de Dolly Dots, het ballet van Penny de Jager en de Engelse pop groep Imagination te zien zijn. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT/WASSENAAR - Het stichten van een internatio naal vredesdorp op een indus trieterrein in Woensdrecht is on mogelijk gemaakt. De eigenaar van de grond - Ruygrok uit Was senaar - heeft de rijkspolitie in Breda toestemming gegeven de ze plaats te gebruiken als ME-oe- fenobject. Op het 15 hectare grote terrein - di rect naast de luchtmachtbasis - staat de oude steenfabriek 'De Vijver'. Jaren geleden werd het bedrijf gesloten. Plannen om er nieuwe opstallen neer te zetten zijn tot nu toe gestrand. Actie voerders tegen de komst van kernwapens in Woensdrecht lie ten onlangs weten er een vredes dorp te willen bouwen. De poli tie strooide echter roet in het eten. Toen zij het verzoek deed om de grond als ME-oefenplaats te mogen gebruiken, gaf de eige naar toestemming. Volgens de heer Koese, die het ter rein voor Ruygrok beheert: "De rijkspolitie heeft netjes gevraagd of zij op de grond en in de gebou wen mocht oefenen. Ik heb ge zegd ga je gang maar. Het terrein ligt er en er gebeurt niks. Als zich morgen een koper aandient, wordt het direct ontruimd." Of die koper er ooit zal komen nu bekend is dat er op de lucht machtbasis kernwapens zullen worden geplaatst, is nog maar de vraag. "Ik kan daar geen zinnig woord over zeggen", antwoordt Koese. "Plannen zijn er in het verleden genoeg geweest, maar ze zijn allemaal afgeketst." Over de plannen van de actievoer ders zegt hij: "Iedereen is tegen de komst van kernwapens. Ik ook. Maar ik vind het wel verve lend als de een ze wel en de an der ze niet heeft WOENSDRECHT - Twee van de vier leden van de CDA-fractie in de ge meenteraad van Woensdrecht zijn uit de fractie en hun partij gestapt, omdat zij zich niet kunnen vereni gen met de standpunten die het CDA heeft ingenomen tijdens het kruisra- kettendebat in de Tweede Kamer. De twee raadsleden. P. de Jonge en A. Verduit, blijven als onafhankelij- ken in de raad zitten. Zij hebben dit gisteren bekend gemaakt. De twee hebben zich tijdens raadsver gaderingen over de aanwijzing van Woensdrecht als plaats waar de ra ketten zouden komen, duidelijk te gen de plaatsing uitgesproken. 'Rusland kan Pershing-raket onderscheppen' BONN (DPA) - De Sowjet-Unie kan de Pershing II-raket uitscha kelen. De Russen hebben een nieuwe raket met een bereik van honderd kilometer, die middel- lange-afstandsraketten in Euro pa en vooral de snelle Pershing II in de Duitse Bondsrepubliek kan onderscheppen. Dit heeft de legerspecialist van de regerende CDU/CSU in de Duit se Bondsdag, Jürgen Todenhö- fer, vandaag gezegd. De nieuwe raket, NAVO-naam SA- X-12, wordt nog dit jaar operatio neel en kan een Pershing op het laatste deel van haar vlucht on derscheppen. Todenhöfer noem de het "een nieuwe poging van Moskou het door het Westen beoogde evenwicht bij kernwa pens in Europa te voorkomen om Europa ongestoord te kun nen blijven bedreigen met zijn SS-20". Gehelmd ambulancepersoneel houdt de gewonde Scargill met moeite op de been, nadat de stakingsleider aan het hoofd was getroffen. (foto upi> Harde botsing tussen politie en stakende mijnwerkers LONDEN (RTR) - Tijdens gewelddadige botsingen tussen politie en postende mijnwerkers in Noord-En- geland zijn gisteren 35 personen gewond geraakt, onder wie de leider van de mijnwerkersvakbond, Ar thur Scargill. Scargill werd met licht hoofdletsel behandeld in een zieken huis. Volgens de vakbond raakte Scar gill gewond door slagen met een politieschild, maar de politie heeft gezegd dat de mijnwerkers leider per ongeluk is gevallen en daarbij licht gewond raakte. De vechtpartijen braken uit toen duizenden stakende mijnwer kers een transport van cokes pro beerden tegen te houden.£>e po litie verrichtte 75 arrestaties. De Britse politie zette 3000 man in om een transport in Yorkshire vrije doorgang te verlenen. Meer dan 6000 postende mijnwerkers blokkeerden de wegen met bran dende voertuigen en gooiden met stenen en flessen. Tot twee maal toe voerde de Britse politie met de wapenstok charges uit om de weg vrij te maken. De sfeer van de staking, begonnen vanwege de voorgenomen slui ting van mijnen, is sinds afgelo pen vrijdag erg grimmig gewor den. Op die dag kwam in Yorks hire een postende mijnwerker om het leven toen hij onder een vrachtwagen werd geduwd. De Britse mijnwerkersstaking duurt al 15 weken en treft onge veer drie kwart van de kolenmij nen. Tienduizenden mijnwer kers zijn door de staking op de rand van het bestaansminimum gebracht. De Britse regering zegt dat de kolenvoorraden voldoen de zijn voor de komende maan den maar dat het economische herstel door de staking wordt be lemmerd. De verliezen als gevolg van de staking worden geschat op ongeveer 4,5 miljard gulden. MADRID (RTR) - Toeristen met bestemming Spanje zullen re kening moeten houden met ernstige vertragingen vanwege stakingen van Spaanse piloten. De piloten protesteren met hun acties tegen personeelsinkrimping en eisen onder meer kortere werktijden. De staatsluchtvaartmaatschappij Iberia heeft vandaag 67 Europese en binnenlandse vluchten geannu leerd. De piloten willen dat Iberia 34 nieuwe piloten aantrekt en rond 60 anderen weer in dienst neemt die de maatschappij tijdelijk had laten afvloeien om het zware verlies van vorig jaar te verminderen. Dat verlies van ruim 9 miljard peso (ongeveer 400 miljoen gulden) was het grootste uit de 55-jarige geschie denis van de maatschappij. Een woordvoerder van de pilotenorganisatie zei dat de vliegers gemiddeld 614 vlieguren per jaar maken vergeleken met een aantal van 401 uur dat gemiddeld bij de IATA (International Air Transport Association) gebruikelijk is. Bouw van zes koelschepen ROTTERDAM (ANP) - Binnen veertien dagen zullen de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord en de wervencombi- natie Rijn-Waal met een rederij uit het Verre Oosten een contract tekenen voor de bouw van zes moderne koel schepen. Wilton en de combinatie van kleinere werven hebben al een voorlopig contract in portefeuille. De voorzitter van de ondernemin- graad van de Schiedamse werf, A.Etman, heeft dat vandaag des gevraagd meegedeeld. Directeur Ir. B. Sluis wilde gisteren op een personeelsbijeenkomst op ver zoek van de wervencombinatie geen nadere mededelingen doen over de komende opdracht. Vol gens Etman gaat het echter om een order die zo goed als zeker binnen is. Etman acht het niet uitgesloten dat de opdracht de redding zal blij ken te zijn van de bedreigde nieuwbouw-afdeling van de werf, omdat er bij het uitblijven van opdrachten de komende tijd niet voldoende werk zou zijn voor de ruim 700 personeelsle den. Er zou dan, gedurende het afbouwen van de twee onderzee boten voor Taiwan, een leegloop ontstaan van naar schatting 25 procent. De OR-voorzitter van Wilton wijst erop dat de opdracht de Schie damse werf de komende twee jaar niet alleen een volledige be zetting oplevert, maar het ver koopapparaat ook de tijd geeft om opdrachten te verwerven voor de periode na 1986, wanneer de onderzeeboten voor Taiwan zullen zijn afgeleverd. „Dit is cje meest ideale order die Wilton ooit heeft geboekt. Niet zozeer vanwege de omvang van de op dracht, maar wel vanwege het tijdstip", aldus Etman. Volgens hem heeft een zware delegatie van Wilton-Fijenoord en Rijn- Waal de afgelopen maand in het Verre Oosten besprekingen ge voerd over de opdracht. De Schiedamse werf kwam eind vorige week defintief uit sur seance van betaling. Deze situa tie, die volgens directie, onderne mingsraad en vakbonden, Wilton veel schade heeft berokkend, Iraanse kapers geven zich over NICE (AFP) - De vier Iraanse mari ne-officieren die vrijdag een Fok ker F-27 met vier passagiers kaapten hebben zich vanochtend in Nice overgegeven. Zij zeiden dat zij van het begin af aan naar Frankrijk wilden en vroegen daar politiek asiel. Frankrijk is echter niet genegen hun dit te ge ven en wil dat zij naar een ander land gaan. De vier passagiers, ook militairen, zouden terug willen naar Iran. heeft ongeveer zestien maanden geduurd. Via het zogenoemde Schiedamse reddingsplan kan Wilton nu los van het RSV-con- cern zelfstandig blijven voortbe staan. 20 PAGINA'S Minister De Koning: (foto ANP) 'Weer werk voor 250.000 mensen PAGINA 9 Mogelijk uitkering voor gehuwde vrouw PAGINA 5 Senaat VS wil druk op Europa PAGINA 7 Nieuwe dimensie in Tour de France PAGINA 12 DEN HAAG (ANP/GPD) - IKV- - secretaris Mient Jan Faber is niet tegen tijdelijke plaatsing van kruisraketten in ons land, als dat uiteindelijk zou leiden tot een kernwapenvrij Europa. Het is tijd voor de vredesbeweging en de PvdA om zich af te vragen of 'wij onder alle omstandigheden moeten vasthouden aan ons 'nee' tegen nieuwe kernwapens', al dus Faber. Daarmee neemt de IK V-secretaris openlijk afstand van de dogmatische afwijzing van plaatsing van kruisraketten in Nederland. Faber deed zijn uitspraken afgelo pen weekeinde voor de IKON-ra- dio. Het Komité Kruisraketten Nee (KKN) komt vandaag bijeen om zich over Faber's opmerkelij ke koerswijziging te beraden. Volgens de IK V-secretaris is zoe ken naar een oplossing voor het kernwapenprobleem, desnoods door het plaatsen van enkele ra ketten, praktischer dan het dog matisch vasthouden aan de leus 'geen nieuwe kernwapens in Ne derland'. Het 'nee' moet wel overeind blijven, maar dan als einddoel. Volgens Faber zou bij voorbeeld de Bondsrepubliek de daar gestationeerde kernraket ten kunnen verwijderen, als ge baar ten opzichte van de Sowjet- Unie. Met name de in West- Duitsland geplaatste wapens lig gen zeer gevoelig bij de Russen. Om de stabiliteit te handhaven zouden dan tijdelijk enkele kruisraketten in de Benelux kunnen worden geplaatst, aldus Faber. Het gaat er volgens hem niet om dat er geen kernwapens in Ne derland komen, maar dat alle kernwapens uit Europa (en de rest van de wereld) worden ver- Nog warm Zonnige perioden, maar in de avond mogelijk een regen- of onweersbui. Minimumtemperatuur rond 14 gra den, middagtemperatuur rond 25 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 20 juni Zon op: 5.19 uur, onder: 22.03 uur Maan op: 1.53 uur, onder: 12.18 uur Hoogwater te Katwijk om 8.43 en 21.13 uur, laagwater om 4.24 en 16.41 uur. ALMELO (GPD) - Het lidmaat schap van de Algemeen Christe lijke Politiebond (ACP) is onver enigbaar met dat van de Cen trumpartij. Wanneer een agent lid is van beide organisaties moet hij bij de ACP worden ge royeerd. Dit staat in een nog ge heime notitie van het hoofdbe stuur van de christelijke politie bond, de grootste van Neder land. Als een politieambtenaar discrimi neert, heeft hij volgens de bond zijn ongeschiktheid voor zijn functie aangetoond. „Dergelijk gedrag vraagt om een adequate reactie van korpsbeheerder of justitie". De ACP houdt haar le den voor dat het lidmaatschap van de CP „zich niet verdraagt met dat van een christelijke vak- beweging". De wijze waarop de Centrumpartij de maatschappelijke gebreken bestrijdt, kan niet de hare zijn. De politievakbond stelt dat het „onvoorstelbaar is dat iemand te gelijkertijd lid van de CP als van de ACP is, tenzij om opportunis tische redenen". De ACP zegt dat zij de belangen van een van haar leden niet kan steunen of bevorderen wanneer die ook lid is van de Centrumpartij, omdat het duidelijk is dat zij in het alge meen de ideeën van die partij af wijst en bestrijdt. Bestrijding van de Centrumpartij is volgens de ACP niet voldoen de, "De ideeën van die mensen moeten worden geëtaleerd, be trapt, aan de kaak gesteld en mo reel veroordeeld". wijderd. 'Voor ons blijft de enig aanvaardbare overeenkomst tus sen Oost en West een verdrag waarin tot dat einddoel wordt be sloten'. Faber vreest dat na het kamerbe- sluit de vredesbeweging en de PvdA zich buitenspel laten zet ten. 'Vanaf D'66 naar rechts zie je de reacties: jullie hebben nu ver loren, dus je doet nu niet meer mee. Als politicus moet je je dat nooit laten aanleunen'. Maarten van Traa, secretaris bui tenland van de PvdA, keurt de uitspraken van Faber af. De PvdA heeft een politiek stand punt ingenomen en dan gaat het niet aan nu 'foute proefballon nen' op te laten zo kort na het de bat over de kruisraketten, aldus Van Traa. Dat de socialisten zich met hun standpunt buiten spel laten zetten noemt Van Traa on zin. 'De PvdA kan volgend jaar altijd nog invloed uitoefenen op het dan te nemen plaatsingsbe- sluit', meent Van Traa. 'Westen moet spaargeld investeren' TOKIO (Reuter) - Japan vindt dat de Westerse industrielanden hun overvloedige spaargelden moe ten gebruiken voor bevordering van het herstel van de we reldeconomie. Dit staat in een witboek over de wereldhandel dat vandaag in Tokio is gepubli ceerd. In het witboek, opgesteld door het Japanse ministerie van interna tionale handel en industrie, staat dat de afneming van de investe ringen van het bedrijfsleven, vooral in Europa en de Verenig de Staten, heeft bijgedragen tot de stijging van de rentetarieven, de toeneming van de werkloos heid en het oplopen van de schulden van de arme landen. Het witboek veroordeelt protectio nisme en nationalisme als prak tijken die de economische ont wikkeling vertragen. Opgemerkt wordt dat Japan met zijn over schot van 21 miljard dollar op de lopende rekening van zijn beta lingsbalans in 1983 aanzienlijk heeft bijgedragen tot de bevorde ring van de economische bedrij vigheid in de wereld. CONTROLE Wie zich in het verkeer begeeft na een gezel lig avondje uit en met een flinke slok achter de kiezen, misdraagt zich zeer ernstig. Deze deelnemers aan het verkeer gedra gen zich onverantwoordelijk, niet alleen tegenover zichzelf maar ook tegenover de broodnuchtere mede weggebruikers wier leven en geluk mede in gevaar wordt gebracht. Niemand hoeft ach en wee te roepen als de politie zich inspant om dit wangedrag op te sporen en zo veel mogelijk probeert te verhinderen. Maar het verdient wel aanbeveling hierbij nauwlettend bepaalde gren zen in acht te nemen. Om het overige verkeer niet al te veel te hinderen, heeft de rijkspolitie het afgelopen weekeinde in Bleiswijk een effectieve fuik opgezet. Auto mobilisten werden van de grote weg afgeleid en een veilinghal bin nengeloodst, alwaar een keur van controlerende instanties hen op wachtte. Formeel is er tegen deze handelwijze weinig in te brengen. De douane, de rijkspolitie, de marechaussee en de dienst motorrijtuigenbelasting, al deze instanties bezitten hun nauw omschreven opsporingsbe voegdheden, en daarvan is in dit geval in één moeite door, samen en in vereniging, gebruik gemaakt. Verscheidene kamerleden, onder wie Faber (CDA), willen de minister van justitie nu nadere vragen stellen over deze, volgens Faber 'on-Ne- derlandse' wijze van optreden in Bleiswijk. Het gebruik van de term on-Nederlands is wat griezelig, maar Faber heeft wel gelijk dat er sprake moet zijn van zeer ernstige omstandigheden alvorens verschil lende instanties op de niets ver moedende burgers worden losge laten. Het verschijnsel van weggebruikers die teveel gedronken hebben, is ernstig genoeg om krachtige maat regelen te rechtvaardigen, maar dergelijke maatregelen zouden dan wel kunnen worden beperkt tot een controle die op dat ene aspect is toegespitst. Wie 's avonds laat hon derden automobilisten van de weg plukt, zal zonder veel problemen ook andere ongerechtigheden kun nen aantreffen. Maar dergelijke buitenkansjes moeten maar liever niet het logische gevolg zijn van een fuik die door de justitiële in stanties is opgezet. Als waakhond van de individuele vrij heid zal de minister van justitie Korthals Altes (WD) in zijn ant woord aan de verontruste kamerle den hopelijk duidelijk maken waar de grens getrokken moet worden tussen een actief en te rechtvaardi gen optreden van de justitiële auto riteiten en de beleving door iedere burger in dit land van diens indivi duele vrijheid. Bemiddeling begonnen FRANKFURT (DPA) Ex-minis ter Georg Leber is vandaag be gonnen met zijn bemiddeling in het Westduitse metaalconflict rond de 35-urige werkweek. Tot voorzitter zonder stemrecht van de bemiddelingscommissie is professor Bernd Ruethers be noemd. De stakingen in West- Duitsland, met als inzet een 35- urige werkweek met behoud van loon, duren np ongeveer een maand. dat ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja. ik wil uw krant: een kwartaal (f 63.10) Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis. D 4 weken voor (10.-. Adres Postcode Plaats LEIDSCH DAGBLAD OVER WERELDSTAD EN LAND. EEN ECHT COMPLETE KRANT.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1