Extreem rechts steekt kop op Duitse liberalen niet over drempel Thatcher lijdt zwaar verlies Italië: communisten het grootst Frans Nationaal Front wint 'Belgen luchtten hun gemoed over deze regerïngspolitiek' Anti-EG-stemming wint in Denemarken terrein Regeringscoalitie Luxemburg verliest Griekse socialisten houden goed stand PARIJS (GPD/AFP) - Het extreem rechtse Nationale Front doet zijn intrede in het Europees Parlement. De party van de Fransman Jean-Marie Le Pen haalde 10.8 procent van de stemmen. De uitslag van de Europese verkie zingen zal in Frankrijk het tradi- tionele politieke beeld grondig veranderen. Niet alleen opzien barend was het grote succes dat werd geboekt door het 'Natio naal Front' (te vergelijken met onze Centrum Partij). Meteen daarop volgt de tweede verras sing: de verdere drastische neer gang van de communistische partij, die eveneens op een score van 10,8 procent zaL uitkomen en daarmee even sterk - of even zwak - is als het 'Nationaal Front'. De Franse communisten boekten hiermee het slechtste resultaat in vijftig jaar tijd. Nadat ze bij de presidentsverkiezingen van 1981 nog 15,3 procent van de stem men haalden, hebben de com munisten in de afgelopen maan den bij tussentijdse verkiezingen flinke klappen opgelopen. De derde ontwikkeling van beteke nis was het magere resultaat voor de socialisten, die met hun score niet boven de 20,8 procent uitkwamen. Dit betekent dat so cialisten en communisten als re geringspartijen duidelijk nu de ondergang hebben geboekt van de politiek die ze sinds hun op zienbarende parlementaire ver kiezingswinst in '81 hadden ge volgd. Voor de verenigde oppositiepartij en van de gaullisten en de aan hangers van oud-president Gis- card, die worden aangevoerd door madame Simone Veil is het resultaat ook niet bijzonder te- vredenstemmend. De tweepartij- encombinatie behaalde welis waar het resultaat van ruim 43 procent der uitgebrachte stem men. Wanneer dit cijfer echter vergeleken zou worden met de verkiezingsdebacle in '81 (by de parlements- en presidentesver kiezingen) blijkt dat beide partij en toen te samen 43,9 procent be haalden. Madame Veil is daar mee net onder de limiet gebleven die ze zichzelf had gesteld. Afgekeurd Op het spel staan nu de machtsver houdingen allereerst binnen de regerinspartijen, waarmee met name de communisten met hun slechtste cijfers sinds mensen- heugnis en hun vier ministers in het kabinet niet veel druk meer zullen kunnen uitoefenen. Ook de socialisten zullen zich echter ernstig dienen te beraden over de te volgen weg in het licht van het feit dat de afgelegde weg kennelijk door de kiezers is afge keurd. President Mitterrand had gehoopt op een toekomstige zwenking naar het midden en hij had daar toe zijn officiële steun gegeven aan een kleine groepering, waar onder zich vertegenwoordigers van de vroegere roemruchte ra dicale partij bevonden, benevens leiders van ecologengroepen. Deze beweging heeft de 5 pro- centsgrens echter niet gehaald. Binnen de ter gelegenheid van de Europese verkiezingen samen werkende oppositiepartijen wordt de toestand nu ook moei lijk. De oude achterdocht zal weer oplaaien en men zal elkaar de schuld gaan geven over het niet helemaal bereiken van het manifesteerd. De laatste „geest verwant" van Le Pen was Pouja- de. Bijgevolg kan men deze Europese verkiezingen, die alle deelne mende partijen hadden gekarak teriseerd als een belangrijke graadmeter tussen twee verkie zingen in (1981 en 1986) typeren als een „nee" tegen links dat sinds driejaar aan de regering is. MAANDAG 18 JUNI 1984 Labour profiteert Jean-Marie Le Pen BRUSSEL (ANP) - De socialisten in België worden de overwin naars in de Europese verkiezin gen, samen met de Groenen. Dat was maandagochTend vroeg het beeld dat zich aftekende, hoewel toen nog lang niet alle stemmen waren geteld en het beeld dus nog verre van compleet was. In Vlaanderen boekten de socialis ten winsten, variërend van 0,4 tot 17 procent vergeleken met de Europese verkiezingen van 1979 en variërend van 5,4 tot 11,6 pro cent vergeleken met de nationale verkiezingen van 1981. nagestreefde resultaat. Men zal De leider van de Vlaamse socialis- bovendien willen blijven weige- tische partij, Karei van Miert, winst. Frank Swaelen, de voor zitter van deze partij, trok hieruit de conclusie dat de kiezers de re- geringspolitiek (van bezuinigen en inleveren) „zeker niet hebben afgekeurd". In Wallonië verloren de christen-democraten vergele ken met 1979, maar wonnen ze iets vergeleken met 1981. De liberale partij (die samen met de christen-democraten regeert) behaalde wat Vlaanderen betreft ongeveer hetzelfde resultaat ver geleken met de vorige Europese verkiezingen. Maar ten opzichte van de nationale verkiezingen van 1981 verloor ze met percen- taghes variërend van 2 tot 10 pro cent. Ook in Wallonië wonnen de liberalen vergeleken met 1979, maar verloren ze ten opzichte van 1981. Voor Willy de Clercq, vice-premier en de vroegere lei der van de Vlaamse liberalen, was dit aanleiding om te conclu deren „dat de kiezer het rege ringsbeleid niet heeft afge keurd". Opvallend was de winst van de mi lieupartijen, AGALEV in Vlaan deren en Ecolo in Wallonië, zo wel in vergelijking met 1979 als met 1981. LONDEN (GPD) De Britse Con servatieve partij van premier me vrouw Thatcher heeft bij de ver kiezingen voor een nieuw Euro pees parlement zwaar verloren. De Labour-partij heeft daarvan vooral geprofiteerd. De derde stroming in de Britse politiek, de Alliantie, boekte teleurstellende resultaten. De eerste resultaten van de verkie- zingmaakten duidelijk dat apa thie de grootste winnaar was: iets meer dan 30 procent van de Britse kiezers heeft maar van zyn stemrecht gebruik gemaakt, het laagste cijfer in de EG. door Henk Dam Die lage opkomst maakt het moei lijk de precieze betekenis van de stembusuitslag vast te stellen. Duidelijk is in ieder geval - en verschillende tussentijdse ver kiezingen voor Lagerhuiszetels hebben dat de afgelopen maan den ook al duidelijk gemaakt - dat de Britse kiezer genoeg be gint te krijgen van mevrouw Thatcher. gen, een buitensporig goed resul taat boekten. Daarbij werden zij ten zeerste geholpen door het districtenstelsel, waarbij alleen degene die in een kiesdistrict wint, naar het Europarlement gaat. Datzelfde districtenstelsel zorgt er voor dat de Alliantie, waarin de Liberalen en de Sociaal-Demo cratische Partij (SDP) samen werken, er bij de Europese ver kiezingen bijzonder bekaaid van af is gekomen. De voorspellin gen hielden het gisteravond op één of twee zetels, bij een kleine 20 procent van de stemmen. Dat is, ook als de effecten van het districtenstelsel buiten beschou wing worden gelaten, een slecht resultaat voor de Alliantie, die het middenstuk van het Britse politieke spectrum bezet. In Ierland winst voor gemaakt":de oppositie jenoeg be- A A Vertekenend De eerste resultaten wezen uit dat de Conservatieve partij wel eens 27 van de 60 zetels die de Tories in het Europese parlement bezet ten, zou kunnen verliezen. La bour, aldus deze cijfers zou van 16 naar 35 zetels gaan. Die cijfers zyn in zoverre verteke nend, dat de Conservatieven in '79, bij de vorige Euroverkiezin- i te werken met het Na tionaal Front. Terwijl dat met de dag meerproblemen op zal leve ren. Het extreem-rechtse Front National had in zijn campagne vooral gehamerd op de noodzaak van remigratie van gastarbei ders, op de onveiligheid op straat en op de openbare moraal. Gedu rende twintig jaar had extreem rechts zich op het niveau van de Franse nationale politiek niet ge- vond dat de kiezers hiermee „be hoorlijk hun gemoed gelucht hebben over de huidige rege- ringspolitiek". Hij meende dat zijn partij weieens een „histo risch hoogtepunt zou kunnen be reiken". Ook in Wallonië boek ten de socialisten winst. De christelijke volkspartij van pre mier Wilfried Martens boekte vergeleken met 1979 (maar toen behaalde die partij een enorme winst) een verlies lopend van 10,7 tot 22 procent. Vergeleken met de nationale verkiezingen van 1981 echter verloor de CVP nauwelijks of boekte ze zelfs wat LUXEMBURG (DPA) - De rege ringscoalitie van christen-demo craten en liberalen in Luxem burg heeft de verkiezingen verlo ren. Dat blijkt althans uit de eer ste tellingen van de nationale parlementsverkiezingen, die in Luxemburg tegelijk met de Eu ropese verkiezingen plaats had den. Nadat bij de Luxemburgse parle mentsverkiezingen van zondag een derde van de stemmen was geteld, bleek dat de regerende Christelijk-Sociale Volkspartij (CSV) zwaar verlies heeft gele den. Volgens de eerste berichten uit de stemlokalen boekte de CSV 33,1 procent tegen 38,8 in 1979. De tweede partij in de regerings coalitie, de liberale Democrati sche Partij (DP), stond op verlies met 20,1 procent tegen 22,3 vijf jaar geleden. De Socialistische Arbeiderspartij van Luxemburg (LSAP) leek af te stevenen op winst met 27,2 procent ('79: 20,3). De communistische partij heeft, met 3,9 procent haar stemmen- aandeel van 1979 behouden. Lu xemburg heeft zes vertegen woordigers in het Europees Par lement. DUBLIN (AFP) - De Europese ver kiezingen in Ierland zullen wor den gewonnen door de opposi tiepartij Fianna Fail. Dat blijkt uit een eerste prognose die in Dublin werd gepubliceerd. De Fianna Fail van oud-premier Charles Haughey zou mogen re kenen op 8 van de 15 Ierse zetels in het Europese parlement. Bij de Europese verkiezingen van 1979 behaalde de partij 5 zetels. Volgens de prognose behoudt de regeringspartij Fine Gael van premier Garret Fitzgerald haar vier Europese zetels. Het is zelfs niet uitgesloten dat ze er één by krygt. De verliezer is de Labourpartij, de nummer twee in de regerings coalitie. Haar zeteltal zal waar schijnlijk meer dan gehalveerd worden. Van de vier zetels die ze nu in Straatsburg bezet, zal ze ei naar schatting twee of drie moe ten inleveren. Welke resultaten onafhankelijke kandidaten heb ben geboekt, is niet duidelijk. Vijfjaar geleden wisten twee on- afhankelijken een plaats in het Europarlement te verwerven. De officiële telling van de stem men vindt vandaag plaats. KOPENHAGEN (AFP) - Van de Deense kiezers heeft afgelopen donderdag een-derde op een an- ti-EG-lijst gestemd, terwijl de pro-Europese partijen, onder aanvoering van de regerende conservatieven 67 procent van de stemmen behaalden. Dit blijkt uit peilingen die zondag bekend zijn gemaakt. Het tellen van de stemmen begint pas maandag. Naar schatting van waarnemers was de opkomst 52 a 53 procent, hoger dan in 1979 toen 47,8 procent van de Deense kiezers de gang naar het stemlo kaal maakte. Denemarken stuurt 16 afgevaardigden naar het Euro pese Parlement in Straatsburg. Bij de pro-Europeanen winnen de conservatieven, winnaars van de nationale verkiezingen van ja nuari, 7 procent vergeleken met 1979. Zij komen op 21 procent, waarmee zij hun zeteltal verdub belen van 2 naar 4. De sociaal-de mocraten komen op 20,5 procent (verlies 1 procent), maar behou den hun drie zetels in Straats burg. De centrum-democraten en liberalen handhaven zich na genoeg, al bestaat de kans dat de liberalen van 3 naar 2 zetels gaan. De centrum-democraten bezet ten 1 zetel. Bij de tegenstanders van de Euro pese Gemeenschap, die zich er sterk voor hebben ingezet dat de Deense tegenstanders van het EG-lidmaatschap (volgens opi niepeilingen 53 procent van de bevolking) niet zouden wegblij ven maar op hun lijst of partij stemmen, wint de „Volksbewe ging tegen de EG" meer dan 3 procent (20,9 procent in 1979, ruim 25 procent nu). Het zit er in dat de Volksbeweging 5 zetels in Straatsburg krijgt tegen 4 nu. De communisten (Socialistisk Fol- keparti) behouden vermoedelijk hun ene zetel. Hun stemmental steeg van 4,7 procent in 1979 tot 8,5 nu. VOORZITTER - Nu de West- duitse liberale FDP waar schijnlijk niet terugkeert in het Europees Parlement raakt de liberale fractie zijn voorzitter kwijt, Martin Ban- gemann. De Westduitse liberalen moch ten in het in '79 gekozen par lement slechts vier van de achtendertig fractieleden le veren, evenveel als Neder land. Maar hun invloed was buitenproportioneel groot, gedeeltelijk omdat de FDP één van de meest kapitaal krachtige liberale partijen in Europa is. De liberaal Bangemann was de enige Duitse fractievoorzit ter. Mocht de computerreke ning bewaarheid worden dan zal één van de eerste taken voor de liberalen het zoeken naar een fractievoorzitter zijn. De Nederlandse liberale lijsttrekker Hans Nord maak te gisteren duidelijk dat Ban gemann ook nu weer zonder probleem fractievoorzitter zou zijn geworden. "Je moet een goede man nooit vervan gen", aldus Nord. Over een opvolger is zelfs nog niet na gedacht. Genscher brengt zijn stem uit. Het lachen zou hem snel vergaan ROME (AFP/UPI) De Italiaanse communisten zijn voor het eerst in de geschiedenis de grootste partij van het land geworden. Volgens de definitieve resultaten die vanochtend doorJde Italiaan se minister van binnenlandse za ken, Oscar Scalfaro, bekend zijn gemaakt, is de Italiaanse com munistische partij (PCI) bij de verkiezingen voor het Europees Parlement de christen-democra tische party (CD) voorbij ge streefd. De PCI kreeg 33,3 procent van de stemmen, haar op een na beste resultaat na dat van 34,4 procent bij de (vervroegde) parlements verkiezingen van 1976. Zij wint bijna vier procent in vergelijking met de Europese verkiezingen van 1979 (29,6 procent) en de ver vroegde verkiezingen van juni vorig jaar (29,9 procent). De DC kreeg 33 pocent, dat is 3,5 procent minder dan bij de Euro pese verkiezingen van 1979, maar een resultaat dat niet veel afwijkt van dat van de vervroeg de parlementsverkiezingen van juni vorig jaar (32,9 procent). Van haar kant heeft de socialisti sche partij van premier Bettino Craxi 11,2 procent behaald, niet veel verschil met de vorige ver kiezingen (11 procent in 1979, 11,4 procent vorig jaar). Het werd tussen de twee grootste partyen van Italië een ware nek- aan-nek-race. Gisteravond voor spelde de Italiaanse televisie al een voorsprong van de commu nisten. Het verschil zou 1.8 pro cent bedragen (32,9 resp. 31.1 procent). Maar er werd toen reke ning gehouden met een mogelij ke afwijking van twee procent. Het bleef zodoende tot het einde toe spannend. De christen-demo craten kwamen nog zeer dichtbij het resultaat van de ten, totdat vanochtend de eind uitslag bekend werd en een ver schil van 0,3 procent resteerde. Berlinguer Het voorbijstreven van de chris ten-democraten was het grote oogmerk van de een week gele den overleden geliefde commu nistische partijleider Enrico Ber linguer. Deze grondlegger van het Eurocommunisme en lijst trekker bij de Europese verkie zingen zakte in elkaar na afloop van een spreekbeurt over deze verkiezingen. Hij bleek senbloeding te hebben leed op Tweede Pinksterdag aan de gevolgen daarvan. Zijn begra fenis werd een grote nationale manifestatie en communistische leiders riepen op om Berlinguer postuum te eren door massaal op hem te stemmen. De overwin ning van de PCI wordt dan ook algemeen omschreven als het Berlinguer-effect. De Italiaanse PCI was al veruit de grootste communistische partij van West-Europa. De partij voert een onafhankelijke, sterk pro- Europese koers. In het Italiaanse parlement heeft het echter een geïsoleerde positie. De Italiaanse communisten noem den de overwinning belangrijk. „De regering is in een staat van pre-crisis", zei een hoge commu nistische functionaris, Gerardo Chiaromonte. her- Juichende communisten hingen hun rode vlag met het sikkel-en- hamer-motief en het Italiaanse nationale groen-rood-witte dun doek over een balkon aan de straatzijde van het hoofdkwar tier van hun partij in Rome. BONN (DPA-AFP) - De Westduitse Liberale partij (FDP) verdwijnt uit het Europees parlement. Ze behaalde bij de verkiezingen van zondag 4,8 procent van de stem men en bleef daarmee onder de kiesdrempel van vijf procent, zo blykt uit de voorlopige officiële einduitslag vannacht bekend werd gemaakt.Bij de vorige ver kiezingen in 1979 haalde de FDP nog zes procent, waardoor ze vier zetels bezette. De nieuwe secre taris-generaal, Helmuth Hauss- mann, sprak van een „on rechtvaardig" resultaat gezien de „Europese inspanningen" van zijn partij, met name het van 1981 daterende plan Genscher- Colombo voor nauwe politieke samenwerking binnen de ge meenschap. Verder behaalden de Groenen 8,2 (1979: 3,2) procent van de stemmen waardoor ze ze ven zetels krijgen in het parle ment. De christendemocratische CDU/CSU scoorde 46 (49,2) pro cent en de sociaaldemocraten 37.4 (40,8) procent.Van de bijna 44.5 miljoen stemgerechtigden bracht 56,8 procent zijn stem uit vergeleken met 65,7 procent in 1979. Bondskanselier Helmut Kohl en FDP-voorzitter Hans- Dietrich Genscher waren „diep teleurgesteld" over de lage op komst en over het resultaat van de regeringspartijen. Kohl sprak van een „afstraffing". Onmacht Volgens de sociaaldemocratische leider Willy Brandt is de geringe belangstelling van de kiezers toe te schrijven aan de onmacht van de EG tegenover de werkloos heid. Het verlies van zijn partij lag naar zijn zeggen aan het over lopen van kiezers naar de Groe nen. Franz Josef Strauss van de christendemocratische rege ringspartij CSU meende dat de EG-landbouwbesluiten zijn par tij drie tot vijf procent van de stemmen heeft gekost.Van de 81 zetels die de Bondsrepubliek in het Europees parlement bezet, gaan er volgens de voorlopige of ficiële einduitslag 41 (was 42) naar de CDU/CSU, 33 (35) naar de SPD en 7 (0) naar de Groenen. De liberalen vallen terug van vier naar nul zetels.Het opmerkelijke resultaat van de Groenen past in hun straatje, in die zin dat ze dreigen de liberalen als derde grote partij in de Bondsrepu bliek te verdringen. Ze zitten al in tien van de elf deelstaatparle menten en in de Bondsdag. Dé resultaten bevestigen verder de daling van de populariteit van de FDP en betekenen een verzwak king van de positie van de rege- ring-Kohl die dankzij de libera len kan steunen op een meerder heid binnen de Bondsdag. Gen- schers positie dreigt nu nog wan- keler te worden, nadat hij twee weken geleden op het partijcon gres in Münster gedwongen werd zijn aftreden in 1986 aan te kondigen. Hij krijgt de schuld van de middelmatige resultaten van de partij bij de verkiezingen in Baden-Württemberg en Mün- chen van begin dit jaar, hij zou op een „dictatoriale" manier lei dinggeven en door zijn toedoen scoorde de-JTDP slecht bij de plaatselijke verkiezingen in Rij n- landpalts en Saarland die zondag samenvielen met de Europese verkiezingen. ATHENE (Rtr/DPA/AP) - De Griekse premier, Andreas Pa- pandreou, heeft vanmorgen vroeg verklaard dat zijn partij, de Panhellenistische Socialistische beweging (Pasok), de Europese verkiezingen heeft gewonnen. Hij eiste de zege op nadat 25 pro cent van de stemmen was geteld. De Pasok lag op dat moment met 42 procent voor op de conserva tieve Nieuwe Democratie party die 37 procent had. Na het tellen van tweederde van de stemmen bleek dat de Pasok nog steeds op 42 procent lag en de Nieuwe Democratie partij op 38. De Moskougezinde communis ten (KKE) hadden 11,2 procent en de eurocommunistische KKES 3,1 procent. De rechtsex- tremistische Nationale Politieke Unie (EPEN) kreeg 2,37 procent. De voorlopige uitslagen betekenen dat de Pasok haar 10 (van de 24 Griekse) zetels in het Europees parlement behoudt, en dat de Nieuwe Democratie party een zetel wint en op negen zetels komt. De Moskougezinde com munisten en de eurocommunis ten bezetten respectievelijk drie zetels en een zetel. De nieuwe EPEN krijgt een zetel. De rechtse Vooruitgangsparty ver liest haar ene zetel en keert dus niet terug in het Europees parle ment. Papandreou sprak van een over winning van het volk die mét zijn stem zyn politiek van de veran dering heeft gesteund en rechts heeft veroordeeld. De Nieuwe Democratie partij leed naar zijn zeggen een pijnlijke nederlaag. Evanghelos Averoff van deze partij zei daarentegen dat zijn partij de verkiezingen heeft ge wonnen en dat de premier de grote overwonnene was. Proef De stemming werd in Griekenland beschouwd als een belangrijke proef voor de 32 maanden oude regering-Papandreou, die ge plaagd wordt door een inflatie van 17 procent, groeiende werk loosheid en een stagnerende eco nomie. Toch heeft de regerings partij Pasok in Griekenland niet verloren. In alle andere EG-lan- den leden regeringspartijen ver liezen. Ondanks een buitengewoon felle verkiezingscampagne, met bijna dagelijkse botsingen tussen aan hangers van de uiteenlopende partijen deden zich gisteren tij dens de verkiezingen zelf geen incidenten voor. "De stemming is volkomen rustig en ordelijk verlopen", aldus minister Marok- poulos van binnenlandse zaken. Na het sluiten van de stembussen trokken echter op diverse plaat sen in de hoofdstad aanhangers van de Nea Demokratia de straat op, om evenwel door hun leider Averoff te worden gemaand 'snel en kalm naar huis' te gaan.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6