Horeca negatief over I proef sluitingstijden Bijenmarkt trekt weer duizenden bezoekers Bezetters van Burcht: "We zijn dik tevreden' Groep jongens slaat vrouwen Zaterdag onverwacht begonnen Zevenhonderd scholieren actief op handhaltoernooi 884 MAANDAG 18 JUNI 1984 Leiden Een imker toont belangstellenden zijn bijen. Imkersvereniging wil hogere subsidie LEIDEN De traditionele milieu- bijenmarkt op het Sterrenwacht terrein heeft zaterdag weer dui zenden bezoekers getrokken. Onder een flets zonnetje beke ken de vele bezoekers kraampjes, waarin allerlei zaken die met de natuur en vooral met bijen te maken hebben, werden tentoongesteld. Vooral de imker die liet zien hoe je met bijen om gaat zonder te worden gestoken, trok veel bekijks. Maar ook de vele muziek- en dans groepen konden zich verheugen in een warme belangstelling. De milieu-bijenmarkt werd zater dag voor de achtste keer gehou den. De Imkersvereniging Lei den en omstreken is de organisa tor. De markt heeft niet alleen een recreatieve functie. Imkers uit de hele regio komen naar de markt om daar hun spullen te ko pen voor hun hobby. Ook bestaat er de mogelijkheid om hele bij envolken te kopen, al was die mogelijkheid zeer beperkt. Za terdag was er maar één bijenvolk aangevoerd, terwijl er vorig jaar maar liefst twintig waren. De verklaring daarvoor is moeilijk te geven, al denkt mede-organi sator Van den Burg, imker in Voorschoten, dat het komt door de Varroamijt. Deze minuscule parasiet roeit gehele bijenvolken uit en wordt vooral gesignaleerd in het oosten van het land. In Zuid-Holland wordt de Varroa mijt slechts zelden aangetroffen. Ondanks de gezellige sfeer, het ve- PP wint bij verkiezingen UK LEIDEN De Progressieve Partij is als overwinnaar uit de bus gekomen bij de verkiezing van de student-leden voor de universiteitsraad. De PP had drie zetels, kreeg er vier. De Leidse Studentenbond verloor één zetel: deze partij ging van drie naar twee. De Centrum Groepering Leiden kreeg vijf zetels; deze partij had er ook Vijf. De twee nieuwe partijen, 'Absolutely New Positivos' en de Pro gressief Liberale Alliantie, kregen niet voldoende stemmen voor een zetel. Het opkomstpercentage was niet bepaald hoog: 44.27 procent van de studenten stemden. Ie publiek en het zonnetje hing er toch een klein financieel wolkje boven de milieu-bijenmarkt. De gemeentelijke subsidie is name lijk teruggebracht van 3.000 naar 1.000 gulden. "Dan kunnen we wel zeggen: we hebben minder geld, dus doen we het met min der, maar we willen juist probe ren het niveau van de markt te handhaven", aldus Van d§n ïrg. "Door heel erg allerlei initiatieven v ganisatiecomité kon het dit jaar weer tot standkomen. Zonder subsidie zou het helemaal niet lukken, maar we zouden wel wat meer geld kunnen gebruiken. Dan zouden we elke keer niet zo veel financiële zorgen hebben". De tekorten van de markt, die er altijd zijn omdat veel verenigin gen gratis op de markt mogen staan, worden nu gedekt door de verkoop van honing en allerlei drink- en etenswaren. Maar het is steeds maar weer de vraag of die gelden voldoende zijn om het te kort te dekken. toekomst zal verdwijr ik denk dat de markt e toekomst heeft. Het is van de hoogtepunten vereniging". "Nee, en goede toch één LEIDEN - Geheel onver wacht is het afgelopen weekeinde de horecaproef begonnen. Dertien cafés mochten zaterdag een uur langer open zijn. De ver ruiming van de sluitings tijden werd eigenlijk pas aan het eind van de maand verwacht. De Jong (café De Valk): "Ik kreeg vrijdag een briefje dat ik bij de gemeente een vergunning mocht halen". Even onverwacht was de proef ook voor de tegenstanders, oftewel die caféhouders die geen ontheffing hebben gekregen. Kamphues (Koets-o-theek): "Is de horecaproef al begonnen? Wij hebben officieel nog niets ge hoord. Dit is schandelijk". Eén café, Bellevue, maakte zater dag geen gebruik van de moge lijkheid om tot drie uur open te blijven. De cafés die dat wel de den, oordeelden achteraf vrij ne gatief. Wel ontheffing Van Mil ('t Vattegat) had wel wat extra publiek. Van zijn vaste klantenkring waren er na twee uur nog zo'n twintig over, schat hij. Veertig mensen kwamen er na die tijd nog bij. En dat is on voldoende om de kroeg een uur langer open te houden, weet Van Mil: "Je staat met je handen in je zij". Niet alleen is hij ontevreden over de inkomsten, maar ook verder oordeelt hij negatief over de proef. "Als ik nu eerlijk ben, zeg ik: al die mensen die in hun auto komen aanrijden met een stuk in hun kraag. Dat vind ik niet zo leuk. Met mijn eigen klanten héb ik nooit trammelant, maar die gasten moest ik er uit jagen om drie uur. En toen ik even na drie uur buitenkwam, stond er zo'n gast tegen een voordeur te plas sen. En daar heb ik helemaal geen zin in. Ik heb hem wel weg- gevloekt, maar als mijn buur vrouw gaat klagen, heeft ze nog gelijk ook". Van Mil beoordeelt de verruiming van de sluitingstijd dan ook ne gatief, maar blijft er wel gebruik van maken. "Ik kan er niet on deruit", constateert hij, verwij zend naar de concurrentie. De eigenaar van café Hus-Pub (Beestenmarkt) had zich terdege voorbereid op eventuele moei lijkheden. "Ik heb m'n voor zorgsmaatregelen genomen", vertelt Huska. "Om half twee heb ik de deur gesloten. Er zijn in deze buurt veel contrasten tus sen de klanten die de verschil lende kroegen bezoeken. Ik kan het niet maken dat er een ander soort publiek komt". Volgens hem zit er een complot achter. "Niet van burgemeester Goe- koop, maar van de gemeente raad. Als er een ander soort pu bliek in mijn zaak komt, geeft dat agressie. En dat geeft moei lijkheden. En dan zegt de ge meenteraad: zie jé wel, we heb ben gelijk gehad", aldus de café houder, die het "lullig" vindt dat zijn collega's geen verruiming hebben gehad. Ook De Jong, eigenaar van De Valk, is niet zo te spreken over het extra uurtje dat hij kreeg. Hij heeft geen klant binnengekregen na twee uur: "Mijn klanten zijn gewoon een uurtje langer blijven hangen. Maar eigenlijk wil ik er in principe helemaal niet aan meewerken. Ik ben twintig keer op een vergadering geweest van de Horecabond-Nederland in Leiden. En daar was het steeds: allemaal wel of allemaal niet. En als je dat zegt, moetje er niet aan meedoen". De Jong is niet tegen verruiming van sluitingstijd, mits het voor alle kroegen geldt. "Er wordt alleen maar over over last gepraat. Maar als je dertien f LEIDEN Feest was het afgelopen weekeinde bij de speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schubert- laan. Vrijdagavond werd het clubhuis geopend en zaterdag werd het twintigjarig bestaan gevierd. Behalve de damesgroep Babe en de Veronica drive-in show zorgde Ome Willem alias Edwin Rutten er voor dat de vele kinderen zich konden vermaken. (foto Holvast) cafés een uur langer open laat zijn, dan creëer je moeilijkhe den". Geen ontheffing Cafés die geen ontheffing hadden gekregen, hebben er nog van weinig gemerkt. Caféhouder Platteel (De Twee Spieghels): "Er zijn er een paar weggegaan, maar niet erg veel". Hij voelt veel meer voor onbeperkte sluitings tijden. "Dat is de enige oplos sing. Dan heb je niet dat iedereen massaal de straat op gaat. Maar ja, drie uur voor iedereen zou al een stapje zijn". De voormalig secretaris van de Leidse afdeling van de Horeca bond-Nederland, Kamphues, wist, zoals gezegd, niet eens dat de proef was begonnen. Hij weet wel dat 67 horeca-ondernemers zich verenigd hebben en burge meester Goekoop via juridische procedures wil bewegen tot ver ruiming voor alle kroegen. "Maar we kunnen pas iets doen als we officieel iets horen. Het is toch ongehoord dat wij die jaren hier tegen officieel hebben geprotes teerd nog niets hebben gehoord. Dat gebeurt absoluut nergens anders", sputtert Kamphues Zodra de officiële stukken bin nen zijn "gaan we er keihard te genaan omdat het natuurlijk puur oneerlijke concurrentie is. Dit weekeinde hebben we er nog niets van gemerkt, maar ik ver wacht toch zeker een omzetda ling van twintig tot dertig pro cent". De horecaproef heeft ook grote ge volgen gehad voor de saamhorig heid van de Leidse afdeling van de Horecabond-Nederland. De drie overgebleven bestuursleden hebben een ontheffing gehad. "Het is natuurlijk een belachelij ke situatie dat de hele Leidse ho reca tegen deze proef is en drie bevooroordeelde bestuursleden van de Leidse afdeling, gesteund door vier of vijf mensen, doen voorkomen dat Horeca-Neder- land voor de proef is. Ik heb dit ook al aangekaart bij het hoofd bestuur van Horeca-Nederland", aldus Kamphues. De politie meldt overigens dat de verrui ming van dc sluitingstijden geen grote moeilijkheden heeft opge leverd. "Wel was er veel voetvolk na twee uur en was het vrij ru moerig. Het publiek bleef langer in de stad hangen. Vroeger kre gen we eerder nachtrust. Alleen op de Nieuwstraat stond een groep jongeren na drie uur met stoelen te smijten", aldus de poli tiewoordvoerder. LEIDEN "Wij zijn dik tevreden", vertelt een woordvoerder van de jonge uitkeringsgerechtigden die het afgelopen weekeinde het historische bolwerk in Leiden, De Burcht, bezet hielden. "Ein delijk hadden we weer eens een informatiestroom tussen werkenden en niet-werkenden. En dat was in het verleden bij ac ties wel eens anders. Toen ston den we vaak voor eigen gemeen te te preken". De bezettingsactie van De Burcht was een initiatief van de FNV- jongeren. De bedoeling was om tijdens de duur van de bezetting, het gehele weekeinde, informa tie te verschaffen aan uitkerings gerechtigden en andere belang stellenden over de gevolgen van het zogenaamde 1 julipakket (be zuinigingsmaatregelen van het kabinet). En dat is aardig gelukt, weet de woordvoerder. "Er zijn veel men sen langs geweest. Wat vooral opviel, was het grote aantal ou deren dat hierheen kwam om in formatie". Volgens de bezetters, ongeveer twintig in getal, staan de zogenaamde 1 julikortingen niet op zich. "We hebben gepro beerd de gevolgen van het 1 juli pakket uit te zoeken, maar dat kon gewoon niet. Het is een on derdeel van een snoeipakket dat elk half jaar wordt uitgevoerd. Het is bijvoorbeeld volstrekt on duidelijk wat er met je koop kracht gaat gebeuren. Heel dui delijk is wel dat dit kabinet in el ke halfjaarlijkse snoeironde één of twee groepen extra pakt. En zo worden de verschillende groe pen uitkeringsgerechtigden te gen elkaar uitgespeeld". 'We hebben De Burcht bezet om al die groepen bij elkaar te krijgen. En om dan gezamenlijk een stra tegie te bepalen tegen dit be leid". Dat is aardig gelukt. Bo vendien komt er een hoorzitting op voorstel van de PvdA, de PSP en de SP, die zaterdag hun soli dariteit betuigden met de bezet tingsactie. "Die partijen stelden voor een grote 'hearing' te hou den voor het Leidse publiek om duidelijk te maken wat zij van de politieke partijen te verwachten hebben wat het 1 julipakket be treft". De hoorzitting zou rond 26 juni gehouden moeten worden. Dan zijn er namelijk meer acties tegen de kortingsmaatregelen in Leiden. Of alle politieke partijen meedoen aan zo'n hoorzitting is nog maar de vraag. Als reactie op de bezet ting zou een WD-raadslid Lan- gerak hebben verklaard "dat donderdag (de Europese verkie zingen-red.) was gebleken dat het merendeel van het volk niet onder dit kabinetsbeleid lijdt". Eén van de bezetters verklaarde dit. "Bovendien was de WD de enige partij die liet blijken dat ze deze bezetting niet zag zitten. De reactie van het CDA kon nog als ondersteundend worden uitge legd", aldus de bezetters. De bezetting kenmerkte zich door een rustige sfeer. Muziek, pop penkast en vliegeren was het ver maak voor de bezetters en hun bezoek. Zaterdagavond en gis teravond werden "open maaltij den" gehouden waaraan ruim dertig mensen deelnamen. Het enige minpuntje had plaats in de nachtelijke uren, toen dertig Abraham Favier (84) overleden LEIDEN Na langdurig ziek te zijn geweest, is Abraham Favier op 84-leeftijd overleden. Hij was samen met zijn vrouw 'Engeltje' eigenaar van de Er.gelbertha- hoeve. Ze kochtten de vervallen boerderij aan de Hoge Morsweg zes jaar geleden om er een hore- ca-bedrijf te vestigen. In een in terview destijds zei mevrouw Fa vier: "Mijn hele leven heb ik dit gewild. De Baas ook. Hij heeft hier zijn pauwen en vogels en ik de zaak". Veel langer dan de de Engelbertha- hoeve was het echtpaar Favier ei genaar van hotel-restaurant Nieuw-Minerva aan de Boom- markt. Na bijna veertig jaar werd deze bekende gelegenheid vorig jaar van de hand gedaan. De slechte gezondheid van meneer Favier was daar één van de rede- LEIDEN - De politie heeft van nacht twee inbrekers aangehou den. Om even voor vyf uur van ochtend ging het inbraakalarm van een supermarkt aan de Kooi- laan af. Toen agenten een kijkje gingen nemen troffen zij in een werkkastje de twee inbrekers op eengepakt aan. In hun handen hadden zij sloffen sigaretten die zij hadden willen meenemen. De twee mannen zijn bekenden van de politie. LEIDEN - Zo'n zevenhonderd lagere scholieren hebben verdeeld over 69 teams zaterdag deelgenomen aan een handbaltoernooi op het veld achter de Vijf Meihal. Het toernooi werd georganiseerd door de Ge meentelijke Schoolsportcommissie. Voor het eerst dit jaar werd buiten gespeeld en niet in de Vijf Meihal (te weinig ruimte). Het toernooi moest niettemin over twee dagen gespreid worden. De Kardinaal Alfrinkschool won in de groep jongens en meisje van acht tot negen jaar. Tweede werd dé Pacellischool. In de poule meisjes van negen en tien jaar was de Eerste Leidse Schoolvereniging het sterkst. Tweede werd de Koninging Julianaschool. In dezelfde leeftijdsklasse wonnen de jongens van de Mariënburchschool de eerste prijs, gevolgd door de Pacellischool. Bij de meisjes van tien en elf jaar ging de hoofdprijs naar de School met de Bijbel die in de finale veel sterker bleek dan de Koningin Juliana school. Bij de jongens eindigde de School met de Bijbel (op doelsaldo) als eerste voor de E.L.S. en de Willem de Zwijgerschool. In de groep meisjes ouder dan elf jaar was de Vrije School oppermachtig. Het eerste team werd ook het eerste, het derde team tweede en het tweede team eindigde op de derde stek. In dezelfde categorie van de jongens werd opnieuw de Vrije School eerste. Tweede werd de Pacelli school. Veel geweldpleging in weekeinde jongeren - "die duidelijk te diep in het bierglaasje hadden geke ken" - De Burcht binnendrongen en daar twee bezetters in elkaar sloegen. "Ook begonnen ze met bierflesjes over de muren te gooi en", aldus een bezetter. de Burcht gekozen omdat het De bezetters hadden De Burcht overigens als doelwit van hun ac tie uitgekozen, omdat het "van oudsher een schuilplek is voor mensen die strijd voeren". "Bo vendien is De Burcht goed te verdedigen als de politie een ein "van oudsher een schuilplek is voor de zou willen maken aan de ac tie". Zover kwam het echter niet. "De politie was heel vriendelijk. Zolang we geen overlast veroor zaakten, zou er niet worden inge grepen. Dat hebben we dus ook niet gedaan". LEIDEN - Verscheidene gevallen van openlijke geweldpleging zijn dit weekeinde bij dc Leidse poli tie binnengekomen. Het begon al in de nacht van vrijdag op zater dag. Twee vrouwen liepen op de Kippenbrug, toen plotseling een jongeman één van de twee van achteren besprong met de mede deling dat hij zijn schoenen voor haar klompen wilde ruilen. De vrouw wilde op dit aanbod- niet ingaan, waarop enige kornuiten van de jongeman de beide vrou wen begonnen te schoppen en te slaan en ook de fiets van een van beiden vernielden. De meisjes van de E.L.S. werden eerste in de categorie 9 en 10 jaar oud. <foto Holvast) in de nacht van zaterdag op zondag reed een fietser om half twee over de houten brug van Stille Rijn naar Aalmarkt. Op de brug trof hij zes jongens aan van wie één op de grond lag. Vier jongens trokken hem van zijn fiets, sloe gen hem een aantal keren, terwijl de andere twee de fiets in het wa ter gooiden. Een half uur later kreeg op dezelf de brug een andere voorbijgan ger een pak slaag van vijf jon gens. De politie vermoedt dat het om dezelfde groep gaat. Ook op de Oude Vest was het in de nacht van zaterdag op zondag raak Om half twee werd een 21- jarige Leidenaar door een paar onbekendejongens zonder enige aanleiding op de grond gegooid en getrapt, onder meer m zijn ge zicht. Daarna werd de man in het water van de Oude Vest gesme ten. Ter hoogte van de Schouwburg fietste omstreeks diezelfde tijd een 26-jarige Leidenaar, die door een groepje jongeren tot stil stand werd gemaand. Daarop kreeg hij een vuistslag in het ge zicht. Het bleek om een groep jongens te gaan. die in dezelfde nacht door de stad trok en men sen lastig viel. De politie heeft een van de knapen, een 17-jarige Leiderdorper, later op de Lange- gracht kunnen aanhouden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3