'Het levert geen cent op' c Wassenaarse ouderen redden zich prima Onderzoek Stichting Bejaardenwerk: Agenda Volkstuinieren gewilde vorm van vrijetijdsbesteding Langdurige huwelijkstrouw in Zoeterwoude Zelfbouwer kwam drie centimeter tekort Stad en rand MAANDAG 18 JUNI 1984 WASSENAAR - De Wasse naarse bejaarden kunnen zich prima redden zonder hulp van buitenaf. Boven dien zou een groot deel van hen het prettig vinden om leeftijdgenoten te hel pen die zich niet zelf kun nen redden. Dat is een van de belangrijkste resulta ten van een onderzoek dat de Stichting Bejaarden werk Wassenaar heeft la ten houden onder tien procent van de 4500 Was senaarse bejaarden. De stichting werd driejaar geleden op gericht als overkoepelend or gaan voor de 26 instellingen die zich in Wassenaar (onder meer) bezig houden met bejaarden werk. Kort na de oprichting werd besloten een onderzoek te doen om te zien hoe de doelstel ling - het bevorderen van integra tie en zelfstandigheid van oude ren - kon worden verwezenlijkt. Daarvoor werd in de afgelopen tijd met tien procent van de on geveer 4500 bejaarde Wassenaar- ders een vraaggesprek gehouden waarin onderwerpen als hulpbe hoevendheid, huisvesting, ver voer, activiteiten, ontspanning en het gebruik maken van de hulpverleningsmogelijkheden aan de orde kwamen. dan niet bijgestaan door familie of buren. Deze groep doet ook vrijwel nooit een beroep op de vrijwillige en professionele hulp organisaties in Wassenaar. Eén op de elf bleek echter niet zelf boodschappen te kunnen doen, en bijna een kwart doet (bijna) nooit zelf de was. Opmerkelijk was ook dat een kwart van de on dervraagden niet op de hoogte was van de mogelijkheden voor hulpverlening. Zelfstandig Het onderzoek leverde als verras sende uitkomst op dat tachtig procent van de ondervraagden zichzelf naar eigen overtuiging best zelfstandig kan redden, al Stichtingsvoorzitter F.N. Walta ge looft niet helemaal dat tachtig procent van de bejaarden zich in derdaad zelf kan redden: "Het is. wel een verrassing dat zoveel mensen zeggen dat ze zichzelf kunnen redden, gezien het aantal van 26 organisaties die bestaan om hen te helpen. Maar het blijft t natuurlijk de vraag in hoeverre J ongeren men ook werkelijk zelfredzaam is. Mogelijk schat men de eigen wat te optimistisch in ge durende zo'n interview, men wil niet te afhankelijk lijken. Overi gens zijn de bejaardenorganisa ties ook opgericht om het werk te verlichten voor de mensen die de bejaarden helpen, omdat dit hen soms te zwaar belast. Maar natuurliik ligt onze belangrijkste taak op het gebied van de twintig procent die zeggen zelf wel hulp behoevend te zijn. Het is nu zaak voor de organisaties om overlap pingen in werkzaamheden weg te werken, zodat hier efficïenter aan gewerkt kan worden", aldus Walta. In het eindrapport wordt overigens de suggestie gedaan om verder onderzoek te plegen naar het aspect van de zelfred zaamheid. het gegeven dat een derde van de ondervraagden zegt het prettig te vinden om andere ouderen te helpen. Volgens Walta ligt hier een taak voor de ouderenbon den. "Zo kunnen bijvoorbeeld vroeg-gepensioneerden die nog vitaal zijn waardevol vrijwilli- dacht besteed aan de spreiding van bejaardenvoorzieningen over de gemeente, en daarbij blijkt dat Wassenaar-Oost is on derbedeeld. Dat is des te nijpen der, omdat de zeer drukke Rijks straatweg voor veel bejaarden een barrière van belang i Een andere stimulans voor verdere activiteiten van de stichting is gerswerk doen", aldus Walta. Het onderzoek stimuleert volgens de werkgroepvoorzitter verder onderzoek. Er zijn al verschillen de werkgroepen binnen de stich ting opgericht om met het aan het licht gekomen feitenmate riaal verder aan de slag te gaan. Walta benadrukt daarom nog eens het belang van het onder zoek voor de stichting. "Het opent nieuwe wegen voor wat betreft het werkelijke samenwer ken van die 26 instellingen die zich inzetten voor de ouderen. Met de resultaten van dit onder zoek in de hand kunnen we nu bijsturen en nieuwe initiatieven ontplooien". Onder de jongeren is de voor dergelijk werk zeer gering, wat ook bij de stichting voor niet-beroepsmatig aktieven al is gebleken. "Als men de gemiddel de leeftijd van bijvoorbeeld de plaatselijke UVV-vrijwilligers bekijkt, dan blijkt wel dat de jeugd tekort schiet". Volgens Walta ligt de oorzaak vooral in een tekort aan voorlichting over bejaardenwerk en de belangrijk heid van deze groep ouderen. "Het is geen onwil, maar men kent de materie niet", denkt Wal ta. In het onderzoek wordt ook aan- Arbeidstijdverkorting bepleit in metaal', '25-urige werkweek is haalbaar', 'Meer mensen in de vut', 'Deeltijdbanen in op mars', 'Automatisering zet door'. Zo maar wat krantekoppen die erop wijzen dat er steeds meer vrije tijd komt. Vrije uurtjes die op de een of andere manier moeten worden besteed. Hoe die vrije tijd wordt gevuld is dage lijks waarneembaar. Straten, polders, strand en bossen zijn steeds vaker het domein van jonge en oudere 'joggers', terwijl de plassen, de zee en de meren een overvloed aan overwegend jeugdige windsurfers tonen. op een lapje grond waar onder meer sla, tomaten en aardappelen worden ge kweekt. De volkstuin is populair. ■tge- 'Crosser' vliegt enen hun inwoners de kans te geven zich te voeden', zoals in vroeger jaren het g val was, maar meer om de ingezetenen gezonde vorm van reereatie te hie- Een rondgang langs de gemeenten in de d.en, Leidse regio leert dat de behoefte aan 0ok de?e hobby k6st ™eer dÏLh*J ®P£" volkstuinties eroot is. De eemeenteliike vert*In eeP regionaal overzicht verrich- volkstuintjes groot is. De gemeentelijke overheden spelen in het algemeen rede lijk in op de groeiende vraag. Niet om STREEK - "Al je dagelijkse beslommeringen verdwijnen in de grond. Wanneer je met je duffe kop van je werk komt en je gaat een uurtje tuinieren ben je weer zo fris als een hoentje. Ik gebruik mijn tuin om af te kicken na een dag onder druk te hebben gewerkt". Huren van de Spoorwegen heeft echter het nadeel dat het altijd tijdelijk is. Wanneer de NS de De Warmondse gemeenteambte naar C.A. Neefjes verwoordt één van de redenen waarom iemand een volkstuintje neemt. Andere redenen die worden genoemd, zijn de sociale contacten op de tuin, de betere smaak van de zelf gekweekte groente en natuurlijk de 'heerlijke vrijetijdsbesteding'. Een wetenschappelijk onderzoek van W.H. Vermooten uit 1953 verklaarde de populariteit van de volkstuin aldus: "In het houden van een volkstuin als vorm van vrijetijdsbesteding wordt com pensatie gezocht voor het eento nige, geestdodende routinewerk binnen vier muren, dat veler be roepsarbeid kenmerkt". Werkendenen niet-werkenden (90 procent mannen) brengen veel ifrije tijd door op een lapje grond van gemiddeld 150 vierkante me ter. In de Leidse regio worden dagelijks vele honderden volks tuintjes bewerkt. In tegenstel ling tot de grote steden betreft het in deze overwegend agrari sche gemeenten vooral tuintjes waar groente wordt gekweekt. Volkstuintjes met daarop een 'tweede huisje' zijn in de meeste gemeenten taboe. Behalve op gemeentelijke grond zijn er ook particulieren (in War mond zelfs de hervormde kerk) die stukken grond verhuren om te voorzien in de grote vraag naar volkstuintjes. Ook de Nederland se Spoorwegen (NS) zijn een be langrijk leverancier van tuintjes. Langs het gehele netwerk van spoorwegen in ons land liggen keurige tuintjes met daarop ver se groenten. Het mes snijdt hier aan twee kanten. De NS voorzien gedeeltelijk in de grote behoefte aan moestuinen, terwijl het staatsbedrijf het verlies op de on rendabele grond beperkt. De Spoorwegen bestemden de grond naast de rails vroeger voor hun eigen personeel en gepen sioneerde leden van de familie Spoor. Tegenwoordig kan ieder een bij de NS aankloppen voor een lapje grond. De helft van de huurders bestaat momenteel uit particulieren die verder weinig met de NS van doen hebben. De prijs die de NS berekenen is vrij laag: om en nabij de 35 cent per vierkante meter per jaar. Ter ver gelijking: de meeste gemeenten in deze regio rekenen een gulden per meter per jaar. grond nodig hebben voor bij voorbeeld het verdubbelen een spoorlijn, dan moet de huur der het veld ruimen. Dat is con tractueel zo geregeld. Wachtlijst De meeste gemeenten verhuren grond aan volkstuindersvereni- gingen. Deze verenigingen ver huren op hun beurt de grond aan de tuinders. De wachtlijsten zijn vaak zeer lang, ondanks de uit breidingen die de meeste ge meenten de afgelopen jaren rea liseerden. Aangetekend moet worden dat het aantal gegadig den dat op de wachtlijst staat, niet de werkelijke behoefté weergeeft. Vaak nemen mensen de moeite niet om op een wacht lijst in te tekenen. Ze wachten liever met inschrijven totdat er een,nieuw complex gereed komt. WARMOND - Voor volkstuin ders in Warmond (Kouden- hoorn) is er goed nieuws, want deze gemeente staat op het punt om meer volkstuin tjes binnen haar grenzen te krijgen. Men is druk doende met nieuwe plannen. De overige gemeenten hebben vaak juist een aantal vierkan te meters aan het totaal toe gevoegd (Voorschoten), heb ben geen ruimte (Zoeterwou- de) of hebben 'gewoon' geen plannen. VOORSCHOTEN - Een 17-jarige bromfietser uit Sassenheim is za terdagavond met inwendig letsel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, na dat hij met zijn twee wieier op de Voorschotense Zwaluwweg uit de bocht was gevlogen. De brom- fietser was gaan crossen in Voor schoten. Op weg naar huis miste hij door onbekende oorzaak een bocht in de Zwaluwweg. Hij kwam ten val en viel hij met zijn ribbenkast op een tuinhekje. Met nog onbekende inwendige ver wondingen werd hij overge- bracht naar het ziekenhuis. Autobrand in Leiderdorp LEIDERDORP - Op de parkeer- plaats aan de Leiderdorpse Van de Marckstraat is gistermiddag een auto uitgebrand. De eigenaar van de auto, een Leiderdorper, kwam rond het middaguur terug van een bezoek aan zijn ouders aan de Pinksterbloem, en zag rook uit de wagen komen. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand, die door nog onbekende oorzaak is ont staan, te blussen. De schade aan de wagen is nog niet bekend. Morskwactier, wykrondgang door mu ziekvereniging De Burcht, 19 uur. Schouwburg, Oude Vest, in kader An jeractie klucht 'De hele stad is er vol van*, van toneelgroep Tot Ieders Ge noegen, 20.15 uur. Kantine HCG, Vijf Meiplein, veiling' ruil- en contactavond De Postzegel vrienden, zaal open 19 uur, begir, 19.30 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat, raadsconv missievergadering sport en recreatie, 20 uur. Warmond Trefpunt, Herenweg, start avondvier daagse 18.30-19 uur. Gemeentehuis, Herenweg, raadsconv missieverg. maatschappelijk welzijn 20.30 uur. Wassenaar Gemeentehuis, raadsvergadering 19.15 DINSDAG Leiden Bevrijdingskerk, contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inlichtingen tel. 764006. NVSH infocentrum. Rapenburg 48, ge opend van 14-16 uur op werkdagen op dinsdag ook 20-21 uur. Zoeterwoude Het Blesse Paard, Van Noortstraat, woude, 16.30-18 uur. Voorschoten Lindehoeve, burg.v.d. Haarplein, start fietsdriedaagse, 18-18.45 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 15 juni tot 22 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden .Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 eni 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lytweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. FIETSDRIEDAAGSE - Ook dit jaar organiseert het Voorscho tense jongerencentrum de Lin dehoeve weer een fietsdriedaag se. Vanaf morgen kunnen de lief hebbers drie avonden lang tel kens zo'n 30 kilometer fietsen in en om het dorp. De fietsers kun nen tussen zes uur en kwart voor zeven gaan rijden vanaf de Lin dehoeve. 'Leven' de vele lapjes grond die in deze regio wordt bewerkt: "Al je dagelijkse beslommeringen verdwijnen i In het algemeen is het beleid van de gemeenten afgestemd op het voldoen aan de vraag naar volks tuingronden. Met name het re creatieve aspect speelt hierbij een belangrijke rol. In het merendeel van de gevallen hanteren gemeenten en volks- tuindersverenigingen het princi pe'wie het eerst komt, het eerst maalt'. Hoewel gemeenten in het algemeen positief tegenover de volkstuinderij staan, blijft de uit gifte van grond achter bij de vraag. Gebrek aan grond staat een grotere uitgifte van grond voor volkstuinders in de weg. Toch zijn er momenteel in Neder land 200.000 lapjes grond met een gemiddelde oppervlakte van de grond", zo menen volkstuinders 200 vierkante meter in gebruik als volkstuin. Volgens het Alge meen Verbond van Volkstuin ders Vereenigjngen in Neder land (AWN) "is er een acute vraag naar 50.000 tuintjes". Bovendien verwacht het AWN vóór 1995 nog eens 50.000 tuin tjes nodig te hebben om aan de dan bestaande behoefte te kun nen voldoen. Deze cijfers zijn ge baseerd op een onderzoek van het centraal bureau voor de sta tistiek (CBS). Volgens het AWN kunnen de meeste gemeenten meer grond de bestemming 'volkstuin' geven dan tot dusverre is gebeurd. "Aanleg van tuintjes zou kunnen gebeuren op de bouwgrond die is aangekocht in de jaren dat werd gedacht dat ons land ra zendsnel op weg was naar een in wonertal van twintig miljoen", aldus de secretaris van het AWN, de heer G. van der Pouw Kraan. Duur De volkstuinder komt overigens niet goedkoop aan zijn dagelijk se portie verse groenten. Zelfs in een gemeente waar de huurprijs laag is (Zoeterwoude-Dorp, 46 cent per meter) zegt de gemeen telijk woordvoerder dat het tui nieren "heel wat kost". De woordvoerder is zelf bezitter van een volkstuin en rekent voor dat er jaarlijks toch wel zestig tot zeventig gulden zaad moet wor den gekocht. "Daarbij komt de contributie van de vereniging en de huur van de grond en de on ontbeerlijke diepvriezer om de boontjes in te bewaren vreet energie", aldus de woordvoer der. (foto D. Hogewoning) Voordeel is wel dat in verreweg de meeste gemeenten de volkstuin ders gewoon hun gang kunnen gaan. "Het hele leven is al gere geld, op een volkstuin mogen de mensen wat rotzooien", zegt een Voorschotense ambtenaar. Hoewel in Zoeterwoude bijvoor beeld geen pluimvee, varkens, geiten en rundvee mogen wor den gehouden gelden beperkin gen eigenlijk slechts ten aanzien van de 'bebouwing' van de ka vels. Er mogen in de meeste ge meenten geen huisjes worden gebouwd waarin eventueel kan worden gewoond. Ook het bou wen van schuurtjes is aan be paalde voorschriften gebonden. Hierbij wil ik reageren op het arti kel in uw krant van 13 juni over de Zoeterwoudse jongeren die 'leven' in het dorp willen via een nieuw op te richten vereniging. Deze mensen vinden dat er in Zoe terwoude weinig te doen is, maar als ze eens informeren, merken ze dat er wel degelijk heel wat te doen is. Zo zijn er speciaal voor de jongeren de Hervormde Jeug draad in Ons Huis en de KPJ in de Westender of de Eendekooi en Jeugdhonk Meerburg voor degenen aan de Hoge Rijndijk, waar je altijd terecht kunt. Over de disco's en bands, die er nooit zouden zijn, kan ik zeggen dat er in Zoeterwoude in het weekeinde wel vier gelegenhe den zijn waar je voor die aktivi teiten terecht kunt. Daarnaast hebben we in Zoeterwoude elke twee maanden wel een band en doen zowel het Muziekcentrum als Don Bosco regelmatig dit soort dingen voor de jeugd. Het is voor deze mensen vanzelf sprekend moeilijk om een nieu we vereniging van de grond te krijgen, omdat er immers al zo veel te doen is in Zoeterwoude. Ook de door deze mensen ge plande barbeque en het kam- peerweekeinde staan al jaren op het programma van zowel de Hervormde Jeugdraad als van de KPJ. De jongeren van 'Het Leven' bewe ren ook nog dat er niets haalbaar is in Zoeterwoude. Dat is beslist niet waar. Alles is haalbaar, als je je maar genoeg inzet. Als je bin nen de KPJ of de Hervormde Jeugdraad bepaalde aktiviteiten mist, dan moet je aktief worden binnen deze verenigingen. Dan kun je daar je ideeën kwijt. Wij zoeken altijd nieuwe ideeën. Wat zjj willen is een nieuwe vereni ging oprichten met aktiviteiten die de KPJ en de Hervormde Jeugdraad ook al doen of waar van we, wanneer we deze nog niet doen, zeker bereid zijn om ze op te nemen in ons programma. De bewering dat men in de week nergens naar toe kan is evenmin waar. Ons Huis is elke dag ge opend voor jongeren en regelma tig zijn er bijeenkomsten van de (ook nieuwe) werkgroep Plat form. Dit naast het programma van' de Hervormde Jeugdraad. Wanneer deze mensen in het des tijds gepubliceerde Welzijnsplan hadden gekeken, zouden ze we ten wat de doelstellingen zijn van de Zoeterwoudse verenigin gen. Wij kunnen hen adviseren maar eens contact op te nemen met de KPJ, de Hervormde Jeugdraad of de werkgroep Plat form. Namens de KPJ c i de Hervormde Jeugdraad, van Bemmelen Postbus 86 Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Kersvers getrouwd kwam het Zoeter woudse echtpaar Kees van Schagen - Elisabeth van der Meer destijds te wonen in een nieuw huisje aan de Noord- buurtseweg 31. Heel sfeervol, met uitzicht op de polders en met grazende koeien tot aan de achtertuin. Trouwens, heel Zoeterwoude bestond toen nog slechts uit een handjevol straten. In dat huisje tegenover het ge meentehuis wonen ze nu, zes tig jaar later, nog. Daarin is geen verandering gekomen, maar van hun landelijke omge ving is weinig of niets meer te bespeuren, zo vertelt de nu bij na 87-jarige mevrouw Van Schagen aan de vooravond van haar 60-jarig huwelijksfeest. De koeien en weilanden moes ten het veld ruimen voor wo ningen. Maar daarom treurt het Zoeterwoudse echtpaar niet: ze wonen er nog altijd naar hun zin. Zowel 'Betje' als haar man, die 84 jaar oud is, zijn nog goed gezond. Ze ver heugden zich dan ook lang van tevoren al op de receptie, die vanmiddag ter gelegenheid van hun langdurige huwelijk strouw zou worden gehouden in 'Ons Huis'. De bruidegom is een rasechte Zoeterwoudenaar. Het groot ste deel van zijn leven verdien de hij de kost als schipper, net als zijn vader en ook een flink aantal van zijn dorpsgenoten deden. Toen door de komst van de auto de klad in het ver voer via het water kwam trok Van Schagen naar 'de stad', Leiden in dit geval. In één van de fabrieken die Leiden rijk was zou hij nog zestien jaar werken als elektrisch lasser, vertelt zijn vrouw. "Ook als pij- penbuiger", verduidelijkt hij zelf nog. fen slotte vertelt mevrouw Van Schagen na de onvermijdelijke vraag hoe ze elkaar hebben ontmoet dat zij destijds uit Oud-Ade bij een Zoeterwoud se boer dienstbode was. Zo is het allemaal gekomen. Het echtpaar heeft één pleegzoon, die vanaf zijn babytijd bij de Van Schagens heeft gewoond. ZOETERWOUDE - Dat gemeen - teprecisie soms verregaande gevolgen kan hebben heeft Zoeterwoudenaar W. Bosman dezer dagen aan den lijve on dervonden. Naast zijn zelf- bouwhuis aan de Krekelstraat in de nieuwste wijk het Blan- kaartpark, wilde hij een 'bouw pakketgarage' neerzetten. Een aannemer had het precies uitgerekend: de garage zou op de centimeter het gebied van de buurman kruisen. Toen de garage echter op haar plaats stond sloeg een gemeenteman aan het meten en wat wees de meetlat uit? Dat Bosman onge wild drie centimeter grond van zijn buurman had 'ingepikt'. Of daar niet wat aan kon wor den gedaan? Over die vraag hoefde de aanne mer niet lang na te denken. De garage zou wel eventjes tegen het huis worden aangeduwd. Met wat dommekracht moest het karweitje zó geklaard zijn, dacht hij. Maar zo gemakkelijk ging het he laas niet. In plaats dat de drie centimeter werden overbrugd verdwenen de werklui tot hun enkels in het zand. Oolc de ge huurde mini-hijskraan bood geen uitkomst. Dit gevaarte had de nodige kracht niet en het zakte dan ook jammerlijk weg. Nu werd het pas echt moeilijk. Er leek nog maar één oplossing mogelijk: een 'echte' hijskraan diende er aan te pas te komen. De garage moest worden opge tild. Daardoor zou het overbo dige stucwerk van het bouw pakket worden afgeschuurd. Voordat de hijskraan zijn werk kon doen moest eerst nog wel eventjes het braakliggende stuk grond van de buurman worden gelijkgemaakt. Spe ciaal neergelegde ijzeren pla ten zouden ervoor zorgen dat de hijskraan op zijn beurt niet in het zand zou wegzakken. Uiteindelijk kreeg men het dan toch voor elkaar. De garage bleek na het hijswerk precies drie centimeter minder breed, zo wist de gemeentefunctiona ris na het karwei te vertellen. De heer Bosman kan in de toe komst met een gerust hart zijn auto in de garage stallen. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag v. verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 21,21 (Aulom betaling) Losse n Ad| Hootdredacteur J Kroon (stad) B W T Jungman (plv H I J Veldhuizen (regio) M. Hoenson-de Graatl (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. t 219 16 30-18 00 uur Witte Smgel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon-071-144941 Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2