Van der Wal schuift door Problemen met hockeydames Nederlanders achterin Belgen heersen in motorcross Henri Pescarolo wint 'Le Mans' -c Stimulans basketbal Vier basisspeelsters van Oranje geblesseerd Nu nog zes interlands RIJEKA (SID) - De motorcoureurs Hans Spaan, George Looyes- teyn, Hans Rimmelzwaan en Theo Timmer hebben de wed strijd om de Grote Prijs van Joe goslavië aangegrepen om wat punten te vergaren voor het klas sement om het wereldkampioen schap. Aangezien de zijspannen gisteren niet het circuit werden opgestuurd en Boet van Duimen voorlopig nog geblesseerd uitge schakeld is, was de Nederlandse aandacht in Rijeka uitsluitend gericht op de lichtste klasse. Streuer en Schnieders, dit sei zoen de troetelkinderende van de Nederlandse motorsport, mo gen over twee weken in Assen weer de baan op. De Nederlanders konden zich voor 50.000 kijkers in de cateogie tot 80 cc echter niet in de strijd om de eerste plaatsen mengen. Voor- Sport MAANDAG 18 JUNI 1984 In Grote Prijs van Joegoslavië aan verstevigde de Zwitser Ste fan Dörflinger zijn leidende posi tie in de wereldkampioenschaps rangschikking door zijn West- duitse fabrieksgenoot Hubert Abold op afstand te houden. Met een achterstand van elf punten deelt Abold de tweede plaats in het klassement met de drievou dige wereldkampioen Pierpaolo Bianchi. Na een val tijdens de training moest de 32-jarige Ita liaan gisteren halverwege de achttien ronden (75 kilometer) lange race afhaken. Na „Rijeka" neemt Spaan de vijfde plaats in. De 24-jarige coureur uit Castricum had een zwakke start; na de eerste ronde kwam hij in de achterhoede door. Op de eind streep moest hij naast Dörflinger en Abold aan de Spanjaard Jorge Martinez en de Westduitser Ger hard Waibel voorrang verlenen. Bij zijn opmars passeerde de Kreidler-rijder onder meer Geor ge Looyesteyn, die zeven secon den op zijn vaderlandse conour-; rent moest toegeven. De race' was te kort om Waibel nog te kunnen bedreigen. Door als achtste en negende de streep te passeren, veroverden ook Hans Rimmelzwaan en Theo Timmer luttele WK-punten. In internationaal opzicht gaat de meeste belangstelling dit seizoen uit naar de 250cc-klasse. De Fransman Christian Sarron be vestigde zyn reputatie als klasse mentsaanvoerder door achter de Westduitser Manfred Herweh naar een „zekere" tweede plaats te rijden. Een val van Carlos La- vado bood zowel Herweh maar vooral Sarron de helpende hand. De enige Nederlander bij de kwartliters, Mar Schouten, viel na twee ronden uit. De Amerikaan Eddie Lawson moest in de 500cc-klasse kostba re punten prijsgeven op zijn ge renommeerde tegenstanders. Na de vierde plaats in Rijeka is zijn voorsprong op zijn naast belager, zijn landgenoot Freddie Spen cer, geslonken tot zeventien pun ten. In de laatste twee ronden moest Lawson de ,derde positie afstaan aan de Fransman Ray mond Roche. Spencer won, ge volgd door zijn stalgenoten Ran dy Mamola en Raymond Roche. Rob Punt, door de tijdelijke af wezigheid van Van Duimen de enige Nederlander in de zware klasse, werd op twee ronden ne gentiende. Wereldrecord simultaan dammen BIDDINGHUIZEN (ANP) - Oud- wereldkampioen Jannes van der Wal heeft het afgelopen eekeinde in de Flevohof een nieuw wereld record simultaan dammen ge vestigd. In een marathonzitting van ruim achttien uur kwam hij in 225 partijen tot een score van 95,11 procent, waarmee hij het op naam van wereldkampioen Harm Wiersma staande record van 210 partijen royaal verbeter de. De 27-jarige Nederlandse kam pioen, die vorig jaar april op het laatste moment van een zelfde poging afzag, begon zaterdag ochtend om half tien nadat bur gemeester Hardonk van Olde- broek het startsein had gegeven aan zijn opdracht om tot een sco re van tenminste tachtig procent te komen. De Fries draafde aan vankelijk in hoog tempo langs de borden, waarachter ruim zeven tig procent clubdammers had plaatsgenomen, waardoor aan de eis van de Wereld Dam Bond was voldaan om bij een eventueel succes het record erkend te krij gen. Het eerste slachtoffer viel al in de tweede ronde (na zes minuten spelen) en in de daarop volgende acht uur schakelde Van der Wal niet minder dan 85 spelers uit, al vorens zijn eerste remise toe te staan. Op dat moment lag^hij ruim voor op het schema Harm Wiersma, maar dat voor deel verdween in de avonduren als sneeuw voor de zon. Het tem po, dat de in uitstekende condi tie verkerende Van der Wal aan vankelijk hanteerde, daalde en ofschoon zijn score fabelachtige afmetingen begon aan te nemen, werd het voor met name de te genstanders een ware uitput tingsslag. Hoewel de organisatoren voor mu zikale- en ontspannende attrac ties hadden gezorgd, moesten de laatste honderd deelnemers in de kleine uurtjes ook tegen de slaap vechten. Het eerste echte succes voor één van de deelnemers kwam na middernacht, toen Van der Wal tegen zijn eerste neder laag opliep. Maar de nieuwe re cordhouder, die om precies twee uur het benodigde aantal van 360 punten behaalde, ging na de klei ne bloemenhulde onvervaard Laat Jannes van der V/al maar schuiven. Tussen 9000 damschijven werkt hij a door. Precies tien minuten voor vier gaf de laatste tegenstander zich gewonnen. Na achttien uur en zeventien minu ten was Van der Wal zeker van hét record, met 207 winstpartij en, veertien remises en vier ne derlagen eindigde hij op een on waarschijnlijk hoog percentage van 95,11 hetgeen in de toekomt nauwelijks nog kan worden ver beterd. Ondanks het late uur werd de Fries, in het gezelschap van zijn ouders die de hele sean ce hadden gevolgd, uitbundig gehuldigd. nieuw wereldrecord NIJKERK (ANP) - De voorjaarsvergadering van de Nederlandse Basket bal Bond heeft zaterdag tijdens een snelle bijeenkomst te Nijkerk het bestuur toestemming te geven iets meer geld te steken in de stimule ring van de sport. Er werd 50.000 gulden voor vrijgemaakt. De NBB, een ledengroei van twee procent in het afgelopen jaar, kan zich die uitgave veroorloven omdat de financiële huishouding weer onder controle is gebracht. Weliswaar is er nog een tekort, maar dat is aan zienlijk teruggebracht nadat vorig jaar al werd besloten de uitgaven door een ingrijpende bezuinigingsronde weer in overeenstemming te brengen met de inkomsten. DEVENTER-AMSTELVEEN (GPD) „Ze trekken hier een blik reserves open en een vice-wereldkampioen ziet nog geen kans om revanche te nemen. Kan je nagaan hoe groot het Nederlandse hockey-arsenaal is", aldus ex-international José Poelmans, die in het ^estaiperikaanse San José hockey-opleidingen verzorgt er) even voor een korte vakantie over ië in Nederland. Op basis van reservemateriaal be hoeft bondscoach Gijs van Heu- men zich weinig zorgen te ma ken voor de Olympische Spelen, maar na de 4-1 overwinning en het gelijke spel van 2-2 tegen vi ce-wereldkampioen Canada, keek de coach wel degelijk met een zorgelijke blik naar zijn vier geblesseerde basisspeelsters. „Je kan zeggen dat we voldoende materiaal achter de hand hebben om een zo sterk team als Canada te weerstaan, maar een olym pisch toernooi kom je niet door zonder je geroutineerde krach ten". Hij doelde op Margriet Ze- gers, die zaterdag in Deventer dermate door haar enkel ging dat in eerste instantie gevreesd werd voor een breuk. Op Laurie Wil- lemse en Irene Hendriks, die kampen met rugblessures en op Maijolein Eysvogel wier elle boogfractuur dermate goed ge neest dat ze zaterdag tegen Ier land haar rentree kan vieren. Op de tribune keek Annelies Kap- tein sip toe. De Amsterdam-aan- valster is geveld door de ziekte van Pfeiffer en heeft te horen ge kregen dat ze definitief is afge voerd omdat ze onmogelijk op tijd in conditie kan zijn om een zwaar toernooi aan te kunnen. Noodgedwongen plukte Van Heu- men de jeugdinternationals Hel- len van de Ben (Amsterdam) en AMSTELVEEN (GPD) - De Ne derlandse dameshockeyploeg staat, voor het vertrek naar de Olympische Spelen die op 28 juli in Los Angeles beginnen, nog zes officiële interlands te wachten. Komende zaterdag wordt in Hil versum gespeeld tegen Ierland, een dag later in Den Bosch tegen dezelfde opponent. Een week la ter komt Engeland op bezoek in Maastricht en Amstelveen, waar na het volgende weekend West- Duitsland in Den Haag en Am stelveen wordt ontvangen. Ingrid Wolff (HDM) uit Jong Orapje en haalde HGC-ster Eve line Kuik terug in zijn ploeg. Ze mochten even opdraven en op hun inbreng wees José Poel mans toen ze het had over het opentrekken van een blik talent vol reservemateriaal. Afgezien van de mogelijkheid om her en der aanvulling te vinden, streeft Van Heumen er naar om op stap te gaan met de zestien die hem vorige maand in Lille de Eu ropese titel verschaften. Met aan- valster Eveline Kuik en verde digster Hellen van de Ben als troeven achter de hand in geval er zich nieuwe problemen voor doen. Dat Nederland de eerste interland won en de tweede met hangen en wurgen gelijk speelde, had drie redenen. In de eerste plaats kon Margriet Zegers zaterdag nog worden opgesteld, was de ener gie nog voorradig om de topfitte Canadezen af te troeven en werd het risico van blessures nog ge nomen tegen de bikkelharde Noordamerikaantjes. In de eer ste krachtmeting konden de af gevaardigden van Amsterdam en HGC nog redelijk voluit gaan, maar vierentwintig uur later werd duidelijk dat de wedstrij den om de Europa Cup van vori ge week hun tol eisten. Uitgaande van die voor Oranje ne gatieve punten, mag Marina van der Merwe, de Canadese coach, helemaal niet tevreden zijn met het resultaat. Technisch kunnen haar speelsters niet tegen de Ne derlanders op. Met fysiek geweld wordt dat manco gecompen seerd, waarbij Van der Merwe als primaire selectie-eis stelt dat haar speelsters in 21 minuten mi nimaal vijf kilometer afleggen. Wie dat niet redt, valt af, want sinds de Olympische Spelen van Montreal is bewezen dat alleen superfitte hockyers aanspraak kunnen maken op medailles, mits ze natuurlijk ook nog aardig met een stick om kunnen gaan. Om die reden heeft Van Heumen zijn zes weken durende program ma zo samengesteld dat zijn groep alleen verlangend naar de vrije vrijdag mag uitzien. Op de overige dagen wordt er getraind, is het hoofdthema hockey, ge richt op olympisch goud. Om dat doel te bereiken volgen er nog zes interlands en een trainings kamp in Den Haag waar uitslui tend herenploegen als sparring- partnerruilen optreden. Een noodzakelijke vorm van trai ning, omdat er geen ploeg is te vinden die de Nederlandse inter nationals tot het uiterste kan dwingen. West-Duitsland kan het tot op zekere hoogte. Canada zou het ook moeten kunnen, maar zag geen kans om zelfs een van zijn kern beroofde Oranje- ploeg over de knie te leggen. Van een vice-wereldkampioen mocht dat worden verwacht, maar ook Van Heumens reserves blijken van een niveau waarop elke coach uiterst zuinig zou zijn. In Nederland mogen ze slechts in de wachtkamer plaats nemen. Maar hoe de Orapje-formatie er ook uitziet, een wapen heeft het altijd over: de strafcorner. Van de zes goals die in het weekend werden geproduceerd, nam Fie- ke Boekhorst er vier voor haar rekening. Gisteren, bij de 2-2, de totale productie, in Deventer schnabbelden Carina Benninga en Marieke van Doorn (strafbal) mee uit de ruif. De blessureproblemen van het Nederlands dameshockeyteam in beeld: Margriet Zegers, Irene Hendriks, Laurien Willemse en Marjolein Eysvogel op de bank (Foto ANP) Geboers wint in Halle HALLE (ANP) - Drie Belgen, Mal- herbe, Jobé en Geboers, op Ja panse machines maken de dienst uit in de strijd om het voornaam ste wereldkampioenschap van de internationale motorcrosswe reld, dat in de 500cc-klasse. De 1.70 meter kleine, maar in daden grote Eric Geboers, won gisteren in Halle de zevende motocross uit de wereldtitelstrijd, om de Grote Prijs van Nederland. De Belgische wereldkampioen in de 125cc-klasse mocht in beide manches de handen in triomf heffen met de gedeeltelijke toe stemming van zijn geroutineerde landgenoot André Malherbe. De kopman van het Honda-fa- brieksteam liet zijn 21-jarige stal- genoot de risico's voor de volle winst nemen. Rekenmeester Malherbe dacht voornamelijk aan het wereldkampioen schapklassement, waarin tot nu toe Jobé en de Brit Thorpe zijn belangrijkste tegenspelers zijn. De twee tweedeplaatsen, totaal oogst 34 punten, zetten Malherbe nog vaster in het spoor op weg naar het wereldkampioenschap, dat hij in 1980 en '81 al verover de, maar de laatste twee seizoe nen aan de Amerikaan Lackey en de Zweed Carlqvist moest la ten. Carlqvist, de sportman van het jaar in Zweden, kan de pro longatie van zijn wereldtitel ge voegelijk vergeten, nu hij door een verbrijzelde middelvinger al vier Grand Prix' achtereen heeft moeten missen. De rol van de Nederlanders in de zwaarste solo-categorie is na top jaren met Wolsink (twee keer tweede van de wereld) en Rond voorlopig uitgespeeld. De meest getalenteerden (Van der Ven, Strijbos en Van Doorn) richten zich, met succes, op de lichtere klassen. Daarom ook was het zo verrassend dat Benny Wilken, 21ste inde wereldtitelstrijd, in de eerste manche maar liefst acht van de twintig ronden de koppo sitie innam. In de negende ronde zakte de Drent echter in één keer naar de achtste plaats, waarna hij gedesillusioneerd rondtoerend als veertiende eindigde. Geen ka rakter fluisterde het renners- kwartier. „Geen conditie", sprak zijn ervaren coach Gerrit Wol sink. „Die jonge binken weten niet wat trainen is. Dat is de oor zaak van zo'n terugval". De rol van beste Nederlander ging in de eerste reeks over inde han den van nationaal kampioen Toon Karsmakers, die na een slechte start naar de achtste plaats oprukte. In de tweede heat in Halle ging Karsmakers zo mo gelijk nog slechter van start, maar na zes knappe ronden was hij terug op de zevende positie. In de slotfase had hij echter door een haperende machine geen verweer tegen de aanval van Johnny Ponjee op de klassering van beste Nederlander (zeven de). Van der Ven heeft Kees van der Ven de lei ding gekost in het klassement om het wereldkampioenschap in de klasse tot 125 cc. De Neder landse motorcrosser moest door zijn blessure al snel opgeven in de Grote Prijs van San Marino. De Italiaan Corrado Maddii, die de twee manches won in het staatje bij Italië, voert nu de ranglijst aan. Van der Ven heeft drie weken de tijd om zijn bles sure te laten genezen. De eerst volgende wedstrijd, in Frankrijk, staat voor 8 juli op de agenda. Ook Davy Strijbosch, tot gisteren derde in het tussenklassement, hoopt op die datum weer volle dig fit te zijn. Het Brabantse crosstalent klom ondanks een zware enkelblessure op de mo tor, maar concludeerde na één ronde op het parkoers van Bal- dasserona dat verder rijden zin loos was. Door het wegvallen van de twee Nederlanders werd de Grote Prijs van San Marino, de zevende voor het wereldkam pioenschap, een volledige Ita liaanse aangelegenheid. Fraai achterhoedegevecht in de GP van Halle. De Nederlander Jan hemmens voelt de hete adem van de V/estduitser Heutz in zijn nek Ongeluk ontsiert race LE MANS (ANP) - De 41-jarige Franse coureur Henri Pescarolo heeft gisteren voor de vierde maal de klassieke 24-uursrace van Le Mans voor sportwagens gewonnen. Pescarolo", die eerder in 1972, 1973 en 1974 zegevierde, moest tien jaar wachten op een nieuwe triomf. Pescarolo reed met de Westduitser Klaus Lud- wig, dié in 1979 al eens eerste was geworden. Het duo beman de een Porsche 956. Alleen twee Belgen hebben tot nu toe min stens zo vaak Le Mans gewonnen als Pescarolo: Jacky Ickx (zes) en Olivier Gendebien (vier). Pescarolo en Ludwig hadden een voorsprong van twee ronden op de Fransman Jean Rondeau en de Amerikanen John Paul en Mi chel Ferte, eveneens met een Porsche. Op negen ronden volg den de Brit David Hobbs, de Fransman Philippe Streiff en de Zuidafrikaan Sarei van der Mer we ook al met een Porsche. De Nederlander Boy Hayje maakte deel uit van een equipe, die op 65 ronden als twaalfde werd geklas seerd. Jan Lammers telde in de beginfase met de Brit Jonathan Palmer nog wel mee, maar moest later veel terrein prijsgeven. Zaterdag moest de race wegens een ernstig ongeval voor een uur worden geneutraliseerd. De As ton Martin van de Brit John Hen don vloog uit de baan en raakte in brand. Een Franse baancom missaris kwam om het leven. Hendon moest met zware brand wonden in een ziekenhuis in Tours worden opgenomen. KNVB-amateurs Lotto Scorebord De selectie waarmee Gijs van Heu men naar Los Angeles wil, be staat uit: Lisette Sevens, Marjo lein Eysvogel en Elsemieke Hil- len (allen Amsterdam), Carina Benninga, Marieke van Doorn, Aletta van Manen, Sandra le Poole en Laurien Willemse (allen HGC), Alette Pos en Irene Hen driks (beiden Upward), Fieke Boekhorst en Det de Beus (bei den EMHC), Martine Ohr en Mar griet Zegers (beiden HDM), An- neloes Nieuwenhuizen (MOP) en Sophie von Weiier (Hilversum). Uitslagen en stand geïntegreerde com petitie om het algemeen amateurkam pioenschap van Nederland: Elinkwijk-IJsselmeervogels 3-1, Gel- drop-Rijnsburgse Boys 6-4, Zwolse Boys-NSW 0-2 1. Elinkwijk 3-3-0-0-6 (12-4) 2. Geldrop 3-2-0-1-4 (13-8) 3. IJsselm.vogels 3-1-1-1-3 (5-3) 4. NSW 3-1-1-1-3 (3-5) 5. Rijnsb.Boys 3-0-2-1-2 (5-7) 6. Zwolse Boys 3-0-0-3-0 (3-14) Programma woesdagavond (19.30 uur): Elinkwijk-Rijnsburgse Boys, Zwolse Boys-IJsselmeervogels en Geldrop- NSW. Zaterdag (18.00 uur): NSW- Elinkwijk, Rijnsburgse Boys-Zwolse Boys en IJsselmeervogels-Geldrop. De winnende getallen in de Nederland se lotto zijn: 5-6-9-22-24-26. Reservegetal is 30. Supertrio Het supertrio is gisteren in Groningen gelopen in de Grote Skolprijs (vierde koers). De uitslag is: 1. nr. 4. Whippet Postille (PJ.Zandt) 2. nr. 3. Sara (F.I.Bosscha) 3. nr. 8. Us Rudi (R.L.Pools) Niet gestart: Vincent D. De inleg was f.47.940,-. De uitkering bedroeg 9588,00. Belgische lotto: Voor de Belgische lotto zijn de winnen de nummers: 8- 11-28-30-38-40. Het bijkomende i Westduitse Lotto. De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn: 22 - 27 - 36 - 37 - 39 - 47. Het reservegetal is 31. De uitslag van „Spiel 77" is: 1 - 9 - 7 - 8 - 7 zijn: EERSTE KOERS. 2040 m: 1. Yshamo Lerona (J. van Dooyeweerd) .2.45.9 - 1.21.3; 2. Wodjek; 3. Yrens B. TOTO: winnend f. 1.60; plaats f. 1.30. f. 3.40, f. 2.30; koppel f. 31.30; trio f. 297 50 TWEEDE KOERS. 2040 m: 1. Wilma Fortuna (A. Schoonderwoerd) 2.46.0 - 1.21.4; 2. War Glory; 3. Viva Cavaljos. TOTO: winnend f. 1.80; plaats f. 1.20, f. 1.60, f. 2.70; koppel f. 6.00; trio f. 78.10 DERDE KOERS, 1300 m: 1. Songs Pri de (H. v.d. Kraats) 1.17.8; 2. Tribal Call; 3. Flower of Sidon. TOTO: winnend f. 17.70; plaats f. 5.60, f. 3.70; koppel f. 59.10; trio f. 414.90 VIERDE KOERS. 2040 m: 1. Wistaria Bonusan (N. Knoll) 2.45.5 -1.21.1; 2. Ype Antole; 3. Who's Afraid. TOTO: win nend f. 4.90; plaats f. 2.10, f. 2.40, f. 3.20; koppel f. 14.00; trio f. 499.90 VIJFDE KOERS. 2600 m: 1. Yokohama W (T. Schoutrop) 3.29.7 - 1.20.7; 2. Vuno W; 3. Whinny Promise. TOTO: winnend f. 9.00; plaats f. 3.40. f. 2.60, f. 2.90; kop pel f. 58.20; trio f. 620.40 ZESDE KOERS. 1900 m: 1. Saint Julie (J. H. Smith) 2 02 1. 2 Surha. 3. Lake Placid. TOTO: winnend f. 12.40; plaats f. 2.90. f. 3.80. f. 8.00; koppel f. 22.60; trio f. 729.60, niet gestart Liana Raaphorst. ZEVENDE KOERS, 2040 m: 1. Volant Princess (R. Knaven) 2.42.7 - 1.19.8; 2. Wonder Attack; 3. Unica Stella en Yorki Mendel; TOTO: winnend f. 2 20; plaats f. 1.20, f. 3.40. nr. 3 f. 1.90, nr. 8 f. 1.20; kop pel f. 5.30; trio 7-11-3 f. 72.40, trio 7-11-8 f. 26.20 ACHTSTE KOERS. 2040 m l. UdoTon ka (J. Huiberts) 2.40.6 -1.18.7; 2. Uropina D; 3. Unita Ossewaard. TOTO: winnend f. 3.10; plaats f. 1.80, f. 1.90; koppel f. 22.70; trio f. 240.20 NEGENDE KOERS. 2500 m: 1. Dear Devil (H. Vandevuer) 2.45.9; 2. Go Go. 3 Greenwood Belle. TOTO: winnend f. 2.40; plaats f. 1.20, f. 1.40, f. 2.30; koppel f. 8 10; trio f. 53.70 TIENDE KOERS. 2040 m: 1. Ossian (J. Wagenaar) 2.39.0 -1.18.0. 2. Trust Skoat- ter; 3. Tyvonne Promise. TOTO: win nend f. 1.40; plaats f 1.10. f. 1.50. f. 1.70; koppel f. 2.50; trio f. 13.50 ELFDE KOERS, 1609 m: 1. Vic Ha nover (J. de Leeuw jr.) 2.03.6 - 1.16.8; 2. Schiewago; 3. Sir van Hanegem. TOTO: winnend f. 7.40; plaats f. 1.20, f. 1.10, f. 1.90; koppel f. 3.00; trio f. 197.10. Totalisatoromzet f. 389.935.00 Pirates-Sparta Haarlem Nicols - Pioniers 3-2 Neptunus - UW 6-5 ADO HCAW 6-1 Eerste winst Nelson Piquet MONTREAL (AFP) - De Braziliaan Nelson Piquet heeft gisteren op het circuit Gilles Villeneuve in Montreal de Grote Prijs van Ca nada voor formule eériwagens, tellend voor het wereldkam pioenschap coureurs, gewonnen. Piquet reed met een Brabham BMW en boekte zijn eerste sei zoen zege. De Oostenrijker Niki Lauda en de Fransman Alain Prost, beiden rijdend in een McLaren, werden respectievelijk tweede en derde. De Nederlan der Huub Rothengatter eindigde als vijftiende. Prost behoudt de leiding in het klassement om de wereldtitel.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 18