■c Unicum adopteert 'stieflrind' Janszen: kwestie van moraal Geen toptijden in Katwijk Winnaar Ronde van Zoeterwoude Jeugd Peraix tweede op NK Ajax klopt koploper Wéér landstitel in herencompetitie 380 roeiers op Galgewater Gelijkspel dames SJZ Sport LEIDEN - Het begrip "moraal" speelt in de wielersport een be langrijke rol. Het voorbije weekeinde was het amateurren ner Leen Janszen die daar een treffende demonstratie van gaf. Gesterkt door de zege van twee weken geleden in zijn eigen woonplaats Alphen aan den Rijn, won Janszen dit weekein de twee koersen op rij. Zaterdag kwam de 26-jarige rijwielher steller alleen aan in Nieuwer- kerk aan de Ijssel, terwijl Jans zen zich gisteren tijdens de ron de van Zoeterwoude als de rap ste manifesteerde in een kop groep van zeven man. Opmerkelijke prestaties van een renner, die gedurende het twee tal voorafgaande seizoenen vaak voorin het peloton was te vinden, ook goede uitslagen reed, maar ondanks zijn sterke eindschot nimmer wist te winnen. De ver klaring voor de recente succes sen is volgens Janszen hoofdza kelijk een kwestie van moraal: "Vroeger voelde ik me vooral een sprinter, die zich buiten de spurt rustig diende te houden in het peloton. Sinds ik in Alphen alleen wist aan te komen is dat veranderd. Ik voel me nu sterk genoeg om veel actiever te rijden en durf zelfs een solo aan. Een andere reden is, dat ik er, sinds ik weer werk heb, een veel regel matiger en gedisciplineerder le venswijze op na houd. Dat komt de vorm duidelijk ten goede". Toch leek er voor Janszen in Zoe terwoude aanvankelijk geen hoofdrol te zijn weggelegd. Een drietal renners, Harry de Boer, Leiderdorper Jan van Straaten (beiden daags tevoor al goed op dreef in Nieuwerkerk) en Marcel Veenman, kozen al vrij snel het hazepad en bouwden een fikse voorsprong op. Toen echter Van Straaten en Veenman er door heen kwamen te zitten, bleek het voor nummer drie De Boer (die wel de leidersprijs op zijn naam schreef) niet doenlijk om in zijn eentje de vlucht draaiende te houden. Met met nog twintig ronden te rijden was het met de ontsnapping gedaan. Kat en muis Kort daarop ging een groep van ze ven aan de haal. In die beslissen de vlucht ontpopte zich een kat en muis ploegenspelletje tussen het Markthof-duo Janszen-Jan Hogervorst en het Du Prie-twee- tal Michel Meere-Herman van der Hoef, die tevergeefs poogden te ontsnappen. Ondanks de aan wezigheid van, de in vroeger ja ren uiterst rappe, Langstraat was de koers vervolgens "kat in het bakkie" voor Leen Janszen. Jan Hogervorst trok de spurt aan, waarna Janszen met overmacht op de "twaalf' won. De eerste tien in Zoeterwoude: 1 Leen Janszen (Alphen a/d Rijn); 2 Jan Langstraat (Rotterdam); 3 Jan de Groot (Groot-Ammers); 4 Jan Hogervorst (Pijnacker); 5 Herman van der Hoef (Baam); 6 Harry Bregman (Zoetermeer); 7 Michel Meere (Alphen a/d Rijn); 8 Paul Kooyman (Leiden); 9 Ton Vrolijk (Den Haag); 10 Dirk-Jan van Reek (Lisse): 11 Richard Ip- pel (Leiden); 12 Piet de Groot (Hazerswoude). Bij de junioren betoonde Richard Havik zich de rapste uit een vluchtersgroep van vier, voor Edwin Vrauw- deunt (Rijswijk) en Noordwijker Ton Steenvoorden. Leidenaar Erwin Nieuwenhuizen finishte als zevende, Hans van Egmond en René Guyt werden respectie velijk 12 en 13. Zaterdag zorgde Leen Janszen in Nieuwerkerk voor een nog over tuigender zege dan in Zoeter woude. De tot dan toe al sterk rij dende Alphenaar ontvluchtte te- samen met ploeggenoot Nico Tmiissaint. Harry de Boer en la ter nog Peter Hogervorst uit een kopgroep van 12. In de slotron- den liet Janszen zijn medevluch ters achter zich en zegevierde met 300 meter voorsprong. De Du Prie-ploeg reed zaterdag een goede koers in de A-klassieker "De ronde van de Achterhoek". Uit een kopgroep waren Ad Ver- plancke en Lissenaar Dirk-Jan van Reek goed voor een respec tievelijke zesde en negende plaats. Tijdens de tijdens het weekeinde op het circuit van Zandvoort ver reden "kleine kampioenschap pen van Nederland", zorgde ve teraan Arie van der Burg (Noord- wijkerhout) voor de beste regio nale prestatie door in de massa spurt achter winnaar Cor Leunis als tweede te finishen. Rijnsbur ger Hans van Egmond liet bij de junioren een sterke indruk ach ter en sleepte tenslotte een 15de stek in de wacht. Nieuwelingen dames Simone Velzenboer en Jolanda Grimbergen reden in hun categorie een sterke koers, maar zagen vanwege een valpar tij in de slotronde hun kansen te loor gaan. Joop van de Burg en Piet Kralt waren bij de liefheb bers goed voor plaatsen 11 en 13. RUUD DOBBELAAR Leen Janszen weet zich zeker van de Ronde-winst in Zoeterwoude. Hij klopte in de eindspurt overtuigend Jan van Straaten en Jan de Groot. (foto Holvast) MAANDAG 18 JUNI 1984 MEPPEL - De hoogste aspiranten- ploeg van Pernix is op het Ne derlands kampioenschap geëin digd op een verdienstelijke twee de plaats. De landstitel ging naar DVO uit Bennekom, dat in de fi nale de Leidse jeugd met 4-2 klopte. In de voorronden won Pernix Al met 4-1 van AKC uit Almelo, maar kwam tegen het Amster damse Blauw Wit en KOAG niet verder dan een gelijkspel. In de laatste ronde echter struikelde KOAG, dat evenveel punten had vergaard, over AKC, terwijl Per nix moeitloos met 5-0 over Rust Roest walste. In de finale tegen DVO raakte Pernix al snel met 2-0 achter en daar wist de Leidse jeugd geen raad mee. Gehaast werd op de gelijkmaker gejaagd, maar Pernix bleef ondanks tref fers van Joke Kwestro en Casper de Rooij bij 2-1 en 3-2 steken. De ploeg uit Bennekom speelde de tijd heel rustig vol: 4-2 Het tweede team van Velocitas bleef tijdens de in Dordrecht ge houden titelstrijd voor afdelings kampioenen ongeslagen, maar moest in de poule VIKO uit Via- nen toch vóór laten gaan. De landstitel ging overigens naar het slechts drie jaar bestaande Wilskracht uit Enschede, dat na de in een 4-4 gelijkspel geëindig de finale, de meest strafworpen wist te benutten. LEIDEN - Het afgelopen cricket- weekeinde heeft Ajax twee over winningen opgeleverd, waarvan die op het nog ongeslagen Her mes DVS uit Schiedam als de meest opzienbarende mag wor den genoemd. Zaterdag werd de Klein Zwitserland Krekels Com binatie (KZKC) te Den Haag aan de zegekar gebonden. Eerst bat tend kwamen de Oegstgeester cricketers slechts tot het magere totaal van 136 runs all out. Via 23 voor 3 en 67 voor 4 (Ray v.d. Berg 12) werd het 81 voor 5, toen de geconcentreerd battende Andy Jackman met 54 persoonlijke runs het veld moest i Met bijdragen van Frank Snieder (11), Danny Eldering (14) en vooral Ton Eldering (25) eindig de Aiax uiteindelijk op 136 runs. Geen erg hoog totaal, maar op het onregelmatige KZKC-wicket niet onverdedigbaar. In dergelij ke situaties is Ajax op zijn sterkst. Vooral als ook de van een rugblessure herstelde Frits de Jongh weer in de aanval kan worden betrokken. Via 20 voor 3, 49 voor 5,100 voor 7 kwamen de Hagenaars uiteindelijk niet ver der dan 126 all out. Een door Ajax fel bevochten overwinning, waarbij de Ajax-bowlers zich als volgt manifesteerden: Frits de Jongh 4-27 in 15 overs, Ton Elde ring 2-29 in 15, Andy Jackman 2- 14 in 6, Danny Eldering 2-23 in 12. In de thuiswedstrijd gisteren werd de strijd aangegaan met het Schiedamse Hermes DVS, dat tot nog toe ongeslagen was. Ajax-captain Ton Eldering won weer de toss en verkoos weer te gaan batten. De openingsbats- men Huib Schotte en Meindert- Jan van Erp Taalman Kip kwe ten zich uitstekend van hun taak door een uiterst nuttige ope ningsstand op het bord te zetten. Eerst op 46 moest Schotte (21) re tireren, waarna op 58 Taalman Kip (20) volgde. Op 75 viel het wicket van Andy Jackman, die 22 runs in de boeken liet noteren. Via 90 voor 4 (Danny Eldering 13) werd het 127 voor 6 (Dirk-Jan Rijks 13). Evert Brouwer 21, Ray v.d. Berg 24 en Hüib-Jan van Langevelde brachten Ajax na 60 overs op een totaal van 180 all out. Hermes dat in de voorgaande wed strijden gemiddeld 200 runs had gescoord, beschikt over een goe de battingside. Maar cricket is niet vor niets cricket. Vooral niet wanneer Hans Reier de Wit via een schitterende vang speler/ coach Langridge naar de kant verwees. Bij een stand van 96 voor 4 was nog van alles moge lijk. Maar wanneer dan De Jongh in zün tweede bowlingspel door breekt en een aantal belangrijke wickets neemt, gaat het terecht erg goed met Ajax. In de slotfase is zeker vermeldenswaard de schitterende vang van Evert Brouwer op het bowlen van Dan ny Eldering. Toen evénwel in de 15e over van De Jongh deze de laatste batsman geroutineerd bowlde was het pleit beslecht en Ajax een verdiende overwinnaar. Bowlingcijfers Ajax: Frits de Jongh 5-25 in 15. Ton Eldering 2- 30 in 15, Hans Reier de Wit 2-42 in 13 en Danny Eldering 1-20 in 6 DARTS - Het dartsteam De Dob ber uit Noordwijk, vijfvoudig kampioen van de gewone com petitie, is voor het eerst winnaar geworden van de NDB-teambe- ker afdeling Bollenstreek. Het Harbourlights-ladies dartstoer- nooi werd gewonnen door Katey Plug van De Botter. KATWIJK - Tijdens de afsluitende wedstrijd van het Kringkam pioenschap '84, afgelopen week einde in het Katwijkse zwembad De Mierweide, zijn geen echte toptijden gescoord. Als vanouds bepaalden de 'grote drie' uit de kring Gouwe- Rijnstreek, AZC/ Microlife, de Zijl/LGB en LZ'86 dit zwemgebeuren. Op de 100m vrije slag voor jongens 1972 sleepten de LGB'ers Robert Janssen en Niels Ouwerkerk een NK-limiet uit het bassin. Janssen tikte aan op 1.07,5 min (goed voor een eerste plaats), op één- tiende seconde gevolgd door Ou werkerk. Op ditzelfde onderdeel b(j de meisjes onder 10 jaar wer den eveneens twee limieten voor het Nederlands kampioenschap gevestigd. Maaike Parrel (Zijl) deed dat met haar winnende 1.13,8, LZ-zwemster Nancy Kijk in de Vegte boekte 1.14,4, waar mee zij als tweede eindigde. Op de 100m vrij meisjes 1972 behaal de Ingrid van Veen (Zijl/LGB) een limiet, en de eerste plaats, in de tijd van 1.07,6. Ook Mireille Correljé van De Zijl en Geralda Boekweit van LZ scoorden een NK-limiet, en wel op de 100m schoolslag voor meisjes 1970. Hun tijden, waar mee zij respectievelijk één en twee werden op dit onderdeel, luidden 1.21,5 en 1.23,0. De laatste limiet kwam op naam van Antoine van Weerden. De LZ-zwemmer deed dat op de 100m schoolslag voor jongens 1968 met een tijd van 1.14,4. De uitslagen op een rijtje: lOOm vrij meisjes 1973: 1. Yvonne La- terveer (Zyl) 1.12.6; 100m vrij meisjes 1972: 1. Ingrid van Veen (Zijl) 1.07,6 (NK-limiet), 3. Winny van Deelen (LZ) 1.08,9; 100m vrij meisjes 1971: 3. Jo landa Laterveer (Zijl) 1.06,7; 100m vnj meisjes 1968: 1. Sylvia Bakker (LZ) 1.05,9; 100m vrij dames: 1. Rianne den Duik (Katwijk) 1.01,8. 100m vrij jongens 1973: 2. Laurens van Kampen (Zijl) 1.13,6, 3. Ronnie Dub- beldeman (Zijl) 1.14,4; 100m vrij jon gens 1972: 1. Robert Janssen (Zijl) LEIDEN - 'Het stiefkind van de KNLTB', zo noemde gisteren bondsafgevaardigde Hen- ny Habing de herencompetitie bij het uitreiken van de beker aan de landskampioen 1984, Unicum. Dat stiefkind lijkt door Unicum te zijn geadopteerd, want de Meijer- équipe domineert de laatste jaren in de herencompetitie. De V van Victory. Unicum behaalde gisteren de landstitel Wim Pufkus, Arnold van der Capellen, Har Meijer, Hans Tónjann en Bob van Overbeeke (v.ln.r.) triomferen. «oioHolvast) Start van de tweede seri strijden in De Miereweide. 1.07,5 (NK-limiet), 2. Niels Ouwerkerk (Zijl) 1.07,6 (NK-limiet); 100m vrij jongens 1970: 1. Leon Luyten (Zijl) 1.02,0, 2. Marco Mulder (LZ) 1.02,5; 100m vrij jongens 1969: 2. Hans van Hees (LZ) 1.01,5. 100m vrij meisjes 10 jaar: 1. Maaike Parrel (Zijl) 1.13,8 (NK-limiet), 2. Nan cy Kijk in de Vegte (LZ) 1.14.1 (NK- limiet); 100m vrij jongens 10 jaar: 2. Mike van Beukering (Zijl) 1.24,0, 3. Dennis Schouten (LZ) 1.26,0. 200m rug meisjes onder 16 jaar: 1. Syl via Bakker (LZ) 2.38,6,3. Miriam Ha- gedijk (LZ) 2.45,7; 200m rug jongens onder 14 jaar: 1. Marco Mulder (LZ) 2.38,2, 3. Alexander Willemsen 2.43,1. 100m school meisjes 1972: 1. Pauline Stastra (LZ) 1.31,5; 100m school meis jes 1970: 1. Mireille Corre(jé (Zijl) 1.21,5 (NK-limiet), 2. Geralda Boek weit (LZ) 1.23,0 (NK-limiet); 100m school meisjes 1968:1. Sylvia Bakker (LZ) 1.27,0. 100m school jongens 1973: 1. Laurens van Kampen (Zijl) 1.53,3; lOOm school jongens 1970: 1. Marco Mulder (LZ) 1.23,1, 2. Edo den Boef (Zijl) 1.23,9; 100m school jongens 1969: 2. Hans van Hees (LZ) 1.18,8; 100m school jongens 1968:1. Antoine van Weerden (LZ) 1.14,4 (NK-limiet); 100m school heren: 1. Hans Lalau (Zijl) 1.14,8, 2. Reinier Haasnoot (Zijl) 1.14,8, 3. Bart Hameter (LZ) 1.15,6. 100m school meisjes onder 10 jaar: 2. Nancy Kijk in de Vegte (LZ) 1.37,7. lOOm school jongens onder 10 jaar: 1. Chris Ravensbergen (LZ) 1.43,5. LEIDEN - De roeiwedstrijden van de 70-jarige LR&ZV Die Leythe zijn gisteren een succes gewor den. Het goede weer lokte in schrijvers uit het hele land op de regio-roeiwedstrijden af. Al met al kwamen zo'n 380 roeiers aan de start op het Galgewater. Regio-roeien houdt het midden tussen topsport en recreatie sport. Eén boot, geleend van Asopos, die vlak achter de finish lijn lag werd per ongeluk ge ramd, waarbij zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De verzekering zal de schade ver goeden. Zelf mag 'Dr. Tennis' het racket misschien wat minder trefzeker hanteren als bij zijn eerste optre den op dit niveau, als chef de cui sine weet hij voor Unicum nog altijd een team te formeren dat de concurrentie telkens weer net de loef afsteekt. Daarbij toont Meijer zich ook een goede verko per van het produkt herencom petitie. Hij manoeuvreert zijn kampioenen in de positie van de underdog en slaat daarmee twee vliegen in een klap. Eerstens wekt hij de belangstelling voor het herengebeuren. Als je met spelers als Hans Tonjann en Bob van Overbeeke nog stelt dat het landskampioenschap geen zeke re zaak is, moet daar toch bedui dend sterker worden getennist dan in de voorbije jaren toen ook de Leidsche Hout zich daar nog met succes weerde. Voorts on derstreept hij de kwaliteit van zijn ploeg als de concurrentie toch weer wordt afgetroefd. Zoals gisteren gebeurde. Unicum ontmoette in de finale in Tilburg ZLTB-Zwolle, OCT de Warande (oud kampioen van Nederland) en de grote bedreiging uit het Zuiden Stobblek, bijgenaamd de Pelikaan Boys. Zaterdag schakelde Unicum de Warande uit met 4-2. Stobblek won van ZLTB'Zwolle met 5-1. Gisteren pakte de Warande tegen ZLTB-Zwolle met 5-1 de derde plaats. Unicum werd tegen Stob blek kampioen met een 5-1 zege. De score geeft echter een verte kend beeld van de werkelijke krachtsverhouding. Unicum kwam met een 3-1 voorsprong uit de enkelspelen. Zoals Hitch- kock zijn films altijd signeerde, door in een scène zelf op het doek te verschijnen, zo leverde Meijer ook bewijs van zijn aan wezigheid. Gehinderd door een pijnlijke arm verloor hij als enige zijn partij. IJs Maar zijn volgelingen waren niet van hun stuk te brengen. Zelfs Arnold van der Capellen, die vo rig jaar nog bijna aan planken koorts bezweek, was ditmaal zo koel als ijs. Hoe bekwaam de Pe likanen zich ook weerden, in de enkelspelen konden zij geen set op hun conto bijschrijven. Hans Topjann klopte Erik Mathieu (7- 6, 6-3), Wim Pufkus rekende af met Geertjan Verschuuren (7-5, 6-3) en Arnold van der Capellen deed dat met Leon Heemskerk: 6-4, 6-3. De winst van de eerste set in het dubbel van Pufkus en Tonjann tegen Verschuuren en Heems kerk was voldoende om Unicum weer voor een jaar te kronen: 6-4, 3-6, 6-3. Arnold van der Capellen en Bob van Overbeeke klopten Mathieu en Boelen: 2-6, 7-5, 7-6. Weggevertjes waren er dus zelfs bij die stand niet bij. Geslaagd Van de promotiekandidaten Uni cum 2 (naar de eerste klasse), TEAN (naar de overgangsklasse A), Rijnkanters (overgangsklasse B), Zee en Duin (naar de eerste klasse herencompetitie) en Zee en Duin (naar de overgangsklas se B) slaagden alleen Rijnkanters en de heren van Zee en Duin. Voor Unicum 2 was het gisteren een trieste herhaling van de ge schiedenis van Unicum 1 van vo rige week zondag in Enschede. Met dien verstande dat de reser ves de concurrent, de Warande, voortdurend op de hielen zat in de score. Frans Grimbergen zorgde ervoor dat de stand uit de enkelspelen 2-2 werd. Frans Grimbergen en Anne Jan van der Meer wonnen het herendub belspel en maakten het verlies van de dames weer goed, 3-3. Wa rande had na winst van het twee de gemengd dubbel nog maar één set nodig voor de promotie, maar Frans Grimbergen en Ma rijke Guyt tennisten de Ooster- houters naar de rand van de af grond: 6-4, 5-2 en 30-15. Twee klappen van de eerste klasse..., maar het werd 5-7 en daarmee was het bekeken. Dat de Waran de tenslotte met 5-3 inplaats van met 4-4 eindigde was toen niet meer van belang. TEAN verloor van Joy Mozaiek 4 met Brakel en Van Mourik als sterke mannen. Alleen Tine Lan- geveld won haar enkelspel. Met verlies van het herendubbelspel en winst van het damesdubbel- spel kwam Tean op 2-4. Charrel Asselbergs en Tine Lamgeveld wonnen in drie sets en toen moesten Frank van der Donk en Margot van den Oudenrijn het vrijwel onmogelijke presteren om na 6-4 winst van de eerste set de tweede set met 6-0 te winnen. Met 2-0 waren ze aardig op weg, maar daar bleven ze steken: 6-4, 4-6, 3-6. Rijnkanters slaagde tegen Waterin gen 2 met 4-4 en een set meer. Liz Weare en Jan Siemerink hielden de Rijnkanters in de race tegen een concurrent die geen krimp gaf (vijf tiebreaks in acht partij en). De tiebreak van het ge mengd dubbel van Jan Sieme rink en Liz Weare -7-6, 7-6 (9-7)- gaf de doorslag. Een goede pres tatie van Thijs Steensma, Jan Siemerink, Liz Weare en Nol Bennink. De heren van Zee en Duin wonnen met 5-1 van Venlo 2. Alleen Kog- gink verloor zijn enkelspel, een gevolg van de vermoeienissen van de halve finale enkelspel bij Estec tegen Lodewijk Kallen berg. Edwin Gruis, Maarten Lug- thart en Philip Nagtegeller wa ren echter onaantastbaar. Het gemengd team van Zee en Duin verloor in en tegen Meppel: 2-6. De Katwijkers, die op een Mateco-baan moesten spelen, wonnen alleen het herendubbel spel. De gemengd dubbelspelen werden gedeeld. Estec In het toernooi van Estec werd An ton Wil van Zoelen de winnaar van het herenenkelspel C via een 6-4,6-3 zege op Lodewijk Kallen berg. Kallenberg won met Roo- denburg wel het herendubbel spel van Lugthart sr. en J. Parlè- vliet: 6-2,6-2. Een score die de te genstand van de winnaars in D, Poots en Feyter, in de kwartfina le 1-6, 4-6 meer betekenis geeft. Bij de dames in C won Nolly Ben nink van Loes van der Bent: 4-6, 6-1, 6-2. Laatstgenoemde moest de finale damesdubbelspel C te gen Pat Heyligers en Inge van Zuuren door een enkelblessure laten schieten. In het damesen kelspel D bleef een vasthouden de Hermien Wenzel na ruim twee uur spelen Ada van Spronsen de baas: 7-6, 6-7, 7-6. Bij de heren won Dahlhaus van Spek na drieëneenhalf uur, 1-6, 6-3, 7-5. Poots en de Feyter wonnen het he rendubbelspel van D. van den Houter en Dofferhoff met 6-2, 6- 4. FRANK BONTE ZOETERMEER - De reeds naar de interregionale klasse gepromoveerde voetbalda mes van SJZ bleven ook in de derde wedstrij d van de ex tra competitie ongeslagen. Zaterdag deelde SJZ op het terrein van DSO in Zoeter meer de punten met Wilhel mus, de vertegenwoordiger van de afdeling Den Haag. Door dit gelijke spel promo veerde ook Wilhelmus naar de hoogste afdeling. In de eerste helft van dit voor de Zoeterwoudse formatie ver plichte nummer opende Pa tricia Laken de score voor SJZ en bracht Yvonne van Wieringen de stand op 2-0. Via een omstreden penalty kwam Wilhelmus nog voor de pauze op 2-1. Margot van der Salm schoot SJZ in de tweede helft naar 3-1, alvo rens het in de slotfase veel ge motiveerder strijdende Wil helmus nog twee keer scoor de: 3-3. Impressie van de roeiwedstrijden op het Galgewater, die gisteren druk werden bezocht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16