Mahmoud in grote vorm SU® 'Ik had toch al een slechte dag' Harris jaagt op Edwin Moses Veldscholten verzacht leed voor Post-ploeg Garde wimiaar Midi Libre Peter Winnen stort in ravijn MAANDAG 18 JUNI 1984 HANNOVER (DPA/AFP) - De lage temperatuur, schom melend rond de tien graden, heeft de atletiekprestaties tijdens de landenwedstrijd tussen West-Duitsland, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Polen gedrukt. Zowel bij de dames als heren won het gastland met groot verschil. Ondanks de slechte omstandighe den zorgde de Franse hindernis loper Joseph Mahmoud op de tweede dag voor de beste wereld- prestatie van dit seizoen. Mah moud maakte over de 3000 meter een tijd van 8.16.33. Wereldkam pioen Patriz lig uit West-Duits- land ontbrak door een virusziek te. Het hoogspringen leverde een overwinning op voor de vrij on bekende Pool Dariusz Zielke, die de Europese recordhouders Car lo Tranhardt en Dietman Mögen- burg in eigen land aftroefde. Zielke sprong over 2,30 meter en bleef daarmee het Westduitse duo ver voor. Tranhardt haalde een hoogte van 2.24 meter, Mö- genburg bleef steken bij 2,21. Ook een andere Westduitser, Hans-Peter Ferner, leed een on verwachte nederlaag. Ook hier voor was een Pool verantwoor delijk. Ryszard Ostrowski ver sloeg de kampioen van Europa op de 800 meter. De winnende tijd was niet indrukwekkend: 1.46,95. Teleurstellend waren de verrichtingen van de Pool Koza- kiewicz. De winnaar van het polsstokhoogspringen tijdens de Olympische Spelen van 1980 had geen enkele geldige poging ach ter zijn naam. Marian Woronin, sinds kort Europees recordhou- Zege Gijsbers BREDA (ANP) - Koen Gijsbers heeft zaterdag de Turfschip-Tro fee gewonnen voor de beste atle- tiekprestatie tijdens wedstrijden in Breda. De atleet van het Am sterdamse AAC liep de 400 metei in 47,7 seconden. De voornaamste resultaten van de wed strijden om de Turfschip-Trofee zijn heren: 100 meter: Frans Maas (Unitas Sittard) 10,8 seconden: 400 meter Koen Gijsbers (AAC-Amsterdam 47,7: kogelstoten: Jaak Ruhl (AVR Rotterdam) 16,30 meter; kogelslinge ren: Wil van Uythoven (Thor-Rosen daal) 55,60 meter; dames; 100 meter Margo van Akkerveken 12,2 (Spint Breda); 800 meter. Roona Kellei (AVR) 2.08.3. der op de 100 meter, raakte ge blesseerd tijdens de sprint over 200 meter. Bij de dames won de Tjecho-Slowaakse Jarmila Kra- tochvilova de 200 meter in 22,57 seconden. Bij de weinigen die tevreden de baan verlieten, behoorde Jarmil- la Kratochvilova. De dubbelvou- dige wereldkampioene had im mers zowel op de 200 (22,53) als op de 400 meter (49,33) tijden ver wezenlijkt, die zij nog niet voor mogelijk had gehouden. ,,Ik ben verrast. Na mijn langdurige rug blessure van eind januari tot half april had ik nog niet op zulke tij den gerekend", verklaarde de 33- jarige atlete uit Chaslaw. Kratochvilova betreurt het zeer, dat haar land niet zal deelnemen aan de Olympische Spelen. Haar trainingsprogramma was er op gericht juist op dat evenement te pieken. Ondanks de teleurstel ling traint de Tsjechische vol gens het Olympisch draaiboek. Trainer Kvac: we hebben ons doel verlegd. Nu willen we Mari- ta Koch op de 400 meter verslaan en mogelijk een wereldrecord vestigen". De confrontatie met het Oostduitse fenomeen zal in ieder geval half augustus in Praag plaatsvinden, doch moge lijk eerder tijdens de Olympische dagen (20 en 21 juli) in Oost-Ber- lijn. Daarbij ziet Kratochvilova zich zelf in een outsiders-rol. „Marita was en is de snelste op de 400 meter. Ik heb van haar ge leerd wat hard trainen betekent". De kans bestaat dat Kratochvilova aan het einde van dit seizoen haar atletiekcarriere beëindig- t.„Ik beslis altijd aan het eind van het seizoen of ik nog een jaar verder zal gaan. Die beslissing neem ik alleen. Als ik naar de Spelen was gegaan, was ik defi nitief gestopt. Daar had mijn hoogtepunt moeten liggen. Nu weet ik het nog niet". De eindstanden zijn: heren: 1. West- Duitsland 227 punten; 2. Pol.en 182.5; 3. Frankrijk 177; 4. Tsjechoslowakije 154,5. Dames: 1. West-Duitsland 161; 2. Tsje choslowakije 123; 3. Polen 115; 4. Frankrijk 87. SAINT-ESTEVE (AFP) - Domini que Garde heeft met zijn over winning in de Midi Libre zijn eerste grote succes als beroeps- renner geboekt. De 24-jarige Fransman, knecht van Robert Millar en Pascal Simon in de ploeg van Robert Berland, won dankzij een ontsnapping op de tweede dag van de Zuidfranse trainingskoers. In de verdere ritten hoefde Garde slechts twee man in de gaten te houden: zijn medevluchters uit de eerste etappe Durant en Vig- neron. Het drietal nam op die dag een voorsprong van bijna ze ventien minuten. Ook al door de stijgende temperaturen bestond er weinig animo in het peloton, het heuvelachtige parkoers ten spijt, voor een aanval op de lei der in het klassement. Pogingen van Alain Vigneron uit de ploeg van Hinault, die zestien secon den moest goedmaken op Garde, haalden niets uit. In de levendige etappe van giste ren ontsnapte na 36 kilometer een groep van 15 renners, onder wie Eric Caritoux. de van de Ronde van Spanje, en de latere etappewinnaar Millar. De Schotse klimmer was er op de laatste beklimming, die van de Col des Auzines, vandoor gegaan met in zijn wielde Fransman Gil les Mas. De verbeten jagende Bernard Hinault arriveerde 37 seconden later. Met de dagprijs van Millar en de eindzege van Garde was het succes van de ploeg-Berland volledig, omdat een dag eerder de jonge Robert Forest had gewonnen. De Nederlanders uit de ploeg van Walter Godefroot speelden geen rol van betekenis. Veteraan Joop Zoetemelk, die gisteren binnen kwam in het peloton, eindigde als 21e in het algemeen klasse ment. Hennie Kuiper, de andere troef voor de Ronde van Frank rijk, liep in de laatste etappe een achterstand op van bijna negen minuten op winnaar Millar. Ook de Columbianen, de uitblinkers in de Dauphiné Libéré, reden een onopvallende wedstrijd. Luis Herrera, die de leiderstrui droeg in de „kleine Ronde van Frankrijk", maar moest ODeeven met een knieblessure, toonde met zijn elfde plaats in elk geval aan de weg naar herstel ingesla gen te hebben. De uitslag van de derde rit uit de Midi Libre is: 1. Robert Forest (Fra), 213 km in 6 uur 24 minuten en 58 secon den, met tijdsvergoeding 6.24.48, 2. Patrich Clerc (Fra) 6.25.25. met tijds vergoeding 6.25.20. 3. Rafael Acevedo (Col) 6.25.25, met tijdsvergoeding 6.25.23, 4. Patrick Bonnet (Fra) 6.25 25, 5. Jean-Francois Rault (Fra) 6.25.30,10. Leo van Vliet (Ned) z.t. als Rault. De uitslag van de vierde en laatste etap pe is: 1. Millar (Sch) 186 kilometer in 5 uur 9 minuten en 59 seconden (met tijdvergoeding 5.09.49) gemiddelde snelheid 36,001 kilometer per uur; 2. Mas (Fra) 5.09.59 (5.09.54); 3. Hinault (Fra) 5.10.36 (5.10.34); 4. Gaston (Spa); 5. Laurent (Fra) beiden zelfde tijd als Hinault; 6. Thevenard (Fra) 5.10.38; 7. Bagot (Fra) 5.10.44; 8. Bonnet (Fra); 9. Seznec (Fra); 10. Munoz (Spa) allen zelfde tijd als Bagot; 17. Garde (Fra) 5.13.28. Het eindklassement is: 1. Garde (Fra) 21.25.08; 2. Durant (Fra) op 14 secon den; 3. Vigneron (Fra) op 16; 4. Millar op 3.27; 5. Mas op 3.29; 6 Bagot op 4.02; 7. Bonnet op 4.06; 8. Hinault op 4.09; 9. Laurent op 4.14; 10. Gaston op 4.21. Carl Lewis in vorm LOS ANGELES (AFP/RTR) De jeugdige atleet Danny Harris heeft bij de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in de halve finale van de 400 me ter horden de ongenaakbare Edwin Moses daadwerkelijk bedreigd. De Fransman Mahmoud rechts) op weg naar de beste wereldprestatie van dit jaar op het onderdeel 3000 meter steeplechase. Ook de Pool Wesozowski kon hem in Hannover niet bedreigen. (foto api Moses boekte weliswaar zijn 101e opeenvolgende overwinning in de snelste tijd van het seizoen (47.58 seconden), maar de pas achttienjarige Harris zat hem dicht op de hielen: 48,02. Hij ver beterde daarmee het wereldre cord voor junioren, dat sinds 1 juni met 48,81 ook op zijn naam stond. De jonge student, op 7 september wordt hij negentien, geldt met die verrichting als een potentiële kandidaat voor een Olympische medaille. Carl Lewis, die in Los Angeles een poging wil wagen het legendari sche record van Jesse Owens - vier keer goud - te evenaren, zet te bij de kwalificatiewedstrijden de eerste stap daartoe. Lewis won de finale van de 100 meter in 10,06 seconden, waarmee hij zich tevens een plaats verwierf in de estafetteploeg. Lewis, die later deze week zal proberen selectie af te dwingen voor het versprin gen en de 200 meter, won in een zeer sterk veld met groot gemak. Sam Braddy werd tweede in 10,21 op voet gevolgd (10,23) door Ron Brown, die een lucra tief contract (ruim drie miljoen gulden) in het Amerikaans voet bal liet schieten. Wereldrecord houder Calvin Smith (9,93) kwam als vierde over de streep in 10,29. Smith zal daardoor al- Een ander top-Amerikaan, Willy Banks, kwalificeerde zich maar ternauwernood voor het hink- stapspringen. Mike Conley won het onderdeel verrassend met een afstand van 17,50 meter, de op twee na beste Amerikaanse verrichting aller tijden. Al Joy- ner werd tweede met 17,19 en Willy Banks derde. Zij beste po ging was 19,14 meter. Billy Green won het kogeslingeren met 73,22 meter. Bij dames verbeterde Jackie Joy- ner het Amerikaanse record op de zevenkamp. Haar nieuwe puntentotaal was 6.520. Het oude record stond sinds 1982 op naam van Jane Frederick met 6.458. Records voor Leeuwenburgh en Commandeur LISSABON (ANP) Tijdens de eerste dag van de Westathletics te Lissabon zijn de Nederlandse records verbeterd op de 400 me ter horden dames en bij het pols stokhoogspringen. Olga Commandeur liep de 400 me ter horden in 57,28 seconden. Zij was sinds 20 augustus 1983 (Sit tard) nationaal recordhoudster met 57,40 seconden. Chris Leeuwenburgh kwam bij het polsstokhoogspringen over de lat op 5 meter 15, vijf centime ter meer dan zijn vorige record- prestatie van 17 augustus 1983 te Papendal. KLAUSENPASS (GPD) - De val van Peter Winnen was dit week einde wel de zwaarste, maar niet de enige klap voor de ploeg van Peter Post. Zaterdag verspeelde Theo de Rooy de leiderstrui en gisteren in de klimtijdrit naar de Klausenpass verloor Phil Ander son het contact met de top van het klassement. Mét dat laatste werd nog maar eens onder streept hoe hard Post Peter Win nen nodig heeft om als belang rijkste troef uit te spelen in de Tour de France. Zorgen dus voor de tot nu toe zo succesvolle Ne derlandse ploegleider. De ritzege die Gerard Verscholten zaterdag in Altdorf boekte kon de pijn zelfs maar een klein beetje ver zachten. Vanuit de startplaats Buerglen, ge boortedorp van volksheld Wil helm Teil, startten de Zwitserse renners een heroische aanval op de hoogste posities van de alge mene rangschikking. Zaterdag had Urs Zimmermann de gou den trui al mogen aantrekken door een schitterende aanval op de Ibergeregg, gisteren danste zijn land- en ploeggenoot Beat Breu naar een winnende tijdrace naar de Klausenpass. Na 22 kilo meter had hij precies genoeg tijd op Zimmermann goed gemaakt (3 minuten 46 seconden) waar door ex aequo op de eerste plaats kwamen. Breu kreeg de trui om dat hij in de tijdrit een beter re sultaat haalde. Met twee leiders waren'de Zwit sers dus uiterst tevreden, maar minder positief was de uitslag voor de Panasonic-equipe van Post. De Australiër Phil Ander son, vooraf geldend als een se rieuze favoriet, verspeelde ruim drieënhalve minuut. Anderson namelijk zag ook hoe Sean Kelly (met alleen de Ronde van Luxemburg in de benen) wel al tot een topprestatie reikte met een tweede plaats in de lange, lastige klauterpartij. Halfweg was Anderson nog goed voor de zesde tussentijd, maar hij moest zelfs de Belgische knecht uit zijn formatie Guy Nulens uit zijn for matie voor zich dulden. Een dag eerder had Theo de Rooy al een nederlaag moeten incasse ren. Overigens kwam dat ook voor een niet onaanzienlijk deel door de taktiek van Post. die te voren had aangekondigd de lei derstrui niet ten koste van alles te zullen verdedigen. Tussen al die treurigheid was er toch nog een klein beetje vreug de. Gerard Veldscholten ontpop te zich zaterdag tot uitblinker. Al na 45 kilometer ging hij aan de haal met de Belg Fons de Wolf en de Zwitser Erwin Lienhard. Twee Zwitsers kwamen er nog bij: Erich Maechler en Urs Freu- ler, die vooral geprikkeld door zijn sprintnederlaag een dag tevoren en bovendien woonplaats Bilten passeerde. In de laatste afdaling sloot ook Zim mermann na een ronduit impo sante achtervolging aan bij de kop, maar om de hoogste dag prijs streed hij niet mee. Daarvoor leek in de eerste plaats Freuler kandidaat te zijn, maar tijdens de plaatselijke omloop in Altdorf sprong Gerard Veld scholten plotseling weg. „Ik wist dat iedereen het werk aan Freu ler over zou laten, omdat hij hen in de sprint de baas zou zijn. Bo vendien had ik nog wel reserves, want ik ben weinig op kop ge weest omdat wij de trui te verde digen hadden", aldus Veldschol ten. De uitslag van de derde etappe van de Ronde van Zwitserland, een rit over 183 kilometer van Cham naar Altdorf: 1. Gerard Veldscholten (Ned)4 uur 37 minuten en 8 seconden; 2. Urs Freu ler (Zwi)op 16 seconden; 3. Fons de Wolf (Bel)z.t.; 4. Erwin Lienhard (Zwi)z.t.; 5. Erich Maechler (Zwi)op 0.20. De uitslag van de vierde etappe, een bergtijdrit over 22,5 kilometer, is: 1. Beat Breu (Zwi) 55 minuten; 2. Sean Kelly (Ier) 56.10: 3. Eddy Schepers Gerard Veldscholten verzachtte zaterdag in het Zwitserse Altdorf het leed voor de Post-ploeg. Lachend passeert hij de eindstreep in de weten schap dat niemand hem de winst van de derde etappe in de Ronde van Zwitserland nog kan afpakken. ir0to api (Bel) 56,33; 4. Acacio da Silva (Por) 57,11; Jean Marie Grezet (Zwi) 57,16; 7. Guy Nulens (Bel) 57.34; 13 Phil An derson (Aus) 58,34; 17. Gerard Veld scholten (Ned) 59,39. Het algemeen klassement na vier etap pen is: 1. Breu 14 uu seconden; 2. Zimmerman zeilde tijd. 3. Kelly op 1.09; 4. Da Silva op 2.12; 5. Zadrobilek op 2.27; 6. Maier op 3.07. 7 Anderson op 3.31; 10. De Rooy op 6.48; 12. Veldscholten op 12.27. KLAUSENPASS - Peter Schroen uit het Limburgse Eijsden heeft in de Ronde van Zwitserland zijn eerste start in de Ronde van Frank rijk verspeeld. De neo-prof uit de ploeg van de Ier Sean Kelly reed zaterdag de derde rit in de Zwitserse ronde niet uit. Voor het begin van de eerste bergetappe zag Schroen het al somber in. „Ik voel me niet goed en ik rijd niet goed", vertelde hij. Schroen kan Tour-debuut wel vergeten Na de eerste col, de Satte- legg, stapte hij in de bezem wagen. Schroen verklaarde zijn mati ge optreden aan de reeks van dertien criteriums, die hij in West-Duitsland af werkte. „Dat is waardeloos vlak voor een zware etappe koers als deze. Het is natuur lijk jammer dat ik nu ook de Tour de France mis. Overi gens heb ik daar nooit echt rekening mee gehouden. Toen ik mijn contract teken de, was de afspraak dat geen van de neo-profs de Tour zou rijden. De Gribaldy heeft eenentwintig renners". KLAUSENPASS (GPD) De Ronde van Frankrijk wordt dit jaar voor Peter Winnen een enorme sprong in het duister. De enige Nederlandse favoriet voor de Tour-zege stortte zaterdag tijdens de Ronde van Zwitserland in een tien meter diep ravijn, verdween uit de wedstrijd en verloor daardoor de laatste mogelijkheid op een serieuze voorbereiding. En al vielen de lichamelijke ver wondingen wel mee, geestelijk wordt de Noordlimburger nu ge kweld door gruwelijke twijfels. „Hier had ik in de vorm moeten komen die nodig is om een goede Tour de France te kunnen rij den", stelde hij somber vast, „dan weet je ook hoe je er voor staat. Dat heb ik nu niet. Boven dien reed ik zaterdag ook nog slecht berg-op. Daar zit ik eerlijk gezegd nog meer mee dan met die val". Peter Winnen kroop een dag na die tuimeling overigens al weer op de fiets; tien hechtingen in zijn hoofd en grote schaafwonden op armen en benen. „Ik heb wat ge traind, maar toen ik last kreeg van hoofdpijn ben ik gestopt", aldus Winnen. De 26-jarige klas sementsrenner uit de Panasonic- ploeg van Peter Post blijft de ko mende dagen actief in de Zwit serse Alpen. Iedere dag trainen op het parkoers dat voor de kara vaan is uitgestippeld, ook al weet hij dat het een surrogaat is van het wedstrijdgebeuren dat hij in de aanloop naar 'La Grande Bloucle' zo hard nodig had. „Ik kan in elk geval veel bergop rij den en bovendien heb ik hier verzorging, die ik in Nederland niet of veel moeilijker kan krij gen", sprak hij. De verwondin gen zullen dus goed verzorgd worden, maar bovenal zal het klimmertje uit de Post-equipe mentaal moeten worden opge lapt. Winnen namelijk beseft maar al te goed dat hij door die ongelukkige afloop van de zater- dagrit met een forse achterstand op zijn concurrenten afreist naar het Panjse voorstadje St. Denis, waar volgende week vrijdag het startschot valt voor 's werelds grootste wielerspektakel. Wit Daarin zal Winnen hoe dan ook een prestatie van formaat moeten le veren, omdat een verloren Tour de France voor hem meteen ook Peter Winnen (foto AP) een verloren seizoen betekent. Zijn erelijst van dit jaar is name lijk nog maagdelijk wit, temid den van al weer twee zwarte bladzijden. Dit voorjaar smakte hij tijdens een trainingsrit samen met zijn ploegmaat Theo de Rooy tegen het wegdek en brak een sleutelbeen. Hij stond enige tijd op non-actief, kwam niet meer aan presteren toe en werkte vervolgens behoedzaam naar de Tour de France toe. De Dauphi né Libéré was een opwarmron de, in Zwitserland zou moeten blijken of hij inderdaad zo goed was als hij zich voelde. De test duurde echter slechts tot de tweede serieuze col van de 48e Zwitserse ronde. In de levensge vaarlijke afdaling van de 1400 meter hoge Ibergeregg, waar or ganisator Sepp Voegeli het toch al uitgedunde deelnemersveld aan paperclipscherpe bochten en tientallen meters losse steenslag blootstelde, sloeg het noodlot toe. „Ik had al een slechte dag en misschien is dat ook al een ImietH oorzaak van zo'n val Ik was wat achterop geraakt en in de afde ling was ik hard bezig om terug te komen. Plotseling zag ik ie mand zwaaien met een vlag. Ik hield al wat in, maar de bocht was scherper dan ik had ver wacht en bovendien lagen er ren ners over de hele weg verspreid. Ik kneep m'n remmen dicht, be gon te schuiven en ging de af grond in". Terwijl de jury de namen van de andere gevallen coureurs, onder wie de Zwitsers Seitz, Maier en Wyder, braaf doorgaven via de interne radioverbinding werd Winnen over het hoofd gezien. „Net als Gert Jan Theunisse in de Ronde van Romandiê", klaag de Peter Post, die 400 meter voorbij de plaats des onheils door Henk Lubberding werd ge waarschuwd. De ploegleider zag nog net hoe zijn kopman met een bebloed hoofd uit de afgrond werd geholpen en op de achter bank van een personenauto werd gezet, maar verkeerde verder in onzekerheid over de aard van de verwondingen. Pas aan het begin van de avond hoorde hu vanuit het hospitaal in Schwyz dat Win nen over de kop was geslagen en daarbij twee gaten in zijn hoofd had opgelopen Gebroken, zo wezen de foto's uit, had hij niets Winnen was daar zaterdag nog niet van overtuigd. „Ik heb al eerder meegemaakt dat ze in België na onderzoek zeiden dat er niks ge broken was, maar later bleek er dan toch een scheur in m'n schouderblad te zitten. Pas gis terochtend toen hij een stukje gefietst had was die vrees ver dwenen en restten alleen nog de vragen of hij toch wel goed ge noeg zou zijn om vol optimisme aan zijn wedstrijd-van-het-jaar te beginnen. Vervuld van twijfels zal hij de komende dagen over de Alpen trekken. „Net als Henk Lubberding toen die hier vorig jaar uit de koers was gezet", al dus Winnen. „Ach, ik moet me maar bij de feiten neerleggen en bovendien heb ik in het jaar dat ik vijfde werd in de Tour in de aanloop ook alleen maar kunnen trainen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15