'Denemarken moet zichzelf blijven' 'We hebben karakter getoond' Platim ontnuchtert België Joegoslavië stort in Rijnsburgse Boys eervol verliezer bij Geldrop (6-4) Elinkwijk nadert titel PAGINA 14 Geen straf vermindering in omkoop schandaal BRUSSEL (BELGA) - De spelers van Standard en Waterschei, betrokken bij het omkoop schandaal uit de wedstrijd tus sen beide ploegen, zullen vol gens een beslissing van de con trolecommissie van de Belgi sche Voetbal Bond geen straf vermindering krijgen. De commissie heeft zich zaterdag opnieuw over de zaak gebogen, nadat het dagelijks bestuur van de KBVB een verzoek tot herzie ning van de eerder uitgespro ken straffen had gedaan. Het bondsbestuur vond dat er nieu we elementen in de strafzaak waren gekomen doordat de FI FA, de internationale voetbalfe deratie, de schorsingen had overgenomen. De controlecommissie oordeelde dat de nieuwe ontwikkeling, door de stap van de FIFA, geen invloed had op de schuldvraag en dat de opgelegde straffen als minima beschouwd konden worden volgens de rechtspraak van de voetbalbond. MAANDAG 18 JUNI 1984 LYON (GPD) - Het herstel van Denemarken is zaterdagavond in Lyon tijdens het Euro pese Kampioenschap voetbal niet alleen ten koste gegaan van de Joegoslavische ploeg, maar vrijwel zeker ook van bondscoach Veselinovic, die op het punt staat te worden ontslagen. Terwijl de Denen een spectaculaire zege van 5-0 behaalden, waardoor zij morgen aan een gelijkspel tegen België voldoende hebben om naar de halve finale te promoveren, viel de Joegoslaven de dubieuze eer te beurt om als eersten buitenspel te worden gezet. en Elkjaer-Larsen juichen om de Deensi Frank Arnesen. Joegoslavië-doelman Ivkovic zou vijfma i de niet op de foto zichtbare het net moeten maken (Foto AP) NANTES (ANP/IPA) - Niets lijkt, na de sprekende overwinning (5- 0) op België, een glorieuze in tocht van het Franse nationale voetbalelftal in de halve Finales van het toernooi om de Europese titel nog in de weg te staan. Op vallender nog dan het aantal doelpunten, was de wijze waarop de Franse middenlinie het luid bejubelde talent van Enzo Scifo tot redelijke afmeting terug bracht. De Italiaan van geboorte met een nog knispernieuw Bel gisch paspoort naar Frankrijk af gereisd, plaatste zich tegen Joe goslavië in het middelpunt van de belangstelling, maar Platini, Tigana en Giresse - in die volgor de - deden zijn ster zaterdag zo snel verbleken, dat bondscoach Guy Thijs zijn beschermeling al na 52 minuten verder leed meen de te moeten besparen. In de hoop, dat Scifo morgen tegen Denemarken zijn vaderland een betere dienst kan bewijzen. De nederlaag van de Belgen was geenszins af te wentelen op het falen van Scifo. Daarvoor waren èn alle Fransen te goed èn alle Rode Duivels, Ceulemans en De Greef uitgezonderd, te slecht op dreef. Kon de ploeg van Thijs te gen de Joegoslaven door veel en goed aan te vallen de zwakte van de defensie nog verbloemen, te gen Frankrijk lukte dat al na vijf minuten met meer. Michel Hati- ni bezorgde het door de prima toernooistart sterk opgewaar deerde Belgische elftal al vroeg een koude douche. De vedette van Juventus, die zeer tot het on genoegen van het Franse publiek in het duel met de Denen niet op de voorgrond trad, reageerde in de beginfase als enige alert, toen de bal van de lat terugsprong na een schot van Battiston. Platini kon in alle rust aanleggen met links en gaf Jean-Marie Pfaff geen schijn van kans, 1-0. Het be tekende tevens, dat hij in zijn vijftigste interlandwedstrijd de Franse topscorer, Just Fontaine, definitief voorbij streefde. Een twintigtal minuten lang voel de België zich nog kansrijk on danks de vroege tegenslag. Hoe wel de dadendrang van de „Tri colores" effectiever en oogstre- lender was, kreeg ook de keus •van Thijs enkele mogelijkheden. Ceulemans en Vandenberg dwongen doelman Bats tot oplet ten en De Wolf schoot tegen de lat. Het bleef evenwel bij spora dische en allengs minder gevaar lijke tegenstoten. De druk op het doel van import-Beier Pfaff daar entegen groeide, naarmate de vrijheid van Platini en zijn tech nisch begaafde secondanten gro ter werd. Superioriteit Het tweede doelpunt, na ruim een half uur, was even onvermijde lijk, als tekenend voor de Franse superioriteit. Na een vloeiende combinatie met Tigana lepelde Giresse de bal subtiel over de naar zijn schoenen duikende Pfaff heen. Nog voor rust werd de Belgische defensie opnieuw uiteengerafeld. Didier Six, aan wie Michel Hidalgo de voorkeur had gegeven boven Bellone, gaf een voorzet voorbij de tweede paal naar de eenzame Giresse, die even wachtte tot Grun, De Greef en Lambrichts aanstalten maakten zijn richting uit te ko men. De daarbij aan zijn lot over gelaten Fernandez had vervol gens geen enkele moeite met het hoofd voor 3-0 te zorgen. Hoewel de wedstrijd daarmee al voortijdig was beslist, bleven de Fransen ook in de tweede helft de 52.000 toeschouwers in het vernieuwde stadion „De la Beau- joire" van Nantes boeien met beurtelings speels en effectief voetbal. Het duurde evenwel nog tot de 75e minuut, voordat Plati ni zijn voorsprong op de Franse topschuttersliist mocht vergro ten. Pfaff zag geen andere moge- lijkheid Didier Six van scoren af te houden dan met een overtre ding. Het „zomerkoninkie" van het Franse voetbal koos voor de kortste weg van de strafschop stip naar het doel: 4-0. Verried de penalty nog niet zijn grote klasse, zijn derde doelpunt deed dat kort voor het laatste fluitsignaal van de Schot Valen tine wel. Ongehinderd door mee- springende opponenten bepaal de Platini met een ferme kopbal, toch niet zijn echte specialiteit, ook de eindstand. Plezier Platini, die in vijftig wedstrijden voor het nationale elftal, dertig doelpunten maakte, achtte Frankrijk bijna zeker van de eer ste plaats in de poule. „We had den echt plezier in de wedstrijd. Dat riep eindelijk weer eens de herinneringen in gedachten aan de WK-eindronde in Spanje", al dus de Franse uitblinker. De Belgische keuzeheer Guy Thijs kon zich zowaar nog gelukkig prijzen, dat zijn elftal weer nuch ter tegen de feiten aankijkt en onbezwaard tegen Denemarken mag proberen de kwalificatie af te dwingen in groep 1. „Als je dan toch een wedstrijd verliest in het toernooi, dan maar tegen zo'n team. De Fransen waren niet af te stoppen. De nederlaag vind ik geen schande. Het verschil van vijf doelpunten is echter wel een erg zware slag". Veselinovic had daar zo de „ziek te" over in dat hij, zoals aanvan kelijk werd meegedeeld, wegens „hoofdpijn" verstek liet gaan tij dens de persconferentie. Veel la ter liet Veselinovic, die een zenu winzinking had gekregen en naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd, via de Joegoslavi sche pers weterl dat zijn team zich niet aan de opdrachten had gehouden: „Ze deden maar wat. Van enige discipline was geen sprake". Voor het overige liet Ve selinovic alles maar over zich heen komen, zoals zijn ploeg dat eerder na een voortvarende start ook had gedaan. Ivic Zijn assistent, Mladinic, volstond met wat gemeenplaatsen („Begin je na twee ongelukkige doelpun ten erg open te spelen...") en hield Veselinovic de hand boven het hoofd die vermoedelijk al gauw zal worden weggetrokken. Joegoslavische journalisten had den vóór het duel reeds aange drongen op het vertrek van de 54-jarige beleidsmaker en ver wachten dat ook de officials nu zullen inzien dat Veselinovic be ter plaats kan maken voor To- mislav Ivic. Ivic, ex-trainer van onder meer Hajduk Split, Ajax, Anderlecht en (het afgelopen seizoen) Gala- tasaray, is beschikbaar en zal graag willen bewijzen dat zijn tactiek, waarin vanuit een her metisch gesloten defensie wordt gewerkt, maar waarbij de toe schouwers uit de stadions wor den gejaagd, veel effectiever is dan de vrijheid-blijheidgedachte van Veselinovic. Denemarken profiteerde gretig van die gast vrijheid en versloeg Joegoslavië voor de eerste maal in zeven duels. Vooral door Morten Olsen, Arnesen en Berggreen werd de grootspraak van Veselinovic, maar ook van middenvelder Gu- delj („Alleen al door onze betere techniek winnen we van die De nen") afgestraft. In de twee jaar dat hfj nu bonds coach is, heeft Veselinovic zich constant kwetsbaar durven op- GELDROP - 't Was Geld'rop of d'ronder. De competitie 'nieuwe stijl' om het alge meen amateurkampioen schap van Nederland mag dan een belangrijk deel van zijn aantrekkelijkheid heb ben verloren, Geldrop en Rijnsburgse Boys maakten er zaterdagavond een heer lijk potje van. Tien doelpun ten in één partij, dat maakte de trip naar Brabant on danks even zoveel misgelo pen EK-treffers meer dan de moeite waard, ook al dreig de het uitstapje voor 'heel' Rijnsburgse Boys aanvanke lijk op een grandioze decep tie uit te lopen. Voordat keeper Cees Star bij wijze van spreken één fatsoenlijke bal had kunnen vangen stond het reeds 3-0. Echter, via 3-3, 4-3 en 4-4 kwam Geldrop met een 6-4 zege als verdiend winnaar en RB toch nog als eervol verliezer van het glanzend groen tapijt. Daar bij restte Arie Lagendijk en zijn gevolg niets anders de uitschake ling voor een ereplaats in de geïntegreerde competitie om de landstitel voor lief te nemen. "We wisten wat ons hier te wachten stond. We hebben verloren van een topamateurplogg", hoefde de Leidse trainer zich niet te schamen. Rijnsburgse Boys mag óók tot die laag worden gerekend, daarvoor leverde het beeld in de reguliere competitie uitdrukkelijk bewijs. Nu zaterdagavond Paul van der Blom (hielblessure), Rob Gillis sen (die afgelopen week tijdens de training zijn kniebanden ver rekte) en Johan de Kroon (griep) niet beschikbaar waren, moest Rijnsburgse Boys in het sleutel duel om een topplaats op een heel andere toer. "We hebben in dit seizoen veel op techniek en tactiek gewonnen, nu kwam het op karakter aan", zei Lagendijk. Net zo min als het verlies op conto van de invallers kon worden ge schreven, moet uit de korfbal achtige 6-4 score niet verkeerd worden begrepen dat het RB aan vechtlust en mentaliteit zou heb ben ontbroken. Het tegengestel de spreekt uit het wederzijds met vallende steken doorweefde sco re-patroon. Aan de missers, en ook tekortkomingen c.q. beper kingen van diverse spelers, hoef de geen enkel woord vuil worden gemaakt. "Je hoefde elkaar niet eens aan te kijken", dacht RB- keeper Cees Star bijvoorbeeld nog tamelijk monter terug aan de 1-2-3-show uit het eerste kwar tier. Na anderhalve minuut stonden Wim Driebergen en hijzelf aan de grond genageld bij de daardoor doeltreffende kopstoot van Ge rard Brouns. Bij de tweede doel poging in de achtste minuut van Geldrop kreeg Marius Methorst na enig geharrewar een open doel voor zich: 2-0. Precies in de vijftiende minuut volgde goal nummer drie. Met zijn vloeiend solo-optreden.binnen de 'zestien- meter' demonstreerde libero Ar no de Kleine hoe het met de uit een gereten Rijnsburgse defen sie was gesteld. Onwennig In het vervolg van de partij zou bij herhaling blijken dat de als linksback geposteerde Toon Houtekamer, zéér onwennig, niet wist waar hij 'het' eigenlijk moest zoeken en moest Wim Driebergen zich voor het eerst Simpele zege NSW in Zwolle ZWOLLE (ANP) - NSW stuitte zaterdagavond bij Zwolse Boys niet op de minste weerstand. De thuisploeg presteerde ver bene den de maat, waardoor de zaterdagamateurs uit Numansdorp een simpele 0-2 zege mee naar hun eiland namen. De spaarzame keren dat de Zwolse aanvallers Neuteboom en Prins gevaarlijk dreigden te worden, toonden de Numansdor- pers Grooteboer en De Jongste en zo nodig ook de zekere doel man Jacob van der Ree aan dat zij best een beetje druk zouden kunnen weerstaan. Maar alle pressie bleef achterwege. Na een gelijk opgaand begin nam NSW na 22 minuten een voor sprong. door Hans Reedijk die doelman Karrenbelt onhoudbaar passeerde: 0-1. Na de rust was NSW weer de beste ploeg. In de score kwam dat tot uitdrukking dank zij een rake knal van Rinie van Trigt. geheel gewonnen geven aan "een spits van speciale klasse", zoals Lagendijk BrounS terecht om schreef. "Wat heet zóekge- speeld", hield hij de aangeslagen voorstopper de hand boven het hoofd. "Tegen vergelijkbare ty pes als Beukers (ex-Baren- drecht) en Guthrie (uit het beker duel met Roda JC) speelde hij toch heel goed". Zoals reeds gesteld, het verlies kan géén Rijnsburger worden aange rekend. Het mocht op zijn zachtst gezegd al frappant wor den genoemd dat RB toch nog een wedstrijd van de ogenschijn lijk na een kwartier reeds gelo pen 'pot' kon maken. Dat ging zonder omwegen. Geldrop (spoe dig zelfs dicht bij 4-0 door een schot op de lat van Methorst) waande zich veilig en Rijnsburg se Boys hoefde feitelijk nergens rekening meer mee te houden. Eerlijk is eerlijk. Er werd frivool, lekker opportunistisch wat heen- en weer gebald, wat zowaar nog tot twee uitgekiende mogelijkhe den voor RB leidde. Arie van Dijk en Martin Toet raakten op krap twee meter van de goal ech ter het overzicht kwijt. Dat kee per Pieter Willems enkele minu ten voor rust om raadselachtige reden bukte bij een vrije trap van Huug Aandewiel, waardoor het 'zomaar' 3-1 kon worden, veran derde feitelyk niet veel aan de uitgangspositie voor de tweede helft. Maar toen. Huug Aandewiel stelde in de twaalfde minuut Marcel van der Blom in de gelegenheid 3-2 in te schieten en ruim vijf mi nuten later gelukte dat op iden tieke wijze Ton Arroyo. Terwijl Geldrop de kundig leidende scheidsrechter Van de Broek achterna zat, omdat niemand het eens kon zijn met een door Mar cel van der Blom geforceerde vrije trap, stuurde Aandewiel verrassend snel Arroyo weg die vanaf de achterlijn Van der Blom de 3-3 aanreikte. Van de Broek weerstond een belegering van zijn kleine persoontje manmoe dig. Problemen Rijnsburgse Boys had niet de kracht om door te stoten. Jan Hogewoning maakte plaats voor Peter Taalman, talentvol en nu al het nieuwe gezicht van 'de Boys' genoemd. Hogewoning, die net als Van Dijk deze week met vakantie gaat en Lagendijk daar mee voor meer problemen plaatst dan waarmee hij in héél het gladjes verlopen seizoen is geconfronteerd, zou niet fit aan de wedstrijd zijn begonnen. "Maar", zei Lagendijk, "we zijn nu 45 weken bezig en op den duur voelt iedereen wel iets waardoor hij zich niet helemaal lekker voelt. Dan komt het op mentaliteit aan We hebben ka rakter getoond en dat vond ik heerlijk. Echt, dat meen ik". Rijnsburgse toonde nog éénmaal die veerkracht. Nadat Brouns in de 27ste minuut op een afgeme ten voorzet van Methorst ander maal hoger klom dan Driebergen en tussen de lat en handen van Star 4-3 raakkopte, verschalkte Marcel van der Blom vervolgens ten derde male Pieter Willemse. De in die periode alleen nog hin kelende Aandewiel vond in een halve draai de krullebol van Van der Blom, die berekend naar de grond knikte, onder de Brabant se goalie door. Aanvallend Echter al van de 3-3 af voetbalde Geldrop weer op de manier waarop de formatie van Ruud Wouters het sterkst en gevaar lijkst is: aanvallend. De Brabant se topscorerslijst getuigt daar van: de hangende linkerspits Scheepers was met 18 treffers de productiefste, maar Methorst en Brouns (die overschrijving heeft naar Wilhelmina '08 in zijn woon plaats Weert) deden met elk 17 doelpunten nauwelijks voor hem onder. In weerwil van die 4-4 was er voor de RB-defensie in de laatste fase geen houden meer aan. De toch niet langzame Arie van Dijk was kansloos in een spurt met Rob Meulendijks (5-4) en vlak voor tijd kromde Brouns uit een vrije trap zelfs doelpunt nummer tien om de muur, langs de andermaal vertwijfelde Cees Star. GERARD HAVERKAMP stellen. Hij zette zich van meet af aan af tegen zijn voorganger Mil- janic, veroordeelde trainers als Ivic om hun behoudende aanpak, haalde een streep door de namen van de spelers die tij dens het wereldkampioenschap in Spanje schuttérden („Zij wa ren veel te langzaam, te balver liefd en in veel gevallen ook te lui") en draaide net als zyn was machine steeds weer een ander programma af, waarin meer dan 60 kandidaten door de centrifuge werden gehaald. Al die experimenten hebben er echter alleen maar toe geleid, dat de afgang nog groter is geworden dan tijdens de Mundial. De over winningen op Spanje en Portu gal in d'e aanloop naar het EK bleken tegen België (0-2) al mon sters zonder waarde en werden door de Denen slechts voor ken nisgeving aangenomen. Zij toon den al gauw de zinloosheid aan van de vier veranderingen die door Veselinovic waren aange bracht na het mislukte optreden tegen de Belgen. De bijna geheel vernieuwde verde diging was zo mogelijk nog kwetsbaarder en vooral doelman Ivkovic kon niet duidelijk ma ken waarom hij Simovic nu zo nodig moest vervangen. Ivkovic ging bij de eerste twee treffers in de fout en gaf Denemarken daar door een vrije loop die gemakke lijk tot een zege met dubbele cij fers had kunnen leiden. Tevoren was ook de Deense bonds coach Piontek bekritiseerd, o.a. door Ajax-trainer De Mos. In te genstelling tot de uiterst offen sief ingestelde Veselinovic zou Piontek juist te veel angst in de ploeg hebben gestopt door de te gen Frankrijk geblesseerd ge raakte middenvelder Simonsen niet te vervangen door aanvaller Jesper Olsen, maar door verdedi ger Rasmussen. Na afloop kon Piontek echter de royale winst opstrijken van zijn visie, die suc cesvol bleek omdat Lerby en Berggreen veel avontuurlijker speelden dan in de met 1-0 verlo ren interland tegen Frankrijk, Morten Olsen als libero constant het overzicht behield, Arnesen zowel als voorbereider als afma ker excelleerde en Larsen en Laudrup als voorhoedespelers veel gevaarlijker waren dan in de openingswedstrijd. Piontek kreeg ook steun van Susic en Vujovic die in de periode waarin Joegoslavië nog niet met het inpakken van de koffers be zig was, ideale kansen over het hoofd zagen én van scheidsrech ter Lamo Castillo, die de Joego slaven éénmaal een strafschop onthield en de Denen er wat al te vlot één gaf. Sentiment Met steun van het invasieleger dat het centrum van Lyon tot diep in de nacht bezet hield, scoorden de Denen al in de zevende minuut de „bevrijdende" treffer via Ar nesen. Vervolgens voerden Berg green, opnieuw Arnesen (straf schop), Larsen en invaller Lau- ridsen de score op tot 5-0. Door aantrekkelijk te spelen en in de ze „thuiswedstrijd" even vaak te doelpunten als in acht interlands daarvoor, vermaakte Denemar ken het publiek zoals het dat ook morgen tegen België wil doen, wanneer het sentiment een nóg grotere rol zal spelen. Aan Belgi sche zijde zullen dan minstens vijf spelers van Anderlecht mee doen, aan Deense kant twee, ter wijl in het Scandinavische team nog drie vaste krachten lopen die Belgische werkgevers hebben. Hoewel Denemarken kan volstaan met één punt, is Olsen er een voorstander van om dezelfde tac tiek te volgen als zaterdagavond: „Wij kunnen niet op resultaat spelen, dan verliezen we gega randeerd. Zeker van dit België, dat natuurlijk revanche wil. Te gen Frankrijk heeft België onder een veel te grote druk gespeeld. Men dacht net zo te kunnen voet ballen als tegen Joegoslavië en Platini gewoon te kunnen laten lopen. Dat is een fout die ze te gen ons niet zullen maken. Daar om moeten wij onszelf blijven, niet voor het doel gaan hangen en gewoon voetballen. Dat is ook voor het publiek het beste". Elinkwijker Ricky Testa la Muta dringt zich op tussen de Vogels Ruth van der Groep en doelman Jan Ruizendaal. Hij zal een vrije trap tegen krijgen (FotoANP) UTRECHT (ANP) - Elinkwijk heeft zaterdag een flinke stap ge zet in de richting van de algeme ne Nederlandse amateurtitel. In eigen huis versloegen de Utrech ters het tot zaterdag eveneens nog ongeslagen IJsselmeervo- gels met 3-1. De zege van de kampioen van de hoofdklasse A kwam echter geenszins eenvoudig tot stand. In de eerste vijf minuten kreeg Elinkwijk via kopballen van Go- dee en Reglero wel twee goede kansen, maar daarna was IJssel- meervogels het gevaarlijkst. Dat kwam vooral door het uiterst on zekere ingrijpen in het centrum van de Utrechtse defensie wat onder andere resulteerde in een enorme kans voor Jaan de Graaf. Na aangeven van Henk de Graaf kwam hij vrij voor doelman Van Rooyen. Het schot van de ex- prof ging echter net naast. Op slag van rust kwamen de Utrechters toch op voorsprong. Op een pass van de goed spelen de Reglero scoorde de verder on zichtbare spits Boonstra. IJsselmeervogels startte na rust fu rieus. Dat leidde in de derde mi nuut bijna in de gelijkmaker toen een schot van Jan Muys te gen de paal kwam. Het was ech ter weer het technisch uiterst vaardige Elinkwijk dat scoorde. Na een pass van Reglero ging Da Graca alleen op doelman Ruizen- daal af. De lob van de Utrechter belandde tegen de lat, maar de meegekomen Reglero had geen moeite de terugspringende bal in het lege doel te schieten. IJsselmeervogels probeerde daar na met de moed der wanhoop nog wel wat terug te doen maar slaagde daar pas twee minuten voor tijd in via Jaan de Graaf. Tien minuter eerder echter had Reglero in buitenspelpositie de Utrechtse zege al veilig gesteld.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14