Michel Platmi neemt wraak Spanje en Portugal stellen beslissing uit Portugees Gomez naar AC Milan Stand in EK-groepen Coach ziek van forse nederlaag LEIDSCH DAGBLAD Poloploeg loot gunstig Alex Baumann zwemt record 'Aanslag' bij generale repetitie MAANDAG 18 JUNI 1984 PAGINA 13 Michel Platini schonk Frankrijk za terdagavond een plaats in de halve finale van het toernooi om het Eu ropees voetbalkampioenschap. De sterspeler uit het gastland eiste met drie doelpunten alle verantwoor ding op voor de ruime 5-0 overwin ning op België. De ploeg van Guy Thys, met de vroegtijdig ge wisselde smaakmaker Enzo Scifo als groot ste verliezer, moet morgenavond met Dene marken in de slag voor de tweede beschik bare halve finale-plaats in groep 1. De De nen, met uitblinker Frank Arnesen (twee goals) zijn favoriet, na hun zege op Joegosla vië, die ook 5-0 bedroeg. In groep 2 spon West-Duitsland goed garen bij de 1-1 deling tussen Spanje en Portugal. Door gisteren eerder op de dag zelf met 2-1 te winnen van Roemenië heeft de luid bekri tiseerde 'Mannschaft' van Jupp Derwall riant uitzicht op een plaats in de halve eind strijd, al zijn daarmee de zorgen voor de Duitse bondscoach nog lang niet geweken. Platini en Scifo. Dagenlang straalde in de Franse pers alle roem af op de krampachtig tot Belg genaturaliseerde Italiaan. Dat deed Platini pijn, maar zaterdagavond nam hij in zijn vijftigste interland in Nantes wraak. Hij stond er persoonlijk borg voor dat Frankrijk zich voor de halve finale in Marseille plaatste en hij verbeterde en passant ook het onaan tastbaar geachte doelpuntenrecord van de legendarische Just Fontaine, die 27 maal voor de Franse nationale ploeg scoorde. Pla tini bracht zijn productie oo 30. "Ik bereid niet alleen doelpunten voor, ik maak ze ook. Dat is voorlopig nog wel het verschil tussen Platini en Scifo", reageerde de Juventus-speler zijn frustraties af. Guy Thys, die Scifo kort na de rust naar de kant haalde, over zijn beschermeling: "Ik heb tegen Denemarken frisse spelers nodig. Het had geen zin om Scifo na een toch al verloren wedstrijd nog eens veertig minuten lang achter de bal aan te laten draven". PARIJS (GPD) - Achter de scher men van het EK voetbal wordt druk over spelers onderhandeld. Vooral de Portugezen mogen zich verheugen in de belangstel ling van buitenlandse scouts. Zo is Fernando Gomez van FC Por to al voor ruim 4,5 miljoen gul den aangetrokken door het Ita liaanse AC Milan. De Europese topscorer van vorig jaar zal een verbintenis tekenen voor twee jaar bij Milan, dat ook nog altijd Ian Rush van Liverpool begeert. De Portugese middenvelder Chala- na heeft de interesse van de Franse landskampioen Giron- dins Bordeaux opgewekt, terwijl Olympic Marseille geïnteres seerd is in Vrasco. Het Italiaanse Verona heeft Pachelo een con tract aangeboden. De Joegoslavische doelman Zoran Simovic van Hajduk Split wordt de opvolger van Hans van Breu- kelen bij het Engelse Notting ham Forest. Eind vorige week te kende de Joegoslaaf een contract voor twee jaar. Na de vier wedstrijden van het af gelopen weekeinde in de eind ronden van het Europees kam pioenschap voetbal, zijn de standen in de twee groepen als volgt: GROEP I Frankrijk 2-2-0-0-4 (6-0) Denemarken 2-1-0-1-2 (5-1) België 2-1-0-1-2 (2-5) Joegoslavië 2-0-0-2-0 (0-7) GROEP 2 West-Duitsland 2-1-1-0-3 (2-1) Spanje 2-0-2-0-2 (2-2) Portugal 2-0-2-0-2 (1-1) Roemenië 2-0-1-1-1 (2-3) BELGRADO (Reuter) - De Joego slavische coach Veselinovic is letterlijk 'ziek' geworden van de forse nederlaag die zijn team za terdag leed tegen Denemarken. Nadat de tegenstander met scherp had geschoten en de uit slag op 0-5 had bepaald, werd Ve selinovic onwel. Hij moest, een zenuwinzinking nabij, worden overgebracht naar een Frans zie kenhuis. De Joegoslavische teamarts Milen- kovic verklaarde later dat de coach leed aan 'overstress'. „Er is niets ernstigs met hem aan de hand. Het is het resultaat van te gespannen bezig zijn. Hij kon de gebeurtenissen op het veld ver dragen noch verwerken, waar door hij zich na afloop niet goed voelde", aldus Milenkovic. LENS (GPD) - Ondanks de 2-1- winst op Roemenië, gister avond in het Félix Bollaert- stadion in Lens, is de hemel boven het Westduitse voet balkamp nog altijd niet op geklaard. Zo langzamer hand houdt coach Jupp Der wall binnen de Westduitse selectie nauwelijks nog spe lers over die hem gehoorza men. Na Hansi Müller, Man fred Kaltz, Toni Schuma cher en Karl-Heinz Rum- menigge heeft nu ook Karl- Heinz Förster zijn ontevre denheid over de huidige gang van zaken binnen het Westduitse elftal geventi leerd. Met Rummenigge en Schumacher, twee spelers die Derwall niet buiten zijn basisteam kan en durft te houden, eist ook de jongste van de Förster-broers meer duidelijkheid over de werk wijze van de Westduitse bondscoach. De kritiek van de elf minuten voor tijd met een blesssure uitgevallen Karl-Heinz För ster zou waarschijnlijk ver nietigend zijn geweest, als Ladislau Boeloeni, de record international van Sportul Boekarest, de niet bijster po sitief spelende Roemenen op nieuw naar een puntendeling had geschoten. Nu beperkte de Stuttgart-aan- voerder er zich toe Derwall het advies te geven binnen de groep eindelijk eens orde op zaken te stellen, de kliekjes geest uit te bannen en meer in overleg te treden met de gehele spelersgroep om de vroegere harmonie binnen het team te herstellen. Förster: „Een elftal dat elke wedstrijd opnieuw in een an dere opstelling moet spelen wordt nooit een eenheid. Dan weer wordt het team in de verdediging gewijzigd, de an dere keer krijgt het midden veld of de aanval geen gele genheid op elkaar ingespeeld te raken. Het probleem is niet wie in de man- of ruimtedek king moet spelen. Die taken kun je opdragen. Ons ont breekt het nog altijd aan col lectiviteit". Versterking Vóór de jubileumwedstrijd te gen Roemenië (de 500ste in terland in de geschiedenis van de Westduitse voetbal bond), die per sé door de Duitsers gewonnen moest worden om uitzicht te hou den op de halve finale, had Derwall Meier en Matthaeus opgeroepen om de tegen Por tugal falende middenvelder Buchwald en Rolff te vervan gen. In vergelijking met de eerste wedstrijd in Straats burg was dat zonder meer een versterking, maar toch ook weer niet voldoende om snel een geruststellende voorsprong tegen de Roeme nen te nemen. Integendeel. Na de openingstreffer van Voller (25e minuut) bracht Coras uit de eerste de beste aanval na rust de stand weer in evenwicht. Opvallend daarbij was dat Klein onge hinderd kon doorlopen om Coras op maat te bedienen. Ook toen Vóller halverwege de tweede helft West-Duitsland opnieuw op voorsprong zette en Derwall Pierre Littbarski voor de tegenvallende Nor- bert Meier had ingezet, keer de de rust niet terug in de Westduitse ploeg. Wel ver overde West-Duitsland zich een veldoverwicht, maar dat kon door Rummenigge, Litt barski noch Allofs in een ho- (Geen kans) Karl-Heinz Förster: „Het gaat mij nog niet zozeer om de vraag welke spelers Derwall kiest, maar meer om het feit dat ons niet de kans wordt gegeven drie of vier wedstrij den in dezelfde opstelling te spelen. Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar Rolff en Matthaeus op het midden veld. Dat zijn de posities waarin zij in hun eigen elftal het beste tot hun recht ko men. Rolff was er dit keer weer eens niet bij, terwijl Matthaeus meer in de laatste lijn heeft lopen spelen dan op het middenveld". Derwall durfde tegen de Roe menen echter ook weer niet al te veel risico's te nemen. Op uitdrukkelijk verzoek van de spelers was hij ten slotte bezweken voor de eis tegen de Roemenen met drie spit sen te spelen. Derwall: „Meer spelers voorin kan echt niet. Ik zou Littbarski ook zeker op de bank hebben gelaten als ik vooruit had geweten dat wij onmiddellijk na die wissel op een 2-1-voorsprong waren gekomen". „Zoals tegen Portugal werd ge speeld, dat konden we na tuurlijk geen tweede keer verkopen", zo stelde Förster vast. „Het ging inderdaad iets beter, maar nog altijd niet op de manier die van ons mag worden verwacht. Er zal toch een betere taakverdeling bin nen het team moeten komen. Nu moet er achterin te veel werk worden opgeknapt, waardoor nog veel te weinig ingeschoven kan worden om een tegenstander inderdaad 90 minuten lang uit het straf schopgebied weg te houden". Vóór de wedstrijd tegen Roe menië had de flink in het nauw gebrachte Jupp Der wall met zijn spelers de te volgen tactiek doorgenomen. „En dat moet meer gebeu ren", vindt Karl-Heinz För ster. „Tot nu toe maakte ie dereen zich na een interland bliksemsnel uit de voeten. Geen tijd om na te praten. In Frankrijk hebben we ruim schoots de gelegenheid om 5DT alle zaken eens en voorgoed op een rijtje te zetten". Wat Förster ook stoort is, dat het nationale elftal elke keer weer moet afwachten of Stie- like al dan niet door zijn club Real Madrid wordt vrijgege ven. „Datzelfde geldt straks ook weer voor Rummenigge als hij bij Inter in Italië speelt", meent de reserve- aanvoerder van de Westduit se Mannschaft. „Dan heb je na Stielike weer een speler die zich zo af en toe eens bij het nationale elftal meldt. Wij kunnen het ons echter niet permitteren om steeds op nieuw met een elftal te blij ven experimenteren. Kijk maar naar de Fransen. Die hebben er bijna zes jaar over gedaan om een goed op el kaar ingespeeld geheel te for meren. Bij ons wil men dat kennelijk in zes dagen". Inspirator Vooralsnog piekert Derwall er echter niet over om zijn be schermeling Karl-Heinz Rummenigge af te stoten. „Voor mij was Rummenigge toch weer de inspirator van de Westduitse ploeg na zijn mindere prestaties tegen Por tugal", aldus Derwall. „Hij heeft keihard gewerkt, veel gaten getrokken en het twee de doelpunt subliem voorbe reid. Zijn vorm is stijgende. Als dat zich zo doorzet, zullen we straks in Parijs in Rum menigge weer onze beste spe ler hebben". BOEDAPEST (SID) - De Neder landse waterpoloploeg is in de „nieuwe" loting voor het Olym pisch toernooi gunstig inge deeld. Nederland speelt in groep A met Canada, Joegoslavië en China. De nummers één en twee gaan over naar de finalepoule. Deze loting was noodzakelijk ge worden door het terugtrekken van de Sowjet-Unie, Hongarije en Cuba. Het waterpolotoernooi begint op 1 augustus, het eindtoernooi op 6 augystus. De uitslagen uit de poules blijven geldig in de eind ronde. De uitgeschakelde landen uit de voorronden spelen om de zevende tot de twaalfde plaats. De indeling is verder: groep B: Brazilië, Spanje, Grie kenland en de Verenigde Staten. Groep C: Bondsrepubliek Duits land, Mexico, Italië en Australië. De deelneming van Mexico is nog niet geheel zeker. Trekt Me xico de waterpoloërs terug, dan wordt de plaats ingenomen door Japan. TORONTO (SID) - Op de eerste dag van de Olympische selectie wedstrijden in Canada heeft de 20-jarige Alex Baumann een we reldrecord gezwommen op de 400 meter wisselslag. Hij reali- i seerde een tijd van 4.17,53 minu- ten, waarmee hij ruim twee se- conden onder het oude wereldre cord dook. Dit stond sinds 23 mei op naam van de Oostduitser Jens-Peter Berndt met 4.19,61 minuten. Baumann liet zijn wereldrecord in de series afdrukken. De in Praag geboren Canadees is met 2.02,25 minuten ook reeds in het bezit van het wereldrecord op de 200 meter wisselslag. Victor Davis liet op de 100 meter schoolslag de chronometers stil staan op 1.02,87 minuut, slechts een fractie (0.59) van een seconde boven het wereldrecord (1.02,28) van de Amerikaan Steve Lund- quist. LOS ANGELES (AFP) - De vijftig organisaties, die zich bezighou den met het probleem van de vei ligheid tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles hebben een maand voordat de eerste at leten aankomen, een negen uur durende generale repetitie ge houden. De oefening, was bedoeld om de coördinatie en de betrouwbaar heid van de verbindingen te tes ten, zoals tussen de plaatselijke en federale politie enerzijds en de organisaties, die zijn belast met de veiligheid met betrek king tot het vervoer, anderzijds. Zo werden een verkeersopstop ping en een aanslag door terro risten nagespeeld. „Zo er al onvolkomenheden zijn bemerkt tijdens de oefening, dan komt er nog een gelegenheid om er voor te zorgen, dat er tijdens de Spelen niets mis kan gaan", was de verklaring van het plaat selijk organisatiecomité (LA- OOC). MARSEILLE (GPD) - Spanje en Portugal hebben elkaar gister avond in Marseille gevonden in een thriller, waarvan het resul taat (1-1) voor topspanning in groep 2 van het Europese kam pioenschap heeft gezorgd. Dat Portugal aan een dergelijke op voering zou kunnen meewerken was op basis van de artisticiteit en veelzijdigheid te verwachten. Dat Spanje zichzelf eindelijk weer eens zou overtreffen was evenwel een verrassing na het bijna totale gebrek aan activiteit in het afzichtelijke duel tegen Roemenië in Saint Etienne vori ge week. Roemenië en Spanje werden het bij die gelegenheid al gauw eens over het voeren van een actie voor rustiger stadions. Hoewel er destijds slechts 15.000 kijkers ac te de presence gaven, waren dat er in de ogen van de spelbeder vers kennelijk nog veel te veel. En dat terwijl de Spaanse sup porters toch al nauwelijks meer zijn geinterresseerd in de presta ties van hun team. In Marseille was het aantal bezoekers op nieuw teleurstellend (30.000), al had dat ook te maken met het feit dat de Portugese bond de 35.000 kaarten die het had gekre gen voor de wedstrijden in Frankrijk had uitbesteed aan een bank, die de prijzen zo drastisch verhoogde dat er maar '5000 toe gangsbiljetten werden afgeno- Spanje-Portugal verdiende echter meer belangstelling dan het nu kreeg. Duidelijk werd gister avond dat de Spanjaarden een prikkel nodig hebben voordat zij zich ontdoen van het harnas waarin hun voetbal meestal ver stikt. Op 21 december vorig jaar bleek dat bijvoorbeeld toen met grote cijfers gewonnen moest worden van Malta. De Spanjaar den ondergingen toen in Sevilla een opzienbare gedaanteverwis seling. Hetzelfde gebeurde gisteravond in Marseille waar Spanje zich van meet af aan al veel feller en on dernemender manifesteerde dan tegen Roemenië, maar voor zijn doen helemaal niet meer te hou den was toen Sousa zeven minu ten na rust de bal met een lob over doelman Arconada had ge werkt. Vanaf dat moment was Spanje bijna onherkenbaar, scoorde het via Santillani tegen en dreigde het het vermoeide Portugal verrassend op verlies te zetten. Bondscoach Munoz: „De reactie op die tegenslag was ge weldig. We hadden zelfs nog kunnen winnen". Zover kwam het niet. En dat was ook terecht. Voor het voetbal zou het een verarming zijn als de Portugese ploeg van het trai ningscollectief Cabrita, Augusto, Morais en Oliveira op dit EK maar zo kort zou mogen optre den. Daarvoor biedt het teveel nieuws en is het team te vaak een bron met opborrelende inspira tie. Dat geldt vooral voor de smaakmaker van het team, Chalana van Benfica. Tussen de zes spelers van Porto voelt hij zich uitstekend thuis. Tegen West-Duitsland bleek dat al. Tegen Spanje leefde hij zich als middenvelder in alle linies uit. Hij was de beste halfspeler en aanvaller van de Portugese ploeg en toonde dat met name aan in de tweede helft toen hij de bal van afstand op de lat knalde. Van de enige echte voorhoedespe ler, Jordao, kreeg Chalana alleen in het begin steun. Wellicht zou het werk van de veelzijdigste Portugees meer effect hebben gesorteerd als Gomez zou zijn opgesteld. Cabrita beloofde dat na het treffen met de Westduit sers, maar vond h^t uiteindelijk wat teveel van het goede om de inbreng van Porto uit te breiden tot zeven representanten. Toch zou het Portugal wellicht een extra punt hebben opgeleverd, omdat Gomez als topscorer van Europa in het seizoen '82—'83 voor meer stootkracht zou heb ben gezorgd. Weliswaar heeft Gomez dit jaar een aantal maan den wegens een spierscheuring buitenspel gestaan, maar vooral in de Europa-Cup-finale tussen Juventus en Porto in Bazel be wees hij weer op zijn oude ni veau terug te zijn. Ongetwijfeld zal in het beslissende duel tegen Roemenië woensdag in Nantes alsnog een beroep op hem worden gedaan maar de vraag is of Portugal dan al niet zijn kansen heeft verspeeld. Hetzelfde geldt mogelijk voor Spanje, dat eerder te snel met een geljk spel tevreden was te gen Roemenië. Na die wanpres tatie kondigde bondscoach Mu noz ook in zijn eigen belang (een nederlaag gisteravond zou zijn positie behoorlijk hebben onder mijnd) drie a vier mutaties aan. In werkelijkheid werd alleen Se- nor verantwoordelijk gesteld. De man die spelbepaler van het Spaanse team had moeten wor den, bleef aan de kant en mocht pas aan rehabilitatie denken toen de Zuideuropeanen in deze Ibe rische tweekamp tegen hun ge woonte op winst gingen spelen. Dat gebeurde overigens op een vrij opvallend manier. De Spanjaar den begonnen weliswaar hard maar begingen toen het er echt op aankwam nauwelijks nog overtredingen. Naast de heel wat positievere spelopvatting waar bij het middenveld ditmaal veel meer steun verleende aan het spitse duo Carrasco en Santilla- na, kwam dat de voetbalsport die de afgelopen maanden steeds in discrediet is gebracht alleen maar ten goede. De Roemeense doelman Lung kijkt onthutst toe hoe twee voetballers van West-Duitsland een feestje vóór hem bouwen. Vóller knielt n verrukking na zijn eerste treffer, Karl Heinz Rummenigge komt hem omhelzen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13