Gevoelige klap voor de Basken 'Wie minder eist, is een verrader' VS weigeren voorschot PoKtie doodt twee ETA-leden Iraanse deserteurs vragen Egypte asiel Ontploffingen eisen in totaal 15 levens Indonesië terugkeer op ZATERDAG 16 JUNI1984 MADRID (GPD) - De Spaanse politie heeft gisteren de Baskische afscheidingsbeweging ETA een gevoelige klap toegebracht. Tijdens een razzia in het Baskische dorpje Hernani ontdekte de politie een flat waar zich drie leden bevonden van een ETA-commando dat recentelijk de Frans-Spaanse grens was overgeglipt om in Spanje een aanslag te plegen. Tijdens de verras singsoperatie om het pand te bezetten liep een agent van de Guardia Civil ernstige kogelwon- den op. neur van de stad en vroegen om politiek asiel. Daarna volgden de overige inzittenden, waarna het gezelschap met onbekende be stemming vertrok. De Fokker landde om half drie Ne derlandse tijd op het vliegveld van Luxor, na eerst een landing te hebben gemaakt in Bahrein. Het toestel zou volgens bronnen in Bahrein ook geland zijn in Saudi-Arabië, maar dat kon niet worden bevestigd. MENA wist te melden dat de Iraniërs niet werd toegestaan het luchtruim van de Verenigde Arabische Emiraten en Saudi-Arabië binnen te vliegen. De afgelopen maanden hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan waarbij Iraanse de serteurs met vliegtuigen naar Arabische staten vlogen. De Ara bische landen rond de Perzische oorlog hebben echter inmiddels laten doorschemeren dat zij Iran niet willen provoceren om de oorlog in de Golf niet verder te doen escaleren. Dit zou de ver klaring kunnen zijn dat de Iraan se Fokker uiteindelijk in Egypte terecht is gekomen, aldus diplo matieke bronnen in Cairo. Besprekingen Het Zwitserse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren bevestigd dat Iraanse en Israeli- ZWITSERLAND - De Paus in een moment van uiterste concentratie tijdens een heilige Mis in de kerk van Einsiedeln gistermiddag. Inmiddels is de Paus al bezig aan de zesde dag van zijn bezoek aan Zwitserland. Naast hem op de foto (AP) een kleurig uitgedoste lijfwacht. In Wales en Tsjechoslowakije: MILFORD HAVEN/PRAAG (UPI/ AFP) - Bij drie ontploffingen op een lege olietanker die werd ge repareerd in Milford Haven, Wa les, zijn gisteren drie mensen omgekomen en 17 anderen ge wond, van wie enkelen zwaar. Dit heeft de politie meegedeeld. De bijna 5000 ton metende tanker „Pointsman" lag in dok in de ha ven van Milford Haven toen zich een eerste ontploffing voordeed. Enkele mannen werden daarbij ingesloten. Korte tijd later volgde een tweede explosie, waarbij tien brand weerlieden gewond raakten, van wie enkele zware brandwonden opliepen. Bij een derde explosie werden twee mannen gewond. Zeker twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Gasontploffing Bij een zware ontploffing van gas in een flat in Trinec, in het noor den van Tsjechoslowakije, zijn donderdagavond 12 mensen om gekomen en negen anderen ge wond. Dit heeft radio-Praag gis teren gemeld. Gistermiddag doorzochten red dingsploegen de puinhopen naar zeven vermisten, aldus de zen der. Niet bekend is of er inwo ners van de flat zijn die het onge luk hebben overleefd. Oorzaak van de ontploffing was een gas lek. Trinec is een moderne stad in Noord-Moravië, met 30.000 inwo ners. Een groot deel van de werkende bevolking werkt in de mijnen en staalindustrie in Ostrava, bij de grens met Polen. Een van de drie ETA-leden, Jeses Maria Zabarte, met 'Txomni' een van de historische leiders van de ETA-Militar, kon worden ingere kend. De andere twee weigerden zich echter over te geven en ver schansten zich in een zijkamer. Na vergeefse pogingen om ook hen over te halen hun verzet te laten varen,, wierp de politie een handgranaat door een gat in de deur. Beide terroristen kwamen bij de explosie om het leven. üe succesvolle operatie tegen de ETA is het resultaat van een sterk verbeterde samenwering tussen de Franse en Spaanse po litie. Vice-premier Alfonso Guer- ra onderstreepte dat dit de eerste keer was dat er sprake was van een gecoördineerde actie. Don derdag bereikten de Franse en Spaanse ministers van binnen landse zaken, Deferre en Barrio- nuevo, overeenstemming om de in Frankrijk verblijvende Spaan se Basken minder bewegings vrijheid te verlenen. Niet alleen zullen de uitgeweken Basken niet langer in aanmer king komen voor de status van politieke vluchteling, ook zal de Franse politie harder optreden tegen de, actieve ETA-militantén die misbruik maken van de Fran se gastvrijheid en in strijd met dé Franse wet handelen, aldus een slotcommuniqué na het Frans- Spaanse overleg. De gebeurtenisen van de laatste twee dagen hebben echter de ge- PINKSTEREN 1984 TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST Enkele aanvragen die ons de laatste weken bereikten: 1. DRUKPERS ten behoeve van bijbelverspreiding en kerkelijke lectuur Ethiopië. 85.000,- 2. VACCINS voor bestrijding van meningitis in N. Ghana. 10.000,- 3. BEURZEN voor theologische studenten Zimbabwe. I 55.000,- Zending is altijd woord en daad-samen. Helpt u mee? Raad voor de Zending der Nederlandse Hervormde Kerk Postbus 12,2340 AA Oegstgeest GIRO 4815. Overvaller opgehangen Khartoum (upi)- Voor een publiek van rond 7000 gisteren is vrijdag in de Sudanese hoofdstad Khar toum een man opgehangen die ter dood was veroordeeld we gens drie gewapende roofover vallen. De rechtbank had hem volgens deislamitische wet, de sharia, veroordeeld tot dood door ophanging en vervolgens kruisiging. In plaats van de krui siging lietmen echter het li chaam een half uur aan de galg hangen. WASHINGTON (UPI/AFP) - De VS hebben gisteren besloten Ar-' gentinië niet de 300 miljoen dol lar voor te schieten die het land per 15 juni aan Mexico, Brazilië, Colombia en Venezuela moest terugbetalen. Dit werd bekend gemaakt door. het Amerikaanse ministerie van financiën in Was hington. De VS haddeh het bedrag aanvan kelijk toegezegd, maar het minis terie wees er op, dat Argentinië niet binnen de gestelde termijn moederen in Baskenland weer hevig in beroering gebracht. Te gelijkertijd met het overleg in Madrid vermoordde de ETA donderdagavond een agent van de Guardia Civil in San Sebas tian, een bijna traditionele waar schuwing van de Baskische ter reurorganisatie om van haar vootbestaan blijk te geven. JAKARTA (UPI/AFP) - De Indo nesische minister van buiten landse zaken, Mochtar Kusu- maatmadja, heeft gisteren ver klaard dat de misverstanden met Papua Nieuw Guinea zijn opge lost en te hopen dat de terugkeer van Irianese vluchtelingen nu in gang zal kunnen worden gezet. Maar volgens de minister is een be langrijke hindernis voor de repa triëring de verspreiding van „an ti-Indonesische" geruchten on der de vluchtelingen. Hij ging daar niet verder op in. Ongeveer 8.000 mensen uit Indone- sie's meest oostelijke provincie Irian Jaya zijn de afgelopen maanden naar Papua Nieuwe Guinea gevlucht na gevechten tussen Indonesische troepen en guerrillastrijders van de bewe ging Vrij Papua (OPM). Indone sië en Papua Nieuwe Guinea werden het al twee maanden ge leden eens over de terugkeer van de vluchtelingen, die nu leven in kampen aan de 800 km lange grens. Maar Mochtar zei gisteren dat nog geen Irianezen zijn gere patrieerd. Banken in VS raden aan de belastingen te verhogen BALTIMORE (RTR) - Voorzitter Paul Volcker van de Federal Re serve Board (het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS) heeft gisteren gezegd dat het Amerikaanse Congres zou moe ten overwegen om de belastin gen te verhogen. Met de hogere belastingopbrengst zou het te kort op de begroting kunnen worden verminderd. Aan verla ging van de overheidsuitgaven zou hij overigens de voorkeur ge- Volcker deed deze mededeling gis teren tijdens een bijeenkomst met de economische commissie van het Congres in Baltimore. Hij zei dat de mogelijkheid van belastingverhogingen onder zocht moet worden als het Con gres er niet in slaagt om in het begrotingsjaar 1985 ongeveer vijftig miljard dollar op de over heidsuitgaven te bezuinigen. Volcker merkte op dat het meest verontrustende aspect van het begrotingstekort de daaruit re sulterende hoge rente is. Het is de eerste keer dat hoge renteper centages een rol spelen bij de op stelling van de begroting, aldus Volcker. Hij verschilt hierin van mening met president Reagan en minister van financiën Regan. tot een akkoord met het Interna tionale Monetaire Fondg (IMF) is gekomen. De VS blijven wel be reid over een lening aan Argenti nië te praten, zodra dit land een akkoord met het IMF heeft be reikt over economische hervor ming. Argentinië heeft steun van het IMF nodig om met zijn buitenlandse schuldeisers een nieuwe aflos- singsregeling te kunnen treffen voor ongeveer twintig miljard dollar van zijn totale schuld van Diverse Baskische organisaties protesteerden gistermiddag te gen de politie-actie in Hernani, omschreven als 'bruut en buiten proporties'. In Hernani en San Sebastian kwam het gisteren tot incidenten bij protestacties te gen het wat de manifestanten noemden 'vermoorden van twee Baskische burgers'. Aangevende dat de vluchtelingen bevreesd zijn om terug te gaan, wees de Indonesische minister op de mogelijkheid dat eerst een groep van enkele honderden zou kunnen terugkeren naar Irian Jaya om de overigen te bewijzen dat zij kunnen volgen. Naar verluidt vraagt Indonesië niet een totale lijst met namen van vluchtelingen, maar wil het een lijst van ongeveer 60 hoofden van families die nu leven in Vani- mo, een noordelijke kustplaats. Deze vluchtelingen zijn politie ker ingesteld dan de meerder heid. Onder hen zijn ambtena ren, deserteurs uit het leger en wetenschappers van de universi teit van Irian Jaya. Mochtar zei dat Indonesië hen niet zal dwin gen tot terugkeer maar dat het wil weten „of ze er echt zijn". „Het liefst" heeft Indonesië ech ter een lijst met alle vluchtelin gen in Vanimo, zei hij. Over de weigering aan Australi sche diplomaten een bezoek te brengen aan Oost-Timor zei Mochtar, dat dit „een gewone zaak" is dat de betrekkingen tus sen beide landen niet mag tref fen. „Als u een land wilt bezoe ken, vraagt u dit aan. Het ver zoek kan worden aanvaard of af gekeurd. Als het wordt gewei gerd is dat een gewone zaak, en moet je er geen lawaai over ma ken". Een Australische missie zou eind mei naar Oost-Timor gaan, maar de Indonesische regering zegde met bezoek af nadat Jose Ramos Horta, de leider van de afschei dingsbeweging Fretilin, Austra- 4» lië bezocht. Twee doden bij grensconflict in Algerije ALGIERS (AFP) - Op Algerijns grondgebied, ten zuiden van Be- char, heeft zich donderdag een schietpartij voorgedaan tussen Algerijnse en Marokkaanse troe pen, waarbij aan Marokkaanse zijde twee doden en twee gewon den vielen. Dit heeft het Alge rijnse ministerie van defensie gisteren gemeld in een verkla ring die door de radio en tv werd bekendgemaakt. Volgens de Algerijnse versie wer den 31 man van een Marokkaans detachement door een Algerijnse eenheid onderschept en gevan gen genomen. De rest van de Ma rokkanen, het detachement telde ongeveer 60 man, vluchtte naar eigen grondgebied. Het is de eerste maal, menen waar nemers, dat Algerije melding maakt van een incident aan de grens met Marokko. De betrek kingen tussen beide landen staan onder spanning sinds het begin van het conflict rond de Westelijke Sahara, in 1975. 43 miljard dollar. De buitenland se schuldeisers wachten op een besluit van het IMF. Argentinië heeft voor het betalen van de 300 miljoen dollar schuld al enige keren uitstel van beta ling gekregen. De Argentijnse bank Citibank deelt de banken mee dat het krediet nu voorlopig van dag tot dag zal worden ver lengd en dat de rente die Argen tinië in verbs nd daarmee ver schuldigd is vanaf vrijdag zal worden berekend. Buitenland CAÏRO (REUTER/UPI) - Op de luchthaven van de Egyptische stad Luxor is gisteren een Iraans vliegtuig geland. Het toestel had acht Iraniërs aan boord die zich na de landing overgaven en de Egyptische autoriteiten verzoch ten om politiek asiel. Dit lijkt er op te wijzen dat het transporttoe stel niet gekaapt was op een vlucht naar Teheran, zoals het Egyptische persbureau MENA meldde. Volgens het Egyptische ministerie bevonden zich slechts acht men sen in het toestel, een tweemoto- rige F-27 Fokker-Friendship. De Egyptenaren dachten aanvanke lijk dat het om 44 inzittenden ging. Niet duidelijk is hoeveel militairen zich bevinden onder de acht Iraniërs. De berichten va riëren van vijf tot zes militairen. Een woordvoerder op de luchtha ven van Luxor deelde mee dat na de landing eerst twee Iraanse lui tenanten verschenen. Zij hadden een onderhoud met de gouver- Tweede dode in conflict Britse mijn LONDEN (AFP) - Het Britse mijnconflict heeft een twee de slachtoffer geëist. Voor de elektriciteitscentrale van Fer rybridge in Yorkshire werd een postende mijnwerker door een vrachtwagen aange reden. De 55-jarige Joe Green bezweek later in een zieken- huis aan zijn verwondingen. Een politiewoordvoerder deel de mee dat het incident zich voordeed na een discussie tussen de postende stakers en een chauffeur van de auto, die vracht had voor de cen trale. „De aandacht van de chauffeur werd afgeleid", al dus de woordvoerder, die verklaarde dat er geen hand gemeen had plaatsgevonden. "Wat de bestorming van de Gou den Tempel door het Indiase leger voor de sikhs-gemeen schap betekent, is voor een westerling pas enigszins te be grijpen als hij zich voorstelt dat Italiaanse troepen een bloedbad aanrichtten bij de verovering van het Vaticaan". Deze uitspraak slaat de spijker op zijn kop. Inderdaad, de be storming van de Gouden Tem pel door het leger is voor de sikhs het toppunt van heilig schennis. De dood van de ex tremistische sikhs-leider Bhin- dranwale in dit heiligdom heeft van hem in één klap ge maakt tot wat hij altijd al wilde zijn: de verpersoonlijking van het ideaal van een eigen, zelf standige sikhs-staat, Khalistan genaamd. door Leo Maat Waarom dan toch, dit bloedbad, deze heiligschennis? De rege ring van premier Indira Gand hi moet immers geweten heb ben, dat een bestorming van de Gouden Tempel een golf van geweldadige protesten teweeg zou brengen, de verdeelde sikhs zou verenigen en daar door een politieke oplossing in de weg zou staan? De verklaring van Gandhi zelf is eenvoudig: Het kon niet an ders. De golf van politieke moorden op tegenstanders van Bhindranwale, zowel op voor aanstaande hindoes als op ge matigde sikhs, moest beëin digd worden. De tempel was de uitvalsbasis en de vrijplaats van de moordenaars. En Gand hi wijst erop hoe lang zij wel geaarzeld heeft alvorens tot het drastisch ingrijpen over te gaan. Zij bewijst haar gelijk ook achteraf. Het aantal slachtof fers en de schade aan het tem pelcomplex wordt zo gering mogelijk voorgesteld, de vond sten van wapens, buitenlands geld en grote hoeveelheden heroïne en hasjies daarentegen worden uitgebreid geëtaleerd. De suggestie wordt gedaan dat buitenlandse mogendheden, Bhindranwale: martelaar gebruik makend van de de sikhs, de stabiliteit van de staat India wilden ondermijnen. Volgens een Indiase krant had de regering er bewijzen voor, dat Pakistan met steun van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, opstandige sikhs van wapens en munitie voorr zag. Eenheid Sommige kritici menen evenwel dat Gandhi te lang heeft ge wacht met ingrijpen. De kwes tie heeft veel te lang gesudderd en zo de kans gekregen te esca leren. Zij zou opzettelijk zo lang hebben gewacht om op die manier haar eigen positie te versterken. Immers Gandhi, het symbool van India's een heid, staat sterker als er onrust in het land is en regionalisme de kop op steekt. Bij de ko mende verkiezingen van ja nuari zou Gandhi, de dochter van de vader des vaderlands Nehroe, gemakkelijker winnen naarmate India's eenheid meer wordt bedreigd. In dat licht past ook de suggestie van een bedreiging van buitenaf, die zorgvuldig door de regering- Gandhi wordt gecultiveerd. Een land, zo is de achterliggen de redenering, moet voortdu rend in gevaar zijn - van bin nenuit en van buitenaf om een krachtig bestuur te kun nen accepteren. Maar hoezeer deze kritici gelijk kunnen hebben in de constate ring dat Gandhi baat heeft bij een zekere mate van onrust in India, het zou toch van een grenzeloos cynisme getuigen als Gandhi zo'n bloederig spel speelt. Een spel bovendien, waarbij zij gemakkelijk haar hand overspeelt Nog is de rust in de deelstaat Punjab niet her stelt, nog is de muiterij in het leger niet geheel bedwongen. De kans is groot dat het geweld nog maanden zal voortduren en, inderdaad, de stabiliteit van India in groot gevaar brengt. Als er één Khalistan over de dam is... Het land is nu eenmaal een immense samen bundeling van staten, volke ren, talen en religies en in de 37 jaar van haar onafhankelijk be staan is de eenheid steeds met het zwaard bevochten. Khalistan Daarom wordt het tijd dat Gand hi (opnieuw) de weg zoekt van een politieke, boven een ge welddadige oplossing van het probleem Punjab, de deelstaat waar de meeste van de dertien miljoen sikhs wonen. Een pro bleem dat deels van religieuze, deels van politieke aard is. De aanhangers van het sikhs-ge- loof willen niet zomaar een ei gen staat. Zij hebben het ge voel dat de deelstaat Punjab, de graanschuur van India, door de hindoes wordt gedo mineerd en gediscrimineerd. Punjab komt er bekaaid af in de voortvarende industrialisa tie-politiek van Gandhi, vindt men. Het is een wingewest van PAGINA 7 sche vertegenwoordigers heb ben vergaderd in een gebouw van de Zwitserse ambassade in Parijs. Volgens Bern is dat een normale dienstverlening, omdat Zwitserland in Israel de Iraanse belangen vertegenwoordigt. Het Franse weekblad Le Canard Enchaine had gemeld dat Iraan se diplomaten en Israëlische wa penhandelaren in de Zwitserse ambassade in Parijs hadden on derhandeld over wapentransac ties. Volgens het blad was een af spraak gemaakt over de levering van onderdelen en vliegtuigmo toren. Het ministerie in Bern zegt dat het ambassadegebouw ter beschik king was gesteld voor een be spreking over de uitvoering van een reeds bestaand contract, en dat wordt onderzocht of de bij eenkomst voor oneigenlijke doeleinden is gebruikt. Voorraden heroïne in Sikh-tempel gevonden Amritsar (reuter/dpa)- In de Gou den Tempel in Amritsar heeft het leger voor miljoenen dollars aan heroine aangetroffen, zo bericht te gisteren het Indiase persbu reau PTI. Volgens regeringskrin gen hebben militante leden van de afscheidingsbeweging van de Sikhs de heroine vermoedelijk verzameld om er wapens mee te kopen. PTI meldt dat ook voor grote bedragen aan goud en ju welen is gevonden in putten en andere bergplaatsen op het tem pel-terrein. Van de Indiase inlichtingendienst vernam PTI dat de heroine af komstig is uit de Pakistaanse Noordwest-provincie. De dienst was door het Amerikaanse bu reau voor drugbestrijding ge waarschuwd dat India in hoog tempo een belangrijke smokkel route was geworden voor narco tica uit Pakistan. Volgens deze zegslieden is nu ongeveer 60 pro cent van alle heroine die wordt aangevoerd op de markten van Noord-Amerika, Europa en Azie afkomstig van de smokkelroutes in het grensgebied van India en Pakistan. De politie zegt dat in het Sikh-hei ligdom ook grote wapenarsena len zijn gevonden. Het Sikh-ge loof verbiedt het gebruik van sti mulerende middelen als drugs, alcohol en tabak. Tempelbezoe kers mogen ook geen sigaretten op zak hebben. Het leven in Amritsar begint lang zamerhand weer zijn normale loop te krijgen, een week na de bloedige bestorming van de tem pel waarbij ongeveer 1000 doden vielen. De winkels zijn weer open, maar zwaar gewapende militairen bewaken nog steeds de toegangen tot het tempelcom plex. het centrale (hindoe-)bestuur. Dit gevoel om als minderheid - de sikhs vormen slechts twee procent van het Indiase volk - achtergesteld te wor den, vormt de achtergrond van hun eis om de stad Chandigarh als hun hoofdstad uit te roe pen. Nu nog moeten zij de stad delen met de moslim-deelstaat Haryana. Bij die economische en etnische onvrede komt het religieus fundamentalisme. De sikhs ei sen onder meer een verbod op de verkoop van tabak en alco hol in de omgeving van de Gouden Tempel te Amritsar. Zij eisen hun traditionele dol ken te mogen blijven dragen, ook als zij in een toestel van Air India meevliegen, zij eisen een wijziging van de grondwet, waarin de sikhs-godsdienst niet als een zelfstandig geloof wordt aangeduid, zij eisen zendtijd op de radio voor de gebedsdienst in de tempel. Een indrukwekkende lijst van eisen. Een politiek compromis tussen de regering van Indira Gandhi en gematigde sikhs-lei ders van de Akali Dal, de grootste en tot nu toe zeer re delijke sikhs-partij, is door de gebeurtenissen rond de Gou den Tempel verder weg dan ooit. "Wie minder eist dan Khalistan is een verrader", is nu het devies van het hele sikhs-volks geworden. Argentinië nog niet akkoord met IMF

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7