Anjerweek met tal van activiteiten LWS wil fusie met twee woningbouwverenigingen Complex S t. Maarten geopend Opengraven Lange en Stille Mare zeer onwaarschijnlijk 'Haarlemmerstraat' wil parkeergarage C Leiden Eensgezindheid en Werkmanswoningen Compromis bereikt in uitzettingszaak Krul Muziekmajorettenshoivs, toneel en dans om geld in te zamelen ZATERDAG 16 JUNI1984 LEIDEN - Leiden staat volgende week in het teken van het Anjer fonds. Er wordt uiteraard gecol lecteerd. maar ook staan er tal van culturele activiteiten op het programma die symboliseren wat de betekenis van het Anjer fonds is. Het Anjerfonds verleent namelijk financiële steun aan verenigingen die op het gebied van de cultuur opereren van het natuurbehoud. Zo kregen in Leiden recentelijk de volgende verenigingen en orga nisaties steun: LPMG, Allegro Vivace, Werkmans Wilskracht, Stichting Pieterskerk, William Byrd Vocaal Ensemble, Impe rium, Concordia, Stichting Or- gelstad Leiden, Minerva, de On derwijs winkel Leiden-Noord en diverse majorettenverenigingen. Rond de vijftigduizend gulden ging via het Anjerfonds naar de verenigingen. Het ging daarbij steeds om de aan schaf van zaken als instrumen ten, uniformen of geluidsinstal laties. Volgende week zijn de rol len omgedraaid: de verenigingen doen iets terug voor het Anjer fonds dat onder meer op deze wijze in staat moet worden ge steld zijn subsidiërende activitei ten voort te zetten. Bij de evene menten gaat de collectebus rond; bovendien geldt er steeds een en treeprijs van vijf gulden (behalve bij het kindertoneel van Ploef: 2.50). De feestweek wordt georganiseerd door het Leidse Anjercomité, waarvan burgemester Goekoop ere-voorzitter is, in samenwer king met de Werkgroep Amateu ristische Kunstbeoefening en de Direktie Sociaal Cultureel Werk van de gemeente. Diverse koren geven woensdagavond in de Pie terskerk een uitvoering, toneel verenigingen spelen verschillen de avonden in de Schouwburg of de Waag, tijdens koopavond zijn er volksdansdemonstraties op de Haarlemmerstraat; op het Stad huisplein, bij de Kopermolen en op het Bevrijdingsplein treden muziekkorpsen en majoretten- groepen op, die bovendien aan verscheidene wijken een bezoek brengen. Het volledige program ma ziet er als volgt uit: Maandag. Rondgang door het Morskwartier door muziekver eniging De Burcht, 19 uur. Optre den toneelvereniging TIG in de Schouwburg met het stuk 'De hele stad is er vol van', 20.15 uur. Woensdag. Majorettenshow op het Stadhuisplein; om 13.30 Little Stars, om 13.45 Angels,om 14 uur Kopergirls en om 14.30 Pauline jr. Muzikale rondgang door de Zeeheldenbuurt van muziekver eniging Matilo, door de Professo- renwijk van Allegro Vivace en door Zuid-West van Werkmans Wilskracht, steeds om 19 uur. In de Pieterskerk begint om 20 uur een concert met de volgende ko ren: Toonkunstkoor, William Byrd, Leids Kamerkoor, Kamer koor van Collegium Musicum en met het Toonkunstorkest. Toneel in de Waag: het Leids Thea ter met 'Het verhaal van de die rentuin om acht uur. Daarna muziektheater voor jongeren: Plot' met 'Geen gehoor' om 21.15 uur. Donderdag. Majorettenshows op het Stadhuisplein, tijdens het straatvoetbaltoernooi. Om 19 uur Keytown Stars, om 19.40 Little Degrees en om 20 uur Pauline sr. Muzikale shows bij de Kopermo len (Merenwijk) om 19 uur door de Kopergirls, Little Stars en Con Fuoco; op het Bevrijdings plein (Zuid-West) door LHK om 19 uur, Lavontys om 19.45 en door LPMG om 20 uur. De senioren en junioren van muziekvereni ging Concordia maken een muzi kale rondgang door het centrum en de Langegracht om 19 uur, hetzelfde doet Jong K&G door de Oosterstraat en de Kooi. Volksdansvereniging Achalay geeft tijdens deze koopavond de monstraties op de Haarlemmer straat. Vrijdag. Toneel in de Waag: toneel groep Tomboy speelt 'Interview', 20 uur. Zaterdag. Stadhuisplein: muzikale shows. Om 12 uur De Sleutels, om 12.30 Lavontys, om 12.45 uur Kopergirls. om 13 uur De Sleu tels. om 13.30 The Little Stars, om 13.45 FBL. om 14.15 Nieuw Leven en LHK, om 15.15 acroba- tiekgroep Lazerus en om 15.30 Con Fuoco. In De Waag speelt toneelvereni ging Ploef voor kinderen van 6- 12 jaar 'Polletje Pak en de gehei me opdracht', om 14 uur. Kaarten voor al deze evenementen zijn vooraf te bestellen: bij de Stichting Welzijn, Breestraat 117, bij K en O, Oude Vest 45, bij reis bureau Cebuto, Doezastraat 30 en bij H. Knot, Vossiuslaan 6 in Leiderdorp na telefonische af spraak (893657). Uiteraard zijn de kaarten ook aan de zaal van de betreffende voorstelling te ver krijgen. LEIDEN De Leidse Wo ningstichting (LWS) wil fuseren met de woning bouwverenigingen Werk manswoningen en Eens gezindheid. Afgelopen week zijn de besturen bij een geweest en daar bleek dat de fusieplannen posi tief werden beoordeeld. Of de fusie definitief door gaat, hangt af van een fi nancieel vijf-jarenplan dat de drie besturen op dit moment aan het maken zijn. Door deze ontwikkeling is de gehe le fusieproblematiek van de Leidse woningbouwverenigin gen - Leiden telt er acht en daar bij komt dan nog de gemeentelij ke LWS - in een stroomversnel ling geraakt. De acht woning bouwverenigingen en de LWS zijn in 1983 begonnen met ge sprekken over de fusie. Aanlei- - ding was de versplintering van het woningbezit en de grootte van de verschillende verenigin gen. Door die geringe grootte en het feit dat de kleine woning bouwverenigingen vrijwel ge heel werden gerund door vrijwil ligers werd het steeds moeilijker complexe zaken op het gebied van volkshuisvesting goed aan te pakken. Het was dan ook nood zaak om te komen tot grotere wo ningbouwverenigingen. Het fusieproces bleek al snel een moeizaam proces. Kleine vereni gingen wilden hun identiteit niet prijs geven en waren bang dat het goede contact met de huur ders verloren zou gaan als de ver eniging veel groter zou worden. Daarom werd eind vorig jaar door de speciaal voor de fusie in gestelde stuurgroep de gedachte geopperd om de ruim 5.000 wo ningen van de LWS onder de wo ningbouwverenigingen te verde len. Het LWS-bestuur heeft dat plan in december 1983 als onaan vaardbaar van de hand gewezen en besloot in maart van dit jaar zelf op zoek te gaan naar fusie- partners, omdat "er bij de stuur groep weinig positieve besluit vorming in zicht kwam". Het ging de LWS allemaal veel te langzaam. De LWS moet namelijk fuseren. Officieel is de stichting geen "door de minister toegelaten in stelling" en kan dat ook niet wor den omdat er al te veel woning bouwverenigingen, wei toegela ten instellingen, in Leiden zijn. De LWS is in feite een gemeente lijke stichting die belast is met het beheer van de woningen van de gemeente Leiden. CTW De woningbouwvereniging Werk manswoningen bleek al snel be reid samen te gaan met de LWS, maar met een derde woning bouwvereniging - De Goede Woning - liepen de onderhande lingen al gauw spaak. De Goede Woning eiste dat de LWS het on derhoud van de woningen zou onderbrengen bij de centrale technische dienst van de wo ningbouwverenigingen, de CTW. De LWS wil dat echter niet, om dat de CTW duurder zou zijn dan de eigen technische dienst. Bo vendien moesten er dan een aan tal mensen bij de LWS worden ontslagen. Ook de bewoners keerden zich fel tegen de overhe veling van het onderhoud naar de CTW, omdat daarover veel klachten zouden zijn. De LWS benaderde toen Eensge zindheid en die bleek wel bereid tot onderhandelingen. Die zijn nu in zodanig stadium dat er een grote kans is dat ze ook met suc ces worden afgesloten. "Hon derd procent zeker is het nog niet. Als het aan de besturen ligt, loopt het allemaal goed af, maar het hangt in feite af van de finan ciële haalbaarheid", aldus voor zitter L.G. Geradts van de LWS. De financiële situatie van de LWS is slecht, "onder meer door de vele uitgevoerde en onder han den zijnde renovaties en de dra ma's van de nieuwbouw Heren gracht/Zij lsingel en vrij recent van de Ravenhorst", aldus Ge radts. Hij hoopt dat door de fusie de financiën worden verbeterd. En dat is ook nodig, omdat er an ders niet genoeg geld is voor noodzakelijk onderhoud in de komende jaren. Volgens de voor zitter zou door een planmatigere opzet en ook iets minder onder houd jaarlijks een half miljoen gulden bij de LWS kunnen wor den bespaard. De precieze bere keningen komen allemaal te staan in een vijfjarenplan dat de drie fusiepartners op dit moment ieder voor zich maken. Die plan nen moeten op 1 juli klaar zijn. In de plannen zal globaal staan hoe veel geld er in de toekomst nodig is voor noodzakelijk onderhoud. Op basis moeten de fusiebespre kingen dan worden afgerond. Arm In feite behoren de drie fusiepart ners alledrie tot de minder draag krachtige woningbouwvereni gingen. Het lijkt dan ook op het eerste gezicht vreemd dat deze drie elkaar hebben gevonden om samen te gaan. Als je drie arme woningbouwverenigingen sa menvoegt, heb je niet één rijke. Geradts beseft dat. Hij wil dan ook dat er een ruil komt van complexen tussen de gefuseerde verenigingen en de andere wo ningbouwverenigingen, die door de bank genomen iets meer geld hebben. De bereidheid tot ruilen is volgens hem wel degelijk aan wezig, zeker als de nieuwe club aanbiedt een aantal woningen in onderhoud te brengen bij de CTW. Die centrale technische dienst kost de aangesloten wo ningbouwverenigingen erg veel geld en dat wordt verhoudings gewijs minder als er meer wonin gen in onderhoud zijn. Overigens is het wel duidelijk dat de CTW in feite voor deze combinatie heeft gezorgd. De drie woning bouwverenigingen, die nu pra ten over fusie, zijn niet aangeslo ten bij de CTW. Wat nu precies de nieuwe situatie wordt voor de woningbouwver enigingen is nog onduidelijk. Ge radts beseft dat door het eigen machtig handelen van de LWS, Eensgezindheid en Werkmans woningen de resterende acht wo ningbouwverenigingen in feite gedwongen worden samen te gaan. De LWS, Eensgezindheid en Werkmanswoningen hebben samen zo'n 8.000 woningen, de helft van alle woningen die de woningbouwverenigingen in be heer hebben. Er wordt vanuit ge gaan dat de nieuwe verenigingen tussen 5.000 en 8.000 woningen in bezit hebben. Daarom moeten de zes overgebleven woning bouwverenigingen vrijwel zeker samengaan, omdat er anders nog steeds te kleine verenigingen resteren. Leiden zou dan twee grote woningbouwverenigingen met elk 8.000 woningen krijgen. St. Maarten, alias wethouder Tesselaar leest e ge complex. r de renovatie en nieuwbouw i LEIDEN - Het voormalige wees- en oudeliedenhuis St. Maarten, aan de Sint Jacobsgracht, is gis termiddag officieel geopend. Het gebouwencomplex is in op dracht van de gemeente ver bouwd tot zestig twee- en drieka merwoningen en dertig éénka merwoningen, bestemd voor één- en tweepersoonshuishou dens. Behalve woningen bevat het complex ook een grote fiet- senkelder, een wasruimte, een werkplaats en een transforma torstation. Naast de bestaande gebouwen is op de hoek van de Sint Jacobsgracht en de Hoef- straat ook een stukje nieuwbouw Een bijzonderheid van het project is dat het werd uitgevoerd als leerlingenbouwplaats. Dat wil zeggen dat alle metsel- en tim merwerk geheel is uitgevoerd door leerlingenbouwvakkers. In totaal hebben vijf leerlingen met selen en elf leerlingen timmeren, begeleid door een aantal leer meesters, aan het project ge werkt. Het gebouwencomplex werd gis termiddag officieel geopend door directeur-generaal Koop man van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer. Wet houder Tesselaar verscheen, ver kleed als de heilige St. Maarten, ter plaatse en overhandigde de directeur-generaal een oorkonde waarin de renovatie, verbouw en nieuwbouw anno 1984 staat be schreven. Het geschrift werd in een loden pijp achter een ge denksteen in de muur aan de Sint Jacobsgracht gemetseld. Enquête onder winkeliers LEIDEN - Van de winkeliers in de Haarlemmerstraat vindt 93 pro cent dat er een parkeergarage moet komen. Het grootste deel (70 procent) ziet die het liefst ge bouwd worden op de Kaasmarkt of het Ir. Driessenplein. Dit blijkt uit een enquête onder 130 winkeliers, gehouden door de Ondernemersvereniging Promo tion Haarlemmerstraat en Omge ving. Het bestuur van deze ver eniging tekent bij dit resultaat aan dat het in nauw contact staat "met instanties die zich bezig houden met de ontwikkeling van parkeergarages". De winkeliers hebben verder als mogelijke plek voor een parkeergarage ge noemd de Hekkensteeg in Mare- dorp (22 procent), De Camp (5 procent) en het terrein bij molen De Valk (2 procent). De meest waarschijnlijke plek voor de eerstvolgende parkeer garage in Leiden (na de inmid dels gerealiseerde Digros-garage aan de Langegracht) is 'de San- dersgarage op de hoek van de Korevaarstraat en het Leven daal. Maar het bestuur van de on dernemersvereniging vindt niet dat het daar bij moet blijven en weet zich gesteund door een an der gegeven uit de enquête: 68 procent van de winkeliers van de Haarlemmerstraat is bereid een financiële bijdrage aan een par keergarage te geven, hetzij door middel van aandelen, hetzij door het kopen van parkeermunten. Een beter resultaat, vindt het be stuur, dan toen vorig jaar pogin gen werden ondernomen om voor de Sandersgarage aandelen aan winkels en bedrljkven te ver kopen. Inmiddels tracht het aan nemingsbedrijf Noorlander deze garage van de grond te krijgen, hetzelfde bedrijf dat ook al eens een plan lanceerde om een der gelijk complex op het Ir. Dries senplein te bouwen. Dit laatste blijft hard nodig, vindt het be stuur van de ondernemersver eniging van de Haarlemmer straat. "Bij de herindeling van de Kaasmarkt zijn er ook weer 38 parkeerplaatsen verloren ge gaan. En zo gaat het telkens". Harder optreden Een ander resultaat van de enquête onder de winkeliers: 85 procent is van mening dat er harder moet worden opgetreden tegen ver keer dat ondanks het verbod van de Haarlemmerstraat gebruik maakt (onlangs is er nog een jon getje door een bromfietser aan gereden en vrij ernstig gewond geraakt). Op deze wandelprome nade mag tot twaalf uur worden geladen en gelost. Automatisch rijdt er dan ook ander verkeer door. Maar na die tijd moet het afgelopen zijn, vindt het bestuur. "Veel fietsers en vooral bromfiet sers leveren uiterst gevaarlijke situaties op voor het winkelend publiek". Het bestuur heeft con tact met de politie opgenomen met het verzoek intensiever te controleren. Overwogen wordt om de Haarlemmerstraat 's mid dags af te sluiten door middel van verplaatsbare bloembakken of iets dergelijks. Ook moet er een halt worden toe geroepen aan de steeds maar uit dijende uitstallingen van de win kels zelf. Dat is althans de meer derheid van de winkeliers van mening. Het bestuur adviseert de leden van de ondernemers vereniging om in dat opzicht eni ge zelfdiscipline op te brengen en de uitstalling niet verder dan twee meter uit de gevel te plaat- De enquête is over nog tal van on derwerpen gegaan. De voor naamste conclusies verder: DEN HAAG/LEIDEN - Het is niet waarschijnlijk dat de Lange en de Stille Mare binnen afzienbare tijd worden opengegraven. Dat bleek gisteren tijdens een hoor zitting van de Raad van State over het bestemmingsplan Mare- dorp. Gedeputeerde Staten (GS) hebben op een aantal punten, waaronder het opengraven van de Mare, goedkeuring onthou den, terwijl winkeliers en bewo ners bezwaren hebben tegen wel goedgekeurde delen van het plan. De laatsten werden gisteren vrij wel allemaal gerustgesteld. De bouwplannen die op basis van het bestemmingsplan zijn ge maakt, toonden aan dat veel van de bezwaren zijn ondervangen door de gemeente. De gemeente Leiden was in beroep gegaan tegen het onthouden van goedkeuring door GS voor het opengraven van de Stille en Lan ge Mare. GS meenden dat er geen goede oplossing is voor het verkeer en dat er bovendien geen geld voor is. Gisteren bleek het verkeersprobleem te zijn opge lost, overeind bleef het geldge brek. Ook Staatsraad De Koster benadrukte dat. "Ziet u enige fi nanciële mogelijkheden gezien de financiële staat van de ge meente Leiden, die niet een van de betere is in Nederland, om dit binnen tien jaar te realiseren", vroeg hij aan de vertegenwoor digster van de gemeente. "Ik kan op die vraag niet bevestigend antwoorden", gaf zij toe. "Maar ik kan ook niet'zeggen dat het absoluut onmogelijk is". De Koster was echter niet over tuigd en liet dat ook duidelijk merken. "Ik wil niet op de stoel van het gemeentebestuur gaan zitten, maar ik kan me voorstel len dat de gemeente Leiden an dere prioriteiten heeft dan het opengraven van de Stille en Lan ge Mare". De Haarlemmerstraat. Dergelijke vredige taferelen willen nog wel e iers. Tot ongenoegen van de winkeliers. worden verstoord door (br< 61 procent van de winkeliers zou op de Haarlemmerstraat graag antieke lantaarns geplaatst wil len hebben. Van zitbanken is 67 procent een voorstander. De plastic draagtas met daarop een rups (het symbool van de winkeliersvereniging) blijkt niet populair en wordt niet inge voerd. De winkeliers vinden het niet no dig een cadeaubon voor alleen de Haarlemmerstraat in te stellen; de VW-geschenkenbon wordt voldoende geacht. Het Leidsch" Dagblad is op af stand het populairste blad onder de winkeliers om in te adverte- ADVERTENTIE HET CULINAIRE VAN LEIDEN Schout en Schepenen Camers (voor parties) Pannekoekenhuysje Steenstraat 51 Tel. 071-133144 Ook zondags geopend vanaf 17.00 uur DEN HAAG/LEIDEN - De twee zonen en een kleinzoon Krul hebben van de gemeente tot' 15 juli de tijd gekregen om hun wo ning Lange Vrouwekerksteeg 18 te verlaten. De gemeente zal dan zorgen dat ze een flatwoning krij gen aan de Agaathlaan. Dit com promis tussen gemeente en fami lie Krul is gistermiddag bereikt tijdens de zitting van de kort-gc- ding rechter in Den Haag. De gemeente had vorige week geëist dat de bewoners het pand, dat in verband met de restauratie van het Caeciliacomplex moet worden ontruimd, meteen zou den verlaten. De president van de rechtbank had Leiden tot gis teren de tijd gegeven om bewijs stukken boven tafel te brengen die moesten uitwijzen dat de voormalige hoofdbewoner er van, de inmiddels overleden va der Krul, vrijwillig uit dit huis in een andere woning was getrok ken. Met die bewijzen kwam de gemeente nu voor de dag, maar volgens de raadsvrouw van de gedagvaarde leden van de fami lie Krul, waren ook die onvol- doende Zij voerde bovendien aan dat haar cliënten zich als oud vuil door de gemeente voelden behandeld. Met name door de korte tijd die zij hadden gekre gen om een andere woning uit te' zoeken en hier in te trekken. Zij hadden vorige week de nu geac cepteerde woning en een aange boden flat aan de Condorhorst geweigerd. In het bijzonder om dat een van de twee broers Krul hoogtevrees heeft en dus slecht tegen een fiatwoning kan. De ge meente heeft hem nu in het voor uitzicht gesteld dat als de ge- meentelijke GG GD zijn hoog tevrees kan beamen, hij op een urgentielijst komt voor woning zoekenden met een medische verklaring. loewel er nu tussen de beide par tijen overeenstemming is bereikt doet de president van de recht bank volgende week toch uit spraak om daarmee te garande ren dat wat nu is afgesproken, ook daadwerkelijk wordt nage komen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3