"Ze zijn nooit van slome imago dat Melkwagen verdwijnt uit Leiderdorpse Eikenlaan 99 Stad en rand ZATERDAG 16 JUNI1984 OEGSTGEEST - De DAF is de snelste wagen, want hij rijdt altijd aan de kop van de file. Wie echter denkt dat dergelijke zouteloze grapjes Oegstgeestenaar Th. Zijl stra en zijn vrouw, respectievelijk voorzitter en secre taresse van de DAF-club Nederland, in woede doen ontsteken, komt bedrogen uit. Nee hoor, verzekert Zijlstra, die grapjes vinden ze prachtig. "Hoe beter de grappen, hoe mooier we ze vinden", merkt hij ruim hartig op. Het is dit jaar alweer 25 jaar en bijna een miljoen exemplaren geleden dat de eerste DAF van de band liep - een exemplaar dat overigens nog steeds rond rijdt - en een jaar of acht dat voor dit vaderlandse produkt een fanclub werd opgericht. Ter gelegenheid van de sterf dag, zou je kunnen zeggen, want in 1976 werd DAF ook of ficieel overgenomen door Vol vo. De liefde voor de vierwielers van (Huub van) Doornes Auto Fa briek dateert bij de huidige voorzitter Zijlstra echter al van ruim voor 1976: al in zijn prille jeugd stroopte hij alle garages af om aan foldermateriaal te komen en werden kranten en tijschriften nageplozen op arti kelen over DAF. Waarom? "Ik denk omdat DAF een Neder lands produkt is. Daar ben je toch een beetje trots op, hè? Het is toch de enige seriepro- duktie-auto die ooit in Neder land is gemaakt, op de Spijker na dan. In Engeland heb je ook een DAF-club, maar dat is van wege het mechaniek. De vario- matic: die wordt nog altijd ge bruikt in de Volvo 343 en is in al die jaren nooit veranderd". Dat zijn vader altijd in een DAF heeft gereden, heeft veel met zijn hobby te maken. In omgekeerde zin dan, want 'ik denk wel dat het min of meer door mij gekomen is dat hij in een DAF reed. Hij had een van de eerste 44's, omstreeks BMW Vreemd genoeg heeft hij zelf nooit in een DAF gereden. Hij koos voor BMW, dat toch een heel wat sportiever imago heeft dan dat van het oude-wij- venwagentje uit het zuiden des lands. Een beeld dat DAF zelf hielp opbouwen, vertelt me vrouw Zijlstra. "Ze hebben vanaf het begin een verkeerde marketing gevoerd. De DAF werd verkocht als tweede wagentje, voor de huisvrouw. Ik heb hier nog een instructie boekje waarin staat dat je de choke-knop niet moet uittrek ken om je handtasje aan op te hangen. Wie schrijft dat nu in hemelsnaam in een instructie boekje?", vraagt ze zich, nog altijd enigszins verbijsterd, af. En dat terwijl, verzekert haar man, DAF toch beslist geen slome wagen is. "Neem nu de door Sjaak Smakman 55, dat waren toch superspor- tieve wagens. Bij een verkeers licht ben je altijd als eerste weg. Maar ze zijn nooit van dat slome imago afgekomen. Ze hebben met veel succes mee gedaan aan marathons, aan ral ly's, ze hebben zelfs nog een ra cewagen gebouwd, maar niets heeft geholpen". Volvo De ondergang van DAF4 is echter niet alleen daaraan te wijten, vinden ze. Het is de samenwer king met het Zweedse Volvo geweest die 's Neerlands trots om zeep hielp. Zijlstra is het wél eens met Huub van Doorne dat samenwerking met een grote autofabriek nodig was om het voortbestaan van de autodwerg te verzekeren, maar niet met diens keuze voor1 Volvo. Daarmee haalde hij het Paard van Troje binnen. Toen de samenwerking in 1973 be gon, maakte DAF nog winst ('hoewel maar heel weinig mensen dat weten') maar dat sloeg door toedoen van de Scandinavische partner snel om in verliezen. "Die maakten het veel te ingewikkeld. Ze haalden een heel groot deel van de fabriek naar Zweden, gooiden de 33 uit de produktie. Het is toen echt heel slecht ge gaan". Een gigantische finan ciële injectie van 750 miljoen gulden van het rijk behoedde de Nederlandse fabriek voor sluiting én maakte het bedrijf los van Volvo. En sindsdien gaat het weer bergópwaarts met het bedrijf, merkt de Oegstgeestse DAF-fan niet zonder tevredenheid op. Ook met de DAF-club gaat het goed. De eerste poging in 1976 bloedde na een jaar langzaam dood, mede omdat de voorzit ter zich meer bezighield met een DAF-museum dan met zijn vereniging. En omdat er toen nog veel te veel DAF's rondre den, denkt Zijlstra. Een paar jaar geleden is het pas echt goed gaan lopen, en het leden tal schommelt nu zo rond de 340. Het overgrote deel is tus sen de twintig en veertig jaar. Jeugdsentiment speelt een be langrijke rol bij het lidmaat- Oegstgeestenaren beheren DAF-fanclub schap, denkt Zijlstra, die zelf veertigplusser is. De DAF-club geeft een eigen periodiek uit - met de wat obligate naam De Variomatic - organiseert avonden met films en lezingen, tentoonstellingen en toertoch ten. Opel De club heeft ook een eigen on- derdelenmagazijn, hoewel het niet eenvoudig meer is om dat te bevoorraden. Wel krijgt de club geregeld aanbiedingen van garagehouders, maar er is niet altijd geld om die onderde len op te kopen. Gelukkig zijn de problemen (nog) niet zo groot, omdat ook veel privé- verzamelaars nog aardige voor raden onderdelen hebben. Dat is maar goed ook, vindt Zijl stra, want het is niet eenvoudig om zelf eventueel onderdelen te gaan maken. "Het klinkt misschien vreemd, maar dat is voor échte old-timers veel ge makkelijker. In die jaren maakten ze onderdelen nog recht-toe-recht-aan, bij DAF werd al veel gebruik gemaakt van geperst plaatwerk, en dat is heel moeilijk na te maken", verklaart hij. Overigens: een DAF is een solide vierwieler, is zijn ervaring. "Vooral de DAF 33, die gaat nooit kapot. Je kunt het een beetje vergelijken met een Opel Kadett. En dat zeg ik heus niet omdat ik nu toevallig voorzitter ben van de DAF- club, hoor. Het is gewoon altijd een probleemloze auto ge weest". Bij de Zijlstra's aan de Rijnzicht- weg staan nu zeven DAF's (ei genlijk acht, maar één wordt 'gekannibaliseerd' ten bate van de overige) waarvan een nu 21 jaar oude en nog in puike con ditie verkerende '750' het vlag- geschip is. Verder hebben ze nog een DAF 55, die ondanks zijn respectabele leeftijd van veertien jaar nog dagelijks wordt gebruikt. Voorzichtig heid is daarbij troef. "Je rijdt bij wijze van spreken met één oog op de weg en één oog in de spiegel", zegt mevrouw Zijl stra. Gewoon Een echt dure hobby is het niet, vindt Zijlstra. "Dat valt echt erg mee. Om te beginnen ver keren de meeste wagens die je koopt nog in een redelijke staat. Vaak zijn ze van oma's die er maar ontzettend weinig in gereden hebben. En dan: je kunt zo'n wagen natuurlijk naar een garage brengen en hem helemaal glimmend in el kaar laten zetten, maar ik vind juist het grote plezier dat je zo'n wagen zelf weer helemaal in elkaar zet. Als je eraan sleu telt, merk je trouwens dat er vrij veel onderdelen zijn die je ook in heel recente modellen nog terugvindt. Je kunt het ge loven of niet, maar de inte rieurverlichting die ze tegen woordig in de Volvo 343 mon teren is nog precies dezelfde als die van de eerste DAF 600 uit 1959". Met de opening van het DAF- museum op 5 mei in Enschede opgeluisterd door negentig DAF-clubleden met wagen - is een plaatsje in de vaderlandse historie verzekerd. Maar ook het voortbestaan de club blijft, denkt Zijlstra, voorlopig wel gegarandeerd. "We hebben nu ongeveer 340 leden en ik ver wacht dat dat wel wat terug loopt in de nabije toekomst. Er zijn leden bij die nog een DAF hebben en daarom lid zijn, maar die weggaan als hun wa gen versleten is en ze een nieu we kopen. Maar ik denk dat er over een jaar of tien toch nog wel een vijftig of honderd men sen lid zijn. We weten nog van een heleboel oude dealers die nog een DAF in de hoek heb ben staan omdat ze met dat merk zijn begonnen, maar die geen lid zijn van club. En ik denk dat die er te zijner tijd toch wel bij zullen komen". En: "Een DAF is eigenlijk nog veel te gewoon in het straat beeld. Je ziet er nog zoveel rondrijden. Over een aantal ja ren wordt een DAF iets bijzon ders, en ik denk dat we er dan nog wel wat auto-enthousias ten bij zullen krijgen". Bejaarde krijgt uitzicht terug LEIDERDORP - De Leider- dorpse melkboer C.A. van Rijn mag zijn flink uit de kluiten gewassen wagen niet langer voor het huis van een bejaarde vrouw aan de Ei kenlaan stallen. Hij krijgt wel een ontheffing van de ver plichting om deze SRV-wa- gen helemaal uit het straat beeld te laten verdwijnen. Deze ontheffing geldt voor de periode van n jaar. Gedurende dat jaar moet hij parke ren aan de overkant, niet aan de kant van de huizen. Bovendien is aan de ontheffing de voorwaarde verbonden dat de melkboer met de gemeente het stallingspro bleem bespreekt en naar een an dere oplossing zoekt. Het ziet er overigens wel naar uit dat dit gaat lukken. De melkboer is al maanden in de slag over een goed plekje voor zijn wagen. De kwestie werd aan gezwengeld door mevrouw J. Deegenaars, die al vanaf 1982 bij het gemeentebestuur klaagt over het feit dat Van Rijn zijn wagen gedeeltelijk voor haar huis zet en zodoende haar uitzicht in de weekenden, de vakanties en 's avonds belemmert. Dat de wa gen juist voor haar neus staat komt doordat Van Rijns garage, van waaruit hij de nodige voor zieningen voor de wagen treft, naast het huis van mevrouw Dee genaars is gelegen. Mede doordat de 75-jarige erg aan huis gebon den is werd de irritatie van dat uitzicht steeds groter. Ze probeerde eerst zelf de melk boer te bewegen zijn wagen el ders te parkeren, maar dat lukte volgens haar zeggen absoluut niet. Toen schakelde haar zoon de gemeente in. De bewoonster vindt dat jammer. "Liever had ik het onderling geregeld, zonder al die narigheid. Het is tenslotte ook die man z'n eten". Ook bij de gemeente faalden aan vankelijk de pogingen om een voor beide partijen bevredigen de oplossing te vinden. De ge meentelijke verkeerswerkgroep kwam na een reeks gesprekken met de melkboer tot de conclusie dat het toch wel bezwaarlijk was als de wagen aan de overkant van de Eikenlaan moest worden gestald. Van Rijn slaagde er ook niet in elders een parkeerplaatsje te vinden. Sociale functie Uiteindelijk besloten burgemees ter en wethouders om de melk boer te sommeren zijn wagen daar niet meer te stallen. Een be slissing waartegen Van Rijn pro testeerde bij de commissie be roep- en bezwaarschriften. In dat beroep stelde hij dat de door de gemeente aangewezen terreinen (achter Eikenlaan 11-17 en in de Dr. van Rhijnstraat) slecht ver- ZATERDAG Leiden LVC - Breestraat, swingavond, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Glut' van Koerffer, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Vertigo' van Hitchcock, 20 en 22.15 De Dijkhof - Rijndijk, lezing Harm Nies- sen van de stiching Kritisch Faunabe heer, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caec ilia straat 18. disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Voorschoten buurthuis Arsenaal - Leidseweg 440. lente-trimloop, inschrijven vanaf 13 licht zijn. "Met andere woorden: mijn wagen wordt in mum van tijd leeggeroofd", zo schreef Van Rijn aan de commissie. Boven dien heeft hij voor het opladen van de accu's en het laten draai en van de koelmotor in de wagen electriciteit nodig. Ten slotte vroeg Van Rijn het gemeentebe stuur om de belangen van beide partijen nog eens goed af te we gen. Hij schetst zijn werk als "een maatschappelijke functie". Zo voorziet hij in de behoefte aan boodschappen van bejaarden, die graag zelfstandig blijven wo nen. Dan is er de categorie jonge mensen die de deur niet uitkun nen vanwege kleine kinderen. En ten slotte noemt Van Rijn de groep vrouwen die een baan bui tenshuis heeft. "Zij kunnen de bestelling klaarzetten, zodat ze bij thuiskomst niet op een hol- De letje de boodschappen hoeven te halen". Van Rijn wijst er nog op dat hij zijn wagen zoveel moge lijk van het pand van de klager afzet. ïie beroep- en bezwaar schriften toonde zich wel gevoe lig voor deze reeks argumenten. Vooral nu blijkt dat zowel de melkboer als de klagende omwo nende tevreden zijn over dit tij delijke compromis^ ZONDAG Leiden Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- Katwijkse beroofd van vakantiegeld KATWIJK - Een 29-jarige Kat wijkse is gistermiddag om streeks kwart over vier beroofd van een schoudertas met daarin 4000 gulden vakantiegeld in Bel gische en Franse francs en Ne derlands geld. De vrouw reed op haar bromfiets op de Nieuwe Duinweg/Baron van Wassenaerlaan toen zij werd gepasseerd door een andere bromfietser. Diens duo-passa gier rukte de tas van de schouder van de vrouw. Het geld had zij even daarvoor bij een bank opge- Burgerlijke stand T.J. Stol en G. Los; Johanna A. d/v J. Muis en M.C.W. Jonckens Nieboer; Johanna M. d/v G.H.J. Geest en J.H.M. Schrijvers; Mike z/v R. Vink en G. v. Mastrigt; Elisabeth M. d/v M.H.P. v. Winsen en E.W.M. Hey- koop; Leonie d/v A.W.M. la Grouw en D.P. van Egmond; Lidwina d/v L.J. van Schie en J.C.M. Koot; Cathelyne F. d/v J.H.S. Timmermann en M.C.A.T. Duynhoven. Overleden: Cornells A.J. Slingerland, 1921; Johanna B.G. Mom, 1898 w/v P.A. Slierings; Nicolaas de Water. 1897; Sebastianus T. Reeuwyk, 1901; Jans W. van Driesum, 1903 w/v E.J. Spier; Fennechien Groenewold, 1893 w/v S.J.C. Venema; Geertje de Jong, 1908 e/v W. Spijker; Elisabeth S. Schüller, 1914 e/v H. van Dokkum. Getrouwd: Klaas van der Bent en Jo hanna Hendrika Wolfs; Tjeerd O. Klaassen en Kerstin W.J. Hansson; Remco I. Husken en Chadia Meskali. Zoeterwoudse weg precies op tijd klaar ZOETERWOUDE - De werkzaam-, heden aan de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg zijn nu, na drie weken, voltooid. De weg ter hoogte van de kruising Nieuwe- weg maar liefst drie weken open gelegen. Er werd gewerkt aan de waterleiding naar Gemiva, die vernieuwd moest worden. Het Energiebedrijf Rijnland, op drachtgever voor het karwei, kon tot tevredenheid constateren dat de weg precies op tijd weer 'open' kon. Morgen zullen de deelnemers aan de wielerronde er namelijk graag februik van maken. vanaf clubhuis Swifttoer - drit, recreatieve fietstocht, 8.30-9 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film The Rope' van Hitchcock, 20 en 22.15 Antoniuskerk - koffieconcert m.m.v. Het Parochiale Jongeren- Dames- en Herenkoor, 11 uur. Voorschoten Avanti - Raadhuislaan 45, fiets-foto-- tocht, start 10-11 uur. Sporthal De Vliethorst - verenigingsdag o, 14 i Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, kof fieconcert 'Trio Pasticcio', 12.30 uur. Zoeterwoude Schenkelweg - wielerronde: voor Zoe- terwoudenaren 12 uur, junioren 13.30 uur, prominente Zoeterwoudenaren 14.50 uur, amateurs, 15.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 15 juni tot 22 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDÉN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN WARMOND - Heel wat Warmonders hadden gisteravond gehoor gegeven aan de oproep om naar het pleintje bij de pomp te komen om daar mee te doen aan een trimloop ten bate van Opper-Volta. Toen wethouder L. Dalhuisen-Polano om zeven uur het startschot gaf stonden er r sprinten. Het 'randgebeuren' bleek trouwens ook zeer in trek. vierhonderd r i te trappelen om weg te W'tte Singel i 2311BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien een rr verstri|ken v. abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 63.10 Per post 85.50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse Directie G Koopman Ad| dir.: N. Quakernaal Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel RU Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiect M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen, Pari|s. Washington, Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2