VUURLAND, de laatste halte ZATERDAG 16 J UNI 1984 PAGINA 19 Vuurland, dat barre aanhangsel van Zuid-Amerika temidden van voortjakkerende winden en ijskoud zeewater, wordt wel het einde van de wereld genoemd. Zelfs Darwin was van mening dat de Zondvloed hier niet had toegeslagen. Dit hachelijke oord is vandaag de dag nog steeds een twistpunt tus sen Chili en Argentinië. Jan van Beek reisde er heen. De zuidelijkste stad ter wereld die nog met een lijndienst be reikbaar is, Ushuaia op Vuur land, is echt de laatste halte. Het is het einde van de we reld, de laatste uitkijkpost van het bewoonbare deel van deze aarde op de onherberg zame onderkant, Antarctica. Na aankomst op het kleine vliejgveld aan de oevers van het-Beagle-kanaal, voel je toch even of je het retourbil jet nog op zak hebt. Hét' reisbureau in Buenos Aires geeft goede raad bij het boeken van een vlucht naar die laatste halte. Het klimaat moet er bar zijn en de reiziger doet er goed aan zich in door slimme kleerma kers versneden huiden te hullen, om de voortjakkerende winden aan de appendix van Zuid-Ame rika te weerstaan. Bij aankomst in de laatste dagen van de. zuidelijke herfst voegt aan de einder, waar het Beagle- kanaal overgaat in de Zuidelijke Atlantische Oceaan, een laaghan gend wolkendek zich samen met een lichte damp die uit het water opstijgt. Ik heb geluk. Het is hier, eind april, best uit te houden; een weertje als op een lichtbe- wolkte oktoberdag in het noor delijke lage land. 's Avonds voel je dat het in de komende weken snel zal afkoelen en dat de winter dit Vuurland met sneeuw zal be dekken. De pieken van de laatste uitlopers van de Andes aan Chi- leense zijde zijn er, van zo'n ze venhonderd meter af, eeuwig 7mee. bedekt. Woest Volgens oude schoolkaarten ligt deze uiterste zuidpunt van La- tijns-Amerika helemaal aan de onderkant; er is daarna niets meer dan wollig getekend pakijs. Maar de Vuurland-Archipel ligt tussen de 55e en de 60e, dezelfde hoogte waarop je aan de noord kant van de aarde Leningrad vindt, en Stockholm, het noor den van Schotland, zuidelijk Alaska, Noord-Korea en een for se dwarsdoorsnede van China en de Sowjet-Unie. Daar wonen mil joenen mensen, terwijl op dezelf de breedtegraad aan het zuidelijk halfrond krap vijftien duizend mensen verblijven, de vaste bezetting van onderzoeks- bases aan de Zuidpool meegere kend. Het is woest en ongenaakbaar land. De aarde is er nog in staat van wording. Bomen leven er niet lang. Ze bezwijken 's win ters onder de sneeuwlast of ver rotten 's zomers in het smeltwa ter. De stronken tuimelen over elkaar, vergaan, verpoederen, ra ken begroeid met mossen en vor men zd een humuslaag waarop weer een nieuwe vegetatie ont staat. Zo vernieuwt het oerbos op Vuurland zich elke dertig jaar. Op enkele plekken heeft de mens ingegrepen. Geimporteer- de bevers, die zich razendsnel hebben voortgeplant, hebben in enkele tientallen jaren grote stukken bos weggeknaagd. Dichterbij de stad hebben houtskoolbranders voor vol doende bouwrijp terrein ge zorgd. Dit deel van de wereld is sedert het begin van de grote ontdekkings tochten altijd als het einde be schouwd. Het ligt tenslotte min stens drieduizend kilometer zuidelijker dan Kaap de Goede Hoop en tweeduizend kilometer verder naar het zuiden dan Tas- manië. Sedert in november 1520 Hernandó Magallanes de naar hem genoemde straat ten noor den van Vuurland als eerste be- voer, verstreek bijna een eeuw totdat in 1616 Willem Schouten aan het roer van De Eendracht 'Kaap Hoorn rondde. In de tus senliggende jaren vergingen in 'dé ijskoude wateren zoveel sche pen,dat men zich in het noorden begon af te "vragen of de Straat van Magallanes misschien door een inmense aardschuiving was dichtgeklapt. Missiepost door Jan van Beek voegde de Reverend Thomas Bridges zich bij hem met zijn vrouw Mary Ann en hun negen jarige dochter Mary. Anderhalve maand later reeds trouwden de Indiaan Cooshinjiz en zijn vrouw Wepoilikeepa voor de kerk. Gods genade waait waar hij wil en al in 1873 kon Thomas, de zoon van de Yahgan Palahlan, op het kerkhof van -de missiepost worden bijge- zet. Zestien jaar ging het goed met de kerk, de moestuinen en de India nen. Thomas Bridges stelde een Yahgan-woordenboek samen en toonde aan dat de taal van deze stam rijker was dan het Spaans. Hij hield een soort volkstelling en kwam tot 273 mannelijke Yahgans, 314 vrouwen en 413 kinderen. Toen vestigde de Ar gentijnse marine zich naast de missiepost. Er werden huizen ge bouwd en de stad Ushuaia werd gesticht. Daarna stierven bijna alle Indianen aan geimporteerde ziekten als mazelen en longont steking. Twee jaar later waren er "in totaal nog 397 van de duizend En nu leven er, verspreid over de hele Vuurland-Archipel, nog en kele tientallen. Nathalie Goodall heeft in haar boek over Vuurland in 1977 een lijst opgenomen van alle nog levende Yahgans en van de andere drie stammen die ooit dit eilandenrijk bevolkten, de Ona, de Haush en de Alacaluf. In totaal nog 32 namen van voor het merendeel halfbloeden. Voor al le anderen van deze primitieve 'stammen, die wisten te overle ven in dit barre klimaat, werd de ze plek door de komst van de blanken letterlijk hun laatste hal te. Vuur In 1829 vaart de Britse brik Beagle voor het eerst rond Vuurland. Weer ziet de bemanning, evenals destijds Hernando Magallanes, grote vuren aan de wal. Vuur is voor de indianen van dit-eiland heel moeilijk te maken - als het eenmaal brandt, moet het aan blijven. Zelfs in hun kano's van boombast nemen zij het vuur op stenen mee. Zo kreeg het eiland zijn naam: 'Tierra del Fuego'. Bootsman Murray gaat op verken ning uit en ontdekt bij toeval de Beagle-straat. Zijn kapitein Ro bert Fitzroy koopt drie uit de kluiten gewassen indianen en een jonge vrouw voor vier van de koperen knopen van zijn tuniek. De oudste van zijn slaven noemt hij daarom Jemmy Button. De anderen noemt hij Boat Memory, York Minster en het meisje Fue- gia. Basket, 'Vurig Mandje' Zoge zegd. Robert Fitzroy was een diepgelo vig man. Hij was ervan overtuigd dat alle mensen gelijk als Adam en Eva geschapen zijn, maar dat zij, naarmate zij verder van het aards paradijs tussen Eufraat en Rondom de haven van Ushuaia rijen geprefabriceerde huizen zich in vierkante blokken aaneen. Op de voorgrond een verroeste autobus. Aan de einder mondt het Beagle-kanaal uit in de zuidelijke Atlantische Oceaan (Foto gpd> Tigris verdwaald zijn geraakt, steeds meer zijn gedegenereerd. De Indianen die hij aantreft op de kusten van Vuurland zijn het verst gekomen en dus nauwe lijks meer van het dier te onder scheiden. Hij wil Jemmy Button .en de zijnen een goede opvoe ding in Engeland geven en ze daarna terugbrengen, zodat ze iets van de westerse beschaving kunnen overbrengen op hun stamgenoten. Drie jaar later zette de Beagle on der commando van Fitzroy op nieuw koers naar Vuurland. Een zeer bijzondere gast aan boord was de slechts 23-jarige natuur onderzoeker Charles Darwin. Hij was nog lang niet toe aan zijn boek 'Het ontstaan der soorten', waarmee hij de gedachten over de oorsprong van onze naasten nadrukkelijk heeft beinvloed, maar toch was hij al wel bezeten van de idee dat de Zondvloed wellicht niet overal op de aardkloot had toegeslagen. En kele diersoorten, die doodge woon veel te kollossaal waren voor de Ark van Noë, zouden eventueel aan de straf zijn ontko men en elders nog een opwin dend leven kunnen leiden. Ballingsoord Vuurland heeft een onaangenaam klimaat, een van de slechtste ter wereld. In de zomermaanden van januari tot april is het er leef baar. Ik heb het dus echt getrof fen. Want van mei tot december heerst er een koude, harde win ter met veel sneeuw en wind, die het koude water in het Beagle- kanaal en rond Kaap Hoorn tot een verschrikking maakt voor de zeeman. En daar niet alleen. De kapitein van het bevoorradings schip dat vanuit Buenos Aires de bewoners van deze uithoek in le ven houdt, ruikt al in de vroege uren naar een onstuitbare voor liefde voor alcohol. „Het ver schrikkelijkste stuk zee van de hele wereld", zegt hij, „ligt tus sen Mar del Plata en Kaap Hoorn. Als je gedoemd bent daar te varen, kom je door de drank vanzelf vroegtijdig aan je eind". Het eiland Vuurland, omgeven door een onvriendelijke zee, bleek een ideaal oord om er ban nelingen op te bergen. En kort nadat de Argentijnse marine naast de Anglicaanse missiepost was neergestreken en de oor spronkelijke bewoners dodelijk had besmet, het de inspecteur- generaal voor het gevangeniswe zen er een meesterwerk bouwen; een gevangenis uit steen en be ton, die veiliger was dan bal lingsoorden in Siberië. Van het einde van de vorige eeuw af tot in de jaren dertig was Tierra del Fuego vijftig jaar lang een van de Pas in de vorige eeuw, in 1868, ves tigen de eerste blanken zich in dit van God verlaten en met zeer primitieve indianen bevolkte oord. De Anglicaanse bisschop Whaite Stirling bouwde er een missiepost en werd door de Yah- gan-indianen niet doodgemaakt, maar aanvaard. Hij leerde hun taal en bracht hun de beginselen van landbouw bij. Twee jaar later tuur een ruime voorsprong geno men. In korte tijd groeide Us huaia uit tot meer dan tiendui zend inwoners, dank zij een spe ciaal belastingklimaat, waardoor drank goedkoop is, evenals de si garetten en de televisietoestel len, die worden geassembleerd in loodsen van Sanyo, Philco en Grundig. Op de terugweg naar het noorden is de buik van de Boeing gevuld met grootbeeld- televisies en de bagagerekken met plastic tassen vol drank en rookwaar. Bordelen Boomtown en spookstad tegelijk, want Ushuaia heeft geen achter land, het is het einde van de we reld. Er loopt slechts een weg van deze stad naar het noorden, die eigenlijk geen weg te noemen is een, want het is het door een bulldozer getrokken onverhard spoor door de ongerepte natuur. Als ik er een etmaal heb rondge reden, vrees ik dat de auto nieu we schokbrekers en een andere stuurinrichting moet hebben. Rondom de haven rijen de gepre fabriceerde huizen zich in vier kante blokken aaneen. De betere huizen zijn voor de Marine, die van daaruit de Falkland-eilanden wel even wilde veroveren. Er is in deze havenstad een groot overschot aan jonge mannen en dientengevolge aan bordelen geen gebrek. Vroeger bevonden die zich in de havenbuurt dicht bij het water en het centrum van de stad. Maar er werd herhaalde lijk om de meiden van plezier ge vochten en daarbij rolden de krolse jongezellen regelmatig over straat of verzeilden in het ijskoude water van de Beagle. De bordelen zijn vervolgens uit het stadscentrum verdreven naar een hoger gelegen plek in het oerbos waar de driften onver minderd worden uitgeleefd. De minister van binnenlandse za ken van Argentinië, Antonio Troccoli, wil aan die ongeremde immigratie wel paal en perk stel len. Maar Vuurland is nu een maal de poort tot de Zuidpool en dat is niet alleen een binnen lands probleem, maar wordt voor de twee meest zuidelijke staten van Latijns-Amerika een statussymbool en prestigezaak. De voormalige minister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Staten Henry Kissinger heeft eens gezegd: „Latijns-Amerika is een dolk, die gericht is op An tarctica. Argentinië vormt het scherp van de snede". Verdrag De strafgevangenis op Vuurland luas veiliger dan de ballingsoorden i museumstuk. i Siberië. De door gevangenen gebouwde trein dient nu als (foto GPDt meest gevreesde ballingsoorden van de wereld. Ontsnappen was vrijwel onmoge lijk. In de zomer is het land door het smeltwater veranderd in een gevaarlijk moeras. In de winter ligt de sneeuw meters dik. De grens met Chili wordt gevormd door de Andes, die meer dan tweeduizend meter hoog is en bedekt met sneeuw en ijs. Het water rondom is nauwelijks met kleine boten te bevaren. De ge vangenen bouwden zelf een spoortrein. Daarmee werden zij erop uitgestuurd om de wijde omgeving te ontbossen, zodat eventuele vluchtpogingen zou den worden gezien. Zij verleen den hand- en spandienstan aan de Britse pioniers, die in Port Harberton met schapenteelt wa ren begonnen. Want Vuurland lijkt net als de Falkland-eilanden heel sterk op het noorden van het Britse koninkrijk, waar scha pen welig blijken te tieren. Museum In het Territoriaal Museum van Us huaia, dat door de bevolking het 'Museum van het einde van de wereld' wordt genoemd, is een vriendelijke collectie bijeenge bracht van voorwerpen die de gevangenen in dit godvergeten ballingsoord hebben gemaakt. Men is er trots op, want dat geeft wat kleur aan de historie van de ze plek. Nauwelijks een voor werp of beeld van de oorspron kelijke bewoners, wel walvisba leinen, zeehondehuid en opge zette pinguins. De geschiedenis dient immers vervalst te worden om de identiteit op te vijzelen. Maar oudere inwoners van deze schandvlek op aarde weten te vertellen hoe de ballingen achter de muren van de staatsgevange nis zodanig werden gemarteld dat de anarchisten er in Buenos Aires voor in opstand kwamen. Die gevangenis is nu het hoofd kwartier van de marine. De trein van de bannelingen staat als een museumstuk op het terrein. De toegang is voor onbevoegden verboden en ik mag niet de bin nenplaats zien, waar actieve anarchisten ten tijde van de Rus sische revolutie zodanig werden aangepakt, dat de linkse kranten in Buenos Aires aan het begin van deze eeuw schreven over het schandaal van 'de sodomie in Vuurland'. De Argentijnse en Chileense rege ringen ijveren thans om het hardst het uiterste zuiden van hun landen, de laatste haltes, leefbaar te maken. Argentinië heeft onder de militaire dicta Geen slecht beeld, want in Buenos Aires windt men er geen doekjes om dat het Argentijnse vasteland zich natuurlijk uitstrekt tot het Antarctische schiereiland. Ster ker nog, de kaarten van de zeebo dem laten zien dat vanuit de Vuurland-Archipel de zeebodem zich eerst licht naar het noorden buigt, de basis vormt voor de Falkland-eilanden en zich ver volgens voortzet naar de Zuid pool. Volgens Chili vergist de oostelijke buur zich daarmede deerlijk. Die rug onder water is niets anders dan de voortzetting van de Chi leense Andes, die zich uitstrekt over de eilanden ten zuiden van het Beagle-kanaal. Toen de pau sen als enige supranationale macht de wereld konden verde len tussen de blanke verover aars, werden deze eilanden aan Chili toegewezen. Dat bestrijden de Argentijnen. Zij eisen de ei landjes Picton, Nueva en Len nox van Chili op om dezelfde re den als zij de Falklands claimen. Geen andere mogendheid mag volgens de regering in Buenos Aires zicht hebben op het onme telijke rijk ten zuiden van de zes tigste breedtegraad. Daar ligt tien procent van de aard oppervlakte te wachten op ver deling. Daar ligt zoveel van de zoetwatervoorraad van de aarde in ijs opgeslagen, dat als die ooit zou smelten, alle zeeën met niet minder dan dertig meter zouden stijgen. Daar is olie en gas en een onschatbare voorraad aan edele metalen. Het Verdrag inzake An tarctica van 1959 kan pas in 1995 opgezegd worden. Tweekamp Argentinië claimt van dit wereld deel aan de onderkant van de aarde ongeveer hetzelfde stuk als Chili en het Britse Koninkrijk denken dat hun toekomt. Om de beste uitgangspositie voor de ko mende onderhandelingen te be reiken, wil de regering in Buenos Aires de Chileense eilanden ten zuiden van het Beagle-kanaal en de Falkland-eilanden in handen hebben. Dan liggen de aanspra ken op de zuidelijke Shetlands an het Antarctische schiereiland open. Hoe claim je zo'n gebied? Wie de meeste Argentijnen of Chilenen neerplant tussen de pin guins zal uiteindelijk zegevieren. Onlangs reisde de Chileense dic tator, Augosto Pinochet, per transportvliegtuig af naar An tarctica om er de sleutels over te dragen van enkele stacaravans voor zes Chileense families. De bruut dolde wat met kindertjes in de eeuwige sneeuw. Hoe lang, vraag je je af, houdt het perfide Albion nog vast aan de Falklands als scheidsrechterstoel in de tweekamp op het scherp van de snede tussen Chili en Argenti-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19