We zijn een ideaal koppel 'Mooi moment om te stoppen' Schapers geeft Aguilera les Kabinet steunt kandidatuur Spelen Poloteam opnieuw kopje onder Vanderaerden en Planckaert superieur in eindspurt Beurs voor huwbare renpaarden ZATERDAG 16 JUNI1984 BOEDAPEST (ANP) - Op de derde dag van het acht-lan- dentoemooi in Boedapest heeft de Nederlandse water- poloploeg met 3-8 verloren van West-Duitsland. De pe riodestanden waren 1-1, 2-0, 3-1 en 2-1 in Westduits voor deel. Voor nederland scoorde Buunk twee keer. Het derde doelpunt kwam op naam van Van Es. Alleen in de eer ste periode kon de ploeg van trainer Poscik de Westduit sers bijbenen. De Westduit sers waren Nederland zowel technisch als tachtisch ruimschoots de baas. Stamm tekende voor de helft van de Westduitse pro ductie. De overige treffers werden gemaakt door Loebb, Otto, Fernandez en Freund. De overige uitslagen zijn: Ver enigde Staten - Cuba 8-5 (1-1, 3-2, 2-1, 2-1) Sovjet-Unie - Joegoslavië 8-7 (1-2, 3-2, 3-2, 1-1). Van Vliet-tweeling heeft doel bereikt LEIDEN - Net zestien jaar speelden Ruud- en Wim van Vliet op 13 september 1964 samen met nog drie juniorendames hun eerste competitiewedstrijd tegen Achilles. 'De Alge mene verjongd', luidde de kop van het korfbaloverzicht, waarin de tweeling, abuisieve- lijk 'van Vlist' genoemd, als maker van drie van de zes treffers naar voren kwam. Twintig jaar later kijken Ruud- en Wim van Vliet met de plakboeken in de onmiddelijke nabijheid, nog eens terug op hun carrière, die ze dit seizoen beëindigden. AMSTERDAM (ANP) - Met e pijnigde blik naar het door een kunststof overkapping gefilterde zonlicht erkende Juan Aguilera dat Okkers vlucht naar binnen redelijk succesvol is begonnen. Het Nederlands Davis Cup-team nam op het snelle tapijt van de Frans Otten-hal naast het Olym pisch Stadion tegen de verwach ting in de leiding tegen Spanje. In het, meer dan drie en half uur durend service- en volley-duel zegevierde de 24-jarige Neder landse kampioen Michiel Scha pers over de twee jaar jongere Spaanse nummer 1, Aguilera met 8-6, 8-6, 2-6, 2-6, 6-3. Op gravel zou de wedstrijd, gezien het standsverschil (nummer 149 tegen nummer 16 van de wereld ranglijst) een race tussen een Le lijke Eend en een Cadillac zijn geweest, maar binnen betaalde Schapers betere serveer- en vol leytechniek uiteindelijk meer uit dan de passeerslagen en run- ning-lobs van zijn tegenstander. „Ik denk dat het een goede les voor hem is geweest", zei Schapers met een vanzelfsprekendheid alsof hij dagelijks van knapen van dit kaliber wint, terwijl het in feite zijn eerste overwinning uit zijn hele carrière was op ie mand uit de top twintig. „Hij speelde zo nu en dan een gewel dig hoog tempo, maar hield dat niet vast". De onwennigheid van Aguilera en de onvoorspelbaarheid van Schapers hielden de amper twee honderd toeschouwers uren in de ban. Schapers liep in de eerste set van 0-2 door naar 5-2, alvo rens hij met 7-6 het eerste set- point benutte. De tweede ging afgezien van twee vroege doorbraken gelijk op. Bij 6-5 restaureerde Aguilera een achterstand van 0-40 en bij 7-6 leek hij op weg hetzelfde te doen. Met brutaal oplopen forceerde Schapers echter de beslissing op het zesde setpoint. De Spaanse tegenstand groeide met de minuut en in de derde (2- 6) en vierde set (2-6) had Scha pers weinig in te brengen. Met een vroege doorbraak in de fina le-set brak Schepers de tegen stand. Bij 5-2 smashte Aguilera nog wel het eerste matchpoint weg, maar een game later was het zo ver. Representatief voor het Neder landse tennis was Schapers op treden echter niet. Hoe zeer de rest achter loopt, ondanks het ve le geld dat in de jeugd wordt geïnvesteerd, bleek in het twee de enkelspel tussen Huub van Boeckel en Sergio Casal. De lan ge blonde Spaanse nummer 12 trok met een zonder enige in spanning behaalde zege van 6-2, 6-2, 6-4 de stand op de eerste dag gelijk: 1-1. Het verhaal van Ruud- en Wim van Vliet is deels ook de geschiede nis van een bloeiperiode van hun club. De tweeling had daar zeker een groot aandeel in. Maar De Al gemene was meer, benadrukken ze voortdurend. "Het was een hechte groep die we vormden in die jaren, allemaal even gemoti veerd", meent Wim. "Alles had den we voor elkaar over en ieder een wist ook de mogelijkheden en onmogelijkheden van de an der. Dan is er veel mogelijk". De succesperiode begon nog dat zelfde jaar, De Algemene greep de titel in de tweede klasse, en beleefde haar hoogtepunt in de beginjaren zeventig, toen op het veld in de eerste- en in de zaal zelfs in de overgangsklasse werd gespeeld. Namen van trainers passeren de revue. Van Piet Kruyt, die de 'Van Vlietjes' in hun aspirantentij d leerde korf ballen 'die man kon werkelijk al les: een schijnbeweging met z'n wenkbrauw en je zat al in de an dere hoek van het vak' en boven al van Eric Filemon. De speler van De Danaïden slaagde erin van De Algemene een topclub te door Bram van Gent maken, met De Danaïden, Vicus Oriëntus (later Fides Pacta) be horend tot de 'grote drie' van Leiden. Sprekend over prestaties is het vooral het seizoen 1972-'73, dat dierbare herinneringen oproept bij de tweeling van Vliet. "Het begon allemaal in de microcom petitie bij Trekvogels. Die wed strijd eindigde in een 10-10 ge lijkspel. Wim kreeg in de laatste minuut nog een strafworp mee. En we hadden altijd al zoiets van "als het de eerste wedstrijd goed gaat, kan de competitie niet meer stuk". "We zijn toen ook vijf wedstrijden ongeslagen geble ven", vult Wim aan. "Hennie Rusman zat maar na elke week in de kleedkamer: 'voorlopig ze ven uit vier', 'voorlopig negen uit vijf. De week nadat we van Die Haghe wonnen, verloren we stom genoeg van Ons Huis..." CHAM (GPD) - De Zwitsers wisten het zeker. Aan de vooravond van een zwaar berg- weekeinde zou de nationale wieler-playboy Urs Freuler nog wel een ritzege boeken in de Ronde van Zwitserland. Net terug uit de Giro d'Italia, zou hij ongetwijfeld meer kracht hebben dan zijn directe tegenstanders. Maar Freuler had buiten het koningskop pel van Peter Post gerekend. Eric Vanderaerden en Eddy Planckaert lieten in Cham hun superieure eindsprint weer eens zien. Vanderaerden kwam er als winnaar uit te voorschijn, „En volgende keer ben jij aan de beurt", schreeuwde hij zijn ploegmaat toe. Planckaert rekent daar ook op. „Want", zei hij, „we zijn een ideaal duo". De resultaten liegen er inderdaad niet om en alleen in het begin van het seizoen is er lichtjes ge twijfeld aan de samenwerking van de twee Belgen, die een jaar geleden eikaars bloed nog wel konden drinken. Na Milaan-San Remo deed de Belgische pers een verwoedde poging de twee tegen elkaar op te zetten en dat herhaalde zich de dag na hun 'historische nederlaag' in de klassieker Gent-Wevelgem. Toen blunderde het duo en ging de ze ge naar de italiaan Guido Bon- tempi. Gisteren in Cham, aan het eind van een 177 kilometer lange etappe, bleek nog eens dat dèt een schoonheidsfoutje moet zijn ge weest. In dé slotfase van een rit zonder geschiedenis, waarin de leiderstrui van Theo de Rooy nooit in gevaar kwam, nam de équipe i NEW YORK (REUTER) - Twee Amerikaanse zakenlieden hebben een gat in de markt ontdekt: een huwelijksbu reau voor renpaarden via de computer. John Jones, zoon van een paardenfokker uit Kentucky en Barry Weis bord, een vertegenwoordi ger van de stamboekorgani satie, hebben een beurs op gericht waarbij eigenaren van merries en hengsten hun volbloeds kunnen koppelen door middel van de compu ter. Op deze manier kunnen de ei genaren hun renpaarden via telefoon-, telex- en compu- terlijnen op de huwelijks markt over de gehele wereld aanprijzen. Het nieuwe ini tiatief moet het oude sys teem vervangen, waarbij merrie en hengst via tussen personen worden uitgehu welijkt. De eigenaren kunnen via deze computerbeurs handelen in een geschikte kandidaat. Zij krijgen de gelegenheid om een merrie elk jaar aan een hengst te koppelen, zolang deze vruchtbaar is. Er be staat ook de mogelijkheid voor een eenmalige ontmoe ting, echter zonder garantie op een vruchtbaar resultaat. 'an Post het commando i het Italiaanse eskadron van Urs Freuler, die de hele dag alles in het werk stelde om de Zwitserse sprinter in ideale posi tie de laatste meters in te ma noeuvreren. „Wij zijn de laatste drie kilometer op de kop van het peloton gaan rijden", verhaalde Vanderaerden, „en vijfhonderd meter voor de streep kwam ik uit het wiel van Eddy". Een tweede overwinning binnen drie dagen. Post was tevreden, want ook de leiderstrui bleef in hun bezit. Toch hoeft De Rooy er niet op te rekenen dat de ploeg zijn Gouden Trui nu krampach tig zal verdedigen. „Misschien in de zaterdagrit nog wel, maar daarna komt er een bergtijdrit en wordt het klassement toch door elkaar geschud", aldus de Am- stelveense ploegleider. Dan zal duidelijk zijn of er zich een ande re Post-renner meldt voor de eindzege, al houdt de ploegleider het erop dat Beat Breu recht op de winst af zal gaan. Winnen „Die bergtijdrit van morgen is niet te vergelijken met die van vorig jaar, toen Kelly won. Ik ken die rit maar al te goed, want ik heb hem zelf nog wel eens gereden. Niet eens slecht... Allerlaatste en veel van de natuur genoten". De kopmannen van zijn ploeg zullen er niet zo'n toeristisch tochtje van kunnen maken. Vooral voor Peter Winnen breekt het uur van de waarheid nu aan. Hij behoort weliswaar al tot de kanslozen voor de eindzege („een gevolg van onze taktiek in de eerste etappe", vond Post), zodra de ka ravaan het hooggebergte intrekt zal hij wel bij de eersten mee moeten kunnen strijden om als kandidaat gen het duo te hulp schoot. Ach ter de twee, maar voor de neus van het peloton werden namelijk de spoorbomen dichtgedraaid. De voorsprong van Lubberding en Thalmann groeide uit tot twee ënhalve minuut. „Ik heb zelf ook flink gas gegeven, want er lagen een paar vette premies te wach ten", vertelde de wegkapitein uit de Post-ploeg. Twaalfhonderd Zwitserse francs verdiende hij in een half uurtje tijd en bovendien dwong hij de ploeg van Freuler, die er alles aan deed om de rit in een massasprint te laten eindi gen, tot een geweldige krachtsin spanning. „Daar zullen ze op het laatst toch ook nog wel last van gehad hebben en dat was dan ook weer gunstig voor Vande raerden", glunderde Lubber ding. De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland, van Bülach naar Cham, is: 1. Eric Vanderaerden (Bel) 176,5 kilome ter in 4 uur 13 minuten 15 seconden (gemiddelde snelheid 41,816 kilome ter per uur); 2. Sean Kelly (Ier); 3. Ed die Planckaert (Bel); 4. Frank Hoste (Bel); 5. William Tackaert (Bel) 6. Ste fan Mutter (Zwi); 7. Leo Schonenber ger (Zwi); 8. Urs Freuler (Zwi); 9. Teun van Vliet (Ned); 10. Marco Vitali (Ita); 16. Phil Anderson (Aus); 22. Jean Habets (Ned); 28. Henk Lubber ding (Ned); 29. Johan Lammerts (Ned); 36. Theo de Rooy (Ned); 44. Ge rard Veldscholten (Ned); 50. Bert Oosterbosch (Ned); 55. Gerrie Knete- mann (Ned); 56. Güy Nulens (Bel); 75. Peter Winnen (Ned); 82. Peter Schroen (Ned) allen in dezelfde tijd als Vanderaerden. Het algemeen klassement na twee etap- 1. De Rooy 8.58.07; 2. Anderson op 5 se- Drie sprinters bij uitstek op het ereschavot Vanderaerden (m) wordt geflankeerd door als derde eindigde. de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland. Winnaar Eric twee Sean Kelly en zijn ploeggenoot Eddy Planckaert, die conden; 3. Kelly op 8 seconden; 4. Beat Breu (Zwi) op 9 seconden; 5. Acacio da Silva (Por) op 10 seconden; 6. Harald Maier (Oos) op 14 seconden; 7. Gerhard Zadrobilek (Oos) op 16 se conden; 8. Urs Zimmermann (Oos) op 28 seconden; 9. Claudio Savini (Ita) op 31 seconden; 10. Leo Wellens (Bel) op 40 seconden; Van Vliet op 12.05; 24. Lubberding op 12.09; 29. Winnen op 12.15; 37. Veldscholten op 12.22; 46. Planckaert 12.34; 47. Habets zelfde tijd; 67. Knetemann op 16.14; 68. Oos terbosch op 16.16; 75. Lammerts op 16.38; 76. Schroen z.t. Midi Libre De drievoudig winnaar van de bergprijs in de Ronde van Span je José Luis Laguia heeft de tweede etappe van de Midi Libre op zijn naam geschreven. Domi- que Garde verstevigde zijn lei dende positie in het algemeen klassement, waarin hij slechts twee serieuze concurrenten (Du- rant en Vigneron) heeft. De tweede rit in de Zuidfranse wie lerkoers, die over een afstand van 169 kilometer voerde van Marvejols naar Villefranche du Rouergue, kwam pas laat op gang. De toenemende warmte speelde de renners gisteren aan zienlijk parten. De achterstand van bijna 17 minuten van het me rendeel van het peloton op klas sementsleider Garde werkte evenmin inspirerend. In de laat ste kilometers, die heuvelachtig waren, ontsnapte Laguia. In de achtervolging boekte Garde se- condenwinst op zijn mede vluchters van donderdag en riva- fén in het klassement, Durant en Vigneron. De drager van de lei derstrui kook het wiel van Jean- René Bernaudeau. De vroegere luitenant van Hinault had zijn achtervolging te laat ingezet Op de eindstreep was de voorsprong van Laguia nog 22 seconden Adri van Houwelingen, uit de ploeg van Godefroot en Raas, gaf onderweg op. De overige Neder landers bevonden zich in het pe loton. Het algemeen klassement na twee etap pes is; 1. Garde 9.46.10; 2. Mare Du rant (Fra) op 14 seconden; 3. Alain Vigneron (Fra) op 16 seconden; 4. La guia op 16.35; 5. Bernaudeau op 16.46. 6. Jean-Claude Bagot (Fra) zelfde tijd; 7. Patrick Bonnet (Fra) op 16.55; 8. Fo rest op 16.56; 9. Castaing op 16.57; 10 Raas op 16.58; 16. Wijnands op 17.04, 24. Zoetemelk op 17.07; 36. Kuiper op 17.10; 58. Hanegraaf op 18.13; 70. Van Vliet op 31.40; 76. SoUeveld op 38.21; 82. Manders op 39.36. goed Tour de France-klassement DEN HAAG (GPD) Het kabinet stemt onder te gelden. Winnen wanhoopt niet. In de Dauphine Libéré verloor hij in de cols nog vele minuten, hier zal de schade volgens hem zeken beperkter zijn. „Ik voel dat het beter gaat. Het komt er aan", liet hij weten. Maar bewijzen kon hij dat tot nu toe niet, daar heeft hij de komende dagen de kans voor. In elk geval kan het hoge tempo dat er gisteren in de tweede rit van de Ronde van -Zwitserland werd gereden alleen maar goed voor hem zijn. Ontketend knalde het nog slechts 92 renners tellen de veld over de wegen tussen Bülach en Cham De enige op winding in de rit was een ont snapping van de Zwitser Julius Thalmann en Henk Lubberding, na zo'n honderd kilometer. Voor al omdat de Zwitserse spoorwe- voorbehoud in met de kandidatuur van Am sterdam voor de Olympische Spelen van 1992. Premier Lubbers heeft dit gisteren ge zegd na afloop van de ministerraad. De over heid stelt zich garant voor een bedrag van 250 miljoen gulden om een eventueel exploi tatietekort te dekken. Het Rijk.neemt van dat bedrag 90 procent voor haar rekening (225 miljoen), de gemeente Amsterdam 10 procent (25 miljoen). Het kabinet houdt overigens wel een slag om de arm om de voorlopige beslissing van gis teren alsnog terug te kunnen draaien. Voor 1 juli 1985 brengt een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van het ministerie van WVC, het Nederlands Olympisch Comité en de gemeente Amsterdam een definitief rap port uit over de infrastructuur (woningen, wegen etc.) en de organisatie van de Olym piade in Nederland. Aangezien er nog steeds onduidelijkheid be staat over de juiste kosten van het evene ment, verschaft een tweede commissie voor die tijd inzicht in de financiële consequen ties voor de overheid. Deze commissie wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van de meest betrokken departementen, het be drijfsleven en wederom de gemeente Am sterdam. Het uitgangspunt bij het samen stellen van deze analyse is dat de Spelen kostendekkend moeten zijn. Het kabinet laat het van de uitkomsten van beide rapporten afhangen of de Nederlandse kandidatuur heroverwogen dient te worden. Hierover zal uiterlijk in augustus 1985 een definitief standpunt worden ingenomen. Premier Lubbers noemde het gisteren „een goéde zaak" wanneer Nederland de Spelen over acht jaar zou kunnen organiseren. „Nog afgezien van het feit dat ik de Olympische Spelen op zich een goede zaak vind, zou het niet alleen een extra stimulans voor de sportwereld inhouden, maar voor heel Ne derland. En het blijft nu eenmaal een uitda ging om een dergelijk groots opgezet evene ment te kunnen organiseren. Maar dat moet natuurlijk niet betekenen dat we slordig te werk moeten gaan. De Spelen moeten finan cieel wel te verwezenlijken zijn". Burgemeester Van Thijn van Amsterdam rea geerde gisteren enthousiast op het rege ringsbesluit. Van Thijn liet weten dat de voorbereidingen onverminderd zullen door gaan. Amsterdam zal op 23 juli in Los Ange les een intentieverklaring afleggen aan het Internationaal Olympisch Comité. Pas in 1986 wordt de kandidatuur definitief. Het regeringsbesluit was voor staatssecretaris Joop van der Reijden van WVC aanleiding om zich nu al optimistisch uit te laten over de kansen van Nederland om de Spelen daadwerkelijk in huis te halen. „Ik acht de kansen daarop groter dan menig Nederlan der denkt", aldus Van der Reijden in een eerste reactie. „Het zou mij niet verbazen wanneer de concurrentiestrijd tussen Parijs en Barcelona (twee andere steden die zich kandidaat zullen stellen, red.) zo hoog op laait, dat een derde met de eer gaat strijken. En dat zou Amsterdam wel eens kunnen zijn". De Algemene verloor dat zaalsei zoen tweemaal van een degra dant en daardoor greep het naast de promotie naar de hoofdklasse. "Op het moment dat we in de slotfase van de competitie weer gelijk konden komen, omdat Die Haghe van Fortuna verloor, ver loren wij weer van Spangen. De laatste wedstrijd wonnen we met 16-14 van Die Haghe, op zich al een opvallend hoge uitslag voor die tijd, maar dat was allemaal voor niets", verzucht Wim. Systemen "We speelden aanvallend altijd voor de vuist weg. Systemen wa ren aan ons niet besteed, want we miste als ploeg de lengte om onder de korf veel af te vangen. Daardoor was het spel altijd wel verrassend, leuk voor het pu bliek, met veel spektakel. Ook was je beperkt, doordat je op het veld lager speelde. Na de micro nam je natuurlijk wel je ervaring mee. In '73 leken we voor de win ter al kansloos, maar Sperwers ging fouten maken en we kwa men dichterbij". Het seizoen culmineerde in een be slissingswedstrijd tegen Zuiderkwartier. Een titanen strijd in de zomerse hitte, die ook na verlenging ombeslist bleef. Een tweede serie strafworpen bracht pas de beslissing. "Ik mis te in de laatste ronde" weet Wim. "De eerste ging mis, de tweede gelukkig niet", vult zijn broer aan, die zich vooral weet te herin neren, dat toen het na vijven voorbij was, er voor spelers en speelsters niets te drinken was over gebleven. Als twee druppels water op elkaar lijken, het leverde voor- en nade len op. Ook de tweeling Van Vliet kan er diverse anecdotes over ophalen. Wedstrijden wer den gewonnen dankzij de ver warring die in de verdediging ontstond als Wim en Ruud in een vak speelden. "Wim Meijer en Ruud Niesing van Fides hebben zo een wedstrijd lang telkens te gen een ander gelopen", biecht Ruud op. "Telkens als we van vak wisselden, liepen we naar de andere speler. Ze zijn er zich nooit van bewust geweest. Ik Üet zelfs m'n aanvoerdersband thuis om maar zoveel mogelijk op m'n broer te lijken. Het ging goed tot dat we weer tegen Fides speel den. Daar wisten ze inmiddels dat ik aanvoerder was en die band was natuurlijk ideaal om ons uit elkaar te houden". Teruggang Het missen van de promotieklasse bij de instelling ervan in 1975 was een voorbode. "Er zouden vier ploegen overgaan. Altijd ein digden we bij de eerste drie en juist dat jaar werden we vyfde". De teruggang in de zaalcompeti tie liet nog vier jaar later op zich* wachten, maar na totaal acht jaar in de overgangsklasse viel ge speeld te hebben viel De Alge mene terug naar de tweede klas se. Ook in de veldcompetitie ac teert De Algemene al weer enige jaren op dit bescheiden niveau. De gebroeders Van Vliet zijn te rug op hetzelfde niveau als waar ze ooit begonnen. Zelf merkten ze nauwelijks dat ze ouder werden. Ruud: "We heb ben nog met Hans van Zonne veld (de huidige trainer) in één team gespeeld en er lopen nu jongens in de ploeg, die in '64 nog niet geboren waren. Dan ei genlijk pas besef je dat het een hele tijd is, als je het gaat afzetten tegen de tijd van anderen". Wim: "Op een lager niveau kun je het natuurlijk allemaal langer vol houden en op zich is onze presta tie helemaal niet uniek. Bos speelde op onze leeftijd nog in de hoofdklasse. Ik heb nu ook een van m'n beste seizoenen achter de rug met 38 doelpunten in de zaal en 28 op het veld". Het is wel tekenend voor de huidi ge situatie bfi De Algemene. Het kan nauwelijks nog zonder de in breng van de gebroeders Van Vliet, maar anderzijds blokkeren zij door hun meespelen de ont wikkeling van nieuwe spelbepa lers. Ze beseffen het, maar het komt nog altijd hard aan om ge passeerd te worden. "Dit seizoen hebben we vooraf nadrukkelijk gevraagd of we nog een kans hadden", vertelt Ruud. "Toch word je zonder uitleg gewisseld aan het begin van het seizoen. Dat heeft toch een beetje pyn ge daan. Ik heb m'n diensten nog aangeboden als vaste invaller en omdat er nogal wat blessures vie len, heb ik nog veel wedstrijden in het eerste meegespeeld". "Het is een mooi moment om te stoppen. We hadden ons voorge nomen de twintig seizoenen in het eerste vol te maken. Dat is dus nu toch nog gelukt..".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15