Spasski wil voor Frankrijk schaken Rentree van Strack? Kallenberg heeft beste papieren in halve finale Rabobank Q Zoeterwoude in ban van wielerronde Jarvinnen overleden Briegel naar Verona Midlotto Kies voor zekerheid op lange termijn. 1 De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek vangt 30 jaar lang de rente-schokken op. zo vangt de unieke Rente ZATERDAG 16 JUNI 1984 PARIJS (AFP) - Oud-we reldkampioen Boris Spasski wil op de komen de Schaakolympiade, be gin november in Grieken land, uitkomen voor Frankrijk. Dat heeft hij gisteren in Parijs ver klaard tegenover het Franse persbureau. Spasski verbaasde in het Pinkster- weekeinde op de slotdag van het door Jan Timman gewonnen toernooi in Bugojno de schaak wereld met de mededeling, dat hij niet meer wenst uit te komen voor zijn geboorteland, de Sow- jet-Unie. De 46-jarige grootmees ter, die sedert 1976 in Frankrijk woont en door zijn huwelijk met een Francaise zowel de Russi sche als Franse nationaliteit be zit, voelt zich in toenemende ma^ te het slachtoffer van de vijandi ge houding van de Russische schaakfederatie. „Het eerste vijandige gebaar", lichtte Spasski toe, „kwam na het interzonetoernooi in Toluca 1982. De Russische bond weiger de zonder opgaaf van reden mijn vliegkosten Parijs-Mexico te be talen, hoewel dat wel degelijk was afgesproken". Een jaar later slaagde Spasski, die van 1969 tot '72 wereldkampioen was totdat hij de geruchtmakende twee kamp tegen Fischer in Reykjavik verloor, er in het zeer sterk bezet te toernooi in het Spaanse Lina res te winnen. Daarbij hij wereldkampioen Karpov de tweede plaats. „Die over ning zat de bond ook niet lekker. Ik had Karpov van de eindzege afgehouden, dus volgde er repre sailles. Kreeg geen toelage zoals de overige Russische grootmees ters". Dat de Russische schaak- bonzen inderdaad geïrriteerd bleken, werd later in dat zelfde jaar duidelijk. "Ik speelde voor mijn land in de Spartakiade, maar werd volkomen genegeerd. Door vrijwel alle medespelers en bestuursleden". Toch onderhield Spasski regelma tig contact met het bestuur van de schaakfederatie van de Sow- jet-Unie om voeling met elkaar te houden. „Sinds ik in Frankrijk woon, ben ik vijf keer. op verzoek van het comité van de sport met een speciaal visum naar Moskou gereisd voor overleg. Tijdens die bijeenkomsten was de onderlin ge sfeer goed en zaten we op een lijn. De laatste tijd is daar voel baar verandering in gekomen. De situatie raakte gespannen". Spasski trachtte een verzoening tot stand te brengen door tijdens het toernooi in Lugano via de wereldschaakbond (Fide) een brief aan het bestuur van de Rus sische schaakbond te bezorgen. Daarop kwam geen antwoord. Integendeel, de verhoudingen ble ken ernstig bekoeld toen Spasski in Bugojno van zijn landgenoten hoorde, dat hij niet in aanmer king kwam voor een plaats in het Russische schaakteam in de jaar lijkse wedstrijd tegen de 'rest van de wereld'. Dat was voor hem de bekende druppel. „Ik heb altijd aan mijn verplichtingen voldaan tegen over mijn geboorteland. Speelde altijd onder de Russische vlag. Hield me aan mijn afspraken". Spasski weet niet of de Russische schaakfederatie ertoe zal over gaan maatregelen tegen hem te treffen. Kortsjnoi bijvoorbeeld werd na zijn vlucht naar het Wes ten zeven jaar door de Russen op alle internationale toernooien ge boycot. „Maar Kortsjnoi pro beerde op het politieke vlak zijn gelijk te halen. Ik bemoei me nooit met politieke zaken, ben dus in feite ongevaarlijk voor de Russen". De schaker wacht af. Heeft zijn standpunten naar voren ge bracht en hoopt op een verzoe ningspoging van Russische zij de. Mocht die uitblijven, dan zal hij voortaan de Franse kleuren verdedigen. Voor het eerst in het toernooi in Londen in augustus, daarna in Zürich (september), Parijs (oktober) en tenslotte de Olympiade in Saloniki. Boris Spasski: "De Russische spelers e geerd." ZOETERWOUDE - Morgen staat Zoeterwoude in het teken van de jaarlijkse wielerronde, dit keer drie maanden eerder verreden dan tijdens het voorgaande twee tal edities. Verschillende catego rieën komen over het traditione le en lastige parkoers langs het Watertje, de dr. Kortmannstraat en de Schenkelweg in actie. De trimmers bijten in de vroege middag het spits af, gevolgd door een prominentenkoers en de wedstrijd voor de junioren. In de juniorenkoers beschikken Hagenaar Erwin Sengers en dis trictskampioen Ruud Wennekes over goede papieren voor de ze ge. Hetzelfde geldt voor Leide- naar Erwin Nieuwenhuizen, maandag nog winnaar in Stol wijk, en de constant rijdende Rijnsburger Hans van Egmond. Al deze renners zullen echter de daags tevoren in Zandvoort ver reden nationale kampioenschap pen in meer of mindere mate in de benen hebben, zodat voorals nog een open koers verwacht mag worden. Om kwart over drie nemen de ama teurs het sluitstuk voor hun re kening met een koers over 80 ki lometer, of te wel een kleine vijf tigtal ronden. De bezetting laat ook dit keer niets te wensen over. Vrijwel de complete Du Prie-ploeg en oerige regionale kanshebbers staan aan het ver trek. Met name van Jan vah Straaten, Richard Ippel, Michel Meere, Alphenaar Leen Janszen ende winnaar van het vorige jaar, Karei Teeuwen uit De Zilk, mag het nodige worden ver wacht. HELSINKI (ANP/SID) - In Hel sinki is donderdag op 49-ja- rige leeftijd de Finse schaat senrijder Juhani Jarvinen overleden. De Fin behaalde zijn grootste succes op de ijspiste in 1959 toen hij in Oslo de wereldtitel verover de voor zijn landgenoot Sa- lonen. Jarvinen was in die periode wereldrecordhou der op de 1500 meter met een tijd van 2.06,3 minuten, een tijd die hij verwezenlijkte op de Olympische ijspiste van Squaw Valley op 1 maart 1959. Hij bleef zeven jaar houder van dit record. Ard Schenk ontnam het hem op 26 februari 1966 in Davos toen hij een tijd van 2.06,2 minuten op de klokken bracht. Jarvinen won zilver op de 1500 meter tijdens de wereld kampioenschappen in 1958 met een tijd van 2.18,4 minu ten achter de Rus Oleg Gontsjarenko, die zegevier de in 2.17,7. In 1959, Jarvi- nens gloriejaar, werd hij tweede op de schaatsmijl in 2.16,2 achter Salonen (2.15,8) en derde op de 5000 meter in 8.13,6 minuten. Met het pun tentotaal van 190.155 punten werd hij wereldkampioen. Tijdens de Europese kam pioenschappen in datzelfde jaar eindigde hij in het eind klassement als tweede met 190.127 punten, achter de be faamde Noor Knut Johanne- sen. Hij won tijdens dat toernooi de 1500 meter in 2.15,5 minuten en werd op de sprint tweede met 42,8 se conden. PARIJS (SID/DPA) - De Westduit- se international Hans-Peter Brie- gel speelt het komende seizoen in Italië. De 28-jarige Briegel ver ruilt de Bundesliga-club Kaisers- lautern voor Hellas Verona, uit de Italiaanse hoogste klasse (se rie A). Briegel kwam gisteren in het Westduitse trainingskamp tot overeenstemming met de be stuurders van Verona. Volgende week tekent de linkervleugelver dediger, die 51 keer voor het Westduitse elftal uitkwam, een tweejarig contract. De transfer som is bepaald op 1,7 miljoen. Rep te koop ALKMAAR (GPD) PEC Zwolle heeft John Rep te koop aangebo den bij AZ'67. De Zwolse eredi visieclub komt daarmee tege moet aan de wensen van Rep, die in de afgelopen maanden te pas en te onpas liet weten weg te wil len bij PEC, omdat hij het reizen tussen zijn woonplaats Jisp en Zwolle meer dan zat is. Rep staat nog twee jaar onder contract bij PEC, maar gezien de houding van de Jisper willen de Zwolle naren wel van hem af. AZ-trainer Piet de Visser staat niet onwelwillend tegenover de komst van Rep, maar De Visser liet weten, dat AZ geen cent voor hem wil uittrekken. De Visser denkt aan spelersruil, waarbij PEC een keuze mag maken uit een aantal spelers van AZ, dat niet direct een basispositie in de Alkmaarse ploeg heeft. Connors met moeite langs Tim Mayotte LONDEN (Rtr) - De Amerikanen John McEnroe en Jimmy Con nors hebben zich gisteravond ge plaatst voor de halve Finales van het toernooi van Queens. McEn roe had op het gras van Queens geen enkel probleem met de Zuidafrikaan Danie Visser (6-3, 6-4). Connors ging slechts met moeite over naar de halve-eind- strjjd. Zijn landgenoot Mayotte verloor de eerste set in de tie break (7-6), hij won de tweede reeks met 6-1, maar ging in de be slissende set met 9-7 onderuit. Uitslagen kwartfinales herenenkelspel toernooi Queens: John McEnroe (Vst) - Danie Visser (Zaf) 6-3, 6-4. Jimmy Connors (Vst) - Tim Mayotte (Vst) 7-6, 1-6, 9-7, Rodney Harmon (Vst) - Rus- sel Simpson (Nzl) 6-4, 7-5, De laatste uitslag van de kwartfinales: Leif Shi- ras (Vst) - Guy Forget (Fra) 6-4, 7-5 ZEILEN - De Nederlander Mark Neeleman is als vierde geëindigd in de Europese titelstrijd in de Finn-klasse. De Brit Mclntyre Verona heeft op dit moment alleen de Pool Zmuda als buitenlandse kracht in dienst. Verona wil de al lange tijd geblesseerde Zmuda weer terugsturen naar Polen en de Westduitser Hansi Müller, straks overbodig bij Inter Milan, aantrekken als tweede buiten lander. Protest De Franse Voetbalbond (FFF) zal een protest indienen tegen de straf van Manuel Amoros, die voor drie wedstrijden is ge schorst. In de openingswedstrijd van het toernooi om de Europese voetbaltitel diende Amoros Jes- per Olsen een kopstoot toe. De tuchtcommissie van de UEFA komt maandag bijeen om deze zaak opnieuw te bekijken. De president van de Franse voetbal bond, Femand Sastre, zal bij de ze zitting aanwezig zijn. Frank rijk wil dat de straf wordt gere duceerd tot twee duels. De schorsing van drie wedstrijden houdt in dat Amoros niet meer speelgerechtigd is tot de finale. Tennistoernooi Estec Platini fungeerde gisteren ook op de training als kopman van de Franse ploeg. Vanavond wordt dat weer van hem verwacht tegen België, (foto anp» Derwall moet experimenteren LENS (GPD) De intriges en te leurstellingen blijven Joep Der wall en zijn Westduitse 'Mann- schaft' doorlopend achtervolgen. Eerst stelde DFB-voorzitter Der wall de positie van de coach ter discussie, vervolgens opende West-Duitsland het EK-toernooi met een zeer schamele 0-0 deling tegen Portugal en ook het ver volg ziet er niet hoopgevend uit. De slechte start van West-Duits- land impliceert dat de Europese titelverdediger nu verplicht is zo wel tegen Roemenië (morgen in Lens) als tegen Spanje (volgende week woensdag in Parijs) te win nen. Als de Westduitsers zich tenminste als groepwinnaar voor de halve finales willen plaatsen. Om die laatste vier te bereiken, zal Derwall echter genoodzaakt zijn opnieuw met het Westduitse team op de experimentele tour te gaan. Om het elftal aanvallend wat meer impulsen te geven, zal Derwall morgen tegen Roemenië waar schijnlijk een beroep doen op Gert Strack, de libero van FC Köln, die door een blessure lange tijd niet beschikbaar was voor het Westduitse elftal. Het inzet ten van Strack betekent dat Stie- leke kan doorschuiven naar het middenveld, waarop hij trou wens bij Real Madrid ook speelt. Rummenigge, gisteren de meest bekritiseerde Westduitser, kan zich dan beperken tot het exploi teren van zijn aanvallende kwali teiten. Een rechter in Straatsburg heeft twee Westduitse voetbalaanha- gers van 30 en 24 jaar veroor deeld tot twee weken gevange nisstraf. Het tweetal was betrok ken geweest bij de ongeregeld heden voor en na de wedstrijd West-Duitsland-Portugal. Bei den hadden bij hun aanhouding een nazi-vlugschrift op zak en waren in het bezit van een lid maatschapskaart van de rechts- extremistische NDP. Prestige Roemenië, zonder enige pretenties aan dit kampioenschap begon nen, kan tegen de met zichzelf overhoop liggende Westduitsers opnieuw enige prestige-winst boeken. Het heeft inmiddels het eerste niet-verwachte winstpunt tegen de Spanjaarden op zak sto ken, al roept de Roemeense ten opzichte van het duel tegen Joegoslavië ongewijzigd. Lam- brichts staat in de achterste lijn. De tegen Joeogslavië uitgevallen Clijsters zit op de bajik. Spreekverbod René Vandereycken en Paul Lam- brichts hebben het niet zo erg be grepen op de sportpers. Omdat beiden in het verleden minder prettige ervaringen hebben op gedaan met sportjournalisten be sloot het tweetal zichzelf in Frankrijk een spreekverbod op te leggen. De overige spelers van de Belgische selectie hebben er geen problemen mee de interna tionale sportpers te woord te staan. LEIDEN - Anton Wil van Zoelen en Rob Koggink, respectievelijk als no 1 en no 2 geplaatst in het here nenkelspel C van het tennistoernooi van Estec in Noordwijk, hebben zich gisteren in twee sets in de halve finale gespeeld. Koggink moest een tiebreak in de eerste set afronden voordat hij Tonnekreek had waar hij hem met zijn secure spelletje wilde hebben: 7-6, 6-2. Anton Wil van Zoelen kende tegen Mastrigt geen pardon: 6-0, 6-0. Koggink krijgt in de halve eindstrijd te maken met Lodewijk Kallenberg en favoriet Van Zoelen met de winnaar van de kwartfinale tussen Hinnen, no 4 ge plaatst, en Salman. Koggink-Kallenberg wordt öf een slijtageslag waarin Kallenberg met zijn sterke loopwerk de beste papie ren heeft, öf een snelle technische k.o. voor Kog- gink. Maar dan zal deze risico's moeten nemen en moeten doorslaan. En dat kost adem. Voor de win naar van die wedstrijd geldt overigens hetzelfde als voor de winnaar van de wedstrijd Hinnen-Salman: wie ook de finale haalt weet dat tegen Van Zoelen het doek valt. Bij de dames stuitte Vogelaar op niet verwachte te genstand van haar dubbelpartner V.d. Bent. Die won met 6-4,6-3 en zal de finale spelen tegen de no 1 geplaatste Frachon du Gat. Als die zich vandaag ten minste weet te ontdoen van N. Bennink. In het herenenkelspel D is van de geplaatsten alleen Krauser van het strijdtoneel verdwenen. Spek en Van Duim, no 1 en no 2 geplaatst, kwamen gisteren makkelijk in de kwartfinales. Spek won van Soren- sen (6-2, 6-3) en van Duim van Hoogdalen: 6-3, 6-1. De kwartfinalisten in het herenenkelspel D zijn Spek, Zimmerman, Genzel en Wallaart in de boven ste helft van het wedstrijdschema en Van Duim, Vo gelaar, de Klerk-Wolters en Dahlhaus in de onderste helft. Ook bij de dames in D, waar de halve finalisten al bekend zijn, vielen geen verrassingen. De vier ge plaatsten, Ten Hoove, Van Spronsen, Wenzel en Bal- gooy deden wat van hen werd verwacht. De verras singen vielen in de dubbelspelen. Lacourt-v.d. Laan en Kallenberg-de Groot, respectievelijk no 3 en no 4 geplaatst in het damesdubbelspel C, werden aan de kant gezet. Lacourt-v.d. Laan verloren van Booy- Frijlink (4-6, 4-6) en Kallenberg-de Groot kwamen niet langs Weinveld-Metselaar: 6-2,3-6,5-7. De halve finales zien er in dit nummer alsvolgt uit: Bent/Vo- gelaar-Wijnveldt/Metselaar en Heyligers/van Zuu- ren-Booy/Frijlink. In het herendubbelspel C haalde het Unicum-koppel Kallenberg/Roodenburg tegen Poots/Feyter zonder problemen de halve finale: 6-1, 6-4. Poots/Feyter hadden overigens wel een driesetter in de benen te gen J. en C. de Ruyter in het herendubbelspel D, die zij winnend afsloten: 6-1,5-7,6-1. Even leek het erop dat zij ook in C tenminste een driesetter zouden la ten noteren, toen zij na verlies van de eerste set een 3-1 voorsprong namen in de tweede. Maar de Uni- cummers stelden het vizier van hun slagen bij en dat betekende alras het einde voor Poots/Feyter. In het gemengd dubbelspel C moest het duo Paula Berg/Ed Hedeman, twee jaar achtereen winnaar bij Estec, een w.o.- geven door een armblessure van Paula Berg. Dat vergroot de kansen van Frachon du Gat op een tweede overwinning in dit toernooi aan zienlijk. Zonder spelen komt zij nu met Beckwith in de halve finale tegen Bennink en Van Iterson, die ook via een w.o., tegen W. den Otter en A. van Zoe len, in de halve finale kwamen. FRANK BONTE ADVERTENTIE Gomes opgenomen in het basis team voor het duel van zondag tegen Spapje. De Sousa of Fras- co zal zijn plaats afstaan voor de Europese topscorer van 1982/83. DEN HAAG (ANP) - De winnende reeks in midlotto 23A bestaat uit de cijfers 4 - 12 - 19 - 29 - 31 - 33; reservegetal: 17. De uitslag van de het cijferspel luidt 226964. Ex tra prijzen zijn gevallen op de 192, 235, 4980 en 5429. Rothengatter in Formule I DEN HAAG (ANP) - Er is weer een Nederlandse coureur actief in de formule-1-racerij. Huub Rothengatter, de 28-jarige rijder uit 't Gooi, neemt dit weekeinde deel aan de Grote Prijs van Canada, op het circuit van Montreal. Rothengatter, die donderdag tot een akkoord kwam, neemt in het Spirit-team de plaats in van de Italiaan Mauro Baldi, die in de 24-uursrace van Le Mans start. Rothengatter heeft van Spirit- directeur Coppuck de verzekering gekregen, dat hij tenminste aan alle formule-1-races in Europa, inclusief die om de Grote Prijs van Nederland op Zandvoort, kan deelnemen. Rothengatter heeft ervaring opgedaan in de formule 2 en de lange- afstandsraces. Hij was van plan dit jaar zijn heil te zoeken in Amerikaanse races. De Spirit, met de Hart-turbomotor. is dit i niet in de top van het F1 -klassement te vinden Ken, ai roept ae rtoemeense bondscoach Mircea Lucescu nog 1 <>PSCOrer steeds dat het EK slechts een De Portugese coach Carbrita heeft aanloop is naar het wereldkam pioenschap over twee jaar. Jor- gulescu is morgen niet van de partij. De Roemeense verdediger kreeg tegen Spanje een gele kaart. Omdat hij eerder in de EK- kwalificatiewedstrijd tegen Tsje- choslowakije ook al eens op een dergelijke manier was gestraft, moet hij in Lens genoegen ne men met de rol van toeschouwer. Rasmussen Sepp Piontek, de trainer van het Deense voetbalteam, heeft Ole Rasmussen opgeroepen voor de wedstrijd in het EK-voetbal van vandaag tegen Joegoslavië. Met Busk, Morten Olsen en Nielsen vormt Rasmussen de achterste linie. Rasmussen vervangt Si monsen, die in het openingsduel zijn scheenbeen brak; Lerby schuift door naar het midden veld. In het Joegoslavische elftal maken doelman Ivkovic, Miljus en Radanovic hun toernooide- buut. Bovendien staat de tegen België ingevallen Cvetkovic nu in de basis. Zij nemen de plaat sen in van Simovic, Sestic, Had- zibegic (geschorst) en Halilovic. Het is nog niet zeker of Yvon Le Roux vandaag speelt in het Fran se voetbalteam, dat in de beslis sende slag met België moet. Mo gelijk wordt de voorstopper ver vangen door Domergue. Op de I openingsdag van het toernooi liep Le Roux tegen Denemarken een lichte blessure op. België is Volle Bak op volle toeren LEIDEN - Het damesteam van Volle Bak heeft gisteravond weer twee punten aan het nog schamele totaal toegevoegd. De in de eerste klasse van het rayon debuterende Leidse softbalsters hielden VUC 2 er ruim onder. Na vijf innings werd de partij bij een 1-13 score voor gezien gehouden. Met name Nelleke Mineur wist wel raad met de Haagse pitcher. Zij sloeg een twee- en driehonk- slag. Andersom deed Volle Bak- werpster Tanja ten Berghe wat van haar werd verwacht, ge steund door het weinig fouten scorende Leidse veld. 13% 12% 11% 10% 9% 1 - 8% 7% "l\ 1 70 71 72 73 74*75 76 77 78 79*80 81 82 83 84*85 86 8> Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrenteop het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypo- jtheek-rente tussen de 6% en 10% blijft, ge- 1 beurt er met uw rente 1 niets. Stijgt de rente ver- |der naar 11%, dan wordt luw rente 9%. Daalt de irente weer tot 10%, Jdan gaat uw rente weer naar 8%. Daalt de rente naar 5% dan wordt uw rente 7%. Stabiel Hypotheek van de Rabo bank 30 jaar lang de rente-schok ken op. Het rente-tarief bij maand- betaling en gemeente-garantie is momenteel 8,75%. Kies voor zekerheid op lange termija Maak een afspraak met de hypotheekadviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14