'Voorwaarden IMF onaanvaardbaar uiarnechesaite VN-lsraël: onbegrip C DE ZOMER Rusland fel tegen herleving WEU Surinaamse vakbond wijst lening af Staatsman Berlinguer begraven Israëlische helikopter neergehaald door guerilla Egypte staat VS gebruik haven toe Muiterij sikhs onder controle, zegt Gandhi Lambsdorff wellicht toch voor rechtbank ZIJN ER NlML! DONDERDAG 14 JUNI1984 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse vakcentrale C 47 heeft de voorwaarden van het Internationale Monetaire Fonds voor een lening aan Suriname als 'onaanvaardbaar' van de hand gewezen. Dat blijkt uit het deze week in Paramaribo gepubliceerde bulletin van de vakcentrale. C 47 heeft de voorwaarden besproken tijdens een speciale bijeenkomst met alle aangesloten bonden. Buitenland Naar uit goed ingelichte kringen in Paramaribo is vernomen, vindt topberaad plaats tussen militaire leiding, vakbonden en bedrijfsle ven (de drie partners in de rege ring Udenhout) over de nu ont stane situatie. De voorzitter van C 47, Fred Der by, heeft de voorwaarden van het IMF bestempeld als 'kapitalis tisch'. De door de vakcentrale verworpen IMF-voorwaarden behelzen belastingverhogingen, sanering van het overheidsappa raat (ontslag van ambtenaren), verhoging van de rentetarieven, opheffing van het decreet inzake prijscontrole en een devaluatie van de Surinaamse gulden. Naar al eerder in goed ingelichte krin gen was vernomen wenst het IMF een devaluatie van vijftig procent. Volgens Derby zullen de arbeiders de dupe worden van inwilliging van dergelijke voorwaarden. Een renteverhoging en devaluatie zullen slechts in het voordeel zijn van buitenlandse bedrijven die in Suriname actief zijn, aldus de voorzitter van C 47. Bij deze vak centrale zijn onder meer de ar beiders in de bauxietsector aan gesloten, die eind vorig jaar in staking gingen uit protest tegen aangekondigde belastingverho gingen. Het is voor het eerst dat een van de partners in de Surinaamse rege ring de IMF-voorwaarden in het openbaar categorisch van de hand heeft gewezen. De overige drie Surinaamse vakcentrales (Moederbond, CLO en PWO) hebben zich over de IMF-voor waarden overigens nog niet uit gesproken. Volgens deskundigen heeft Suri name dringend een IMF-lening nodig om in elk geval enige tijd te krijgen te werken aan een op lossing van de economische pro blemen, die vooral zijn toegeno men door de opschorting van de Nederlandse ontwikkelingshulp eind 1982. Als gevolg van de pre caire deviezensituatie geldt voor de Surinaamse banken al enige tijd een verbod importkredieten te verstrekken. Onlangs werden kapitaalsovermakingen naar het buitenland verboden. ROME - Een staatsbegrafenis had niet plechtiger en massaler kun nen zijn dan die van de Italiaanse communistenleider Enrico Ber- linguer, die gisteren in Rome plaatsvond. Het grootste deel van de binnenstad was van 10 uur 's morgens voor alle verkeer gesloten; na 12 uur kwam het openbaar vervoer grotendeels stil te liggen tot na afloop van de rouwplechtigheid op het plein voor de Sint Jan van Lateranen, het traditionele trefpunt voor al le demonstraties van de PCI. door Hein ten Kortenaar In de afgelopen dagen hadden tien duizenden gebruik gemaakt van de gelegenheid om de populaire politicus een laatste groet te brengen in het partij hoofdkwar tier aan de Via Delle Botteghe Oscure. Een onafgebroken stoet van rouwenden, waarbij zelfs priesters en nonnen niet ontbra ken, was zwijgend langs de baar getrokken en groette de gestor ven leider met gebalde vuist of een kruisteken, met een stille hoofdknik en velen met tranen. De stad werd doorkruist door vier grote optochten, die van ver schillende verzamelplaatsen naar het Lateranenplein trokken, dat uren voor het begin van de plechtigheid, om half vijf, afgela den vol stond. De met zwart om- floerste vlaggen beheersten het straatbeeld tot kilometers in de omtrek. Indrukwekkend was ook de aan wezigheid van binnen- en bui tenlandse delegaties: naast presi dent Pertini, de voltallige rege ring en de leiders van alle Ita liaanse partijen waren er verte genwoordigers van alle Oosteu- ropese staten en van alle commu nistische partijen in het Westen, van Georges Marchais uit Frank rijk en Garardo Iglesias uit Span je, met zijn voorganger Santiago Carrillo, Berlinguers medestan der in het Euro-communisme, tot Elli Izebout en Van Geyt, als vertegenwoordigers van Neder land en België. China was op het hoogste niveau vertegenwoordigd door premier Zhao Ziyang, die zijn verblijf in Noorwegen bekortte om de be grafenis te kunnen bijwonen. Ook de Sowjet-Unie zond, on danks Moskou's bedenkingen te gen Berlinguers ketterse ideeën, een zware delegatie, geleid door de nummer twee van de Sowjet- hiërarchie Mikhail Gorbatsjov, een gebaar dat wordt gezien als een poging tot hernieuwde toe nadering tot de PCI, nu de voor vechter van het Euro-communis- me en van het „socialisme in vrij heid", Enrico Berlinguer, van het toneel is verdwenen. De vriend schapsbanden tussen de PCI en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie werden gesymboliseerd door de aanwezigheid van PLO- leider Yasser Arafat. De enige buitenlandse spreker tij dens de rouwplechtigheid was de Nederlandse demissionaire voorzitter van het Europese Par lement, Piet Dankert. Namens het Parlement betuige hij eer aan een afgevaardigde die „wist over te brengen wat zoveel politici te vergeefs proberen: de zekerheid dat de dingen kunnen verande- Berlinguer's naam staat nog als lijsttrekker op de kiesbiljetten, en de PCI roept al zijn kiezers op om als laatste eerbetoon massaal op hem te stemmen. Afgezien van dit verkiezingsaspect was het duidelijk, dat de begrafenis niet uitsluitend een partijaange legenheid was, maar een af scheid van de Italianen aan een man die om welke mysterieuze redenen dan ook als een soort „vader des vaderlands" werd ge zien. Behalve Pertini valt er geen andere Italiaanse politicus te be denken aan wie een dergelijk af scheid te beurt zou kunnen val len. De roep „Enrico, Enrico", die als een aanzwellende storm de begrafenistoet begeleidde, zal nog lang blijven naklinken. BEIROET (UPI) - Guerrillastrij ders hebben gisteren een heli kopter van het Israëlische leger met een Sowjet-luehtdoelraket neergehaald. Dit heeft de staats radio in Beiroet gemeld, zonder echter melding te maken van slachtoffers.Bij aanvallen op Is raëliërs in Zuid-Libanon werden vier soldaten gewond. Ook laaide de strijd op in en om Beiroet, waar in toenemende mate wordt getwijfeld aan het vermogen van de kabinet-Karami een einde te maken aan de al negen jaren du rende burgeroorlog in Libano- n.In Damascus is vernomen dat de Syrische vice-president, Ab- del-Halim Khaddam, binnenkort in Beiroet wordt verwacht. Doel van het bezoek is de onenigheid binnen het nieuwe Libanese ka binet uit de weg te ruimen, aldus bronnen van het presidentiële paleis. De betrekkingen tussen de Libanese ministers zijn sinds de vorming door premier Karami van de regering voor Nationale Eenheid, zes weken geleden, aanzienlijk verslechterd. ADVERTENTIE? CAIRO (RTR-UPI) - De Verenigde Staten kunnen gebruik maken van de Egyptische haven Ras Banas aan de Rode Zee in het geval dat de Golf staten Washington verzoeken in te grijpen in de oorlog tussen Irak en Iran. Dit heeft de waarnemend premier van Egypte, Kamal Hassan Ali, gisteren verklaard. In de Golfoorlog steunt Egypte Irak.In een inter view met het Egyptische weekblad Akher Saa zei Ali dat de Golflanden geen enkel Arabisch of niet-Arabisch land om hulp heeft gevraagd. Hij waarschuwde de VS wel ervoor'dat Ras Banas een Egyptische basis is en geen Amerikaanse, kennelijk een opmerking aan het adres van Ara bische critici en de Egyptische oppositie. Deze vinden dat de haven van Ras Banas, die met Amerikaanse steun is aangelegd, een Amerikaanse basis is. .MET DE AUTO OP MOSKOU (REUTER) - De Sowjet- Unie heeft gisteren haar veroor deling uitgesproken over de her leving van de Westeuropese Unie (WEU). Deze stap zal leiden tot een opbouw van de bewapening en een herleving van het West- duitse militarisme, aldus het offi ciële Sowjet-persbureau Tass. Het persbureau leverde commen taar op de bijeenkomst die zeven Europese NAVO-landen dinsdag hielden in Parijs. Zij besloten daar nieuw leven te blazen in de WEU, het westerse defensiege nootschap dat lang een 'slapend' bestaan heeft geleid in de scha duw van de NAVO. Volgens Tass zijn Frankrijk en West-Duitsland de drijvende kracht achter de nieuwe ontwik kelingen rond de WEU. Parijs hoopt zijn rol in een machtigere WEU te kunnen gebruiken om meer invloed uit te oefenen op al le aspecten van het militaire be leid van de NAVO. En Bonn stelt belang in de WEU om de ophef fing te bewerkstelligen van alle nog resterende beperkingen die na de Tweede Wereldoorlog zijn opgelegd aan de produktie van offensieve wapens in West- Duitsland, aldus Tass. Herleving van het Westeuropese defensiegenootschap, zo schrijft het persbureau, "zal in feite lei den tot een nog groter aandeel van de Westeuropese NAVO-lan den in de wapenopbouw, tot een groei in de militaire uitgaven, en zal de weg banen voor een herle ving van het Westduits militaris- Sowjet-leider Konstantin Tsjer- nenko heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten eerst concessies moeten doen, wil het kunnen komen tot een hervat ting van de ontwapeningsbe sprekingen. Hij reageerde met zijn verklaring op de oproep die de leiders van de zeven grootste westerse industrielanden vorige week deden op hun Londense topconferentie. In een interview met het partijblad Pravda beschuldigt Tsjernenko de westerse leiders die aanwezig waren in Londen van 'politieke dubbelhartigheid' door op te roe pen tot besprekingen terwijl ze tegelijkertijd hun steun geven aan de plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in West- Europa. De Sowjet-Unie is in beginsel be reid terug te keren naar de on derhandelingstafel, maar de wes terse top slaagde er niet in zijn oproep daartoe te ondersteunen met een concreet gebaar, zo zegt de Sowjet-president enm partij leider. Wij verlangen van de VS en hun bondgenoten 'concrete daden' en geen 'ostentatieve be reidheid tot dialoog', aldus Tsjer nenko. De ontwapeningsonder handelingen kunnen alleen her vat worden als de VS hun 'dwin gende' voorwaarden intrekken. Een hooggeplaatste woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington ver klaarde gisteren echter dat de be wapeningsuitgaven in de Sow jet-Unie vorig jaar sneller zijn ge stegen dan in enig ander jaar sinds 1976. Hij zei dat een voorlo pige studie van de inlichtingen dienst van het departement aan toonde dat in 1983 tussen de 5 10 procent meer aan wapenaan- schaf was uitgegeven dan in 1982. De woordvoerder schatte de totale kosten van de Russische wape- naanschaf in 1983 op 235 miljard dollar, niet meegerekend bepaal de personeelsuitgaven. Het ver gelijkbare Amerikaanse bedrag was volgens hem 180 miljard dol lar. Tussen 1976 en 1982 stegen de tota le Russische militaire uitgaven met ongeveer 2 procent per jaar, maar in 1983 met 3 4 procent, aldus de woordvoerder. Het Amerikaanse Brookingsinsti- tuut tenslotte, maakte gisteren een studie bekend waarin staat dat de stationering van Ameri kaanse middellange-afstandsra- ketten in Europa de eenheid van de Navo bedreigt en de alliantie verandert in een 'rechtse clu- b'.Leon Sigal, schrijver van het boek „Nuclear Forces in Euro pe", zei dat de steun voor de Na vo smaller wordt, omdat gema tigde partijen links van het cen trum in Groot-Brittannië, West- Duitsland en andere landen zich verzetten tegen de richting die de Navo uitgaat. Sigal zei dat Washington zou moeten probe ren de toenemende confrontatie met Moskou te doorbreken. Londen weigert Chili tanks Voorkom ellende onderweg: U Kom tenminste langs sv om ft** voor punt 1 1 Gratis kontrole van uw banden, uitlaat, akku en schokdempers; 2 Snelle montage (klaar terwijl u wacht!); 3 Uiterst lage prijzen. AUc bekende bandenmerken, o.a. m.chmun STER*** BANDENSERVICE Leiden: Zoeterwoudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria). Tel. 071-769302. Open 8-17.30, za. 9-12 uur. Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost). Tel. 01720-45041. Open 8-17.30, za. 9-12 uur. ADVERTENTIE tt LONDEN (AFP) - De Britse rege ring heeft geweigerd een vergun ning te verlenen voor de export van supermoderne anti-oproer- tanks naar Chili. Een woordvoer der van het ministerie van han del in Londen zei gisteren dat het besluit is genomen in verband met de „rampzalige staat van dienst van Chili op het gebied van de mensenrechten".De trans actie betreft veertig AMAC-1- pantserwagens ter waarde van vijftien miljoen pond (ca. 64 mil joen gulden) die volgens de fabri kant bij uitstek geschikt zijn bij het bestrijden van straatrellen. De AMAC-1 beschikt over zestien granaatwerpers, 18 mitrailleurs en een waterkanon waarmee een auto omver kan worden gegooid- Met het waterkanon kunnen ook demonstranten met verf worden bespoten waardoor ze later te identificeren zijn. De gehele car rosserie kan verder onder stroom worden gezet om relschoppers af te schrikken. De pantserwagen is waterdicht en kan maximaal 12 mensen bergen (foto AP) (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) Naar al le waarschijnlijkheid zal de Westduitse minister van econo mische zaken, Otto Graf Lambs dorff, over niet al te lange tijd te recht moeten staan wegens om koping of corruptie. Enkele me dia, waaronder Duitslands groot ste boulevardkrant Bild en de te levisie, beweren zeker te weten dat de rechtbank in Bonn heeft besloten een proces tegen Lambsdorff te openen. Enkele maanden geleden is de liberale bewindsman aangeklaagd door het openbaar ministerie. Dat gaat ervan uit dat minister Lambsdorff geld voor zijn partij van het Flick-concern heeft ont vangen en in ruil daarvoor dit be drijf heeft geholpen aan een be lastingvoordeel van honderden miljoenen marken.Niettemin is de vraag actueel geworden of Lambsdorff kan aanblijven. Bondskanselier Helmut Kohl heeft ooit gezegd dat zijn minis ter van economische zaken moet verdwijnen als een proces tegen hem wordt geopend. Dat Lambs dorff door het openbaar ministe rie schuldig wordt geacht aan corruptie, is voor hem geen aan leiding geweest af te treden. Hij heeft altijd beweerd geheel on schuldig te zijn. De aanklacht is zowel door hem als ook door re geringschef Kohl omschreven als „zeer dun". Als het waar is dat de minister toch terecht moet staan, dan komt de conservatief- liberale regering van Kohl en Genscher in grote moeilijkhe den. Na de recente schandalen rond de ontslagen en later weer gerehabiliteerde viersterren-ge- neraal Gun ter Kiessling, en het ingetrokken wetsontwerp om mensen die via giften aan politie ke partijen de belasting hebben ontdoken, amnestie te verlenen, lijkt het onmogelijk dat een mi nister op zijn post blijft die zich tcgelijkcrtud voor een rechtbank moet verantwoorden. Maar géén zin om daarvoor méér te betalen dan nodig is7 Met toch een ruime keus uit mooie aktuele mode? Wacht met te lang, kom vlug kijken Want nü heeft u noa alle keus' Brcestraat 151 - 153 telefoon 071 - 124586 WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER NEW DELHI (AFP) - De Indiase premier Indira Gandhi heeft de leiders van de parlementaire op positie gisteren verzekerd dat „de sporadische ongeregeldhe den" naar aanleiding van een muiterij van sikh-soldaten bin nen het leger in de noordelijke deelstaat Punjab „helemaal on der controle" zijn. Volgens de autoriteiten in New Delhi heeft het Indiase leger de muiterij van sikh-soldaten be dwongen. Deze waren in opstand gekomen in verschillende deel staten in India na de bestorming vorige week van de Gouden Tempel in de heilige stad Amrit- sar. Naar verluidt hebben onge veer 6000 soldaten van de in to taal bijna 150.000 sikh-militairen in het leger aan de muiterij deel genomen om vervolgens naar Punjab te trekken. Tijdens een onderhoud van ander half uur met zeven oppositielei ders heeft Gandhi verklaard dat voornamelijk jonge soldaten in opstand waren gekomen en dat er geen officieren bij de muiterij betrokken waren, aldus een rege ringswoordvoerder. De premier herhaalde dat zij vertrouwen had in de loyaliteit en het patriotisme van de sikhs in het 1,1 miljoen man sterke Indische leger. Zij zei dat de regering een witboek met alle gegevens omtrent de opera tie in Amristar zal uitgeven. Volgens de regeringswoordvoer der hebben de oppositieleiders, die zich tevreden toonden over het onderhoud, de noodzaak on derstreept van een verbetering van de inlichtingendienst, opdat een situatie waarbij grote hoe veelheden wapens naar de tem pel worden gesmokkeld zich niet meer kan voordoen. Ballingschap De sikh-republiek Khalistan heeft gisteren haar "regering-in-bal- lingschap" gevestigd in Londen, "symbolisch" geld en paspoor ten gedrukt en wraak gezworen tegen premier Indira Gandhi. Dr. Jagjit Singh Choan, die tot pre sident van de beoogde republiek werd benoemd, stelde de rege ring van mevrouw Gandhi ver antwoordelijk voor de geweldda dige dood van meer dan 10.000 mensen in de deelstaat Punjab. Jagjit Singh Choan gaf desge vraagd toe dat hij tot aan de aan val op de Gouden Tempel van Amritsar maar „een zeer kleine minderheid" aan sikhs in het buitenland had vertegenwoor digd. Nu, zei hij, waren de sikhs één en eisten zij niets minder dan de vorming van Khalistan. „Wie minder vraagt is een verrader", zei hij In de sikh-regering-in-balling- schap zitten zes "ministers". Hun eerste taak is volgens Jagjit geld te sturen naar weduwen en wezen van de omgekomen sikhs en voor hen te zorgen. JERUZALEM „Premier Sja- mir en de secretaris-generaal van de VN waren het op geen enkel punt eens". Een kop uit een Israëlische krant die aar dig de verhouding tussen Is raël en de Verenigde Naties weergeeft. De VN is het sym bool voor het isolement waarin Israël verkeert. En premier Sjamir gaf daar uiting aan in een nogal ongewone toast tij dens een diner dat voor Perez de Cuellar was aangericht tij dens zjjn rondreis door het Midden-Oosten op bezoek in Israël. door Jaap van Wesel „De Verenigde Naties werken mee aan de onwettig maken Is raël en verleent steun aan het internationale terrorisme, ter wijl zij juist voor de rechten van de staten zouden moeten opkomen", verweet Sjamir de gast. Voor Israël is de VN in hoofd zaak de jaarlijks terugkerende Algemene Vergadering waarin Israel bijna automatisch ver oordeeld wordt. „Als er een re solutie in stemming zou wor den gebracht dat door Israels schuld de aarde plat is, zou hij ook worden aangenomen", heeft voormalig minister van buitenlandse zaken Abba Eban eens gezegd. Perez de Cuellar kwam met een aantal ideeën die bij voorbaat doodgeboren kindjes zijn. Een voorstel om een grote vredes conferentie te houden met alle landen die bij het conflict be trokken zijn, inclusief de PLO, de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten. Verder een aanbod om als bemiddelaar op te tre den tussen Israël en Libanon bij een nieuw akkoord nadat Libanon het vorige akkoord had opgezegd. Ook Sjamir had een 'non strater' paraat: Unifil in Zuid-Libanon als buffer le geren tussen het Israëlische en Syrische leger. De reden dat al die ideeën en voorstellen met een centrale VN-rol niets te betekenen heb ben, is dat overeenstemming tussen de partijen een voor waarde vooraf is voor iedere VN-inmenging. De VN-buffer op de Hoogten van de Golan werkt prima, omdat zowel Sy rië als Israël het daarover eens zijn. Maar noch Israel noch Amerika voelen iets voor zo'n vredesconferentie onder VN- toezicht. Israël niet vanwege de PLO, en de VS niet vanwe ge de Sowjet-Unie. Om diezelf de reden is het proces van Camp David buiten de VN om gelopen - de MFO (Multi-na tional Force and Observers) in de Sinai is geen VN-leger, om dat de Sowjet-Unie een derge lijk voorstel in de Veiligheids raad getorpedeerd zou hebben. Perez de Cuellar is zich terdege van zijn beperkingen bewust. Hij heeft zich dus beperkt tot het 'uitwisselen van ideeën'. Hij heeft verder beloofd zich in te zullen spannen voor een uit wisseling van krijgsgevange nen tussen Israël en Syrië. Dat zijn zaken in de marge waar de VN dan nog wel een bemidde lende rol kan spelen. En verder blijft iedereen in de naam van het internationale recht die re soluties citeren die in zijn straatje te pas komen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7