Steeds C Veemarkten willen prijsnoteringen in eigen hand houden 'Stadsvernieuwing moet speerpunt blijven' Dubbel feest bij speeltuin PvdA-fractie: dan maar met geld van de gemeente zelf Congres Europese Unie in Leiden .Stem PvdA, lijst2 Sen m'eè /eclonib btadbheeld Loos alarm DONDERDAG 14 JUNI1984 LEIDEN - De voorzitter van de PvdA-fractie in de Leidse ge meenteraad, mevrouw Van der Molen, meent dat het college van B en W de stadsvernieuwing in Leiden onverminderd tot speer punt van haar beleid moet ma ken, ook nu de gemeente daar voor minder geld zal krijgen van het rijk. Van der Molen zei het onaanvaard baar te vinden is dat de 'stadsver- nieuwingstrein' in de tweede helft van de jaren tachtig abrupt tot stilstand komt om in de jaren negentig in veel trager tempo de reis te kunnen vervolgen, zoals in een ambtelijke notitie wordt voorspeld. Volgens de fractie voorzitter moet de stadsvernieu- Leiden voor de gemeente Leiden om in vesteringen te doen uit de alge mene middelen om de 'stadsver- nieuwingstrein' aan de gang te houden. Peters wees er op dat bij het uitblijven van investeringen een overschot dreigt aan ambte naren die zich nu met de stads- ving bezighouden. wing de komende jaren maar aan de gang worden gehouden met geld uit de gemeentelijke begro ting. Raadsleden van verschillende par tijen spraken gisteravond in een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening hun teleurstelling uit over het uitstel van een aantal werkzaam heden, zoals het herstel van de in slechte staat verkerende Kraaier- brug en Morspoortbrug en de vernieuwing van de riolering en bestrating van de Hooglandse Kerkgracht. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en ver keer) zei te verwachten dat de Morspoortbrug binnenkort zal LEIDEN - "Men vraagt wel eens: wat heeft de veemarkt in de Groenoordhallen te maken met wat de Europese Commissie vindt. Kijk, wij zijn geen regiomarktje meer. Wij zijn een nationale veemarkt geworden, behorende bij de tien grootste veemarkten in Europa. En we zien hier dan ook de invloeden van buiten Nederland". Aan het woord is A. de Jong, in het dagelijks leven directeur van de Groenoordhallen en de Stadsge hoorzaal, maar ook voorzitter van de Europese Unie van Vee markten. Acht landen in de Eu ropese Gemeenschap hebben zich bij de unie aangesloten, die vorig jaar werd opgericht. Mor gen komen dertig veemarktdi recteuren naar Leiden om in de Stadsgehoorzaal deel te nemen aan het eerste congres van de unie. Behalve staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) ge ven nog een aantal deskundigen een inleiding. "Het eerste con gres moest in het land van de voorzitter' worden gehouden. Dan ben ik chauvinistisch ge noeg om voor Leiden te kiezen", aldus De Jong. Vleesberg Thema van het congres is de zoge naamde prijsnotering van vee en vlees. "Ieder land dat bij de EEG is aangesloten, meldt de prijsno tering, de gemiddelde prijs voor vee en vlees per land. In Neder land geven de drie grootste vee markten, Den Bosch, Utrecht en Leiden, die prijsnotering door. Op basis daarvan besluit de Eu ropese Commissie of ze interven tiemaatregelen neemt, oftewel vlees gaat opkopen. En dat slaan ze dan op in enorme koelhuizen. Laatst hebben ze vlees verkocht aan het Oostblok en ook aan Der de Wereldlanden. Maar er is nu ook al een vleesberg in Europa". Die prijsnotering is dus van groot belang. Niet alleen voor de EEG, maar ook voor boeren en hande laren en zelfs voor de consumen ten. Bóeren en handelaren willen weten waar de hoogste prijzen door Henny van Egmond voor het vee worden betaald. En voor de consumenten is het van belang dat de prijzen vergelijk baar zijn, zodat er sprake is van concurrentie. De veemarktdirecteuren willen dan ook vasthouden aan het hui dige systeem van prijsnoterin gen, al zal dat hier en daar verbe terd en overal gelijk moeten wor den. Een plan van de Europese Commissie om de prijsnoterin gen via slachthuizen te bepalen, wordt met kracht van de hand gewezen. De Europese Commis sie meende dat bepaling van de prijs in slachthuizen beter zou zijn. Speciale klassificeerders zouden dan de kwaliteit van het geslachte vlees beoordelen en aan de hand daarvan zou de prijs worden bepaald. "Die prijsstelling vechten wij aan. Het vee moet dan eerst worden geslacht en de prijs is dan niet meer actueel. Als wij een markt hebben, kunnen wij twee uur la ter de prijsnotering bekend ma ken. Bovendien is er geen sprake meer van vraag en aanbod, de concurrentie is weg. Als het dan in handen komt van grote slachterijen, dan gaan die de prijs bepalen", vertelt De Jong. En: "De wezenlijke functie van de veemarkt is de prijsvorming. De veemarkten worden in hun bestaan bedreigd als de prijsno teringen van de veemarkt niet meer als enige richtsnoer wor den gebruikt". Het congres van morgen is dan ook geheel gewijd aan deze prijsnote ring. De bedoeling is dat er een systeem komt dat beter is dan het huidige. De Europese Unie van Veemarktdirecteuren heeft daarvoor drie jaar de tijd, want zolang wordt het huidige sys teem in elk geval gehandhaafd, heeft de Europese Commissie besloten. Dubbele straf Maar de prijsnoteringen is niet het enige raakvlak van de veemarkt met het werk van de EEG. Neem alleen de superheffing op de veel te hoge melkproduktie, waartoe onlangs werd besloten door de landbouwministers. De Jong: "Direct na het bekend worden van het landbouwakkoord heb ben we meer aanvoer van vee ge had. Dat liep in twee weken op tot dertig procent meer vergele ken met dezelfde periode vorig jaar. Hartstikke leuk natuurlijk, want het betekent voor de Groenoordhallen meer inkom sten, maar ik zie de bui nu al han gen. In Nederland moeten 180.000 runderen afgestoten wor den om te komen tot zes zeven procent vermindering van de melkproduktie. We krijgen nu drachtige koeien op de markt die worden geslacht. En dat zijn er nogal veel. Zo krijgen we een dubbele straf. Minder koeien en minder kalveren. En dat heeft ook weer gevolgen voor allerlei aanverwante bedrijven, zoals za ken die voer leveren". De prijs van vlees heeft tot nu toe nog niet erg veel te lijden gehad van de grotere aanvoer. Alleen runderen van lagere kwaliteit zijn fors in prijs gedaald. Volgens De Jong zullen de gevolgen in de komende jaren nog veel groter worden. Niet alleen zullen de boeren fors in inkomen dalen, nu ze hun inkomstenbron verko- LEIDEN - De Prinses Beatrix speeltuin aan de Schubertlaan viert vrijdag en zaterdag feest. Niet alleen wordt vrijdagavond het nieuwe clubgebouw ge opend, ook bestaat de speeltuin vereniging twintig jaar. En dat wordt zaterdag gevierd. Omstreeks zeven uur zal morgen avond de nieuwe clubruimte worden geopend door wethou der P.H. Schoute. Daaraan voor af gaat een "vrolijke rondgang door de wijk" onder begeleiding van het fanfare en majorette korps Concordia. Zaterdag is er een feestprogramma voor de kinderen. Om tien uur treedt Edwin Rutten - beter be kend als Ome Willem - op. Daar na barst het discogeweld van de Veronica drive-in show los on derbroken door het damestrio Babe. Om half vier eindigt het kinderprogramma. Vanaf acht uur gaat het feest ver der met medewerking van het dansorkest de Runaway's. Kaar ten voor dat feest zijn in de Mah- lerstraat 1 te verkrijgen. ADVERTENTIE óók voor Europa 't kan nog tot 19.00 uur al vrolijk in de speeltuin. Op de achtergrond staat het Kinderen spelen ondanks het minder mo clubgebouw, dat zaterdag wordt geopend. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser moeten worden afgesloten voor het verkeer. Het uitstel van her stel van beide bruggen is even wel niet te vermijden omdat dit jaar een enorm tekort dreigt op de stadsvernieuwingsbegroting. Bovendien zal de komende jaren veel minder geld voor de stads vernieuwing naar Leiden toe vloeien dan de afgelopen tien jaar het geval was. Peters noemde de situatie "cata strofaal" maar zei nog niet pre cies te weten hoe groot de strop voor Leiden precies zal zijn. Het college van B en W is voorne mens actie te ondernemen om de staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, Brokx, duidelijk te maken hoe groot de terugval voor Leiden zal zijn. Volgens Peters is de situatie waarin Leiden verkeert uniek. Maar weinig steden in den lande zouden in een soortgelijke, slech te situatie verkeren. De wethouder zei ook van mening te zijn dat het onontkoombaar is Werkgevers en werknemers in de Raad voor de Arbeidsmarkt, een speciale SER-commissie, zijn eensgezind van mening dat de inspanningen ten behoeve van de stadsvernieuwing de komen de jaren verdubbeld moet wor den. Dat bleek gisteren in Den Haag tijdens de vaststelling van een advies over de stadsvernieu wing. Inval politie in studentenhuis 'met pover resultaat' LEIDEN - Zes agenten hebben vanmorgen om zes uur gepro beerd tien bewoners van een stu dentenhuis aan 't Rapenburg te arresteren voor onvoldane be keuringen. Na alle slaapkamers te hebben gecontroleerd en twin tig personen naar de naam te hebben gevraagd, bleek slechts één van de gezochte personen aanwezig te zijn. Hij betaalde on middellijk de vijftig gulden boe te, zodat een verblijf in een cel op het politiebureau hem bespaard bleef. Hoewel de politiewoord voerder het resultaat zeer pover noemde, meldde hij toch geluk kig te zijn met het 'leienaartje' en de twee verkeersborden die in het huis werden aangetroffen. LEIDEN - Bewoners van een flat gebouw aan de Burggravenlaan zijn vannacht uit hun slaap ge houden door een geluid wat leek op een op hol geslagen alarm. De politie die werd gewaarschuwd, stelde vast dat het uit een wo ning kwam waarvan de bewo ners niet thuis waren. De agen ten forceerden een raam in de hoop de inbreker op heterdaad te betrappen. Maar wat zij zagen was geen inbreker, geen alarm, maar een wekkerradio die een alarmerende toon voortbracht. RAMADAN In jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73 worden komende week weer Ramadan-activiteiten georgani seerd. Stats is woensdag, don derdag en vrijdag 's middags ge opend, met vrijdag een videomu- ziekmiddag. Het jongerencen trum is tevens 's avonds van 23.00 tot 2.00 uur open en heeft dan spelletjes, film en cultuur op het programma staan. Kierewiet (3) Jan Kiewiet de Jonge en zijn ma ten hebben het 'm gelapt. Op woensdag 4 juli treedt in de Groenoordhallen het Engelse fenomeen Joe Cocker op. Mits de bebaarde blues-bard zich natuurlijk aan de afspraken en aan zijn contract houdt. Maar dat zal wel loslopen nu de rebel uit Sheffield van harte beter schap heeft beloofd na de meest recente uitspatting tij dens zijn vasteland-tournee, die nu op haar eind loopt. Vorige week stapte Jan Kiewiet de Jonge ons redactielokaal binnen met de mededeling dat hij Joe Cocker naar Leiden zou halen. "Voor de lol. Gewoon om eens te kijken of dat lukt. Bij wijze van stunt dus", voeg de de Leidse rechtenstudent daar aan toe. Contracten kon hij nog niet laten zien, want die waren nog niet binnen. "Maar dat zit wel goed, want mijn vriend Johnny Dankmeyer kent iedereen in dat wereldje. Hij heeft namelijk nog een paar keer met Jimi Hendrix opgetreden". Uiteraard hielden wij een paar flinke slagen om onze armen, met als gevolg dat de voorver koop bij de VW, die inmid dels net als het Leidsch Dag blad rijkelijk van kaartjes was voorzien, werd stilgelegd. Maar die voorverkoop kan nu echt in alle hevigheid losbar sten, want gisteren hebben Johnny Dankmeyer, Frits Hubbeling en Jan Kiewiet de Jonge van het organisatiebu reau Fritsz concert de door het Cocker-management onderte kende contracten retour gekre gen. Ook heeft het drietal gis termiddag de definitieve huur overeenkomst met Groenoord- hallen-directeur André de Jong getekend. Dankmeyer en Hubbeling (Kie wiet de Jonge: "Ik doe voor de lol mee. Eerst m'n studie afma ken en dan zien we wel weer verder") hopen hun organisa tiebureautje met het vastleg gen van dc wereldact Cocker uit de anonimiteit te tillen. "Niet dat we de illusie hebben een tweede Mojo te worden, want dat lukt natuurlijk nooit. In die organisatie gaat zoveel geld om, daar wordt je gewoon duizelig van. Het is gewoon on ze bedoeling om naam te ma ken waardoor we in de toe komst wat vaker grote acts naar Nederland kunnen halen vloot museumstukken heb ben, wil de gemeente nog even de kat uit de boom kijken. Ambtenaren die zijn belast met de voorbereiding van het Galgemuseum hebben de schippers, die hun historisch waardevolle schouten aan de stadskant van het Galgewater willen afmeren, een proefjaar voorgesteld. René Verplancke legt uit waar om: "Er is gebleken dat een aantal bewoners nogal fanatiek tegen is. Nu kunnen we ge woon doorgaan met de inrich ting en eventuele bezwaar schriften afwachten. Maar stel dat de bezwaarmakende bewo ners straks een eventuele pro cedure verliezen, dan zal er al tijd sprake zijn van een vijandi ge relatie. Daarom lijkt het ons beter om in overleg met de be woners en de schippers een proeftijd van één, anderhalf of twee jaar in te stellen. Gewoon om eens met z'n allen te bekij ken wat het in de praktijk voorstelt". Nico Kleijn en Ron Marchand van de afdeling Leiden en om streken van de Vereniging tot behoud van het zeilend be- drijfsvaartuig kunnen Ver- planckes argumentatie wel volgen, maar zien weinig heil in een proeftijd: "Om te begin nen moeten er allerlei voorzie ningen worden getroffen, zoals stroomaansluitingen en water putten. Toch gauw een investe ring van 20.000 gulden. Maar daar is nooit een garantie voor te krijgen als het slechts om tij delijke voorzieningen gaat. Bo vendien zullen er maar weinig schippers geïnteresseerd zijn om naar Leiden te komen als de kans aanwezig is dat ze na een jaar weer moeten verdwij nen. Onder die voorwaarde geeft natuurlijk niemand een vaste ligplaats elders op. Nu kunnen ze bij de gemeente wel zeggen dat zo'n proefjaar ei genlijk alleen maar theorie is, maar het is natuurlijk geen ba sis voor het opzetten van een botenmuseum". Het zal duidelijk zijn. Leek de Galgenvloot al met volle kracht naar Leiden op te sto men, in werkelijkheid ligt de bedrijfs-Armada ergens ver buiten de stad voor anker. Om met Kleijn en Marchand te spreken: "Er zal nog een hele harde noot moeten worden ge kraakt voor het botenmuseum er werkelijk komt". J.V. en dari het liefst naar Leiden. King Crimson staat nu num mer één op ons verlanglijstje". "En Oscar Peterson twee", haast Kiewiet de Jonge zich te zeg gen. "Wanneer we die willen halen? Weet ik niet. Een keer. Ik heb de tijd. Tenminste, die man zal toch nog wel tien jaar leven?" Het Fritsz-trio wil dat er dus weer vaker popconcerten in de Groenoordhallen worden ge houden. Het aloude euvel, de gebrekkige akoestiek van deze concertstal, is volgens hen makkelijk te verhelpen. "Met doeken en gordijnen is echt een heleboel te doen. Wat dat betreft zullen wij voortbordu ren op de maatregelen die de Golden Earring neemt voor het concert van 23 juni". Wat Dankmeyer, Hubbeling en Kiewiet de Jonge betreft, kan er dus niets meer fout gaan. En nu maar hopen dat Joe Cocker Leiden kan vinden. Maar dat moet hem met een beetje hulp van een paar naaste vrienden toch wel lukken. Net als het Kiewiet de Jonge 'with a little help from his friends' is gelukt om de 40-jarige muzikant con tractueel vast te leggen. J.V. Galgemuseum (9) Ambtenaar Cees de Mooy merk te vorige week in deze rubriek op dat de inrichting van het Galgemuseum nog slechts een kwestie van tijd is. "Er moet al leen nog een aantal klippen worden omzeild", zo deelde hij ons optimistisch mee. Maar hij vergat er bij te zeggen dat één van die klippen reusachtige af metingen kent. Kennelijk geschrokken van de ernstige bezwaren die enkele bewoners van het Kort Galge water tegen de komst van een SS» Frits Hubbeling, Jan Kiewiet de Jonge en Johnnie Dankmeyer van links naar rechts): "We hebben niet de illusie een tweede Mojo te wor den, maar we willen wel naam maken". ifoto Holvast) Unie-voorzitter De Jong: "Prijsvorming is de wezenlijke functie van de veemarkt. (foto Holvast) pen, maar ook zal er een tekort aan slachtvee komen. "Ik ver wacht dat we in 1984 en 1985 een zodanig tekort aan slachtvee hebben dat we zelfs moeten gaan invoeren". Dat tekort zal dan ook z'n weerslag hebben op de in komsten van de veemarkt in de Groenoordhallen: "Hoe meer vee, hoe meer inkomsten en an dersom". Gat De Jong bekritiseert het land bouwakkoord overigens niet. "Iedere leek kon zien dat er wat moest gebeuren nu de EEG al een boterberg, een melkberg en een vleesberg had. Dit kon niet tot in het einde worden doorge voerd. En dit is er uitgekomen", constateert hij. Ook andere Euro pese zaken raken de Nederland se veemarkten. "Dat kunnen grenssluitingen zijn, maar ook een Franse franc die gaat zwe ven. Dan ligt de hele schapen- handel op z'n gat", aldus De Jong. Door de EEG-maatregelen gaan de veemarkten de komende jaren een moeilijke tijd tegemoet. En via die omweg komt De Jong weer bij de prijsnoteringen. In de laatste jaren is veel vee direct aan de slachterijen verkocht. "Het is erg belangrijk dat wij de han delsstromen, die zich van de markt hebben afgewend, weer terug winnen. Daarom moeten de prijzen goed bekend en zo ob jectief mogelijk zijn. Dan kan een handelaar zien dat de prijzen op een bepaald moment op de markt hoger is. Het is dan wel erg belangrijk dat de kosten van de veemarkt niet de pan uit rij zen. Het is ieder jaar weer een heel gevecht met B en W van Lei den, die elk jaar een verhoging van de markttarieven willen. Maar dat moeten we niet doen, want dan prijzen we ons de markt uit. Als het aan mij ligt, komt er geen tariefsverhoging tot 1987".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3