'Ineens werd ik tot hoog in de lucht meegenomen' Veehouders kunnen niet zonder samenwerking EG Leiderdorper vecht triest ontslag aan J- Drie generaties eeuw lang schilder JuZCffl Warmonders lopen warm voor Sahel Wethouder blikt terug bij Haaswijk- expositie Stad en rand DONDERDAG 14 JUNI1984 Boeren raadplegen hun portemonnee STREEK Als er één groep van de Nederlandse be roepsbevolking is die te maken heeft met maatrege len in Europees verband, dan zijn het de veehouders wel. In deze streek zijn de producenten van melk en boter rijkelijk aanwezig. Rondom Leiden zijn de polders bezaaid met melk koeien. Vandaag worden in een aantal Europese landen verkiezingen gehouden voor het Europees parle ment. We peilden de stem ming onder een aantal vee houders in deze streek. De vraag die vandaag waar schijnlijk het meest is gesteld, luidt: "Ben jij nog gaan stem- Opinie-peilingen hebben aange toond dat het percentage Ne derlanders dat vandaag naar de stembus gaat, vrij laag zal zijn. Onder de veehouders is de animo navenant om de boerde rij te verlaten voor een gang naar het stemlokaal. "Ik zie het niet zitten", zegt de Ter Aarse veehouder T. Cats. Hij houdt de ontwikkelingen op Europees (landbouw)ni- veau wel bij. "Het is tenslotte je brood", meent Cats. Ondanks zijn mening dat "wat in Straatsburg gebeurt een geldverslindende bezigheid is" gaat de Zoeterwoudse veehou der C. van der Sluis vandaag stemmen. Hij stemt op de WD omdat hij een liberaal in hart en nieren is. Tevens vindt Van der Sluis dat de WD ook in de Nederlandse politiek veel voor de boeren doet. Overigens heeft de katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) in het bondsorgaan een aanmoediging gedaan om aan de verkiezingen deel te nemen. Voorzitter P.J. Verhoef, tevens burgemeester van Ter Aar, ver klaart waarom dat is gedaan: "Het is een bekend gegeven dat juist de land- en tuinbouw wers belang hebben bij de Eu ropese samenwerking". In Brussel komen regelmatig de tien ministers van landbouw bijeen om te praten over de ve le moeilijkheden die de land bouw in Europa kent. Onlangs werd besloten de over- produktie van melk en boter aan te pakken. Het 'melkmeer' en de 'boterberg' moeten ver dwijnen. Daarvoor is de zoge naamde 'superheffing' in het leven geroepen. Deze maatre gel is gericht op kunstmatige produktiebeheersing. Elk land mag voortaan een be paalde hoeveelheid melk pro duceren. Dit wordt verdeeld per boer die dus een bepaald aantal liters melk per jaar (vrij van heffing) mag produceren. Voor elke liter die hij daarbo ven produceert moet hij 56 cent heffing betalen. Uitvloeisel van de superheffing is dat onder meer Nederland minder melk mag produceren. Vrij achtergebleven landbouw- landen als Ierland en Luxem burg daarentegen mogen meer melk gaan produceren. De meeste boeren in de regio zijn in principe over deze superhef fing wel te spreken. Bij de uit voering ervan zetten ze echter vraagtekens. "Nederland is het kind van de re kening", zegt de Zoeterwoudse veehouder C. van der Sluis wiens bedrijf aan de Weipoort- seweg is gevestigd. "Natuur lijk moeten die overschotten worden ingedamd, maar in een overgeorganiseerd land als Ne derland voel je des te harder de gevolgen van zo'n maatregel. Hier weten ze tot op tien jaar terug wat je hebt geprodu ceerd. In een land als Grieken land en zelfs België is de orga nisatie al een stuk minder". Veehouder Cats uit Ter Aar: "Als we niet in de EG zouden zitten, zou ik maar een kwartje i melk krijgen. Nu vang ik drie kwartjes. Dan zal er toch wel iets positiefs in die EG zitten". Onoverkomelijk LTB-voorzitter Verhoef meent dat de invoering van de super heffing geleidelijker had moe ten verlopen. Hij vindt de ge volgen van de superheffing "onoverkomelijk" voor de landbouwers in Nederland. Verhoef: "De bezuinigingen van de Europese gemeenschap worden nu afgewenteld op de land- en tuinbouwers. Het ef fect van het Brusselse prijsbe leid staat in geen enkele ver houding tot de mate waarin an dere groepen moeten inleve ren". Ter illustratie noemt Verhoef het inleveren van de ambtenaren waartegen vorig jaar december op grote schaal werd geprotes teerd. "Dat ging destijds om drie procent. Zonder een de magoog te zijn, wil ik stellen dat het bij de boeren om een daling van het inkomen gaat die misschien wel tien tot twin tig keer zo hoog is". Ondanks deze kritische geluiden zijn de meeste ondervraagde boeren positief over de samen werking tussen de EG-lidsta- ten. "Wanneer Nederland al leen was blijven staan, dan zouden we nu nog verder van huis zijn geweest", is de teneur van hun verhaal. De Ter Aarse boer Cats tot slot gelooft dat het goed is dat Ne derland in de EG zit. Hij raad pleegt voor deze stelling vooral zijn portemonnee: "Wanneer we niet in de EG zouden zitten, zou ik de melkprijs krijgen die op de wereldmarkt wordt be taald. Die prijs is maar twintig cent tot een kwartje per liter. Nu vang ik voor een liter melk drie kwartjes. Dan zal er toch wel iets positiefs in die EG zit ten". Rustig en beheerst hanteren de schilders Jan van Gent (onder) en diens zoon Jan (boven) de kwast. Angstige avonturen, hoog in de lucht hangend aan de wieken van de Zwetmolen, hebben hen nooit van de ladder kunnen verdrijven. (foto Holvast) ZOETERWOUDE Drie gene raties in Zoeterwoude heb ben zich een eeuw lang bezig gehouden met verfraaiing, kleuring én bescherming. Want die drie elementen staan hoog in het vaandel van de Van Gents, die de zorg over heel wat gebouwen in en om Zoeterwoude op hun naam hebben staan. Zoon mede-oprichter moet wasserij verlaten DEN HAAG/LEIDERDORP - „Zijn levensvervulling is ver loren gegaan met zijn drei gend ontslag en de huidige schorsing uit zijn werk", zo vocht gisteren de raadsman van Leiderdorper C. Kriek het ontslag van zijn cliënt in Den Haag in een kort geding aan. De Leiderdorper is onlangs ontsla gen door het Koudekerkse was serijbedrijf Clean Lease Rand stad BV, die de vroegere Leider- dorpse wasserij Nooitgedacht heeft overgenomen. Het ontslag was voor de 27-jarige Leiderdor per bijzonder schraal, omdat zijn vader eens mede-eigenaar van Nooitgedacht is geweest. Hij was als het ware met het bedrijf opge groeid en er bijna vanzelfspre kend in 1977 in dienst getreden. Aanvankelijk als droger, maar la ter als assistent-bedrijfsleider onder zijn vader. Toen het bedrijf in 1982 failliet ging werd hel overgenomen door Clean Lease Randstad BV, een wasserij die tevens een vestiging heeft in Wormerveer. Alle perso neelsleden, alsmede vader en zoon Kriek, konden hun banen en posities daarbij behouden. De directie van Clean Lease Rand stad BV kwam er echter al gauw achter, dat het familiebedrijf een voortvarender leiding nodig had. En aangezien Kriek jr. volgens haar verklaring gisteren voor de rechter zelfs geen cursussen wil de volgen op het gebied van be drijfsbeheer en ook een nieuwe opzet niet van harte ondersteun de, werd ontslag aangevraagd. Om hem ter wille te zijn was bij het arbeidsbureau opgegeven dat omzetdaling de reden voor het ontslag was. Die ontslagaan vraag is overigens nog in behan deling en wordt evenzeer door Kriek jr. aangevochten. De nieuwe bedrijfseigenaar heeft in afwachting van de uiteindelij ke beslissing hierover door het arbeidsbureau Kriek jr. ge schorst omdat volgens de direc tie moeilijkheden zijn te ver wachten indien hij nog langer as sistent-bedrijfsleider zou zijn. In het bijzonder omdat inmiddels een nieuwe bedrijfsleider is be noemd. Met Kriek sr. is overeen gekomen dat hij binnenkort ge bruik zal maken van de VUT-re- geling, dus dat ook hij het bedrijf in Koudekerk zal verlaten. der over. Nu, een eeuw later, voert zijn kleinzoon het beheer over hetzelfde bedrijf. Het begon destijds allemaal op Wa tertje 16 in Zoeterwoude, een echt schildersadres. Lang voor dat de eerste generatie Van Gent hetbedrijf "overnam zwaaiden kwastvasthouders hier de scep ter. Vier jaar nadat de naam van Van Gent boven de deur was ko men te hangen verhuisde eige naar Jan in 1888 met schildersbe drijf en al naar de Dorpsstraat nummer 9. Daar zetelt het bedrijf vandaag de dag nog steeds, maar dat is zo ongeveer het enige dat bleef zoals het was. Want vroeger ging het allemaal wel even an ders, zo schildert Jan, de huidige eigenaar en kleinzoon van Jan de eerste. "Tegenwoordig komt de verf rechtstreeks uit de fabriek, maar mijn grootvader maakte zelf verf in de werkplaats. Omdat ons werk toen sterk seizoenge bonden was, maakten we die verf in het najaar. De droge verfpoeder haalden we uit de houten verftonnen van zolder en we mengden het met een bind middel, bijvoorbeeld lijnolie. De verf werd mooi vloeiend doordat mijn grootvader de ruwe verf met een wrijfsteen op een mar meren plaat wreef. Later kwam de gietijzeren verfmolen. Hier door ging het sneller, maar het bleef zwaar werk". Wiek Als twaalfjarige knul kwam zoon Theo als schildersleerling in de zaak: de tweede generatie deed haar intrede. Diep bewogen ver- Open podium Jongeren die een instrument be spelen en niet schromen om hun kunnen aan anderen te tonen kunnen vanavond in de Voor- schotense Lindehoeve terecht. Daar wordt een 'open podium' gehouden. Aanvang negen uur in het onderkomen aan het Bur gemeester van der Haarplein. Daar is morgenavond en zon dagmiddag ook disco. Kindertheater De 83-jarige Mallemoe is ontsnapt uit het rusthuis. Ze rijdt rond in een rolstoel, die ze laat duwen door Douwe. Samen ontdekken ze een mysterieuze toren. Hoe dit verhaal afloopt kunnen kin- deren vanaf zes jaar zaterdag- J-iCIltClOOp middag zien en horen in de Lei- derdorpse Muzenhof. Deze kin dervoorstelling van theater Poppekeet begint om half drie. tot twaalf jaar dansen op de klanken van volks- en kinder liedjes. Vanaf kwart over acht kunnen de liefhebbers boven de twaalf jaar in de Muzenhof te recht. Fancy-fair Jongens en meisjes van het Wasse- naarse internaat 'Maritima' gaan een grootscheepse inzame lingsactie houden om een vakantie in Oostenrijk te kun nen bekostigen. Zaterdag orga niseren de zwakbegaafde jonge ren van elf tot vijf uur een fan cy-fair op het terrein van het in ternaat aan de Papeweg 2 in Wassenaar. Vanaf 2 juli gaan zij huis aan huis bouwstenen ver kopen. In totaal heeft het inter naat, dat wordt bewoond door 24 jongeren, 5000 gulden nodig. Inlichtingen over de actie: tele foon 01751-19215. Volksdansinstuif In de Leiderdorpse Muzenhof worden vrijdag de laatste volksdansinstuiven van dit sei zoen gehouden. Van zeven tot acht uur kan de jeugd van zeven De Vereniging Noord-Hofland in Voorschoten organiseert zater dag wederom een 'Lenteloop 1984'. Er zijn drie afstanden: drie, zes en negen kilometer. Liefhebbers kunnen zich zaterdag vanaf één uur inschrijven in buurthuis 'Het Arsenaal' aan de Leidse- weg 440. De start is om twee uur. WARMOND - Inwoners van War mond lopen (zich) warm voor Opper-Volta. Onder dat motto wordt morgenavond de tweede prestatieloop gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan een project in Opper-Volta, één van de Sahel-landen. De Kom missie Ontwikkelingssamenwer king Warmond, organisator van de trimloop, wil de bouw van een praktijkruimte aan een lagere school in het dorp Dédougou fi nancieel steunen. "Door zo'n praktijkruimte kunnen meer mensen daar een opleiding krij gen. En dat helpt weer mee aan het streven om de inwoners zo veel mogelijk in hun eigen on derhoud te laten voorzien", zo vertelt Jan van Leeuwen, één van de organisatoren van de trimloop, erover. De Kommissie Ontwikkelingssa menwerking is in Warmond al zo'n drie jaar bezig met allerhan de acties voor Opper-Volta. Zo werd met de trimloop vorig jaar 1700 gulden opgehaald. En het aardige is volgens Jan van Leeu wen dat het middels acties bin nengehaalde bedrag wordt ver dubbeld door de gemeente War mond. Een kleine 500 lopers trok de trim loop vorig jaar. De organisatie hoopt dit aantal morgen ook 'warm' te krijgen. Start en finish van de trimloop vinden plaats aan het pleintje bij de pomp. In schrijven is daar mogelijk vanaf kwart over zes, of van tevoren bij de adressen Endepoellaan 10 of Wassenaarstraat 24. Er zijn af standen van vier, acht en zestien kilometer. Wethouder L. Dalhuisen zal klok slag zeven uur 's avonds het startsein geven voor de acht- en zestien kilometerloop. Daarna is het de beurt aan de lopers van de vier kilometer. Er is ook gedacht aan degenen die het liever wat rustiger aan doen: zij kunnen de route wandelend in plaats van rennend afleggen. Het belooft al met al een sfeervol gebeuren te worden, zo vertelt Jan van Leeuwen. Er is volop muziek (van 'De Bierkouwers"), er komt een terras en zowel gale rie De Pomp als Het Oude Raad huis zullen komende vrijdag avond geopend zijn. telt hij over één van de vele ge beurtenissen uit die tijd. "Mijn vader en ik waren eens het sche prad van de Zwetmolen aan het teren", begint hij aarzelend. "Va der zou het teerwerk doen en ik moest de wieken draaien zodat telkens een ander deel van het rad kon worden geverfd. Ineens bleef ik met mijn schilderskiel aan de wiek hangen en ik werd tot hoog in de lucht meegeno men. Ik heb daar een kwartier gehangen. Toen merkte mijn va der het pas". In 1937 nam Theo uiteindelijk het bedrijf van zijn vader over. Na de magere crisis- en oorlogsjaren" kwam er weer schot in de zaak. In de Zoeterwoudse Zuidbuurt zette Theo een autospuitinrich- ting op waar voornamelijk vrachtwagens van de carrosse- riefabriek Deckers werden ge spoten. De werkplaats werd 16 jaar geleden opgeheven. Deckers had toen inmiddels al jaren een eigen spuitinrichting.' Het was echter niet zo'n klap voor de schilders: vier jaar voor het opheffen van de spuiterij was na melijk de grote wens van Theo in vervulling gegaan. In het pandje aan de dorpsstraat had hij een doe-het-zelf winkel geopend. Zoon Jan, die in 1955 in het bedrijf was gekomen, nam het geheel in 1968 over. Vanaf dat moment sleepte hij heel wat opdrachten weg bij de Rijksdienst Monu mentenzorg. Bij de klussen voor de dienst komt veel vakman schap kijken. "Het zoeken en passen van de kleuren is een kunst apart. In de loop der jaren heb ik veel kleuren die vroeger werden gebruikt nagemengd en vastgelegd in een boekwerk", vertelt Jan, die zich voorname lijk nog met de administratie be zighoudt. Het schildersbedrijf Van Gent viert zijn 100-jarig bestaan van daag. Personeel, vrienden en be kenden gaan het verleden nog eens blootschuren. In de werk plaats aan de Dorpstraat hangen namelijk allerlei foto's van het Zoeterwoudse bedrijf. Foto's die een prachtig beeld geven van honderd jaar omgaan met de kwast. WOUDA BOUWMAN DONDERDAG Leiden Stadhuisplein - Straatvoetbaltoemooi voor club- en buurthuisbezoekers, 18.30-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Glut' van Thomas Koerffer, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Trouble with Harry' van Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Vanaf Antoniuskerk - Vijf Meiplein, avond fietsvierdaagse, 18-19 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein 8, open podium, 21 uur. VRIJDAG Speeltuin Vereniging Morskwartier - Lage Morsweg 14a, soos van gehandi capten, 10-15 uur, tel. 02522-14797. Repelsteel - Breestraat, Frans vegeta risch eten, 17.30-19.30 uur. Oegstgeest Camphuys, Rhijngeesterstraatweg 43, expositie Haaswijk-woningen tot 21 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen /an 11 juni tot 15 juni door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, Burgerlijke stand D. d.v. G.J. van Benten-Parinussa, Linda d.v. J. Bol-van Duijn, Anne M. d.v. J.M. de Ruyter-Lekkerkerker, Paul W. z.v. L.F.J.M. Haase-ten Horn, Kirsten M. d.v. G. Hulst-Hagg, Fleur M. d.v. J.A. Moesker-van Ooij. Gehuwd: S.R. Boendermaker met M.M. Gerring, R.J.A. Frijters met E. Splin ter. Overleden: A.J. de Jong e.v. van der Krogt, (76), J.A.A. Simonis (75), G.M. Opdebeeck wv Grupstra (90), H.E. de Jong, (67), H. de Vries e.v. Reedijk (57), P.A. Kloosterman (78), C.A. Velt- man (88), A. Middelkamp w.v. Trelker (82), E.C. Wessels (80). Motorrijder over de kop OEGSTGEEST - Een 20-jarige mo torrijder uit Sassenheim is gis termiddag over de kop geslagen op de Oegstgeester Haarlemmer- straatweg. Met een gecompliceerde been breuk moest hij worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis iij Leiden. De man maakte een koprol door dat in een bocht van de straat weg zand lag. In zijn val raakte de motorrijder een verkeersbord en twee boompjes. OEGSTGEEST - Op 5 juni 1981 verrezen ip de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk de eerste acht woningen. Nu, drie jaar later, zal het moment bin nenkort daar zjjn dat de 500-ste woning'wordt opgeleverd. Of de Oegstgeestenaren nu tevreden kunnen terugblikken? "Niet weinigen in onze gemeente zullen met die vraag moeite heb ben", zo verkondigde de Oegst geester wethouder Th.L. van Ha zel gistermiddag tijdens de ope ning van de woonexpositie 'Haaswijk - deelplan V'. "Er is overal mooi en goed gebouwd", aldus de wethouder, "maar is er ook niet de vrees dat' ,ve tot nu toe geen kans hebben gezien dat beetje extra te leveren, waardoor Oegstgeest Oegstgeest is gewor den?" Van Hazel haastte zich te vertellen dat hij niemand een verwijt wil maken. Er zijn toch voldoende redenen om tevreden terug te kijken, zo gaf hij zelf alvast het antwoord op de vraag die hij even daarvoor in zijn toespraak had gesteld. De door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten georganiseer de expositie geeft een beeld van de inmiddels ontwikkelde eerste fase van deelplan 5, zo'n honderd woningen, die nu te koop wor den aangeboden. Daarvan zitten 72 in de vrije sector. De koop sommen van deze woningen va riëren van 135.000 tot 163.100 gul den. De expositie is vanavond nog tot negen uur te bezichtigen in het Camphuys, Rhijngeesterstraat weg 43. LEI DSC H -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Per post f 85.50 Maandabonnement 21,21 2300 AB LEIDEN Geen kranl ontvangen lel 071-123143 lussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uui Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt lengmg P J de Tombe (sport) Abonner Restitutie antsgelden bi| is niet toegestaan (randgem P C Rosier (radio, televis Redactie stad e neenter 144941, Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairi Mexi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2