'Rode Kruis moet nog duidelijker profiel krijgen' Paus zal logeren in Amersfoort Herrema Nieuwe algemeen directeur dr. Tiede Scheveningen in de schaduw van grootste vlieger ter wereld DONDERDAG 14 JUNI1984 Varia PAGINA 17 geheel op contributies, nala tenschappen en de opbrengst van de jaarlijkse collecte. De laatste jaren bracht die collecte telkens zo'n tien miljoen gul den op. Dit jaar gokken we op veertien miljoen. Vandaar ook de slagzin: 'Met 14 miljoen mensen zijn we toch goed voor 14 miljoen gulden?' Glimla chend: "Misschien moeten we die slagzin volgend jaar uit breiden met: 'Goed voor min stens 14 miljoen gulden „Overigens is het nog aardig op te merken, dat tijdens het on derzoek, waar ik het zojuist over had, ook werd gevraagd op welke liefdadigheidsinstel lingen de mensen zouden be zuinigen als ze minder in de portemonnee zouden hebben dan nu het geval is. In alle ge vallen werd het Rode Kruis steeds als laatste genoemd". „Het is ook hartverwarmend te zien hoe de mensen zich tij dens die inzamelingsactie in spannen. Hoe toegewijd en en thousiast ze de collecte gestal te hebben gegeven. Er is onder onze 35.000 vrijwilligers een vi taliteit aanwezig waarvan je dan ook gebruik moet kunnen maken. Nu en zeker ook in de toekomst". Winnen - Ziet u uw nieuwe functie als een uitdaging? „Dat vraagt iedereen", reageert Herrema met licht opgetrok ken wenkbrauwen. „Ach, uit daging. Ik heb altijd een doel in mijn leven nodig. En dat doel wil ik ook altijd bereiken. Ja, in die zin zou je van een uit daging kunnen spreken. En ik ben een moeilijke tegenstan der. Vroeger sportte ik veel. Als ik dan eenmaal bezig was, gaf ik ook niet op. Dat heb ik in mijn werk ook nooit gedaan. Altijd datgene willen bereiken wat me voor ogen stond. Ik ge neer me ook niet om te win nen. Want spelen zogenaamd om de lol, vind ik onzin. Je speelt om te winnen. Niet om de lol. Als dat laatste erbij komt, is dat natuurlijk wel leuk meegenomen. Maar meer ook niet". „Wat mensen bijvoorbeeld ook nooit tegen me moeten zeggen, is: dat kun je toch niet. Want dan denk ik altijd: dat wil ik dan nog wel eens zien. Ik ben namelijk best wel eigenge reid". - Mensen, die u goed kennen, noe men u een sociaal-bewogen man. Dat blijkt ook wel uit uw activiteiten op maatschappe lijk- en sociaal gebied in het verleden. „Toch zou ik het niet helemaal zo willen noemen. Ik weet nooit goed wat ik met een dergelijke opmerking moet. Ik ben wel geïnteresseerd in mensen. Ik geloof, dat mijn verdiensten, zo die er al zijn, meer op het organisatorische vlak liggen. In het verleden heb ik me ook onder meer intensief bezig ge houden met voogdij. Maar dan achter de schermen. Ik heb na tuurlijk wel eens een voogdij- kindje gezien; daar niet van. In de eerste instantie echter gun ik de mensen een goede orga nisatie. Daar heb ik me met na me dan ook altijd voor ingezet. Dat is wat anders dan met de mensen zelf in de verzorgende sfeer bezig zijn". - Het valt op, dat uw nieuwe werkkamer zo statig en af stand scheppend aan doet. Ter wijl u altijd naar voren bent gekomen als iemand, die daar van juist niet is gecharmeerd. „Dat is ook zo. Ik kan er ook niet goed tegen, dat de deur van mijn werkkamer dicht zit. Die moet letterlijk en figuurlijk al tijd open staan. Iedereen moet bij me binnen kunnen en dur ven lopen. Graag loop ik zelf ook bij mensen tijdens hun werkzaamheden binnen. Dan zie je ook een heleboel meer dan wanneer je aangekondigd binnen komt wandelen". Hij maakt een ietwat onrustige indruk. Zit onophoude lijk te draaien op zijn stoel, spelend met zijn bril. „Dat komt, omdat ik van nature over-actief ben. Ik kan letterlijk niet stil zitten. Eigenlijk ben ik ook heel di rect. Ik praat nu wel met u, maar ik zou liever alleen maar met ja en nee willen antwoorden op uw vragen". Dr. Tiede Herrema, voormalig Akzo-topman en sinds een week algemeen directeur van het Nederlandse Rode Kruis. Een kleur, waar hij - bij wijze van spreken - nog aan zal moe ten wennen, „want in principe ken ik maar twee kleuren. Zwart en wit. In die kleurscha kering denk ik ook altijd. Grijs is in elk geval een kleur, waar ik niet zo van hou". Vier maanden geleden nam de 63-jarige Herrema afscheid van de industriële multinational Akzo om in dienst te treden van het Rode Kruis; de multi- natonal in menslievendheid. „Ik ben vier maanden gepen sioneerd geweest. Op zich be viel me dat erg goed, maar ik was alleen maar actief met vrij blijvende zaken. Ik wou, dat ik weer wat moest doen, dacht ik in die periode wel eens. Met de nadruk op 'moest'. Ook al, om dat ik me nog heel flexibel en nog lang geen 63 voel". - Toch zal die stap van het be drijfsleven via een korte rust naar een functie op het maat schappelijk terrein een hele omschakeling zijn. Nee", vindt Herrema. „Helemaal niet. Elke organisatie, om het even of het nu in het bedrijfs- of in het verenigingsleven is, kent duidelijk geformuleerde doelstellingen. Het gaat erom die te verwezenlijken. Samen met een groep medewerkers. Of je nu een produkt maakt cf verkoopt; je moet je doelstel lingen trachten waar te maken. Dat geldt voor zowel profit- als voor non-profit-organisaties. Die zitten allemaal met dezelf de problematiek. Met elkaar het beoogde doel bereiken". door Rob Hirdes - Uw visie verloochent in elk ge val uw afkomst uit het bedrijfs leven niet. „Dat kan ook niet anders. Je zult alles zakelijk moeten aanpak ken. Het js een wijdverbreide misvatting als zou je sociaal maatschappelijke activiteiten niet zakelijk moeten benade ren. Dat is namelijk pure reali teit. Als je dat niet doet, steek je als een struisvogel je hoofd in het zand. Daarbij moet je niet vergeten, dat elke organi satie - zowel een -commerciële als een niet-commerciële - met dezelfde kernproblemen kampt. Stijgende kosten tegen dalende of in het gunstigste ge val gelijkblijvende inkomsten. Desondanks zul je jezelf in staat moeten stellen datgene wat je voor ogen staat, goed te doen. Daarbij spelen financiële aspecten een duidelijke rol". Wazig idee „Het Rode Kruis zal zich nog duidelijker dan voorheen moe ten profileren. Er komen steeds meer van d-e, laat ik ze Oud-Akzo-topman dr. Tiede Herrema is sinds een week al gemeen directeur van het Ne derlandse Rode Kruis. Hij be kleedde binnen deze organisa tie niet eerder een functie, maar was tot nu toe slechts „gewoon lid". Herrema kreeg in het najaar van 1975 wereldwijde bekend heid toen hij in Ierland werd ontvoerd door twee IRA-ter- roristen en meer dan een maand als gijzelaar werd vastgehouden. Hij was in het Ierse Limerick directeur van de Akzo-dochter Ferenka Ltd. Na afloop van de gijzelingsaf faire - hij en zijn echtgenote werden benoemd tot erebur gers van Ierland - keerde hij terug naar Nederland om di verse andere posten binnen de Akzo-top te vervullen. Afgezien van zijn dagelijkse werkzaamheden is Herrema altijd actief geweest op so ciaal-maatschappelijk ge bied. Zo was hij onder meer voorzitter van Het Dorp in Arnhem, alsmede bestuurslid van het Sociaal Pedagogisch Centrum in dezelfde stad. Zijn belangstelling richt zich met name op sociaal-economi sche- en maatschappelijke problemen. Herrema promo veerde destijds aan de katho lieke universiteit van Nijme gen op een proefschrift „Over revalidatie". Dat was geba seerd op een door hem inge steld onderzoek naar de reva lidatie van door een bedrijfs ongeval getroffen arbeiders. Herrema: "Je zult alles zakelijk moeten aanpakken". medisch-sociale clubs n, die een beroep op de Nederlandse bevolking doen via collectes. De concurrentie neemt toe. Onlangs hoorde ik voor het eerst van mijn leven van de leverstichting. Wil je je partijtje mee blijven spelen, dan zul je je produkten goed moeten weten te verkopen. En in dat kader valt het Rode Kruis een beetje in een moeilij ke categorie. De. mensen heb ben daar een wazig idee over. Weten eigenlijk niet precies wat dat Rode Kruis nu wel pre cies doet". - Dat meer profiel geven aan het Rode Kruis naar de burgerij toe, ziet u als een van de eerste prioriteiten? „Inderdaad", beaamt Herrema. „Ook wij hebben een produkt te slijten op een markt waar de concurrentie haar produkten eveneens tracht kwijt te raken. Hun goed recht uiteraard. Maar daarbij moet je je wel rea liseren, dat je die markt uit vliegt als de mensen je produkt niet kennen". „Kijk, bij de Hartstichting ligt dat heel eenvoudig. Die houdt zich bezig met het hart. De nierstichting met nieren en het KWF met kankerbestrijding. Die stichtingen hebben het au tomatische voordeel van hun eenvoud. Maar wat doet het Rode Kruis? Eigenlijk te veel om op te - Met andere woorden; het Rode Kruis kent het nadeel van zijn uitgebreidheid. Herrema knikt bevestigend. „Zo als ik al zei; het Rode Kruis komt qua beeldvorming een beetje wazig over. Binnenland se onderzoekingen hebben aangetoond, dat mensen het Rode Kruis in de eerste plaats zien in het kader van buiten landse hulp. Als het gaat om hulp aan slachtoffers van oor logsgeweld of natuurrampen. Als een soort verlengarm voor waar ze zelf niet kunnen ko men. Dan komt er een hele tijd niets en vervolgens wordt het Rode Kruis genoemd in com binatie met de Henry Dunant, bloeddonoren en de hulpbord jes langs de wegen. Maar daar houdt hun kennis volgens dat onderzoek wel zo'n beetje op". - Uw streven als algemeen direc teur zal er dus duidelijk op zijn gericht het Rode Kruis dichter bij de mensen te brengen. „Uitgaande van het feit, dat het leeuwedeel van het werk zich binnen onze eigen landsgren zen afspeelt, is dat inderdaad een eerste vereiste. Want het Rode Kruis is er ook bij u om de hoek". Psychologische hob bel „De vertrouwde naam, die het Rode Kruis door de jaren heen heeft weten op te bouwen en te behouden, is zowel het sterk ste- als het zwakste punt. De mensen denken al gauw; het Rode Kruis, dat zit dus wel goed. En hoeven dan ook ver der niets meer te weten. Zijn verder niet meer geïnteres seerd. En aldus word je een beetje ongrijpbaar. Daarom moeten we proberen over die psychologische hobbel heen te komen. De mensen het gevoel geven, dat het Rode Kruis daadwerkelijk van en voor hen is". „Eigenlijk zijn de binnenlandse activiteiten teveel om in kort bestek op te noemen. Vijfhon derdduizend mensen geven bijvoorbeeld periodiek hun bloed af voor transfusies. Meer dan twaalfduizend welfare vrijwilligsters bezoeken weke lijks 35.000 zieken thuis en in tehuizen. Het Jeugd Rode Kruis is werkzaam voor hulp behoevenden. Organiseert sportinstuiven voor gehandi capte jongeren, knapt kar weitjes op. Thuis of in zieken huizen. De telefooncirkels hel pen chronische zieken en be jaarden uit hun isolement en brengen hen in contact met lot genoten. En ga zo maar door. Hulpverlening in de ruimste zin van het woord is ons pa rool. Bovendien discrimineert het Rode Kruis niet, maar ver leent het hulp op neutrale wij ze. Vraagt niet naar afkomst, religie of hoe mensen in de problemen zijn gekomen". - Ondanks het wazig idee dat mensen volgens uw zeggen van het Rode Kruis hebben, wordt toch altijd met gulle hatid gege ven voor de nationale collecte. „Dat valt niet te ontkennen. Het Rode Kruis werkt zonder sub sidies, maar drijft financieel 's Werelds grootste vlieger. foto gpdi SCHEVENINGEN (GPD) - Als het weer meewerkt, zal het komende weekeinde de grootste vlieger ter wereld de badplaats Scheveningen in de schaduw zetten. Een ploeg van zeventig mensen doet dan een po ging deze vlieger van 550 vierkante meter, gevormd uit 2500 meter nylon en met een gewicht van 230 kilo, vanaf het strand de lucht in te krijgen. Dat zal gebeuren tijdens het twee dagen durende internationa le Fokker Vliegerfeest, dat jaarlijks vele tienduizenden mensen trekt. Het is het op één na grootste vliegerfestijn ter wereld. Het vliegerfeest wordt dit jaar voor de zevende keer in de badplaats ge houden. Er zijn demonstraties van de meest exotische vliegerontwer- pen in bonte kleuren van groot tot klein. Zoals de langste vlieger van Europa, die al naar gelang de windrichting, zich ontvouwt tot een lange streep van een halve kilometer. Of een show van doorgekoppelde vliegers, in totaal 250 stuks. Er zal ook een record worden gevlogen met honderd stuntvliegers, elk met een staart van 15 meter, in totaal dus zo'n anderhalve kilometer staart. Een Canadees team komt met vliegers, voorzien van tientallen vlaggen; vliegers uit het Westland zullen antennes omhoog brengen om de radio zendamateurs op eenvoudige wijze contact te laten leggen met Ameri ka en Japan. Verder zal worden geprobeerd iemand per mand en vlieger omhoog te laten gaan en zullen vijf vliegersystemen worden uitgerust met fotocamera's. Zaterdagavond gaan tientallen kleurig ver lichte vliegers uit binnen- en buitenland de lucht in. Het publiek kan zelf ook actief deelnemen aan dit vliegerfeest door met zelfgebouwde of gekochte vliegers een staaltje van eigen kunnen op het Scheveningse strand te vertonen. China De geschiedenis van de vlieger gaat zo'n 2500 jaar terug en is waarschijn lijk in China begonnen. Van daaruit is de vlieger in uiteenlopende vor men over de hele wereld bekend geworden. Nederlandse zeelieden hebben daaraan met hun talrijke handelsmissies naar de verschillende landen in het Verre Oosten veel bijgedragen. In sommige landen deed de vlieger dienst bij begrafenissen als symbool voor de opstijgende ziel van de overledene. Nu nog worden in Zuid- Amerika op Allerheiligen (1 november) vliegers opgelaten boven be graafplaatsen om zo de geesten van de voorouders op te roepen Een andere vorm van min of meer godsdienstig gebruik van vliegers bestond nog niet zo lang geleden in Korea, waar aan het begin van het nieuwe jaar elk gezin een vlieger opliet met de namen en geboortedata van de zonen. Als de vlieger op grote hoogte was, werd het vliegertouw doorgesneden. Dan werd gehoopt dat de wind de vlieger ver weg zou voeren en boze geesten de vlieger zouden achtervolgen. In Japan en India worden nog steeds wedstrijden gehouden met zoge naamde vechtvliegers: kleine bestuurbare vliegers die zijn voorzien van een „snijlijn". Een deel van het vliegertouw wordt beplakt met fijngemalen glas of porselein en met dat scherpe stuk wordt het touw van de tegenstander in de lucht doorgesneden; de vlieger valt en be hoort aan de winnaar. Wetenschappelijk publikaties hebben aange toond dat Nederlandse zeelieden de vechtvlieger voor het eerst om streeks 1600 naar Japan hebben getransporteerd. Dat is nog steeds te rug te vinden in de rood-wit-blauwe kleuren van de „Nagasaki Hata"- vechtvlieger. Ook Maleisië dankt z'n traditionele vlieger aan Hollandse zeelieden, die indertijd via Malakka een vogelvlieger aan land brachten. Deze vlieger kreeg de naam Wouw, genoemd naar de roofvogel die toen veel voor kwam in Nederlandse steden. De naam „Wau Bulan" van de traditione le Maleisische vlieger herinnert daar nog steeds aan. Onderzoek atmosfeer In Europa is de vlieger waarschijnlijk pas in de 15de eeuw bekend gewor den; de oudste afbeelding van een vlakke vlieger werd in 1618 in Neder land gevonden en stelt vliegerende kinderen in Middelburg voor Lan ge tijd speelde de vlieger in onze streken een bescheiden rol, voorname lijk als amusement. Pas in de 18e eeuw werd het nut ervan ingezien en werd de vlieger gebruikt bij praktische toepassingen, zoals het onder zoek van de atmosfeer. Anderen waren gefascineerd door de trekkracht van de vlieger; zo liet een Engelsman eens een koets door vliegers voorttrekken. De eerste vlieger die in Europa een mens de lucht in bracht, werd in 1859 in Engeland opgelaten. Bemande vliegers werden onder meer gebruikt bij het redden van schipbreukelingen, het maken van luchtfoto's en als uitkijkpost in tijden van oorlog. Rond de eeuwwisseling was de belangstelling voor de bemande vlieger erg groot en werd met allerlei vormen geëxperimenteerd genomen. Al deze vormen gingen steeds meer lijken op het latere vliegtuig. En toen rond die tijd ook de verbrandingsmotor werd uitgevonden, was de stap naar de moderne luchtvaart nog maar klein. Als de paus van 12 tot 15 mei volgend jaar in Nederland is, zal hij logeren in het klooster van de 'Zusters van Onze Lieve Vrouw ter Eem' in Amersfoort. Burgemeester A. Schreuder van deze stad heeft dat beves tigd. Verantwoordelijk voor de be scherming van de paus is de Amersfoortse politie. Die zal daarvoor, in overleg met de re gering en de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, specialistische hulp van anderen inroepen. De bur gemeester gaat met het organi serende comité praten over vergoeding van de kosten die voor het logies van de paus moeten worden gemaakt. Deze kosten hebben grotendeels be trekking op de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen. Het bewuste klooster is 50 jaar oud. Het ligt buiten de be bouwde kom, waar de uitvals weg naar Soesterberg en de snelweg naar het kruispunt Hoevelaken bij elkaar komen. Door de geïsoleerde ligging is het gebouw goed te beveiligen In Zwitserland Op zijn reis door Zwitserland had de paus gistermiddag een ontmoeting met de in dat land gevestigde diplomaten. In een toespraak zei hij, dat diploma ten tot taak hebben, te bemid delen in brandende problemen die de wankele vrede in gevaar kunnen brengen. De paus doelde op regionale conflicten, de wapenwedloop, de versprei ding van kernwapens, ideolo gische spanningen, veronacht zaming van gerechtigheid en mensenrechten, honger, droogte en nog andere soorten van ellende in vele delen van de wereld. De welstand waarin het meren deel van de Zwitsers zich mag verheugen mag niet verhullen dat in zoveel landen zelfs een bestaansminimum ontbreekt, betoogde de paus Met betrek king tot de buitenlandse arbei ders vroeg hij aandacht voor hun arbeidsvoorwaarden en voor hun mogelijkheden tot een normaal gezinsleven. Tijdens een openluchtmis in de universiteitsstad Fribourg riep de paus de rooms-katholieken van Zwitserland op, zich niet te beperken tot eigen gezin en samenleving, maar 'het heil en de vooruitgang van alle men sen' na te streven. Bij een ontmoeting met hoogle raren van de drie theologische faculteiten van Zwitserland drong de kerkleider aan op 'ge hoorzaamheid aan het leerge zag van de kerk'. Theologen moeten de 'eenvoudige gelovi gen' niet in verwarring bren gen door hen te overvallen met niet gerijpte en niet erkende geloofsuitspraken. Solidariteit tussen bisschoppen en hoogle raren in de theologie vond de paus 'dringend noodzakelijk'. De vnjheid van onderzoek moet gericht zijn op dienst aan Gods volk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bleskensgraaf P. van der Kraan Woudenberg, te Hoog- kerk-Oostwold (Gr.) K. Schaap Hendrik Ido Ambacht, te Rot terdam-Zuid W. G. Gerritsen Alblasserdam. te Hilvarenbeek kandidaat A. Poldervaart Heusden. te Maassluis Chr. van Andel Bergschenhoek, te Tricht kandidaat H. Fonteijn Zeist; beroepbaar. H. van Vliet Groningen. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Bergentheim kan didaat W. van Herwijnen al daar; benoemd tot hulppredi ker te Kollumerpomp K. Wel bedacht Hazerswoude. Gere formeerde Gemeenten: be dankt voor Borssele W. Hage Kruiningen. Samen op weg. Bij een onder zoek van het hervormde syno- debestuur naar het oordeel van de 56 regionale vergaderingen van deze kerk over een toe komstige hereniging met de Gereformeerde Kerken in Ne derland hebben elf classes (re gio's) negatief gereageerd. In de meeste daarvan heeft de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk grote invloed. Deze classes hebben diepgaan de bezwaren tegen de manier waarop het samen-op-weg gaan van hervormden en gere formeerden vanuit de synodes wordt nagestreefd. Van de 56 classes deden er 43 aan het on derzoek mee. Vandaag en morgen vergadert de hervormde synode in Doorn. Dan is ook het resultaat van dit onderzoek een punt van be spreking. Minimum. De hervormde pre dikant F. Kalis (37) van Kethel heeft in zijn kerkblad gemeen teleden opgeroepen een groep je te vormen dat een poosje leeft van een minimum-uitke- ring. Hij merkte in discussies, dat mensen er vaak geen idee van hebben, wat het betekent om met heel weinig te moeten rondkomen. De Amsterdamse gereformeer de predikant A. C. Grandia (36) staat op de nominatie om voor zitter te worden van de vredes beweging 'Kerk en Vrede'. Za terdag zal de ledenvergadering daarover beslissen. 'Radio Bloemendaal' bestaat 60 jaar. Op 15 juni 1924 werd voor het eerst een dienst per radio uitgezonden van de gere formeerde kerk van Bloemen daal, speciaal voor zieken, be jaarden en invaliden. In de loop der jaren is deze 'evange lie-radio' sterk uitgebreid. Sinds 1961 zijn er twee predi kanten nodig voor het werk binnen en buiten de radiokerk. Zaterdag en zondag wordt het ju bileum gevierd De opbrengst van een jubileumactie gaat naar een bijbelschool in Pakis tan, die zich eveneens met evangelisatie bezighoudt. Overleden. Hoofd-vlootaal- moezenier J. M. Janssen van de marine is in Voorschoten op 50-jarige leeftijd overleden. In 1960 werd hij tot priester ge wijd. Negen jaar later kwam hij als vlootaalmoezenier in dienst bij de marine. Hoofd-vlootaal- moezenier was Janssen sinds vorig jaar Morgen wordt hy op het kloos terkerkhof van 'Beresteyn' in Voorschoten begraven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17