Ook Rnetemann maakt knieval voor techniek C McLnroe met over slag Darijs heen D Peter Pieters verontwaardigd over besluit NOC Jan Raas lijkt geheel terug Geplaatsten handhaven zich bij Estec Olympische wielerploeg maakt sterke indruk in oefen ploegentijdrit Fraaie tijd van Rob Druppers Ronde van Zwitserland Derde in proloog van Midi Libre Nederlaag poloteam Ondanks overwinning op Queens 1% B i B. unHiY J 'i ij 1 Jaeger niet op Wimbledon Weer titel voor Celtics DONDERDAG 14 JUNI1984 SCHIPHOL (GPD) - Met uitzon dering van Gert Jacobs, die naar een koers in Zweden was, heb ben de renners van de olympi sche wielerploeg voor de 100 ki lometer tijdrit, een dag na hun uitverkiezing een stevige oefe ning afgewerkt. Ze deden dat als lid van hun gastrennersvereni- ging in een door HSC De Bataaf rond Schiphol georganiseerde wedstrijd, waarin de groep van Piet van der Kruys (met Jelle Nijdam, John Talen, Twan Poels en Leo van Beusichem) eerste werd. Dat de KNWU-selectie niet als natonale ploeg optrad vond zijn oorzaak in het feit dat deze zware tijdrit door de Haarlem mermeer meetelde voor het mer- kenkampioenschap. Bondscoach Piet Liebregts wenste geen poging te ondernemen daarin ten faveure van de olym pische voorbereiding enige ver andering te brengen door de sponsors te benaderen voor het afstaan van hun toprenners aan een bondsselectieploeg. Lie bregts: „Dat vond ik niet elegant; voor die mensen is deze wed strijd publicitair erg belangrijk. Bovendien hebben we met de ploeg een goede generale in het Sport vooruitzicht op 27 juni in Kopen hagen". De drie geselecteerden die aan de start kwamen maakten een goe de indruk. Erik Breukink knapte veel werk op in zijn ploeg die als derde eindigde (en daardoor op kop bleef in de stand van het merkenkampioenschap), Jos Al- bers kwam met zijn teamgenoten op de vierde plaats en pal daar achter eindigde Maarten Ducrot. Pikant detail bij de uitslag op Schiphol was, dat deze ploegen met een specialist voor de wed strijd in Los Angeles vooraf wer den gegaan (tweede plaats) door een groep met de meest opval lende afvaller van de olympische selectie: Peter Pieters. Aan het begin van het seizoen leek hij zeker van deelname in Los Angeles door zijn opvallende score op de Nederlandse kam pioenschappen toen hij winnaar werd van drie onderdelen: de in dividuele achtervolging, de kilo meter, en de puntenkoers. De toenmalige bondscoach (René Pijnen) en de sportcommissie- voorvoorzitter van toen (Wim Roosenburg) versterkte met op merkingen die Pieters zelf altijd beschouwd heeft als officiële toezeggingen de indruk dat hij zeker naar de Olympische Spe len zou gaan. Nu hij thuis moet blijven is de Zwanenburgse ren ner zó teleurgesteld, dat hij liever vandaag nog dan morgen weg wil bij de amateurs. Pieters: „Zo gauw ik beroepsrenner kan wor den doe ik het. Voor mij is de lol er bij de amateurs af'. Zijn ploegleider Jan van Katwijk deelt de gevoelens van teleurstel ling en verontwaardiging. Ook hij spreekt dreigende taal. „Ik sta nooit meer een renner af voor de baanselectie, al zitten ze bij de KNWU helemaal zonder... Dan nog niet...". Bondscoach Peter Nieuwenhuis gaf eerder, tijdens Olympia's Ronde, een indicatie over de twijfelachtige kansen van Pieters, door op te merken dat hii zich ietwat buiten het trai ningsschema van de nationale ploeg begaf. Pieters: „Onzin. We hebben samen een programma gemaakt en daar hield ik me aan. Ik ben door Nieuwenhuis echter nooit opge steld in de achtervolgingsploeg. Ik kreeg geen eerlijke kans. Ik voel me bedrogen". Bondsoffi- cial Harrie van Gestel (chef d'e- quipe in LA), die de onderhande lingen over de kandidaten mede voerde: „Niet de KNWU heeft Pieters laten vallen, maar het NOC. We hebben hem voorge dragen voor de puntenkoers, maar het Olympisch Comité mis te daarbij een prestatielijst". Pe ter Pieters: „Geen wonder... Wedstrijden om dat nummer waar te maken zijn er niet...!". De ploegentijdrit rond Schiphol, waarin Peter Pieters zich alrea- geerde door 100 kilometer gein- spireerd door de Haarlemmer meer te jakkeren, wat voor hem en zijn ploeggenoten resulteerde in een uitstekende tweede plaats, lijkt een vast kalenderpunt te worden. Vorig jaar debuteerde „De Bataaf' in het kader van een jubileumviering met een 50-kilo- meterwedstrijd die aansloeg. De wedstrijd van woensdag voorzag in een behoefte, nu de organisa tie van Maren Kessel dit wieier- FLORENCE - Rob Druppers heeft gisteren in Florence zijn Nederlands record op de 800 me ter tot op viertiende seconde be naderd. De Nederlandse midde- nafstandstroef eindigde als twee de in 1.44,60. Druppers moest al leen de Italiaan Donato Sabia voorrang verlenen. Sabia klokte 1.43,88. Door deze prestatie bezet Sabia de eerste plaats op de we reldranglijst van dit seizoen. Ook op die lijst is Druppers tweede. Alberto Juantorena, de Cubaan die enige weken geleden aankon digde met wedstrijdatletiek te stoppen, werd derde. Druppers voldeed met zijn tijd ook aan de NOC-eis tot vormbehoud. r heeft laten vallen. Ren ners, ploegleiders en bond hopen dat De Bataaf aan een traditie gaat werken. Wat de vader van Peter Pieters (een van de organisatoren) be treft, gebeurt dat ook, al moet zo'n 100-kilometer ploegentijdrit het qua publieke belangstelling duidelijk afleggen tegen een cri terium. Pieters sr.: „Dat telt voor De uitslag is: 1 Jo van Aarle (Nijdam. Talen. Poels en Beusichem) 2.01.31 (gem. 47.883 km/ 2.03,34. 3 Gazelle (Ralph Elshof. Erik Breukink. Nico Verhoeven. Rick Moor man) 2.05.05: 4. Univers (Ebel Keizer, Gerard Schipper, Piet Kleine, Frits Schür) 2.05.47; 5. Amstel (Marco van de Hulst. Erwin Nijboer, Jos Alberts. John Pirard) 2.06.12; 6. Driessen (Harry Wol- ters, Jan Simons, Maarten Ducrot, Mar cel Hofstede) 2.07.58 URDORF (GPD) - Krap veertien dagen voor de start van de Tour de France heeft Gerrie Knete- mann een belangrijke stap gezet in zijn bewogen wielercarrière. De Nederlandse tijdritspecialist heeft een knieval gemaakt voor de verworvenheden van de tech niek, die hij zo lang als malle frat sen en potsenmakerij betitelde. Tot gisteren in Urdorf, een dorp je onder de rook van Zürich, waar De Kneet met een speciaal geconstrueerde fiets aan de start verscheen van de proloog die de Ronde van Zwitserland opende. Op die 'Moseriaanse' bolide snel de hij over het vier kilometer korte parkoers. Een tiende se conden langzamer dan winnaar Eric Vanderaerden, maar toch tot volle tevredenheid. „De prestaties van Francesco Mo- ser zijn er de aanleiding voor ge weest dat ik van mening ben ver anderd", bracht Knetemann hoestend en proestend uit na het openingsnummer van de Zwit serse ronde. „Die kan toch niet zomaar ineens twee minuten sneller rijden dan de rest. Daar moet het materiaal mee te maken hebben". Dus klom hij op de spe ciaal door Eddy Merckx gecon strueerde tijdritfiets. De korte explosieve krachtsin spanning van woensdag leverde hem niet de winst op. Hij kwam een tiende van een seconde te kort op Eric Vanderaerden, die overigens op een wat vorm be treft normale fiets reed. Het bracht het geloof van Knete mann („En toch ben ik een heel conservatief mannetje op dat punt") niet aan het wankelen. „„Het enige nadeel van deze fiets", zei Knetemann, terwijl hij liefderijk over het zadel van het rijwiel, met speciaal stuur en klein voorwiel, aaide", is datje er zo verschrikkelijk hard op moet trappen om snel te gaan". Voor Knetemann was het echter in de eerste plaats een test. Een voorbereiding op de Ronde van Frankrijk, wanneer de echte lan ge tijdritten op het programma staan, waarin hij zich in het verleden altijd wist te onder scheiden. Die sfeer van voorbe reiding is overigens het anti- groeihormoon van deze ronde. Ondanks de schier onuitputtelijke geldbron en alle landschappelij ke voorwaarden om een uiterst selectief parkoers uit te zetten, kan organisator Sepp Vögeli 'zijn' wedstrijd niet bij de top drie (Ronde van Frankrijk, Ron de van Italië en Ronde van Span je) voegen. Voor de meesten is het slechts een auditie voor de Tour de France, en in het gun stigste geval wordt het be schouwd als een serieuze test. Dit jaar komt daar nog als handi cap bij dat het peloton matige ac teurs (slecht één Franse ploeg) op deze grote auditie enorm is, wat het niveau van de koers ook al niet ten goede komt. Voorbereiding en onzekerheid. Twee factoren die een grote rol spelen. Zo heerst er vooral in het Panasonic-kamp van Peter Post bij een aantal renners nog altijd de onzekerheid of men er wel bij zal zijn als vrijdag 29 juni in St.- Denis het startschot valt voor de Tour de France. Theo de Rooy bijvoorbeeld moest door een val in de Ronde van Midden-Zee land, half mei, de Dauphiné Li- béré missen en heeft alleen de Zwitserse ronde om te laten zien dat zijn ploegleider niet om hem heen kan. „Ik ben tijdens de Dauphiné Libéré op trainings stage gewees.t in de Pyreneeën. Voor mij is dat de beste manier om in vorm te komen. Twee jaar geleden heb ik het ook zo gedaan en toen werd ik in deze ronde tweede achter Saronni". Maar pas na het nationaal kam pioenschap in Geulle weet hij de finitief of Post voor hem kiest. „Want", liet de Amstelveense ploegleider weten, „ik houd er niet van om ploegen zo vroeg be kend te maken. Er kan zoveel ge beuren. Het beste is net als die voetbaltrainers... Een dag vante- voren de namen vrijgeven". Overigens weet Vanderaerden, ze ker na zijn uitstekende verrich ting in de openingstijdrit, eigen lijk al wel dat hij van de partij zal zijn. Een principebeslissing die hij trouwens zelf al had mogen nemen van Post, na de Vierdaag se van Duinkerken. In Zwitser land onderstreepte de jonge Belg zijn klasse met zijn vijfde sei zoenzege. Een voor zijn doen weliswaar schamele oogst, maar Vanderaerden is door alle pro blemen rond zijn overgang naar de ploeg van Post pas laat op gang gekomen. En eenmaal op gang is hij niet te stuiten, zoals op het lastige rond je bleek. Werd er in de confronta tie met Knetemann nog met tien den gerekend op zijn andere op ponenten, nota bene zijn eigen ploegmakkers Bert Oosterbosch en Phil Anderson, werd al in se conden geteld. Niet dat Vande raerden een gooi naar de eindze ge zal doen. Daarvoor zijn andere kandidaten, die echter wel alle maal bij de eerste tien van de daguitslag voorkwamen: Ander son, Sean Kelly (zesde) en Beat Breu (achtste). De uitslag is: 1. Eric Vanderaerden (Bel)5 mi nuten en 12,6 seconden 2. Gerrie Knetemann (Ned) 5.12,7 3. Bert Oosterbosch (Ned) 5.14,7 4. Phil Anderson (Aus) 5.16,3 5. Patrick Moerlen (Zwi) 5.18,2 6. Sean Kelly (Ier) 5.19,3 7. Leo Schonenberger (Zwi) 5.19,7 8. Beat Breu (Zwi) 5.20,5 9. Guy Nulens (Bel) 5.20,6 10. Accacio da Silva (Por) 5.21,2 11. Theo de Rooy (Ned) 5.21,6 13. Henk Lubberding 5.21,9. Patrick Bonnet MONTPELLIER (AFP) - Patrick Bonnet heeft gisteren in zijn woonplaats Montpellier de pro loog gewonnen van de 36e editie van de Midi Libre. Hij nam het meeste risico op het 1700 meter lange en uiterst bochtige par cours en finishte na 2 minuten en 15,5 seconden. Zijn landgenoot Francis Castaing en de Nederlan der Jan Raas, die na een langdu rige blessure weer terug lijkt, ga ven het minst op hem toe. De korte tijdrit werd begunstigd door goed weer en veel publieke belangstelling, maar gaf weinig uitsluitsel over de krachten van de belangrijke favorieten. Zij namen zonder uit zondering weinig risico in de strijd om luttele seconden en groepeerden zich als het ware voor de start van de eerste etap pe, die de karavaan donderdag over vier bergen voert van Mont pellier naar Mende, een traject van 170 kilometer. De belangrijkste verrichting onder de kanshebbers kwam woensdag op naam van Jean-René Bernau- deau, die de vier voorgaande ja ren de Midi Libre won. Bernau- deau besloot de tijdrit verdien stelijk op de vierde plaats in 2.19,4. Dat was vier seconden sneller dan zijn grote Franse con current Bernard Hinault, die ge noegen nam met de twintigste plaats. In de buurt van Hinault finishten ook andere favorieten als Pascal Simon, Eric Caritoux, Joop Zoetemelk en de Colum- De uitslag: 1. Patrick Bonnet (Fra) 2 minuten en 15,5 seconden; 2. Francis Castaing (Fra) 2.17,5; 3. Jan Raas (Ned) 2.18.3; 4 Jean- René Bemaudeau (Fra) 2.19,4. 5. Ber nard Bourreau (Fra) 2.20.5; 6. Henry Manders (Ned) 2.20,5; 7. Yvan Frebert (Fra) 2.21,0; 8. Laurent Biondi (Fra) 2.21,5; 9. Eric Bonnet (Fra) 2.21,9; 10. Eric DalTArmelhna (Fra) 2.22,2; 18. Leo van Vliet (Ned) 2.22,9; 20. Bernard Hi nault (Fra) 2.23,2. BOEDAPEST (ANP) - Het Neder lands waterpoloteam (zonder Stan van Belkum) is het acht-lan- dentoernooi in Boedapest, dat geldt als een van de laatste selec tiemogelijkheden voor de Olym pische Spelen, begonnen met een nederlaag tegen Italië: 8-10. De periodestanden waren 2-3, 3- 3, 2-2, 1-2. Het jeugdige Oranje zevental was gisteren in de Hon gaarse hoofdstad niet zozeer de mindere van de Italianen, maar ontbeerde op beslissende mo menten de durf kansen af te ma ken. Uitblinker was doelman Ruud Mis- dorp. De treffers van Nederland kwamen op naam van Noorde- graaf (2x), Buunk (2x), Heiden, Landeweerd Jansen en Van Es. Drie kampioenen in klasse van Rijnsburgse Boys' ZEIST (ANP) - De KNVB heel) gis- teren de competitie-indeling be kend gemaakt van de hoogste af delingen van het amateurvoet bal. Net als dit jaar is er bij het zaterdagvoetbal weer sprake van drie eerste klassen. Opvallend is dat komend seizoen de kampioe nen van de afdelingen A en B, NSW en Rijnsburgse Boys, bij elkaar zijn ingedeeld in de eerste klasse B De indeling is: Zondagamateurs Hoofdklasse A AFC. AFC'34. Blauw Wit. CW, DHC, DWV, EDO. Elink- wyk, RCH. Unitas. Spartaan 20, Stormvogels. VUC en Wilhelmus. Zaterdag amateurs Eerste klasse A. Barendrecht, Excel sior M. Heerjansdam, Kozakken Boys, Noordwyk, NSW, Oost-Kapel- lc, PPSC, Quick Boys, RCL, Rijns burgse Boys, Spijkenisse, S.S.S. Zwart Wit '28 Eerste klasse B: ASWH, AVW'66, Bennekom, DOVO, DTS'35, ESA, GVW. Huizen, Marken, Nieuw-Lek- kerland, RWH. Valleivogels. IJssel- m eervogels en De Zwerver Eerste klasse C: ACV. Sp. Angelslo. Blauw Wit'34. DETO. DOSK, Flevo Boys, Sp. Genemuiden, Go Ahead Kampen, Nunspeet, Oranje Nassau. OWIOS, Spakenburg, VVOG en IJW De eindronde voor alle winnaars van de districtbekers wordt dit jaar op 2 sep tember in Zeist gehouden. De finale vindt dit keer niet zoals gewoonlijk aan het einde van het seizoen plaats, omdat het district Oost nog geen win naar kent. 9F LONDEN (Reuter) - John McEn- ste ronde. Connors versloeg de matchpunten overleefde, over- John Mc Enroe op Queen LONDEN (Reuter) - Andrea Jaeger zal niet deelnemen aan het tennistoer nooi van Wimbledon. De verliezende finaliste van het vorige jaar zond het Londense organisatiecomité gisteren een telex, waarin ze een ze nuwontsteking in de nek en schouderblessure als reden opgaf voor de terugtrekking van haar inschrijving. LEIDEN - In het tennistoernooi van Estec in Noord wijk hebben de geplaatsten zich met uitzon dering van L. Krauser in het he renenkelspel D weten te handha ven. Laatstgenoemde, no 3 ge plaatst, verloor van W. de Clercq Wolters met 0-6, 5-7. Het feit dat slechts een van de favorieten het veld moest ruimen wil niet zeg gen dat er verder geen proble men rezen voor de anderen. Inte gendeel. Koggink, no 2 geplaatst in het he renenkelspel C, was niet ver van een verrassend verlies tegen J. Parlevliet, die pas in de derde set definitief rnoest afhaken, 7-6, 4-6, 6-0. De genadeloze afsluiting van de beslissende set pleit overi gens wel voor en het conditione le vermogen van Koggink en voor zijn mentale hardheid. Men taal hard waren ook de in het he rendubbelspel C no 1 en no 3 ge plaatste koppels van Duyven- voorde Guyt en Kallenberg Roodenburg. Van Duyvenvoor- de en Guyt kregen een opfrisser- tje van J. de Ridder en de Mooy, 3-6, die hen tijdig op scherp zette, 6-1, 6-1. Kallenberg en Rooden burg, twee lopers en vechters, waren erg dicht bij een voortijdig exit tegen W.J. den Otter en F. van den Berg, 6-7, 6-2 en 1-4. Om de partij te kunnen uitspelen diende de verlichting te worden ontstoken en dat had een verlich tende uitwerking op het Unicum duo dat geen spel meer afstond, 6-4. Om te demonstreren hoeveel adem hij na de toch enerverende driesetter nog in zijn body had ging Kallenberg nog even door in het herenenkelspel C en maakte zijn plaatsing als no 3 te gen Trigt in twee sets waar, 6-3, 6-3. In het damesdubbelspel C lieten Heiligers en van Zuuren tegen van Grieken en Honsbeek zien dat zij niet ten onrechte als no 2 zijn geplaatst, 6-3,6-1. Lacourt en van der Laan, als no 3 geplaatst, kwamen niet zonder de bibbers in de benen langs Spierenburg en Ravensbergen, 6-2, 6-7, 6-4. H. Kallenberg en C. de Groot als no 4 geplaatst hadden geen moeite met Ascensi en Roerink, 6-4, 6-2. In het herenenkelspel D hand haafden de no 1 geplaatste Spek, de no 2 geplaatste van Duim en de no 4 geplaatste Genzel zich simpel in twee sets. Spek klopte Dumesnil, 6-2, 6-0, van Duim deed Steenvoorde in het gravel bijten, 6-1, 7-6 en Genzel won van Lafaye, 6-2, 6-2. Bij de dames konden de no 1 no 2 en no 3 geplaatste speelsters zich ook ge makkelijk handhaven. Ten Hove won van Kamieth, 6-3, 6-3, Wen- zei van van der Steen, 6-4. 6-1 en van Balgooy stuurde Valk met 6- 3, 6-0 naar de kleedkamer. FRANK BONTE bereikt van het Grand Prix-ten- nistoernooi op de grasbanen van de Queens club, maar een glim lach kon er nog niet af. Na de overwinning op zijn landgenoot Van Winitsky (7-5, 6-0) gaf de grillige Amerikaan, die als eerste is geplaatst, toe nog steeds de ne derlaag tegen Ivan Lendl in de finale op Roland Garros niet te hebben verwerkt. „Dat was de grootste teleurstelling in mijn loopbaan. Ik denk niet, dat ik er tijdens dit toernooi al over heen kom. Ik kan het niet uit mijn gedachten zetten. Zo dicht bij een overwinning en dan zo'n terugval, dat is moeilijk te verkroppen. Ik kan alleen hopen op Wimbledon". McEnroe, die in de eerste set van de partij tegen Winitsky met 2-5 achter kwam, speelde met een ingepakte knie. Veel hinder scheen hij er niet van te onder vinden, want de wijze waarop hij vervolgens elf games op rij maakte tegen zijn landgenoot, sprak boekdelen en bestempelde hem tevens tot de belangrijkste kandidaat voor de eindzege van het toernooi in Londen, dat hij al drie keer eerder won In de halve finale stuit McEnroe waarschijnlijk op Jimmy Con nors, die gisteren al veel beter voor de dag kwam dan in de eer besloten: 6-1, 6-3. Een erg goede kans ver te komen heeft ook de Zuidafrikaan Kevin Curren, om dat in zijn helft van het speel schema al op de eerste dag flinke klappen vielen, waardoor onder anderen de als tweede geplaatste Lendl uitgeschakeld raakte. Cur ren gooide op het centre court te gen de Brit Steven Shaw zijn machtige opslag en volley in de strijd, hetgeen snel resulteerde m de overwinning: 6-4, 6-2. Ook Leif Shiras, de verrassende be dwinger van de Frans kampioen Lendl, kwam een ronde verder ten koste van het Amerikaanse opslagkanon Chip Hooper. Birmingham De Amerikaanse tennisster Pam Shriver, die bij het internationale damestoernooi van Birmingham als eerste is geplaatst, heeft giste ren, na een afwezigheid van elf weken wegens een elleboogbles sure, bewezen het enkelspel weer aan te kunnen. Shriver, die vorige week met haar landgenote Navratilova wel de eerste prijs pakte in het damesdubbel tij dens de open Franse kampioen schappen. speelde met een warm ingepakte arm, maar toonde aan weinig last meer te hebben van de kwetsuur. Ze versloeg de Au stralische Anne Minter, die vijf zich tevreden over haar terug keer in het enkelspel. „Ik was blij verrast door mijn spel. Het was tenslotte mijn eerste single sinds het toernooi van Dallas in maart". De als tweede geplaatste Zina Gar rison werd op de tweede dag uit geschakeld door de Zuidatri kaanse Yvonne Vermaak, die een set prijs gaf, maar in de reste rende korte metten maakte met haar Amerikaanse opponente. BOSTON (AFP) - De 'Celtics' uit Boston hebben dinsdagavond voor de vijftiende keer het Ame rikaanse basketbalkampiocn- schap voor profploegen behaald. In de zevende en beslissende wedstrijd van de play-offs ver sloegen de Celtics voor eigen pu bliek de eeuwige rivaal Los An geles Lakers met 111 tegen 102 punten. Daardoor eindigde de fi nalereeks met 4 3 in het voordeel van de thuisclub.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15