Scifo goud waard voor Belgen Jesper Olsen: 'Niet normaal wat hij deed' Van Heumen laat twee man vallen Johan Cruijff voor rechter Amoros biedt verontschuldigingen aan Allan Simonsen geopereerd Neuberger irriteert Derwall Sporting Gij on ontslaat Boskov Genaturaliseerde Italiaan uitblinker tegen Joegoslaven Ivic op zoek naar club DONDERDAG 14 JUNI1984 BILTHOVEN (GPD) - Doordat bondscoach Wim van Heumen de bijna 32-jarige routinier Ron Steens en de 23-jarige Utrechtse student in de tandheelkunde Re- né Klaassen aan zijn spelers groep toevoegde, moest hij twee spelers uit de nationale hockey- selectie laten vallen. Het matig functioneren van de 30-jarige li bero Job van der Have en de 22- jarige Marc Schaeffers was voor Van Heumen aanleiding om het tweetal gisteravond, na een wei- MADRID (DPA) - Johan Cruijff heeft zich gisteren voor een rechtbank in Madrid moeten verantwoorden. Tegen de Ne derlandse voetballer was een arrestatiebevel uitgevaardigd wegens schulden bij een bouwproject. Op de eis voor de rechtbank in Barcelona te verschenen, had Cruijff niet gereageerd. Cruijff zou in Spanje nog ruim vijf miljoen pesetas's (100.000 gulden) aan schulden hebben. Begeleid door zijn Spaanse advocaat legde Cruijff voor de recht bank een verklaring af. Ver volgens verliet de ex-voetbal- ler Spanje onmiddellijk. nigzeggende 9-1-overwinning te gen De Batavieren, de wacht aan te zeggen. De bondscoach, die wordt ge plaagd door een blessuregolf, motiveerde zijn beslissing met: „Het had volstrekt geen zin om langer te wachten. Als ik precies weet hoe het met de blessures van Ties en Hans Kruize staat, zijn er drie weken verstreken. Deel ik Van der Have en Schaef fers dan mijn besluit mee, dan komt de klap mogelijk nog har der aan". Trainingskamp Volgende week woensdag vertrekt Van Heumen met zijn groep naar Barcelona om er een trainings kamp op te slaan en twee wed strijden te spelen tegen Spanje, dat wordt getraind door de gis teravond in Bilthoven aanwezige Nederlander Bert Bunnik. Van Heumen: „Als de Hilversumse chirurg dokter Hermans donder dag besluit om de ontstoken slijmbeurs in de hiel van Ties Kruize operatief te verwijderen en hij kan niet mee naar Barcelo na, dan ga ik me opnieuw bera den om mijn selectie aan te vul len tot 16 man". Voor Mare Schaeffers, die pas ne gen interlands heeft gespeeld, was de teleurstelling groot; Job van der Have was dermate ge desillusioneerd dat hij de spe lersgroep onmiddellijk verliet. PARIJS/LYON (GPD) - Manuel Amaros, de linkervleugelverdediger van Frankrijk, heeft zich via een deel van de Franse pers verontschuldigd voor de kopstoot die hij dinsdagavond tijdens de openingswedstrijd van het Europese kampioenschap heeft uitgedeeld aan de Deen Jesper Olsen. De 22-jarige speler van Monaco merkte gisteren over zijn 'onbezonnen' daad op: „Het is erg dom wat ik heb gedaan. Olsen viel me hard aan en maakte toen ook nog wat merkwaardige gebaren. Dat irriteerde me verschrikke lijk. In een reflex, zonder er verder bij na te denken, heb ik heb toen een kopstoot gegeven. Ik heb er erg veel spijt van. Het was gewoon een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden". ADVERTENTIE VV NOORDWIJK vraagt voor de Cl t/m C3 voor het komende TRAINER i.b.v. dipl. oefenmeester III voor de training op dinsdag- en donderdagavond alsmede de begelei-» ding van de Cl op zaterdag. Tevens vragen wij een TRAINER i.b.v. dipl. voetbalspelleider voor de woensdagmiddag voor de F-junioren Soil, gaarne voor 1 juli a.s. bij A. Bulk, Garenhof 10, Noordwijk, tel. 01719-15365 AARHUS (DPA) - Allan Simonsen is vandaag in het ziekenhuis van Aar- hus geopereerd. De aanvoerder van het Deense elftal, die dinsdag in de openingswedstrijd van het Europees kampioenschap voetbal tegen Frankrijk op slag van rust zijn linker scheenbeen brak na een botsing met de Franse centrale verdediger Le Roux, gaf de voorkeur aan opera tief ingrijpen in eigen land boven een medische behandeling in Parijs. Simonsen zal in elk geval tot oktober zijn uitgeschakeld. Hij mist daar door de beslissende fase in de Deense competitie, waarin hij met zijn club Vejle momenteel de eerste plaats op de ranglijst inneemt. Er be staat enige twijfel of Simonsen, die eens triomfen vierde bij Borussia Mönchengladbach en Barcelona, zijn loopbaan als voetballer zal voort zetten. Naar aanleiding van het uitvallen van Simonsen heeft de Deense voetbal bond de UEFA verzocht diens plaats in de selectie te mogen opvullen. Zoals mocht worden verwacht heeft het organisatiecomité dit verzoek afgewezen. Volgens de toernooileiding staan de reglementen niet toe dat een geblesseerde speler mag worden vervangen als het toernooi eenmaal is begonnen. De Denen namen gisteren aanstoot aan de afwijzende beslissing en heb ben zelfs overwogen de wedstrijd van zaterdag tegen Joegoslavië niet te zullen spelen, op straffe van een forse boete. Na rijp beraad met coach Piontek zagen de officials Carl Nielsen en Erik Hyldstrup af van de voorgenomen protestactie. Amaros houdt aan de rode kaart, die hij van de Westduitse scheidsrechter Roth kreeg in ie der geval een schorsing van twee wedstrijden over. Het bestuur van de Europese Voetbal Unie (UEFA) vergadert vrijdag over deze zaak en zal dan vermoede lijk tot een schorsing van vier duels overgaan. De Monegask heeft immers al een behoorlijke straflijst. Hij staat bekend als een harde speler. Tijdens het wereldkampioenschap in 1982 in Spanje, toen hij nog als rechtsback fungeerde, kreeg hij twee keer een gele kaart: voor grof spel tegen Koeweit en in het uiterst ruwe treffen met Tsjecho- slowakije, waarin Amoros negen zware overtredingen beging. Toen al scheelde het weinig of de Fransman was door de Italiaanse arbiter Casarin buitenspel gezet. Verbaasd In het trainingskamp in Lyon toon de Olsen zich gisteren nog altijd erg verbaasd over de 'verdwaas de' actie van Amoros: „Ik maak te een overtreding, echt niet hard. Natuurlijk was het een vrije trap, zonder meer. Waarom die Amoros plotseling zo kwaad werd begrijp ik niet. Ik heb ver der niets gedaan. Hy gooide eerst de bal naar me toe en gaf me toen een kopstoot. Maar goed, het is zijn probleem, voor mij is de zaak afgedaan, terwijl hij een paar wedstrijden niet kan spelen. Kwaad ben ik niet op hem, al is het natuurlijk niet normaal wat hij deed". Olsen, die in februari aan de enkel is geopereerd, kwam tegen de Fransen alleen de laatste tien mi nuten in actie om te proberen de achterstand van 1-0 weg te werken, hetgeen mislukte. Nu Denemarken de laatste twee duels, tegen Joegoslavië en Bel gië, moet winnen wil het zich nog plaatsen voor de halve fina le, gaat Olsen er min of meer van uit dat hij als aanvaller zal wor den opgesteld. „Piontek (bonds coach van Denemarken, red.) zal iets moeten doen. Of Lauridsen op het middenveld of Lerby op schuiven, of ik erbij. Als het aan LENS (ANP) - België staat met één been in de halve finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker. Dat is meer dan trainer Guy Thijs had durven hopen. Door Joegoslavië met 2-0 terug te wijzen, heeft België zich zelfs een aardige uitgangspositie voor de eerste plaats in de groepswedstrijden verworven. Het duel dat de Belgen zater dag in Nantes tegen het gastland Frankrijk moeten afwerken, lijkt beslissend te worden voor de gang van zaken in de groep. Denemarken en Joegoslavië moeten de komende dagen wel erg uit de slof schieten om nog voor een plaats bij de eerste vier in aanmer king te komen. De zege van België kwam opmer kelijk simpel tot stand. Halver wege waren de Joegoslaven al PARIJS (ANP) - In het West duitse trainingskamp is op winding ontstaan over uitla tingen van bondsvoorzitter Hermann Neuberger in een vraaggesprek met het week blad 'Der Spiegel'. In het in terview zegt Neuberger, dat het contract met bonds coach Jupp Derwall na af loop in 1986 niet zal worden verlengd. Formeel staat de voorzitter met zijn uitspraak in zijn recht. De verbintenis met Derwall loopt nog inder daad tot na het wereldkam pioenschap in 1986. Beiden kwamen ook al in een eerder stadium overeen de arbeids overeenkomst daarna niet te verlengen. De beroering on der de spelers geldt dan ook vooral het tijdstip, waarop Neuberger zijn indrukken weergeeft. Aanvoerder Rummenigge:,, wij hebben nu de indruk dat de positie van Derwall min of meer afhankelijk wordt gesteld van de resultaten in Frankrijk. Als we vroeg worden uitgeschakeld- wordt hij ontslagen. Halen we de finale, dan mag hij doorgaan tot de WK in 1986". Ook Jupp Derwall zelf heeft moeite met het tijdstip van het interview. „Twee dagen voor een belangrijke wed strijd mag een voorzitter toch niet op deze wijze de rust verstoren? Zeker Neu berger had beter moeten we ten". De ondervraagde zelf laat zich weinig gelegen aan de opwinding. "Laten de spelers hun opwinding bot vieren in de wedstrijden. In het interview staat niets nieuws. Dat het twee dagen voor de EK verschijnt, ligt aan Der Spiegel". geslagen. Guy Thijs: "Op grond van de oefenwedstrijden had ik meer van hen verwacht. Maar los daarvan moet ik zeggen dat dit een uitstekende basis is om op voort te bouwen. Ik ben met na me over mijn verdediging tevre den. De vier nieuwelingen heb ben zich volwaardige internatio nals getoond". Contrasterend met de Belgische traditie toonde de ploeg van Thijs een opvallend offensieve instelling. De oefenmeester was daartoe overigens gedwongen, omdat hij liever niet het risico liep dat zijn kersverse verdedi ging onder echte druk kwam te staan. De Zuideuropeanen kwa men daar nauwelijks aan toe. In de laatste vijf minuten verijdelde doelman Pfaff een poging van Katanec om zijn ploeg terug in de wedstrijd én het toernooi te brengen. Diezelfde Katanec had zich tevo ren al in de belangstelling van de 50.000 toeschouwers geplaatst. Onvrijwillig overigens, want hij had een bijzonder aandeel in de openingstreffer. De Joegoslavi sche verdediger veranderde na krap een half uur een afstands schot van Erwin Vandenbergh zodanig van richting, dat doel man Simovec kansloos was. Op slag van rust maakte de te elfder ure als vervanger van Renquin in de selectie opgenomen Georges Grün er met een kopbal 2-0 van. Met hun goals plaatsten Vanden bergh en Grün het briljante werk De stand in gi 1. Belgiè 2. Frankrijk 1 1 0 0 2 2-0 1 1 0 0 2 1-0 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-2 van Enzo Scifo in een gouden lijst. Alles draaide bij Belgïe om de middenvelder, die pas zes da gen Belg is. Scifo, achttien jaar pas en de jongste speler van het toernooi, verraste door een vol wassen optreden. Het uit Ita liaanse ouders geboren superta lent was de motor van de Belgi sche ploeg. Hij slaagde er in het spel van de 'Witte Duivels' de vaart en variatie te geven, die het jaren ontbeerde. De defensief in gestelde formatie, die vier jaar geleden in Italië als tweede ploeg van Europa finishte, vertoonde nimmer een duel met de amuse mentswaarde die het team van „Lens" gisteren bereikte. Uitnemend Strijdlust, druk en discipline brachten de Joegoslaven op de knieën. Scifo, zowel verdedigend als aanvallend nadrukkelijk aan wezig, kreeg uitnemende assis tentie van zijn mede-middenvel ders Vercauteren en Ceulemans. Ook in verdedigend opzicht overtroffen de Belgen de ver wachtingen. De als gevolg van het omkoopschandaal volledig vernieuwde defensie maakte - voor zover de geringe Joeogsla- vische stootkracht een oordeel terzake toestaat - een sterke in druk. In de achterste lijn geraak ten de Belgen bovendien nog ge handicapt door het vroege uitval len van laatste man Clijsters. Thijs, die op de bank geen echte libero meer had zitten, liet Lam- brichts de plaats van de man van Waterschei innemen hetgeen wonderwel gunstig uitpakte. België heerste op het middenveld en de Joegoslaven hebben dat geweten. Gudelj, bewierookt - door trainer Veselinovic, faalde als spelbepaler. Beste man bij de Joegoslaven was nog aanvoerder Zéüec, die als laatste man echter zijn handen zo vol had aan top schutter Claesen en Vanden bergh, dat hij er niet aan toe kwam zijn middenveld de nood zakelijke impulsen te geven. In de door 50.000 kijkers, onder wie 15.000 Belgen, bijgewoonde ont moeting waren de kansen op een derde treffer voor Thijs' Duivels Enzo Scifo (links) legt hier opnieuw de basis voor een gevaarlijke Belgische aanval. Geluk België heeft niet minder dan een half uur op de openingstreffer moeten wachten. Vercauteren had de jacht geopend. De mid denvelder van Anderlecht, de ploeg die de voornaamste bouw stenen van de nationale selectie levert, miste echter voor Simo- vic. In de 28e minuut had Van denbergh het geluk aan zyn kant. Een op het oog niet al te gevaarlijk schot van net buiten het strafschopgebied belandde door aanraking met het lichaam van Katanec in de voor Simovic onbereikbare linkerhoek. Voor rust bracht Joegoslavië nog de energie op serieus weerwerk te leveren. De twee mans-voor hoede, bestaande uit de vaardige vleugelspitsen Vujovic en Halilo- vic, werd slechts sporadisch ge vaarlijk. België, dat de tegen stander maar weinig ruimte bood, kwam nog voor rust op 2-0. Uit een hoekschop kopte debu tant Grun in de 45e minuut de bal opnieuw langs Simovic. Een nederlaag in de openingswed strijd kan in dit toernooi al fataal zijn. Veselinovic gaf zijn' ploeg derhalve de opdracht va banque te voetballen. Zijn roep werd niet beantwoord. Gudelj dwong Pfaff tot een katachtige reactie, maar veel verder kwamen de Joegosla ven niet. De nieuwe aanpak werd de duidelijk mindere Zuideuro- pese formatie bijna fataal, toen topscorer Claesen van Seraing bij een tegenstoot alleen voor Si movic dreigde te verschijnen. Ten koste van een gele kaart moest Hadzibegic ingrijpen. De Joegoslavische coach Veselino vic deed na afloop geen moeite zijn teleurstelling over het 2-0 verlies te verbergen. "Het was de bedoeling dat we collectief de Belgen zouden aanpakken, maar het was weer ieder voor zich. In theorie hebben we nog een kans je op de halve finale, maar dan moeten we in onze derde wed strijd Frankrijk verslaan. Daar geloof ik eerlijk gezegd niet in". MADRID (GPD) - Vujadin Boskov, de voormalige Joegoslavische trainer van Feyenoord, is ontsla gen als trainer van de Spaanse eredivisieclub Sporting Gijon. Deze week kreeg Boskov te ho ren dat zijn contract volgend jaar niet verlengd zal worden. Boskov zal worden opgevolgd door Jose Manuel Novoa, die tot dusverre de jeugd- school van Gijon onder zijn hoede had. Novoa is een fervent voorstander om de jeugd een kans te geven. Het besluit van het Gijon-bestuur zal te vens ingegeven zijn door de successen van Athle- De aankondiging van het ontslag van Boskov, die beslist niet goed lag bij de Sporting-aanhang, kwam als een volstrekte verrassing. Nog maar kort geleden had Boskov van het bestuur de ver zekering gekregen dat zijn contract verlengd zou worden. Om die reden had Boskov aanlokkelijke aanbiedingen van een Duitse, Portugese en Spaanse club van de hand gewezen. mij ligt begin ik zaterdag tegen Joegoslavië". Volgens Olsen hebben de Denen de teleurstelling over het verlies tegen de Fransen al aardig ver werkt. „Ach, zo hard is het nou ook weer niet aangekomen. Nie mand geloofde toch echt dat we Frankrijk zouden verslaan. Na de wedstrijd zyn we met zijn al len naar Moulin Rouge geweest. Tot twee uur. Het gaat erom dat we vergeten wat er tegen die Fransen is gebeurd. We moeten immers verder". Mölby Ajacied Jan Mölby wil het Euro pees kampioenschap aangrijpen om bij een Franse club onder dak te komen. De Deense verde diger heeft het bij Ajax niet lan ger meer naar zijn zin en wil zo snel mogelijk elders in Europa aan de slag. Het Belgische Club Brugge toonde inmiddels al belangstelling voor Jan Mölby, maar staakte onmid dellijk alle onderhandelingen na dat de Belgen door Ajax op de hoogte waren gebracht van de vraagprijs. Club Brugge heeft nu z'n zinnen gezet op John Sive- back, een landgenoot van Mölby en spelend voor de eerste klasser Vejle BK. Siveback, die tot nu toe 19 inter landwedstrijden speelde (11 meer dan Mölby), moet bij Club Brugge de plaats in gaan nemen van de naar Ajax vertrokken Ro nald Spelbos. Zowel Siveback als Mölby werd dinsdag voor de openingswedstrijd tegen Frank rijk niet opgeroepen voor het Deense elftal. LENS (GPD) - Tomislav Ivic, voormalig oefenmeester van on der meer Ajax en Anderlecht, be hoorde gisteravond in Lens tot de toeschouwers bij het duel Bel gië-Joegoslavië. Het bezoek van Ivic aan Frankrijk is tweeledig: hij wil niet alleen alle wedstrij den van zijn landgenoten volgen, maar bovendien een nieuwe werkgever zien te vinden voor het komend seizoen. Tomislav Ivic is na zijn Ander- lecht-periode, waar hij werd op gevolgd door de eveneens in Lens aanwezige Pol van Himst, enigszins van het internationale voetbaltoneel verdwenen. Afge lopen seizoen was de Joegoslaaf werkzaam bij het Turkse Galata- saray. Hoewel Galatasaray lange tijd de ranglijst van de Turkse eerste klasse aanvoerde, kon de competitie toch net niet worden bekroond met een landskam pioenschap. lwc ontkende overigens gister avond in Lens dat hij volgend seizoen niet meer in Turkije werkzaam zou zijn. „Er moeten alleen nog wat kleinigheden ge regeld worden", aldus de nog al tijd superbeleefde Ivic. „Het is zeker niet zo dat ik niet meer voor een nieuw contract in aan merking zou komen. Ik ben hier in Frankrijk alleen maar om te zien hoe het tegenwoordig met het Joegoslavische voetbal is ge steld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13