LEIDSCH DAGBLAD Kamer voor het Mok Nieuw bedrijf chemisch afval Voor een tientje véél wijzer Twee vrijspraken in afpersingszaak B Belg schiet drie buren dood en pleegt zelfmoord Koningin Juliana- orde Honderden klachten over stank Kabinet aanvaardt geen wijziging rakettenbesluit EUROPA ^UTO OCCASION Centrum ES LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37420 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel.nrs. zie colofon Wijziging in lintjesregen DEN HAAG (GPD) - Alle Neder landse burgers die loyaal, lang durig en voorbeeldig plichten hebben vervuld kunnen in de toekomst in aanmerking komen voor de Koningin Juliana-orde. Deze nieuw in te stellen konink lijke onderscheiding zal on geacht rang of stand worden toe gekend. Het versiersel van de or de bestaat uit een donkerblauw lint met een zilveren kruis. In voorkomende gevallen komen ook buitenlanders in aanmer king voor de orde. Dat is één van de voorstellen in het rapport van de adviescommissie herziening decoratiestelsel. Het rapport is vandaag aangeboden aan minister Rietkerk (binnen landse zaken). De commissie wil dat er een permanent en full-ti me werkend „kapittel" van vijf leden wordt ingesteld, dat de mi nisters adviseert over de toeken ning van de onderscheidingen. De commissie wil behalve de Ko ningin Juliana-orde nog één on derscheiding instellen. Deze is bestemd voor mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse sa menleving. Hiervoor moeten vol gens de commissie de orde van Oranje Nassau en de Orde van de Nederlandse Leeuw worden ge bruikt. Voor Nederlanders wordt het aan tal graden van deze onderschei dingen teruggebracht tot vijf: ridder Oranje Nassau, officier Oranje Nassau, ridder Neder landse Leeuw, Commandeur Ne derlandse Leeuw en Grootkruis Nederlandse Leeuw. ROTTERDAM (ANP) - Politie, brandweer en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond zijn van morgen overstelpt met honder den klachten over een doordrin gende stank. Onderzoek heeft uitgewezen dat een gesprongen leiding bij het chemische bedrijf Pennwalt in Rotterdam-Pernis de oorzaak is van de stankgolf. Uit het lek stroomde tertiair bu- tyl-mercaptaan, een geurstof die aan aardgas wordt toegevoegd. Volgens de woordvoerder van Rijnmond is er geen sprake van gevaar voor de volksgezondheid, maar de stank is wel erg hinder lijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het ge rechtshof in Den Haag heeft van morgen twee broers (30 en 34 jaar) in de afpersingszaak-Heine- ken vrijgesproken. Een 42-jarige arts die evenals de broers in ho ger beroep was gegaan tegen zijn veroordeling, moet de opgelegde vijfjaar de gevangenis in. Volgens de rechtbank had het drie tal een poging gedaan om bier brouwerij Heineken twintig mil joen dollar en een half miljoen gulden afhandig te maken. Zou dit geld niet worden betaald, dan zou er aan de blikjes bier digoxi- ne (een medicijn voor hartpatiën ten) worden toegevoegd. Om hun woorden kracht bij te zetten stuurden zij een blikje met het middel aan het concern op en plaatsten er een in een super markt. Het afgeperste geld zou worden aangewend om het regi- me-Bouterse in Suriname ten val te brengen en de democratie daar te herstellen. De advocaat van de jongste broer, de Leidenaar C. H. J. van Leeu wen, zal nu bij het ministerie van justitie een schadeclaim indie nen van enkele tienduizenden guldens. De man zat, aldus het gerechtshof, acht maanden ten onrechte in de gevangenis. De advocaat: "Mijn cliënt heeft hier door niet alleen immateriële schade geleden, maar ook zijn zaak in Utrecht is door deze affai re kapot. Die schade zullen wij op het ministerie proberen te verhalen." Beide broers werden twee weken geleden, toen de zaak in hoger beroep diende, op verzoek van de advocaten direct in vrijheid gesteld. De procureur-generaal, mr. Bos, uitte tijdens de zitting ernstige kritiek op de officier van justsitie. Hij noemde het een schande dat de officier in de dag vaardingen had verzuimd te ver melden van welke handelingen de verdachten werden beschul digd. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het rijk, de gemeente Rotter dam en acht grote chemisch af val producerende bedrijven heb ben een akkoord bereikt over de oprichting van een nieuw bedrijf dat chemisch afval gaat verwer ken. Rotterdam en de bedrijven nemen in AVR-chemie elk voor 45 procent deel, het rijk voor 10 procent. Het kabinet en B en W van Rotter dam waren afgelopen vrijdag al grotendeels akkoord gegaan met de uitkomst van de onderhande lingen, maar met het ministerie van economische zaken was nog nader overleg over details nodig.Het akkoord is bereikt na langdurige onderhandelingen onder leiding van oud-topambte naar ir. S. Herweijer. D'e deelne mende bedrijven zijn Shell, Unilever, Akzo, Hoogovens, Hoechst, Dupont de Nemours, Dow en DSM. Kans op regen Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend mogelijk regen. Mini mumtemperatuur ongeveer 11 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Wind uit west tot noord west, in het binnenland matig, kracht 4, langs de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtig, 6. 14 juni 1984 De gezamenlijke bedrijven en de gemeente Rotterdam (eigenaar van de huidige AVR) nemen ie der voor 14,85 miljoen deel in de AVR-chemie, de staat voor 3,3 miljoen. Verder stelt de staat 108 miljoen beschikbaar voor nieu we investeringen. Voor een be drag van 81,3 miljoen zal een nieuwe chemische oven worden gebouwd die in 1986 in bedrijf moet komen. De oven krijgt een capaciteit van 40.000 ton. Daar naast het rijk de kosten op zich genomen van een opberg plaats voor niet-verwerkbaar chemisch afval op de Maasvlakte met een capaciteit van 230.000 ton (21,8 miljoen). De industrie heeft in de onderhan delingen als eis gesteld dat er geen exportverbod voor che misch afval komt. Het gevolg is dat het nieuwe bedrijf gedwon gen is met concurrerende tarie ven te werken. Staat leent: 8Vz% DEN HAAG (ANP) - De Neder landse staat gaat voor de vierde keer dit jaar geld lenen op de openbare kapitaalmarkt, op nieuw tegen 8,5 procent. De aflossing geschiedt in vier jaar lijkse termijnen, voor het eerst op 1 augustus 1988. De drie vorige staatsleningen ter dekking van het financieringste kort over 1984 hebben bij elkaar 16 miljard gulden opgebracht, ongeveer de helft van het bedrag dat het rijk dit jaar tekort komt. Twee van die leningen geven eveneens een rente van 8,5 pro cent. PRIJS-RECORDS Auto-notitiebloc blocknote en pen altijd bij de hand in de auto (maar ook in de keuken, op_ kantoor!). Met grote zuignap 9,95 Alphen a/d Rijn - Leiden pas na 1 januari 1986 maar al in november'85 een beslissing te nemen over het aantal atoomta- ken dat Nederland zou moeten behouden (nu nog zes), wees Lubbers van de hand. Hij zei dat eerst de plaatsing aan de orde moet komen en dat dan pas aan dacht kan worden besteed aan andere kernwapentaken. Hij voelde daarom niets voor een koppeling tussen een eventuele vermindering van het aantal atoomtaken en het aantal, even tueel te paatsen kruisraketten. "We hebben nu een helder sig naal afgegeven, dat moeten we zo houden", zei hij. Ook op dit punt dreigde het CDA met een motie, maar die werd (nog) niet ingediend. Moties hierover van PvdA, D'66 en de kleine rechtse partijen werden ontraden. Ook moties die beoogden het kabi netsbesluit in heroverweging te nemen, wees Lubbers af. (Zie verder pagina 5) HU AMBO - De strijd tussen An golese regeringstroepen en guer rillastrijders van de Unita heeft volgens de Unicef ongeveer een miljoen inwoners van zuid- en centraal-Angola uit hun huizen verdreven. Door de oorlogshan delingen waarbij al vele Angole- zen zijn gesneuveld, zijn ook gro te gebieden verstoken van voed sel en medicijnen. Deze foto werd gemaakt bij een weeshuis in Humabo. Een sterk ondervoed kind dat moet rondlo pen op veel te grote schoenen. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft de Tweede Kamer gisteravond voorgehouden dat het kabinet eventuele wijzigingen in het besluit over de kruisra ketten niet zal aanvaarden. De Kamer zal vandaag dus alleen 'ja' of 'nee' kunnen zeggen tegen het rakettenbesluit. Vanmiddag kort voor de aanvang van het ple naire debat in de Kamer was het nog niet geheel duidelijk hoeveel CDA'ers vanavond tegen het ka binetsbesluit zullen stemmen. Er wordt rekening gehouden met ten minste zes tegenstemmers. Ook na afloop van een vanoch tend gehouden CD A-fractiever gadering bleef de onzekerheid over het stemgedrag van een aantal CDA-kamerleden voort bestaan. Pas in de loop van de avond zullen in een extra fractie vergadering de neuzen worden geteld Het is evenmin duidelijk of de klei ne rechtse partijen (totaal zes ka merzetels) hun bezwaren tegen het kabinetsbesluit bij de stem ming zullen omzetten in een defi nitief 'nee'. Indien meer dan drie CDA'ers tegen stemmen is de steun van klein-rechts onont beerlijk. CDA en WD hebben gezamenlijk 79 zetels. Tijdens het mondelinge overleg over de kruisraketten in de vaste kamercommissie voor defensie zette premier Lubbers gisteren WD-fractieleider Nijpels voor het blok. Nijpels wil nadrukke lijk de mogelijkheid openhou den dat op 1 november 1985 tot plaatsing wordt besloten ook al hebben de Russen hun aantal SS-20 raketten bevroren. Lub bers deed „een dringend beroep" op de WD om niet aan deze op vatting te blijven hangen. Hoe wel hij zei niet zijn positie in het geding te willen brengen, zei Lubbers dreigend tegen de WD-leider: „Als u zegt, dat kan niet, dan moet u er zelf de politie ke consequenties uit trekken". Lubbers wees in een drie uur du rend betoog alle 22 vanuit de commissie ingediende moties van de hand. „Het is niet verant woord er een wezenlijk onder deel uit te halen. Een ander voor stel is niet mogelijk en bijstellin gen zouden het besluit oneven wichtig maken". Ook het CDA kreeg zijn zin niet. Fractievoorzitter De Vries eiste gisteren nog dat het kabinet in Moskou het Nederlandse besluit zou gaan toelichten en daarover vervolgens verslag zou uitbren gen. Hij dreigde met een motie om zijn eis kracht bij te zetten, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat deze na het betoog van Lub bers zal worden ingediend. Lub bers wees erop dat de Neder landse regering diplomatieke contacten met de Sowjet-Unie onderhoudt en dat de minister van buitenlandse zaken "dit op de geëgende wijze" zal doen. Ook de wens van het CDA om niet 26 PAGINA'S -A lil Staatssecretaris Brokx (folo ANP) Ruimere grenzen voor premiekoop PAGINA 5 W.-Duitsland mag weer bewapenen PAGINA 7 Miljoenen platen gratis gecopieerd PAGINA 9 Platini zorgt voor eerste EK-winst PAGINA 13 BRUSSEL (ANP) - Een 35-jarige Belg heeft gisteren in een voor stad van Luik drie buren dood geschoten en vervolgens zelf moord gepleegd. De man, die voor een zenuwinzinking onder doktersbehandeling was, had last van het lawaai van de spelen de kinderen van zijn buren. Over dat lawaai had hij zich al ver scheidene malen beklaagd. Gis termiddag liep hij de garage van zijn buren binnen en begon met twee pistolen in het wildeweg te schieten. Hij doodde zijn buur vrouw, die hoogzwanger was. De baby van de vrouw werd later in Wereldbevolking groeit minder LONDEN (AP) - Voor het eerst in de moderne geschiedenis is het groeitempo van de wereldbevol king afgenomen. Het groeitempo daalde volgens een VN-rapport met 1,7 procent per jaar. De we reldbevolking van 4,76 miljard mensen zal jaarlijks nog met tachtig tot negentig miljoen mensen toenemen. Hoewel het groeicijfer is teruggelo pen, is vooral in de Derde Wereld de bevolkingsgroei nog sterk, met name in Afrikaanse landen. Dat heeft kwalijke gevolgen voor de economische ontwikkeling van die landen. In 1981 was het inkomen per hoofd van de bevol king in het rijkste land ter wereld 220 keer zo hoog als in het armste land. Dat verschil wordt nog gro ter, aldus het rapport. De wereld zal in het jaar 2000 circa 6,1 miljard mensen herbergen en zich in 2095 op ongeveer 10,5 mil jard stabiliseren. ZAZELV&5E het ziekenhuis met een keizers nede ter wereld gebracht. Het kind is gezond. De overspannen man schoot ook de moeder van de buurvrouw dood. Hij verwondde zijn buur man zo ernstig dat die later in een ziekenhuis overleed. Ook een kind werd gewond, maar dat is buiten levensgevaar. Na het bloedbad te hebben aange richt herlaadde de man zijn vuur wapens en schoot hij op de ra men van verschillende wonin gen. Ook vuurde hij op een ge parkeerde wagen. In totaal vie len er 28 schoten. Toen de politie arriveerde vond ze de man in zijn eigen woning, waar hij de hand aan zichzelf had geslagen. Aan de vooravond van de verkiezingen voor het Europees Parlement kent ons land een van die zeldzame dagen dat de Tweede Kamer voltallig aanwezig is op het Binnenhof. Dezer dagen blijkt weer eens hoe moeili|k het is de nationale politiek te schei den van het wijdere belang dat Euro pa heet. Terwijl de beroepspolitici hun best deden om het belang van het Europees Parlement over het voetlicht te brengen, kon de nationale zaak van de kruisraketten de discus sie gemakkelijk overheersen. Het zou echter een historische en te vens een jammerlijke vergissing zijn om het belang van de verkiezingen morgen vooral op te hangen aan de nationale worsteling die Nederland vandaag meemaakt. Europa is zo veel meer. Eeuwenlang is ons we relddeel het toneel geweest van ver bijsterende oorlogen, die niet beperkt bleven tot enkele landen. Na de Tweede Wereldoorlog is even wel een unieke vorm van samenwer king ontstaan. Dat begon met econo mische akkoorden over kolen en staal, maar die economische basis is allengs verbreed en ontwikkelt zich, zij het moeizaam, tot meer politieke vormen van samenwerking. Ondanks grote problemen en veel te rechte kritiek op de Europese instel lingen, wordt er in Europa gewerkt aan nieuwe politieke verhoudingen die belangrijke waarden kunnen schragen. Spanje en Portugal bij voorbeeld, die iets later werden ver lost van fascistische regimes, willen ook bij dit nieuwe Europa horen. Dat zal deels zijn grond vinden in de grote economische problemen van deze landen, maar het betekent ook een ondersteuning van de democratie in beide landen. Over Europa zijn vele hoogdravende betogen af te steken, maar wat de doorslag moet geven zijn de concrete resultaten. Het zou daarom goed zijn als de Europese politici nog eens denken aan de grote Europeaan, de Fransman Monnet, die te werk ging volgens de naar hem genoemde me- thode-Monnet. Dat wil zeggen, dat er concrete beslissingen worden geno men. Een dergelijke aanpak kan Eu ropa weer binnen het gezichtsbereik en het bevattingsvermogen van mil joenen Europeanen brengen. Zonder illusies over de macht van het Europees Parlement, die inderdaad zeer beperkt is, en met een gezonde afkeer van de Europese bureaucra tie, verdienen dit parlement en dit Eu ropa een kans. Dat vergt weliswaar een wordingsproces van tientallen ja ren, maar de verkiezingen van mor gen betekenen in dit langdurige pro ces desalniettemin een belangrijk moment. Wie nog de hoop koestert dat hij of zij mede vorm kan geven aan de samenleving, ook in Europa, weet wat hem of haar morgen te doen staat. De politieke uitspraken van miljoenen Europeanen mogen dan worden uit gebaat in de afzonderlijke landen, al leen al een behoorlijke opkomst zal het Europees Parlement ondersteu nen in de aanspraken op meer in vloed en werkelijke macht van de Eu ropese burgers. ROTTERDAM (ANP) - De 57-jari- ge W. Bax uit Rotterdam is van nacht door een inbreker neerge stoken. Hij is in zorgwekkende toestand opgenomen in het aca demisch ziekenhuis Dijkzigt in de Maasstad. Volgens de politie betrapte Bax twee inbrekers in zijn huis. Eén van hen bracht de man enkele messteken in de rug toe, waarna het tweetal het huis uitvluchtte. fó§d\Van Het Motorhuis. BOVAE [0*) alle merken In dlv prijsklassen v/hTBnMenken Ijshal vondellaan42. Lelden Tel 071-769513 Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus onrvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1