Voorschoten bouwt 1300 woningen in Starrenburg Adrie Borst sterkste in Zoeterwoude Tumult om 'grapje 'Illegaal' Oegstgeester fietspad wordt geopend Valpartijen ./Hscïffk Vlooienmarkt Zoeterwoude krijgt vervolg DINSDAG 12 JUNI1984 Stad en rand VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten wil in het gebied tussen de Veurse- weg, Huize Bijdorp, De Vliet en de Wilgenlaan een nieuwe woonwijk bouwen met 1300 woningen. Van de 1300 wo ningen die deze wijk zal tel len worden er 800 tussen 1989 en 2000 gebouwd. De rest moet na het jaar 2000 verrij zen in de wijk die Starren- burg gaat heten en 86 hectare groot dient te worden. Slechts de helft van deze op pervlakte wordt voor wo ningbouw gebruikt. Veel ruimte wordt opgeslokt door bestaande gebouwen, kassen en het industrieterrein aan de Rouwkooplaan. Dit blijkt uit het ontwerp-bestem- mingsplan "Starrenburg", dat onlangs het licht zag. In dit plan dat volgende week voor het eerst door raadsleden wordt bespro ken en daarna een lange proce dure te wachten staat, wordt aan gegeven dat de gemeente in Star renburg graag 30 procent wo ningwetwoningen wil bouwen en 40 procent gesubsidieerde (premiekoop)woningen. Ook zou ze 30 procent ongesubsidieerde woningen willen bouwen. Vooral aan de goedkope, gesubsi dieerde woningen is grote be hoefte onder jongeren en bejaar den. Volgens de gemeente zijn deze woningen op dit moment "onvoldoende aanwezig in Voor schoten". Deze constatering is belangrijk omdat het de bedoe ling is dat Starrenburg de na tuurlijke aanwas van de Voor- schotense bevolking aan woon ruimte helpt. Tot 1989 ziet de gemeente kans de plaatselijke aanwas onder te brengen in nieuwe woningen in wijken als Noord Hofland, Bij dorp, Boschgeest en het cen trum. Hier moeten in totaal nog zo'n 924 woningen komen. Daar na is de gemeente aangewezen op Starrenburg. Deze wijk moet ervoor zorgen dat Voorschoten in het jaar 2000 de gewenste pro ductie van 1766 woningen haalt. Hoofdweg Het eerst wordt met de bouw be gonnen in het gebied tussen Hui ze Bijdorp, de Vliet, het Rou- cooppark en het industrieterrein aan de Rouwkooplaan. Vierhon derd van de 500 woningen die hier worden gebouwd "zitten in de sociale of sociaal geïndiceerde sfeer". De huizen staan dan ook tamelijk dicht op elkaar: meer dan 40 woningen op een hectare. De overige 100 woningen die in dit gedeelte van Starrenburg ko men, worden niet gesubsidieerd. Ze staan dan ook wat verder uit elkaar. In 1994 moet dit noord oostelijke gedeelte van de wijk klaar zijn. Vervolgens kan wor den begonnen met het zuid westelijke gedeelte, het gedeelte ten zuiden van het bedrijfster rein aan de Rouwkooplaan. Hier komen zowel woningen die zeer dicht op elkaar staan (meer dan 40 woningen per hectare) als hui zen die wat minder krap zijn ge situeerd (minder dan 40 wonin gen per hectare). Dit gedeelte wordt gescheiden van de rest van de wijk door een kassencom plex, dat niet tegen de vlakte hoeft, en het bedrijfsterrein dat in de ogen van de gemeente mag worden uitgebreid. De twee delen worden verbonden door een hoofdweg. Deze begint bij de Zwaluwweg, moet door de kloostertuin 'Bijdorp' lopen en vervolgens Starrenburg noord oost doorkruisen. Uiteindelijk dient deze weg, die waarschijn lijk als nieuwe busroute gaat dienstdoen, op de Veurseweg uit te komen, iets ten zuiden van de Peppellaan. Hiervoor is het no dig dat de gemeente grote lappen grond van een boer opkoopt die aan de Veurseweg een bedrijf heeft en vlak langs diens 17e eeuwse "Mariahoeve" een weg aanlegt. De gemeente, die in totaal zo'n 33 hectare moet aankopen, ver wacht hier niet veel problemen mee: de twee boeren die het be drijf runnen hebben al duidelijk gemaakt over enkele jaren te wil len stoppen en de 10 hectare land te willen verkopen, aldus het be stemmingsplan. Ingebouwd In dit plan verklaart de gemeente ervoor te zorgen dat de boerderij niet wordt ingebouwd. Ze hoopt juist dat de prachtige boerderij uitgroeit tot een herkennings punt. Het zou wel eens een kin derboerderij, buurthuis, peuter speelzaal of medisch centrum kunnen worden. Een combinatie van deze functies behoort even eens tot de mogelijkheden, zo stelt het plan in ietwat vage be woordingen. Ook over zaken als winkels ver schaft het bestemmingsplan wei nig duidelijkheid. Weliswaar is de wijk groot genoeg voor aantal buurtwinkels, m de andere kant liggen grote de len van de wijk nogal dicht bij het centrum, zo stelt het plan. Conclusie: de gemeente heeft nog geen winkels ingetekend, maar geeft aan het een goede zaak te vinden wanneer er enkele wijkwinkels en supermarkt ko men. Het winkeloppervlak mag niet groter worden dan 800 meter om te voorkomen dat de cen trumwinkeliers teveel concur rentie wordt aangedaan. Bij voorkeur moeten ze in de buurt van de hoofdstraat komen. Wanneer aan deze hoofdstraat voorts enkele dicht op elkaar ge bouwde woningen komen en meergezinshuizen (met vier bouwlagen en kap), zal de ge meente dit toejuichen. Er is dan een duidelijke afscheiding met de rest van de wijk die voorna melijk zal bestaan uit woonpa- den, woonerven en woonstraten. Naast dit "stratenmilieu" krijgt de nieuwe wijk ook de beschikking over vier-kleine parkjes. Tussen deze parkjes lopen wandelnaden De toekomstige wijk Starrenburg ligt, zoals de schets laati Bijdorp en Boschgeest in. en langs de wetering, in het ver lengde van de Essenlaan komt een voet/fietspad, dat van de Vliet naar de Veurseweg loopt. De gemeente heeft bewust geko zen voor een fietspad op deze plek. De Essenlaan mag, evenals de Peppellaan, niet worden ge bruikt door het autorijdende ge deelte van de wijkbewoners. Het mogen geen wijkontsluitingswe- gen worden. Alleen fietsende Starrenburgers mogen er ge bruik van maken, alsmede men sen die een huisje hebben in de buurt van de laan. Met name katholieke scholieren zullen van de route gebruik ma ken op weg naar 'hun' school in Boschgeest. Niet-gelovige e"n protestantse kinderen zullen hier veel minder vaak fietsen: zij krij gen waarschijnlijk een eigen ba sisschool in de wijk. Dit is echter nog allerminst zeker. Even onze ker is het waar het woonwagen kampje moet komen dat de ge meente ergens in Starrenburg wil aanleggen. 'Rear window' van Afred Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Vanaf Antoniuskerk - Vijf Meilaan, avondfietsvierdaagse, 18-19 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48. tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Leiderdorp K&O-gebouw - Splinterlaan 91, lezing Gemeentecentrum - Lijtweg, open brid ge-drive, 19.45 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie ruimelijke ordening, volks huisvesting en financiën, 20 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert Harm Harhuis, 12.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Antoniuskerk - Vijf Meilaan, Play-back wedstrijd, 14.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - tekenfilms voor de jeugd, 14.30 uur. Voorschoten Raadhuislaan 45 - start fiets-fototocht buurthuis Bloemen wij k-Boschgeest, 18-19 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 8 juni tot 11 juni, 8 uur door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Van 11 juni tot 15 juni door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Voorschotense kleuterschool totaal verwoest VOORSCHOTEN - De openbare kleuterschool Boschgeest aan de Voorschotense Sixlaan is za terdagmorgen geheel uitge brand. Het vuur is aangestoken door twee Voorschotense jon gens van vijf en zes jaar. Het tweetal was de school binnen geklommen en heeft daar het vuur aangestoken. Het is niet duidelijk waarom ze dat hebben gedaan. De brand greep snel om zich heen in het éénklassige houten gebouwtje en de brand weer kon ondanks snel ingrij pen niet voorkomen dat het ge heel uitbrandde. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend.. Over een andere huisvesting voor de ongeveer twintig kleuters wordt vandaag overlegd. Voor de kleuters hoefde vandaag nog geen andere huisvesting te wor den gezocht, omdat ze op schoolreisje zijn. Twee botsingen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij een poging om uit te wijken voor een fietser die vanaf de Kempenaerstraat zonder voorrang te verlenen de Warmonderweg op wilde rijden, heeft een 26-jarige automobiliste uit Leiden twee wagens aangere den. De vrouw reed over de Warmonderweg en zag twee fiet sers op de Kempenaerstraat aan komen. Het leek erop dat beide fietsers haar voorrang zouden ge ven, maar onverwacht reed een van de twee door. De vrouw probeerde deze fietser, een 17-jarige Leidenaar, te ont wijken door naar links te sturen. Dat lukte echter niet. Wel vloog de bestuurster de verkeersheu vel over en botste op twee gepar keerde wagens. De fietser, die voorrang had moeten geven, liep verwondingen aan knie en hoofd op. Een 18-jarige vrouw uit Alphen is zondagmorgen met haar race fiets achterop een auto gebotst en is daarbij vrij ernstig gewond geraakt. De vrouw reed over de Warmonderweg, waar een auto voor het verkeerslicht stond te wachten. Gebogen over het stuur van haar fiets merkte de Alphen- se dat niet op en botste achterop de wagen. Ze liep daarbij ver wondingen aan het aangezicht op, brak enkele tanden en kreeg een lichte hersenschudding. De vrouw werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. De fiets werd bij het ongeval geheel vernield. LEIDERDORP - Je zult maar vertwijfeld rondlopen of rijden in een Leiderdorp, dat je onbe kend is. Uiteindelijk zie je aan de Engelendaal een prachtig infor matiebord met complete platte grond, en wat denk je dan: dat het gezoek bijna voorbij is. Mis. Want om bij deze vijfde dorps plattegrond te komen moet je eerst weer gaan zoeken naar een mogelijkheid om er bij te komen. ZOETERWOUDE - Adrie Borst (22) mag zich vanaf gisteren de sterkste man van Zoeterwoude noemen. Hij werd winnaar van de, door de KPJ georganiseerde, jaarlijks terugkerende wedstrijd om deze begeerde titel. Hij bleek bij tien onderdelen de beste van maar liefst 41 deelnemers. De plattegrond is namelijk neerge zet bij een busbaan. Automobilis ten kunnen daar niet stoppen en voetgangers lopen de kans van de sokken te worden gereden. Het is, kortom, onmogelijk om dit gloednieuwe bord even snel te raadplegen. "Het is inderdaad geen ideale op lossing", zo zegt een gemeentelijk woordvoerder over het bord tus sen de busbaan en het gemeente huis. Aanvankelijk zou het ook enkele honderden meters verder - bij het benzinestation - worden geplaatst. Maar daar ligt een drukbereden fietspad en het uit zicht is slecht: men vreesde dat fietsers en zoekenden onplezierig met elkaar in contact zouden ko men. Vandaar deze oplossing. (foto Holvast) LEIDERDORP - Een 'grapje' van vyf Amsterdamse jonge lui heeft zondag voor de nodi ge consternatie op het Lei- derdorpse politiebureau ge zorgd. Een Leiderdorpse au tomobilist kwam overstuur melden dat hij even tevoren op de provinciale weg tussen Leidschendaiji en Leider dorp was bedreigd met een pistool. De man had een auto met jongelui'ingehaald. Daar bij was iets ,fout gegaan. Dat leverde niet alleen boze ge zichten op, ook haalde een van de jongelui volgens de man een pistool tevoorschijn en bedreigde hem daarmee. De Leiderdorper was er als een haas vandoor gegaan en meldde het voorval direct op het groepsbureau. De politie zag kans om de wagen met jongelui tej; hoogte van Schiphol te achterhalen. Bij het doorzoeken van de wagen bleek het niet om een echt, maar om een plastic pistool te gaan. Volgens de politie was het wa pen echter dermate goed na gemaakt dat het zelfs in de vuurwapenwet is opgeno men als verboden vuurwa pen. Hoewel er niet mee kan worden geschoten, kan het door zijn gelijkenis met een echt vuurwapen wel worden gebruikt als bedreiging bij een overval. Tegen de jonge lui is proces-verbaal opge maakt. Grote afwezige w; vorig jaar, Arnold Mooyman. Hij moest geblesseerd toekijken hoe een ander zijn titel Na eerdere krachtmetingen op de braderie en in het KPJ-honk vond gisteren de eindstrijd plaats op het Loethe-terrein. De deelnemers bestreden elkaar op de onderdelen tegeltillen, op trekken, gewichtheffen en trac- tortillen. Na heel wat ploeteren en zweten werd uiteindelijk Adrie Borst v/innaar. Gemakke lijk had hij het niet, want zijn voorsprong op nummer twee, Frank Borst, bedroeg met 89 te gen 88 slechts één punt. OEGSTGEEST - De ongeveer tweehonderd meter fietspad van de Oegstgeester Abtspoelweg tussen het zwembad Poelmeer en de Kwaaklaan wordt aan de kant van het zwembad in beide richtingen opengesteld. De aan de Lange Voort gelegen Agrari sche school heeft daarom ge vraagd, omdat al jarenlang leer lingen illegaal op dit fietspad vanaf de Lange Voort richting Leiden (brom)fietsen. Het gaat vooral om (brom)fietsers die vanuit Leiden via de Haar- lemmertrekvaartweg en de Kwaaklaan naar de Agrarische school of het zwembad gaan. Wie zich bij het huiswaarts keren aan de verkeersregels houdt, moet eerst de Abtspoelweg oversteken bij de kruising met de Lange Voort, vervolgens de Lange Voort en daarna nog eens de Abt spoelweg ter hoogte van de Kwaaklaan. In de praktijk ge beurt dat daaróm nauwelijks: (brom)fietsers blijven aan de oostkant van de Abtspoelweg en rijden de tweehonderd meter naar de Kwaaklaan op dit fiets pad tegen de verkeersrichting in. De vlakbij het zwembad gelegen Agrarische school vroeg onjangs aan de gemeente Oegstgeest om dit illegale gebruik van dit fiets pad te legaliseren. Want, zo schreef adjunct-directeur Duurs- ma, de 'legale' route 'lijkt ons uit verkeersveiligheidsoogpunt zeer ongewenst'. De sterkste man-verkiezing werd de afgelopen week in Zoeterwoude op verschillende plaatsen gehouden. Op de foto beproeft een Zoeterwoudenaar zijn krachten bij het onderdeel bakstenen tillen. ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST/ LEIDERDORP - Een 31-jarige vrouw uit Amsterdam is zondag overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis in Leiden na dat zij ten val was gekomen met een scooter. De vrouw zat achter op de tweewieler bij een 30-jarige Amsterdammer. Toen deze vanaf de provinciale weg Zoeterwou- de-dorp in wilde rijden, kreeg hij een klapband en raakte hij in een slip. Bij de val brak de duopassa- giere een bovenbeen. Gewond aan het hoofd is een 40- jarige Leidenaar zondagavond overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis, nadat hij met zijn fiets ten val was gekomen. De man stak de kruising Lange- voort/Abtspoelweg in Oegsgeest over, toen hij met het voorwiel van zijn fiets tegen de trottoir band kwam en viel. Een 60-jarige fietser uit Leiden is op de Leiderdorpse Zijldijk licht gewond geraakt aan het hoofd, toen hij na een tik van een aan- hangertje ten val kwam. De man werd, fietsend over de Zijldijk, ingehaald door een 40-jarige Wassenaarder met een aanhan ger aan zijn wagen. Omdat er toen net een tegenligger aan kwam, stuurde de Wassenaarder naar rechts, waarbij de fietser een tik kreeg van de aanhanger. De politie onderschrijft dat stand punt. Het illegale gebruik van het fietspad heeft door de betrek kelijk grote breedte ervan (drie meter) nog nooit grote proble men opgeleverd. In de praktijk worden fietspaden met een der gelijke breedte vaak in twee rich tingen gebruikt. Om het twee- richtingsgebruik te accentueren kan een onderbroken witte streep op het midden worden aangebracht en moeten ver keersborden worden geplaatst, vindt de politie. Het Oegstgees ter college wil het politieadvies uitvoeren. Open dag De Voorschotense peuterspeelza len houden morgen een open dag. Ouders en kinderen zijn van half tien tot half twaalf welkom in de peuterspeelzalen De Hooiberg (Alberdaplantsoen 2), De Peuterhof (Schramlaan 25), Pippeloentje (Prof. Ein- steinlaan 2), De Boschfluiters (Sixlaan 3) en Het Kwetternest (Oude Adegeesterlaan 3). Bridge-drives De Oegstgeester bridgeclub Rijn land organiseert vanavond wer een open bridge-drive voor le den en niet leden. Aanvang kwart voor acht in het Gemeen tecentrum aan de Lijtweg. Platform Het Platform Zoeterwoude, een nieuwe werkgroep voor mensen die met elkaar 'iets' willen doen, heeft deze week weer twee bijeenkomsten. Morgen avond van acht tot tien en don derdagochtend van tien tot twaalf. Deze ontmoetingsbij eenkomsten worden gehouden in Ons Huis aan het Kosterspad. 'Ouderenmarkt' Hulpverleners en organisaties verlenen hun medewerking aan de informatiemarkt, die mor genavond van half acht tot half tien in het Gezondheidscentrum in Voorschoten wordt gehou den. Thema van de markt is 'Thuiszorg voor ouderen' en het Gezondheidscentrum staat aan de Prof. van der Waalslaan 25. Fiets-fototocht Het buurthuis Bloemenwijk- Boschgeest in Voorschoten houdt morgen én zondag in sa menwerking met Avanti een fiets-fotopuzzeltocht. De start vindt plaats aan de Raadhuis laan 45, morgenavond tussen zes en zeven, zondag tussen tien en elf uur. ZOETERWOUDE - De vlooien markt, die afgelopen zaterdag in het Zoeterwoudse Don Bosco- huis werd gehouden, is zo'n suc ces geworden dat er nu zeker re gelmatig zo'n evenement in het dorp zal worden gehouden. Vol gens organisator Jan van der Geest blijkt overduidelijk dat er in Zoeterwoude behoefte aan is. "Het was ongelofelijk", aldus Van der Geest. "De aanloop van men sen die zaterdag iets kwijt wilden was zo groot dat ik ze ook buiten heb moeten neerplanten. Geluk kig was dat geen probleem, dankzij het redelijk goede weer". Tevredenheid ook bij de naar schatting 25 verkopers, van wie sommigen zeiden goede zaken te hebben gedaan en er een volgen de keer zeker weer bij te zijn. Die volgende keer komt er dus zeker: als het aan Jan van der Geest ligt drie tot vier keer per jaar. Hoogstwaarschijnlijk zullen de le den van de Golden Earring dan niet, zoals afgelopen zaterdag, van de partij zyn. Grote beroering ontstond toen twee leden van de beroemde band ten tonele verschenen. George Kooymans en Cesar Zuiderwijk moesten via een zij deur 'vluchten' toen een menigte van naar schatting dertig jonge ren wat al te opdringerig werd. Overigens kwamen de 'popster ren' alleen maar kaartjes bren gen voor hun 'Back Home-optre den in de Groenoordhal te Lei den. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 1800-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien een rr verstrijken v, abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Kwartaalabonnement 63.10 Per post 85.50 Maandabonnement 21,21 (Autom betaling) Losse Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel Betaling van abonnementsgelden op giri 3203571 n v Dampte Holding BV te Haarlem J Kroon (stad) BW T Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) W F J Wirtz (bin buit 'ec P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graait (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941,1 I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2