Denen nu weer nuchter 5^1 Frankrijk start met grote voorsprong Vrijwel geheel rechtstreeks op tv Volop tegenslag voor concurrenten Winstvan nederlagen in oefenduels ZATERDAG 9 JUNI 1984 PARIJS - In Frankrijk wordt van 12 tot en met 27 juni voor de zevende maal om het Europees kampioen schap voetbal voor landen teams gestreden. De eind ronde van het eerste EK- toernooi vond in 1960 even eens in Frankrijk plaats. Ini tiatiefnemer was de Frans man Henri Delaunay, ex-se- cretaris-generaal van de FI FA. Al in 1927 had Delaunay voor gesteld een Europa Cup- strijd voor landenploegen in te stellen, maar zijn idee werd pas in 1958 ten uitvoer gebracht. Drie jaar eerder was Delaunay overleden. De eerste winnaar werd de Sowjet Unie, daarna zege vierden achtereenvolgens het organiserende Spanje, het organiserende Italië, West Duitsland (in Brussel), Tsjechoslowakije (in Bel grado) en ophieuw West Duitsland (in Rome). 12 juni, Parijs: Frankrijk-De- nemarken, groep I. 13 juni, Lens: België-Joegosla- vië, groep I. 14 juni, Straatsburg: West Duitsland-Portugal, groep 14 juni, St. Etienne: Roemenië- Spanje, groep II. 16 juni, Nantes: Frankrijk-Bel- gie, groep I. 16 juni, Lyon: Denemarken- Joegoslavië, groep I. 17 juni, Lens: W-Duitsland- Roemenië, groep II. 17 juni, Marseille: Portugal- Spanje, groep II. 19 juni, St. Etienne: Frankrijk- Joegoslavië, groep I. 19 juni, Straatsburg: Dene- marken-België, groep I. 20 juni, Parijs: W-Duitsland- Spanje, groep II. 20 juni, Nantes: Portugal-Roe- menië, groep II. 23 juni, Lyon: Halve finale: no. 1 groep I- no 2 groep 2. 24 juni, Marseille: Halve fina- I:e: no 1 groep 2-no 2 groep I. 27 juni, Parijs: Finale. PARIJS (GPD) - Frankrijk begint als grote favoriet aan het Europe se kampioenschap voetbal dat op dinsdag 12 juni in het Pare des Princes in Parijs begint en in hetzelfde stadion op woensdag 27 juni wordt afgesloten. De Fransen hebben op papier een grote voorsprong op de concur rentie, waarvan vooral West- Duitsland en België de afgelopen maanden volop tegenslag heb ben gehad. Titelverdediger West-Duitsland kan niet beschikken over Felix Magath en Hansi Mueller, die zich beiden hebben teruggetrok ken en ook niet over Bernd Schuster, die onlangs zijn rech- ter-middenvoetsbeentje brak. Bovendien zakte de stemming in de ploeg van bondscoach Jupp Derwall na het WK in Spanje, waar beslag werd gelegd op de tweede plaats, tot onder het vriespunt. Nederlagen in de kwa- lificatiegroep tegen Noord-Ier- land, dat zowel in Belfast als in Hamburg met 1-0 won, en verlies in de vriendschappelijke inter land tegen de tweede keus van Portugal droegen bij tot grote verdeeldheid in de ploeg. Na zelf eerst als bron van allé ellen de te zijn aangewezen, is Karl- Heinz Rummenigge inmiddels aan een vredesmissie begonnen die er toe moet leiden dat West- Duitsland toch weer op tijd een gesloten front vormt. In de kort geleden met 1-0 gewonnen wed strijd tegen Italië leek het er op alsof de tot middenvelder omge turnde spits al aardig in zijn stre- Guy Thijs, die met zijn ploeg zo opvallend gemakkelijk door de voorronden was gekomen, kreeg als gevolg van de door de Belgi sche bond opgelegde schorsin gen twee maanden voor het eind- toernooi een enorme tegenvaller te verwerken. Afgeschreven voor een ereplaats is België overigens niet, omdat Thijs nog altijd klasse-spelers als Pfaff, Vandenbergh, Coeck, Ver- cauteren, Ceulemans en nu ook vermoedelijk de Italiaanse Belg België, de nummer twee tijdens de vorige editie van het EK in Italië, is als gevolg van het omkoop schandaal in eigen land zes spe lers van zijn selectie kwijtge raakt: Gerets, Meeuws, Plessers, Daerden, Vandersmissen en Preud'Homme. Bondscoach PARIJS (GPD) - De winst voor Denemarken van het ver lies in de oefenwedstrijden tegen Nederland (0-6), Spanje (1-2) en Tsjechoslowakije (0-1) is dat de Scandinaviërs in de aanloop naar het Europese kampioenschap behoorlijk ontnuchterd zijn. Als succesvolste ploeg van Europa in 1983, het jaar waarin ondër meer een historische overwin ning op 'Wembley' werd behaald tegen Engeland, dachten spelers en aanhangers automatisch tot de kanshebbers voor de Europe se titel te behoren. Zodra de plaatsing voor de eindronden een feit was meldden zich direct 28.000 supporters aan voor de groepswedstrijden tegen Frank rijk, België en Joegoslavië. Die roes heeft intussen plaatsge maakt voor realisme, of zoals Sö- ren Lerby stelt: „Iedereen in De nemarken was op een gegeven moment voetbalgek. De nederla gen die we hebben geleden, zijn daarom hard aangekomen. Alle Denen staan weer met beide be nen op de grond". De ex-speler van Ajax, die nu op de loonlijst staat van Bayern Mün- chen, vindt dat alleen maar een voordeel: „Hopelijk ziet men ons niet meer als favoriet. Er zal daardoor minder drük op ons lig gen, omdat men niet meer zoveel van ons verwacht". Door de ontwikkelingen van de laatste maanden is de Deense bondscoach Sepp Piontek ook tot het besef gekomen dat zijn team in de breedte niet zo sterk is.als werd verondersteld. Tegen Nederland kon Denemarken het zich niet veroorloven om juist in de verdediging enkele amateurs op te stellen. Tegen Tsjechoslo wakije brak het de 'multinatio nals' op dat in de rust routiniers als Morten Olsen, Lerby, Ole Rasmussen en Allan Simonsen werden gewisseld en tegen Spanje konden Morten Olsen en Ivan Nielsen niet worden gemist. Bovendien ontbrak in deze serie duels een alternatief voor de in februari aan de enkel geopereer de Jesper Olsen en werd vooral tegen Nederland duidelijk dat de Denen een levensgroot keepers probleem hebben. Ole Kjaer interpreteerde het begrip 'amateur' in Amsterdam wat al te letterlijk door alles verkeerd te doen. Later kregen Ole Qvist en Troels Rasmussen een kans, maar ook zij konden niet overtui gen. Lerby: „Ik denk dat dat de belangrijkste problemen op dit moment zijn: Jesper Olsen en de keeper. Jesper is voor ons van grote waarde op de linkerkant. Dat is thuis tegen Engeland en Hongarije en op Wembley wel gebleken. Als hij voldoende her steld is van zijn enkelblessure kan Jesper een belangrijke rol in de voorhoede gaan vervullen. Hij is namelijk in staat de bal vast te houden, waardoor de verdedi ging tenminste wat ontlast wordt. Als hij toch moet afhaken tijdens het toernooi zullen we moeten improviseren, omdat er verder geen linksbenige aanval lers zijn. Dan zal Laudrup op links spelen, Larsen op rechts en Simonsen wat teruggetrokken tussen hen in". „De moeilijkheid met de keepers is dat zij allemaal in Denemarken spelen en amateur zijn. Degenen die in het buitenland werken, zijn alleen met voetbal bezig. Kjaer, Qvist en Rasmussen heb ben er nog een baan naast. Dat leidt erg af. Ze trainen ook min der. Dat Kjaer tegen Nederland zo slecht was kwam ook omdat hij drie maanden niet had ge speeld. De competitie in Dene marken lag immers stil, waar door hij helemaal geen wedstrij dritme had". Ondanks de perikelen, waarmee Denemarken plotseling is gecon fronteerd, moet het in staat wor den geacht om de prestatie van 1964, toen het tijdens het Euro pese kampioenschap in Spanje vierde werd, te herhalen. Na het verrassende optreden op het Ibe risch schiereiland hebben de De nen twintig jaar moeten wachten voor zij weer aan de eindronden mochten deelnemen. Dat ze er nu weer bij zijn is vooral de verdienste van Piontek. Sinds hij in 1979 als bondscoach in dienst is van de Dansk Boldspil Union worden de zaken rond het nationale team veel serieuzer aangepakt. Piontek heeft de dis cipline ingevoerd, zonder dat dat al te zeer ten koste is gegaan van de gezelligheid, die altijd een te grote rol heeft gespeeld. De in Polen geboren Westduitser heeft zijn „discipline met een mense lijk gezicht", zoals de in België spelende Larsen dat noemt, we ten over te brengen óp de spe lers, die hem stuk voor stuk op handen dragen. Zoals Jesper Ol sen, die lovend over hem op merkt: „Hij heeft ons erg gèin- spireerd. Iedereen speelt nu voor de ploeg en niet meer voor zich zelf'. Ook Lerby is blij dat Piontek'de komende vier jaar zijn werk in Denemarken zal voortzetten: „Hij heeft een grote rol gespeeld in ons voetbal. Dank zij hem ge beurt alles nu professioneler". Vrijwel tegelijk met het aantrek ken van Piontek koos de Deense voetbalbond voor de introductie van het semiprofessionalisme (Piontek: „Spelers, die nu naar het buitenland gaan, hebben niet i mmmmm ook nog geen sprake van toen ik naar Ajax ging. Ik heb er echter nooit een punt van gemaakt als ik tweemaal per week moest spelen. Je bent full- prof of je bent het niet". lepp Piontek: grote man achter de successen van Denemarken. meer zoveel tijd nodig om zich aan te passen") en werden spe lers, die de grens over trokken verplicht om zich voor de natio nale ploeg beschikbaar te hou den. In het contract moest een clausule worden opgenomen, waarin dat zwart op wit werd vastgelegd. Ook al omdat sinds kort veel geld is te verdienen met interlands (de kwalificatiewedstrijden en de plaatsing voor Frankrijk le verden per man 26.000 gulden op) is het Deense elftal niet lan ger een duiventil van in en uit vliegende spelers. Lerby: „De laatste jaren spelen we vaak met hetzelfde elftal. Daar door hebben we aardig aan el kaar kunnen wennen. Zelf heb ik nooit problemen gehad met clubs als ik in het Deense elftal wilde spelen. Zo'n clausule was voor mij niet. nodig.Daar was Rummenigge: de meest geroutineerde PARIJS (GPD) - Karl-Heinz Rummenigge, aanvoerder van Bayern München en het natio nale Westduitse elftal, is de meest ervaren voetballer die tijdens het Europees kam pioenschap voor landenteams in actie zal komen. „Der Kal le", volgend seizoen in dienst van het Italiaanse Inter Milaan, vergaarde tot nu toe 74 caps, precies één meer dan Ladislau Bölöni, middenvelder van ASA Tirgu-Mures en het Roe meense elftal. Op royale ach terstand volgen Tamagnini Manuel G. Baptiste Néné, aan valsleider van het Portugese Benfica (63) en Morten Olsen, laatste man van het nationale Deense team en het Belgische Anderlecht (59). Meer dan vijftig interlands speel den voorts de Franse libero Maxime Bossis (54), Karl- Heinz Förster (57), de Roe meen Costica Stefanescu (52) en de doelman van het Spaan se elftal, Luis Arconada (54). Zonder ook maar één interland wedstrijd achter hun naam rei zen drie keepers af naar het EK. Het zijn Albert Rust (So- chaux), Wim de Coninck (Wa- regem) en Andoni Zubizarreta (Atletico Bilbao). De meest 'gewichtige' deelnemer aan het EK is Sportul-aanval- ler Marcel Coras. Hij weegt 90 kilogram, één kilo zwaarder dan de Westduitse verdediger Hans-Peter Briegel (89). Ro- dion Camataru (Roemenië) en de Franse doelman Philippe Bergerro werpen 88 kg in de strijd, terwijl Troels Rasmus sen (Denemarken), Silviu Lung (Roemenië) en Gino Tor- gulescu (Roemenië) een li chaamsgewicht van 87 kg zul len moeten meetorsen. Veruit de lichtste speler van het gehe le toernooi is de Franse mid denvelder Alain Giresse. Hij brengt slechts 60 kilogram op de weegschaal, twee kilo min der dan Jean Tigana en drie meer dan Bernard Genghini (63). Over een lichtgewicht ge sproken. Alain Giresse is meteen ook de kleinste speler van het EK. Hij meet slechts 1.63 meter, twee centimeter minder dan de Deen Allan Simonlfen, de Por tugees Pinto en de Belg Michel de Wolf. Langste speler van het toernooi is de Roemeense doelman Sil viu Lung met 1.94 meter. Zijn Deense collega Troels Rasmus sen komt tot 1.93 meter, terwijl de Franse doelman Philippe Bergeroo even lang is als de Roemeense verdediger Gino Iorgulescu: 1.91 meter. Vitor Damas, doelman van Porti- monense, en zijn Portugese landgenoot Nené zijn met hun 36 jaar de oudste spelers van het EK. De Deen Morten Olsen (35) is een goede derde. Als En- zo Scifo toestemming krijgt voor het Belgische elftal te spe len, is hij meteen de jongste speler van het toernooi in Frankrijk. De 'Italiaanse' spe ler van Anderlecht is 18 jaar, één jaar jonger dan het Deense 'wonderkind' Michael Lau drup, die momenteel onder contract staat bij het Italiaanse Lazio Roma. Rummeniggi Scifo tot zijn beschikking heeft. Van de problemen, waarmee zijn Westduitse en Belgische colle ga's zijn geconfronteerd, heeft de technische leider van de Fransen vrijwel geen last. In de periode dat Juventus Michel Platini een verbod oplegde om in interlands uit te komen, bleek Alain Giresse als spelverdeler een prima ver vanger. Zelfs toen beiden, even als Jean Tigana en José Touré niet konden worden opgesteld, werd nog met 1-0 gewonnen van de Westduitsers. Ook al omdat de gele kaarten, die in de voor ronden werden uitgedeeld, hun waarde blijven behouden, is Frankrijk, dat als organisator au tomatisch verzekerd was van plaatsing en dus geen bekeurin gen kon oplopen, wel heel duide lijk in het voordeel, niet in de laatste plaats omdat het constant voor eigen publiek speelt. Tijdens dit kampioenschap ont breekt een aantal gerenommeer de landen, zoals wereldkam pioen Italië, Engeland, Tsjecho slowakije (de nummer drie van 1980) en Nederland. In plaats daarvan zullen nu landen deelne men, die jarenlang niet op het hoogste Europese podium te zien zijn geweest: Portugal, dat sinds 1966 niet meer optrad in de eindronde van een belangrijk toernooi, Roemenië, dat twaalf jaar 'ondergedoken' is geweest en Denemarken, dat met zijn na tionale team zelfs twintig jaar in de anonimiteit heeft vertoefd. Het veld wordt gecompleteerd door Joegoslavië en Spanje, die beide al lang geen successen meer hebben behaald. Een bedreiging voor het drietal Frankrijk, West-Duitsland en België zullen deze landen ver moedelijk niet vormen. Daar voor is hun spel niet produktief genoeg. Het 'circulatievoetbal' van de Portugezen is geraffi neerd van opzet, maar zal niet hoog scoren. De Denen, die lan ge tijd hoog stonden aangeschre ven, zijn in de aanloop naar het EK te kwetsbaar gebleken. De Joegoslaven bleven in de voor ronde ternauwernood het kleine Wales voor en de spectaculaire overwinning van 12-1 op Malta, Waarmee Spanje op de valreep Nederland aftroefde, was slechts dé uitzondering die de regel be vestigt dat de ploeg van Miguel Munoz maar moeilijk tot scoren komt. In zeven voorgaande duels werd dezelfde produktie bereikt als tijdens die opmerkelijke apo theose in Sevilla. De prijs voor de minst scorende ploeg is echter bij voorbaat ge wonnen door Roemenië. Het 'Eurolatijnse' voetbal, zoals bondscoach Mircea Lucescu het produkt van zijn team aanduidt, heeft Roemenië in acht ontmoe tingen maar negen treffers opge leverd. „De Roemenen zijn", al dus de in Nederland wonende Peter Stephan (oud-idirecteur van Feyenoord) die voor de Roe meense sportbond werkt, „wel degelijk creatief, maar ze scoren nu eenmaal weinig". Vooral in de laatste kwalificatiewedstrijd te gen Tsjechoslowakije was er van die creativiteit weinig te merken en werd de bal vrijwel steeds achteruit gespeeld. Met name de Roemenen spotten dan ook al bij voorbaat met de prognose van Hidalgo en Derwall dat tijdens dit zevende Europese kampioen schap veel doelpunten zullen vallen. Desondanks lijkt deze titelstrijd aantrekkelijker te worden dan het evenement van vier jaar gele den in Italië. Toen stond het doelloze voetbal nadrukkelijk centraal in waren alleen de wed strijden West-Duitsland-Neder- land, Italië-Engeland en de door de Westduitsers met 2-1 gewon nen finale tegen België het aan zien waard. Afgezien van de duels van het ei gen team en de finale hadden de Italiaanse toeschouwers ook geen belangstelling voor het EK. Die interesse is er nu wel, zoals er nu ook naast Frankrijk wat meer smaakmakers (zoals Dene marken en Portugal) aanwezig zijn. Bovendien heeft de UEFA een serieuze poging gedaan om de wedstrijden attractiever te maken. De opzet van het toer nooi is namelijk behoorlijk ge wijzigd. In tegenstelling tot vier jaar geleden worden ditmaal na de groepswedstrijden eerst nog halve finales gespeeld, waaraan de nummers een en twee uit bei de poules deelnemen. Verlies be- hoeft derhalve niet meteen desa streuze gevolgen te hebben, waardoor het aanvallende voet bal wordt gestimuleerd. HILVERSUM De NOS-televisie zal het Europese kampioenschap voet bal vrijwel geheel rechtstreeks uitzenden. Het uitzendschema van Stu dio Sport ziet er als volgt uit: Dinsdag 12 juni: Nederland 2, 20.20-22.22 ifur: Frankrijk-Denemarken. Woensdag 13 juni: Nederland 2. 20.20-22.22 uur: Belg:è-Joegoslaviê Donderdag 14 juni: Nederland 2, 17.05-10.05 uur. West Duitsland-Por tugal, Nederland 2, 20.20-22.22 uur: Roemenie—Spanje. Zaterdag 16 juni: Nederland 2, 17.05-19.05 uur: Frankryk-Belgié, Ne derland 2, 20.20—22.22 uur: Denemarken—Joegoslavië Zondag 17 juni: Nederland 1. 17.05-19.05 uur: West-Duitsland-Roeme- niê, Nederland 1. 20.20-22.20 uur: Portugal-Spanje dinsdag 19 juni: Nederland 2, 20.20-22.22 uur: Frankrijk-Joegoslav Denemarken-België. Woensdag 20 juni: Nederland 2, 20.20-22.22 uur: West-Duitsland-Spanje of Portugal-Roememe. Op dinsdag en woensdag is van de wedstrijd die niet rechtstreeks i uitgezonden een samenvatting te zien op Nederland 2. 23 00-23 4„ Zaterdag 23 juni: Nederland 2, 19.50-21.50 uur: halve finale Marseille Zondag 24 juni: Nederland 1, 19.45-21.50 uur: halve finale Lyon finale in Parijs. rdt Woensdag 27 juni: Nederland 2, 19.50-21.50 t

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13