liebregts weinig wijzer CDA KERNWAPENS TERUGDRINGEN. CDA Tennisfinales volgens boekje Hockeyteams starten sterk Wereldrecord bij toeval 1 RECHT VOOR DE VROUW IN GEZINSBEDRIJVEN. Olympia s Ronde in cijfers Rus Saitov wint Olympia's Ronde van Nederland In strijd om Europa Cup Michael Gross zwemt toptijd Bolivia toch naar Spelen 'zonder pesos' 'Fignon heeft laten zien dat hij de sterkste is' EUROPA IN GOEDE HANDEN EUROPA IN GOEDE HANDEN ZATERDAG 9 JUNI 1984 McEnroe-Lendl en Navratilova-Evert PARIJS (AFP) - Het voornemen van Jimmy Connors om John Mcenroe de weg te versperren naar diens eerste finaleoptreden bij de Open Fran se tenniskampioenschappen is een illusie gebleken. In een soms verbit terd en verzuurd duel kraakte de favoriet zijn aartsrivaal Jimmy Con nors in drie sets: 7-5,6-1,6-2. Die overwinning maakte dat Parijs een Finale volgens het boekje kreeg, want tevoren was de als tweede geplaatste Tsjech Ivan Lendl in een monotoon duel van 2 uur 46 minuten de meerdere gebleven van de Zweed Mats Wilander: 6-3,6-3,7-5 De tennisdag werd geopend door Martina Navratilova, die na 24 uitstel alsnog voor de halve finales moest aantreden tegen Hana Mandlikova. Ze begon nerveus, maar eindigde majestueus, nadat Mandlikova hal verwege de tweede set haar kansen lichtvaardig uit handen had gege ven (3-6,6-2,6-2). Als gevolg daarvan treden vandaag in de dames eindstrijd Navratilova en Chris Lloyd-Evert aan voor hun 59ste onderlinge treffen sinds 1973, waarbij Navratilova in navolging van Maureen Conolly en Margaret Court het Grand Slam kan halen; een streven dat beloond wordt met een premie van een miljoen dollar. De cheque daarvan wordt onderte kend door Lloyd, niet Chrissy's echtgenoot John, maar de Londense verzekeringsmaatschappij Van de 58 duels heeft Chris Lloyd er 30 gewonnen, maar de laatste tien verloren. Dat begon bij de open Australische kampioenschappen van 1982. De dag behoorde echter aan Mcenroe. Nadat hij in de eerste set met 5-4 was achtergeraakt, begon hij zo goed te tennissen, dat Connors alleen nog de overhand had in de veelvuldige verbale uitwisselingen. In de derde set leverde dat eën verhit debat op, waarbij alleen het net de kemphanen scheidde. Verstaanbaar was alleen de laatste opmerking van Connors: word vol wassen" en de reactie van de scheidsrechter: We moeten nu tennis spelen". Dat laatste gaf Mcenroe geen problemen. Hij serveerde tien aces tegen Connors e e n en behield voortdurend een overwicht, hoe zeer Connors zich daartegen ook verzette. Een soortgelijk lot onderging Wilander tegen Lendl. De Zweed probeer de met hoge diepe ballen de Tsjech van het net weg te houden, maar zodra hij even de lengte miste, kwam Lendl naar voren om met zijn machtige forehand de rallye te beslissen. Daarmee maakte hij Wilan- ders' optreden in Parijs tot het kortste uit diens carrière. Twee jaar geleden werd de Zweed als zeventienjarige de jongste winnaar uit de geschiedenis, vorig jaar verloor hij in de finale van Yannick Noah. De revanche voor die nederlaag in de kwartfinales van woensdag leek zo veel van hem te hebben gevergd, dat hij geen al te groot obstakel vorm de voor Lendl, die in 1982 verliezend finalist was tegen Borg. Mcenroe en Lendl hebben elkaar sinds 1980 achttien maal ontmoet. De Amerikaan won tienmaal, waarvan de laatste vijf achter elkaar. Andere uitslagen: Halve finales damesdubbel: Kohde/Mandlikova (Wdl/Tsj)-Barbara Jordan/Sayers (VS/Aus) 6-7, 6-3, 6-4; Navratilova/Shriver (VS)-Horvath/Ruzici (Vs/Roe) 6-0, 7-6. Halve finales herendubbel: Leconte/Noah (Fra)-Fromm/Glickstein (VS/Isr) 3-6, 7-6, 6-3, 5-7, 6-2; Slozil/Smid (Tsj)-Arias/Korita (VS) 6-1. 6-1. 6-0. PAGINA 11 Michael Gross steekt triomferend een vingertje omhoog: 'Ik zwom er maar wat op los". MÜNCHEN (DPA) - Michael Gross is het Olympisch zwemsei- zoen begonnen, zoals hij af scheid nam van het Europees kampioenschap 1983 in Rome: met een wereldrecord. In de al lereerste finale van de 96ste Westduitse zwemkampioen- schappen in het Olympisch bad van München gaf de twee meter lange zwemmer uit Offenbach op de „gouden baan" van Mark Spitz met een tijd van 1.47.55 op de 200 meter vrije slag aan, waar de concurrentie zich in Los An geles op zal moeten richten. In Rome bracht hij vorig jaar het wereldrecord op dezelfde af stand op 1.47.87. Zoals ook bij recordprestaties uit het verleden het geval was, rea geerde Gross, die op 17 juni twin tig jaar wordt, uiterst verrast. „Dit wereldrecord was toeval. Het was absoluut niet voorzien. Ik zwom er maar wat op los om te zien, waartoe ik momenteel in staat ben". Zijn trainer Hartmut Oeleker bevestigde dat. "Deze tijd zal in de Verenigde Staten als een bom inslaan", voorspelde hij. Uit de tussentijd op de 100 meter van 52.78 seconden bleek al wel ke ambities Gross koesterde. „Zijn grootste winst maakte hij echter op de laatste vijftig meter. Daar is Michael nog nooit zo snel geweest", was het commentaar van de verheugde Oeleker. Gross trok Dirk Korthals mee. Deze werd met 1.49.93 de tweede Westduitser binnen de grens van de 1 minuut 50 seconden. Op het programma van Gross staat voor de komende dagen de 100 meter vlinderslag waarop hij het nationaal record aan Thomas Dressier (53.84) kwijtraakte, en de 400 meter vrije slag. Vooral van het debuut op die lange af stand verwacht men in Duits- kand veel. Vladimir Salnikov miste tijdens de nationale Sovjetrussische zwem- kampioenschappen in Kiew net het wereldrecord op de 400 me ter vrije slag af. Hij zwom 3.49.18 en miste daarmee het record met slechts 86-honderdste van een seconde. Irina Laritsjeva brak op hetzelfde nummer bij de dames het natio nale record met een tijd van 4.11.29. Ze bleef 69-honderdste seconde onder haar oude record. WASSENAAR/TERRASSA (ANP) De Nederlandse vertegen woordigers zijn de toernooien om de Europese hockeybekers goed begonnen. Bij de heren had landskampioen Klein Zwitser land in het Spaanse Terrassa geen moeite met Mefton HC uit Groot Brittannië. KZ won met 5- 1, terwijl de Europese bekerhou der Dynamo Alma Ata uit de Sowjet Unie zich in de andere groep liet verrassen door de Bel gische kampioen Royal Uccle Sport (0-1). Bij de dames, die hun toernooi in Wassenaar afwerken, startten landskampioen Amsterdam en Europees bekerhouder HGC, de grote rivalen in het Nederlandse dameshockey, even sterk. De te genstanders in de eerste ronde, respectievelijk Terrassa uit Spanje en Uccle Sport uit België, werden met 8-0 geklopt. Omdat de beide Nederlandse da mesteams in dezelfde groep zijn ingedeeld, zal één van beiden in de finale bijna onvermijdelijk te genover Kolos Borispor uit de Sowjet- Unie komen te staan. De Sowjet-hockeysters degradeer den de overige wedstrijden in poule B namelijk tot oninteres sante formaliteiten door de enige andere acceptabele ploeg, Lever- kusen, al op de eerste dag met 5-3 te verslaan. Amsterdam en HGC ontmoeten el kaar morgen om uit te maken wie als poulewinnaar te voor schijn komt, omdat niet mag worden verwacht, dat Terrassa en Uccle zich plotseling zullen opwerpen als een hindernis van betekenis. De organisatie is er daarmee in groep A, voor zover mogelijk, wel in geslaagd de spanning te bewaren. In poule B is daar na een dag al geen sprake meer van. Kolos Borispol, bij wie AMSTERDAM (ANP) - Piet Liebregts is in Olympia's 33e Ronde van Ne derland weinig wijzer geworden. Omdat de ploegleiders van de Ne derlandse sponsorploegen niet wijzer zijn, omdat de renners ge ketend zijn in een systeem dat bepaald wordt door het niet mo gen verliezen in plaats van het misschien kunnen winnen. Vo rig jaar zetten de Sowjets en de Oostduitsers de Ronde naar hun hand, pakten de grote brokken en lieten de kruimels voor de Ne derlanders. Acht weken voor Los Angeles was het niet anders. Ab Harren won de slotetappe, maar weer was een buitenlander, Asiat Saitov uit Koebatsjev, bezig aan zijn eerste seizoen bij de amateurs, de sterkste over het geheel. Het verschil met vorig jaar was ech ter dat de Oostduitsers van 1984, zonder 'de prikkel van een ko mend wereldkampioenschap of de Spelen van Los Angeles, een LA PAZ (AFP) - Bolivia zal toch meedoen aan de Olympische Spelen. Aanvankelijk besloot het Zuidamerikaanse land om finan ciële redenen niet deel te nemen. President Hernan Siles Zuazo heeft die beslissing terugge draaid. Volgens de voorzitter van het nationale Olympisch Comité, German Peters, stelt de overheid echter „geen peso beschikbaar" voor de afvaardiging van een ploeg. Peters' comité draait der halve geheel voor de kosten op. De laatste poging om Peter Ueber roth om het Cubaanse staats hoofd Fidel Castro te bewegen ook zijn land alsnog te laten mee doen aan de Olympische Spelen is mislukt. Castro blijft bij zijn beslissing geen atleten naar LA te sturen. veel minder sterke ploeg hadden gestuurd en de Sowjetunie ver scheen met bijna-naamlozen. Een groep onervaren jongeren van wie er later vrijwel zeker en kelen terecht zullen komen in de uitslagen die wel enige waarde hebben. Het eindklassement van Olympia's Ronde behoort daar ook in 1984 niet echt toe. Zelfs niet met deel neming van acht buitenlandse ploegen. Canada en Australië stuurden mannen, die veel te zoeken hebben, maar weinig zul len vinden. Polen, Tsjechoslowa- kije en Joegoslavië waren verte genwoordigd door onbetekenen de groepjes en de Belgen van Ferdi Bracke onderstreepten dat de toekomst van het Belgische wielrennen weinig méér te bie den heeft dan het heden. De Ko ninklijke Belgische Wielrijders Bond stuurde wel zijn sterkste afvaardiging naar een Ronde waar men met de buitenlanders een kat in de zak had gekocht. Wieleroffïcials, bondscoach Lie bregts voorop, houden staande dat Nederlands beste amateurs de concurrentie met de sterkste buitenlanders aan kunnen. Het lijkt een gegeven waar de buiten wacht geen kennis van mag ne men, wanneer er in Nederland wordt gereden. Er wordt hard ge fietst, er wordt zelden gekoerst. Ook in het Olympisch jaar kwam het amateurwielrennen niet los uit wat de sponsors als hun be lang zien. Initiatieven lijken uit den boze. Voor de sponsors en dus de ploegleiders telt het succes. Voor de amateurcoach, die moet kie zen uit renners van wie de mees ten aan hun opleiding als wieler- sporter bezig zijn, om later prof te kunnen worden, staat het ver langen naar prestatie voorop. Grote verrichtingen kunnen, vol gens Liebregts, ook geleverd worden door verliezers. Daarom constateerde de 54-jarige Vlijme- naar spijtig dat in het peloton ADVERTENTIE van de topamateurs de lijn van de laatste jaren is doorgetrok ken. „Renners zijn bang in elkaar te storten. Zij durven geen risi co's te nemen. Door sponsors en ploegleiders is hun ingeprent dat de publiciteit op de eindstreep ligt. Daarvan zijn er twaalf in Olympia's Ronde, maar er is slechts één eindoverwinning". Sponsors steken, in principe, geen geld uit liefdadigheid in wieler ploegen. Zij willen er iets, in de vorm van reclame, voor terug zien. De aandacht van de media is door de Nederlandse succes sen bij de profs, afgeleid van de amateurs. „Jaren geleden", stel de Liebregts, „was iedere ama- teurklassieker een gebeurtenis die midden in de belangstelling stond. Zulke aandacht is er op dit moment uitsluitend nog voor Olympia's Ronde. Daar moet dus gewonnen worden en dat leidt er automatisch toe dat daar niet verloren mag worden. De conse quentie is dat in Nederland de sponsorploegen, al rekenend, koersen als professionals. Alleen in de B-klassiekers, bij de clubrenners, leeft nog het duivel- se, gedurfde, rijden dat vroeger bepalend was voor Nederlandse wedstrijden. Daar geldt nog de regel dat er keihard gewerkt moet worden om iets te berei ken, datje er in moet vliegen om omhoog te kunnen komen. Maar het is niet alleen een Nederlands probleem. De Vredeskoers, het grootste evenement voor de ama teurs, loopt langs dezelfde lijnen. De klassementen worden ge maakt in de tijdritten en in één bergetappe. De sterkste ploegen, de Sowjets en de Oostduitsers, zorgen ervoor dat er verder niets gebeurt. In Nederlands negendaagse zorgt de gevestigde orde voor rust en zekerheid. De enkele uitschieter komt uit de jongste categorie. Er waren twee opmerkelijke tijdrit successen van Jelle Nijdam, ge durfde overwinningen van John Talen en Erik Breukink. Nijdam Asiat Saitov ontvangt de overwinningsbeker uit handen van de Ronde-Miss. Weer toonde een buitenlander zich de sterkste in Olympia's Ronde. zal baanman zijn bij de Spelen, de namen van de andere twee heeft Liebregts, nog met pot lood, bijgeschreven op zijn lijst van Olympische kandidaten. Baancoach Peter Nieuwenhuis profiteert van een grotere werk drift bij zijn rijders door het Olympisch perspectief. Bij de renners van Liebregts is die ver andering in instelling niet te be speuren. „Het jaarlijkse wereld kampioenschap is ook een zaak waarvoor de mannen zich willen inzetten. Persoonlijk sla ik Olympische Spelen hoger aan dan welk evenement ook. Ik ben er twee keer geweest, Rome en Tokio, en het is voor mij onver getelijk. Aan elf Ronden van Frankrijk - en dat is toch ook een wedstrijd - denk ik nauwelijks meer". Liebregts is zeker van zijn derde Olympische Spelen. De groep waarmee hij op pad moet bestaat in vage lijnen. Maarten Ducrot rijdt de honderd kilometer tijd rit, Hans Daams en Twan Poels kunnen zich voorbereiden op de individuele wedstrijd. Volgende week dinsdag wordt er met het NOC gepraat over de verlang lijstjes van de coaches. Liebregts zal dan horen hoe groot zijn ploeg kan zijn. Een dag later, na de ploegentijdrit op Schiphol, wil de coach zijn selectie bekend maken. ,,Ik had het liever anders gezien", lichtte hij toe. „Lange onzeker heid is geen goede zaak. Ik had liever gezien dót ieder vóór Olympia's Ronde op de hoogte was geweest. De samenstelling van mijn ploeg wordt mede be paald door het aantal plaatsen dat het NOC beschikbaar heeft. Ik hoop op een volledige bezet ting voor de beide wegnummers, want ik wil niet wedden op twee paarden. Voor zo'n belangrijk evenement kan dat niet. Kijk naar Peter Pieters, een waarde vol renner voor zowel baan als weg. De Unie heeft Pieters, niet helemaal met zijn eigen instem ming, beschouwd als het trek paard van de baanploeg. Hij is dit seizoen zijn eigen gang ge gaan, heeft veel op de weg gere den en zich minder aangesloten bij de voorbereiding van de baanrenners. Maar ik vind dat wij, nu anderen dus de keuze voor Pieters belangrijk beperkt hebben, de morele verplichting hebben, hem ook die plaats te ga randeren, waarvoor wij hem als onmisbaar beschouwden". WASSENAAR (ANP) - Bonds coach Wim van Heumen moet de inbreng van Tim Steens ont beren tijdens het Olympisch hockeytournooi in Los Angeles. De geroutineerde speler (155 in terlands) van veelvuldig lands kampioen Klein Zwitserland heeft van dokter Hermans het dwingende advies gekregen zich af te melden voor de Neder landse selectie. Aanvankelijk had Steens, die tijdens de oefen- trip naar Amerika een kruis band scheurde, goede hoop met fysiotherapeutische hulp de Spelen toch mee te kunnen ma ken. „De beslissing om af te zeg gen is niet van mij gekomen, maar van Hermans. Die heeft me in feite afgekeurd voor het toernooi. Ik zal me nu deze maand nog laten opereren aan de knie", aldus de teleurgestel de Steens, die in het Nederlands team een belangrijke rol ver vult bij het stoppen van de strafhoekslag. Natalja Boezoenova, die bij het Europees kampioenschap in Frankrijk indruk maakte, ziek is thuisgebleven, ontdeed zich van de Westduitse concurrent Lever- kusen. De resterende Britse te genstanders, Slough en Penarth, ontberen de kwaliteiten te ontbe ren om de weergaloze Naetella Krasnikova af te kunnen stop pen. Zij vooral gaf aan niet wie Amsterdam of HGC rekening moet houden. Bij de heren komt de Russische deelnemer minder best voor de dag. Dynamo Alma Ata, de Euro pese bekerhouder, liet zich in Terrassa in poule A verrassen door de Belgische kampioen Royal Uccle Sport, dat met de 0-1 (treffer Vandergracht) voor een geweldige stunt zorgde. Klein Zwitserland maakte er tegen Mefton HC uit Engeland een een zijdig duel van. Hidde Kruize en Borstlap zorgden voor een 2-0 voorsprong en na de tegentreffer van Church gaven opnieuw Borstlap, Ties Kruize en Van Heeswijk de juiste verhoudingen weer: 5-1. ARABBA (ANP) - Laurent Fig non heeft in de Ronde van Italië bewezen géén toevalswinnaar van de Ronde van Frankrijk 1983 te zijn geweest. Na vier mislukte aanvallen op de leidende positie van Francesco Moser slaagde zijn vijfde. Twee dagen voor het einde hulde de blonde Parijze- naar zich in de rose trui van de werelduurrecordhouder met in de afsluitende tijdrit van morgen over 42 kilometer een grotere winst- dan verlieskans. Fignon benutte de koninginnerit over vijf bergtoppen optimaal. De Fransman ging 47 kilometer voor het einde aan de haal en Jo- hari van der Velde vergezelde hem tot drie kilometer onder de laatste bergtop. Met twee minu ten voorsprong op het achtervol gende groepje van de steeds uit- geputter rakende Moser (zesde), Loro (derde), Van Impe (vierde) en Lejarreta (vijfde), moest Van der Velde Fignon laten gaan. Hij maakte in de afdaling naar de eindstreep zijn achterstand nog bijna goed. Van der Velde kwam 20 seconden tekort voor de etap pezege, die Fignon toch wel meer toekwam. De Ronde van Italië wordt in het pinksterweekeinde afsloten. Vandaag staat een vlakke etappe over 205 kilometer op het pro gramma, morgen duelleren Mo ser en Fignon in een individuele tijdrit over 42 kilometer om de rose trui. Fignon toonde zich zeer optimistisch. "Met ruim an derhalve minuut voorsprong moet het kunnen lukken". Moser was pessimistisch. "Ik geloof dat Fignon heeft laten zien dat hij de sterkste is". Van der Velde staat vijfde in de al gemene rangschikking op 4.09. achter de Italiaan Argentin en de Spanjaard Lejarreta. ADVERTENTIE Kies 14 juni voor lijst 1. De uitslag van de negende etappe van Olympia's Ronde, Hillegom-Amster- dam, 90 km: 1. Ab Harren (NBa) 1 uur 52 minuten en 50 seconden (inclusief tijdsvergoc- ding 1.52,35); 2. John Talen (Aar) 1.52,53 (1.52,43). 3. Jean-Paul van Poppel (Gaz) 1.52.55 (1.52,50), 4. Chris Koppert (Aar) 1.52,55; 5. Peter Pieters (Min); 6. Rik Moorman (NBa); 7 John Vos (Dri); 8. Marck Kulesza (Pol); 9. Willem Wijnant (Bel); 10. Mathicu Hermans (Mil), allen zelfde tijd als Koppert. Sartov eindigde in het pelo ton, 5 seconden achter Harren. Het eindklassement is: 1 Asiat Saitov (Sov) 31.07,43 uur; 2. Falk Boden (DDR) op 49 seconden; 3. Erik Breu kink (Gaz) op 1.05 minuut. 4 Hans Boom (Min) op 1.13. 5. Bernd Drogan (DDR) op 1.36; 6. John Talen (Aar) op 1.40; 7. Gert Jakobs (Bat) op 1.43; 8. Nico Verhoeven (Gaz) op 1.44; 9 Mar co van der Hulst (Ams) op 2.31; 10. Yevgeni Korokov (Sov) op 2.33; 11 Piet Kleine (Uni) op 2.35. De eindstand van het plocgenklasse- ment. 1 Van Aarle 92.03,39 uur; 2 Sovjetunie op 22 seconden; 3. Amstel op 44. Puntenklassement: 1 Mathieu Her mans (Mil) 97 punten: 2. Chris Kop pert (Aar) 88: 3. Mark Kulesza (Pol) 81. Kies 14 juni voor lijst 1.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11