LEIDSCH DAGBLAD betaalt gemeenten laks uit Grootmetaal akkoord over korter werken Eén centrum voor hart transplantatie Natuurgeneeskundige naar rechter Rellen bij 'herkraak' Bolwerk Tülil IEUBELEN den Haan sfdF Spreiding grondbezit tegen aanleg van weg WRANG Conflict-Vriesekoop opgelost Pinksteraktie bij Het Motorhuis Zie onze advertentie pag. 9 üiüHetMotorhuis data voor uw Donderdag 14juni: geef uw verontwaar diging een stem. Het moet uit zijn met dit sociaal onrechtvaardige CDA/WD beleid. CS Stem PvdAlijst 2 VRIJDAG 8 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw No. 37417 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor W.nrs. zie cololon Streven Leiden en Rotterdam: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De academische zie kenhuizen in Leiden en Rot terdam willen één gemeen schappelijk centrum voor harttranplantaties vormen. Dit is gisteren bekend ge maakt nadat een werkgroep, bestaande uit vijf ziekenhui zen het niet eens kon worden over de vraag in welk zieken huis in de toekomst harttrans plantaties zouden kunnen worden verricht. De leden van de werkgroep hebben de opdracht teruggegeven aan de begeleidingscommissie. De werkgroep bestond uit vijf ziekenhuizen (Groningen, Lei den, Rotterdam, Utrecht en Nieuwegein) die zich in maart 1983 elk afzonderlijk kandi daat hadden gesteld als cen trum voor harttransplantatie. Het Leidse en Rotterdamse zie kenhuis hebben intussen be sloten nu al te gaan samen werken op het gebied van de hart- longchirurgie, patiën tenzorg en wetenschappelijk onderzoek. Voor het gemeen schappelijk hartchirurgisch centrum is inmiddels een pro tocol opgesteld en een organi satie gevormd. 'Goede naam aangetast door patiënt en zijn artsen' ROTTERDAM (GPD) - De Erme- lose natuurgeneeskundige A. J. Loodewijkx gaat een geding aan spannen tegen twee Rotterdam se artsen, het Reformatorisch Dagblad en een voormalig pa tiënt omdat hij vindt dat zijn goe de naam is aangetast. De Rotter damse rechtbank hoort de ge daagde artsen, de internist prof. J. Henneman, verbonden aan het Dijkzigtziekenhuis, en de direc teur van de Daniël den Hoed-kli niek prof. A. Löwenberg, en de patiënt Voorthuijzen aanstaande dinsdag. Het Reformatorisch Dagblad moet in Zutphen voor de rechter verschijnen. De zaak ging rollen na een inter view met de patiënt in het dag blad en een commentaar van prof. Henneman. „Ik vertelde dat Loodewijkx niet geschikt is voor zijn vak en dat dat bijna mijn le ven heeft gekost", aldus Voort huijzen. „Ik ben namelijk al drie jaar suikerpatiënt en in het Dijk- zigt-ziekenhuis onder behande ling. Toen ik naar Loodewijkx ben gegaan, gaf hij mij de raad geen insuline meer te spuiten. In Voorthuijzen vertelt dat hij door het gebruik van die vitaminen- preparaten het tekort aan insuli ne in zijn lichaam niet meer voel de, hetgeen bijna de dood tot ge volg had. Hij vindt dat de zich or- thomoleculair-geneesheer noe mende Loodewijkx allerlei leu gens verspreidt nu zijn praktij ken aan de kaak worden gesteld. Loodewijkx zelf wil over deze zaak tot komende dinsdag niets kwijt. Vandaag besluit over ontruiming AMSTERDAM (ANP) - Politie en justitie in Amsterdam beslissen vandaag of ze het gekraakte pand Het Bolwerk aan de Ferdi nand Bolstraat opnieuw zullen ontruimen. Gisterochtend werd het pand voor de eerste keer zon der problemen ontruimd. Afge lopen nacht namen de krakers voor de tweede keer bezit van het pand. Deze 'herkraak' leidde tot schermutselingen tussen po litie en naar schatting enige hon derden krakers en sympathisan ten. De politie trok zich uiteinde lijk terug. Een van de krakers heeft inmid dels een geding aangespannen tegen de overheid. Zij wil dat de ontruiming wordt verboden zo lang haar strafbaarheid (en die van haar medekrakers) niet is be wezen. Het geding diende van middag. Bij de ongeregeldheden werd vol gens de politie niemand aange houden. De krakers zeggen dat er negen arrestaties zijn verricht en er krakers zijn mishandeld. Het Bolwerk, eigendom van de verzekeringsmaatschappij Ae- gon, werd na anderhalf jaar leeg stand op 13 april voor het eerst gekraakt. De krakers zijn boos dat officier van justitie Wooldrik nog geen beslissing heeft genomen over een eventuele ontruiming waar door volgens de krakers 'het recht op noodweer ons moedwil lig is ontnomen'. Bovendien vechten de krakers de ontruiming aan omdat er geen sprake is van huisvredebreuk. 'Bijna twee maanden hebben wij in het pand gewoond. Wij organi seerden er een tentoonstelling over de buurt (De Pijp), waar veel buurtbewoners zijn ge weest' aldus de krakers. DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie (de grootmetaal) zijn het vanmiddag De mooiste kollektie i die u ooit zag! jit zjfyX Allegrolemerkenmhuis: MÏB KETTLER.HERLAG,AlLIBERT, r4E KURZ. ROVERGARDEN. AMI. QJ GROSFILLEX, LA LUNAenz j «kussens en paiasols inmeet dan HfcG WEBER-barbecues -J-|T «volop keus voor elk budge! uw aankoop zo mogeli|kdezellde Tif dag nog GRATIS thuisbezorgd1 JU. Dagelijksgeopendvan: 9tol 6 uur, vrijdag koopavond. Rijnsburg Jc Vliet Zuidzijde 24. Rijnsburg Tel. 01718-21301 Perioden met zon Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 10 graden. Middagtemperatuur van 15 graden aan zee tot 21 in het binnenland. Ma tige, aan zee vrij krachtige, noord westen wind. 9 juni 1984 Zon op: 05.21 uur, zon onder: 21.58 uur. Maan op: 16.55 uur, maan onder: 03.26 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.03 en 12.37 uur, laag- water 08.04 en 20.45 uur. onderhandelingen eens geworden over de invulling van de arbeidsduurverkorting die in de lopende cao was over eengekomen. Het is de tweede grote doorbraak op het terrein van de arbeids duurverkorting, nadat eerder de ze week de partijen in de metaal- Hersenbloeding treft Enrico Berlinguer PADUA (AFP/UPI) - Enrico Ber linguer, de leider van de commu nistische partij van Italië (PCI), is gisteravond getroffen door een hersenbloeding. In het zieken huis van Padua moest hij een spoedoperatie ondergaan. Vol gens een vanochtend uitgegeven medisch bulletin door het zie kenhuis is de kritieke fase voor bij. Berlinguer hield in Padua een toe spraak voor de Europese verkie zingen toen hij onwel werd. bewerking (kleinmetaal) het eens werden. De onderhandelingen in de groot metaal struikelden begin deze week over de werkgeverseis van flexibele invoering van de vijf procent arbeidstijdverkorting, die in principe al eerder werd overeengekomen. Volgens de werkgevers zou de arbeidstijd worden aangepast aan het werk aanbod: korter werken in slappe tijdens; langer in tijden van drukte. De bonden hebben steeds om garanties gevraagd ten aanzien van de werkgelegenheid (herbezetting). De onderhandelingen werden gis teren en vanmorgen voortgezet. Over het nu bereikte akkoord zouden vanmiddag nadere me dedelingen worden gedaan. Bij Philips liepen begin deze week de onderhandelingen stuk op dit verschil in opvatting. Daardoor zullen de bonden in overleg moe ten treden met hun leden om te bepalen wat er met de al ingele verde prijscompensatie moet ge beuren. De bonden hebben het stellen van looneisen niet uitge sloten. Fnü minder dan de halve prijs wit leder ballerina mei naald-perforatie en vlot sleehakje. Maten 36 t/m 41 winkelpr. 49.95 Bristolpr. 40.-. alléén morgen voor slechts (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Gemeenten trekken steeds vaker bij het rijk aan de bel omdat dit veel te laks is met het uitbetalen van rekeningen. Soms moeten zjj jaren wachten voor het geld wordt overgemaakt waarop zij recht hebben. Het gevolg daarvan is dat de gemeenten met enorme rente verliezen hebben te kampen. Verliezen die zij niet op het rijk kunnen verhalen. Het meest schrijnende voorbeeld is afkomstig van de gemeentë Katwijk. Zij heeft nog bijna ze ven miljoen gulden (van de in to taal 9 miljoen) van het ministe rie van binnenlandse zaken te goed. Geld dat bestemd is voor de bouw van het politiebureau dat twee jaar geleden al is ge opend. R. Kamphues, hoofd van de afde ling financiën: "Mondjesmaat hebben we wat gekregen, maar wanneer het resterende deel af komt weten we niet. Wij hebben dat bedrag wel voorgeschoten. Het kost ons elk jaar een half mil joen gulden aan rente. Dat be drag kunnen we nergens opei sen. Elk jaar opnieuw moet dat tekort in de begroting worden verwerkt. Dat is een zorg die vele hoofdbrekens kost". De gemeente Leiden heeft nog niet zo lang geleden een brandbrief aan het ministerie van volkshuis vesting geschreven. Zij was het lange wachten op ettelijke miljo- nen subsidie voor de bouw van woningen beu. In diezelfde brief uitte de gemeente Leiden het dreigement dat zij een vordering voor het verlies aan rente zou in dienen als zij niet snel over het geld zou kunnen beschikken. Woordvoerder G.J. Verkuijlen: "Elk miljoen waarop wij moeten wachten, levert ons jaarlijks een verlies van 80.000 aan rente op. Als het rijk iets te incasseren heeft, is zij er als de kippen bij. Maar als het om uitbetalen gaat, kim je wachten tot je een ons weegt. Ik kan me best voorstel len waarom het rijk zo traag met uitbetalen is: het leidt tot minder renteverlies". De gemeenten Alphen en Leider dorp zeggen dezelfde ervaringen te hebben. Zij hebben echter geen projecten onder handen waar het rijk met grote bedragen moet bijspringen. "De tendens is dat het ryk je over het algemeen veel te lang op je geld laat wach ten", zegt het hoofd van de afde ling financiën in Alphen, J. Ver- bokkem. "De enige zekerheid die je hebt is, dat je je geld wel krijgt. Maar dat is dan ook wel het enige positieve". 28 PAGINA'S Eisenhower wilde kernbom gebruiken Kamer besluit wao in 1985 te ontzien PAGINA 5 Zuid-Amerika eist aanpak schuldenlast In Egypte is er niets veranderd ENSCHEDE (GPD) - On geveer duizend mensen gaan ieder een vierkante meter grond kopen van een aantal eigenaren die deze grond te zijner tijd moeten afstaan voor de aanleg van een weg by En schede. Zij hopen op deze manier de aan leg van de weg tegen te kunnen houden. De geplande route is on der meer bedoeld als omleidings route voor het regionaal door gaand verkeer. De massale grondverkoop van dui zend kaveltjes van een vierkante meter is een initiatief van de werkgroep Rijksweg 35, die werd geinspireerd door een ac tiegroep in de Haarlemmermeer. Deze heeft ongeveer 20 jaar gele den de aanleg van de bulderbaan van het nieuwe Schiphol op soortgelijke wijze kunnen tegen houden. Er zijn contacten gelegd met die groep en dezgr dagen hoopt men de jurist te spreken die de actie bij Schiphol destijds heeft begeleid. Eind volgende week hoopt de werkgroep Rijksweg 35 het plan rond te hebben. Een Enschedese notaris heeft belangeloos zijn medewerking toegezegd bij het maken van de duizend verkoop akten, waarin wordt vastgelegd dat alle kopers aan het einde van de procedure de grond (of de op brengst) zullen terugschenken aan de vorige eigenaar. Deze opvallende wending heeft tot gevolg dat de gemeente Ensche de in augustus duizend bezwaar schriften tegen de aanleg van de weg kan verwachten. Bovendien moeten even veel onteigenings procedures op gang worden ge bracht. De wwv-uitkeringen (langdurig werklozen) worden per 1 juli voor een halfjaar ontzien en ook de wao zal volgend jaar waarschijnlijk niet hoeven mee te lopen in de bezuini gingsronde van het kabinet-Lub- bers. Het lijkt een betrekkelijk posi tief resultaat na drie dagen debatte ren over het zogenoemde 1-juli- pakket in de Tweede Kamer. Maar de werkelijkheid oogt wat minder vrolijk. Uitkeringsgerechtigden hebben tot dusver een niet onaanzienlijke bij drage geleverd aan de bezuinigin gen. Ze zijn begin dit jaar op een achterstand gezet nadat ze al eer der flink hebben moeten inleveren. Voor 1 juli stonden nieuwe kortin gen op stapel, maar opeens bleek de grens voor de regeringspartijen CDA en WD in een aantal opzich ten bereikt. Het CDA had ontdekt dat een nieuwe, drie-procents korting de wwv'ers in een schrijnende inkomenspositie zou doen belanden. Ze zouden door deze maatregel uitkomen op iets meer dan zeventig procent van het laatst verdiende loon en dat kon natuurlijk niet. Maar gaandeweg bleek, dat de kor tingen niet alleen voor de wwv na delig zouden uitpakken, maar in nog sterkere mate voor de wao. Daarom kwam de WD met een motie - die werd aangenomen - om deze groep volgend jaar 'geheel of gedeeltelijk' uit te zonderen van eventuele nieuwe kortingen per 1 januari volgend jaar. Het is een merkwaardige uitkomst van een niet minder merkwaardig debat. De regeringspartijen hebben gepoogd elkaar te overtreffen in meelevendheid met enkele speci fieke groepen van uitkeringsge rechtigden. terwijl andere groepen buiten beschouwing bleven. De argumenten voor die opstelling zijn op z'n minst dubieus. Waarom wil bijvoorbeeld de WD de wao'ers pas per 1 januari ontzien en niet al komende maand? En waarom stemt het CDA tegen de motie van de WD, maar voor een motie van D'66 met vrijwel dezelfde strek king? De conclusie kan niet anders zijn dan dat beide regeringspartijen zich hebben overgegeven aan een on verkwikkelijke politieke vertoning, waarvan de PvdA uiteraard dank baar gebruik heeft gemaakt. Nadat de ene partij (CDA) een gat van 75 miljoen had geschoten in de eerst komende bezuinigingen op de so ciale zekerheid, schoot de andere partij (WD) terug, waardoor de kortingen volgend jaar 150 miljoen minder zullen opleveren. Het lijkt erop dat geen van de regeringspar tijen meer gelooft in de heilzame werking van de bezuinigingspoli- tiek, maar dat ze weigeren toe te geven. Op zichzelf is dat niet erg, maar dat dit tot uitdrukking moet komen in een slecht onderbouwde, verschil lende behandeling van groepen uit keringsgerechtigden, is wrang. De kortingen op de sociale zekerheid betekenen voor alle uitkeringsge rechtigden een flinke aanslag op het inkomen. Het zou eerlijker zijn dit te erkennen en daaruit een voor alle uitkeringen gelijke conclusie te trekken. LEIDEN Bettine Vriesekoop zal tijdens de individuele enkel spelen van grote internationale tafeltennistoernooien weer door haar eigen coach Gerard Bakker worden begeleid. De Hazers- woudse tafeltennister zal zoveel mogelijk de vrije hand worden gelaten in de voorbereiding op het Top Twaalf-toernooi en de toernooien om het Europees en wereldkampioenschap. Dit heeft de Raad voor de Topsport besloten op verzoek van de Nederlandse Sportfederatie (NSF) en in goed overleg met alle betrokkenen, de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB), Vriese koop en Bakker. Deze drie partijen boden J.D.J. Idenburg, voor zitter van de Raad voor de Topsport, een intentieverklaring aan om tot een goede samenwerking te komen. Met deze oplossing lijkt een einde te zijn gekomen aan de moeilijkheden rond de begeleiding van Vriesekoop. Tijdens wedstrijden van de Nederlandse vertegenwoordigende teams, zoals bij de landenstrijd tijdens EK- en WK-toernooien en bij interlands voor de Europese competitie, zal Vriesekoop spe len onder leiding van'de door de NTTB aangewezen bondscoach Jan Vlieg. ADVERTENTIE Mil I 11 data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Lelden Eduird «en Oelnumstraat 3-kimniflat Lalden Dn Msy Slreetkerkslr. 38 royaal herenhuis Oegstgnnst Deutzstraal 5 sfeervol pand Oegstgeest Prins Bernhardlain 41 hnlfvrl|sl. villa Leiderdorp Boahwelttamp 33 degelijke woning Leiderdorp Anna van Burenstraat 6 fraaie tussanwon. Rijnsburg Rljnsburgerweg 140 Hoogmade Boskade 12 3-kamerflnt 69.000,- k.k. i royssl herenhuls 215.000,- k.k. sfeervol pand 1 159.000.- k.k. bilhrrljst. villa I 359.000,- k.k. degelijke woning 172.000,- k.k. Iranln tussenwon. 174.000,- k.k. vrijaf. won./DedrIJfsr. 275.000,- k.k. landhuis 495.000,-k.k. Maak aan afspraak voor aan vrijblijvend (Inanelaringavooralal Zaterdags geopend ven 10.00 uur lot 14.00 uur Bulten kentooruren tel. 071-143178. óók voor Europa

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1