Olieboycot raakt Pretoria in beurs Met de KruisPolis kunt unc uw Woede over andere spreiding van PTT Landbouwindustrie in zee met Russen Ondanks massale ontduiking -C Zilveren Kruis en VGCN Terugploegen: 1500 banen DONDERDAG 7 JUNI 1984 DEN HAAG (ANP) Het olie-embargo tegen Zuid-Afrika blijkt massaal te worden ontdoken, maar heeft in zoverre effect dat het land, boven zijn normale olierekening van ongeveer 3 miljard dollar, nogmaals 2 miljard extra heeft moeten uitgeven om de gevolgen ervan te ondervangen. In 1982 is ongeveer 90 procent van de olievaarten naar Zuid-Afrika geheim gehouden. Economie DEN HAAG (ANP) - De extra verzekeringspremies die Ne derlandse rederijen moeten opbrengen indien zij in het oorlogsgebied van de Perzi sche Golf varen, worden voor 90 procent door de Nederland se overheid betaald. De rest komt ten laste van de rederijen zelf. Het varend personeel op de Nederlandse schepen in het oorlogsgebied wordt nu dub bel betaald. Dit heeft de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Reders- vereniging (KNRV), G. Warn- derink Vinke, gisteren in Den Haag gezegd bij de presentatie van het jaarverslag over 1983 van de KNRV. Er varen maar enkele Nederlandse schepen Overheid wil extra premies Golfoorlog op zich nemen in de Golf, hoofdzakelijk lijn- vaart-schepen van Nedlloyd en bergingsmaterieel van Smit- Internationale. De verzekeringspremies zijn sinds de beschietingen van schepen sterk verhoogd. Het is niet de eerste keer dat de over heid de reders op deze wijze te hulp schiet. Het ministerie van financiën heeft echter tijdens de Falkland-crisis geweigerd de extra premies te betalen. Smit-Internationale is nog niet bevreesd het doelwit te wor den van de oorlogsacties van Iran en Irak, nadat het actiege bied zich recentelijk heeft uit gebreid tot het Saoedisch luchtruim. Volgens Smit-top man R.W.Scheffer zijn daar voor nog geen aanwijzingen. De Smit-schepen, die vanuit Bahrein opereren, bevinden zich meestal ook niet in de di- rekte oorlogszone, het noord westelijk deel van de Perzische Golf. Het Smit-personeel wordt volgens Scheffer in deze situatie niet meer betaald dan anders. Dat meldt het Shipping Research Bureau, dat gedurende anderhalf jaar is nagegaan hoe Zuid-Afrika aan zijn olie komt. Het bureau, een samenwerkingsverband van het Komite Zuid Afrika en de Werkgroep Kairos, heeft 209 schepen geïdentificeerd die tus sen medio 1981 en eind 1982 Zuidafrikaanse havens aande den en die elk ruim 50.000 ton ru we olie konden vervoeren. Hier van hebben 57 ruwe olie in Zuid- Afrika gelost. Hun capaciteit was Melkunie stimuleert veehouders met bonus WOERDEN (ANP) Om de twin tig fabrieken van de Melkunie ook in de herfst- en wintermaan den volledig draaiend te kunnen houden, biedt dit zuivelconcern zijn melk aanleverende veehou ders vanaf september een bonus van 21 cent per liter. Directielid drs. W. Krol heeft dit vandaag ge zegd. De Melkunie-directeur verklaart dat de fabrieken in het westen van het land de laatste jaren ei genlijk onvoldoende melk kre gen aangevoerd om aan de vraag van de consument te kunnen vol doen. Door invoering van de 'su perheffing' dreigt dat tekort in de koude maanden van het jaar zodanig op te lopen dat de 2.200 produktiemedewerkers van de Melkunie in die periode een deel van hun werkweek niet zullen kunnén volmaken. Krol verklaart met nadruk dat het niet de bedoeling van de Melku nie is om de boeren aan te sporen tot 'burgerlijke ongehoorzaam heid' door hen meer te laten pro duceren dan de Europese Ge meenschap toestaat. De Neder landse melkveehouders mogen dit jaar niet meer produceren dan de hoeveelheid van vorig jaar minus 8,7 procent. Houthandel Voor verbetering van de structuur van de houthandel heeft staats secretaris Van Zeil (economische zaken) anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld. De regeling is opgezet in het kader van het Structuurplan voor de Neder landse houthandel. Volgens dat plan moeten administraties wor den geautomatiseerd en moet de beheersing van de goederen stroom worden verbeterd. Een ondernemer kan meermalen subsidie krijgen tot een maxi mum van 25.000 gulden. Avondverkoop Rijdende winkels in kleine kernen met minder dan 3000 inwoners en waar geen levensmiddelen winkel binnen een afstand van twee kilometer is gevestigd, zul len in de toekomst op werkdagen tot negen uur 's-avonds open mo gen zijn. Dit heeft staatssecretaris Van Zeil van economische zaken gisteren gezegd in Den Haag op een le denvergadering van de SRV. De staatssecretaris kondigde aan binnenkort de Sociaal Economi sche Raad hierover om advies te vragen. De Winkelsluitingswet zal aangepast moeten worden. Computerfestival Jong en oud, leek en ingewijde, zullen zich van 26 mei tot en met 11 juni kunnen vermaken met al les wat maar met computers te maken heeft. In die meer dan twee weken staat een grote ver scheidenheid van activiteiten op het gebied van computers op het programma van dit computerfes tival. Niet alleen kan men kijken naar de vele toepassingen van de compu ter en ermee werken en experi menteren, er zijn ook tentoon stellingen, shows, workshops, theater-, film- en muziekvoor- stellingen, forums en informatie dagen. Vet De afzet van vetten en oliën is vo rig jaar met negen procent of 68.000 ton gestegen tot 750.000 ton. Dat staat in het vandaag ver schenen jaarverslag van het pro- duktschap voor Margarine, Vet ten en Oliën. Het grootste deel hiervan, 44.000 ton, ging naar de veevoerindustrie. Technische in dustrieën koqhten 22.000 ton meer. De resterende 2.000 ton is voor menselijke consumptie ver kocht. Dit verbruik in de keuken bleef met 340.000 ton nagenoeg gelijk aan het verbruik in 1982. ongeveer 12 miljoen ton, onge veer de helft van de Zuidafri kaanse importbehoefte geduren de deze anderhalf jaar. De ruwe olie die naar Zuid-Afrika wordt verscheept is afkomstig uit een aantal landen van de Golfstaten, die zich houden aan de olieboycot waartoe de Ver enigde Naties hebben opgeroe pen, en uit Brunei. Olie- en scheepvaartmaatschappijen, waaronder Shell, ontduiken de boycot door geheime charter- overeenkomsten te sluiten en on juiste bestemmingen van schip en lading op te geven, aldus het bureau. Soms worden documen ten vervalst of veranderd om te verhullen dat olie aan Zuid-Afri ka is geleverd. Het Shipping Research Bureau meent daarom de oliestroom naar Zuid-Afrika sterk kan wor den ingedamd als de landen die het embargo in acht nemen zwaardere boetes zouden leggen op ontduiking. De boycot zou bovendien aanzienlijk kunnen worden verscherpt als landen waar de olie- en scheepvaart maatschappijen zijn gevestigd, transport naar Zuid-Afrika zou den verbieden ongeacht het land van waaruit de olie afkomstig is, of althans van olie uit landen die aan het embargo deelnemen. Een wettelijk olieboycot in landen met grote tankersvloten -in de eerste plaats Noorwegen, maar ook Engeland, Bermuda, Pana ma, Zwitserland en Canada- is volgens het Bureau economisch zeer wel uitvoerbaar. Zo'n em bargo zou niet meer dan drie tot vijf supertankers overbodig ma ken, nog niet een procent van het totaal aantal supertankers. overogens heeft de Zuidafrikaanse regering krachtige maatregelen genomen om vervanging van vloeibare brandstoffen door an dere energiedragers te bevorde ren. Onlangs is voorgesteld, al dus het bureau, om de wetgeving te verscherpen, teneinde alles wat met de olie te maken heeft tot staatsgeheim bestempelt. DEN HAAG - De vakbonden zijn De verandering van de aangewe- woedend op de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, drs. Scherpenhuizen, en de directie van de PTT nadat gisteren be kend werd dat er een andere spreiding naar Groningen zal worden uitgewerkt dan aanvan kelijk de bedoeling was. Als ge volg van dat nieuwe plan zullen ongeveer 500 functies die voor spreiding waren aangewezen, in Den Haag kunnen bUjven, maar moeten 500 andere plaatsen wel naar Groningen. Binnen een week eisen de bonden een nieuw gesprek over dit andere sprei dingsplaatje. Gisteren hebben de top van de PTT en de personeelsvertegen- woordigers, de Bijzondere Com missie voor de Spreiding van de Centrale Directie PTT, overleg gevoerd over het nieuwe plan. In dat gesprek hebben de bonden gewezen op de enorme onrust die door deze verandering van plannen is ontstaan. Nieuw is dat de hoofddirectie Post nu completer naar Groningen zal gaan dan aanvankelijk was vast gelegd in de spreidingsplannen. Bovendien zal een groot deel van de directie Personeelszaken mee gaan verhuizen naar de stad Gro ningen. De PTT-top heeft deze diensten naar voren geschoven in verband met de eenheid van beleid, zodat het functioneren van de Centrale Directie van de PTT zo weinig mogelijk schade zal ondervinden. spreidingsfuncties valt bin nen het door de Tweede Kamer en regering afgesproken aantal van 3000 uiteindelijk in Gronin gen te scheppen banen. Een klei ne 800 PTT'ers is al werkzaam in Groningen. De resterende 2200 moeten voor 250 miljoen over, heeft de Tweede Kamer bepaald. En naar die mogelijkheid wordt door het organisatiebureau Be renschot nu onderzoek gedaan. Buiten de operatie vallen de kos ten van huisvesting in Gronin gen, die op f 300 miljoen geschat worden. Vorige week liet directeur-gene raal ir. C. Wit weten dat de opera tie niet voor 250 miljoen te klaren was. Zowel zijn politiek verant woordelijke staatssecretaris Scherpenhuizen, als premier Lubbers lieten weten dat de op merkingen van Wit niet erg ge past waren. De directe aanleiding om de plan nen aan te passen is volgens de PTT-bedrijfsleiding de steeds feller wordende concurrentie ten aanzien van de post, de techni sche ontwikkelingen en de zich sterk wijzigende marktverhou ding in de telecommunicatiesec tor, de oprichting van de post bank en de recente beslissing van de regering in het kader van de voortgang van de spreiding. De bonden hebben geëist dat bin nen een week een extra vergade ring aan de nieuwste ontwikke lingen wordt gewijd. VELSEN Minister Smit-Kroes keek gisteren gespannen toe bij de plaatsing van een gedenksteen bij de opening van de nieuwe offshore-basis van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Velsen. Deze basis zal als coördinatiepunt voor de bevoorrading van booreilanden gaan fungeren. Bij de opening, hekelde de minister het beleid van Noorwegen en Engeland, die op hun offshore-bases nauwelijks meer buitenlanders aan het werk laten. ANP) Faillissement papierfabriek in Zoetermeer ZOETERMEER (ANP) - De be zetting van het papierfabriek- je CFP in Zoetermeer door de dertien werknemers is giste ren opgeheven, nadat de Haagse rechtbank het bedrijf failliet had verklaard. Vol gens districtsbestuurder H. Staas van de grafische bond Druk en Papier van de FNV zijn er direct na de failliet verklaring onderhandelingen begonnen met twee gegadig den die beiden het bedrijf ge deeltelijk willen overnemen, inclusief de helft van het per soneel. De bond had het faillissement van CFP, waar papier voor computers wordt gemaakt, zelf aangevraagd. De bezet ting was een week geleden begonnen omdat de werkne mers wilden voorkomen dat het moederbedrijf Dijko De velopment (DD) zou probe ren de machines uit het be drijf te verkopen, waardoor de kans op overname nihil zou worden. Braks ziet Volop kansen' MOSKOU (ANP) - Een groep Ne derlandse bedrijven gaat voor de Sovjetunie studies uitvoeren om complete landbouwprojecten op poten te zetten. Het gaat om gro te projecten op het gebied van onder andere de oogst, opslag, transport en verwerking van pro- dukten als aardappelen en gra nen. Ook het leveren van com plete fabrieken voor de fabricage van veevoeder zal worden onder zocht. Volgens president-directeur Van der Berg van de land- en tuin- bouwcoöperatie Cebeco-Han- delsraad, een van de betrokken bedrijven, kan het Nederlandse bedrijfsleven als uitvloeisel van deze studies in de nabije toe komst orders uit de Sovjetunie verwachten, die in de tientallen ADVERTENTIE Gebruik de coupon of bel met Zilveren Kruis: 01719-70880 of VGCN: 030-715634. En vraag vrijblijvend naar de KruisPolis, de volledige èn voordelige ziektekostenverzekering. De maandpremies voor 1984: Per persoon op basis van 3e klasse verpleging. Eigen sico per polis per jaar* Leeftijdsklassen f300,-* f500.-* f 1.000.-* f 1.500,-* f2.000.-* Kinderen 0 t/m 26 jr." f 58,- f 55- f 46.- f 38,- f 33.- Volwassenen t/m 26 jr. f 80,60 f 75,90 f 60,- f 47,- f 36,20 Volw. van 27 t/m 29 jr. f 86,90 f 82,20 f 66.- f 53,30 f 42,50 Volw. van 30 t/m 34 jr. f 93.30 f 88,60 f 72- f 59,70 f 48,90 Volw. van 35 t/m 39 jr. f 99,60 f 94,90 f 77,- f 66.- f 5520 Voor alleenstaanden geldt de helft van de eigen risicobedragen Voor kinderen t/m 17 jaar bent u maximaal voor 2 kinderen premie verschuldigd. Voor volwassenen vanaf 40 jr. gelden afwijkende premies. Voor bepaalde gebieden gelden afwijkende premies. I Coupon. Stuurt u mij documentatie over de KruisPolis en een offerte op basis van ziekenhuisverpleging 3e klasse. j Naam:DMDV I Adres: Leeftijd vrouw: - I Waar bent u nu verzekerd?1 Deze coupon sturen naar: Zilveren Kruis en VGCN, Antwoordnummer 1,2200 VB NOORD WIJK (geen postzegel). 278-7/6 De ziektekostenverzekeraars zonder winstoogmerk. miljoenen guldens kunnen lo pen. Andere bedrijven die deelnemen zijn de Grontmij, Melkunie, Co- veco, de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders, de RABO-bank, HVA (Handels Vereniging Am sterdam) en DHV. De Verenigde Machinefabrieken Stork NV maakt goede kansen op orders op het gebied van irri gatie, zoals het bouwen van pompstations. Stork heeft giste ren een al sinds 1973 lopende overeenkomst met de Sovjetunie betreffende samenwerking ver lengd. President-directeur F. Sickinghe heeft dit gisteren in Moskou meegedeeld. Sickinghe en Van der Berg zijn als vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven lid van de officiële delegatie die deze week met minister Braks van landbouw en visserij een bezoek aan de Sovjetunie brengt. Vol gens Sickinghe is het na de on dertekening van de overeen komst nu belangrijk om te pro beren tot zaken te komen. VMF Stork doet al een aantal jaren za ken met de Sovjetunie. Het Ne derlandse bedrijf en zijn ver schillende poten heeft in Oost- Europa een omzet van ongeveer 100 miljoen gulden, dat is onge veer vijf procent van de totale be- drijfsomzet. Sickinghe is van oordeel dat dit nog aanzienlijk kan worden uitgebreid. In het kader van het protocol dat vijf jaar geleden is verlengd, heeft VMF veel zaken aan de Sovjetu nie op het gebied van de voe dingsindustrie geleverd, zoals 36 complete kippenslachtlijnen. Minister Braks heeft na zijn ge sprekken met een aantal Sovjet ministers de indruk gekregen dat de Sovjetunie erg is gesteld op samenwerking met een aantal Nederlandse bedrijven. De geïn tegreerde projecten (het opzetten van een complete produktieko- lom vanaf de tekentafel totdat het produkt bij de consument is) is volgens hem nog in de studie fase, maar biedt het Nederlandse bedrijfsleven volop mogelijkhe den in de Sovjetunie. De Sovjets blijven naar de mening van Braks wel streven naar zelfvoor ziening. „Zij willen samenwer ken, de ervaring en de kennis binnenhalen, en dan zelf verder gaan". Industriebond: 'superwinsten' inzetten voor korter werken UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV wil dat de bedrijven die weer forse winsten maken zich extra gaan inspannen voor verbetering van de werkgelegen heid. Deze bedrijven moeten korter werken sneller invoeren en meer investeringen doen in ons land. Dit stelt de bond in een reactie op de „superwinsten" die de groot ste Nederlandse bedrijven (Phi lips, Shell, Unilever en Akzo) de afgelopen tijd hebben geboekt. De bond komt dit najaar in de nieuwe cao-onderhandelingen met voorstellen voor verdergaan de arbeidstijdverkorting bij deze bedrijven. De Industriebond FNV mikt nu voor de industriesector op een gemiddelde werkweek van 36 uur in 1986. In 1988 zou de 34 uur moeten worden bereikt, en in 1990 de 32 uur. Dit tempo kan bij bedrijven die het voor de wind gaat aanmerkelijk worden ver sneld, vindt de bond. Exacte voorstellen moeten nog worden uitgewerkt. De Industriebond FNV vindt het geen goed idee om gezien de stij gende winsten weer aan invoe ring van winstdelingsregelingen te gaan denken, zoals de Tweede Kamer deze week in grote meer derheid opperde. De bond denkt echter dat dergelijke regelingen onder het huidige kabinet in de praktijk moeilijk haalbaar zullen zijn. Verbetering van de werkge legenheid in de industrie heeft bovendien voor de bond een veel hogere prioriteit, aldus een woordvoerder. Meer hoop op oplossing in conflict van Duitse metaal STUTTGART (DPA) - Vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in de Westduitse metaalindustrie hebben hun on derhandeling gisteravond ver daagd. Vandaag werd de ge sprekken voortgezet, waarbij het optimisme over een oplossing van het conflict over invoering van een kortere werkweek met behoud van loon, wel is toegeno men. Vandaag zouden de bon den een nieuw voorstel doen. Het laatste voorstel van IG Metall, dat vastberaden door de werkge vers werd afgewezen, zou de offi ciële werkweek tegen 1987 in vier fasen terugbrengen tot 35 uur. Dit had gepaard moeten gaan met een loosnverhoging van 3,3 procent, ingaande de vol gende maand. Door alle acties zijn 340.000 arbeiders voorlopig werkloos geraakt en is de West duitse automobielindustrie tot stilstand gekomen. Ongeveer zesduizend werknemers van de Westduitse vestiging van Ford in Keulen begonnen giste ren gedwongen vakanties op te nemen als gevolg van een tekort aan reserve-onderdelen. Ver wacht werd dat de sluiting zich spoedig zouden uitbreiden tot de andere vestigingen van Ford. Ge- samtmetall, het nationale ver bond van werkgevers in de me taal, verklaarde dat het conflict het bedrijfsleven dagelijke onge veer 330 miljoen gulden kost. Hieraan werd toegevoegd dat fa- briekssluitingen in het buiten land als gevolg van de Westduit se stakingsgolf spoedig onver mijdelijk zullen worden. Bonds kanselier Kohl riep de bonden gisteren op de eis te laten vallen van een 35-urige werkweek met behoud van salaris. Hij verklaard dat het conflict een ernstige be dreiging vormt voor de Westduit se economische groei en die van de andere lidstaten van de Euro pese gemeenschap. Typografen De typografenstaking om de 35- urige werkweek is vannacht op nieuw uitgebreid. Als gevolg daarvan verschenen door het he le land weer meer kranten niet, dunner of met nooduitgaven. Het zwaartepunt van de acties door de typografen lag in Bre men, Nedersaksen en Beieren. Bondskanselier Kohl: "Stakingen bedreigen ook andere landen in Europese Gemeenschap". (foto AP) DEN HAAG (ANP) - De resterende terugploegexperimenten (bespaarde uitkeringsgelden gebruiken voor financieren van projecten waarbij werklozen worden ingeschakeld), waarbij een investering van in het totaal 205 miljoen gulden is gemoeid, zijn door minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid goedgekeurd. Het ministerie heeft dat vandaag bekendgemaakt. Het gaat hierbij om restauratie van woningen, aanleg van onrendabele gasaansluitingen en rioleringen, aanleg van wegen en bouw van wonin gen, sportaccomodaties, schouwburgen en politiebureaus. De projec ten worden uitgevoerd in Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Zij leveren 1500 volledige banen op.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9