Ook ziektegeld in 1985 omlaag c Kamer bereidt zich voor op raketdebat Korting wwv gaat niet door 'Arbeidstijdverkorting uit prijscompensatie' Minder mensen bereid om kind te adopteren Burgemeester Capelle: geen medewerking bij ontruiming woningen Jordaanoproer herdacht 'Beleid regering tast milieu Noordzee aan' Nieuw salarissysteem voor gezondheidszorg Leerling: steun RPF is 'niet zo vanzelfsprekend' DONDERDAG 7 JUNI 1984 DEN HAAG (GPD) In 1985 zullen ook de ziektegelduitkeringen omlaag gaan. Of dat gebeurt via een directe korting of door middel van een premieheffing, is nog niet be kend. „Dat zal pas op Prinsjesdag bekend worden gemaakt", zei staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren in de Tweede Kamer. Binnenland Minister De Koning liet weten dat in het kader van de verlaging van de uitkeringen over de gehele li nie kortlopende uitkeringen als het ziektegeld niet kunnen wor den ontzien. Maar het ligt vol gens de minister aan de sociale partners of zij tijdens de cao-on derhandelingen al dan niet over een zullen komen om toch meer ziektegeld uit te betalen dan het wettelijk percentage toestaat. Dat is nu ook al het geval. De bewindslieden deelden een en ander mee na een heftige aanva ring tussen de regeringsfracties CDA en WD over de kortingen op de sociale uitkeringen per 1 juli. WD-woordvoerder Lin- schoten liet geen spaan heel van het door het CDA ingediende wijzigingsvoorstel om de voorge nomen daggeldverlaging van 3 procent op de uitkering van lang durig werklozen (wwv) onge moeid te laten tot 1 januari 1985. Van Linschoten noemde dit amen dement van het CDA een fop speen, omdat de wwv'ers maar voor een periode van zes maan den zullen worden ontzien. „Het niet laten doorgaan van deze kor ting is voor de langdurig werklo zen een snoepje dat zeer snel smelt omdat het op 1 januari toch weer moet worden ingele verd", zei hij. Van Linschoten verweet het CDA niet naar de ei gen bewindslieden te willen luis teren, die het amendement had den ontraden. Bovendien vond hij dat met het voorstel van het CDA het vertrouwen in de poli tiek allerminst was gediend. De WD vindt dat het gehele pak ket aan kortingen zoals dat door het kabinet is ingdiend, op 1 juli moet worden uitgevoerd en dat het geheel moet worden losge zien van de stelselwijziging in 1985. Daarom wilde de WD niet de wwv'ers ontzien, maar wel de mensen met een wao-uitkering. „Die hebben de laatste jaren veel meer ingeleverd", aldus Lin schoten. „Als de economie weer aantrekt zullen de langdurig werklozen eerder weer in de ar beidsproces worden opgenomen dan de wao'ers", zei hij. De WD diende daarop een motie in, waarin werd gevraagd niet op 1 juli, maar op 1 januari 1985 de wao'ers geheel of gedeeltelijk te ontzien bij de wijziging van het sociale zekerheidsstelsel. Hierop viel de gehele Tweede Kamer, aangevoerd door het CDA-ka- merlid Weijers over de WD'er heen door hem duidelijk te ma ken, dat hij met deze motie nu juist de sociale partners voor de voeten loopt met het uitbrengen van adviezen over de stelselwijzi ging. Ook staatssecretaris De Graaf en minister De Koning ontraadde de Kamer deze motie te aanvaarden. Luchtballon Een grote meerderheid van de Ka mer maakte duidelijk het amen dement van het CDA om de kor ting op de wwv-uitkeringen niet te laten doorgaan, te zullen steu nen. Maar deze meerderheid zal geen steun geven aan de WD- motie om de wao'ers op 1 januari geheel of gedeeltelijk te ontzien. De PvdA, die eerder had gezegd een motie om de wao'ers te ont zien te zullen ondersteunen, noemde deze motie een luchtbal lon, omdat nog helemaal niet duidelijk is welke maatregelen in de sociale uitkeringssfeer op 1 ja nuari zullen worden genomen. De oppositie vroeg de bewindslie den de meevallers in de sociale verzekeringspotten - ongeveer 2 miljard gulden - te gebruiken om DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) voorziet volgend Minister De Koning. Ongeregeldheden bij opening van buslijn Arnhem ARNHEM (ANP) - Tussen politie en ongeveer 20 actievoerders hebben zich gisteren enkele schermutselingen voorgedaan tijdens een bezoek van minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) aan Arnhem. Toen de mi nister een nieuwe trolleylijn in Arnhem-zuid 'openreed' moest de politie enkele demonstranten verwijderen die voor de trolley bus uitliepen. Verscheidene actiegroepen en buurtbewoners protesteerden tijdens de feestelijke opening te gen de prijsverhogingen in het openbaar vervoer. De politie deelde nog enkele klappen uit toen de bus met Smit-Kroes aan het stuur werd bekogeld met ei en zand. Arnhem is overigens de enige stad in Nederland waar nog electri- sche bussen rijden. UTRECHT (ANP) - Het aantal Ne derlandse echtparen dat serieus adoptie overweegt, is de laatste jaren afgenomen. Dat komt on der meer door angst voor discri minatie van het geadopteerde kind en door de hoge kosten die aan adoptie zijn verbonden. Ook de slechte publiciteit over illega le adoptie van buitenlandse kin deren speelt hierbij een rol. Volgens pociaal-psycholoog dr. R.A.C. Hoksbergen zijn echtpa ren die een kind willen adopte ren bang voor discriminatie, om dat het kind meestal uit het bui tenland komt en een andere huidskleur heeft. Dit zei hij giste ren in Utrecht bij de presentatie van een voorlichtingsfilm voor aspirant-adoptiefouders van de Vereniging Wereldkinderen en de Utrechtse universiteit. Hoks- bergen noemde deze toenemen de terughoudendheid het 'Jan maat-effect'. Sinds 1980 is het aantal echtparen dat zich aanmeldt voor adoptie van een buitenlands kind met ongeveer eenderde afgenomen. In 1980 kwamen er bij de Vereni ging Wereldkinderen, die onder meer interlandelijke adopties re gelt, tegen de 3000 aanmeldingen binnen. Vorig jaar waren dat er tegen de 2000. De vereniging Wereldkinderen is druk bezig de kosten van het adopteren terug te dringen om dat ze in 10 jaar zijn verdrievou digd. Een adoptie kost de adop tiefouders op dit moment onge veer 13.000 gulden per kind. Het is Hoksbergen, die behalve medewerker van het adoptiecen trum van het Utrechtse Instituut voor Pedagogiek en Andrago- giek ook bestuurslid is van die vereniging, een doorn in het oog dat mensen afzien van adoptie omdat de adoptiekosten zo hoog zijn. De vereniging Wereldkinderen is in onderhandeling met het mi nisterie van financiën om de kos ten aftrekbaar te maken van het belastbaar inkomen. Verder doet de verening pogingen een fonds in het leven te roepen voor dat deel van de kosten dat als gift naar kindertehuizen gaat in de landen waar de kinderen van daan komen. Die gift maakt on geveer de helft van de totale kos ten uit. "De landen waar de adoptiefkinde ren vandaan komen, streven er naar in het land zelf voorzienin gen voor de kinderen te creëren. Zij vragen daarom voor ieder geadopteerd kind een bepaald bedrag om dat te kunnen doen. Het zou mooi zijn als de adoptie fouders niet meer alleen voor die kosten hoeven op te draaien", al dus Hoksbergen. de kortingen op de uitkeringen niet te laten doorgaan. Maar De Koning en De Graaf, gesteund door de regeringsfracties, voel den hier niets voor. De Graaf re kende voor, dat de meevallers eerst zullen moeten worden ge bruikt om de vermogenspositie van de centrale fondsen te ver stevigen en daarmee in de toe komst de uitkeringen te kunnen veiligstellen. jaar een prijscompensatie van ongeveer twee procent die kan worden ingezet voor arbeidstijd verkorting. Hij zei dit gisteren tij dens een debatje over zijn inko mensnotitie in de vaste kamer commissie voor sociale zaken. Een ruimere arbeidstijdverkor ting, zoals de PvdA die wil, acht de bewindsman zowel maat schappelijk als technisch onmo gelijk. De Koning liet ccn 'sterke waar schuwing' horen aan het adres van vakbeweging en werkge versorganisaties om niet toe te geven aan de verleiding van mo gelijke loonsverhogingen. "Wij mogen in de komende jaren niet leven in een maatschappij waar in de economische ruimte wordt gebruikt om de positie van actie ven te verbeteren, vooral wat het inkomen betreft. Dat zal er onge twijfeld toe leiden dat de positie van de niet-actieven in ieder ge val relatief en waarschijnlijk zelfs absoluut verslechtert". De bewindsman zei het een 'zeer sympathieke' suggestie te vin den om werknemers in bijvoor beeld de exportsector, waar de winsten flink toenemen, een aan deel in de winst te geven. Door een dergelijke constructie, die eerder vanuit de kamercommis sie werd aangedragen, zou een eventuele loonsverhoging kun nen worden 'afgekocht'. De Ko ning zei echter dat de overheid wat dat betreft niet zelf het voor touw zal nemen. Wel zou het idee van het winstaandeel kunnen passen in plannen van het kabi net om het risicodragend vermo gen van ondernemingen te ver sterken, zei hij. NS-WONING - De pas opgerichte vereniging van huurders van huizen van de Nederlandse Spoorwegen, Het Spoorhuis, heeft haar leden opgeroepen be zwaar te maken tegen de huur verhoging van 1 juli en deze ver hoging niet te betalen. Volgens Het Spoorhuis neemt NS het niet zo nauw met het onder houd van de woningen, onder meer omdat het spoorbedrijf in de komende jaren 500 van zijn 900 huizen wil afstoten. Ruim 300 huizen zullen gesloopt wor den. AMSTERDAM (ANP) - De Werk groep Noordzee en de Stichting Ekologie vrezen dat het huidige regeringsbeleid zal leiden tot een verregaande aantasting van het Noordzeemilieu. De onlangs door de regering naar voren ge brachte argumenten voor dere gulering (verminderen van het aantal overheidsregels-red.) be tekenen volgens hen een versoe peling van de wetgeving en van het beleid aangaande chemische afvalstoffen. Dit zal vrijwel zeker leiden tot een nog grotere en slechter contro leerbare afvalstroom van de in dustrie, zo concluderen beide or ganisaties in een gisteren gepu bliceerd rapport over het be dreigde milieu van de Noordzee. Vergunning voor olie- en gaswin ning vlak voor de kust of bij scheepvaartroutes zou eigenlijk niet mogen worden verleend, meent de Werkgroep Noordzee. Ook de milieurisico's van de scheepvaart moeten worden ver minderd. De visserij zou op een ecologisch verantwoorde manier moeten worden uitgeoefend. De aanleg van industriecomplexen langs de kust en industrie-eilan den in zee moet met alle kracht worden voorkomen, aldus het rapport. DEN HAAG (GPD/ANP) - Uit de schriftelijke vragen die de rege ringspartijen CDA en WD giste ren hebben ingediend ter voor bereiding van het debat volgen de week dinsdag over de kruisra ketten, blijkt een zeer duidelijk verschil van opvatting over de noodzaak van plaatsing. Het CDA laat blijken vooral geinte- resseerd te zijn in mogelijkheden tot niet-plaatsing. De WD wil precies weten hoe de dreiging van het Russische kernwapenar senaal met de dag toeneemt. Opvallend afwezig in de WD- en CDA-lijstjes is de vraag wat het kabinet doet als op 1 november 1985 blijkt dat de Sowjet-Unie evenveel of minder SS-20's heeft geplaatst als per 1 juni 1984. Pre mier Lubbers heeft gezegd dat Nederland dan niet tot plaatsing overgaat, maar die uitleg is door WD-leider Nijpels bestreden. De PvdA stelt die vraag wel. Het CDA wil slechts weten wat ge beurt als na 1 november 1985 als nog een akkoord tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie wordt bereikt en Nederland op grond van de Lubbers-redene- ring al had besloten geen kruis raketten te plaatsen. In het kabinetsbesluit wordt na drukkelijk gesteld dat Neder land wel tot plaatsing zal overge gaan wanneer het voor 1 novem- Van den Toorn CDA) (foto anp) ber 1985 tot zo'n akkoord komt. In dat geval zal het aantal te plaatsen raketten minder wor den dan 48, omdat het totale aan tal aan NAVO- kant dan minder wordt dan de 572 waartoe het bondgenootschap in 1979 be sloot. Lubbers heeft gesteld dat Nederland in zo'n geval zijn ver plichtingen moet nakomen en een 'evenredig' aandeel moet plaatsen. Het CDA wil bovendien weten of dit 'evenredige aandeel' kan be tekenen dat het minder kan wor den dan 16 raketten en Neder land in dat geval niet tot plaat sing hoeft over te gaan. Zestien raketten is een minimum, omdat een complete eenheid kruisra ketten uit zestien stuks bestaat. Ook vraagt het CDA zich af, of het kabinetsbesluit betekent dat de nucleaire taken van de F 16 en het Orion-vliegtuig van de mari ne voorlopig worden voortgezet. Deze taken waren 'bevroren' in afwachting van het kabinetsbe sluit over de kruisraketten. De PvdA wil met de WD alles we ten over aantallen geplaatste SS 20's, hoeveel er bijkomen en uit welke bronnen Nederland zijn inichtingen over de opgestelde Sowjet-wapens krijgt. Liberalen en socialisten vragen zich ook af of de stationering in Warschau- pactlanden van de SS 22 en 23 invloed zullen hebben op het vol gend jaar november te nemen besluit. Ongelukkig CDA-fractieleider De Vries is 'erg ongelukkig' over de uitlatingen van het CDA-kamerlid Rob van den Toorn in het weekblad Haag se Post. Van den Toorn spreekt zich daar als eerste CDA-kamer lid publiekelijk uit tegen het ka binetsbesluit over de kruisraket ten. Daarmee is het aantal tegenstan ders van het besluit in de CDA- fractie gestegen tot zes. Behalve Van den Toorn zijn dat Faber, Laning-Boersema, De Kwaadste- niet, Buikema en Couprie. Bo vendien zijn er nog drie fractiele den die twijfelen. Zoals gemeld mogen niet meer dan negen CDA'ers uit de boot vallen, wil het kabinet het kruisrakettende- bat van volgende week overle- Van den Toorn is gisteren in de fractievergadering van het CDA gekapitteld voor zijn uitlatingen in het interview. De irritatie is vooral ontstaan omdat in de frac tie is afgesproken dat individue le leden rtiet in het openbaar rea geren op het besluit tot het ka merdebat over de kruisraketten. AMSTERDAM - Met de opening van de tentoonstelling „Harde guldens, harde tijden" en de presentatie van een boekje met gelijkluidende titel is gisteren in het Bolshuis in Amsterdam de Jordaanoproer in juli 1934. Burgemeester Van Thijn, die de tentoonstelling opende, trok vergelijkin gen met die tijd - nu vijftig jaar geleden - en nu: de economische crisis en verschijnselen van opkomend fascisme. Maar er zijn ook grote ver schillen, want wij zijn door schade en schande wijzer geworden, aldus de burgemeester. Hij herinnerde eraan dat de politie in 1934 met vuurwapens schoot op de demonstratie die het begin werd van de Jordaanopstand. Dat zou nu volstrekt ondenkbaar zijn, voegde hij eraan toe. Het Jordaanoproer was een protest van werklozen tegen hun uitzichtloze sociale en economische situatie waarbij de toch al lage steun verder werd verlaagd. Het boekje en de tentoonstelling geven een beeld van wat zich in die dagen in de Jordaan afspeelde. Het Komitee Herdenking Jordaanoproer 1934-1984 heeft voor deze en komende maanden een groot aantal activiteiten in het kader van de herdenking van de Jordaanopstand op stapel staan. Bij de foto: burgemeester Van Thijn (links) met Peter Posthumus, schrij ver van het boek over de Jordaanoproer. DEN HAAG (GPD) Burgemees ter Van Leeuwen van Capelle aan den IJssel is vooralsnog niet bereid mee te werken aan de ont ruiming van 96 woningen in de Molukse wijk 'Oostgaarde'. Hij probeert momenteel een maas in de wet te vinden om een verzoek van de woningbouwvereniging SVW voor politiebijstand af te wijzen. "Ik kan toch niet 96 gezinnen op straat zetten"? Dit zei Van Leeu wen gisteren in de Tweede Ka mer na afloop van een commis sievergadering over ernstige on geregeldheden tijdens de ontrui ming van zes Molukse woningen in januari van dit jaar. De burgemeester doelde op een uitspraak van minister Korthals Altes (justitie). De bewindsman zei op vragen van kamerleden dat een burgemeester verplicht is politie-assistentie te verlenen voor de uitvoering van civiel rechtelijke vonissen. Volgens Korthals heeft de burge meester daarbij slechts beperkte beleidsruimte. Uitstel is alleen mogelijk in verband met de openbare orde. Voor de rest heeft alleen degene die over het vonnis beschikt beslissingsbe voegdheid. De woningbouwvereniging SVW wil nu dat tot ontruiming wordt overgegaan. In een vonnis van de kantonrechter van Rotterdam is bepaald dat de huurschuld van de Molukkers (500.000 gulden) in april moest zijn voldaan. Dat is niet gebeurd, zodat SVW ontrui ming gerechtvaardigd vindt. De Tweede Kamer hoopt dat een oplossing mogelijk is. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zei dat aan 11 van de 14 eisen van de Molukkers is tegemoet geko men. Toch zijn de Molukkers niet tevreden. Ze willen bevrie zing van de huren gedurende tien jaar. Rietkerk vindt dat onaanvaard baar. Tegemoetkoming aan die eis zou een bevoordeling beteke nen op groepen die in een verge lijkbare positie zitten. De meer derheid van de Tweede kamer was het hiermee eens. Rietkerk en staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) zegden de Kamer toe aan een praktische oplossing te zullen werken. UTRECHT (ANP) - De algemene ledenvergadering van de Natio nale Ziekenhuisraad is gisteren in Utrecht akkoord gegaan met de invoering van een op functie waardering gebaseerde salaris- structuur voor alle 200.000 werk nemers in dienstverband in de particuliere ziekeninrichtingen. De invoering begint op 1 januari 1985 en duurt vijf jaar: het sys teem zal geleidelijk worden inge voerd. De grootste bond van ambtenaren en trendvolgers, de AbvaKabo, is ingenomen met het NZR-besluit. De Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) heeft daarentegen grote bezwa ren tegen het besluit. Zij zal de overeenkomst, die een onderdeel vormt van de cao, niet tekenen. Voor de artsen betekent het functiewaarderingsplan volgens de LAD dat hun salarissen ge middeld met 30 procent omlaag gaan. Bestuurder P. Hijzen van de Abva Kabo noemde het gisteren van groot belang dat de traditionele waardering van functies in de ge zondheidszorg verandert. Mo menteel worden functies in de ci viele en technische diensten en vooral die van verpleegkundigen en verzorgenden ondergewaar deerd, terwijl academici, met na me de specialisten, worden over gewaardeerd, aldus Hijzen. Hij ziet de nieuwe salarisopbouw als een belangrijke stap naar een rechtvaardiger inkomensverde ling. De LAD heeft de cao vanwege het functiewaarderingsplan al sinds eind 1982 niet meer onderte kend. De artsen zyn niet zonder meer tegen salarisverlaging, maar ze willen dan wel dat daar een verkorting van hun zeer lan ge werktijden tegenover staat. Daardoor zouden meer jonge dokters aan een baan kunnen worden geholpen. Hoewel bij voorbeeld gediplo meerde verpleegkundigen er wat hun salaris betreft flink op voor uit zullen gaan, levert het totale projekt volgens een woordvoer ster van de LAD uiteindelijk een bezuiniging op van 50 miljoen gulden. De artsen voelen er niets voor om op deze manier by te dragen aan bezuinigingen in de gezondheidszorg. De LAD vreest de zaak niet meer tegen te kunnen houden omdat het ministerie van sociale zaken de cao hoogstwaarschijnlijk al gemeen bindend zal verklaren. ADVERTENTIE (Van één onze verslaggevers) RIJNSBURG - Het is 'niet zo waarschijnlijk' dat de tweemans-fractie van de RPF in de Tweede Kamer volgende week zal instemmen met het rakettenbesluit van het kabinet. Dat zei RPF-fractieleider Meindert Leerling gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in Rijnsburg. Leerling zei de indruk te willen wegnemen als zou het kabinet vanzelf sprekend op de RPF kunnen rekenen. Hij wees erop dat het kabinets besluit niet strookt met het verkiezingsprogramma van zijn partij, waarin wordt gepleit voor plaatsing van alle 48 kruisraketten op Neder lands grondgebied. Volgens Leerling is een kabinetscrisis volgende week niet uitgesloten vanwege de verdeeldheid in het CDA en de twij fel bij de kleine rechtse partijen. Hij zei bovendien te hebben gehoord dat een van de WD-kamerleden ernstig ziek is en daardoor in elk geval niet aan de stemmingen zal kunnen deelnemen. Of ik weet wat lekker is? Ik dacht van wel: een bruine boterham met echte boter en een klein lepeltje honing. Dat is zó weergaloos lekker, daar gaat absoluut niets boven. Méér dan IcKker

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5