Gemeenten protesteren tegen 1 juli-kortingen BAANVAK Ook bezwaren FNVwerklozen en Centraal Wonen Bewoners: gemeente schuldig aan water overlast bij huizen Varia DONDERDAG 7 JUNI 1984 LEIDEN Leiden en Alphen a/d Rijn hebben, samen met negen andere middelgrote Zuidhollandse gemeenten, in een brief aan de staatssecre taris van sociale zaken en werkgelegenheid hun bezwa ren tegen het 1 juli-pakket kenbaar gemaakt. De elf gemeenten maken princi pieel bezwaar tegen het verlaten van het normbedrag van de alge mene bijstandswet, dat nodig is om in de eerste levensbehoeften te voorzien. Dat is het gevolg van de zogenaamde 'voordeursrege- ling'. Verder wijzen de gemeen ten erop dat de inkomepsver- mindering voor uitkeringsge rechtigden nog meer wordt ver groot door de nieuwe regeling voor de huursubsidie. Ook zijn de gemeenten van mening dat de privacy ernstig wordt aangetast. De voorstellen kunnen niet per 1 juli worden uitgevoerd, gezien de veel te korte termijn van voor bereiding voor de Sociale Dien sten, al<Jus de gemeenten die te vens kritiek hebben op de ondui delijkheid van de nieuwe rege ling. "De regelgeving is veel te ingewikkeld. Daardoor neemt de kans op fouten toe evenals de fraudegevoeligheid" schrijven zij de staatssecretaris. Zij geven hem ernstig in overweging de re geling te herzien, ook al omdat, aldus de elf gemeenten, voor de echte minima de absolute onder grens is bereikt. FNV De Leidse wethouder Schoute (so ciale zaken) nam vanochtend een petitie van de FNV-Leiden in ontvangst waarin het college van burgemeester en wethouders wordt verzocht bij de regering en de Tweede Kamer bezorgdheid uit te spreken over het voorgeno men pakket maatregelen. Schoute toonde begrip voor het standpunt van de FNV, maar vreesde dat de gemeente Leiden op haar eentje niets in Den Haag zou kunnen bereiken. "Vandaar dat wij, samen met de tien ande re Zuidhollandse gemeenten de staatssecretaris al op de hoogte hebben gesteld van onze bezwa ren", aldus de wethouder. Ook het Leids Werklozen Comité heeft de gemeenteraad gevraagd zich negatief uit te spreken over de voordeursregeling die per 1 juli moet worden ingevoerd. Het comité schrijft dit in een brief aan de gemeenteraad. CDA-staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) wil per 1 juli de bij standsuitkering van alleenstaan den die een woning delen verla gen van zeventig naar zestig pro cent van het netto loon. De verlaging van de uitke ringen moet 175 miljoen gulden. Volgens De Graaf zijn de woon lasten van deze groep mensen la ger. Voorbeelden Het Leids Werklozen Comité keert zich tegen het plan dat gevolgen heeft voor samenwonende fami lieleden, ouders met inwonende meerderjarige kinderen en voor leden van woongroepen. Vol gens de Leidse werklozen kun nen mensen met een bijstands uitkering deze nieuwe korting niet meer opbrengen. In de brief aan de gemeenteraad tonen ze aan de hand van voorbeelden wat de gevolgen zijn van de voor deursregeling voor verschillende situaties. Bijvoorbeeld een gezin waarvan de ouders een bij standsuitkering krijgen van 1.447 gulden en waarvan de in wonende dochter een RWW-uit- kering krijgt van ruim 880 gul den. De ouders zouden na 1 juli ruim 150 gulden in de maand minder krijgen, de dochter ruim 134 gulden. De voordeursregeling is juist zo be zwaarlijk omdat mensen finan cieel afhankelijk van elkaar wor den gemaakt, aldus het comité. Vooral vrouwen en jongeren zou den er de dupe van worden. Jon geren onder de 23 jaar zullen bij voorbeeld na invoering van de regeling nog maar 557,55 gulden Bibliobus doet Stevenshof aan LEIDEN - Wethouder Schoute ver vulde gistermiddag een zeer tij- delijke arbeidsplaats bij de Openbare Bilbiotheek. Gezeten in de bibliobus schreef hij de eerste lezers in uit de nieuwbouwwijk Stevenshof (zie foto). De bus, met ruim vijfduizend boeken, staat voortaan één dag per week (woensdag) in de Stevenshof. Het bouwen van een nieuw filiaal is voorlopig te duur. Behalve de Stevenshofpolder krijgt ook het Houtkwartier wekelijks bezoek van de bibliobus (op vrij dag). (foto Holvast) uitkering per maand krijgen. "Een fooi", aldus het comité. Bo vendien zullen jongeren minder geneigd zijn samen in een huis te gaan wonen, veel eerder zal wor den gekozen voor zelfstandige woonruimte, omdat de uitkering dan niet wordt verlaagd. Verder wordt betwijfeld of de rege ling uitvoerbaar is. Verregaande controle is noodzakelijk om vast te stellen of er meer mensen met uitkeringen achter een voordeur wonen. En dat betekent een "in breuk op de privacy van alleen staanden en leidt in extremo tot een verklikkerssamenleving, waar eenieder zijn naaste buur met argusogen zal beschouwen", aldus het comité. Centraal Wonen Het werklozencomité wijst er ver der op dat alternatieve woonvor men onmogelijk worden ge maakt. Dat schrijft ook de ver eniging Centraal Wonen Leiden Omstreken in een brief aan staatssecretaris De Graaf. "De voornemens hebben er heel con creet al voor gezorgd dat het bouwplan voor het centraal wo nenproject Gerestraat in Leiden moest worden gewijzigd", aldus de vereniging. In de plannen deelden twee bewoners de keu ken, douche en toilet. Maar door het plan van De Graaf hebben de toekomstige bewoners uiteinde lijk toch gekozen voor eigen voorzieningen, aldus de vereni ging, die overigens betwijfelt of mensen die in een huis wonen wel lagere woonlasten hebben. "Het korten op uitkeringen we gens vermeend woonlastenvoor deel vinden wij een flagrante schending van het recht van ie der individu om zijn eigen inko men naar eigen goeddunken te besteden. Wij kunnen zo nog wel een paar kortingsmaatregelen bedenken die even belachelijk en onrechtvaardig zijn", aldus de vereniging. Een voorbeeld: "Wie niet op vakantie gaat, heeft geen vakantiegeld nodig". De vereni ging verzoekt de staatssecretaris de voordeursregeling niet in te voeren. "Mocht het plan deson danks toch doorgaan dan kunt u rekenen op heftig verzet door de getroffen groepen", eindigt de brief dreigend. Botsing tegen lantaarnpaal op Churchilllaan LEIDEN - De auto van een 28-jarige Leidenaar werd gisteren flink beschadigd toen hij tegen een lantaarnpaal op de Churchilllaan botste. De man sloeg, komende van de Vijf Meilaan, rechtsaf de Churchilllaan op vermoe delijk met te hoge snelheid. Hij raakte in een slip. verloor de macht over het stuur en botste tegen de lantaarn paal aan de linkerkant van de weg. Met een hechtwond werd de man naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Zijn 24-jarige passagiere liep een gekneusde heup op. (foto Holvast) Film De Jongerenbeweging vertoont vanavond de film '1941' van Steven Spielberg, een persifla ge op de oorlog. De sociëteit, ge vestigd aan de Koppenhink- steeg 2, gaat om half negen open; de film begint om half tien. Literair Café In het Literair Café van studen tenvereniging SSR, Hogewoerd 108, treedt vrijdagavond Arie Visser op, een dichter en schrij ver uit de Amsterdamse drugsscene, begeleid door een muzikant. Aanvang acht uur. Muziek De Overijsselse hard-rockgroep Dark Wizard treedt vrijdag avond op in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Bree- straat 66. De groep noemt zich 'Nederlands enige horror har- drockformatie'. De muziek van deze band, omschreven als lichte heavy metal' gaat ge paard met magnesiumbom- men, een speciale lichtshow en andere effecten. De groep be staat uit Berto van Veen (zang), Hans Pol (gitaar), Kees Reinders (bas) en Tony White (drums). De zaal gaat om ne gen uur open. De Belgische groep La Cosa No stra treedt zaterdagavond op in het LVC. La Cosa Nostra is een voortzetting van de Belgi sche groep Lavvi Ebbel, vorig jaar de grote uitsmijter op het Leidse popfestival Werfpop 83. La Cosa Nostra is geformeerd rond ex-Lavvi Ebbel zanger Cas van der Talen en bestaat verder uit de blazers Eric Sleih- cim en Jan Weuts, bassist Peter Cornelis, gitarist Michel Delory en drummer Yves Babai. De muziek wordt omschreven als "een soort fusie tussen strakke continentale wave en jazzy funk". De zaal gaat om negen uur open. Vegetarisch Portugees eten staat op het menu op de 31ste vegetarische vrij dag in eethuis Repelsteel, Bree- straat 19. Tussen half zes en half acht. Informatie: tel. 071- 121296 ('s middags). Volksdansen Volksdansvereniging Oud Poel geest organiseert zaterdbg in het Waaggebouw aan de-Aal markt haar jaarlijkse volks- dansbal. De leiding is in han den van Maurits van Geel. Het orkest Ianbul zorgt voor muzi kale ondersteuning en in de pauze laat de demonstratie- groep Radost uit Delft verschil lende dansen zien. De avond begint om half acht en duurt *tot twaalf uur. Pijp-expert In het Pijpenkabinet is zondag middag een expert aanwezig op het gebied van kleipijpen en andere oude pijpen. Wie alles wil weten over zijn eigen pijp kan bij hem terecht, dat geldt ook voor vondsten die bijvoor beeld bij het spitten van de tuin zijn gedaan. Tegelijkertijd heeft de bezoeker gelegenheid het Pijpenkabinet, gevestigd in het Hof Meermansburg aan de Oude Vest 159a, te bekijken. Met pijpen uit ongeveer zestig landen, waarvan de oudste van 1800 jaar geleden dateert, afkomstig uit Midden-Ameri- ka. Het kleine museum is van één tot vijf uur geopend. Hengelsport Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Kagerplassen. Uitslag: 1 S. Kokkedee 6100 gram-12 stuks, 2 F. Reijken 4460-13,3 A. v.d. Meij 4640-11,4 J. Heijmans 3660-11, 5 J. Kok kedee 3040-7, 6 P. Aben 1760-6, 7 D. van Rossen 1380-6, 8 C. Meier 780-4, 9 R. v.d. Zeeuw 980-3.10 J. Boot 560-2. Nu ook vrouw purser bij KLM Anne-Marie van der Burg uit Amstelveen is met ingang van deze maand bevorderd tot pur ser bij de KLM. Zij is daarmee de eerste vrouw die gerechtigd is vier zilverwitte strepen op de mouw van haar uniform te dra gen. En voor wie niet precies weet wat een purser doet: volgens Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal (tiende druk 1976, negende oplage 1982), is dat het hoofd van het mannelijk cabinepersoneel. Het ziet er naar uit dat op korte termijn nog meer vrouwelijke pursers werkzaam zullen zijn bij de nationale luchtvaart maatschappij. Thans telt het bedrijf 188 vrouwelijke assis- tent-pursers, van wie er een aantal beslist purser wil wor den. De exclusieve regering door mannen in de cabine wordt dus definitief doorbro ken. Dat nu een vrouw purser is ge worden is mogelijk doordat de De eerste vrouwelijke purser Anne-Marie van der Burg (Foto KLM) KLM in 1977 besloot dat ook vrouwen tot hun 50ste, de pen sioengerechtigde leeftijd, bij het bedrijf mogen blijven werken. De in Haarlem gebo ren Anne-Marie van der Burg zal haar functie eerst uitoefe nen in kleinere vliegtuigen, maar de KLM verwacht dat zij later stellig aan het werk gaat op de Boeing 747, op de grote trajecten dus. 'Motivatie voor cursus noodzaak Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alphen geeft sedert een jaar of drie een aantal omscholings cursussen. Onder deskundige leiding kunnen mensen wor den opgeschoold tot Cobol- programmeur, bureausecreta- resse(ris) of boekhouder. In september gaan deze opleidin gen weer van start, met dat ver schil dat nu in principe ieder een zich kan aanmelden. "Vroeger selecteerde het ar beidsbureau de mensen zelf uit het bestand", vertelt H. Naber, een van de coördinatoren. "Zo hebben we vorig jaar 15 werk loze onderwijzeressen de kans gegeven zich te laten omscho len tot bureausecretaresse". Het arbeidsbureau heeft voor een nieuwe aanpak gekozen omdat de voornoemde selec- tieformule vaak niet werkte. Werklozen werd de cursus als het ware in de schoot gewor pen, waardoor het volgens Na ber nogal eens schortte aan motivatie. "Het arbeidsbureau nam eigenlijk altijd het initia tief. Als je iedereen de kans geeft zich te laten inschrijven, moeten de mensen zelf de eer ste stap doen. Daar is een be paalde motivatie voor nodig. Bovendien dwing je mensen zo er eerst eens heel goed over na te denken alvorens in te schrij ven. Het is niet zomaar een of andere cursus, maar een gede gen opleiding die veel werk met zich meebrengt". De term 'open inschrijving' is overigens enigszins mislei dend. Niet iedereen komt voor de cursussen in aanmerking. Omdat er een beperkt aantal plaatsen is (15 tot 20 per cur sus), moeten de deelnemers wel aan bepaalde eisen vol- H. Naber: 'Motivatie is noodzaak i doen. Zo moeten zij in septem ber een half jaar als werkloze staan ingeschreven, minstens een opleiding op havo-niveau hebben en dus ook nog zeer ge motiveerd zijn. Iemand die zich aanmeldt om tot Cobol-programmeur te wor den omgeschoold (Cobol is een administratieve computertaal) krijgt bijvoorbeeld de vraag voorgelegd of hij bereid is een baan ver buiten zijn eigen woonplaats te accepteren. Zegt hij nee, dan valt hij gegaran deerd uit de boot. "De ervaring leert dat de mensen die tot pro grammeur zijn opgeleid in Al phen of omgeving zelden aan de slag komen. Wanneer ze dus alleen maar in deze regio wil len werken en niet bereid zijn te verhuizen, zijn ze naar onze mening niet genoeg gemoti veerd. Bovendien kost de op leiding niets. Die wordt via een studiekostenregeling door het rijk betaald. En daar mag wel wat tegenover staan". De opleidingen tot Cobol-pro grammeur, bureausecretaresse en boekhouder duren respec tievelijk drie, zes en negen maanden. Mensen die denken voor een van deze opleidingen in aanmerking te komen, kun nen zich aanmelden bij het ar beidsbureau. Protestcaravan komt naar Leiden Uit protest tegen de door de re gering voorgenomen kortin gen op uitkeringen per 1 juli. komt op 26 juni de 'Rond-je ze kerheid karavaan' 's middags om één uur in het Van der Werfpark in Leiden. Het Lan delijk Beraad van Uitkerings trekkers (LBU) trekt met deze karavaan door tal van plaatsen in Nederland. Bedoeling is dat het LBU een podiumwagen verzorgt met geluid, acrobaten, straattheater en een forum- theater. Plaatselijke organisa ties zorgen voor de rest. In Lei den zorgt de Jongerenbewe ging voor een optreden van de Leidse theatergroep M2, er komt een (Leidse) kinderthea tergroep en ook treedt een Leidse band op. Ook zal de Jongerenbeweging die middag een tent inrichten met een fototentoonstelling rond de uitkeringsgerechtig den. Tevens zullen videoban den over de kleinschalige werkbeweging in Arnhem te zien zijn, evenals banden over herziening van het sociale ze kerheidsstelsel, over de belan gen van werklozen en een im pressie van de landelijke actie dag van bijstandsvrouwen. Als 'kermisattractie' zal er in het park een grote glijbaan ('naar de armoede') staan. 's Avonds wordt de actie in buurtgebouw 't Spoortje aan de Bernhardkade voortgezet. Na een diaserie (met geluid) over de herziening van het so ciale zekerheidsstelsel, zal een praatshow worden gehouden met medewerking van een bij standsvrouw, een afgevaardig de van het bedrijfsverzamelge bouw in het Olgacomplex en iemand uit het vrijwilligers werk. Onderwerp van de praat show: alternatieven voor het huidige regeringsbeleid. Zo komt het FNV-plan op tafel en wordt het eigen plan van de voedingsbond FNV bespro ken. Bedoeling is dat in de daarop volgende discussie eveneens alternatieven op tafel komen. "Want het gaat er niet om dat uit keringsgerechtigden elkaar aanvallen, maar zich in zo'n discussie door lotgenoten voe len aangesproken", zeggen de organisatoren. "De verdeel-en- heers-politiek van deze rege ring drijft uitkeringsgerechtig den uit elkaar. Nu is de ene groep uitkeringsgerechtigden aan de beurt, dan weer de an dere. Met deze actie willen we laten zien dat èlle uitkerings trekkers worden gekort en dat we gezamenlijk iets moeten doen". Het LBU maakt aantekeningen van de discussie. Dat gebeurt in alle steden waar de 'Rond-je zekerheid karavaan' komt. Van die aantekeningen wordt later een boekje samengesteld. Mariënpoelstraat/Boerhaavelaan LEIDEN - De gemeente blijft bij haar standpunt dat de eigenaren van de woningen aan de Mariën- poelstraat en Boerhaavelaan zelf voorzieningen moeten treffen om de wateroverlast achter hun huizen tegen te gaan. Volgens de gemeente kan de wate roverlast worden voorkomen door ophogen van de tuinen en goed onderhoud van de aange legde drainage. De gemeente houdt er aan vast dat de kosten van één en ander voor rekening zijn van de huiseigenaren. Bewoners zeiden, gisteravond in een commissievergadering, dat de gemeente de wateroverlast heeft veroorzaakt door het opho gen van de grond bij- aanleg van de Van Swietenstraat. De aange legde rioleringsbuis is volgens de huiseigenaren onvoldoende om het water bij overvloedige re genval af te voeren. De tuinen achter de woningen komen daar bij herhaaldelijk en soms weken lang blank te staan. Als bewijs voering voor de fauna achter hun huizen boden de bewoners wet houder Peters van ruimtelijke ordening en verkeer een kom met visjes uit de tuin aan. De wethouder zei er bij te blijven dat de bewoners verantwoorde lijk zijn voor de afwatering op ei gen terrein. Hij wilde wel toezeg gen dat de gemeente zal nagaan of er verstoppingen in het drai nagesysteem zitten en eventueel de buizen te zullen laten door- spuiten. Een van de bewoners overhandigt wethouder Peters een kom met visjes, afkomst ig uit de tuin. (foto Holvast) Ti ii« G.M. van Dam, J. van Egmond en J. Reuken, R. Moria en M. Stol, A.R. van Kampen en T A. Ax, H. van der Meer en M.J.J.M. Cornet, W.E. Zalm en H.M.P. Heus, F.R. Koolmoes en J. van de Wetering, H. Mackaay en LEIDEN Gehuwd: J.M.H. Kluck, M.W.E.M. van Tilborg J.Th.P. de Vrind en G.G. Meyerink, R. en F.E. Hardeman, J.A. Kleingeld en Verbiest en M. Siegert, R.R. Rotteveel A.M.N. Vrouwenvelder, A. Sanders en M.J. Bloem, H G. Buijn en J.W. en E.M. van der Veer, H.P.M.J. Piket Vinkesteyn, M D. de la Rie en J. en J.C. Sierag, P.B. Mulder en T. van Stuurman, E.H.M. van der Putten en der Weijden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4