Steeds 'Energie-arme' woningen in binnenstad in aanbouw Subsidie voor gemeenten met achterstandswijken Expositie van 'bunkerbuit' Twee woordenboeken in Indonesische talen Atletiek voor scholieren Dries sens traat, Kerksteeg en Vollersgracht Winkeliers boos op Kamer van Koophandel Kunst BOA Insluipingen Sen viel fcelvmb btadblweld DONDERDAG 7 JUNI 1984 LEIDEN In 'Infowinkel Alarm' (Korte Mare ?4) is van 13 tot en met 17 juni Üp zogenaamde bun kerbuit-tentoonstelling te zien. Het gaat hierbij om documenten en foto's die vorig jaar april door de actiegroep Onkruit wérden buitgemaakt in commandobun kers in Noordwijk en Katwijk. Doel van deze actie was open baarmaking van en opheldering over de rol van bunkers bij de voorbereidingen op een (kern- )oorlog. Onkruit heeft van deze als geheim geboekte gegevens een expositie gemaakt, waar des tijds zeer veel opschudding over ontstond. Nu is het materiaal dus in de Info winkel Alarm te bezichtigen. De documenten zijn toegelicht met foto's, cartoons en tekst. Verder zijn er videobanden en dia's over deze en andere acties. Ook wor den films vertoond, waaronder 'The Atomic Café'. De tentoon stelling is dagelijks van 14.00 tot 18.00 uur te zien, donderdag ook nog van 20.00 tot 22.00 uur. Getnaakt bij Leidse instituut r LEIDEN - Ongeveer 150 leerlin gen van een aantal basisscholen in Leiden hebben gistermiddag meegedaan aan atletiekwedstrij den in de Leidse Hout. Het was de eerste maal dat de gemeente lijke schoolsportcommissie derge- lijke wedstrijden voor basisscho lieren organiseerde. Voor het voortgezet onderwijs worden al Op_ het programma stonden giste ren 60 meter sprint, verspringen, balwerpen en 5x60 meter estafet te. Op de foto worden de deelne mers aan één van de series op de 60 meter onder luide aanmoedi gingen van de schoolgenoten 'weggeschoten'. (foto Holvast) LEIDEN - In het Koninklijk Insti tuut voor Taal-. Land- en Volken kunde te Leiden zullen 12 juni twee grote woordenboeken van Indonesische talen worden ge presenteerd. Het zijn een Soen- daas-Nederlands woordenboek van wijlen prof. dr. F.S. Eringa en een Kamberaas-Nederlands woordenboek van prof. dr. L. Onvlee. Het Soendase woordenboek be schrijft de taal van bijna 20 mil joen Soendanezen die op West- Java wonen. Het is een bewer king van het woordenboek van de zendeling S. Coolsma, dat in 1884 verscheen. Prof. Eringa heeft er meer dan twintig jaar aan gewerkt. Het Kamberaas of Oostsoembaas wordt gesproken op Soemba, een van de kleine Soenda-eilan- den. De nu 90 jaar oude samen steller werd in 1926 door het Ne derlands Bijbelgenootschap uit gezonden voor taalonderzoek op Soemba, waar hij met onderbre kingen tot 1955 woonde. Het KITLV bevordert onderzoek op het gebied van de talen, ge schiedenis, antropologie en an dere sociale wetenschappen be treffende Zuidoost-Azië en Ocea- nië, in het bijzonder Indonesië, en het Caraïbisch gebied. Het In- stitituut heeft internationale be kendheid gekregen door een groot aantal wetenschappelijke uitgaven. LEIDEN - Op drie plaatsen in de Leidse binnenstad is een begin gemaakt met de bouw van dertien zogenaamde energie-arme woningen. Hui zen dus, waar door allerlei maatregelen kan worden be zuinigd op het verbruik van gas en elektriciteit. Op een open plek aan de Ir. Dries- senstraat, tussen Uiterstegracht en Vestestraat, worden vijf wo ningen gebouwd. Aan de Kerk steeg, dat is het verlengde van de Ir. Driessenstraat tussen Veste straat en Herengracht, komen nog vijf woningen en op een open plek aan de Vollersgracht, in de wijk Maredorp, worden de resterende drie energie-arme wo ningen neergezet. Het woningbouwproject heeft een lange voorgeschiedenis. Oor spronkelijk was het de bedoeling de woningen te voorzien van su perisolatie en een bijzondere gas gestookte tegelkachel (een soort warmtestralende kolom in het hart van de woning). Kort voor dat de eerste paal voor de wonin gen werd geslagen kwam het echter tot een conflict tussen de gemeente en de ontwerper van het unieke verwarmingssysteem over de regelbaarheid en de kos ten ervan. De gemeente meende dat er teveel risico's vastzaten aan het nieuwe systeem en zag van het oorspronkelijke plan af. Luchtvewarming In het niéuwe ontwerp van de der tien woningen, gemaakt door het architectenburo ir. Boudewijn Veldman, is evenwel ook een aantal maatregelen opgenomen om te komen tot een zeer laag gasverbruik. Allereerst is er bij de vorm naar gestreefd dat er re latief weinig afkoelend buitenop pervlak is. Deze aan de buiten lucht grenzende oppervlakken zijn zeer goed geïsoleerd. Ook de indeling van de woningen is zo gemaakt dat binnen de wonin gen weinig warmteverlies op treedt. Uiteindelijk is wat de verwarming van de woningen betreft gekozen voor een systeem van luchtver- warming in samenhang met me chanische ventilatie en warmte- terugwinning uit de afgewerkte lucht. Dit systeem werkt als volgt: de lucht die wordt afgezo gen uit de woning wordt via een warmtewisselaar geleid langs de lucht die vers de woning wordt ingeblazen. Zodoende wordt een groot deel van de warmte die ver loren lijkt te gaan teruggewon- Deze voorverwarmde lucht wordt verder op temperatuur gebracht door een gasgestookte ketel. Daar vandaan wordt de lucht door de woning verspreid. Zo vangt men twee vliegen in één klap: het verwarmingsysteem wordt gecombineerd met het ventilatiesysteem. Hiermee wordt ook het bezwaar onder vangen van veel goed geïsoleer de woningen en de gevolgen van de 'kierenjacht'. Daardoor dreigt namelijk de binnenlucht zo wei nig ververst te worden dat de ge zondheid bedreigd wordt en con- densproblemen ontstaan. Een ander voordeel van het sys teem is, volgens het architecten bureau, de zeer snelle opwarm tijd. Door een zeer goede isolatie is de woning in een mum van tijd warm waardoor, vooral voor mensen die nogal eens uithuizig zijn, veel energie kan worden be spaard. Het totaal aan maatregelen moet leiden tot een gasverbruik van circa 1500 kubieke meter per jaar of minder, afhankelijk van het gedrag van de bewoners. Dat is bijna de helft van wat in de tradi tionele eengezinswoningen aan aardgas wordt verstookt. Drie typen Voor elk van de drie plaatsen waar de woningen worden gebouwd is een ander woningtype ontwor pen. De vijf huizen aan de ir. Driessenstraat worden nog vrij traditioneel met een woonka mer-keuken op de begane grond Op dit kale terrein aan de Vollersgracht worden drie energiearme waningen neergezet. (foto Holvi en daarboven vier slaapkamers. De huizen aan de Kerksteeg krij gen een wat ongebruikelijker in deling: op de begane grond een ruime woon-eetkeuken, op de eerste verdieping de woonkamer en daarboven nog twee lagen met elk een ruime slaapkamer. De plaats van de woonkamer is op de eerste verdieping gepland om over het verkeer heen te kij ken en zodoende meer uitzicht en licht te hebben. De woningen aan de Vollersgracht hebben de mogelijkheid om een deel van de begane grond te be stemmen als bedrijfsruimte. Zo komt in één van deze woningen een kleine fysiotherapie-prak- tijk. Op de eerste verdieping is een woonkamer en een aparte woonkeuken en daarboven zijn nog eens twee slaapkamers. Alle woningen krijgen een ruime bad kamer en een tweede toilet. Elke woning is bovendien voorzien van een terras op het zuiden. De woningen worden gebouwd als premie-A koopwoningen (oude regeling), maar zijn wat ruimer dan de meeste in deze sector ge realiseerde woningen. De koop prijs ligt rond de 140.000 gulden. LEIDEN - Actievoerende winke liers van de Stationsweg/Steen straat zijn ontevreden over het onderzoek dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken laat instellen naar de verkeers- en parkeersituatie in de Stations- buurt. De Kamer heeft een verkeersbu reau opdracht gegeven een der gelijk onderzoek te verrichten. In afwachting daarvan heeft men het college van B en W gevraagd de besluitvorming uit te stellen over de proef om het autoverkeer via de route Morssingel, Rijns- burgerbrug en 2e Binnenvest- gracht in de richting van de Lan- gegracht te laten rijden. B en W besloten juist tot de proef- maatregel onder druk van de on dernemersvereniging/actiecomi té Stationsweg/Steenstraat. De ondernemers menen dat de om zetten van winkeliers drastisch zijn gedaald sinds het wiizigen van de verkeerssituatie ter plek ke. De ondernemers uit de Sta- tionsbuurt blijken thans ver deeld over de vraag of de afge dwongen verkeersmaatregel wel een verbetering inhoudt. Het duo Kok en Van Dam, dat actie voerde voor de proef is zeer onte vreden over het door de Kamer van Koophandel gevraagde uit stel. "De winkeliers willen geen uitstel", aldus het tweetal gister avond in een commissievergade ring. "Maar de Kamer van Koop handel heeft de ondernemers niets gevraagd over het voorne men een verkeersbureau in te schakelen. De kamer handelt op eigen houtje. Waal heeft groot ge lijk", aldus de actievoerende winkeliers over hun voormalige tegenvoeter. "De Kamer van Koophandel kan maar het beste verdwijnen". Wethouder Peters (ruimtelijke or dening en verkeer) zei de ver schillende adviezen die de ge meente heeft gekregen naar aan leiding van de voorgenomen proef, na de vakantie in een com missievergadering te willen be spreken. Er zal omstreeks die tijd ook een begin zijn gemaakt met de riolerings- en herbestra- tingswerkzaamheden aan de Sta tionsweg. Na afloop van die werkzaamheden zou per 1 janua ri met de proef kunnen worden begonnen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Leiden één van de gegadigden DEN HAAG/LEIDEN - Het minis terie van binnenlandse zaken stelt in 1985 negen miljoen gul den ter beschikking om in zes tien gemeenten waaronder Lei den de problemen in wijken met achterstanden aan te pakken. Dit bedrag kan oplopen tot achttien miljoen gulden in 1988, aldus mi nister Rietkerk tijdens een over leg met vertegenwoordigers van de gemeenten en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het gaat hierbij vooral om wijken i veel mensen wonen die LEIDEN - De Boycot Outspan Actie zou graag zien dat kunste naars uit Leiden en omgeving af fiches maken tegen de apartheid. De BOA huurt een etalage van 'Stelling' aan de Lange Mare. Daarin hangen nu affiches tegen de apartheid van internationale kunstenaars. "Maar we willen de etalage af en toe veranderen en het zou leuk zijn het werk van re gionale kunstenaars te expose ren", aldus Esau du Plessis van de BOA. Inlichtingen: BOA, Ou de Vest 79, tel. 142124. behoren tot minderheidsgroepe ringen en waarin veel achterstan den optreden in huisvesting, on derwijs en werkgelegenheid. Volgens Rietkerk is het kabinet bereid de vele departementale maatregelen beter op elkaar af te stemmen en zo nodig te vervan gen door nieuwe. Staatssecretaris Kappeijne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegenheid liet weten dat de arbeidsbureaus van de zestien gemeenten in 1985 de beschik king krijgen over vijftig miljoen gulden voor scholing, zogenaam de werkervaringsprojecten en loonkostensubsidies. Het minis terie van economische zaken geeft tien miljoen gulden voor voorlichting, advies en begelei ding van beginnende onderne mers, voornamelijk in achter standsgebieden. Het rijk, de gemeenten en de VNG zijn onder meer overeengeko men dat vóór 15 september dit jaar elke gemeente een inventari satie zal maken van de knelpun ten en een voorstel zal doen voor een gewenste oplossing. Elke ge meente zal bovendien - zo moge lijk - aangeven voor welke wijk of wijken het achterstandsbeleid nodig is. De drie overlegpartners komen vóór 1 november weer bijeen om te zien of het sluiten van betuurs- overeenkomsten mogelijk is. Het overleg is een uitvloeisel van de Minderhedennota van sep tember 1983, waarin staat dat het kabinet met een aantal gemeen ten wil praten over de mogelijk heid om bestuurlijke afspraken te maken tussen rijk en gemeen te over het beleid voor achter standsgebieden. Behalve Leiden zijn ook de volgen de gemeenten aangewezen: Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, En schede, Zaandstad, Haarlem, Dordrecht, Groningen, Almelo, Deventer, Alkmaar en Eindho ven. LEIDEN - Vermoedelijk met een valse sleutel zyn insluipers in de nacht van dinsdag op woensdag drie woningen aan de Duyven- dakstraat en de Colenbrander- straat binnengekomen. In totaal werden kascheques, betaalkaar ten met pasjes, 700 gulden en lid maatschapskaarten ontvreemd. De daders zijn spoorloos. School-maakwoede De kinderen van de Prinses Margrietschool moesten met de grootste spoed hun schoenen vegen en handen wassen. Als dat naar de zin van schoolhoofd Bredow snel genoeg gebeurde, zou hij de conéierge vragen de bel iets eerder te luiden dan gebruikelijk. Verdiend hadden ze een vroege bel in elk geval, want met groot fanatisme hadden ze gisterochtend grote schoonmaak gehouden. Dat ter afsluiting van drie dagen "gezondheid in de ruimste zin van het woord", zoals R.N. Bredow het noemde. De school aan de Boshuizerkade wijdde zich samen met de kleuterschool Meerhof aan een gezond lichaam in een gezonde omgeving. Beide onderwijsinstellingen liepen daarmee vooruit op volgend jaar als ze samen een basisschool gaan vormen en 'gezondheid' een heus vak wordt. De reinigingsdienst en in het bijzonder voorlichter Mari Tol speelden de afgelopen periode een hoofdrol in het 'schone' lesprogramma. Eind mei was er al een excursie naar de vuilverbranding en deze week werd onderwezen in milieu en gezondheid. Bredow en Tol: "In de hoop dat de kinderen zich wat meer bewust worden van hun omgeving en niet zomaar rotzooi maken". Gisteren lieten de kinderen van Margriet zich van hun beste kant zien. De verslaggever en het schoolhoofd werden haast ondersteboven geveegd. Hoogtepunt was het dreggen van de sloot voor de school. Bredow: "De grootste belhamels zijn het fanatiekst bezig". Alggroene broeken gaven blijk van hun werklust. Een ruime oogst ook: een paar fietsen, een brommer en zelfs een schoolbank werden uit het ondiepe water gevist. "Die heeft ooit eens dienst gedaan in een hut in één van de bomen", wist een juf over de laatste vangst. Reinigingsdirecteur Frans van Overmeire mocht tot slot de hoofdprijzen in een tekeningwedstrijd uitreiken. Tol werd voor zijn voorlichtingsdiensten bedankt met een cadeaubon en Bredow sprak een bestraffend woord tot twee leerlingen die blaadjes reiniging ingeladen. (foto Hol' van de boom rukten. Hadden de lessen kennelijk nog niet helemaal begrepen. Brinkman Lidman Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur stuurt er zelfs een heus persbericht voor de wereld in: "Minister Brinkman heeft zich opgegeven als lid van Streek Omroep Rijnland, omroepvereniging voor Leiden en omstreken". Wie de laatste uitzending zag, heeft verslaggever Roel Zaadnoordijk inderdaad ruim zien soebatten bij de Leidse excellentie. Brinkman wilde best, maar dan moest de regionale omroep niet steeds uitzendingen maken over zijn eigen belang. Precies wat hij ook altijd tegen de landelijke omroepen zegt. Het persbericht blijkt dan ook iets te voorbarig in zijn berichtgeving. Brinkman zit misschien wel goed bij een avondje Rijnland, maar nog niet als begunstiger. Zaadnoordijk: "Voorzover ik weet, wil hij dat tientje wel betalen. Hij heeft echt wel die toezegging gedaan". Voor exacte informatie verwijst Zaadnoordijk ons naar de Stichting Welzijn, waar de administratie wordt gedaan. Secretaris Joop Kamphuis zegt: "Ik heb de minister zelf vorige week een brief geschreven, waarin ik hem aan zijn toezegging herinner. Ik denk eerlijk gezegd ook wel dat hij dat tientje zal overmaken". Brinkman zal daarvoor wel zijn eigen chequeboekje moeten aanspreken, want de accept-girokaarten heeft Rijnland nog niet. Kamphuis: "De echte campagne voor ledenwerving moet dan ook nog beginnen". Niettemin: "In potentie hebben we al honderd leden, ze moeten alleen nog afgehandeld worden". Voorlopig blijft Rijnland bezig met uitzenden. Via de radio laat men nog regelmatig van zich horen en er zyn plannen om op 14 juni ook weer iets van zich te laten zien. Dat is de dag van de Europese verkiezingen, waar Rijnland regionaal by stil wil staan. Zeker is dat nog niet, want de bevoegde autoriteiten moeten daar nog hun toestemming voor geven. Misschien kan het aspirant-lid in dat verband wat ritselen. B J. Onderbelicht (2) De renovatie-voorlichtingsfilm is boven water. Joop Kamphuis, behalve secretaris van Rijnland ook directeur van de stichting Welzijn, is op ons verzoek in een kast vol celluloid gedoken en heeft er uiteindelijk het halverwege de jaren zeventig door de filmgroep Tiem gemaakte document uit weten te vissen. De pas opgerichte renovatie-adviesgroep had Kamphuis om de film gevraagd. Voorzitter Aat Nieuwkerk en zijn discipelen willen er de wijken mee intrekken. De film bleek evenwel zoek. Volgens Nieuwkerk wil Kamphuis de film niet afstaan omdat deze een hele negatieve blik op het fenomeen renovatie werpt. "Grote onzin. Ik moest de film eerst opzoeken. Ik wil 'm best uitlenen al vraag ik me af of deze film, die in een heel andere tyd is gemaakt, nog wel enige voorlichtingswaarde heeft". Nu de Nieuwkerk-clan Kamphuis voor een 'sociale hansworst' heeft uitgemaakt, is de welzijnsdirecteur nog wat verder in z'n schulp gekropen. "Ik denk dat ik eerst even met myn bestuur overleg, voor ik de film uitleen. Bovendien heb ik een brief gekregen van de renovatie-adviesgroep waarin ik min of meer wordt gesommeerd de film af te staan. Ze schrijven dat ze mij er op willen wijzen dat er ook andere manieren zyn om de film op te eisen. Deze zin mag dan leuk rijmen, maar het is wel taalgebruik waar ik eigenlijk niet zo van gediend ben. Ik ga nu eerst ruggespraak houden en daarna moeten we de film maar eens met z'n allen rustig bekijken". Nog even geduld a.u.b. dus. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3