Langenhorst-huizen opgeknapt 'Gaat u voor mijn salaris naar Straatsburg?' Glasboeren slaan 'handel' nu in Leiderdorp op Bodemonderzoek industrieterrein Stad en rand DONDERDAG 7 JUNI 1984 Voorschoten wil zes miljoen uittrekken VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten willen 6.550.000 gulden opzy leggen voor het opknappen van 187 wonin gen in de Vredenhoeffstraat, Bethlehemstraat, Langen- horststraat, Vlietzicht, Tol straat, Raadhuislaan en Noortheystraat. Voor dit bedrag worden riolerin gen hersteld, kozijnen, ramen en deuren vernieuwd en elektrische installaties aangepast. Ook wordt het metsel- en voegwerk gerepareerd, de waterleiding ge deeltelijk vernieuwd en de dou- chevloeren waterdicht gemaakt. Daarnaast wordt spouwmuurisola tie en isolerende beglazing aan gebracht. Tevens worden zolder vloeren geïsoleerd en kierafdich- tingen aangebracht. Over het aanbrengen van tegels in douche en toilet moet nog overleg wor den gevoerd met de bewoners. De aanpassingen zijn veel minder ingrijpend dan de gemeente heeft voorgesteld in het verle den. Vanaf 1982, toen de gemeen te voor het eerst met renovatie- plannen op de proppen kwam, hebben de bewoners namelijk te kennen gegeven weinig te voelen voor de doelstelling van de ge meente. Deze wilde de na-oorlog- se woningen niet alleen "in een zo goed mogelijke staat van on derhoud brengen" maar tevens het wooncomfort verbeteren. De bewoners wilden niet verder gaan dan een fors onderhoud- spakket. De gemeente zal geen huurverhoging doorvoeren om dit pakket te financieren. Wel be staat de kans dat achterstallige huur alsnog in rekening wordt gebracht. De gemeente verwacht dat het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer met een subsidie van 2.029.100 gulden over de brug komt. De rest moet komen uit het potje van het woningbedrijf. Eind deze maand buigt de ge meenteraad zich over de kwestie. HOOGMADE/LEIDERDORP - Het forensenverkeer vanuit de richting Alphen en Ter Aar, dat via Hoogmade naar Leider dorp en Leiden rijdt, dan wel de rijksweg 4 richting Den Haag neemt, heeft er een nieuw obstakel bij gekregen. Eerst was het de Kerkstraat in Hoogmade, waar allerlei snel- heidsremmende voorzienin gen werden aangebracht, nu is ook het kruispunt bij het via duct over de rijksweg van ver keerslichten voorzien. Met na me in de ochtendspits heeft dit filevorming tot gevolg. Provinciale Waterstaat heeft on langs dit kruispunt gerecon strueerd en van verkeerslich ten voorzien. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid vonden de provincie-ambtenaren dit Files bij nieuwe verkeerslichten 'kinderziektes' noodzakelijk. Qua onveilig heid stond dit kruispunt bij de provincie op de vijfde plaats. In de periode 1979-1981 had den er 56 ongevallen plaats. Omdat dit kruispunt ook door fietsers, onder wie veel scholie ren, wordt gebruikt moest er nodig wat gebeuren. Vorige week werden de ver keerslichten in bedrijf gesteld, hetgeen in de ochtenuren prompt lange files tot gevolg had, die tot de dorpskern van Hoogmade reikten. De rijkspo litie toog onmiddellijk naar 'Den Haag' om te vragen of dit zo zou blijven. Er kwam een geruststellend antwoord. Provinciale Waterstaat wijt de fi les aan 'kinderziektes' van de installatie, die nog niet opti maal is afgesteld. Door de rood- en groenfases wat bij te stellen, is de ochtendfile in middels al geslonken tot hoog uit een honderd meter, aldus een woordvoerder van de pro vincie. Door een nog betere af stelling is het waarschijnlijk mogelijk geheel van de files bij de kruising af te komen. In de avonduren treedt volgens de politie geen filevorming op. Waarschijnlijk is er dan sprake van een gespreider aanbod van het verkeer. Wellicht snel kantoorcomplex Nieuw-V oor dorp VOORSCHOTEN - Er bestaat een "redelijke kans" dat op de plek van het Voorschotense Nieuw- Voordorp in de loop van volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een kantoorcomplex van 9.000 vierkante meter. Wanneer de bouw voorspoedig loopt zou in 1986 het gebouw ge reed kunnen zijn. Dit verklapt woordvoerder Mak van bouwbe drijf Bagon, een half jaar nadat de gemeente het sein op groen zette voor de bouw door het her ziene bestemmingsplan goed te keuren. Weliswaar heeft de provincie deze wijziging nog niet goedgekeurd, maar de woordvoerder verwacht dat dit snel zal gebeuren. In elk geval is een makelaar al druk be zig met het werven van klanten. Volgens Mak hebben reeds ver schillende bedrijven interesse getoond voor het gebouw, dat ge deeltelijk uit drie bouwlagen be staat en gedeeltelijk uit vier. Ze hebben echter nog niet gete kend. Mak wil dan ook nog niet verklap pen welke firma's hebben aange klopt. Evenmin wil hij kwijt om hoeveel bedrijven het gaat. Wél vertelt hij dat indien de animo te genvalt de kans bestaat dat het gebouw kleiner uitvalt dan tot nu toe gepland. Nacht van Europa in Voorschoten: VOORSCHOTEN - Hij ge noot, de Voorschotenaar. Het ene moment nam hij, kijkend naar een volks dansgroep een slokje Eu ropese wijn met een hapje EEG-kaas, en het volgen de moment haalde hij fel uit naar enige Europarle mentariërs en Europarle mentariërs in de dop. Een schandaal was het, dat zij zo veel verdienden terwijl bij standstrekkers steeds harder worden gepakt, zo riep hij, drif tig zwaaiend met zijn handen in de grote zaal van het cultureel centrum. "Gaat U eens voor mijn salaris naar Straatsburg", brulde tuj, graaiend in zijn pluizige haar. Een vet applaus was zijn deel. De aanwezigen, gemiddeld zo'n 200, zagen graag wat politiek vuur werk tijdens deze 'Nacht van Eu ropa', een week voor de Europe se verkiezingen. Menigeen gooi de er met liefde schepjes boven op. Men aarzelde niet kritische vragen te stellen als: heeft het Europese Parlement nou eigen lek ooit eens iets bereikt? Wanneer een antwoord het publiek niet beviel, werd de gewraakte politicus hard afgestraft. Zo ook de WD'er A. Geurtsen, vanaf Hoge pieten r de ontspanning tijdens de Nacht i 1979 lid van het Europese Parle ment. Toen een vragensteller zijn antwoord over de strijd tegen de Russen te vaag vond, ontstond een stevig boegeroep. De vragen steller bleef echter koel: "Ach, het is toch niet erg?", merkte hij laconiek op. "Nu twijfel ik aan z^jn intelligentie". De discussie was niet te structure ren, mopperde forumleider J. Metselaar, in het dagelijks leven hoofdredacteur van deze krant. De organisatoren beschouwden het als een groot compliment. "Het betekent dat men heeft meegeleefd. Dat is beter dan naar wat hoge pieten kijken die een toneelstukje opvoeren. Dat is ook leuk voor de mensen ach ter de tafel. Dan weten zij wat on der de gewone mensen leeft." Dat veel "gewone Voorschotena ren" aanwezig waren, stond voor hem buiten kijf. Natuurlijk, de vaste politieke kern en de eeuwi ge raadsleden lieten niet verstek gaan, maar er waren ook tientallen affiches verscheidene ritjes met de ge luidswagen waren niet voor niets geweest. Politiek en amusement op één avond: een gouden for mule, vindt organisator Sjef van de Poel, de vice-voorzitter van de plaatselijke WD: "Die jongens van het volksdansen hebben het leuk gedaan, en ook die Europa- band speelde goed". Ook het gebeuren in de koffieka mer kon zijn goedkeuring weg dragen. Velen aten hier aan de standjes een frans stokbroodje met Duitse paté en een Italiaans wijntje (om maar een Europese variant te noemen). De hele avond was het hier druk. Vooral tijdens de optredens van de volksdansgroep en de liveband, vóór, tussen en na de forumdis cussie. Tijdens de discussie was het hier wat rustiger. Het bleef echter nog altijd bedui dend drukker dan in de hal, waar twee videoschermen beelden van het Europese Parlement toonden. Het was er koud, zo bij de qpenstaande voordeur; het zwart-wit toestel bibberde en de kleurenbuis vervormde sterk: de Europarlementariërs leken ver dacht veel op balen stopverf, zo constateerden mensen bij het jas-aantrekken. Hopelijk houden ze toch een posi tief beeld o.ver van de avond, zei mede-organisator P. den Hartog, tegen twaalven toen het gebeu ren ten einde liep. Hfj zou het leuk vinden wanneer zij thuis en op straat enthousiaste verhalen ophangen, in de trant van: joh, je hebt wat gemist. Als alle vier honderd mensen die langsge- weest zyn dat doen krijg je een behoorlijk sneeuwbaleffect, op pert hij optimistisch. De plaatselijke afdelingen van CDA, D'66, PvdA, PSP, PPR en WD, die de avond gezamenlijk hebben georganiseerd, zijn dan ook van plan in de toekomst va ker samen te werken. Volgende week woensdag, op de dag van de verkiezingen, willen zij met een geluidswagen door het dorp rijden. PAUL VAN DER KOOIJ. ZOETERWOUDE Getrouwd: Peter van Houten met Geer trui Johanna Kok; Gijsbertus Corne lls Moret met Catharina Theresia Ma ria van Spaandonck. VOORSCHOTEN Geboren: Esther, d.v. Th. F. van den Aardweg-Grijpma; Lennaert J., z.v. A.J. Duyndam-van der Togt; Ijalling J., z.v. E.M. Schotanus-Breedveld; Wiebe E., z.v. E.M. Schotanus-Breed veld; Stefan, z.v. J.A. van der Geest van Hooidonk; Laura K., d.v. J. Campbell-Dobson; Eva, d.v. 1. Yildi- rim-Kök; Galed, z.v. M. Hassan-van Benten; Nicole P., d.v. K.E. Moretto- Douglas; Sabine E., d.v. W.J. Pedroli- Lugten; Roderick P.D., z.v. J. van Kempen-de Wolff. Getrouwd: B.W. Heinen met E.A. Ouds hoorn; R.E. Bal met M.M. Kraan; W.A.I.M. Segers met J. van Amstel; F. Paauwe met O.D.M. Insinger; J.A. Mens met E.P.M. Pool. Overleden: E.M. Veldhuijzen-van de Vooren (78); G.J.M. Soeters-Degger (77); A. Dondorp (81); G. Schellevis- van Jaarsveld (90); D.J. De Jong-van de Scheur (66). WARMOND Geboren: Claudia E., d.v. M.J. Lamboo en J.C. Bentvelzen; Bartholomeus J.C., z.v. J.M.M. van der Mey en J.M. Voorham; Frankwin H., z.v. C.A.A.M. van Winsen en G.P.C.M. v.d. Meer; Arjen P., z.v. P.M.J. Vervoort en A.H. Jager; Natasja S., d.v. A. Bergers en Y.A. Middelkoop. Overleden: P. Meskers-van Houten (13- 2-1890); G.L. Krol (12-9-'12); N. de Nie- Nek (24-05-'06); E. Dekker (14-04- 1898); J.A.M. Luyten (30-12-1898); P.C.A. Hombergen-Lut (6-ll-,02);W.J. Visser-Adriaansen (18-01-1899);C. Voorst-Kool (26-08-1893); J. van Leeu wen (29-09-1899); C.E. den Hollander- de Heiden (22-08-06); J.G. van Vliet (18-12-'10). Getrouwd: B.L. Zeilstra en A.M. Lagas; Lucas; H.B. Jansen en M. van Buren; R.J.H. Meissner en J.I. Scholtes; G.J. Salman en M.A.C. van der Geest. Overstekende man geschept in Oegstgeest OEGSTGEEST Op het zebra pad op de Lange Voort is vanmorgen een 74-jarige in woner van Oegstgeest door een automobilist geschept. Hij is met een bekken frac tuur naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Zowel de 36-jarige Mijdrech tenaar die met zijn auto rich ting Leiden reed als de over stekende oudere man werden door elkaar verrast. Botsing op rijksweg door manoeuvre LEIDEN - Op de rijksweg 4, ter hoogte van de brug bij de Ho ge Rijndijk, zijn gisteren twee personenauto's op el kaar gebotst. Bij de aanrijding deden zich geen gewonden voor. De schade aan de auto's viel mee: ze konden verder rij den. De kop-staart botsing ontstond doordat een automobilist die de rijksweg wilde oprijden, moeite had met invoegen. Vrouw als keurmeester 'primeur' in Voorschoten VOORSCHOTEN Nederland heeft zijn eerste vrouwelijke keurmeester voor lichte voertui gen. De 34-jarige mevrouw L. Tennekes-van der Meiden heeft bij de Voorschotense Stichting VAM het felbegeerde keurmees tersdiploma behaald. De Amsterdamse mag nu in haar eigen garage personenauto's van onder tot boven doorlichten, sa men met haar man die eveneens keurmeester is. Het echtpaar zal het druk krijgen. Vanaf 1985 moeten voertuigen die ouder zijn dan drie jaar namelijk jaarlijks onder de loep worden genomen. Omdat de 3.000 keurmeesters, die de VAM aan het eind van het jaar hoopt te hebben afgeleverd, dit karwei nog niet kunnen klaren, wordt begonnen met de oudste auto's. Het jaar erop, wanneer nogmaals 3.000 keurmeesters het daglicht hebben aanschouwd, komen de iets jongere auto's aan bod. Na drie jaar moet de keu ring lopen zoals het hoort. Overigens groeit de belangstelling van vrouwen voor het garagebe drijf. Meerdere vrouwen hebben zich aangemeld voor de keur meesterscursus. Nu Vos en Co weg is Mevrouw L. Tennekes-van der Meiden, de eerste vrouwelijke keur meester die in Voorschoten werd 'afgeleverd'. (eigen foto) ZOETERWOUDE - Een onlangs verricht bodemonderzoek moet de gevolgen aanwijzen van de opslag van vaten met chemica liën op het Zoeterwoudse indus trieterrein De Grote Polder. Nu de chemische handelmaatschap- pij Vos en Co zich sinds maart van dit jaar in Alphen aan den Rijn heeft gevestigd, is de tijd ge komen om de bodem te onder zoeken. Vanuit de Zoeterwoudse gemeenteraad is hier meer dan eens op aangedrongen. Het bodemonderzoek gebeurt in twee fasen. Eerst wordt het op- Oegstgeests monumentje opgeknapt OEGSTGEEST - Het monument ter nagedachtenis van de hoogle raar Daniël van Wijttenbach bij de Terweeweg is door de ge meente Oegstgeest opgeknapt. Het monument, bestaande uit een toegangshek en dige gedenkzuil, is schoonge maakt omdat het erg vuil was. Verder wordt een dezer dagen op een van de zuilen van het toe gangshek een bordje aange bracht waarop staat wie deze hoogleraar was. Het monument was oorspronkelijk in onder houd bij het weduwenfonds van Leidse hoogleraren, die deze ver plichting op zich nam bij aan vaarding van de erfenis van Wijt- tenbachs weduwe. Sinds een jaar of twee is het monument overge dragen aan de gemeente Oegst geest. slagterrein onderzocht dat Vos huurde van het Nederlands drukkerijbedrijf (NDB). De uit slag van dit onderzoek, dat onge veer twee weken geleden is ge daan, wordt binnen een maand verwacht. Vervolgens zal het terrein aan de Industrieweg worden onder zocht dat sinds 1979 door Vos en Co wordt gebruikt. Voorlopig blijven op dit terrein echter nog zo'n duizend vaten opgeslagen. Het terrein in Alphen is inmid dels volledig in bedrijf. De vesti ging in Zoeterwoude blijft als op slagplaats dienen. Vos heeft hier voor een hinderwetvergunning die niet aan een tentlijn is gebon den. In het verleden tikte de gemeente Zoeterwoude het chemisch over slagbedrijf regelmatig op de vin gers wegens grove overtreding van de hinderwet. Sluiting van het bedrijf werd overwogen. On der meer omdat er werkgelegen heid op het spel stond, draaide de Raad van State destijds een gemeentelijk besluit tot sluiting terug. Inmiddels telt Vos en Co veertig personeelsleden. In 1979 werkten vijftien mensen bij de chemische handelmaatschappij. Alleen in Oegstgeest al tien ton opgehaald LEIDERDORP A7 OORSCHO- TEN/OEGSTGEEST - De glasboeren J. Thelen en R. van der Reyden ('Jaro') kun nen hun kapotte glas kwijt in een glascontainer bij de Zandput aan de Leiderdorp- se Mauritssingel. Tot gisteren brachten zij het naar een con tainer bij de dienst gemeen tewerken in Oegstgeest. Maar omdat er klachten uit de buurt kwamen moest die bak verdwijnen. De beide glasboeren halen sinds begin april in overleg met de be treffende gemeenten afvalglas op in enkele wijken in Oegst geest, Leiderdorp en Voorscho ten. Het project is een proef voor een half jaar. Daarna worden de resultaten van het project beke ken en wordt besloten of het glasophaalbedrijf kan blijven be staan. Als blijkt dat in de proef periode genoeg mensen het glas van huisvuil scheiden en dat vol doende wordt opgehaald om het bedrijfje draaiende te houden. gaan de gemeenten ertoe over 'Jaro' het glas bij alle huizen te laten ophalen. Het lijkt goed te gaan: in Oegstgeest is de eerste maand alleen al tien ton glas op gehaald. Aanvankelijk werd in overleg met de drie gemeenten de afspaak ge maakt, dat in elk dorp een glas- container voor dit project zou ko men te staan. "Maar omdat die, verschillende glasbakken onno dig hoge kosten met zich mee brengen, is daarvan afgezien", al dus een woordvoerder van de ge meente Oegstgeest. Hij zegt dat uit verschillende klachten van buurtbewoners bleek dat door het intensieve gebruik van de glasbak nogal wat geluidshinder werd ondervonden. Toen is het idee ontstaan om de glasbak naar een andere plaats te verhuizen. Zodoende heeft Leiderdorp nu een project-bak. De glasboeren brengen het glas dat stuk is dus voortaan naar de Lei- derdorpse Zandput. Het glas dat heel is, gaat naar twee containers in Voorschoten (één op de ge- meentewerf en één bii de brand weerkazerne). "Het glas dat naar de Mauritssingel in Leiderdorp gaat, verkopen we aan een groot recycling-bedrijf dat ook de bak ken levert. In dat bedrijf wordt het glas vergruisd omdat het als zodanig (:kapot) niet meer bruik baar is", vertelt Thelen. Het is de bedoeling dat 'Jaro' het opge haalde niet-kapotte glas in de toekomst zelf aan glasfabrieken gaat leveren. Op door-de-weekse-dagen rijden Thelen en van der Reyden met een personenwagen de proef- buurten rond. De buurtbewo ners zetten het glaswerk van te voren op de stoep of in de tuin, zodat de glasboeren het alleen maar hoeven in te laden en weg te brengen. De proefwijken zijn niet zo heel erg groot. Volgens Thelen gaat hij in Leiderdorp 800 huizen langs, in Oegstgeest 1600 en in Voorschoten 1650. "In Lei den gaan we ook nog langs 250 voordeuren. Maar dat staat los van dit project. Dat doen we in samenwerking met een buurt vereniging", voegt Thelen toe over zijn huis-aan-huis-glas-op- haal-dienst. De komst van deze glasboeren be tekende echter niet het einde van de overbekende groen/gele glas bak die menig straathoek (ont- )siert. Een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest daarover: "In Oegstgeest bestaat naast het glasboerenbedrijf ook het glas bakken-systeem nog. Pas als de resultaten van het glas-project over enkele maanden duidelijk zijn, wordt bekeken of de situatie zo blijft of dat één van de twee gaat verdwijnen". Thelen en Van der Reyden kwa men op het glasinzamel-idee toen ze enkele maanden geleden een Gronings glasboerenbedrijf in oprichting zagen op de televi sie. Het leek ze een leuk idee ook zo'n werkbedrijfje te beginnen. "Het is ons eigen initiatief. We hebben na die televisie-uitzen ding hier en daar wat geihfor- meerd, bijvoorbeeld bij de hore ca en de gemeente. We hebben de gemeente toen ook over ons glasplan geschreven en latei bij ze aangeklopt voor vergunnin gen enzo. Binnen twee maanden konden we beginnen". DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - avondfïetsvierdaags, 18.30-19.30 uur. v.a. kantine VTL - Voorschoterweg, avondwandelvierdaagse, 18-19 uur. Stadhuisplein - .straatvoetbaltoernooi voor club- en buurthuisbezoekers, 18.30-21 uur. Filmhuis LVC - film 'Les carabinies' van Jean-Luc Godard, 20 en 22.15 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'L'Homme Blessé' van Patrice Che- reau, 20 en 22.15 uur. Gulden Vlies - raadscommissie onder wijs, samenlevingsopbouw en eman cipatie, 20 uur. Museum van Oudheden - Rapenburg, Taffehzaal, concert kamerorkest 'Ma- drigalesco' o.l.v. Henk Briër, 20.15 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Stadsgehoorzaal - bijeenkomst WD in het kader van de Europese verkiezin gen, 20 uur. Jongerenbeweging - Koppenhinksteeg 2, film '1941' van Steven Spielberg, 21.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, op treden Hot Rocks, 21 uur. Ambachtshuis - Voprstraat, raadscom missie openbare werken en woning bouw, 20 uur. Kasteel Duivenvoorde - Veurseweg, concert, 20.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie sport en welzijn, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in regio Leiden, wordt waargenomen van: 1 tot 8 juni door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van Abonnementsgelden b| vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan verétrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren Per post 85,50 W F J W.nz en Maandabonnement 21.21 A A van Brussel (Autom betaling) Rubr,ekche»S Losse nummers 1.- J Kroon (stad) Directie G Koopman S ^Een^' (regio) H vd Post(plv) Ad|dir N Quakernaat (randgem P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteli|k leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2