Schulte en Lestraden ruim 4 miljoen rijkssteun Kamerlid luidt herstel kerk Hoogmade in Noordwijk houdt wederom straatmaker-aan-zee-show Koelwater is niet van botulisme in oorzaak Katwijk Personeel garage half jaar thuis met behoud van loon Boek over aandeel van het 320 squadron tijdens D-Day Nu vernietigend rapport over cellenteelt Speedboot gestolen Ontslag dreigt voor vice-voorzitter CP John Gardiner in inrichting DEN HAAG/SASSEN- HEIM Het rijk heeft de afgelopen jaren meer dan vier miljoen gulden geïn vesteerd in de ontwikke ling van teelt in energie- dichte cellen bij het zowel in Sassenheim als in Roer mond gevestigde bedrijf Schulte en Lestraden. Dat geld kwam van het minis terie van economische za ken. Een ander ministerie, dat van landbouw en vis serij, heeft onlangs juist een vernietigend rapport over die cellenteelt open baar gemaakt. Volgens het onderzoeksinstituut IMAG (Instituut voor Mechani satie, Arbeid en Gebouwen) te Wageningen, dat werkt onder toezicht en verantwoordelijk heid van het ministerie van land bouw en visserij, is dat door Schulte en Lestraden ontwikkel de systeem geen goede vervan ging van de teelt in kassen. De teeltwijze, waarbij in gesloten schuren gewassen in etages met kunstlicht worden gekweekt, zou te grote investeringen ver gen. Bovendien is de opbrengst niet noemenswaardig groter. In tegendeel, zo staat in het rapport van het IMAG te lezen, de op brengst is zelfs minder. Het vernietigende rapport van het Wageningse instituut over de teeltwijze waarin zowel overheid als Schulte en Lestraden al mil joenen guldens hebben geïnves teerd, was gisteren inzet van een kort geding voor de Haagse rechtbank. Het Sassenheimse bedrijf eist intrekking van de no ta omdat de beweringen die er in worden geuit onjuist zijn. Boven dien is het bedrijf nooit inge schakeld bij de samenstelling er- Werk De kritiek op de teeltwijze kan het bedrijf veel schade berokkenen. Juist deze week heeft de Roer- mondse dochter van Schulte en Lestraden aangekondigd dat de werkgelegenheid in deze bran che over een reeks van vijf jaren met zo'n 800 banen kan worden uitgebreid. Dat betekent een in vestering van zo'n 35 miljoen gulden, aldus directeur J.W. Le straden gisteren na afloop van het kort geding. Maar volgens zijn advocaat zijn de financiers en de toekomstige klanten van het bedrijf door het rapport hui verig geworden. Schulte en Lestraden meent dat in zijn algemeenheid nog niet ge- haan. De handelingen verrichtte zij als begii Hoogmadese hervormde kerk. HOOGMADE Met zicht baar genoegen heeft me vrouw M.G.H.C. Oomen- Ruijten, lid van de Twee de Kamer en onder meer belast met monumenten- belangen, gistermiddag het haantje van de 25 me ter hoge toren van de her- vomde kerk in Hoogmade gehaald. Met deze officiële handeling luidde zij de start van de restauratie van deze kerk in. Voorafgaand aan deze gebeurtenis was een bijeenkomst in het Wou- brugse gemeentehuis. Daar sprak burgemeester D. Brouwer de Koning onder meer de hoop uit dat, nu de laatste fase van de ze restauratie zo onverwacht vlot was verlopen, ook spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de herstelwerkzaamheden aan de Woubrugse hervormde kerk. Hiertoe werd aan vertegen woordiger Van Hemert van de rijksdienst voor monumènten- zorg een zilveren lepeltje aange boden met een afbeelding van deze voor Woubrugge zo beeld bepalende kerk uit 1653. In haar toespraak zei mevrouw Oo- men dat het CDA het behoud van historische erfgoederen erg belangrijk vindt. Als een van de belangrijkste redenen hiervoor noemde zij de positieve uitwer king op de jeugd bij het aan schouwen van deze erfgoederen. Ter verontschuldiging van de lan ge wachttijd van ruim tien jaar voor de restauratie van de Hoog madese kerk, voerde het CDA- kamerlid aan dat de grotere res tauratieprojecten momenteel een flink deel van de beschikba re gelden opslokken. Een oplos sing hiervoor is het inschakelen van werkloze vrijwilligers met behoud van de uitkering, waar door hopelijk in de toekomst kleinere restauraties van monu- i gesloten cellen een niet. Meer onderzoek is nodig. Voor bepaalde gewassen geldt dat goede resultaten zijn ge boekt, voor andere kunnen die worden bereikt als de energie prijzen blijven stijgen. Zo heeft het bedrijf onlangs via dat sys teem 1,5 miljoen Kaapse viool tjes verkocht aan een supergrut- ter. Tal van landen hebben be langstelling voor de teeltwijze, die volgens eerdere uitspraken van Schulte en Lestraden een re volutionaire vinding is. Maar het IMAG is dus niet zo blij met de cellenteelt. Het kan geen goedkope vervanging zijn van de teelt in kassen. Het is volgens het Wageningse instituut dan ook onzin te veronderstellen dat kas sen op grote schaal zullen ver dwijnen. zegd kan worden of de etageteelt Daartoe werd het IMAG ïngescha- 11 c keld. Ondanks het feit dat het Sassenheimse bedrijf gegevens toegezegde, kwamen die volgens de advocaat niet. "Om onduide lijke redenen heeft Schulte en Lestraden gedaan weten te krij gen dat een ander instituut door economische zaken met een on derzoek werd belast. Dat was het Centraal Instituut voor Industie- ontwikkeling (CIVI)", aldus de jurist van het IMAG. Op basis van dat rapport zijn opnieuw ontwikkelingskredieten ver leend. Gegevens Herhaaldelijk heeft het IMAG om gegevens omtrent teeltresultaten gevraagd bij Schulte en Lestra den om die bij het onderzoek te betrekken. Maar die werden vol gens de advocaat van het bedrijf, die ook optrad voor de eveneens gedaagde Staat der Nederlanden vanwege diens relatie tot het IMAG, steeds geweigerd. Vol gens de advocaat van de tegen partij was het Wageningse onder- zoeksintituut wel uitgenodigd zelf onderzoek te plegen op de proeftuin in Limburg. Het ministerie van economische zaken heeft het bedrijf in totaal al meer dan vier miljoen finan ciële steun verleend voor de ont wikkeling van de cellenteelt. Het grootste deel daarvan kreeg Schulte en Lestraden voor de teelt van champignons in geslo ten cellen. Dat was voordat het ministerie van economische za ken dat van landbouw en visserij vroeg eens een onderzoek te ver richten naar de teeltwijze. Geheim Maar volgens de advocaat bleef ook het rapport van het CIVI ge heim: "Hoewel het IMAG daar om vroeg, gaf Schulte en Lestra den geen toestemming aan het CIVI dat rapport toe te sturen. Pas deze week heb ik een deel van het rapport gehad. Maar daarin staat ook nergens met zo veel woorden dat cellenteelt een veelvoud opbrengt van de teelt in kassen". Het Wageningse Instituut zou zich teveel hebben laten meeslepen in deze zaak, meent de advocaat van Schulte en Lestraden: "Het IMAG is te emotioneel bij de zaak betrokken geraakt omdat het deze nieuwe teeltwijze heeft laten liggen. Als onafhankelijk orgaan voor onderzoek en voor lichting heeft het instituut wat de cellenteelt betreft de boot ge mist". Dat is volgens hem een van de redenen dat het IMAG zich zo afzet tegen de cellenteelt en zich uitspreekt voor kassen- teelt. De eis van Schulte en Lestraden is dat het rapport wordt vernietigd omdat het aan verschillende kan ten rammelt en er te algemene conclusies in worden getrokken. De president van de Haagse rechtbank doet vrijdag 15 juni uitspraak. Leerling-straatmakers zullen het volgende weekeinde weer hun beste beentje voorzetten tijdens de derde 'Straatmaker-aan-Zee-show' aan de Koningin Wilhelminaboulevard in Noordwijk. (foto pr> NOORDWIJK - Aan de Koningin Wilhelminaboule vard in Noordwijk wordt vrijdag 15 en zaterdag 16 juni weer een landelijke wedstrijd straatmaken ge houden. Het is de derde keer dat deze 'Straatmaker- aan-zee-show' in het zeedorp wordt gehouden. Aan de wedstrijd zullen leerling-straatmakers deelne men van acht streekscholen uit Nederland. Zij zul len in de zeereep een stuk sierbestrating moeten aanleggen. Vrijdag 15 juni zijn er tal van 'omlijsten de' activiteiten zoals parachutespringen en vuur werk. Het programma begint die dag om 13.30 uur. Een dag later treedt tijdens de wedstrijd de nationale Wegenbouwkapel op. en zijn er oude stoomwalsen te bewonderen. Bovendien is er die dag voor kinde ren een straattekenwedstrijd op een afgesloten ge deelte van de Koningin Wilhelminaboulevard. Of de straatmaker-aan-zee-show ook volgend jaar weer wordt gehouden, is verre van zeker. Volgens de Noordwijkse VW-directeur W. Rovers zal er nog heel wat "water door de zee moeten stromen voor het zover is". DEN HAAG - De stichting Leef baar Katwijk behoeft niet bang te zijn dat de Chemische Indus trie Katwijk in het Prins Hen- menten ook aan bod kunnen ko men. Het werk aan de Hoogma dese kerk is daar een voorbeeld van. Vakkennis "Wat hierbij vooral belangrijk is, is de gedegen vakkennis die de jon geren opdoen dank zij de oude ren die ook bij deze projecten worden ingezet", aldus Oomen. Over de decentralisatie van de monumentenzorg, het verschui ven van de taken van het rijk naar de lagere overheden, zei ze dat het CDA de in september/ok tober verwachte nota van minis ter Brinkman groen licht zal ge- Bij de decentralisatie is het niet uitgesloten dat de verantwoorde lijkheid voor de monumenten zorg in kleinere gemeenten bij de provincie terecht zal komen. Als dit wordt bewaarheid voorziet burgemeester Brouwer de Ko ning eenzelfde 'betutteling als die zich nu voordoet op planolo gisch gebied'. Wethouder Haas broek voegde daar aan toe: "Als de monumentenzorg dan toch wordt opgeheven dan krijgen we het nog liever in eigen hand. Maar het liefst houden we het zo als het is." De restauratie van de Hoogmadese kerk wordt verricht door het aan nemersbedrijf Den Hoed. dat ook de Oudshoornse Kerk in Al phen voor zijn rekening heeft ge nomen. De werkzaamheden zul len ongeveer vier maanden in be slag nemen. Zeventig procent van het project komt voor reke ning van werklozen. Overigens heeft de openingshan deling blijkbaar voor enige ver warring gezorgd bij de rijkspoli tie. Het districtsbureau in Lei derdorp verstoutte zich gister ochtend te melden dat 'de haan van de toren was gestolen'. Het is waarschijnlijk dat mevrouw Ooms zich aan dit vermeende de lict heeft schuldig gemaakt. VALKENBURG - Het dertien man tellende personeel van gara gebedrijf De Jong in Valkenburg zal niet worden ontslagen. Het wordt tijdelijk naar huis ge stuurd. De ontslagaanvraag van De Jong bij het gewestelijk ar beidsbureau wordt ingetrokken. De directie van het automobielbe drijf had voor het personeel ont slag aangevraagd omdat de Hoofdstraat in het Rijndorp een half jaar wordt afgesloten voor het verkeer. Dat gebeurt in ver band met reconstructiewerk zaamheden. De Jong vreest dat door de recon structie zijn klanten niet meer bij zijn bedrijf kunnen komen. Bur gemeester N. van 't Wout van Valkenburg had inmiddels ook al laten weten dat het bedrijf niet in aanmerking zou kunnen ko men voor de een of de andere subsidieregeling. De vakbond, het CNV, is samen met de automobiel-organisatie BOVAG naar een oplossing voor het personeel gaan zoeken. Vol gens T. Terpstra van het CNV zijn de twee organisaties daarin 'Wij hebben bij het ar beidsbureau een zogenaamde 0- uren vergunning aangevraagd. Dat is een tijdelijke werktijdver korting". Het personeel van De Jong wordt door deze maatregel tijdelijk naar huis gestuurd, maar het dienstverband blijft bestaan. "Na de reconstructie kan het per soneel weer terugkomen. "De Jong en het arbeidsbureau zijn met deze plannen akkoord ge gaan. Het personeel blijft in die periode het gewone salaris ont vangen", aldus Terpstra. drikkanaal koelwater gaat lozen dat het gevreesde botulisme ver oorzaakt. "Het koelwater wordt van betere kwaliteit dan het wa ter dat onze zuiveringsinstallatie verlaat", aldus een vertegen woordiger van het Hoogheem raadschap van Rijnland, dat de lozingsvergunning heeft afgege ven. "En waarom zouden we schoon water nog eens gaan zui veren?", vroeg hij zich dan ook af. Leefbaar Katwijk had echter tegen de afgifte van de lozingsvergun ning bezwaar gemaakt en lichtte dit gisteren in Den Haag toe voor een commissie bestaande uit le den van de colleges van Gedepu teerde Staten van Noord- en Zuid-Holland. De stichting voer de een reeks van gevallen aan waarbij in Katwijkse wateren do de dieren waren gevonden die volgens haar aan de gevolgen van botulisme waren overleden. Maar volgens Rijnland waren die dieren, voornamelijk eenden, van buiten de Katwijkse wateren afkomstig en komen aanvliegen. Dat ze in Katwijkse vaarten dood waren aangetroffen bewees vol gens het Hoogheemraadschap nog niet dat ze daarin ook vergif tigd zijn. Ook wees de vertegenwoordiger van Rijnland de beschuldiging van Leefbaar Katwijk van de hand als zou het lozingswater een temperatuur hebben van rond 30 graden wanneer het in het kanaal komt. Die is volgens hem hoogstens 24 graden, dank zij de installatie van een koelwa tertoren door het bedrijf. Een lid van de provinciale commis sie wees erop dat niet de hoge temperatuur van water de be langrijkste oorzaak van de vor ming van botulisme is. "Want dan zou al het water in de tropen intussen door de bacterie besmet moeten zijn". Het is voorname lijk een laag zuurstofgehalte van het water die de oorzaak van bo tulisme is. Wanneer het water warmer wordt, kan het minder zuurstof bevatten, dus kan de si tuatie voor het ontstaan van bo tulisme gunstiger worden. Rijnland controleert wekelijks op veel plaatsen in het gebied van het Hoogheemraadschap het zuurstofgehalte van het water en neemt zonodig maatregelen om met behulp van sluizen en gema len waterbewegingen te veroor zaken die ervoor zorgen dat het zuurstofgehalte verbetert. De vertegenwoordiger van Rijnland kon Leefbaar Katwijk bovendien verzekeren dat de Chemische In dustrie op dit moment nog geen koelwater in het Prins Hendrik- kandaal loost. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een aanhangwagen met daarop een speedboot is gistermorgen tus sen vijf en half zes door onbeken den meegenomen. De aanhanger stond geparkeerd aan de Serin genstraat. Aan de speedboot hing tevens een 50 pk buiten boordmotor. De gezamenlijke waarde van de boot, aanhanger en buitenboordmotor wordt ge schat op 6000 gulden. DIEFSTAL UIT AUTO'S - Aan de Eikenhorst in Alphen zijn van nacht twee auto's opengebroken door het rechterportier te force ren. Uit één auto werd een radio- cassetterecorder, twee boxen, vier tennisrackets en tennistas gehaald, gezamenlijke waarde 2500 gulden. Uit de andere aiito werd ook een radio-cassetterecorder ont vreemd ter waarde van 720 gul den. Bij de diefstal werd het dashboard flink beschadigd. Commandeur vlieger bd H.J.E. van der Kop overhandigt het eerste exemplaar i erbij!' aan oud-vliegtuigbemanningslid Hans van Linge. Ouders bezetten slechte school AMSTERDAM (ANP) - Ouders van leerlingen van de school van Maas en Waal aan de Uiterwaardenstraat in Amsterdam hebben vandaag de schoolgebouwen bezet uit protest tegen de slechte staat waarin ze ver keren. De leerlingen van de school en de 23 leerkrachten zijn naar huis gestuurd, aldus een woordvoerder. De ouders voeren al geruime tijd actie om een beter gebouw te krijgen, maar de ouders vinden dat de gemeente hen steeds met een kluitje in het riet stuurt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich enkele jaren geleden uitge sproken voor nieuwbouw voor de school, maar het ministerie heeft dat afgewezen omdat er in de buurt scholen leeg staan. VALKENBURG - Een groot aan tal genodigden, onder wie oud- strijders, de marinetop, oud-mi nister Van der Klaauw en militai ren van hoog tot laag, herdach ten gisteren in het Valkenhorst- theater van het Marinevlieg kamp in Valkenburg de invasie in Normandië. Hel was gisteren precies veertig jaar geleden dat de geallieerden landden in Normandië en daarbij de beslissende stap maakten voor de bevrijding van het vaste land van Europa. Tijdens de bij eenkomst in Valkenburg presen teerde commandeur vlieger bd H.J.E. van der Kop zijn boek, 'D- Day, 320 was erbij!' waarin het aandeel van het 320 squadron in de oorlog wordt beschreven. Het 320 squadron is op dit moment gelegerd in Valkenburg, waar met Orion-verkenningsviiegtui- gen wordt gevlogen. Over zijn aandeel aan de invasie zei Van der Kop onder meer dat oor log verschrikkelijk is. "Mijn ge neratie (Van der Kop was ten tij de van de invasie 20 jaar), zo jong als die toen was, had niet om een oorlog gevraagd. Wij hebben daarin ons deel gehad; er werd leed geleden en leed berok kend". Volgens Van der Kop is het in deze gegeven situatie zonder meer lo gisch dat er nu een 'heel grote stok achter de deur blijft staan', opdat kwaaddenkenden geen avonturen meer kunnen begin nen. "Dat geeft tevens de zeker heid dat jonge mensen van nu en hun nakomelingen geen ervarin gen opdoen zoals die in het boek zijn opgetekend". Van der Kop overhandigde het eer ste exemplaar van zijn boek, dat is uitgegeven door De Boer Mari tiem in Weesp, aan Hans van Lin ge. Van Linge was tijdens de in vasie in Normandië medebeman ningslid van de Mitchell-bom- menwerper waarop Van der Kop ook dienst deed. UTRECHT (GPD) De vice-voor zitter van de Centrumpartij, de Utrechtse geschiedenisleraar H. W. de Wijer (38), heeft volgens zijn werkgever, de gemeente Utrecht, de belangen van zijn school geschaad door in het openbaar zijn politieke overtui ging uit te dragen. Om die reden heeft PvdA-wethouder C. Pot (onderwijs) aan De Wijer schrif telijk meegedeeld, dat het colle ge van B en W onderzoekt of hij kan worden ontslagen. Verder heeft het college besloten, het aantal lesuren van De Wijer terug te brengen van 28 naar 10 per week. Hij zal alleen geschie denis geven in de lagere klassen, en niet - waar hij wel recht op had - maatschappijleer in de laatste klassen havo en vwo. Wethouder Pot zegt desgevraagd, dat het onderzoek zowel de klachten over en het functione ren van De Wijer betreffen, als de juridische mogelijkheden tot ontslag. Volgens De Wyer „heeft de gemeente geen poot om op te staan omdat ik de school er altijd buiten heb gehouden". Hij zal zich tot het uiterste verweren te gen ontslag. LONDEN (GPD) John Gardiner, alias John Philip Wood, is in een psychiatrisch kliniek in het Engelse stadje Lincoln opgenomen. Gardi ner was volgens zijn eigen verklaring als spion geïnfiltreerd in de Ne derlandse vredesbeweging. Hij deed mee aan de acties bij Woens- drecht. De activiteiten van de vredesbeweging, maar verdween naar het buitenland toen men er achter kwam dat hij een Amerikaans spion was. Volgens het personeel van het ziekenhuis in Lincoln kan Gardiner zich niets meer herinneren van zijn belevenissen in Nederland. Gardiner zou zich na zijn behandeling aan de Nederlandse politie willen overgeven, omdat hij wordt gezocht wegens diefstal van wapens in Belgie.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19