wind direct om in warmte Molen zet EG-voedselhulp vaak nutteloos Hervormde Kerk financieel in de lift 'Nergens ter wereld vind je zo'n installatie' Reportage DONDERDAG 7 JUNI 1984 Varia In ons land staat eenzelfde mo del, maar die wordt voor ande re doeleinden aangewend. door Jan Westerlaken Kent Denemarken, dat een straatlengte voorsprong heeft op iedereen met het opwekken van windenergie, dit procédé ook niet? Cees Kapteyn is heel zeker van zijn zaak: "Zelfs voor de Denen is deze methode volstrekt nieuw. Ze zullen, vast wel iets hebben dat op onze construc tie lijkt, maar onze molen, daar bedoel ik dus mee het direct omzetten van wind in warmte, is echt uniek." Simpel Waartoe hun vinding uiteindelijk zal leiden weet het drietal niet. "Voor ogen stond", legt Cees Kapteyn uit, "om op deze markt iets te brengen dat goed koop en dus betaalbaar is. De ze molen kost nu zo rond de 25.000. Dat is inderdaad nog behoorlijk aan de prijs. Maar dit is het eerste exemplaar. Stel je voor dat deze molen in produktie zou worden geno men, dan keldert de prijs enorm. Nu is de fabricage er van duurder dan het aanleggen van een centrale verwarmings installatie. De andere kant is dat de molen zichzelf dubbel en dwars terug verdient." Wat is er dan zo goedkoop aan die molen? Cees Kapteyn: "Wij zijn nu al in staat om met onze apparatuur het hele houten wiekenstel binnen een dag te produceren. Dat gaat heel sim pel: wij berekenen de grootte, de machine doet het werk. Er komen nauwelijks mensen handen aan te pas. Op die ma nier houd je het simpel en goedkoop. En daarop is ons streven afgestemd." Als het hele proefproject naar wens verloopt, treedt de twee de fase in werking. "Eerst maar eens wat maandjes proef draaien", merkt Cees Kapteyn op, "en de eventuele fouten er uit halen. Wanneer er een paar stormen over die molen zijn gegaan, zijn we een stuk wijzer dan nu. Lukt het, dan zullen we zeker niet nalaten om met onze vinding aan de weg te gaan timmeren. Dat geldt van zelfsprekend ook voor de elek tronische besturing die een collega - Bert Gierveld - van ons heeft uitgedacht." Octrooi Twee zaken moeten dan nog wel worden geregeld: het aanvra gen van octrooi en het zien te vinden van bedrijven die be reid zijn en ruimte hebben om de onderdelen van de molen in produktie te nemen. Over de octrooi-aanvraag zegt Kapteyn: "We hebben die nog niet, maar we zijn er wel volop mee bezig. Voorlopig beper ken we ons daarbij tot Neder land. Later, als er belangstel ling voor de vinding zou zijn, kunnen we dat octrooi mis schien uitbreiden tot het bui tenland. Dan moet er wel een duidelijke markt zijn. Nu den ken we daar niet aan. De zaak moet te overzien blijven. Daar om willen we het - zeker in het begin - kleinschalig houden. Bovendien hebben we geen geld om die zaak groots aan te pakken." Het ontbreken van octrooi kan risico's inhouden. Het idee zou gestolen kunnen worden. Cees Kapteyn beseft dat. "Maar", voegt hij er relativerend aan toe, "dat zou om de drommel niet gemakkelijk zijn. Inwen dig zit het zodanig in elkaar dat een dief eerst de molen zou moeten slopen wil hij achter de werking kunnen komen. Het zelfde is eigenlijk van toepas sing op de oliesoorten die voor de installatie worden gebruikt. Nee, we hoeven geen bewaker naast de molen neer te zetten. Zodra er vreemdelingen op het terrein komen gaat er heus wel een lampje branden bij de eige naar van de kwekerij." Bedrijfsleven Het bedrijfsleven heeft het drie tal nodig om de produktie op gang te kunnen brengen. Zijn er al contacten? "Mondjesmaat", zegt Kapteyn. "Ze zijn er wel geweest, maar het verloop ervan was moei zaam. De bedrijven hadden wel belangstelling voor het project, maar daadwerkelijk er aan meewerken, nee, daar voelden ze niets voor. Eerst wilden ze zekerheid. Zeker heid of de molen wel naar be horen zou functioneren. Pas dan waren ze bereid om hun nek uit te steken. Er is overi gens wel een onderneming die geregeld bij een van ons infor meert naar de stand van zaken. De eigenaar van dat bedrijf is helemaal op de hoogte. Con- Het slagen van het proefproject zal mede worden bepaald door de ontwikkeling van de ener gieprijzen. Als die in de pas blijven is er een redelijke kans dat deze alternatieve manier van warmte opwekken slaagt. Wanneer het flink stormt kan er een overcapaciteit aan ener gie ontstaan. Hoe meer hiervan kan worden aangewend, hoe sneller de molen zichzelf terug verdient. Wat wordt er met die overcapaciteit gedaan? Opge slagen? .Cees Kapteyn: "In principe zou den we die kunnen opslaan. Dan moet je een geïsoleerde tank onder de grond stoppen waarin je het warme water op temperatuur kunt houden. Be denk wel dat wanneer het be hoorlijk waait er heel wat warmte uit de kas verloren gaat. Voor zover wij hebben kunnen nagaan houden beide elkaar in evenwicht. Anders gezegd: bij harde wind ont snapt er een hoeveelheid warmte door de naden en kie ren van de kas, de molen vult die aan omdat hij dan meer energie produceert. Is er spra ke van echte storm, dan scha kelt de molen automatisch uit." BRUSSEL (GPD) - Veel hulppro gramma's van de Europese Ge meenschap voor ontwikkelings landen ondervinden ernstige en kostbare vertraging door gebrek aan coördinatie binnen de ge meenschap zelf. Dat is de conclu sie van een rapport van de Euro pese rekenkamer, dat vorige week in de openbaarheid kwam. De bevindingen van de rekenka mer werden deze week bevestigd door een zo mogelijk nog kriti scher verslag van Euronaid, een samenwerkingsverband van twaalf niet-regeringsgebonden Europese hulporganisaties. Volgens het verslag van Euronaid, dat op een in Brussel gehouden conferentie werd gepresenteerd, is veel EG-hulp verspilde moeite. De slachtoffers zijn vaak al dood tegen de tijd dat de EG-hulp arri veert, aldus het rapport. Het kan zes maanden duren voordat voedselhulp wordt ontvangen. Tussen de aanvraag en de zen ding van goederen moeten vol gens Euronaid niet minder dan 14 administratieve procedures worden doorlopen waarmee ze ven verschillende organisaties zich moeten bemoeien. Op de conferentie kwam bij wijze van voorbeeld de noodvoedsel- hulp voor vluchtelingen van de oorlog in El Salvador ter sprake. Volgens voorzitter Jos van Gen- nip van Euronaid verliepen tus sen aanvraag en zending twee jaar. Het rapport signaleert, dat hulporganisaties door vertraging vaak gedwongen zijn tijdelijk hulp te vragen van de Verenigde Staten. Euronaid gelooft dat de nu gelden de minimale periode van 149 da gen tussen aanvraag en zending van hulp makkelijk bekort kan worden tot 92 dagen. De enorme vertragingen zijn een combinatie van bureaucratie en onvoldoen de coördinatie tussen de ver schillende afdelingen en depar tementen van de EG, aldus het rapport. Ongeveer vijf procent van de EG- voedselhulp, 150 miljoen gulden per jaar, komt via Euronaid bij ontwikkelingslanden terecht. De helft van deze „noodhulp" is be stemd voor Afrika. Behalve op de afhandeling van de hulp in het algemeen heeft Euronaid ook kritiek op wat de EG beschik baar stelt voor de noodvoedsel- hulp. Volgens de hulporganisaties be staat negentig procent van deze bijstand uit magere melkpoeder. De EG-hulp houdt onvoldoende rekening met de plaatselijke eet gewoonten en moedigt op deze manier de behoefte aan dure, geimporteerde etenswaren aan, aldus Euronaid. Ook het rapport van de rekenka mer is overwegend negatief over de uitvoering van de hulppro gramma's. Positief is men uit sluitend over de noodvoedsel- hulp die door de niet-regerings- gebonden hulporganisaties zoals de instellingen van Euronaid wordt bemiddeld. Ook de reken kamer wijt veel vertraging aan het gebrek aan communicatie. Volgens dat rapport is er geen overleg tussen de gemeenschap en de ontwikkelingslanden, noch tussen de gemeenschap en haar leden. Binnen de EG zelf kunnen de betrokken instanties en afdelingen elkaar ook niet vinden. De directoraten landbouw en ont wikkeling, die beide voedselpro gramma's voor ontwikkelings landen uitdenken en organise ren, hebben geen voorgeschre ven overleg. Daardoor ontstaat er een situatie waarin „de linker hand niet weet wat de rechter hand doet", aldus het verslag. Twee instituten De toestand wordt nog ingewikkel der doordat binnen de EG twee verschillende instituten toezicht houden op de hulp. Dat zijn de EG-commissie in Brussel, het dagelijks bestuuur van de ge meenschap, en de Europese In vesteringsbank (EIB) die geves tigd is in Luxemburg. Tussen deze twee instanties is wel voorzien in overleg, maar de re kenkamer citeert „talloze geval len", waarin er van contact geen ACHTERGROND sprake is geweest. Het rapport noemt voorbeelden van een aan tal gemengde projecten, waarbij de commissie de verantwoorde lijkheid had voor het agrarische gedeelte, terwijl de bank toe moest zien op het industriële as pect zonder dat er sprake was van enige samenwerking. De re gering van het ontwikkelings land was in die gevallen vaak be ter op de hoogte dan de bank van de commissie of omgekeerd. Het contact tussen de EG-commis- sie en de leden van de gemeen schap over hulpverstrekking is vaak niet veel beter, concludeert het rapport. West-Duitsland is de enige lidstaat, die de EG-com missie informatie verstrekt over de eigen ontwikkelingsprojec ten. Projecten worden zelden of nooit achteraf doorgesproken. Als men al ervaringen en resultaten bespreekt, komen uitsluitend politieke aspecten aan de orde. De technische kant van de hulp programma's wordt niet bespro ken, aldus de rekenkamer. De verscheidenheid aan ambtelij ke procedures is een last voor de regeringen van Derde-Wereld landen. Vaak accepteren zij aller lei administratieve verplichtin gen om maar in aanmerking te komen voor hulp, schrijft de re kenkamer. Later blijkt, dat het overbelaste staatsapparaat de verplichtingen helemaal niet kan nakomen. De communicatie tussen EG en de begunstigde ontwikkelingslan den laat ook te wensen over. Het rapport citeert evenals Euronaid schrijnende voorbeelden van verspilde voedselhulp als gevolg van onvoldoende overleg van te voren. De rekenkamer schrijft, dat ze vaak gezien heeft, dat voedselhulp aankomt tijdens het regenseizoen. De wegen zijn dan onbegaanbaar. Het voedsel kan daardoor niet verdeeld worden en ligt te rotten in de haven of op het vliegveld. Achteraf blijkt dan dat interne bu- reuacratische procedures, die volgens de rekenkamer zes tot zelfs negen maanden kunnen du ren, in wezen bepalend zijn voor de leveringsdatum. Dringend noodzakelijke voorraden arrive ren zo soms na de tweede oogst als de schuren net gevuld zijn in plaats van tijdens de hongerpe- riode tussen de twee oogsten in. Volgens de rekenkamer gaat onge veer 90 procent van de hulp ge paard met verspilling, dubbel werk en vertraging. De aanvra gen voor spoedhulp worden wel snel en efficiënt verwerkt, zo sig naleert het rapport, waarschijn lijk doordat de EG de verant woordelijkheid daarvoor bijna geheel uit handen geeft. De niet- regeringsgebonden hulporgani saties hebben ervaring in het veld en worden niet gehinderd door een log ambtelijk apparaat. De rekenkamer doet een dringend beroep op de commissie om de coördinatie op alle niveaus bij ontwikkelingsprogramma's te verbeteren. Zij acht zowel over leg bij het uitdenken, uitvoering en evaluatie noodzakelijk. Verder stelt zij naar voorbeeld van de wereldbank de oprichting van een databank voor. Zowel de commissie als de lidstaten en an dere donors zouden moeten kun nen beschikken over gegevens over de lopende projecten die opgeslagen worden in de data bank, aldus het rapport. LEIDEN/NOORDWIJK - Na 2V4 jaar dokteren, teke nen, uitproberen en bouwen is het zo ver. Twee Noordwijkers - Cees Kapteyn en Klaas Huisinga - en een Leidenaar - Harry Klein - zijn er in geslaagd een molen te bouwen die wind direct omzet in warmte. Het drietal leverde de kennis, bollenkweker Van Ee- den uit Noordwijkerhout nam de kosten van de bouw voor zijn rekening en stelde werkruimte beschikbaar. Bij zijn bedrijf staat de molen. Tweeëneenhalf jaar experimenteren lijkt een lange tijd. Maar dat valt reuze mee. Cees Kapteyn: "We hebben vooral veel tijd moeten investeren in dat deel van de molen dat de wind in warmte omzet. Daar zijn we bij elkaar wel anderhalfjaar mee bezig geweest. Toen pas konden we met zekerheid zeggen zo moet het en niet anders. Als ik naar het bedrijfsleven kijk, dan slaan wij nog niet eens zo'n gek figuur. Dat is soms jaren in de weer met het beproeven van een nieuwe vinding." De praktijk zal moeten aanto nen of we ons werk naar beho ren hebben gedaan. Ik heb in elk geval geen enkele twijfel. Die molen doet het. Klaar uit." Zelf een molen bouwen is op zich al een knappe prestatie. Zeker als je daarbij bedenkt dat het drietal ook nog eens de apparatuur die nodig was voor het vervaardigen van allerlei onderdelen fabriceerde. Want de molen is uniek. Nergens ter wereld - zo hebben de bouwers laten uitzoeken - is er ooit een molen gebouwd die wind op deze manier omzet in warmte. Vrolijke gezichten in Noordwijkerhout: de molen kan draaien. (foto Holvast) Wat heeft het drietal nu precies gepresteerd? Simpel gezegd komt het hierop neer: ze hebben een - 20 meter hoge - molen met alles erop eraan van de grond af opgebouwd. Het mechanisme van de molen is aangesloten op de verwarming van een glazen kas waarin bloem bollen worden gekweekt. De wind die de molen levert verwarmt het water dat door de buizen van de centrale verwarming stroomt tot ongeveer zeventig graden. Een oliegestookte kachel levert het restant van de energie die nodig is om het water op een tempera tuur van negentig graden te brengen. De 'drie' hebben uitgerekend dat de bollenkweker nu jaarlijks drieduizend liter huisbrandolie minder hoeft in te kopen: een besparing van ongeveer f. 2500. De verwachting is dat de molen - als die normaal wordt onderhouden - zo'n twintig jaar dienst zal doen. Proefdraaien Het grote moment - de molen gaat dan in bedrijf - breekt met Pinkst^ren-aan. De twintig me ter hoge toren staat inmiddels overeind en wordt afgemon teerd. Een periode van proef draaien staat in de startblok ken. Cees Kapteyn: "Voor ons is dat eigenlijk geen enkel punt. Alles is tot in details uit geprobeerd, er kan gewoon niets misgaan. Het enige vraag teken waarmee we nog zitten is; hoelang houdt 'ie het vol? In plaats van met een begroot tekort van f500.000 heeft het algemene kerkewerk van de Hervormde Kerk 1983 afgeslo ten met een overschot van f 1,8 miljoen. Dat meldt de Genera le Financiële Raad van deze kerk. De noodzaak om op kor te termijn via noodmaatrege len nogal drastisch te bezuini gen is verdwenen. Wel loopt het aantal kerkleden nog steeds terug, waardoor de inkomsten van plaatselijke ge meenten zullen dalen, terwijl ook de economische teruggang en de vermindering van over heidssubsidies hun invloed la ten gelden. Daarom is een nieuwe commissie 'beleid en bezuiniging' ingesteld, die voorstellen moet doen om de landelijke en provinciale orga nen van de kerk zo voordelig en efficiënt mogelijk te laten werken. Een van de oorzaken van het fi nanciële overschot is, dat het personeel van de kerk allang geen prijscompensatie meer krijgt. Bovendien heeft het 3 procent salaris ingeleverd. Verder hebben de verschillen de organen Van de kerk minder uitgegeven dan werd ver wacht, gingen de pensioenpre mies omlaag en viel de rente hoger uit. Ook werkt de 'selec tieve vacaturestop' door. De verplichte afdrachten van de plaatselijke gemeenten (quota) gingen niet omlaag. Die hef fing is, achteraf gezien, hoger geweest dan nodig was. De Ge nerale Financiële Raad stelt de synode dan ook voor, het te veel betaalde aan de gemeen ten terug te geven, omdat het niet nodig is nog grotere reser ves te maken. Dit jaar verwacht de raad een vrijwel sluitende begroting voor het algemene kerkewerk. In totaal zal f. 15 miljoen wor den uitgegeven aan landelijk, provinciaal en regionaal werk. Generale Kas Ook de 'Generale Kas' (waaraan belijdende leden jaarlijks f. 20 geven) heeft geen tekort. Uit deze kas wordt plaatselijk werk op tal van terreinen ge steund. Vorig jaar werd in to taal f9,2 miljoen besteed. Eind 1983 was er nog f5,8 miljoen uit te geven. De financiële raad zou nu extra uitkeringen wil len doen aan gemeenten die moeite hebben met rente- en aflossingsverplichtingen en met onderhoudskosten voor gebouwen. Overigens merkt de raad in zijn jaarverslag ook op, dat het aan tal belijdende lidmaten vorig jaar met ruim 10.000 is afgeno men. Daardoor zullen de in komsten gaan dalen. De Stichting Mechanische Regi stratie en Administratie ten dienste van de Hervormde Kerk (SMRA) heeft 1983 even eens afgesloten met een voor delig saldo: f500.000. Dat zal aan de Generale Financiële Raad worden overgemaakt, omdat deze in 1981 en 1982 ex tra geld gaf voor de overscha keling op andere apparatuur. Dankzij deze overschakeling en een reorganisatie kon een tekort van f 1,3 miljoen gulden in 1980 nu worden omgezet in een overschot. Er wordt gedacht aan samenwer king met andere kerken op het gebied van ledenadministratie. Procedurefout bij synodebesluit De algemene commissie voor behandeling van bezwaren en geschillen van de Hervormde Kerk heeft het synodebesluit van maart dit jaar om de 'Pas torale Brief over de kernbewa pening van 1980 met een bege leidend schrijven naar rege ring en parlement te zenden nietig verklaard op grond van een procedurefout. Tegen het besluit had een lidmaat van de kerk bezwaar aangetekend. De synode had het desbetreffen de besluit niet mogen nemen zonder éérst te bezien, of er re denen waren om de classicale (regionale) vergaderingen van de kerk te raadplegen. Dat schrijft de kerkorde voor, als de synode zich 'tot overheid en volk' wil wenden. Het besluit van maart is inmiddels uitge voerd. Het bestuur (moderamen) van de synode erkent de fout. Ds. C. B. Roos, voorzitter van de sy node, noemde het besluit van de commissie voor bezwaren en geschillen 'terecht'. Maar de commissie heeft zich daarmee niet uitgesproken over de in houd van het synodebesluit. Ds. Roos verwacht dan ook niet, dat de synode, als zij vol gende week in Doorn verga dert, naar aanleiding van deze fout opnieuw een inhoudelijke discussie over het besluit zal willen houden. Het synodebe- stuur zal proberen, de synode een richtlijn te geven voor be handeling van deze procedure kwestie. Hervormde Kerk: aangeno men naar Waarde (Z.) kandi daat J. de Bie Tholen, naar Loenen (Veluwe) D. Noord mans Franeker; beroepen te Onstwedde H. Harkema Bra- kel; bedankt voor Krimpen aan de IJssel (buitengewone wijkgemeente) P. Koeman Rijssen. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Niawier (Fr.) K. Welbe dacht Hazerswoude; aangeno men naar Bovensmilde C. J. van der Meulen Nijkerk, naar Waarder H. P. de Goede Zwar- tebroek. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangeno men naar Stadskanaal F. H. Folkerts Gorinchem, naar Drachten (voor zendingsdienst op Borneo) kandidaat S. M. Al- serda Kampen. De Bond van Nederlandse Pre dikanten en de Gereformeerde Predikantenvereniging zijn weer goed met elkaar. Toen de laatste in april besloot een sa menwerkingsverband met het CNV aan te gaan om sterker te staan bij onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden, zat dat de bond niet lekker. De bond, waarin de gereformeer de predikanten, net als de doopsgezinden, een eigen plaats zouden kunnen krijgen, meent zelf voldoende deskun digheid in huis te hebben. Het gesprek tussen beide is nut tig geweest. Misvattingen zijn opgeruimd. De samenwerking van de gereformeerde predi kanten met het CNV houdt be slist geen aansluiting bij dit vakverbond in. Het overleg met de predikantenbond blijft geheel open, zeker met het oog op 'Samen op weg'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17