Wilander wijkt niet voor Noah Liebregts hekelt instelling renners Nieuw overleg Van der Reyd -C en Moser: eindzege Giro in zicht VS rJi *J f iri Beste vier blijven over op Roland Garros Niet goed, geld terug Hughes breekt met FC Utrecht DONDERDAG 7 JUNI 1984 Met KNVB over subsidiëring Sport DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) is bereid het gesprek met de KNVB over de subsidiëring van het betaald voetbal te heropenen. De bewindsman zal dat doen op grond van de voorwaar den die het PvdA-kamerlid Worrell dinsdag formu leerde. Tijdens de uitgebreide commissievergadering van WVC openden Worrell en zijn CD A-collega Hen- nekam de deur naar de KNVB. Het gesprek, dat 18 juni in Rijs wijk wordt gevoerd, volgt op het alternatief dat de voetbal bond de staatssecretaris heeft voorgelegd. Volgens dat plan wordt de exploitatie subsidie, die de KNVB i kader van de resterende twee jaar van het vierjarenplan zou ontvangen, over zes jaar uit gesmeerd. Van der Reijden had in een brief op 12 maart geschreven na 1986 te stop pen met het geven van finan ciële steun. Van der Reijden, die vooraf gaand aan het gesprek de ex terne geldgevers (de sportto- talisator en de VNG) raad pleegt, gaat het overleg in met de drie bekende voor waarden: afschaffing van het vergoedingensysteem, huma nisering van de bedrijfstak en het scheppen van normale arbeidsverhoudingen (CAO). De staatssecretaris ontkende nadrukkelijk suggesties als zou voor de komende vier jaar al afspraken zijn ge maakt. Van der Reijden ver klaarde dat het alternatief van de KNVB „het overwe gen waard" is. Tevens liet hij duidelijk blijken er niet veel voor te voelen de band tussen de landelijke overheid en het betaald voetbal tot 1990 (ruimschoots na de huidige regeringsperiode) te laten voortduren. Volgens de bewindsman zou een afbouw van overheids subsidie in zes jaar de verwe zenlijking van de notitie sportaccenten niet in gevaar brengen; daarvoor zijn „slechts enige verschuivin gen" nodig. Met de notitie wil de staatssecretaris een aanzet geven tot een bredere sport beoefening, die een bijdrage moet leveren aan een „gezon de leefstijl". Volgens de WD-er Keja was het betaald voetbal in de pe riode 1979-1982 een bedrag van 25 miljoen (vijftien mil joen aan shirtreclame) ont houden. CDA en WD stem den toen niet toe in bepaalde vormen van reclame. In te genstelling tot Worrell en Hennekam wilde Keja dan ook alle overheidssteun aan het betaald voetbal staken. Sporttoto Worrell vroeg zich af of de ont vankelijke houding van Van der Reijden ten aanzien van het alternatief van de KNVB was ingegeven door de ver minderde bijdrage (twee mil joen gulden), die de KNVB uit de sporttoto kan verwach ten. Van der Reijden onder steunde een motie van de PvdA'er vóór 1 januari 1985 de de uitgangspunten van de verdeling van toto- en lotto- gelden te evalueren. Daaron der wordt een volledige door lichting van het SNS-appa- raat verstaan. W i BLADEL (GPD) - Het gaat spannen binnen de selectiegroep voor de olympische wieler wedstrijden op de weg. Bondscoach Piet Liebregts is zo teleurgesteld over de manier waarop zijn kandidaten in hun sponsorploegen Olympia's Ronde afwerken, dat hij nieuwe renners gaat toevoegen aan de kerngroep. Eric Breuking verbergt zijn blijdschap niet aan zijn eta\ Olympia's Ronde, waardoor hij op de nominatie werd gezet i ding naar de Olympische Spelen. Eén ervan is intussen al officieel aangemeld bij de KNWU: Eric Breukink, die gistermorgen na een knappe solo in Bladel win naar werd van de zevende etap pe. De kans is groot dat aan de kandidatenlijst voor Los Angeles binnenkort ook de namen wor den toegevoegd van Mathieu Hermans (groene-truidrager in Olympia's Ronde) en John Talen (winnaar van de vijfde etappe Schijndel-Nuth). Daarmee zijn voor de gevestigde orde de dagen vanaf nu tot aan 13 juni, wanneer bekend wordt wel ke renners afvallen, een zenuw achtige tijd geworden. Zo zeker als een aantal kon zijn over selec tie voor de Olympische Spelen die Piet Liebregts dan geeft, is het allemaal niet meer. „Ik zal niet schromen om aan tegenval lende prestaties in deze Olym pia's Ronde keiharde conse quenties te verbinden", aldus Piet Liebregts. Na op 12 juni bij het NOC te zijn geweest, maakt hij de volgende I dag bekend welke renners in de laatste selectiegroep zitten. Dat worden er acht. Drie namen staan al vast: Maarten Ducrot, Twan Poels en Hans Daams. In clusief de te verwachten uitbrei ding van Talen en Hermans, zijn er voor de resterende vijf plaat sen dertien kandidaten. MERANO - (AFP/SID/Rtr) - De eerste eind overwinning in de ronde van Italië is giste ren in de achttiende etappe voor Francesco Moser weer iets dichterbij gekomen. In de bergetappe over 252 kilometer van Lecco naar Merano, die werd gewonnen door de Italiaan Bruno Leali, eindigde Moser als vijf de, één plaats voor Johan van der Velde. Mo ser verdedigde zijn leidende positie opval lend gemakkelijk. De 32-jarige houder van het wereld-uurrecord en winnaar van Milan - San Remo had echter de weersomstandighe den aan zijn zijde. De organisatoren hadden gisteren de klim naar de 2757 meter hoge Stilfser Joch, het „dak" van de 67ste Giro, wegens lawinege vaar uit het traject moeten laten. Het par koers moest trouwens wegens sneeuwval en lawinegevaar nog een paar maal worden ge wijzigd. De Tonale- en Palade-pas na respec tievelijk 145 en 227 kilometer werden daar mee de hoogste punten van de rit. Roberto Visentini, die in het algemene klasse ment 1 minuut en 3 seconden achterstand op Moser heeft, kwam in Merano woedend over de eindstreep. De Italiaan was verbolgen over wat er na 145 kilometer op de Tonale- pas (1883 m) was gebeurd. Met de Zwitser Beat Breu en de winnaar van de Tour de France van 1983, Laurent Fignon, had Visen tini in de beklimming een voorsprong van een halve minuut genomen. De ruimte tus sen het drietal en het peloton was daarna ge vuld met een wagen van een official en enke le motorrijders. Volgens Visentini was hij met zijn vluchtmakkers teruggepakt omdat het peloton was 'getrokken' door de voortui gen achter de kopgroep. Vandaag wordt de „Koninginne-etappe" van deze Giro gereden. Het algemeen klassement ziet er na de 18de etappe als volgt uit 1. Moser (Ita) 86.17.12, 2. Visentini (Ita) op 1.03, 3. Ar- gentin (Ita) op 2.06, 4. Fignon (Fra) op 2.07,5. Lejar- reta (Spa) op 3.25, 6. Van der Velde (Ned) op 4.07, 7. Beccia (Ita) op 4.44, 8. Da Silva (Por) op 4.48. 9. Baronchelli (Ita) op 5.15, 10. Saronni (Ita) op 5.24. Luxemburg De proloog van de 44ste ronde van Luxem burg, een tijdrit over 2300 meter in de hoofd stad van het Groothertogdom, is gisteravond gewonnen door de Belg Claude Criquielion. Hij reed de afstand in 3 minuten en 21.54 seconden. Jan Raas eindigde als achtste in 3.25.77. Hij bleef wereldkampioen Greg Le- mond veertienhonderdste seconde voor. PARIJS (SID/AFP/Rtr) - Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft de 19-jarige Zweed Mats Wilander gisteren de halve finales van het enkelspel van de open Franse tennis kampioenschappen in Parijs gehaald. Wilander beroofde Frankrijk van zijn favoriet Yannick Noah, die vorig jaar op Roland Garros zegevierde. In de halve finales treft Wilander de Tsjechoslowaak Ivan Lendl, die zich na de Amerikanen Jim my Connors en John McEnroe als vierde en laatste kwartfinalist plaatste. Met dat viertal hebben de momenteel vier beste tennis- Wilander: ijselijk kalm. <ap fot LOS ANGELES (Rtr) - De veer tien landen die niet zullen meedoen aan de Olympische Spelen in Los Angeles krij gen het geld voor de entree- kaarten terug. Met aftrek echter van de administratie kosten. Een en ander werd gisteren in Los Angelos door een lid van het organisatie comité medegedeeld. Het gaat om een bedrag van meer dan 100.000 dollar voor meer dan 10.000 kaarten. Het merendeel van dit bedrag gaat naar de Sowjet-Unic, vertelde woordvoerder Har ry Usher. "We houden onge veer één dollar per gekochte kaart af voor de kosten die wij gemaakt hebben zei hij tijdens een persconferentie. Verwacht wordt dat de kaar- tenopbrengst ongeveer 90 miljoen dollar zal bedragen, zodat de terugbetaling geen financiële problemen zal op leveren. De kaar,ten die nu beschikbaar komen zullen voor binnenlands gebruik worden gereserveerd en gaan niet naar het buiten land. sers van de wereld de laatste fase van de titelstrijd gehaald van het met ruim 5,4 miljoen dollar gedo teerde toernooi gehaald. De kwartfinale tussen Wilander en Noah, een reprise van de finale van 1983, vergde vijf sets (7-6,2-6, 3-6, 6-3, 6-3) en duurde 3 uur en 29 minuten. De sober spelende Wilander liet zich ondanks de aanmoedigingen van de 17.000 toeschouwers voor Noah geen moment van de wijs brengen. Ook niet toen hij in de tie-break van de eerste set met 2-4 achter raakte. Noah, die door moeizame overwinningen op de Amerikaan Mark Dickson en de Hongaarse routinier Balasz Taroczy in de kwartfinale was gekomen, speel de tegen Wilander weliswaar aanmerkelijk beter maar moest de eerste set toch afgeven. In de tweede en derde set liet Noah het publiek zien waarom hij als een van de begaafdste tennissers van de wereld wordt gezien. Hij ver sloeg Wilander in beide sets kansloos: 6-2, 6-3. Breekpunt Wilander, die in 1982 als zeventien jarige en daarmee jongste speler uit de geschiedenis van de open Franse kampioenschappen de ti tel veroverde, bleef ondanks zijn achterstand in sets (1-2) ijselijk kalm. De Zweed die er vermoeid uitzag leek te bezwijken onder het aanvalsspel van Noah. Hij overleefde echter vijf break points in het vijfde spel van de vierde set, waarna hij de service van zijn tegenstander doorbrak. "Dat was het keerpunt in de par tij", aldus de Zweed. "Tot dat moment was ik verschrikkelijk moe. Maar toen ik de service van Yannick doorbrak, verdween de vermoeidheid". Wilander won de vierde set met 6-3 en had daarna weinig moeite ook de vijfde (6-3) te winnen. In 1983 won Noah in de finale met 6-2, 7-5 en 7-6 van Wilander. Op weg naar de halve finales heeft Wilander slechts twee sets be hoeven af te staan, beiden tegen Noah. Daarvoor had Wilander achtereenvolgens de Australiërs Willy Masur en John Alexander, de Fransman Thierry Tulasne en Jose Aguilera uit Spanje zonder het verlies van een set uitgescha keld. Na wat Wilander en Noah bijna drieëneenhalf uur hadden laten zien was het duel Lendl-Gomez een "straf' voor het publiek. Lendl leek na een gewonnen eer ste set (6-3) op een gemakkelijke drie setter af te gaan. De Tsjecho slowaak verkeek zich echter op de als zevende geplaatste Zuida merikaan, die briljant tennis met onbegrijpelijke blunders afwis selde: 6-7. In de derde en vierde set had Lendl nauwelijks meer moeite met zijn tegenstander en na drie uur was de partij, tot op luchting van het publiek, afgelo pen. Verrassing Een verrassing was gisteren de uit schakeling van het als eerste ge plaatste heren dubbel Mark Ed- mondson/Sherwood Stewart.. Het Australisch/Amerikaanse duo verkeek zich op Jimmy Arias, de enige speler die dit sei zoen McEnroe een nederlaag toe bracht en Eric Korita. Het Ame rikaanse tweetal won in drie sets: 6-4,6-3 en 7-5. De uitslagen van gisteren zijn: Kwartfinales heren, enkelspel: Wilan der (Zwe)-Noah (Fra) 7-6, 2-6, 3-6* 6-3, 6-3; Lendl (Tsj)-Gomez (Ecu) 6-3, 6-7, 6-4. 6-3. Kwartfinales heren, dubbelspel: Jim my Arias/Eric Korita (VSt) - Mark Ed- mondson/Sherwood Stewart (Aus VSt) 4-6,6-3.7-5; Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) - Kevin Curren/Steve Den ton (ZAf/VSt) 4-6,6-4,8-6; Eric Fromm/ Shlomo Glickstein(VSt/Isr) - Stefan Ed berg/Brian Gottfried (Zwe/VSt) 6- 3.6-4. Kwartfinales dames, dubbelspel: Clau dia Kohde/Hana Mandlikova (WD1/ Tsj) - Camille Benjamin/Felicia Ra- schiatore (VSt) 6-3,4-6,6-1; Barbara Jordan/Elizabeth Sayers (VSt/Aus) - Mima Jausovec/Betsy Nagelsen (Joe/ VSt) 7-5,4-6.7-5; Kathy Horvath/Virgi- nia Ruzici (VSt/Roe) - Kathy Jordan/ Anne Smith (VSt) 2-6,6-4,6-3; Martina Navratilova/Pam Shriver (VSt) - Brenda Remilton/Naoko Sato (Aus' Jap) 6-2,6-2. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: Anne Smith'Dick Stockton (VSt) versl. Rene Uys/Derek Tarr (Zaf) w.o; Manuela Malejva/Mike Leach (Bul/ i (Aus) - Kathv Rinaldi/Hans Si- (VSt/Zwe) 6-4,6-3. Derde ronde: Elisabeth Sayers/Sherwood Stewart (Aus/VSt) - Catherine Suire/ Thierry Pham (Fra) 3-6,6-1,9-7; Ann Smith/Dick Stockton (VSt) - Candy 1 17.000 fans op de tribune. Hun favoriet redde (foto AP) Reynolds/Michael Fanvcutt (VSt/ Aus) 4-6, 7-6, 6-4; Wendy white Bud Cox (VSt) - Jenny Byrn&Mark KTatz- mann (VSt) 6-2.6-4. In de tweede ronde van het jeugdtoer- nooi bij de meisjes werd Hellas ter Riet met 4-6 en 2-6 uitgeschakeld door de Braziliaanse Silvana Campos. De meesten van hen haalden zich in Olympia's Ronde de gram schap van de bondscoach op hun hals. „Bangerikken zijn het", sprak Liebregts met een stem die aan duidelijkheid weinig twijfel liet. Hij richtte zich daarbij vooral op de etappe van dinsdag door de Lim burgse heuvels, de rit van de waarheid. Daaraan ook met na me ontleende hij zijn waardering voor Mathieu Hermans („Een ge weldige knokker die uitstekend werk deed in de kopgroep") en John Talen („Hij bevestigde met zijn solo naar de eerste groep dat hij in geweldige vorm steekt"). 'Geen smoesje' Op dat zware stuk parcours van de ze negendaagse ronde door Ne derland, voelde Liebregts zich in de steek gelaten door de renners in wie hij vertrouwen stelde voor de Olympische Spelen. „Ik miste de lef om aan te vallen en de be reidheid om flink af te zien. Nie mand hoeft bij mij met smoesjes te komen want ik heb ze allemaal een keurige voorbereiding op de ze ronde gegeven. Alleen Poels is daarop een uitzondering. Hij kon door studie niet het programma afwerken dat klaar lag. Voor de rest bestaat geen excuus. Ik denk dat het een mentaliteits kwestie is. Ze vinden te gauw dat ze er al zijn en dat zou een aantal wel eens zwaar kunnen gaan te genvallen als ik de 13 namen noem. Ik ben niet van plan te kie zen op oude glorie, maar naar aanleiding van de resultaten van de laatste tijd". De speculaties over de uiteindelij ke keuze van Liebregts kunnen alle kanten op zolang niet be kend is hoeveel wegrenners het NOC naar de Olympische Spelen wil sturen. Vaststaat wel dat Maarten Ducrot naar Los Ange les gaat (hij kreeg de toezegging aan het begin van het seizoen in ruil voor zijn beslissing om geen prof te worden, maar amateur te blijven) en voorts moet het vreemd lopen wil Eric Breukink niet uitgezonden worden. Als nieuwbakken lid van de natio nale selectie (hij is de enige die zich vanuit de Jong-Oranjegroep wist te plaatsen) lijkt Breukink deel te gaan uitmaken van de ploeg voor de 100 kilometer tijd rit. Hij demonstreerde zijn vorm tijdens Olympia's Ronde met na me op de zevende dag toen hij de etappe won en later op de dag in de individuele tijdrit van 26 kilo meter tweede werd achter Jelle Nijdam. Daarmee herstelde de blonde Brabander zich op over tuigende wijze van zijn inzinking halfweg deze ronde, toen hij zijn kansen verspeelde door een combinatie van zenuwen en ver geetachtigheid in de ravitaille ring. De Rus Asiat Saitov handhaafde met een zevende plaats in de tijd rit gistermiddag zijn koppositie in het algemeen klassement. Hij heeft met nog twee etappes voor de boek 58 seconden voorsprong op de Oostduitser Boden en één minuut exact op Eric Breukink. Geen onderzoek status Nijdam DEN HAAG - Er komt geen offi cieel onderzoek naar de amateur- status van wielrenner Jelle Nij dam als kandidaat voor deelna me aan de Olympische Spelen. Noch het Nederlands Olympisch Comité, noch de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie gaan uit zoeken of zijn beroepsrenners- plannen al met een handteke ning bekrachtigd zijn. Dit na een NOC-bestuursvergadering inge nomen standpunt betekent dat Jelle Nijdam naar Los Angeles gaat wanneer bondscoach Peter Nieuwenhuis hem om de voor dracht plaatst. Maradona blijft BARCELONA (EFE) - Diego Mara dona, de Argentijnse sterspeler van FC Barcelona, gaat niet naar het Italiaanse Napoli. Het be stuur van Barcelona heeft woensdagavond, na een vergade ring, besloten Maradona aan zijn contractuele verplichtingen bij de club te houden. De Argentijn heeft nog een contract van drie jaar bij de Catalaanse club. UTRECHT (GPD) - FC Utrecht en Barry Hughes zijn uit el kaar. Het bestuur van Utrecht heeft gistermiddag het verzoek van Hughes om zijn tweejarig contract tussentijds te ontbin den gehonoreerd. De trainer uit Heemstede zag er geen heil meer in om zijn verbintenis met FC Utrecht uit te dienen, omdat hij het gevoel had "het absolute vertrouwen bij alle geledingen binnen de club te Hughes betreurt het dat hij al na een seizoen afscheid neemt van de Utrechtse eredivisie club. "Maar", zegt hij, "ik kon niet meer optimaal functione ren. Met een contract van twee jaar stel je je een doel voor ogen dat in korte tijd bereikt moet worden. Dan is medewer king van iedereen vereist. Ik miste die volledige medewer king. Dan is het beter om er mee te kappen". Het besluit om FC Utrecht de rug toe te keren heeft volgens Hughes niks te maken met MW's poging om hem voor twee jaar in te lijven. Hughes, die deze week vermoedelijk te kent in Limburg: "MW staat buiten mijn beslissing. Die is voortgekomen uit ervaringen van de afgelopen maanden. Enkele spelers die dwarslagen in de groep, de agressieve hou ding van een handjevol sup porters ten opzichte van mij en het gebrek aan financiële arm slag om een elftal op de been te brengen dat ik graag wil heb ben. Het is zonde dat ik de knoop heb moeten doorhak ken. Want ik blijf erbij: FC Utrecht kan een fijne club zijn om bij te werken. Alleen al door het schitterende stadion en de supporters, waar ik op een paar uitzonderingen na veel plezier aan heb beleefd". FC-Utrecht voorzitter mr. Wim Kernkamp zegt dat zijn be stuur bepaald geen voorstan der is geweest van Hughes' vertrek. „Wij hebben er niet op aangedrongen dat hij zou ver trekken. Evenmin de spelers, want die hebben afgelopen week tijdens de trip naar Israel Hughes nog in meerderheid te kennen gegeven achter hem te staan. Nee, de ontbinding van het contract heeft geheel op verzoek van Hughes plaatsge had. Gelukkig hebben wij alles in goede harmonie kunnen op lossen". Kernkamp, die niets wil loslaten over de financiële gevolgen van de breuk tussen FC Utrecht en Hughes denkt dat zijn club deze week nog een nieuwe trainer zal aantrekken. FC Utrecht heeft drie kandida ten in portefeuille: Simon Kis tenmaker, Pim van der Meent en Nol de Ruiter, die het afge lopen seizoen respectievelijk werkzaam waren bij Volen- dam, NEC en Veendam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13