Reagan wil met Moskou spreken Mitterrand naar Moskou Iran wil onderhandelen om 'ramp' te voorkomen Oproep in rede Iers parlement Ceausescu en Tsjernenko 'openhartig' Cocaïnebende saws .MSUSSW.- Indonesië oogst waardering voor drastisch beleid Duarte onderzoekt moord op aartsbisschop Romero Strijd bij Gouden Tempel DINSDAG 5 JUNI 1984 Buitenland DUBLIN - De Amerikaanse president Reagan heeft de Sowjet-Unie opgeroepen weer rond de tafel te gaan zitten om te praten over wapenbeperking en vermindering van de spanning tussen Oost en West. Reagan deed die oproep tijdens een rede voor de twee kamers van het Ierse parlement MOSKOU (RTR-UPI) - De Roe- meense staats- en partijleider, Nicolae Ceausescu, is gister avond na een kort bezoek aan de Sowjet-Unie teruggekeerd naar Roemenië. Ceausescu werd na aankomst in Moskou onmidde- lijk ontvangen door staats- en partijleider Konstantin Tsjernen ko. Volgens het Sowjet-persbu- reau TASS zijn de Sowjet-Roe- meense besprekingen „openhar tig" geweest, wat er in diploma tiek taalgebruik op wijst dat er meningsverschillen waren. Tsjernenko verklaarde tijdens een banket ter ere van Ceausescu dat de betrekkingen tussen de Sow jet-Unie en Roemenië zich sta biel ontwikkelen. Tegelijkertijd sprak Tsjernenko de hoop uit dat de komende economische top conferentie van de Comecon in Moskou, die voor 12 juni op de agenda staat, tastbare resultaten zal opleveren. De Sowjet-leider maakte ook mel ding van verschillen van opvat ting tussen beide landen: „Met zekerheid kan worden gezegd dat er nog heel wat mogelijkhe den zijn om de Sowjet-Roemeen- se betrekkingen uit te breiden op politieke, ideologische, economi sche, culturele en andere terrei nen", aldus Tsjernenko. Hij ver klaarde verder dat het van be lang is tot „nog nauwere samen werking" tussen beide staten op het gebied van internationale za ken te komen. Volgens mers gaf Moskou met deze woor den uiting aan zijn irritatie over het onafhankelijke gedrag van Roemenië. Ceausescu heeft zich ook nu weer van de Sowjet-Unie gedistantieerd door de Olympi sche Spelen piet te boycotten. Tsjernenko herhaalde dat Moskou geen interesse heeft in ontwape ningsonderhandelingen met het Westen zolang de nieuwe Ameri kaanse raketten voor de middel lange afstand in West-Europa zijn opgesteld. De Sowjet-leider heeft nog niet gereageerd op het aanbod dat de Amerikaanse pre sident, Ronald Reagan, maandag in Dublin heeft gedaan. Reagan verklaarde in het Ierse parle ment dat de Verenigde Staten onder voorwaarden bereid zijn met de Sowjet-Unie te onderhan delen over een verdrag over het afzien van geweld in Europa. NEWARK (AFP) - De politie in de Verenigde Staten heeft het afge lopen weekeinde tientallen ar restaties verricht in verband met een omvangrijke handel in cocaï ne. Dit is maandag door functio narissen in Newark meegedeeld. De arrestaties vonden plaats in vier staten, New Jersey, Florida, Texas en New York. Per jaar werd er ruim 150 mihoen dollar omgezet, zo is meegedeeld. Volgens officier van justitie Hunt Dumont kwam de cocaïne per boot of vliegtuig vanuit Colom bia en werd afgezet in Texas en Florida. Eén van de arrestanten slikte vlak voor zijn verhoor de in zijn bezit zijnde cocaïne door. Hij is kort daarna overleden. De Amerikaanse president wijdde een groot deel van zijn toespraak aan de Oost-West-verhouding. Hij zei daarbij onder meer dat zijn land bereid is met de Russen over een niet-aanvalsverdrag voor Europa te praten. Daarom vroeg de Sowjet-Unie en kele maanden geleden bij de Conferentie voor Vrede en Vei ligheid in Stockholm ook. De Amerikanen wezen dat voorstel toen af, omdat het op niet meer dan een bevestiging van het VN- Handvest zou neerkomen. door Henk Dam Maar nu maakte Reagan duidelijk wel degelijk over een dergelijk verdrag te willen praten, in de hoop dat die discussies kunnen leiden tot stellen om de vrede in Europa te garanderen. Het is om dergelijke maatregelen dat de NAVO-lan- den in Stóckholm al hadden ge vraagd. Reagan herhaalde verder dat hij bereid is de stationering van middellange afstandswapens in Europa te stoppen en zelfs terug campagne in de Verenigde Sta ten de politiek van zijn regering, die berust op geweld, wit te wil len wassen. De Amerikaanse president gaf in zyn rede geen aanwijzing dat zijn land bereid is tot een andere op stelling inzake de conflicten in Midden-Amerika. Speculaties hieromtrent deden eind vorige week de ronde na een bezoek van de Amerikaanse minister Schultz (buitenlandse zaken) aan Nicaragua. Maar Reagan herhaalde niet meer dan de al van hem bekende standpunten toen hij zei: „De volkeren van Nicaragua en El Salvador hebben het recht zich te verzetten tegen de nachtmer rie die krachten van buitenaf hen willen opleggen. De VS mag de democratische verlangens van de mensen in Midden-Amerika deed hij geen concrete uitspraken over Noord-Ierland. Hij zei niet meer dan dat hij ter rorisme verwerpt, dat de regerin gen in Londen en Dublin er zelf moeten uitkomen, en herhaalde: „De VS mag noch wil zich in Ier se aangelegenheden mengen door oplossingen of formules structieve voorstellen perking van deze wapens te on derschrijven. Ook riep hij de Sowjet-Unie op, met de VS te praten over manie ren om ernstige escalatie te voor komen van strijd in de brand- haarden in de wereld, escalatie ^°ek van Reagan aan Ier- die het gevolg zou kunnen zijn van misrekening of wanbegrip. Reactie Tass De Sowjet-Unie beschouwt de toe spraak van Reagan als een ver momming van het militaristi sche beleid van de Amerikaanse regering, aluds een reactie van het Russische persbureau TASS, dat Reagan ervan beschuldigde met het oog op de verkiezings om deel te i kingen rond D-Day. DEN HAAG (GPD) - Indonesië krijgt waarschijnlijk binnenkort meer dan 2,4 miljard dollar aan financiële steun van de Intergou vernementele Groep voor hulp aan Indonesië (IGGI). De IGGI- landen (o.a. de VS, Engeland, West-Duitsland, Frankrijk, Ne derland plus de Wereldbank en het IMF) zijn maandag in Den Haag onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking mevr. Schoo bijeengekomen om de hoogte van het hulpbedrag aan Indonesië vast te stellen. De conferentie, die wordt gehouden in het Nederlands Congresge bouw, zal vandaag worden beslo ten. De directeur van de Wereldbank in Jakarta, Russel Cheetham, loof de in zijn toespraak de drastische maatregelen die de Indonesische regering de afgelopen jaren heeft genomen om de negatieve effec ten van de wereldwijde economi sche recessie en de dramatische val van de olieprijzen tot een mi nimum te beperken. Cheetham maakte in zijn toespraak gewag van de stringente bezuinigings maatregelen, zoals het intrekken meer dan het benodigde bedrag van 2,4 miljard aan Indonesië toe te zeggen. Vorig jaar kreeg de In donesische regering aan finan ciële toezeggingen 2,1 miljard dollar. Minister Schoo van ontwikkelins- samenwerking roemde de econo mische en monetaire maatrege len die de Indonesische regering heeft genomen om negatieve ef fecten van de wereldrecessie zo beperkt mogelykte houden. Me vrouw Schoo sprak van „wijze maatregelen die een snelle ver betering hebben gebracht in de betalingsbalanspositie en een ge zonde financiële basis hebben gelegd voor het pas gelanceerde Vierde Vijfjarenplan". De be windsvrouwe merkte op dat on danks deze gunstige ontwikke lingen de economische situatie „fragiel" blijft en de uitdagingen van het Vierde Vijfjarenplan „formidabel" zijn. Zij wees in het bijzonder op het feit dat elk jaar 1,8 miljoen Indonesiërs tot de ar beidsmarkt toetreden. Het scheppen van werkgelegenheid voor deze mensen ziet zij als de belangrijkste uitdaging voor In donesië. de subsidie op binnenlandse In het Wereldbank-rapport wordt olieprodukten, de devaluatie van de Indonesische roepia ten op zichte van de dollar met 28 pro cent plus wat wordt genoemd re- fasering van kapitaalintensieve projecten, waarmee drie miljard werd bespaard. Al deze maatregelen, aldus Chee tham, leidden er toe dat Indone sië zyn economische groei wist op te voeren tot maar.liefst vijf De kwestie procent, hetgeen een uitzonder lijke prestatie is. Vooral als men dat vergelijkt met de Westerse landen, waar nauwelijks sprake is van economische groei. Volgens de vertegenwoordiger van de Wereldbank is het tekort op de lopende rekening van de beta lingsbalans gedaald van acht naar zes procent van het bruto nationaal produkt over het fisca le jaar 1983-1984. De buitenland se reserves van de Indonesië zyn toegenomen met 2 tot 8,4 miljard Amerikaanse dollar eind maart van dit jaar. De inkomsten uit ex- gezegd dat wil Indonesië deze mifjoenen mensen werkge legenheid scheppen, het land tenminste een economische groei van vijf procent moet na streven. Vorig jaar bereikte de economische groei de vijf pro cent en de verwachting is dat de groei komend jaar zal doorzet- de mensenrechten is, volgens conferentiekringen, nauwelijks ter sprake gekomen. Wellicht zal het vandaag aan de orde komen wanneer de ge dwongen verhuizing van miljoe nen Javanen naar o.a. Irian Jaja, het vroegere Nieuw-Guinea, dat een belangrijk onderdeel is van het Vierde Vijfjarenplan, ter sprake komt. In de wandelgan gen is deze kwestie, alsook de standrechtelijke executies van 'criminele elementen' door mili tair- en politiepersoneel maan dag niet aan de orde gekomen, aldus conferentiekringen. port van niet-olieprodukten zijn De leider van de Indonesische de- 1983-'84 in nominale termen met een derde gestegen. Conferentiekringen menen dat het recente Wereldbank-rapport een positieve indruk heeft gemaakt op de donorlanden en dat op ba sis van deze gegevens de bereid heid er is bij de donorlanden om legatie, prof. dr. Ali Wardhana, superminister voor financiën, economie en industrie, lichtte in zijn toespraak het Vierde Vijfja renplan van zijn regering toe. Hij zei dat in dat plan de regering vooral aandacht schenkt aan het scheppen van werkgelegenheid. te draaien als de Sowjet-Unie be- r#»iH 7nn rtm in mn. De rede werd in de verzamelde i gadering van de Dail (de Tweede Kamer) en de Senaat (de Eerste Kamer) goed ontvangen. Drie parlementariërs van linkse sig natuur liepen echter aan het be gin van Reagan's rede demon stratief uit de zaal. land, dat vrijdagavond begon, zal de Ieren vermoedelijk vooral bij blijven vanwege de ongelooflijk strikte veiligheidsmaatregelen waarmee het was omgeven. Zo was voor en tijdens Reagans rede van gistermiddag de gehele bin nenstad verkeersvrij gemaakt. Gistermiddag vertrok de presi dent naar Engeland, vanwaaruit hij naar Normandiè zal vliegen Iraanse blusboten bestrijden het vuur op de Turkse tanker 'Buyuk Hun', nadat het op weg naar Khargh brand was geschoten door Iraakse jagers. (foto SAN SALVADOR (UPI) - De Sal vadoraanse regering van presi dent Jose Napoleon Duarte is een onderzoek begonnen naar de moord op aartsbisschop Oscar Arnulfo Romero. Dit heeft een naaste medewerker van de presi dent gisteren bekendgemaakt. Volgens Julio Adolfo Rey Prendez vormt het onderzoek naar de moord op Romero het eerste in een reeks van „twee of drie grote zaken" die door de regering zul len worden onderzocht. Andere zaken die hoog op de lijst staan, zijn de moorden op twee belang rijke christen-democratische po litici Mario Zamora en Mei vin Orellana, aldus Rey Prendez. De populaire aartsbisschop Rome ro, een uitgesproken tegenstan der van de repressie van het le ger en de politieke moorden in El Salvador, werd in maart 1980 tij dens het opdragen van een mis door jeen onbekende doodge schoten. Uit regeringsbron werd vernomen dat president Duarte een specia le legereenheid, getraind door de Amerikaanse veiligheidsdienst FBI, opdracht heeft gegeven de activiteit van de Salvadoraanse rechts doodseskaders te onder zoeken. Ontvoering In San Salvador is gisteravond de broer van de minister van defen sie ontvoerd. Drie gewapende mannen drongen de kliniek bin nen van Eduardo Vides Casano va en ontvoerden hem. Het werd bekend gemaakt door het radiostation YSU en la ter bevestigd door regerings functionarissen, die niet met naam genoemd wensten te wor den. De kliniek van Casanova ligt in de buurt van de Amerikaanse am bassade. Een woordvoerder van de VS-ambassade verklaarde dat legerfunctionarissen de Ameri kaanse diplomatieke missie op de hoogte hebben gesteld van de ontvoering. Leenfonds EG tot 20 miljard LUXEMBURG (ANP) - De EG zal voortaan twintig miljard gulden ter beschikking hebben om EG- lidstaten die betalingsbalanspro blemen hebben met leningen te helpen. Dat hebben de Europese ministers van financiën gisteren in Luxemburg in principe beslo ten. Een definitief besluit kon nog niet vallen. Dat was niet mo gelijk, onder meer omdat het Eu ropees parlement over deze zaak nog een advies moet uitbrengen. Tot dusverre kon de EG-commis- sie in Brussel leningen op de ka pitaalmarkt opnemen tot een maximum-bedrag van 15 miljard gulden. Dat geld kon dan ter be schikking komen van EG-lidsta- ten die als gevolg van de sterk gestegen olieprijzen met hun be talingsbalans in de knoei waren gekomen. de herden- WASHINGTON/ANKARA/MA- NAMA (Rtr/AFP/DPA) - De am bassadeur van Iran bij de Ver enigde Naties heeft gisteren ver klaard dat zfjn land bereid is tot onderhandelen om een catastro fe in de Perzisch-Arabische Golf te voorkomen, maar dat het niet bereid is te onderhandelen over beëindiging van zijn drie en een half jaar oude oorlog met Irak. „Wij zijn bereid te onderhandelen om een escalatie van de oorlog in de Perzische Golf en een cata strofe voor de wereldeconomie te voorkomen", zei ambassadeur Said Rajaie Khorassani in een te levisie-interview. „Wij zijn er niet erg voor dat de Golf wordt gesloten", aldus Kho- Gevraagd om commentaar op be richten dat Iran 500.000 soldaten heeft samengetrokken aan het zuidelijke oorlogsfront voor een offensief tegen Irak, antwoordde de ambassadeur: „Ik denk dat wij ons de laatste vier jaar op ver dere operaties hebben voorbe reid". In kringen van het Amerikaanse defensieapparaat is gisteren tegen de sjah, die uiteindelijk leidden tot de verbanning van Chomeini naar Parijs. Irak heeft gezegd dat als Iran zijn offensief van tegen de 500.000 man zou ontketenen, het met een aanval op Irans grote oliehaven op Kharg tot vergelding zal over gaan. De reactie van Iran hierop is geweest de herhaalde bedrei ging dat de Golf voor alle sche pen zal worden gesloten. NEW DELHI (UPI/DPA/AP) - De militante Sikhs in het tempel complex van Amritsar in de In diase deelstaat Puryab hebben gisteren een aanval gedaan op de ordetroepen die het complex omsingelen. Er ontstond een vuurgevecht dat vijf uur duurde. klaard dat de Iraanse revolutio- WedllWe eist $100 miljoen Sltiartegeld naire leider ayatollah Ruhollah J Chomeini tegen het Iraanse leger WASHINGTON (AFP) - De weduwe Vorige week het Iraanse parlement, hojatoles- lam Ali Akbar Rafsanjani, dat Iran wilde onderhandelen over het vermijden van een mogelijke ramp in het gebied van de Golf, waar de spanning is gestegen met het aantal recente aanvallen heeft gezegd dat vandaag "epische dag" zou kunnen zijn. devoorzitter van Maar de kringen wilden de bood- i schap die in het weekeinde werd uitgesproken en afgeluisterd een federale rechtbank in Washington een eis tot schadevergoeding van 105 miljoen dollar op tafel gelegd. McDonald was inzittende van de Zuidkoreaanse Jumbo die door Sovjet-straaljagers werd neergescho ten. Alle 269 personen kwamen daarbij om het leven. door inlichtingendiensten niet Mevrouw McDonald eist 17 miljoen dollar van de Zuidkoreaanse lucht- interpreteren als het signaal dat de al maanden voorspelde grote aanval op de Iraakse havenstad Basra begint. °P neutrale schepen. De voorzit- Men wijst er echter wel op dat 5 juni de verjaardag is van het be- gin van de opstanden van 1963 ter had het over onderhandelin gen alleen wat betreft de Golfen niet de oorlog als geheel, zei Khorassani. Op de vraag wat Iran zou doen als de Verenigde Staten en andere westelijke mogendheden militair zouden ingrijpen in het gebied, antwoordde de ambassadeur: „Ik denk dat als zij tot militair PARIJS President Mitterrand vaartmaatschappij KAL, 7 miljoen van de Amerikaanse regering, 27 miljoen van de Boeing-fabrieken, 27 miljoen van het bedrijf Litton In dustries (dat de navigatie-instrumenten heeft vervaardigd) en 27 mil joen van het bedrijf Jeppesen Sanderson Inc. (dat de navigatiekaarten leverde). Larry McDonald was lid van het Huis van Afgevaardigden. Bü de recht bank in Washington zijn tot dusver 90 eisen tot schadevergoeding inge diend. Volgens het Indiase ministerie van binnenlandse zaken werd één soldaat "ernstig gewond". Aan de zijde van de Sikhs zou den volgens betrouwbare bron 36 personen zijn omgekomen. Het vuren begon volgens het mi nisterie vanuit de "Gouden Tem pel", het belangrijkste heiligdom van de Sikhs. De militairen zijn het tempelcomplex nog niet bin nen gegaan, maar dat zal volgens het ministerie wel gebeuren als de 'terroristen' zich niet overge ven. Zondag had premier Indira Gand hi opdracht gegeven tot de mili taire afgrendeling van Punjab - India's graanschuur - om de bloedige campagne van de Sikhs voor groter autonomie af te rem men. Een en ander verhinderde niet dat gisteren bü terroristische aansla gen in de staat nog eens tien mensen werden gedood. Zeven doden vielen in Amritsar. optreden in de Perzische Golf overgaan, wü onszelf zullen ver dedigen". President Reagan heeft by herha ling gezegd dat de Verenigde Staten niet zullen toestaan dat de Golf wordt afgesloten voor sche pen die naar de hele wereld olie transporteren. Botha in Bonn BONN (UPI) - Premier Pieter W. Botha van Zuid-Afrika is giste ren in Bonn aangekomen voor een privébezoek van drie dagen aan de Bondsrepubliek dat een gesprek met bondskanselier Hel mut Kohl omvat. Volgens Westduitse regeringskrin gen zal Kohl het Botha duidelyk maken dat de Bondsrepubliek de Apartheid afwyst. Het afwy- zen van een bezoek als dat van Botha werd in Bonn niet in het belang van beide partyen gevon den. Botha, die wordt vergezeld door zyn minister van buitenlandse zaken dr. Roelof Botha, ontmoet Kohl vandaag. Later volgt een ontmoeting met aftredend presi dent Karl Carstens en morgen begeeft Botha zich naar West- Berlyn. De sociaal-democratische opposi tie was tegen het bezoek en zei dat een regering van haar kleur hem niet zou hebben uitgeno digd. West-Duitsland heeft meer dan ge wone belangstelling voor Zuid- west-Afrika - Namibië -, dat een Duitse kolonie is geweest en waar nog veel mensen van Duit se origine wonen. Kohl zal Botha zeggen dat de enige oplossing van de crisis om het gebied vol gens de Bondsrepubliek is gele gen in verwezenlyking van de onafhankelykheidsvoorstellen van de Verenigde Naties. zal eind deze maand een officieel bezoek brengen aan de Sowjet- Unie. Dit bericht werd gister middag eenzydig verspreid doo het Russische persagentschap Tass. Een ongebruikelyke diplo matieke procedure die de Franse regering in verlegenheid bracht Enige uren later werd het Tass bericht in Parijs bevestigd. Het bezoek van Francois Mitter rand aan Moskou zal op binnen lands terrein opwinding veroor zaken op het moment dat de campagne voor de Europese ver kiezingen zojuist van start is ge gaan. Het bericht komt boven dien kort voor de economische „topconferentie" in Londen en enige uren nadat de Amerikaan se president Reagan in Dublin verklaarde da hy „de dialoog met de Sowjet-Unie weer wil opvat ten". door Rudolph Bakker Franse commentatoren wezen er gisteravond op dat Moskou zijn taaie pogingen Mitterrand naar de Sowjet-Unie te krijgen met succes bekroond ziet terwyl de Franse president bekend staat om zyn uiterst positieve houding ten gunste van de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten. Ook terzake van het echtpaar Sacha- rov heeft Francois Mitterrand van zyn verontwaardiging over de Sowjet-houding geen geheim gemaakt. Hy heeft bovendien verklaard dat hy by een eventue le reis naar Moskou zyn stand punt ten aanzien van de Sacha- rov's in dezelfde krasse bewoor dingen zou herhalen, zoals hy dat tot nu toe in eigen land en daarbuiten heeft gedaan. Het is opgevallen dat maar enige minuten nadat Tass de komst van de Franse president bekend had gemaakt een ander bericht van Tass volgde, waarin werd vermeld dat het echtpaar Sacha- rov het uitstekend maakte en dat de naar Gorki verbannen atoom geleerde zyn hongerstaking had beëindigd. Dit bericht ontlokte een Franse televisiecommenta tor de opmerking dat niemand de gezondheidstoestand van het echtpaar in feite kon controleren en dat het daarby nog goed mo gelijk was dat Sacharov gedwon gen voedsel werd toegediend. Communistenleider Marchais, die nog enige dagen geleden op ge zag van „hoge Sowjet-bronnen" plechtig had verklaard dat het de Sacharov's goed ging, voegde er gisteren aan toe - in vervolg op berichten dat de geleerde overle den zou zyn - dat het „de rela ties tussen de Franse communis tische party en de Sowjet-kame- raden ernstig zou schaden wan neer achteraf zou blyken dat de zen hen valseUjk hadden voorge licht". De toenmalige president Charles de Gaulle had de Franco-Russi sche relaties nieuw leven inge blazen door het initiatief te ne men tot een reeks ontmoetingen op het hoogste niveau, welke tra ditie door zijn opvolgers Pompi dou en Giscard d'Estaing werd voortgezet. De laatste ontmoe ting tussen een Franse en een Sowjet-leider had plaatsgehad in Warschau, waar president Gis card in het voorjaar van 1980 een ontmoeting had met de partylei der Brerihjev op het hoogtepunt van de westerse protesten tegen de Sowjet-invasie in Afghanis- Hoewel de Franse president deze reis te vuur en te zwaard verde digde, legde hy er op het binnen landse front geen eer mee in. Gis card maakte het toen nog erger door op de kort daarop gevolgde conferentie van de „ryke lan den" in Venetië te vertellen dat Brerihjev hem had „beloofd dat 10.000 man Sowjet-troepen uit Afghanistan zouden worden te ruggetrokken". Op dat moment noemde de toenmalige socialisti sche oppositieleider Mitterrand honend president Giscard „de kleine telegrafist". Tydens diens recente bezoek aan Oslo, waar de Franse president zich vagelyk uitliet over een eventuele reis naar Moskou, ver klaarde een woordvoerder uit zyn omgeving dat deze Moskou- reis, als ze doorging, vanuit de oppositie zou worden aangegre pen om de president „veel kwaad te doen" en dat hem de formule van de telegrafist nu zelf voor de voeten zou worden ge worpen. In feite is de oppositie verdeeld over de reis. Gaullistenleider Chirac is er voor, terwyl de oud- minister en oud-president van het Europese Parlement, Simone Veil, die de enige kandidaat in de Europese verkiezingen voor de beide grote oppositiepartijen is, zich tegen een dergelyke Mos kou-reis van de president heeft verklaard. De socialisten hadden by de machtsaanvaarding in mei 1981 duidelyk gemaakt dat er op dat moment geen sprake kon zyn van een doorgaan met de uitwis selingen van staatsbezoeken, in het licht van de Sowjet-inmen- ging in Polen en Afghanistan. Dat nam niet weg dat de minister voor buitenlandse betrekkingen, Cheysson, in februari 1983 een officieel bezoek aan Moskou bracht, welk bezoek overigens enige weken later werd gevolgd door de uitwyzing van 47 Sowjet- .diplomaten" in Parys op ver denking van spionage. En nadat in september 1983 de Zuidkore aanse Boeing door de Sowjets werd neergeschoten, ontving president Mitterrand de Sowjet- minister van buitenlandse zaken Gromyko, die er prys op stelde van zijn kant het gesprek met Frankrijk als een van de meest traditionele partners in het Wes ten op dat moment op gang te houden. President Mitterrand gaat naar Moskou omdat hy meent tegen over de Sowjets een sterke posi tie in te nemen. Hy verwierf die positie door zich een fel voor stander te verklaren van het in stalleren van de Amerikaanse kruisraketten op Westeuropese bodem als zyn inziens enig ant woord op de installering van de SS'20 aan Oosteuropese kant. Nu hy deze kampioensrol heeft ver vuld - zo legt men de gedachten- gang van Mitterrand hier uit - wil hy in de daarop volgende fa se van de ontwikkeling de vruch ten van dit sterke standpunt plukken door zich op te werpen als voor de Sowjets geloofwaar dig onderhandelaar tussen Oost en West. ADVERTENTIE Eenvurehouten stelling als: STUDIEHOEK Vraag de ideeönfolder en prijslijst gratis!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7