Kamer: winst in bedrijven delen Bouwcommissies handhaven Om loonexplosie te voorkomen Vut-regeling in onderwijs ook dit jaar? Bevoegdheid spoorweg politie is onduidelijk Bezoek Lubbers Spanje Molukse huurkwestie nog steeds onopgelost Bezet WD-kantoor door ME ontruimd Vandaag beslissing over debat rakettenbesluit Europese defensie lUHMIWfllWl DINSDAG 5 JUNI 1984 DEN HAAG (ANP/GPD) De Tweede Kamer wil werknemers in bedrijven waar forse winsten worden gemaakt in die winsten laten delen. Daarmee moet een loongolf wor den voorkomen, wanneer in winstgevende ondernemingen looneisen worden gesteld. Zwakke bedrijven zouden daarvan de dupe worden. Ook zou winstdeling de arbeids tijdverkorting kunnen bevorderen. nd~~~~Y Dit bleek gisteren tijdens een com missievergadering van de Twee de Kamer over het inkomensbe leid, zoals geschetst in een noti tie van het kabinet. In de Kamer werd gewezen op de dreigende loonsverhogingen bij de Shell en in het Rotterdamse havengebied. CDA en WD waren het erover eens dat een dreigende loonex plosie door het inwilligen van looneisen moet worden voorko- De oppositie, onder aanvoering van de PvdA, had voor de kabi netsnotitie weinig goede woor den over. De regering stelt het in komensbeleid louter in het teken van het economisch herstel en van de werkgevers, zo werd be toogd. Voor de rechtvaardige verdeling van de inkomens en de positie van de zwaksten in de sa menleving heeft de regering geen oog, aldus de oppositie. CDA en WD waren het daarmee niet eens. De echte minima wor den volgens beide partijen goed 5 beschermd. Volgens de WD is er volstrekt geen ruimte meer voor verdere verkleining van de inkomensver schillen (nivellering) in Neder land. De WD heeft berekend dat mensen met een modaal in komen bruto (ongeveer 37.000 gulden per jaar) slechts een net to-inkomen halen dat 20 procent hoger ligt dan het netto-mini mum. Beide inkomensgroepen vormen bijna de helft van de in komenstrekkers in ons land. Mensen met een bruto-inkomen van anderhalf maal modaal blij ven met hun netto-inkomen ste ken op anderhalf maal het mini mum. Bij twee maal modaal (bruto) zakken de verhoudings- cijfers en verdient men 90 pro cent meer dan een minimumin komen. De laatste categorieën in de gebruikelijke salarisopstel ling omvatten dan nog slechts 6 LUXEMBURG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) overweegt ook dit jaar onderwijskrachten van 59 jaar en ouder een ver vroegde vut-regeling aan te bie den. Dat heeft hij gisteren in Lu xemburg meegedeeld. Deetman woonde daar een bijeenkomst bij van de ministers van onderwijs van de EG. De regeling om onderwijskrachten van 59 jaar en ouder de kans te geven vervroegd met vut te gaan was vorig jaar een éénmalige re geling die dan ook maar voor één jaar gold. Deetman zei gisteren echter dat hij met de vakbonden wil de regeling te verlengen. Deetman kondigde in Luxemburg verder een uitbreiding aan van de 'taakverlichtende maatrege len' voor onderwijskrachten van 56 jaar en ouder. Dit alles paste in de discussie van de EG-onder- wijsministers over de teruglo pende werkgelegenheid in het Europees onderwijs als gevolg van het afnemend aantal geboor ten. COENTUNNEL - Rijkswaterstaat studeert op mogelijkheden voor een tweede wegkruising van het Noordzeekanaal ter hoogte van de Coentunnel bij Amsterdam. De beste oplossing moet voor het eind van dit jaar aan minister Smit-Kroes worden voorgelegd. Met dagelijks kilometerslange fi les is de Coentunnel op het ogen blik een van de grootste knel punten in het Nederlandse we gennet. procent van de bevolking. De 'drie maal modalen' komen netto op 2,6 maal het netto minimum loon uit, de vier maal modalen (140.000 gulden bruto per jaar) op 3,1 maal het netto inkomen van iemand met een minimumloon of -uitkering iets boven de 20.000 gulden. 'Het inkomensgebouw is zo sterk ineengedrukt dat de verhouding tussen het netto-inkomen van een minimuminkomenstrekker en een tweemaal modale werk nemer (dat wil zeggen 94 procent van de werknemers) minder dan een op twee bedraagt', aldus WD-woordvoerder De Korte. De WD meent dat de netto-in komens van mensen met een an derhalf modaal inkomen verder af moeten komen te liggen van de mensen met een minimumin komen. Volgens de PvdA moet het inko mensbeleid in de eerste plaats zijn gericht op een voldoende be scherming van de positie van de laagste inkomens. 'Het gaat hier bij om de rol van de overheid als beschermer van de zwakken. De ze verantwoordelijkheid kan niet worden overgelaten aan het par ticulier initiatief, in de vorm van de kerk of de charitatieve instel ling, maar ook niet aan de werk nemers en werkgevers', aldus de PvdA. ROTTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Rotterdam vindt dat er zo snel mogelijk dui delijkheid moet komen over de bevoegdheden van de spoorweg politie in stationsrestauraties. Volgens officier van justitie mr. J. Schoonaard is de spoorwegpo- litie wel degelijk bevoegd op te treden in de stationsrestauraties, die volgens hem tot het diensten pakket van de Spoorwegen be horen. Hij zei dit gisteren voor de Rotter damse rechtbank, waar het ho ger beroep werd behandeld van twee meisjes, die wegens „onbe hoorlijk gedrag" door de spoor wegpolitie uit de restauratie van het Centraal Station zijn verwij derd. Kantonrechter mr. H. Vies die de zaak in eerste instantie behan delde, is van mening dat de spoorwegpolitie zich alleen mag bemoeien met zaken die verband houden met het spoorwegver keer. De handhaving van de orde in het voor ieder, en niet alleen voor reizigers, toegankelijke res taurant, moet worden overgela ten aan de beheerder die altijd nog de hulp van de politie kan inroepen. De officier van justitie is tegen de ze uitspraak in hoger beroep ge gaan, omdat hij vreest dat door de nu bestaande onduidelijkheid de restauraties zullen uitgroeien tot een soort vrijplaatsen. De be wuste restauratie op het eerste perron in Rotterdam is een ge liefde plaats voor heroinever- slaafden. Tot nu toe „veegde" de spoorwegpolitie op verzoek van de beheerder de zaak regelmatig schoon. Dit zou volgens de kan tonrechter niet meer mogen. Overigens wordt de spoorwegpo litie bij deze acties geassisteerd door de gemeentepolitie. Uitspraak 18 juni. Premier Lubbers schudt de hand aankomst op het vliegveld ide v idat MADRID (ANP) - Nederland steunt Spanje onverkort i land om toe te treden tot de Europese Gemeenschap (EG). Dat hebben premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hun Spaanse ambtgenoten Gonzalez en Moran gisteren duidelijk voorge houden. Lubbers en Van den Broek brengen een tweedaags bezoek aan Spanje. „Ik kan u nogmaals verzekeren dat wij de Gemeenschap pas compleet vinden als ook het Iberisch schiereiland daartoe behoort", zei Lubbers gisteravond tijdens het officiële diner. De Nederlandse regering vindt dat de onderhandelingen van Spanje met de EG zonder verdere vertraging moeten worden afgerond. Evenals de Spaanse regering denkt men dat de toetredingsdatum van 1 januari 1986 haalbaar moet zijn. ROTTERDAM (ANP) - Het Open baar Ministerie in Rotterdam zal bij de gemeente aandringen zo snel mogelijk een oplossing te zoeken voor het probleem van de heroineprostitutie in de Maas stad. Officier van justitie mr. J. Schoonaard vindt dat de politie niet eindeloos kan doorgaan met het opppakken van prostituees, als blijkt dat het toch niet helpt. Hij is het eens met het vonnis van kantonrechter mr. J. Pompe van enkele weken geleden tegen drie heroineprostituees, waarin ern stig werd getwijfeld aan de doel matigheid van het Rotterdamse prostitutiebeleid. In het hoger beroep, dat gisteren voor de Rot terdamse rechtbank diende, vroeg de officier van justitie het vonnis van de kantonrechter te bevestigen. Volgens mr. Schoonaard is het Openbaar Ministerie tot nu toe Justitie wil oplossing voor heroinehoertjes in Rotterdam tot vervolging van de prostituees overgegaan, omdat de buurtbe woners van de Claes de Vripse- laan en de Nieuwe Binnenweg (waar de heroineprostituees hun werkterrein hebben) bij de ge meente klaagden over ernstige overlast. In een overleg tussen gemeente, openbaar ministerie en politie werd dan ook afge sproken die overlast te bestrij den dpor de vrouwen systema tisch op te pakken. "Als nu büikt dat dit niet werkt. dan moet de bestuurlijke over heid zo snel mogelijk naar een andere oplossing zoeken", zo vindt de officier. Overigens zal het Openbaar Ministerie de vrou wen blijven vervolgen, zolang het beleid niet is gewijzigd. Volgens mr. P. Bakker Schut, die op verzoek van de Rotterdamse Junkiebond de verdediging van de vrouwen op zich heeft geno men, kan de gemeente het pro bleem oplossen door een plaats aan te wijzen waar de tippelaar sters ongemoeid worden gelaten. De gemeente bevestigde gisteren dat de politie op eigen iniatitief al bezig is de prostitutie naar de G.J. de Jonghweg te verplaatsen met de mededeling dat ze daar met rust worden gelaten. Er be staan geen plannen de weg als of ficiële tippelzone aan te wijzen. De rechtbank doet op 18 juni uit spraak. Binnenland ROTTERDAM (ANP) - De Moluk se wijkraad in Capelle aan den IJssel heeft gisteren het bemid delingsvoorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) voor een oplossing van het huur- conflict in de Molukse wijk Oost- gaarde, op hoofdpunten afgewe zen. Daarmee is de kans op nieuwe ont ruimingen in de wijk toegeno men, zeker nu vorige week de woningbouwverenigingen 'SVW' en 'Prins Alexander' een kort geding over de huurkwestie hebben verloren. In deze proce dure vroegen ze de president van de Rotterdamse rechtbank de honderd- tot tweehonderddui zend gulden aan achterstallige huur (die de Molukse gezinnen hebben gestort op een speciale actie-rekening) ter beschikking van de verenigingen te stellen. Sinds juni vorig jaar betalen de bij na honderd Molukse gezinnen geen huur meer aan de woning- bouwverenigingen, maar maken zij 150 gulden per maand over op de actierekening. Zij zijn daartoe overgegaan omdat ze veelal mi nimale inkomens hebben en ze de toestand waarin hun huizen verkeren slecht vinden. Het huurconflict leidde begin dit jaar tot een gespannen situatie in de Molukse wijk, toen de deur waarder zes gezinnen uit hun huizen zette. Zij konden de hoge huren van toen niet betalen, zo stelde de wijkraad. Het overleg tussen minister Riet kerk en de wijkraad is volgens een woordvoerder van de Moluk- kers gestrand, omdat de be windsman niet wil voldoen aan de Molukse eis dat de woningen uit de huurharmonisatie worden gehaald. Ook moet er een maxi male huurprijs voor de huizen worden vastgesteld en moeten de huren vervolgens tien jaar worden bevroren. Op alle andere punten werd wel overeenstem ming bereikt. Minister Rietkerk vindt dat aan de drie eisen niet kan worden vol daan, omdat er anders sprake zou zijn van een apart huurbeleid voor Molukkers in Nederland. In Molukse kring is men van oor deel dat er momenteel geen spra ke meer is van een verschil van mening met de woningbouwver enigingen, maar wel met de mi nister. „Met de woningbouwver enigingen kunnen we snel weer terugkeren tot normale huurver- houdingen", aldus de woord voerder. De Molukkers hebben hun aanvankelijke eis van maxi maal 150 gulden huur per maand laten vallen. Ze gaan nu akkoord met de naar beneden bijgestelde huur van ongeveer 350 tot 400 gulden per maand. „Het wachten is nu op de minister", aldus een woordvoerder van de Molukse wijkraad. Deze zegsman had overigens wei nig goede woorden over voor het optreden van advocaat Sand- berg. Vooral de dreiging met nieuwe huisuitzettingen is veel Molukkers in het verkeerde keel gat geschoten. „Die man moet ophouden met het uitdelen van plaagstoten. Hoe harder hij zich opstelt, hoe harder wij zullen te rugslaan. Wij hebben gelijk en wii staan in ons recht". Tijdens de bezetting van het WD-kantoor werd propagandamateriaal op straat gegooid en een partijvlag in brand gestoken (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ongeveer zestig mensen heeft gisteren het kantoor van de WD in de hoofdstad, het Stik kerhuis, bezet uit protest tegen het rakettenbesluit van de rege ring. Er werden vernielingen aangericht en propagandamate riaal op straat gegooid. De ME heeft uiteindelijk een einde ge maakt aan de bezetting. De ontruiming van het gebouw zelf leverde weinig problemen op, de bezetters gaven zich zonder ver zet over. Maar voor de politie het gebouw binnen kon moest zij eerst door een dikke haag van mensen heen, die de politie de toegang wilde beletten. De ME veijoeg de mensen met behulp van de wapenstok, waarbij harde klappen vielen en enkele men sen gewond raakten. Er werden 27 bezetters aangehouden we gens lokaalvredebreuk. De bezetting van het WD-kantoor begon omstreeks half vijf uit pro test tegen de plaatsing van kruis raketten. In de loop van de avond verzamelden zich talrijke voor het kantoor. De be zetters gooiden grote bakken propaganda-materiaal, verkie zingsaffiches en correspondentie uit het raam de straat op, waar het in brand werd gestoken. Rond negen uur kwam de politie. Eerst werd een poging gedaan de bezetters te bewegen het pand vrijwillig te verlaten. Toen dat niet lukte werden ongeveer hon derd man van de ME ingezet. Volgens de politie is de schade in het pand en aan de apparatuur beperkt gebleven. Er is alleen 'goed huisgehouden in de pa pierwinkel'. De liberale jongerenorganisatie JOVD, die het grootste deel van het Stikkerhuis in huur heeft, heeft de bezettingsactie in felle bewoordingen afgekeurd. De JOVD vindt het treurig en triest dat mensen die zeggen van de vredesbeweging te zijn zelf ge weld gebruiken tegen het perso neel van het Stikkerhuis. 'Er zijn mensen over hun bureau heen getrokken', aldus een JOVD- woordvoerder. Tbr voor vrouw die kinderen in Maas gooide MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 39-jarige vrouw onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. De vrouw gooide op 15 december haar twee kin deren in de Maas, waardoor één van de kinderen ver dronk. De vrouw, een ongehuwde moeder, werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van de primair tenlastegelegde moord op haar tweejarig dochtertje en van poging tot moord op haar acht maanden oude zoontje, dat door een toevallige voorbijgangster werd gered. De rechtbank ontsloeg de vrouw van rechtsvervolging omdat zij niet toerekenings vatbaar is. Dit op grond van zeer gebrekkige ontwikke ling van haar verstandelijke vermogens, aldus de recht bank. Ter voorkoming van het risico van herhalingen legde de rechtbank de maat regel van onvoorwaardelijke tbr op. De rechtbank wees onmiddel lijk vonnis nadat officier van justitie mr. G. Weggemans ontslag van rechtsvervolging had geëist en onvoorwaarde lijke tbr. Kamer: ter beoordeling plannen DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer, bestaande uit CDA, PvdA en RPF, wil dat ook in de toe komst voor bouwplannen een advies van de welstandscommis sie verplicht is. Ook een deel van de Raad voor de Volkshuisves ting wil dat de welstandsver plichting blijft bestaan. In het kader van de deregulering heeft de regering voorgesteld om het verplichte advies van de wel stands- of schoonheidscommis sie af te schaffen. Dergelijke commissies adviseren de ge meente over de 'instandhouding en bevordering van de schoon heid van stad en land'. Ze be staan meestal uit architecten. Zonder deze commissies zal al leen de gemeentelijke bouwver ordening bepalen wat in een plaats wel en niet mag worden gebouwd. De regering heeft verder voorge steld om kleine bouwkundige aanpassingen aan huizen, zoals dakkapellen en carports, voor taan niet meer vergunningplich- tig te stellen. De vergunningpro cedures voor grotere bouwwer ken moeten worden vereenvou digd. Een meerderheid van de Kamer is vóór deze voorstellen. De Raad voor de Volkshuisves ting heeft er, zo blijkt uit een vanmorgen bekendgeworden ad vies, "enige moeite mee, dat de mogelijke nadelen voor anderen groter zijn dan de voordelen voor de bouwer". Milieu De Tweede-Kamerfractie van het CDA heeft gisteren het kabinet in een uitgebreide commissie vergadering over de deregule ring gewaarschuwd tegen een dreigend overwicht van econo mische belangen in het milieube leid. In een motie Lansink/ Schartman (CDA) wordt de rege ring aangespoord om bij het kap pen in overheidsregelingen te zorgen voor een 'gelijkwaardige' inbreng van het ministerie van milieuzaken en dat sche zaken. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) vond de motie 'over bodig'. De economische invals hoek is niet 'overheersend', zoals mevrouw De Boois (PvdA) be weert. betoogde de minister. Minister Winsemius (milieu) bena drukte dat de dereguleringsope ratie niet uitsluitend zal neerko men op 'snoeien' in voorschrif ten om het milieu te bescher- DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer beslist vandaag of zy nog deze week een debat zal wijden aan het kabinetsbesluit over de defensienota. CDA en WD, en daarmee een meerderheid, wil len absoluut donderdag al debat teren. De PvdA, maar ook alle kleine partijen, willen het debat pas later deze maand houden. Bovendien staat het reglement van orde van de Tweede Kamer een snel debat eigenlijk in de weg. Een meerderheid van het partijbe stuur van het CDA is buitenge woon tevreden met het vrijdag Met de verkiezingen voor het Eu ropese parlement in het voor uitzicht gaan de discussies over Europa vooral over zulke prozaïsche kwesties als de macht van het Europese parle ment, de kwaliteit van de Eu ropese cultuur en de hoge kos ten van het landbouwbeleid met zijn grote overschotten. Merkwaardig genoeg blijft een discussie over de vrede en vei ligheid van ons werelddeel wat op de achtergrond. Dat is blijk baar het domein van de NAVO, en een onderwerp dat onze Eu roparlementariërs niet de nodi ge schroom bezien. W.L.Brugs- ma, publicist en tv-presenta- tor, probeert dit mechanisme te doorbreken met de stelling dat niets Europa zo kan samen binden als een eigen Europese verantwoordelijkheid voor de eigen verdedeging. De Leidse studentenvereniging voor internationale betrekkin gen heeft op deze trend in het denken over de Atlantische verhoudingen ingehaakt en gisteravond debatteerde in het Academiegebouw aan het Ra penburg een goed gevulde zaal over de stelling:"Het is wense lijk dat er een zelfstandige Eu ropese defensiepoütiek komt". Hoogleraren, studenten en ande re geïnteresseerden, zoals Brugsma en het WD-Kamer- lid Voorhoeve, grepen deze stelling aan om het klassieke, atlantische denken van de NA VO te toetsen aan andere en nieuwere denkbeelden zoals een versterking van de as Bonn-Parijs, de hereniging van de beide Duitslanden, en de (on-)mogelijkheden van de Franse atoommacht. Het hoeft geen verbazing te wek ken dat.er vele meningen te ho ren waren, staatssecretaris Van Eekelen (Europese aangele genheden) had een genoeglijke en hopelijk leerzame avond. Opvallend was wel, dat blij kens een proefstemming bijna de helft van de aanwezigen de stelling over een eigen Euro pees defensiebeleid bleek te ondersteunen. Defensie Aan een zelfstandige Europese defensie, inclusief kernmacht, hangt een prijskaartje van rond 400 miljard dollar aan éénmalige investeringen. De jaarlijkse exploitatielast komt uit op bijna 100 miljard dollar. Dat concludeert een werkgroep van defensiedeskundigen, die voor de Europese Beweging een rapport heeft uitgebracht over de „Europese veiligheid". De genoemde bedragen wor den in het rapport „schattin gen, die voorzichtigheidshalve aan de lage kant zijn gehou den" genoemd. Ze hebben betrekking op zowel een Europese kernmacht als de conventionele bewapening. Het prijskaartje is voor de sa menstellers één van de rede nen om een zelfstandige Euro pese defensie, d.w.z. los van de Verenigde Staten, als onwen selijk te beschouwen. Zwaarder weegt echter een poli tiek tegenargument. Het rap port: „Doel van de Sowjet- Unie is Europa los te weken van de Verenigde Staten. Een zelfstandige Europese defensie zou niet alleen de kosten ver hogen, maar ook de veiligheid verminderen en waarschijnlijk de politieke verdeeldheid in Europa vergroten". door het kabinet genomen raket tenbesluit. In een gisteren in Amersfoort gehouden buitenge wone bijeenkomst van het partij bestuur werd met name tevre denheid betuigd met het feit dat het kabinet de verdeeldheid tus sen de regeringspartijen CDA en VVD in deze kwestie heeft beëin digd. De RPF kan met zonder meer als stoplap in het kamp van de rege ringsfracties worden getrokken als daar om welke reden dan ook gaten vallen. Het kabinet en CDA en WD doen er niet ver standig aan er op voorhand van uit te gaan dat de fractie van de PPF het kabinetsbeleid in alle opzichten wil steunen. RPF-fractievoorzitter Leerling zei dat gisteravond tijdens een spreekbeurt in Deventer. Hij gaf toe dat zijn fractie vele positieve elementen onderkent in het be leid van het kabinet-Lubbers, maar dat neemt niet weg dat de RPF een eigen verantwoordelijk heid heeft in het beoordelen van elk plan dat het kabinet indient, aldus Leerling. ADVERTENTIE Eenvurehouten stelling als: LEEFWAND Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5