c Gemeente dreigt De Nobel opnieuw met een dwangsom Het zelfbewuste proefkonijn Fietsers en wandelaars voor vier avonden van start Wegens overtreding hinderwet Eigenaren woningen moeten zelf water overlast tegengaan Verldezingsbijeenkomst Raadslid plaatst vraagtekens bij beleid arbeids bureau Brandstichter gestraft Leiden DINSDAG 5 JUNI 1984 LEIDEN - Als er iemand over mensenkennis moet beschik ken dan is het wel de bode van het kantongerecht. Beulen van kerels heeft hij ineen zien schrompelen tot lammetjes. Ze komen met veel poeha bin nen, die klerenkasten; de bode heeft echter nog niet gezegd dat ze zich een beetje gedeisd moeten houden en ja hoor: het worden tamme, witte muizen. Als een kind met een zuurstok in de mond zo zoet, de branie schopper. Anderen komen als een 'rots in de branding' bin nen. En hoeveel water er ook tegen die rots mag slaan - aan hun gezicht kun je zien dat ze van plan zijn om te winnen. Naar dit gedrag zou een psycho loog eens een onderzoek moe ten doen. En dan moet hij z'n proefkonijnen niet thuis be zoeken voor diepte-interviews en achteraf alles gaan evalue ren, zoals dat heet, nee, hij dient z'n onderzoek te beper ken tot het contact dat de ver dachte heeft met de bode. Zeer nauwkeurig moet hij opschrij ven wat er precies gebeurt, wat de verdachte zegt, hoe hij zich beweegt en ga zo maar door. Kop eraf als bijvoorbeeld niet blijkt dat de wijze waarop de man of vrouw de bode begroet symptomatisch is voor de ma nier waarop hij of zij zich in de rechtszaal gedraagt. Een gemompeld "Zit ik hier goed" betekent meestal dat de verdachte onder de indruk is van een en ander. Een joviaal "Daar was ik dan" impliceert zelfbewustheid. Onzin? Willen de toekomstige zielknij pers dan even opletten. Geheel gratis leveren wij een aanzet voor het onderzoek. Vuil Water (1) Resoluut stapte de man op de bo de af. Dus niet aarzelend, af en toe stoppend om zogenaamd even een document op de muur te bekijken, nee, in een rechte lijn. Eerste aanwijzing dat we te maken hebben met iemand die zich heeft voorge nomen dat hij zich de kaas niet door de rechter van het brood laat eten. Naam? Hij noemde zijn naam. Spelde die zelfs even. Zulk een proef konijn tref je niet elke dag: als één ding zelfbewustheid uit drukt dan is het wel het onge vraagd spellen van de eigen naam. Voor ons geestesoog doemt het profiel op van een standvastig man. Zo iemand die op een verjaardagspartijtje de toe stand in de wereld even vluch tig met z'n schoonmoeder doorneemt, zich vervolgens omdraait naar de overige aan wezigen en vraagt of ze die mop over die Belg en die pin- guin al kennen. "U bent direct aan de beurt", zei de bode. Waarop ons studieob ject antwoordde: "Very nice". Zeg nou zelf: een achteloos uit gesproken "Very nice", dat maakt toch indruk! Die twee woordjes maken één ding zeer duidelijk: dit is een man van de wereld. Een in druk die nog werd bevestigd toen hij even melding maakte van die files van tegenwoordig. Vuil Water (2) In de rechtszaal stelde 'Very ni ce' zich strijdbaar op. "Ik kreeg een proces-verbaal", zo zei hij, "omdat ik een gele Fiat fout zou hebben geparkeerd op het Galgewater. Ik heb nog nooit een gele Fiat bestuurd". De rechter beaamde dat. Er was nog een foutje gemaakt: zijn wagen had op de Middelste- gracht gestaan. Dat klopte toch? Jazeker. Hierover wilde hij ook nog wel enkele mede delingen doen. "Ik stond daar noodgedwongen; iemand had met opzet vuil wa ter in mijn tank gedaan met als gevolg dat ik geen beweging meer in het voertuig kon krij gen". Vuil water? "Ja, ik heb er een paar mensen van een garage bijgehaald. Die hebben wat proeven gedaan en Zijn verhaal kwam geloofwaar dig over. Het werd dan ook overtuigend verteld door 'Very nice'. De officier van justitie achtte hem schuldig, maar eis te geen straf. Dit was voor de verdachte het sein om nog een maal zijn zelfbewustheid te etaleren. Dat schuldig stak hem een beetje. "Ik vind niet dat onver laten zich aan mijn tank moe ten vergrijpen. Ik begrijp ook wel dat de politie niet de hele tijd op mensen met kannetjes vuil water kan letten, maar even zo goed maakt mijn ver haal toch duidelijk dat ik er ook niets aan kon doen". Ontslag van rechtsvervolging, sprak de rechter. De verdachte had gezegevierd. Na de heren achter de tafel nog een prettige dag te hebben toegewenst ver liet 'Very nice' de zaal. LEIDEN - De gemeente Leiden wil het afvalver werkingsbedrijf De Nobel aan de Zoeterwoudseweg door middel van een dwangsom van honderd gulden per dag dwingen om de hinderwet na te le ven. Omwonenden klagen al jaren over hinder en overlast die ze onder vinden van de handel in oud pa pier aan de Zoeterwoudseweg 9 en de handel in oude metalen aan de Zoeterwoudseweg 11. Daarbij gaat het met name om geluidsoverlast en het vervuilen van de omgeving. Volgens een uitspraak van de Kroon, in juni vorig jaar, moet het bedrijf de nodige voorzienin gen treffen om de overlast te be perken, zoals het maken van een vloeistofdichte vloer en het neer zetten van een hek om het be drijf. De gemeente heeft De No bel tot april van dit jaar de tijd gegeven om de vergunnings voorwaarden na te leven. In de afgelopen maanden is het af valverwerkingsbedrijf intensief gecontroleerd op naleving van de verstrekte hinderwetvergun ningen en het uitvoering geven aan de Kroonuitspraak. De ge meentelijke controle heeft even wel uitgewezen dat de verleende vergunningen regelmatig wor den overtreden en dat De Nobel uiterst traag is in het treffen van de geboden voorzieningen. In een commissievergadering, in maart van dit jaar, hebben raads- Mariënpoelstraat en omgeving LEIDEN - Het weer speelde gis teravond de sportievelingen danig parten. De avondfiets- vierdaagse, waarvoor wethou der Eikerbout bij de Groenoordhallen het startschot gaf (foto links) trok slechts 250 belangstellenden. Dit in tegen stelling tot vorig jaar toen zich 1000 fietsers bij de organisator, Swifttoer, aanmeldden. "Een zwembad was het. VancCvond is het mogelijk zich alsnog in te schrijven. Wont de avondfiets- vierdaagse loopt tot en met De avondwandelvierdaagse, georganiseerd door wandel sportvereniging "Zuid-West" trok weliswaar nog 750 wande laars (foto rechtsmaar ook daar is, wegens het slechte weer, vanavond nog aanmel ding mogelijk. Wie nog wil meedoen moet zich om zes uur melden bij de kantine van de voetbalvereniging VTL aan de VoorSChoterweg. (foto's Holvast) LEIDEN - In het kader van de Eu ropese verkiezingen zijn er de komende dagen weer bijeen komsten in Leiden. De WD houdt donderdagavond een ma nifestatie in de Stadsgehoorzaal. Voorzitter Jan Kamminga en Jessica Groenendaal, nummer drie op de verkiezingslijst van dë WD spreken. Aanvang acht uur. Het Groen Progressief Akkoord LEIDEN - De gemeente overweegt de eigenaren van woningen aan de Mariënpoelstraat en de Boer- haavelaan aan te schrijven om voorzieningen te treffen die de wateroverlast in het gebied tus sen de woningen moet tegen gaan. Over de afwatering van de tuinen bestaan al tientallen jaren klach ten. Overvloedige regenval heeft tot gevolg dat het gebied tussen de woningen herhaaldelijk en soms wekenlang blank komt te staan. De tuinen verdwijnen daarbij soms een halve meter on der het wateroppervlak. In 1965 is op kosten van de bewo ners een drainage aangelegd en aangesloten op het gemeente riool. Enkele jaren later was het evenwel weer mis. Onderzoek wees uit dat de aansluiting op het riool (ligt in gemeentegrond) goed functioneert. De drainage doet echter geen dienst meer door dichtslibben, beplanting in de tuinen en door erg veel rom mel. Door de betrokken bewo ners is slecht onderhoud ge pleegd, meent de gemeente. Bewoners menen evenwel dat de gemeente belast is met de zorg voor de waterhuishouding is het voormalige poldergebied en dat hieronder is begrepen een goede ontwatering van de woonhuizen en tuinen. De provincie schreef in 1982 aan de gemeente dat een vernieuwing en uitbreiding van het drainagesysteem, mogelijk in combinatie met ophoging van het gebied de enige oplossing van het probleem is. Ook volgens de provindie ligt de verantwoor delijkheid hiervoor bij de ge meente. De gemeente blijft evenwel bij haar standpunt dat de bewoners de overlast zelf veroorzaakt heb ben en heeft de bewoners meer dan eens gesommeerd de draina ge te onderhouden, de struiken in de buurt van de drainage te verwijderen en de tuinen op te ruimen. De gemeente houdt er aan vast dat de kosten voor on derhoud of heraanleg voor reke ning zijn van de huiseigenaren. In een ambtelijke notitie over de onderhoudsverplichtingen van de eigenaren wordt het college van burgemeester en wethou ders in overweging gegeven een aanschrijvingsbeleid te gaan voeren en bij in gebreke blijven van de huiseigenaren tot actie over te gaan in het kader van de bouwverordening. In laatste in stantie heeft de gemeente de mo gelijkheid tot uitvoering van de nodige werkzaamheden over te gaan en de rekening aan de eige naren te sturen. LEIDEN - Het Leidse CDA-ge- meenteraadslid D. van Duyn vreest dat de beleidswijzigingen bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) ten koste gaan van de zwakkeren die ingeschreven staan bij dat GAB. Van Duyn stelt dat in schriftelijke vragen aan B en W. In januari, zo schrijft het CDA- raadslid, liet het GAB weten "commerciëler" te worden en dat "de aandacht voor werklozen niet langer meer individueel zou zijn". Bovendien werden de va caturebanken uit de gemeente huizen verwijderd. Van Duyn vraagt of er sprake is van een be- leidswijzingen en is bezorgd over de consequenties. Vooral de zwakkeren op de ar beidsmarkt, die toch al langdurig staan ingeschreven bij het ar beidsbureau, zouden hierdoor nog minder kans hebben op een baan. Het CDA-raadslid wijst er op dat dat dan gevolgen heeft voor de gemeentebegroting, om dat gemeenten tien procent van de bijstandsuitkeringen moeten betalen. Hij wil weten of de posi tie van de zwakkere werklozen ook echt verslechtert. Van Duyn wil tevens van B en W horen of zij - indien die positie verslechtert - bereid zijn "bij zondere initiatieven" te nemen om die verslechtering zoveel mo gelijk tegen te gaan. Bovendien vraagt Van Duyn zich af of bij de beleidswijziging ook de afdeling ontslagrecht betrok ken is. Meer marktgericht bezig (CPN, Groene Partij Nederland, PPR en PSP) houdt vrijdag avond een openbare vergadering over drie thema's. Roel van Duijn bespreekt de vraag waar om het GPA in het Europees Parlement zitting wil nemen en Simone Walvisch houdt een in leiding over de vraag wat het Eu roparlement kan betekenen voor anti-racisme en vrouwenbevrij ding. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergade ring wordt gehouden in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare en begint om acht uur. Fietsers gewond LEIDEN Een 24-jarige Leide- naar moest gistermiddag om streeks vier uur naar het AZL worden vervoerd met een gebro ken rechterbeen nadat hij met zijn fiets op de Stationsweg te gen de achterzijde van een auto was gereden, die even daarvoor was gestopt. Volgens de politie remde de fietser te laat. leden van alle politieke partijen de wethouder van ruimtelijke or dening al gevraagd om harder op te treden tegen de overlast van de bedrijven aan de Zoeterwoud seweg. Behalve van het afvalver werkingsbedrijf ondervinden omwonenden ook veel hinder van de betonmortelcentrale. Vol gens sommige raadsleden zou de gemeente bedrijven desnoods moeten laten sluiten. De toenma lige wethouder Waal zegde in maart toe om op korte termijn maatregelen te zullen treffen. Twee weken geleden hebben be woners van de Zoeterwoudse weg een brief geschreven aan de leden van de commissie ruimte lijke ordening waarin de toezeg ging van de wethouder in herin nering wordt gebracht. De bewo ners" verwijten het college van burgemeester en wethouders laksheid en verzoeken met klem nu eindelijk "een eind te maken aan het onduldbare bestaan van de firma De Nobel". "Wij verzoeken u dat snel te doen. Om ons gewoon weer het recht op een goed woonmilieu te doen toekomen dat we al jaren moeten missen door milieuverloedering voor het geldelijk gewin, door gekonkel, door kromme redene ringen en loze praatjes. Tot nu toe is er door het gemeentebe stuur meer gelogen dan gedaan", menen de bewoners van de Zoe terwoudseweg. De omwonenden memoreren dat de firma De Nobel sinds 1980 "op schandalige wijze de hinderwet overtreedt. B en W laten sedert die tijd op minstens even schan dalige wijze de hinderwet over treden. Het gemeentelijk appa raat laat zich bij voorduring ma nipuleren door de firma De No bel. Wij vragen u om er voor te zorgen dat daar* allemaal een eind aan komt", aldus schrijven de boze bewoners in de brief aan de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Raad van State Morgenavond komt de kwestie op nieuw aan de orde in een verga dering van de raadscommissie. Het college van B en W heeft inT middels evenwel besloten een dwangsom van honderd gulden per dag vast te stellen voor elke dag dat De Nobel zijn hinderwet vergunning overtreedt. Het is overigens niet de eerste keer dat het bedrijf een dwangsom krijgt opgelegd. Enkele jaren ge leden sloeg de gemeente het be drijf ook al aan voor een bedrag van duizend gulden per dag. Dat besluit werd toen door de Raad van State geschorst omdat de ge meente onvoldoende kon aanto nen dat het bedrijf in overtreding was geweest. De Nobel heeft ook thans de moge lijkheid om bij de Raad van State schorsing of vernietiging te vra gen van het gemeentelijk besluit om een dwangsom op te leggen. De gemeente acht de kans dat de Raad van State de dwangsom op nieuw zal schorsen evenwel niet groot. Door de intensieve contro le van de laatste maanden meent de gemeente thans in staat te zijn te bewijzen dat het bedrijf de hinderwet .niet of onvoldoende naleeft. Bij de gemeente hoopt men dat het lukt de overlast nu daadwerke lijk aan te pakken. "Als dit geen soulaas biedt dan is de enige mo gelijkheid die ons overblijft tot sluiting van het bedrijf over te gaan", aldus een woordvoerder van de gemeente. Van Duyn (CDA). zijn, betekent meer en vooral be tere contacten met het bedrijfsle ven. De CDA'er stelt dat het oor deel van de bedrijven over het GAB vooral bepaald wordt door de ervaring van werkgevers met Jiet ontslagrecht. Hij vreest dus dat die afdeling soepeler zal zijn bij het behandelen van ontslag- vergunningen. DEN HAAG/LEIDEN - De man die eind vorig jaar brand heeft gesticht in het houten gebouw van de Lorentzschool aan de Van Vollenhoven- kade, is vanochtend tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van driejaar. Bovendien moet hij zich in een psychiatrische inrichting laten behandelen en on der toezicht laten stellen van de Algemene Reclasseringsvereniging te Leiden. De man, een 36-jarige afgestudeerde student medicijnen uit Leiden, ver klaarde twee weken geleden dat de brandstichting een "wanhoops daad" was, gepleegd uit eenzaamheid. Omdat hij al langdurig in voorar rest heeft gezeten, komt hij door de uitspraak van de Haagse rechtbank binnenkort op vrije voeten. De president van de rechtbank drong er daarom vanochtend bij hem op aan zo spoedig mogelijk contact te zoeken met een psychiater. De veroordeelde beloofde dat: "Ik zal geen school meer in brand steken, maar vrij zijn wil ik ook niet". Hengelsport DVS viste de tweede wedstrijd in het Noordzeekanaal. Uitslag: 1 I. Hoppenbrouwer 5750 gram- 28 stuks, 2 W. van Berkel 3900- 22, 3 W.J. Steenbergen 2800-13, 4 J. Helverstijn 2875-10, 5 F. Zandbergen 2275-15, 6 B. Deve- ling 2700-10, 7 K. de Graaf 1825-10, 8 W.W. Steenbergen 2475-8, 9 C. Hoppenbrouwer 1575-12, 10 W. Schouten 1950-8. Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Zijl en het Oegstgeesterkanaal. Uitslag: 1 N. Verhoef 3460 gram-11 stuks, 2 A. Levahrt 1680-3. 3 E. van Houten 1510-7,4 A. Beij 850-3,5 H. van Amsterdam 400-2, 6 W. den Edel 320-2, 7 J. Jansen 300- I, 8 D. Brugman 280-2, 9 A. du Pré 220-1, 10 W. Verhoef 50-1. Zuid-West visde de tweede wed strijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 W. Moenen 800 cm-35 stuks, 2 H. v.d. Laan 511-26, 3 R. Zuid- meer 452-20, 4 J. Boef 414-21, 5 J. Mazurel 405-19, 6 J. de Os sr. 391-16, 7 B. Ruis 373-19, 8 H. Rijsbergen 373-19, 9 J. Mark 372-17, 10 KBenning 371-17. Duivensport De Vriendenclub hield een wed vlucht uit St. Quentin met 505 duiven. Uitslag: 1 F.J. Com pter, 2 H. Gijsman, 3 M. Noor- dervliet, 4 W. Vijlbrief, 5 gebr. v.d. Voorn, 6 Bodrijn/V inke- stein, 7 L. Koopman, 8 K. Ie Fe- bre,9J. Boelee, 10 W. v.d. Kooy. P.V. Leiderdorp liet de duiven ook uit St. Quentin vliegen. Uitslag: 1,3 P. Sloos; 2,5 B. van Vliet; 4,9,10 comb. Reijka; 6, 7 Jacobi; 8 D. Zwaan. Wijk Ouderen Raad De Wijk Ouderen Raad voor de binnenstad en de Zeehelden buurt geeft donderdagochtend die bedoeld is om op te komen voor de belangen van ouderen en het onderling contact te be vorderen. De raad bestaat dan ook uit ouderen. De informatie ochtend wordt gehouden in clubhuis Ons 'Eiland aan de Kortenaerstraat, aanvang tien Huisvrouwen De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft de komende periode de volgende activiteiten op het programma staan: 7 juni dagexcursie 'Gro te Noord-Holland Tocht'; 14 ju ni wandeling door het bos van Krantz in Warmond en een theemiddag in restaurant Meerburg; 20 juni twaalfdaag se reis naar Wenen en Boeda pest. Voor meer inlichtingen: tel. 220467 en 155568. Tour de Frats De Tour de Frats, het jaarlijkse fietsevenement voor de jeugd van tien tot en met veertien jaar, begint op 23 juli in Cu- lemborg. Leiden is ditmaal geen etappeplaats. Wel: Dor drecht, Tilburg, Turnhout, He renthals, Lommei, Valkens- waard, Geldermalsen en Doorn. De finish is woensdag 1 augustus in Hilversum. De kin deren hebben dan een tien daagse tocht door Nederland en België achter de rug. Naast het fietsen (geen snelheidswed-. strijd) zijn er ook tal van ande re evenementen voor de kinde ren. Voor aanmeldingen en in lichtingen: A.N.M. Lindenhoff, Sperwerhorst 97, Leiden, tel. 071-212252 en 'Ome Joop', Van Hogendorpstraat 36, Leiden, tel. 071-218182.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4