Steeds Nieuwe leesmethode voor zwakzinnigen Verslagenheid bij politie na dood arrestant in cel Meer misdrijven, maar minder opgeloste zaken Bouwplan voor gat aan Korevaarstraat -C Project aan universiteit Politie houdt stelende toerist aan DINSDAG 5 JUNI 1984 LEIDEN - In het Leidse politie korps heerst grote verslagen heid na de dood van een 48-ja- rige Leidenaar in een politie cel. De voorlichter: "Zoiets is natuurlijk afschuwelijk. Nee, ik weet niet of wij onszelf iets moeten verwijten; het onder zoek is immers nog niet afge rond". Wat is er gebeurd? Donderdagavond, 31 mei, om streeks zeven uur. Een survei- lancewagen - waarin een agent en agente zitten - krijgt op dracht om naar een flatgebouw aan de Smaragdlaan te gaan. Er zouden problemen zijn, een ruzie, aldus het politieverslag. Volgens dat verslag ondervon den twee bewoners, een man en een vrouw, ernstige hinder van een medebewoner. Leiden De politievoorlichter: "De mede bewoner zou het tweetal heb ben beledigd. Bovendien zou hij de vrouw hebben lastigge vallen. Men trof de man aan in de gang van zijn woning". Het verslag vervolgt dat de man onder invloed was en boven dien in he{ bezit van brieven met beledigende teksten. "Hem werd verzocht mee te gaan naar het bureau omdat er een aanklacht tegen hem was ingediend. Hij zei niet mee te zullen gaan". Volgens de politievoorlichter werd de 48-jarige vervolgens in de lift geduwd. "Hij deed toen een stap naar voren, balde zijn vuist en maakte aanstalten om te gaan slaan. Een agent gaf hem een stomp in het gelaat". "De man zakte daarna door z'n knieën. De Eerste Hulpdienst werd er bijgehaald, maar toen die dienst arriveerde stond de man al weer op z'n benen. Hij had een bloedneus". Op het bureau werd de man on derzocht. De voorlichter: "Er was geen aanleiding voor ver dere medische behandeling. Hij werd ingesloten. Om streeks half tien werd hij dood aangetroffen". De voorlichter vertelt "dat dit voorval hard is aangekomen.' Hoe kan dit gebeuren, vraag je je af'. Volgens deze politie woordvoerder is er inmiddels sectie verricht. De uitslag kent hij niet. Inmiddels is ook de Rijksrecher che aan het werk getogen. Een woordvoerder van dat insti tuut: "Wanneer er afstandelijk heid in een onderzoek moet worden betracht worden wij ingeschakeld". "Als er vraagtekens bij iets moe ten worden geplaatst - ik zeg nadrukkelijk óls - dan gaan wij aan het werk. Over een paar dagen zal ons onderzoek naar ik vermoed worden afgesloten. Tot die tijd geen mededelin gen". LEIDEN - De vakgroep Ontwikkelingspsychologie van de Leidse universiteit is bezig met het ontwikkelen van een leesmethode voor zeer moeilijk lerende kinderen. De eerste resultaten met zwakzinnigen die zo gestoord zijn dat ze met de traditionele me thode absoluut niet kunnen leren lezen, zijn zeer bemoedigend. Er bestaat nog geen leesprogram ma dat is afgestemd op kinderen die de handicap hebben dat ze niet kunnen leren lezen. Toch wordt geprobeerd hen met veel kunst- en vliegwerk er toe te brengen normaal te leren lezen. Dit lukt niet of nauwelijks. On danks langdurige training kun nen ze niet tot 'technisch' lezen, laat staat tot 'begrijpend' lezen worden gebracht. Dit geldt voor al voor imbeciele kinderen op scholen voor zeer moeilijk leren de kinderen (ZMLK). De psychologen dr. P.M.H.J. Smeets en drs F.R. Hoogeveen beschouwen deze kinderen met. lezen als echt gehandicapt en proberen daarin verbetering te - brengen. "We hebben verande ringen in het schrift aangebracht om het leren lezen voor hen te vergemakkelijken. De meest fundamentele vaardigheid die de beginnende lezer zich eigen moet maken, is het leren benoe men van de symbolen (letters) waaruit het grafisch systeem is opgebouwd. De beginnende le zer wordt hier dus geconfron teerd met de taak 26 abstracte symbolen met abstracte namen (die dus niet verwijzen naar iets dat hij kent) te leren benoemen. Dat kunnen deze kinderen niet". Geheugensteun De Leidse psychologen die samen werken met de vakgroep Ortho pedagogiek van de universiteit in Nijmegen, is gebleken dat de hoge mate van abstractie van de geschreven taaisymbolen het le ren lezen bemoeilijkt. Daarom wordt de kinderen een geheu gensteun geboden waardoor ab stracte symbolen voor hen con creter worden en wordt er met enkele nieuwe symbolen ge werkt. Ook wordt er gebruik ge maakt van een fonetische schrijf wijze. In de nieuwe leesmethode bestaat een regelmaat tussen teken en uitspraak. Elk symbool kan maar één uitspraak hebben. Het sym bool E staat uitsluitend voor de korte e-klank. Voor andere klan ken waarin de letter e voorkomt, zoals ei, ie, en een lange e, wor den symbolen gebruikt waarin het E-symbool niet voorkomt. Smeets en Hoogeveen willen de kinderen via hun aangepaste leesprogramma geleidelijk laten overgaan naar het traditionele schrift. "Maar als zou blijken dat deze stap voor een deel van de kinderen onoverkomenlijke pro blemen oplevert, dan heeft dit speciale lesprogramma in princi pe hetzelfde bestaansrecht en de zelfde waarde als het braille schrift voor blinden en de geba rentaal voor doven", aldus de twee psychologen. De onderzoekers zullen nog tal van problemen moeten overwinnen voordat een compleet lespro gramma klaar is voor ZMLK- scholen. "Wij hebben goede hoop dat het lukt. Duizenden kinderen zouden er profijt van kunnen hebben", menen Smeets en Hoogeveen. Het project wordt voor tweeëneenhalf]aar gesubsi dieerd door het Preventiefonds. symbool voor de lange A is afgeleid van aap. ~i)"! "l'M'Hj PAK DU TAS PAP/^ L7.PT IN DU R^GUNi Voor enkele letters zijn in de leesmethode voor zwakzinnige kinderen nieuwe symbolen gemaakt. In normale spelling luidden de twee regels onderaan: PAK DE TAS en PAPA LOOPT IN DE REGEN. Rapport over Leidse politie LEIDEN - Terwijl het aantal mis drijven in de gemeente Leiden verhoudingsgewijs minder is ge stegen dan in vijftien andere gro tere gemeenten, is het aantal za ken dat werd opgelost gedaald. Deze verrassende conclusie staat in een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dat onlangs verscheen. De conclusie is zo verrassend om dat in alle andere grote gemeen ten het aantal misdrijven (fors) omhoog ging, terwijl daar het aantal opgehelderde zaken ook steeg, al bleèf de toename van het aantal misdrijven veel hoger. Uit het rapport blijkt verder dat het de overbelasting van de poli tie in de gemeente Leiden laag is. Alleen Maastrichtse politiefunc tionarissen hebben iets minder werk per jaar. De onderzochte periode betrof de jaren 1977 tot en met 1982. Plaatsvervangend-commissaris H. Mostert kent het VNG-rapport nog niet, maar gaat het zeker aanvragen. Hij is dus voorzichtig in zijn voorlopig reactie. "Om dit nu te verklaren? Ik denk dat het draaien van grote zaken invloed heeft. Bijvoorbeeld de Lemy- fraude, daar zat negen maanden onderzoekstijd in, maar ja dat geldt in feite voor elk politie korps", aldus Mostert. Ook zou het kunnen zijn dat de Leidse po litie in verhouding tot andere korpsen minder mensen bij de recherche heeft, voert hij aan. Greep in kas benzinestation Plesmanlaan LEIDEN - Het laboratorium voor fysiologie van de medische facul teit Leiden viert donderdag het vijfentwintigjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan houdt het laboratorium 's middags 'open huis'. De directeur-generaal van het mi nisterie van onderwijs, dr. R. J. In 't Veld en de Leidse rector mag nificus, prof. A.A. Kassenaar, zullen aan het eind van de mid dag toespraken houden over de invloed van de politieke besluit vorming op de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek. Het gebouw van het laboratorium voor fysiologie, dat ligt aan de Laboratorium fysiologie viert jubileum Wassenaarseweg 62, werd in 1959 betrokken; de fysiologie in Lei den als apart professoraat be staat al sinds 1866. Tot die tijd werden fysiologie en anatomie door één hoogleraar onderwe zen. De glorietijd van de fysiolo gie was de periode dat Willem Einthoven hoogleraar in dit,vak werd. Op 25-jarige leeftijd werd hij in 1885 benoemd tot professor in fysiologie aan de Leidse uni versiteit. In 1924 ontving hij de Nobelprijs voor zijn wetenschap pelijk werk. Op dit moment wordt de Leidse fy siologie gekenmerkt door ee^ menwerkingsverband tussen vier groepen: biologische kan sprocessen, chronobiologie eri externe milieu-adaptatie, respi- ratie-fysiologie en fysiologische fysica. Deze groepen tonen gedu rende het open huis dat om twee uur begint wat voor wetenschap pelijk werk zij verrichtten. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 35-jarige Ita liaanse toerist aangehouden die omstreeks half drie zo'n driedui zend gulden had gestolen uit de kas van een bezinepomp aan de Plesmanlaan. De 35-jarige kwam binnen op het moment dat de bediende op zijn aflossing zat te wachten en net het geld had geteld. De toerist vroeg of hij even naar de wc mocht. Aangezien er nog meer klanten binnen waren zag de pompbediende niet dat de 35-ja- rige een deel van het getelde geld meenam. Dat werd wel gezien door de be diende van de pomp aan de over kant. Op het televisie-circuit waarop de zogenaamde benzine shops zijn aangesloten zag hij hoe de toerist het geld wegnam. Deze bediende waarschuwde de politie. Op de Haagse Schouwweg werd de 35-jarige aangehouden door de politie; de agenten herkenden het signalement van de man, ze hadden nog niet meegekregen waarom ze de toerist moesten aanhouden. Dat werd hen ver teld toen hij al was gearresteerd. De cijfers zijn geen reden voor Mostert om het het Leidse poli tiebeleid als fout aan te merken. Integendeel: "Ik ben blij met het feit dat het aantal misdrijven dat ter kennis is gekomen van de Leidse politie minder sterk is ge stegen. Want dat kun je ook zeg gen: je kunt proberen achter de zaken aan te lopen of ze proberen te voorkomen, door meer men sen op straat te hebben, meer preventief te werken". Overigens is het aantal zaken dat werd op gelost in 1983 al weer iets geste gen. "Maar of dat blijvend is, we ten we niet", aldus Mostert Bekeuringen De gemeente Leiden wijkt op nog een punt opvallend af van de an dere grote gemeenten: het aantal verkeersbonnen is in de periode 1974 tot en met 1982 gehalveerd, terwijl er in andere gemeenten juist een stijging te zien is of slechts een lichte daling. Werden er in 1974 nog zo'n 45.000 bonnen uitgeschreven, in 1982 waren dat er nog maar 21.000. Tachtig pro cent van die bonnen, zo leert de ervaring, betreffen parkeerover- tredingen. Mostert heeft hiervoor wel een paar mogelijke verklaringen. "In de jaren '70 werd veelvuldig ge bruikt gemaakt van technische hulpmiddelen, zoals snelheids meters en roodlichtcamera's. Dat is nu veel minder. Bovendien is het duidelijk dat door het nemen van een aantal fysieke verkeers maatregelen, denk maar aan de Waalpalen, het onmogelijk is ge worden op vele plaatsen fout te parkeren. En verder is het schrij ven van processen verbaal een paar jaar geleden sterk vereen voudigd. Met de vrijgekomen tijd kon je twee dingen doen: of meer prenten schrijven of meer tijd steken in andere zaken. Wij hebben gekozen voor het laat ste". Bovendien wijst Mostert op het feit dat er tegen het eind van de jaren '70 een groot aantal va catures waren bij de Leidse poli tie. "Zeker vijftien. En dat merk je vooral in de surveillance dienst". Het 'gat' aan de Korevaarstraat, nabij de bushalten. ADVERTENTIE 17 juni vaderdag J. HOWARD'S PURE MALT WHISKY handel eens kennis met John I Howard. Dan zult wijn gedistilleerd Tel. (015)569324* LEIDEN - Er is een plan ontwik keld voor de bouw van woningen en kantoren in het ontsierende gat aan de Korevaarstraat. Het Haagse aannemingsbedrijf Erica BV heeft een optie op het al jaren braakliggende stuk grond dat eigendom is van de ei genaar van de Korevaargarage. In opdracht van het Haagse be drijf heeft de Leidse architect Van Oerle een bouwplan ontwor pen. Volgens dit plan is de-bouw van twee of drie kantoren en ne gen driekamerwoningen op het terrein mogelijk. Het nieuwbouwcomplex zou gaan bestaan uit drie bouwlagen plus een schuine kap. De kantoren zijn volgens het ontwerp gesi tueerd op de begane grond, de woningen, met balkons aari de straatzijde, op de drie verdiepin gen. Het is de bedoeling dat de kantoren en woningen worden gebouwd in de (dure) vrije sec- Bij de gemeente heeft men voorals nog positief op het bouwplan ge reageerd. Het lelijke gat aan de Korevaarstraat is al jaren een doorn in het oog van de Leidse stadsvemieuwers. Pogingen van de gemeente om de grond van garage-eigenaar Verberg te ko pen zijn in het verleden steeds op niets uitgedraaid. Men is daarom blij dat het Haagse aannemings bedrijf de open plek wil bebou wen. Er bestaan bij gemeente en .elstandscommissie wel bezwa ren tegen het ontwerp van de ar chitect, maar die lijken niet on overkomelijk. Redactie: BartJungmann Jaap Visser Sen me'*, fccfemb btadblweld Wandelgids (1) Om het toch nog iets te laten lij ken, heeft Dick de Vos twee vriendinnen uit bed getrom meld. Anders zou de informa tieve wandeltocht deze och tend niet meer dan een duo- baan zijn. De Vos maakt deel uit van het VW-gidsenteam, een vorig jaar gelanceerd zestal dat op afroep allerlei groepen door de binnenstad loodst. Sinds begin mei kunnen ook par ticulieren op zaterdagmorgen (vertrek half elf bij het VVV- kantoor) aan de hand van een gids de stad (beter) leren ken nen. Alleen is er nog geen par ticulier die daar weet van heeft, weet De Vos. Vandaar dat we slechts met z'n vieren om kwart voor elf voor molen De Valk staan gegroepeerd, de eerste halte. Daar houdt Dick de Vos een in leidend praatje, vertelt over het meest prille bestaan van Leiden. Hij vertelt dat praatje vaker dan we misschien ver moeden. Hij en zijn vijf mede- hostessen zijn elke week toch wel een paar uur op stap. "We passen het altijd aan bij de wensen. De één is vooral geïn teresseerd in hofjes, de ander, vooral de Amerikanen, in de Pilgrim Fathers". Wij krijgen een algemene tournee. Het reisgezelschap komt vervol gens aan bij De Lakenhal, waar De Vos hoog op geeft van Leids linnen. "Tot in Rio de Ja neiro wisten ze var? Leids la ken. Zelfa nu nog, als ik hier met Duitsers kom, wordt ge vraagd: is dit het beroemde Leidse laken?". Jazeker. Wandelgids (2) Bij de Marekerk staat Dick de 'Vos stil bij het wapen van Lei den, de Hartebrugkerk laat hij liever ongemoeid ("Vind ik zo lelijk"), maar de restanten van de Vrouwekerk worden op ver zoek onderzocht. "Goh, ik heb altijd gedrukt dat dat een stadsmuur was", zegt één van de reisgezellinnen. Weer wat geleerd. Zoals het, vooral wat de details betreft, toch een leerzaam tochtje is. De Diefsteeg bijvoorbeeld, de straat waardoor veroordeelden van de Breestraat naar het ge vang aan het Gravensteen wer den geleid. De Vos: "De bewo ners hebben vroeger wel tegen Dick de Vos rechts, in zijn VW-kostuum) vertelt zijn reisgezelschap van de houtsoorten in de vergader zaal van B en W. De verslaggever (links) let niet op. (f0to Holvast) die naam geprotesteerd. Die wilden dat veranderd hebben in de Koninginnestraat". Een wens die dus nimmer werd verhoord. Ook bij de Pieterskerk staan we iets langer stil. Onze rondleider verhaalt van een 120 meter ho ge toren die tegen de kerk aan stond. "Het baken der zeeën", weet Dick de Vos de bijnaam. Op eén dag stortte de toren spontaan in. "Daarover doen verschillende verhalen de ron de. Volgens het ene verhaal ge beurde dat tijdens een mis, vol gens het ander midden in de nacht. De torenklok werd daar na nog een tijdje als sieraad bij een huis geplaatst. Vandaar de naam Kloksteeg". Persoonlijk hoogtepunt voor de rondleider zelf is het stadhuis. Zelf het meest genietend toont hij burgerzaal en raadszaal. In middels is ons gezelschap iets aangegroeid. De fotograaf en een vriend van één van de da mes brengen het aantal op vijf. Van de raadszaal gaat het naar de vergaderkamer van burge meester en wethouders en de kamer van Goekoop. Pronk stukken van die kamers zijn originele Eschers die in de mu ren zijn ingelegd. De Vos weet er alles van en wijdt ons zelfs in in de geheimen van de hout soorten in beide vertrekken. "Het is toch fantastisch dat het gemeentebestuur dit beschik baar heeft gesteld", zegt onze informant en toont zijn vreug de door een WD-sticker van de toegangsdeur af te pellen. B.J. ICO k.o. (5) "In principe zit er geen cent voor ze in", zegt mr. C.S. van Hart- ingsveldt, curator van het ICO. Hij handelt het faillissement van de Internationale Compu ter Opleidingen af, kijkt of er voor de schuldeisers nog iets uit de inboedel is te halen. Het woord 'ze' slaat dan op de groep cursisten die door het plotselinge verscheiden van ICO de boot zijn ingegaan. Over hen is in deze rubriek al een paar keer geschreven. Erg veel te verdelen is er niet. "Het gebouw staat praktisch leeg. Alle technische apparatuur bleek gehuurd". Namens de gedupeerde compu ter-leerlingen heeft Anneke Dekker van het Bureau voor Rechtshulp zich op de zaak ge stort. Ze concentreerde zich daarbij op de mensen die zich vlak voor het faillissement voor een cursus hadden opge geven. Niet alleen omdat zij het meest gedupeerd zijn, maar ook omdat er in een per soonlijke actie tegen de direc tie zelf nog wat kan worden ge daan. "Het bleken ongeveer vijftien mensen zijn. Acht mensen ble ken nog niet betaald te heb ben, drie hadden dat al wel ge daan en de rest heb ik nog niet kunnen bereiken. Die drie mensen, onder wie René Faaij en Theo Stol (waarover in Steeds al een paar keer ge schreven, red.), gaan in op het aanbod van NOVI om de cur sus daar te doen". Daarmee gaat hun claim op ICO-geld ook over naar het Maarssense instituut, dus ziet Dekker daar haar taak eindigen. Zoals het er nu naar uitziet, zal er geen juridisch vervolg komen. Dat vervolg komt waarschijnlijk wel in het radio-programma 'De Werkbank' van de NOS. De programmamakers willen aan de hand van het 'geval ICO' dit buitengewoon onder wijs eens onder de loupe leg gen. Binnen een half jaar wordt daarover een ontwerp- wet in de Tweede Kamer be handeld. B.J.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3