LEIDSCH m DAGBLAD 'Minima nu verder ontzien' Overleg Philips- cao loopt vast 'Bijstandsplan onuitvoerbaar' Voor een tientje véél wijzer 'Het had er al 15 jaar kunnen staan' Onderzoek: koopkracht al onder niveau 1976 40$ Geld en ledenlijst weg NICARAGUA Boekenverkoop zeer sterk gedaald LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 JUNI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No- 37414 Directeur; G. Koopman Postbus M Hoofdredacteur:drs.J.W.E.Metselaar 2300ABLeiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortel.nrs. zie colofon Charlotte baronesse van Pallandt over beeld Wilhelmina Charlotte van Pallandt: 'ik had het gipsmodel kant en klaar staan'. (foto Uipko Berghuis) (Van een onzer verslaggevers) NOORDW1JK - "Den Haag had vijftien jaar geleden hetzelfde beeld van koningin Wilhelmina al kunnen hebben. Ik had het gipsmodel kant en klaar staan. Zeker, ik heb het ook aangebo den. Waarom men er toen niet se rieus op ingegaan is? Nee, dat weet ik echt niet." Na een jarenlange lijdensweg heeft Den Haag uiteindelijk toch geko zen. Het nationaal monument voor het paleis aan het Noordein de wordt een beeld van Wilhelmi na dat de nu 86-jarige Noord- wijkse beeldhouwster Charlotte baronesse van Pallandt direct na de Tweede Wereldoorlog heeft ge maakt. Als model gebruikte zij een kleine foto. Origineel is het beeld niet. Rotter dam heeft het in hardsteen op de hoek van de Westerkade staan. "Maar dat is niet zo erg", be weert Charlotte van Pallandt. "Als je beide beelden naast el kaar zou zetten zie je grote ver schillen. In het bronzen beeld ko men de details veel beter tot uit drukking dan in dat van steen. Daarom stoort het niet dat Den Haag aan mijn model voorkeur heeft gegeven boven dat van an deren. Wanneer het in steen zou zijn uitgevoerd, had dit niet ge kund. Bovendien heeft koningin Beatrix laten weten dat zij het eens is met de keus." De baronesse heeft er nadrukkelijk op aangedrongen dat zij wil mee praten over de juiste plek en de entourage voor het beeld. "Ik ben natuurlijk al erg blij dat het mo nument in Den Haag terechtkomt want daar hoort het thuis. Ten slotte is Den Haag de Hofstad. Er komt nu een beeld te staan dat voor veel mensen herkenbaar is. Een beeld dat hen aanspreekt. Zoals Wilhelmina nu wordt uit gebeeld, leeft zij in de herinne ring van veel mensen voort. Dat is wat Den Haag zocht. Alleen heeft de beslissing wat lang op zich laten wachten." Reagans ui Londen LONDEN - Vanuit Ierland op weg naar Normandië - waar zij de herdenking van D-Day zullen bijwonen - hebben de Amerikaanse president Reagan en zijn vrouw Nancy Londen aangedaan, waar zij vanochtend op het Kensington Palace door de Britse premier Thatcher werden begroet, (foto anp> ROTTERDAM (ANP)- De koopkracht van de sociale mi nima is vorig jaar beland op het niveau van 1976. Het vrij besteedbaar inkomen lag door de sterk gestegen woonlasten zelfs 8 procent onder het niveau van 1976. Dit blijkt uit het wetenschappelijk onderzoek „Minima zonder mar ge" waarvan de resultaten van middag in Rotterdam zijn be kend gemaakt. Het onderzoek is gehouden onder 1100 huishou dens behorend tot de echte mini ma in 10 gemeenten. De gevolgen van de kortingen op 1 januari zyn in het onderzoek nog niet verwerkt. Dat geldt ook voor de kortingen op 1 juli. Het rap port doet een aantal aanbevelin gen, die door de betrokken socia le diensten worden onderschre- Kinderboeken onderscheiden AMSTERDAM (ANP) - De Gouden Griffel voor het bes te boek voor kinderen vanaf negen jaar is vandaag toege kend aan Veronica Hazelhoff voor haar boek „Auww!". Ka- rel Eykman kreeg dezelfde bekroning in de groep voor 12 jaar en ouder voor „Lief desverdriet". De Zilveren Griffels gaan naar Janosch voor zijn boek „Post voor de Tijger" Wim Hofman voor zijn boek „Aap en Beer", Roahl Dahl voor zijn boek „De GVR", Guus Kuijer voor zijn boek „Eend voor Eend", Betsy Byars voor haar boek „De Zwerfkatten", Bar bara Willard voor haar boek „Laurier en Leeuwerik", Oui- da Sebestyen voor haar boek „Ver van Huis" en Tonny Vos-Dahman von Buchholz voor haar boek „Van rendier tot roofridder". Met de Gouden Penseel is be kroond Wim Hofman voor zijn illustraties in „Aap en Beer". Sylvia Weve Krijgt de Zilveren Penseel voor haar il lustraties in „Oma, waar blijft de taart" evenals William Steig voor zijn illustraties in „Dokter De Soto". De prijzen worden op 10 oktober tijden de Kinderboekenweek uitge reikt. Af en toe regen Veel bewolking en nu en dan regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur onge veer 16 graden. Matige zuidwestenwind, kracht 3, maar langs de kust en op het IJssel- meer af en toe vrij krachtige wind, kracht 5. 6 juni 1984 EINDHOVEN (ANP) - Het overleg bij Philips, met 70.000 perso neelsleden de grootste particu liere werkgever in Nederland, is vastgelopen. Na elf uur onder handelen zijn bonden en directie vannacht uit elkaar gegaan zon der het eens te worden over de wijze waarop een gemiddelde werkweek van 38 uur moet wor den ingevoerd. Daarmee is invoering van arbeids tijdverkorting bij Philips met in gang van het volgend jaar zo goed als zeker van de baan. „Zonder overeenstemming met de bonden voeren wij geen ar beidstijdverkorting in', aldus di recteur sociale zaken Van den Brand. De bonden blijven vasthouden aan hun eerder ingenomen stand punt dat de arbeidstijdverkor ting moet worden ingevoerd in herkenbare blokken. Zij hebben Philips voorgesteld daarvoor ge lijkmatig verspreid over het jaar 26 halve roostervrije diensten te geven. Philips wil de arbeidstijdverkor ting echter op jaarbasis invoeren. De gemiddelde werkweek van 38 uur moet een zodanige vorm krij gen dat er langer gewerkt kan worden als er sprake is van een groter werkaanbod en korter in tijden van slapte. „Wij zijn de bonden al tegemoet gekomen door vier roostervrije dagen aan te bieden en garanties met be trekking tot de overwerkrege- ling", aldus Van den Brand. Hij ziet weinig mogelijkheden om het overleg alsnog tot een goed einde te brengen. „Het- zit niet absoluut spijkervast maar ik zie weinig lichtpunten". FNV-industriebondbestuurder Van der Veen, die ook sprak na mens de industrie- en voedings bond CNV, de unie BLHP en de Federatie van Hoger Philipsper- soneel, stelt nadrukkelijk dat het voor de bonden onaanvaardbaar is dat Philips de arbeidstijdver korting „wil wegmoffelen op de stille uren van de dag en in de stille periodes in de loop van het jaar". Pils er geen nieuwe opening voor de onderhandelingen gevonden kan worden moet opnieuw met Philips worden gesproken over de aanwending van het 2,5 pro cent van het loon dat door de Philips-werknemers is ingele verd voor de arbeidstijdverkor ting. De bonden, die nu hun le den gaan raadplegen, sluiten looneisen niet uit. Zo wordt voor de sociale een volledige prijscompensatie bepleit, wordt voorgesteld de kinderbijslagbedragen in het al gemeen te verhogen dan wel de regeling inkomens-afhankelijk te maken. Verder wordt een ver laging van de aardgasprijs be pleit of de levering van de eerste 1500 kubieke meter tegen een laag btw-tarief. Er dient een einde te komen aan de daling van de koopkracht van de minima, zo wordt in het onder zoek geconcludeerd. Steeds meer huishoudens raken name lijk in een situatie dat ze niet meer in staat zijn aan hun vaste verplichtingen te voldoen. Het De wedstrijd die gisteren werd afgelast, wordt hedenavond ge speeld om 19.30 uur W Noordwijk Rijnsburgse Boys Sportcomplex W Katwijk aan de Helmbergweg treffen van regelingen tot schuldsanering is zonder kwijt schelding van een deel van de schuld vrijwel onmogelijk ge worden. Circa de helft van de onderzochte huishoudens had een of meer schulden. De helft van hen had een schuld van minder dan 2000 gulden, een kwart een schuld die groter was dan 5000 gulden. Van alle huishoudens had een kwart spaargeld. De eindversie van het rapport is vandaag een bewindslieden en kamerleden aangeboden met het oog op het debat deze week in de Kamer over het pakket 1 juli-kor- tingen. Martin Ramirez (foto AP) Hinault verslagen door een amateur PAGINA 11 Kamer: winst in bedrijven delen PAGINA 5 Reagan wil met Moskou spreken PAGINA 7 Iran Hanteert de verrassingstaktiek PAGINA 14 milie inwonende één-ouder ge- Aangeboden door: j.s. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets" DEN HAAG (ANP) - Het voorstel van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) om de bijstandsuit- De maatregel moet 175 kering van mensen die bij elkaar in één huis wonen per 1 juli te verlagen is 'onuitvoerbaar en fraudegevoelig'. Dit zegt het ad viescollege algemene bijstands wet in een reactie op de plannen. Vernielingen in WD-JOVD-kantoor AMSTERDAM (GPD) - Bij de bezetting van het Stikkerhuis, het hoofd kantoor van de Amsterdamse afdeling van WD en JOVD, zijn gister avond niet alleen vernielingen aangericht, maar is ook de ledenlijst van de JOVD, de liberale jongerenafdeling, verdwenen. Uit de kas van de JOVD wordt een bedrag van enkele duizenden guldens vermist. Ook bij de WD mist men geld uit de kas en is van de administratie een grote puinhoop gemaakt. Volgens WD-voorzitter Paul Evenhuis was gisteravond nog telefonisch met de bezetters overeengekomen dat er zo min mogelijk vernield zou worden. 'Verbijsterd' is de voorzitter van de liberalen over het feit dat een 21-jarige administratief medewerkster ook geslagen is. „Wij zullen als het maar even kan alle schade op de bezetters verhalen", zo deelde voorzitter Evenhuis vanmorgen mee. (zje 00^ pagina 5) De Graaf wil de uitkering van men sen die bij elkaar in een huis wo nen, zoals samenwonende fami lieleden, verlagen van 70 naar 60 procent van het netto minimum loon. Het college vindt het niet terecht dat de overheid uitkerin gen verlaagt van mensen die pro beren hun kosten te drukken door bijvoorbeeld met elkaar in één huis te wonen. Als er moet worden bezuinigd kan de staatssecretaris beter de ge vallen waarin momenteel een bij standsuitkering wordt gegeven strengerbeoordelen, bijvoor beeld in het geval van echtgeno ten die hun vrouw hebben verla ten. Vaak doen deze vrouwen een beroep op de bijstand. Ge meenten zouden de echtgenoten meer moeten dwingen om te voorzien in het levensonderhoud van hun ex-vrouw. Dit actievere verhaalsbeleid zou wel eens een paar miljoen gulden kunnen op leveren. aldus het college. De staatssecretaris vindt dat als mensen een woning delen de woonkosten en vaste lasten da len, waardoor economische voor delen ontstaan. Het verlaagde normbedrag zou moeten gelden voor samenwonende familiele den, ouders met inwonende meerderjarige kinderen, kinde ren met inwonende ouders, le den van een commune en bij fa- Ijoen gulden opbrengen. Voor alleen staanden die op commerciële ba sis de woonkosten delen zoals onderhuurders en kostgangers, zou het normbedrag van zeven tig procent van het netto mini mumloon wel blijven gelden. In dit laatste schuilt de fraudege voeligheid, vindt het college. Om toch voor de hogere norm in aan merking te blijven komen, zullen mensen zich als kostgangers of onderhuurders presenteren. Slechts goedwillenden zouden door deze maatregel worden ge troffen. Het plotselinge bliksem bezoek van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz aan Nicaragua heeft uitzicht gebo den op onderhandelingen over een verbetering van de betrekkingen. Shultz sprak in Managua twee uur met de leider van de Nicaraguaan se junta Ortega en beiden toonden zich na afloop gereserveerd, maar ingenomen met de ontmoeting. Dat lijkt een mager resultaat, maar af gezet tegen de verziekte relatie tussen de twee landen is het ge ringste signaal van ontspanning al mooi meegenomen. Na de Sandinistische revolutie, die de val bracht van de door Washington gesteunde Somoza-dictatuur, kwam de verhouding Washington- Managua onder zware druk te staan. Het meest recente, voor het Internationale Gerechtshof in Den Haag uitgevochten conflict, betrof het leggen van mijnen door de CIA voor de Nicaraguaanse kust. De VS verloren de zaak voor het Hof, maar weigerden zich bij de uitspra ken van dit hoogste rechtscollege in de wereld neer te leggen. Nicaragua is volgens president Rea gan een uitvalsbasis van de Sow- jet-Unie, een tweede Cuba, dat maar één doel kent: de export van het marxisme naar omliggende lan den, bijvoorbeeld door steun aan het verzet in El Salvador. Ondanks alle geldverslindende ge heime acties van de Amerikaanse inlichtingendienst om de junta om ver te werpen, zitten de leiders van de revolutie nog stevig in het zadel en niets wijst erop dat een meer derheid van de bevolking dat graag anders zou willen zien. Dat gege ven, gevoegd bij de prestigieuze overwinning in de mijnenkwestie, maakt Nicaragua tot een perma nente steen des aanstoots op Rea gans weg naar herstel van de Ame rikaanse leiderspositie in de we reld. Het is twijfelachtig of nu, aan de voor avond van zowel verkiezingen in Nicaragua als in de Verenigde Sta ten, de tijd rijp is voor een poging tot een nieuwe dialoog. Serieuze besprekingen vergen een weder zijdse bereidheid tot concessies, die in verkiezingscampagnes veel al slecht te verkopen zijn. De Amerikaanse eisen - vertrek van Russische en Cubaanse militaire adviseurs, opheffen van steun aan verzetsbewegingen elders en hal vering van de legersterkte - liegen er niet om. Aan de andere kant is een Amerikaanse knieval voor de Nicaraguaanse druk tot stopzetting van alle intimidatie voor het Witte Huis zeker niet aantrekkelijk. Nicaragua kan een bewijs van goede wil leveren door een einde te ma ken aan de omstreden persbreidel en verder door een serieuze be handeling van de vele klachten over schendingen van mensen rechten onder de noodtoestand. De Verenigde Staten moeten daaren tegen inzien dat steun aan pogin gen om Nicaragua te betrekken bij het Contadora-overleg over een re gionale oplossing van de proble men in Midden-Amerika, voorlopig de beste kans van slagen heeft. Voorwaarde is dan wel dat de VS zich aansluiten bij de uitgangspunten van Contadora: erkenning van het eigensoortige karakter van de ver schillende landen en respect voor het recht op zelfbeschikking. Op termijn zal die al eerder door Euro pa ingeslagen weg het meeste uit zicht op stabiliteit leveren. Schade Woensdrecht IV2 ton WOENSDRECHT (ANP) - Bij de blokkadeacties in Woensdrecht is op en rondom de vliegbasis voor naar schatting anderhalve ton schade aangericht. De mees te schade - ongeveer een ton - liep Fokker op. Het bedrijf heeft een vestiging op de vliegbasis. De toegangspoort en de afraste ring werden vernield. Door brandstichting aan het slot van de blokkade werd ook een aantal elektrische kabels beschadigd. De herstelwerkzaamheden waar mee inmiddels een begin is ge maakt zullen drie dagen duren. De vernielingen op de basis zelf betreffen voornamelijk de hek ken en toegangspoorten. De schade loopt volgens een voor lichter in de tienduizenden gul dens. Burgemeester De Leeuw van Woensdrecht raakte zondag na afloop van de acties gewond bij een verkeersongeval. Hij ligt op het ogenblik in het Rotterdamse Dijkzichtziekenhuis. AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van boeken in ons land is vorig jaar fors gedaald. Er werd vijftig miljoen gulden minder uitgegeven dan in 1982. Ook in dat jaar was er al sprake van een daling. De uitgevers zijn bijzonder veront rust over deze ontwikkeling. Vol gens het vandaag gepubliceerde jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) dreigen de winsten van de uitgevers ernstig in gevaar te komen bij de huidige ontwikke ling van teruglopende omzetten en de stijgende kosten. De om zetdaling komt voornamelijk op de rekening van de uitgevers van algemene boeken. Die nemen 750 miljoen gulden, ofwel 41 pro cent van de totale omzet in de branche voor hun rekening. Eén van de oorzaken van de dalen de boekenverkoop is volgens de KNUB het teruglopend besteed baar inkomen van de particuliere consument. Ook is het enorme gebruik van de bibliotheken één De uitgevers van educatieve boe ken verkochten in 1983 ook al minder. Oorzaken: teruglopende aantallen leerlingen en groeiend aantal schoolboekenfondsen. Ook het teruglopen van de be schikbare gelden voor leermid delen en het toenemend - on geoorloofd - fotokopiëren van boeken zijn oorzaken. Deze sec tor was vorig jaar goed voor een omzet van 290 miljoen gulden. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land qraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1