Thatcher: Botha fel aangevallen De nieuwe loten liggen klaar. Om alvast in vakantiestemming te komen Irak beschiet Turkse tankers Relatie met Turkije op het spel Reagan f Ik ben weer thuis') in Ierland 'Apartheid onaanvaardbaar' Leger sluit Punjab af Spanje doet niet mee aan NAVO-defensie De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< Duarte wil nog geen dialoog met verzet MAANDAG 4 JUNI 1984 Buitenland LONDEN (Rtr.) - Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië heeft zaterdag pre mier Pieter Botha van Zuid-Afrika ongezouten de waarheid gezegd, zo meldde de En gelse pers. Uit officiële bronnen is vernomen dat zij felle kritiek heeft geleverd op het apartheidssysteem en het onaanvaardbaar heeft genoemd dat iemands rechten afhan gen van zijn huidskleur. LONDEN - Het afgelopen week einde is onzekerheid ontstaan over het lot van de Russische na tuurkundige en dissident Andrej Sacharov. Het Britse zondags blad The Sunday Times meldde gisteren dat hij donderdagnacht is overleden in een ziekenhuis in de stad Gorki. Het blad beriep zich op „betrouwbare, maar niet- officiéle bronnen in Moskou". Er was geen onafhankelijke beves tiging te krijgen van het bericht. Dissidenten in Moskou reageer den sceptisch. Zij zeiden niets te hebben vernomen van een even tueel overlijden van Sacharov en betwijfelden dat een dergelijk feit geheim zou kunnen blijven. Dr. Allan Wynn, voorzitter van het Britse Sacharov-comité, zei echter in een reactie: „Ik geloof nu, dat hij dood is". Hooggeplaatste Sowjet-functiona- rissen ontkenden gisteren dat Sacharov is overleden. Dit ver klaarde in Madrid de voorzitter Geruchten over dood Sacharov van de Spaanse Senaat. José Fe- derico de Carvsyal. Hij keerde te rug van een officieel bezoek van een week aan de Sowjet-Unie. The Sunday Times versterkt met zijn bericht, dat verscheen in de laatste editie, geruchten die eind deze week de kop opstaken na een kort telefoongesprek dat Sa- charovs echtgenote, Jelena Bon ner, vrijdag zou hebben gehad met de Italiaanse journaliste Gio- vanna Giubelli. Het Italiaanse blad „La Citta" citeerde zaterdag de journaliste, die zegt bevriend te zijn met mevrouw Bonner. De ze zou met een door emoties ver stikte stem tegen Guibelli heb ben gezegd dat „hij (Sacharov) niet meer onder ons is". „Help me", zo zou ze eraan toegevoegd hebben, zonder zich verder te verduidelijken. The Sunday Times wijst erop dat de Sowjet-autoriteiten Sacha- rovs dood niet hebben bevestigd. Het officiële Russische persbu reau Tass weersprak afgelopen woens'dag nog berichten dat Sa charov in hongerstaking zou zijn. Hij nuttigt „geregeld" zijn maal tijden, aldus Tass. Volgens Guibelli, die boeken van Sowjet-dissidenten in het Ita liaans heeft vertaald, zei Bonner in het 34 minuten durende tele foongesprek dat zij haar echtge noot sinds 7 mei niet meer heeft gezien. Hij woog toen nog maar 39 kilo en bracht de dag door in een klein vertrek. Volgens vrienden begon de Nobel prijswinnaar Sacharov 2 mei aan een hongerstaking om de autori teiten te dwingen Jelena Bonner naar het Westen te laten gaan voor een medische behandeling. Prij sverhogingen Portugal gelaakt MADRID (GPD) - Ongeveer een half miljoen Portugezen heeft za terdag in Lissabon gedemon streerd tegen recente prijsverho gingen. Vorige week besloot het kabinet van premier Mario Soa- res de prijzen van een aantal ba- sisprodukten als brood, graan- produkten, suiker, melk alsook van het openbaar vervoer met 20 tot 30 pïocent te verhogen. Deze prijsverhogingen hebben een golf van protest in het hele land veroorzaakt, waarbij de afgelo pen dagen op enkele plaatsen su permarkten werden overvallen. De verhogingen van diverse pro dukten van eerste levensbehoef ten betekenen een nog verdere verslechtering van het toch al la mentabele levenspeil van de Por tugezen. NEW DELHI/AMRITSAR (UPI/ AFP/Rtr.) - Het Indiase leger heeft gisteren de deelstaat Pun jab in het noorden afgegrendeld na nieuw geweld van militante Sikhs die strijden voor grotere autonomie. Dit gebeurde nadat de centrale re gering van premier Gandhi in New Delhi het zaterdag had ge last de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor orde en vei ligheid in de staat, die de graan schuur van India is. Soldaten verschenen in heel Pun jab om strategische posities in te nemen. Zwaar bewapende troe pen omsingelden in de heilige stad Amritsar de Gouden Tem pel, waarin zich volgens New Delhi leiders van extremistische Sikhs hebben verschanst. De tempel fungeert als hoofdkwar tier van de Akali Dal partij, die een campagne voert voor politie ke en religieuze concessies aan de Sikhs. Premier Gandhi gaf het leger op dracht in te grijpen en ook de tempel te omsingelen nadat mili tante leiders van de Sikhs geen gevolg wensten te. geven aan haar oproep tot beëindiging van geweld en in plaats daarvan'hun volgelingen het land in stuurden om de graanverschepingen te blokkeren. De gouverneur kondigde een uit gaansverbod af van 36 uur voor de. hele staat. Er werd een nieuwsstop ingesteld en buursta ten sloten de grensovergangen met Punjab. Volgens het blad „News of te world" is Botha zaterdagavond ijlings uit Groot-Brittannië ver trokken nadat Thatcher hem de les had gelezen tijdens een on derhoud van vijf uur. Botha bracht zaterdag een eendaags be zoek aan Groot-Brittannië. In Londen demonstreerden zeker 14.000 mensen tegen de aanwe zigheid van de Zuidafrikaanse premier. Tijdens het onderhoud met That cher bracht Botha zijn bezorgd heid over de aanwezigheid van het kantoor van het ANC (Afri kaans Nationaal Congres) in Londen naar voren. Volgens Pre toria helpt het Londense ANC- kantoor bij het beramen van aan slagen in Zuid-Afrika. Premier Thatcher wees Botha er op dat de Zuidafrikaanse ambassade in Groot-Brittannië er van wordt beschuldigd tegenstanders van apartheid aan te vallen. Mensen die actie voeren tegen apartheid beschuldigen de Zuidafrikaanse ambassade er al jaren van be trokken te zijn bij bomaanslagen op en inbraken bij zwarte natio nalistische bewegingen in Enge land. In maart 1982 vernielde een bom het ANC-kantoor in Londen. Volgens tegenstanders van apartheid was de Zuidafrikaanse regering verantwoordelijk voor deze aanslag, waarvoor nooit ie mand terecht heeft gestaan. Twee jaar geleden wees Groot- Brittannië een functionaris van de Zuidafrikaanse ambassade uit nadat een Britse rechter had ver nomen dat hij een inbreker had ingehuurd om documenten te stelen uit de Londense kantoren van drie zwarte nationalistische bewegingen. MADRID (UPI) - Spanje zal niet deelnemen aan de militaire structuur van de NAVO, ook niet als de Spanjaarden zich er voor uitspreken in de NAVO te blij ven. Dit heeft premier Felipe Gonzalez van Spanje gisteren verklaard. Spanje trad twee jaar geleden tot de NAVO toe toen een centrum rechtse regering aan de macht was. Toen de socialist Gonzalez in december 1982 premier werd bevroor Spanje de integratie in het militaire apparaat van de NA VO in afwachting van een refe rendum over het lidmaatschap dat volgend jaar of in 1986 ge houden zal worden. Gisteren demonstreerden tiendui zenden Spanjaarden voor uittre ding uit de NAVO en de ontman teling van vier Amerikaanse ba ses in Spanje. De betoging was georganiseerd door tientallen po litieke groeperingen en partijen. waaronder de Spaanse nistische partij en andere linkse partijen. De socialisten behoor den niet tot de organisatoren. Volgens de politie namen 100.000 mensen aan de betoging deel. Volgens de organisatoren waren het er 500.000. Op een persconferentie in het so cialistische hoofdkantoor ver klaarde Gonzales gisteren dat de regering in december zal beslui ten of zij de bevolking op zal roe pen voor of tegen het Spaanse lidmaatschap van de NAVO te stemmen. Hij zei dat ook als de Spanjaarden voor lidmaatschap van het bondgenootschap stem men, Spanje niet zal deelnemen aan de militaire structuur van de NAVO. Spanje is niet van plan het bilaterale verdrag met de Verenigde Staten op te zeggen dat voorziet in vier Amerikaanse bases in Spanje, aldus Gonzalez. ADVERTENTIE Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. Doorgevlogen METZ (UPI) - Een Frans gevechts vliegtuig dat door zyn piloot was verlaten wegens pech, maar doorvloog is vrijdag boven de Duitse Bondsrepubliek neerge schoten door een ander om te voorkomen dat het in bewoond gebied zou neerkomen. Dit is gis teren door de Franse luchtmacht bekendgemaakt. Er werd speciaal een vliegtuig de lucht in gezonden om de door vliegende Mirage 5-F neer te ha len, zo zei het opperbevel. Zaterdag was eerst gemeld, dat an dere vliegtuigen het lege toestel waren gevolgd om het desnoods neer te schieten, maar dat het desondanks bij een schuur te pletter was geslagen. Gezegd werd toen dat het veertig minu ten was blijven doorvliegen. Volgens het opperbevel duurde dit echter slechts enige minuten na dat de piloot het toestel per schietstoel had verlaten. Hij red de zich via zijn valscherm. SAN SALVADOR (UPI/Rtr.) - De Salvadoraanse president Duarte wijst een dialoog met het Salvadoraanse verzet in dit stadium van de hand. Op een persconferentie in de hoofdstad San Salvador verklaarde hij gisteren dat de „politieke leiding" van het verzet niet in staat is de „militaire leiding" te controleren. Duarte noemde dat een obstakel bij het op gang brengen van een gesprek. Het radiostation van het FMLN (de militaire tak van het verzet) heeft vorige week omgeroepen dat de guerrillabeweging bereid is met Duar te tot gesprekken te komen „zonder voorwaarden vooraf'. Duarte heeft de verkiezingsstrijd gevoerd met als één van de belangrijkste beloften dat hij de dialoog met het verzet op gang wilde brengen. Duarte zei tijdens de persconferentie bereid te blijven tot een gesprek maar eerst, zo zei hij, „moeten de wapens van tafel'. In een indirect antwoord op het uitgesproken verzoek van de Salvado raanse aartsbisschop Rivera y Damas de staat van beleg op te heffen, verklaarde Duarte dat het buiten werking stellen van grondwettelijke vrijheden door de grondwetgevende vergadering is gebeurd. Die in stantie, aldus Duarte, beslist ook over het opheffen van deze bepaling. Rivera y Damas had een klemmend beroep op Duarte gedaan de onge veer 3.000 politieke „verdwijningen" te onderzoeken. Hij waarschuwde de nieuwe president dat de „frustaties" zouden groeien wanneer Duar te geen eind maakt aan het toenemend politiek geweld en aan het voortduren van de oorlog. BAGDAD/MANAMA/ANKARA (DPA/AFP/Rtr.) - Irak heeft gis teren gezegd dat het twee Turkse tankschepen in de Golf heeft aangevallen. Dit temidden van steeds sterkere aanwijzingen voor een nieuw groot Iraans of fensief te land, dat al geruime tijd wordt verwacht. Talrijke Iraanse troepenbewegin gen richting zuidelijk front met Irak werden gemeld uit harde bron in de Iraanse hoofdstad. Irak bracht zaterdag grote aan tallen tanks over naar dit front. Zijn aanvallen op de tankschepen betekenden een heropening van de .tankeroorlog' die tien dagen leek geluwd. Zij werden uitge voerd ondanks de oproep die de Veiligheidsraad vrijdag deed om het recht op vrije scheepvaart te respecteren. Het gaat om het 153.000 ton meten de en in Istanbul geregistreerde tankschip .Buyuk Hun', dat leeg op weg om olie te laden bij de Iraanse oliehaven Kharg in brand werd geschoten. De be manning, van wie drie leden ver mist zouden zijn geraakt, moest het schip verlaten. Irak zei nog een Turks tankschip, de ,Ipras', te hebben aangevallen ten zuiden van Kharg, maar dit werd niet bevestigd. De 'Buyuk Hun' scheen, naar een Iraanse legerwoordvoerder zei volgens het persbureau IRNA in Teheran, te zijn getroffen door een Exocet-raket, die op grote af stand werd afgevuurd door een vliegtuig van het type Super- Etendard, dat evenals de raket van Franse makelij is. Iran zei gisteren ook een hoge functionaris naar Moskou te heb ben gezonden op uitnodiging van de Sowjet-Unie. Dit is de po litiek directeur voor Europa en Amerika van het ministerie van buitenlandse zaken, Sayyid ISTANBOEL - Het bombarderen van de Turkse tanker door Irak volgt enkele dagen na het bezoek dat de Turkse premier Ozal aan het hoofd van een 200-koppige door Frans van Hasselt delegatie aan Bagdad heeft ge bracht. Tevergeefs had hij daar bij geprobeerd Iraakse garanties te krijgen dat Turkse schepen in de Golf niet het doelwit zouden worden van Iraakse Exocets. Uit de beschieting van twee Saoedi- sche schepen kort tevoren was trouwens al gebleken, dat het re gime in Bagdad ook zijn bondge noten niet spaart in zijn pogin gen de Iraanse olie-export te blokkeren. Met de Turkse vriendschap moet het regime in Bagdad echter wel zuinig omspringen. Irak is im mers geheel afhankelijk van de oliepijplijn die van Kirkoek naar het Turkse Yumurtalik aan de Middellandse Zee voert, nu de pijpleiding door Syrië is afgesne den en aan de geprojecteerde, nieuwe naar Akaba in Jordanië nog niet eens is begonnen. Mocht Turkije deze leiding slui ten, dan loopt Iraks economie binnen enkele maanden vast. Volgens hardnekkige berichten heeft het regime in Teheran de Turken tijdens Ozals bezoek be gin mei aan die stad een miljard dollar geboden voor sluiting van die pijpleiding. Iets waarop An kara niet is ingegaan, alleen al omdat het geen complete over winning van Iran wil. Wel heeft Ankara de laatste jaren veel lu cratievere handelsbetrekkingen met Iran dan met Irak. De Turk se export naar Iran is vorig jaar het miljard dollar gepasseerd - honderdmaal meer dan onder de sjah - terwijl die naar Irak dra matisch terugviel tot 320 mil joen. Tijdens Ozals jongste bezoek aan Bagdad was nu juist afgesproken dat gestreefd zou worden naar opvoering hiervan tot 900 mil joen dollar, waarbij Ankara 700 miljoen dollar aan kredieten zou verlenen. Ook zou het volume van de pijpleiding worden opge voerd van 750.000 vaten tot een miljoen per dag. Verdere Iraakse bombardementen van Turkse schepen zullen, vooral wanneer er slachtoffers gaan vallen, deze perspectieven echter kunnen verduisteren. Moammed Sadr. Het is de eerste hoge Iraanse functionaris die naar Moskou gaat sinds Teheran 18 maanden geleden optrad te gen de communistische Tudeh- partij, een aantal Sowjetdiploma- ten uitwees en acht Tudeh-lei- ders terechtstelde op beschuldi ging van spionage voor de Sow jet-Unie. Hoofddoel van de mis sie zou zijn de Sowjet-Unie er toe te bewegen minder wapens aan Irak te leveren voor gebruik in de Golfoorlog, zo werd verno men uit welingelichte bronnen. Teheran wees gisteren tevens de uitspraak van de Veiligheidsraad af als ,het officieel machtigen van Bagdad om door te gaan met aanvallen op tankschepen'. Nieuw gesprek Duitse metaal in Stuttgart STUTTGART (DPA) - De onder handelingen in de Westduitse metaalindustrie voor het cao-ge- bied Nordwürttemberg/Nord ba den worden morgen in Stuttgart voortgezet, zo is gisteren officieel bekendgemaakt. Voorzitter Hans Mayr van de vak bond IG Metall verklaarde zater dag tegenover de pers, dat hy .geen 35-urige werkweek in een klap' wil. Hy zei akkoord te kun nen gaan met geleidelijke invoe ring, maar dat dit .niet moet be ginnen met een werkverkorting van 10 of 15 minuten'. Hij kwam daarmee enigszins tegemoet aan het fasenaanbod van de werkge vers, die eerder een geringe ver korting van de werkweek voor werknemers in ploegendienst hebben aangeboden. IG Metall verklaarde zich vrijdag al bereid zijn staking, die vrijwel de hele autoindustrie heeft stilge legd, voorshands niet uit te brei den. De vakbond wil overigens alleen regionaal met de werkge vers praten over een oplossing van het conflict, terwijl de werk gevers dit willen oplossen door middel van een landelijke rege ling. De Westduitse typografenbond IG Druck und Papier, die al twee maanden actie voert om de 35- urige werkweek met behoud van loon, besloot eind vorige week na het vastlopen van de onder handelingen zonder vaststelling van een nieuwe datum weer sta kingen van onbepaalde duur door de hele Bondsrepubliek uit te roepen. Wanneer deze begin nen werd niet bekendgemaakt. BALLYPOREEN - „Het is alsof ik na een lange reis weer thuisgeko men ben". Dit zei de Amerikaan se president Reagan, met een net iets te dik aangezette emotionele toon, gistermiddag tot de inwo ners van het nietige Zuidierse dorpje Ballyporeen. Het bezoek aan Ballyporeen was het minutieus doordachte hoog tepunt van Reagans bezoek aan de Ierse Republiek, dat vrijdag begon en vandaag met een rede in het parlement zal eindigen. door Henk Dam De reis is wel het begin genoemd van Reagans verkiezingscam pagne, en de reden dat de Ameri kaanse president de moeite nam om zich van het uiterst luxueuze hotel Ashford Castle in het noordwesten van de republiek naar de vlek Ballyporeen te be geven, had dan ook vooral te ma ken met de 40 miljoen Ameri kaanse kiezers van Ierse her komst. Het dorp (350 inwoners) gaf Rea gan de gelegenheid uit te wijden over zyn Ierse bloed en dat deed hy dan ook, gretig en vol overga ve. „Mijn vader werd op zesjarige leeftijd wees. Hy wist niets van zijn herkomst, maar ik denk dat hij vandaag hier ook is", aldus de president met trillende stem. De dorpelingen namen hem dit vertoon van sentimentaliteit in het geheel niet kwalijk. Ver sterkt met vele honderden Ieren uit nabijgelegen dorpen en ste den (het verwachte aantal bezoe kers van 35.000 werd echter lang niet gehaald) juichten zij Reagan en zijn vrouw Nancy hartstochte lijk toe. De gelukkigste man van Ballypo reen was gisteren zonder twijfel pubeigenaar John O'Farrell. Hij was het die, nadat een genealoog drie jaar geleden had vastgesteld dat Reagans voorouders in Bally poreen hebben gewoond, de pre sident per brief hartelijk uitno digde om te komen. Hij was het ook, die de danszaal van zijn café schielijk omdoopte tot „Ronald Reagan's Lounge". Gisteren werd hij beloond, toen Reagan een biertje bij hem kwam drinken, en enkele hap pen van een eenvoudige lunch (bestaande uit kool en gekookte ham) nam. Vóór die lunchpauze hadden Rea gan en zijn vrouw by de dorp spriester het doopboek ter inza ge gehad, waarin de doop van Reagans overgrootvader Michael (hij emigreerde rond 1850 naar de Verenigde Staten om aan de armoede in zijn vaderland te ont komen) vermeld staat. De tocht door het volledig van de buitenwereld afgesloten dorp (niet minder dan duizend politie mensen, Amerikaanse geheime agenten en zwaarbewapende mi- Met trillende stem sprak president Reagan de toegestroomde menigte i Ballyporeen toe. «foto ai litairen hielden Ballyporeen om ringd) was een glanzende pr- stunt, gadegeslagen door een kleine 2.000 journalisten en naar schatting 300 miljoen tv-kykers. In het dorp had ook de geringste middenstander zijn nering ij lings omgebouwd tot souvenir winkel. T-shirts, bedrukte bal pennen. grammofoonplaatjes met titels als „Wy zullen u be schermen, meneer de president", stickers en slecht lijkende gipsen beeldjes verwisselden pijlsnel van eigenaar. John O'Farrell is inmiddels al rijk geworden van de zakjes aarde, afkomstig van de akker waarop Reagans voorouders (vermoede lijk) hebben gezwoegd, die hy in zyn souvenirwinkel boven de pub heeft verkocht. Hy verkoopt de (kleine) zakjes voor twee gul den per stuk, en heeft enkele we ken geleden een reuzenorder uit de VS voor maar liefst duizend kilo aarde ontvangen. Het bezoek van Reagan heeft, niet alleen in Ballyporeen, maar ook in andere plaatsen in Ierland die hij de afgelopen dagen per heli kopter heeft aangedaan, minder mensen op de been gebracht dan van tevoren wel was aangeno- Warmte en spontaniteit hebben ten enemale ontbroken, en oudere Ieren vertellen graag dat het be zoek niet te vergelijken was met dat van Reagans voorganger John Kennedy, die in 1963 in Ier land ook op zoek ging naar zyn wortels. Reed Kennedy desUjds in een open auto door de juichende en deinende mensenmenigten, Rea gan werd, zoveel als dat mogelyk was, uit veiligheidsoverwegin gen van de Ieren gescheiden ge houden. Iedereen die op minder dan 500 meter afstand van hem was, was van tevoren met een metaaldetector onderzocht. Het bezoek heeft naar schatting 30 miljoen gulden gekost; geld, dat goeddeels in de uitgebreide vei ligheidsmaatregelen is gaan zit ten. Zo waren zeven gepantserde auto's speciaal uit de States over gevlogen, en honderden even eens meegekomen geheime dienstmensen regisseerden het bezoek van A tot Z. Dat had zijn absurde kanten. Zo moest het driejarige zoontje van de eigenaar van Ashford Castle, het hotel waar de Reagans twee nachten doorbrachten, verplicht constant met een pasje om zyn nek lopen. Zijn fietsje was op de lijst van goedgekeurde voertui gen gezet...

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7