Uitleg besluit verdeelt kabinet 'Ach, wat kapotte bierflesjes, voor de rest valt het wel mee' Harde acties Woensdrecht Russische media: besluit 'dubbelzinnig' compromis De Koning: banenplan voor werkloze jeugd MAANDAG 4 JUNI 1984 Binnenland WD: Volstrekt academische discussie' (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG (GPD) Binnen het kabinet is verschil van mening ontstaan over de uitleg van het kabinetsbesluit over de kruisraketten. Nadat eerder al premier Lubbers en WD-leider Ed Nijpels elkaar bij de interpretatie van dat besluit tegenspraken, kozen zaterdag de WD-ministers in het kabinet de kant van Nijpels. MIDDELBURG (ANP) - Illegaal kamperen dreigt een nieuwe „sport" te worden in Zeeland. Dat is het afgelopen weekeinde gebleken tijdens een intensieve controle op wildkamperen door diverse politie-eenheden en de Dienst der Domeinen in Zee land. Daarbij werden 125 kam peerders betrapt en weggestuurd en 104 processen-verbaal uitge deeld. Tot half elf zaterdagavond is de po litie waarschuwend langs de wildkampeerders gegaan. Via pamfletten werd de kampeer ders er in het Frans, Duits, En gels en Nederlands op gewezen. Wildkamperen nieuwe 'sport' in Zeeland dat ze in overtreding waren op de plaats waar ze op dat moment hun tent of caravan hadden neer gezet. Bij een tweede ronde deel de de politie processen-verbaal uit. Veel kampeerders hadden toen hun tent verstopt opgesteld tussen de bosjes, maar werden toch opgespoord. In een reactie zegt de politie bij zonder teleurgesteld te zijn over deze nieuwe vorm van „proleta risch kamperen". Er was in heel Zeeland plaats genoeg op de campings het afgelopen week einde. De politie heeft de illegale kampeerders daar dan ook aan vankelijk naar toe verwezen. De politie heeft ook tegen een mi- nicampinghouder in Valkenisse proces-verbaal opgemaakt. Deze had in plaats van de toegestane vijf, twaalf tenten en caravans op zijn camping ondergebracht. Lubbers beschuldigde Nijpels er zaterdag van verwarring te stich ten, maar op een WD-manifes- tatie in Amsterdam lieten ook vi ce-premier Van Aardenne en mi nister van justitie Korthals Altes (beiden WD) weten het niet met de premier eens te zijn. De ruzie draait om de vraag wat Nederland moet doen wanneer de Russen volgend jaar in no vember hun aantal SS-20-raket- ten niet verder hebben uitge breid. Volgens premier Lubbers zal Nederland dan volgens het overeengekomen besluit van af gelopen vrijdag geen kruisraket ten plaatsen. Nijpels daarentegen vindt dat de dan ontstane situatie door het kabinet opnieuw zal moeten worden beoordeeld. Hij bestrijdt dat uit een bevriezing van de Russische SS-20's automatisch volgt dat Nederland niet zal plaatsén. Voorlopig wil hij niet verder gaan dan dat het Neder landse aandeel in het NAVO- plaatsingsschema zou kunnen verminderen. Een eventuele bevriezing door de Russen zou moeten worden op genomen'in een mogelijk ak koord tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie wat zou kunnen leiden tot een verminde ring van het totale aantal middel- lange-afstandswapens in Euro pa, aldus de WD. En daarin zal Nederland moeten meedoen. Lubbers daarentegen benadrukte vrijdag al dat Nederland in het geval van een bevriezing een eenzijdige stap zal nemen en niet zal plaatsen. Maar volgens Van Aardenne en Korthals Altes is dat standpunt van de premier nooit in het kabinetsberaad over het besluit aan de orde geweest, het overleg met de MOSKOU/BONN/WASHINGTON (DPA/Reuter) - In de Russische media is het raketbesluit van de Nederlandse regering een 'dub belzinnig' compromis genoemd. Het kabinet-Lubbers heeft niet geluisterd naar de wil van de meerderheid van de bevolking en een beslist 'nee' tegen de ra ketten gezegd, zo schreef het par tijblad Prawda. Het nu gesloten 'compromis-plan' stelt het aantal te plaatsen kruis- vluchtwapens afhankelijk van de ontwapeningsonderhandelin gen, indien die voor 1988 worden hervat. Het raketten-probleem blijft daarmee in het middelpunt staan van de politieke strijd in Nederland, zo voegt het partij blad eraan toe. 'Het officiële persbureau Tass meldde dat de Nederlandse rege ring enerzijds rekening moest houden met de vredesbeweging, terwijl ze anderzijds openlijk on der druk werd gezet door de Ver enigde Staten en de NAVO. De Nederlandse publieke opinie be schouwt het compromis als een poging de regeringscoalitie in al le geval in stand te houden en de vredesbeweging in slaap te sus sen, aldus Tass. signaal' zou kunnen zijn aan Moskou en daar zou kunnen lei den tot een 'misverstand'. In Frankrijk was nog geen officiële reactie te verkrijgen. Parijs is niet betrokken bij het NAVO- dubbelbesluit, maar president Mitterrand heeft nooit onder stoelen of banken gestoken (ook niet tijdens zijn bezoek aan Den Haag in februari) een fervent voorstander te zijn van plaatsing van nieuwe raketten in West-Eu ropa als antwoord op de SS-20. Ook de Belgische regering, die net als Nederland nog een defintief plaatsingsbesluit moet nemen, heeft nog niet gereageerd. fractieleiders van CDA en WD. Lubbers heeft die uitleg op eigen gezag gegeven op zijn persconfe rentie van vrijdagmiddag. Verklaring De premier ging zaterdag over tot een ongebruikelijk stap. In een via de Rijksvoorlichtingsdienst verspreide verklaring nam Lub bers afstand van de uitleg van Nijpels. Het kabinetsbesluit is maar voor één uitleg vatbaar, al dus de premier. 'Wanneer de Sowjet-Unie stopt met het ver der installeren van SS-20-raket- ten, zullen er in ons land geen kruisvluchtwapens worden ge plaatst'. Nijpels zei door deze mededeling van Lubbers 'volslagen verrast' te zijn. Hij noemde de verklaring 'een afleidingsmanoeuvre, be doeld voor het CDA-fractiebe- raad van zaterdag. Ik neem aan dat de tekst het CDA nog net op tijd heeft bereikt'. De WD is overigens niet optimis tisch over de kans van een be vriezing van het aantal SS-20's. 'Het gaat om een volstrekt acade mische discussie. Over een zaak die zich helemaal niet zal voor doen', aldus Nijpels. De WD wierp zaterdag overigens zelf een nieuw interpretatiever schil op. Volgens de vice-voorzit- ter van de WD-fractie, Even huis, zal bij het beoordelen van de situatie op 1 november 1985 niet alleen moeten worden geke ken naar het aantal SS-20's, maar ook naar de SS-22 en SS-23-ra- ketten, die staan opgesteld in Oost-Duitsland en Tsjechoslowa- kije. In het kabinetsbesluit wordt uitsluitend over de SS-20 gesproken. HILVERSUM (ANP) - Minister De De Koning zei te hopen dat het Een topambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zei zaterdag in de New York Times dat de Ameri kaanse regering niet al te diep te leurgesteld is, omdat duidelijk de mogelijkheid openblijft dat ten slotte alle 48 kruipraketten worden geplaatst. De Ambtenaar meent zelfs dat het 'moedige, Het ligt in de bedoeling om de jon- mnAllllIro kcclmC aan ofnn (n - Koning (sociale zaken) werkt een plan om jongeren die al meer dan twee jaar werkloos zijn, tij delijk aan een baan te helpen. Het gaat daarbij volgens De Ko ning om een groep van 50.000 jongeren, voor wie wegens hun lange werkloosheid de kansen om ooit nog werk te vinden sterk zijn verminderd. In het Vara-ra- dio programma „De rooie haan" ontvouwde De Koning zaterdag de grote lijnen van dit plan. moeilijke besluit' een stap in de goede richting is. 'Niemand ver wachtte thans een plaatsingsbe sluit. Wfj waren meer bevreesd dat de regering ten val zou ko men', aldus de woordvoerder. De topambtenaar zei dat de Verenig de Staten niet verwachten dat de Sowjet-Unie spoedig zal stoppen met de stationering van SS-20 ra ketten. De Westduitse regering 'betreurt' het Nederlandse besluit de plaat sing uit te stellen. Ze waar schuwde dat dit een 'verkeerd geren gedurende één jaar op uit leenbasis te werk te stellen. Dat betekent dat de betrokken werk gever direct weer van de werklo ze jongere af kan, zodra er geen werk meer is. De werkgevers be talen in het plan van De Koning zeventig procent van het mini mumloon aan de jongeren. Dit bedrag wordt dan door de over heid aangevuld tot tachtig pro cent van het minimumloon (bij een 32-urige werkweek) of hon derd procent (bij een 40-urige werkweek). plan in september in werking kan treden. Er is echter eerst nog overleg nodig tussen werkge vers- en werknemersorganisa ties, vooral over de rechtspositie van de jongeren. De bewinds man heeft er vertrouwen in, dat er vooral bij het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw voldoende belangstelling is om de langdurig werkloze jongeren op de voorgestelde basis in dienst te nemen. Wwv Minister De Koning voelt er niets voor om de uitkering voor lang durig werklozen op grond van de wet werkloosheids voorziening (WWV) buiten de kortingsopera tie van 1 juli te houden. Het kabi net wil op die datum de daglonen waarover de ww-, wwv- en wao- uitkeringen berekend worden met drie procent verlagen. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer is voorstander van het uit zonderen van de wwv bij de kor tingsoperatie. WOENSDRECHT/BERGEN OP ZOOM (ANP) - Vele duizenden demonstranten hebben het afge lopen week-einde bij de lucht machtbasis Woensdrecht gede monstreerd voor vrede en tegen plaatsing van kruisraketten. Het was de bedoeling dat het een ge weldloze actie zou worden, maar dat is niet helemaal gelukt. De ME moest enkele malen in actie komen. De demonstranten (2500 naar schatting van de politie, 8000 vol gens de organisatoren) hebben voor enkele tienduizenden gul den schade aangericht aan de omheining van het terrein van de luchtmachtbasis en voor zeker tienduizenden en mogelijk hon derdduizend gulden op het ter rein van de Fokker-vestiging in Woensdrecht. Politie en marechaussee zijn door demonstranten met bierflesjes en stenen bekogeld. De ME voer de enkele malen charges uit met de wapenstok. In totaal zijn 12 demonstranten gearresteerd waarvan zes in bewaring zijn ge nomen. Na afloop van de driedaagse actie zei de waarnemend commandant van de vliegbasis, B.N. de Ko ning, dat de ongeregeldheden hebben aangetoond dat de de monstranten zich niet volledig konden beheersen. De organisa toren van de actie zeiden na af loop over het algemeen tevreden te zijn over het vreedzame ver loop van de blokkade-acties. Volgens de organisatoren zijn de voorgevallen incidenten voor een deel te wijten aan onnodig hard optreden van de politie en voor een deel aan het gedrag van een kleine groep actievoerders, die meer op confrontaties met de politie uit waren dan op een vreedzame blokkade. De actie- organisatie heeft gezegd de han delwijze van deze 'harde kern' af te wijzen. De driedaagse actie werd gister middag afgesloten met een de monstratieve optocht naar Ber gen op Zoom en een slotmanifes tatie in die plaats, waaraan vele duizenden actievoerders deelna- Een kleine groep actievoerders bleef achter op het terrein van een oude steenfabriek, vlakbij de vliegbasis. Ze wilden daar een begin maken met een permanent 'Internationaal Vredesactie- dorp', dat als uitvalsbasis zou moeten dienen voor verdere ac ties tegen de kruisraketten. De gemeente Woensdrecht had voor zo'n dorp geen toestemming ge geven, zodat de bewoners gister avond door een ME-peloton zijn verwijderd. De ontruimingsactie verliep op vreedzame wijze. Zaterdagavond greep de ME in by een demonstratie op de toe gangsweg naar de Fokkerbedry- ven op Woensdrecht. Daarbij vie len onder de demonstranten twee licht gewonden. Hekken rond de basis werden vernield door knipacties en in brand ge stoken. Bij het Fokkerterrein bleef het in de nacht van zater dag op zondag onrustig. Oorzaak was een harde kern van enkele tientallen actievoerders die ver nielingen aanrichtten en de Inhaalmanoeuvre: 6 gewonden DORDRECHT (ANP) - Door een ongeval op rijksweg 16 ter hoogte van Dordrecht zijn gistermorgen zes mensen gewond geraakt. Het ongeval ontstond doordat een auto uit Frankrijk bij een inhaalmanoevre ging slingeren. De auto die werd ingehaald botste rechts van de weg tegen een vangrail. De Franse auto sloeg enkele keren over de kop, waarbij alle vier inzittenden eruit werden geslingerd. De Franse auto werd bestuurd door een 19-jarig meisje uit Schiedam. In de auto zaten haar 49-jarige moeder, haar 83-jarige oma en haar 21- jarige echtgenoot. Allen zijn naar een ziekenhuis in Dordrecht overge bracht. De Nederlandse auto had twee inzittenden, een 85-jarige vrouw en haar kleinzoon die de auto bestuurde. Diens leeftyd is nog onbe kend. Ook zij zijn naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. De politie sprak van een wonder dat alle betrokkenen er zo goed van af zijn gekomen. Ondanks het bezwerende vredesgebaar van deze demonstrant zou de ME toch ingrijpen bij een actie op de toegangsweg naar de Fokkerbedrijven Woensdrecht. (f0to anp> Charges ME, gewonden en vernielingen Volgens de organisatoren heeft de ME gistermiddag nog een harde charge met de lange lat uitge voerd op een groep demontran- ten die tijdens de demonstratie ve tocht naar Bergen op Zoom over de snelweg wilden gaan. Hoewel de politie de oprit had af gezet, slaagden enkele honder den actievoerders erin om via het bos op de snelweg te komen. By de charge van de ME liepen vier demonstranten verwondingen op, aldus de organisatoren. Den Haag Bij het ministerie van Defensie en op het Buitenhof zijn zaterdag avond negen demonstranten (van een groep van 30) aangehou den. De politie verdenkt de actie voerders ervan het gebouw van het ministerie van Defensie met verf te hebben beklad en de ra men van enkele gebouwen van de Tweede Kamer te hebben in gegooid. De demonstranten wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Volgens een ac tievoerder ging het om een vreedzame actie en is de politie hardhandig opgetreden. Vlet slaat om: vader dood, zoon gered na veertien uur DEN HELDER (ANP) - De rijks politie te water, de marine en een aantal particulieren hebben van af vrijdagavond half negen tot za terdagmiddag half drie een uit gebreide zoekactie gehouden naar twee opvarenden van een vlet dat in het vaarwater Malzwin ten oosten van Den Helder door een zware onweersbui was om geslagen. In totaal namen tien boten aan de reddingsactie deel. Zaterdag aan het eind van de och tend werd de 14-jarige Ron Bak- kenes uit Den Helder gevonden. De jongen had zich veertien uur lang in het water drijvend gehou den door zich vast te klampen aan een plastic boei van een vis net. Alhoewel hy door de koude was bevangen, maakt hij het vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie redelijk goed. Hy is ter observatie opgenomen in een ziekenhuis in Den Helder. Enkele uren nadat de jongen in het water werd gevonden werd het stoffelijk overschot van zyn 41- jarige vader vlak bij Texel gebor gen. LEIDEN - Minister Brinkman (WVC) zal vanavond een spreek beurt houden in Treslong in Hil- legom. Aanvang 20.00 uur. Brinkman vervangt minister De Koning (sociale zaken) die is ver hinderd. Ravage na ontploffen gasflessen PETTEN (ANP) - Een opslag plaats van gasflessen bij een ben zinestation aan Het Plein in de Noordhollandse gemeente Pet ten is gistermiddag ontploft. Vol gens de politie zijn alle muren van de opslagplaats weggeblazen en ramen in de wijde omgeving gesneuveld. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Na de ontploffing brak bij het benzinestation brand uit, die een schade heeft veroorzaakt van zeker 1 miljoen gulden. Over de oorzaak van ontploffing is nog niets bekend. Het depot waar de ontploffing gebeurde is een on derdeel van een doe-het-zelf- en campingwinkel annex benzine station waar een grote voorraad campinggas lag opgeslagen. Vrouw doodt vier maanden oude baby EMMELOORD (ANP) - Een 26-ja- rige vrouw uit Emmeloord heeft afgelopen vrijdag tegenover de politie in haar woonplaats be kend haar vier maanden oude baby door verstikking om het le ven te hebben gebracht. Omtrent de motieven van de vrouw tast de politie nog in het duister. De vrouw is onder psychiatrische behandeling gesteld. De politie werd in de zaak betrok ken door de arts die de overlij- densacte moest tekenen. Hij had twyfels over de juiste doodsoor zaak en vermoedde dat het kind op onnatuurlijke wijze was ge storven. Naar aanleiding van zyn melding werd sectie verricht BRAND - Een woonhuis in Den Bosch is gistermorgen voor een groot deel uitgebrand, nadat een kind in de huiskamer stiekem met vuur had gespeeld. Het ge zin wist zich op tijd te redden. Toen de vlammen uit de zitbank sloegen, ging het kind weer snel terug naar zyn bed. Het kon later evenals zijn ouders via het platje van de buren naar buiten worden gebracht. De schade wordt ge schat op ongeveer een ton. WOENSDRECHT (GPD) - „Ach, wat stelt het nou allemaal voor. Een paar kapotte bierflesjes, wat stenen en een hoop gegil. Voor de rest valt het wel mee". Zater dagavond laat staat een ME'er in zomertenue alleen voor een twin tigtal opgewonden activisten. Achter hem liggen de vernielde hekken van Fokker in Woens drecht. Zo rustig als de ME'er het gebeurde opneemt, zó opgewon den is de voorlichter van de Ko ninklijke Luchtmacht. Volgens hem zijn het stuk voor stuk agressieve elementen. Op een en kele uitzondering na. De Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Marechaussee beoordelen de toestand rond Woensdrecht heel anders dan de rijkspolitie die aan de buitenkant staat en het meest met de activis ten te maken heeft. Luchtmacht- voorlichter Baltussen wijst tij dens een rondrit over de basis op enkele bierflesjes die door acti visten in de richting van de be wakers zijn gegooid. Zijn collega Pellegrom van de marechaussee wijst er subtiel op, dat de activis ten toch ook hun natuurlijke be hoeften moeten doen. „En waar denk je dat ze die laten? Dus ik heb ook twijfel over het milieu bewustzijn van dit volk", aldus Pellegrom. De bewakers op het luchtmacht- terrein zijn intusen gewend aan de acties, meent de kapitein. „Zij hebben een soort psychisch rol gordijn neergetrokken. Door de actie ontstaat hier een groot ge voel van saamhorigheid. Ons krijgen ze er niet onder", aldus Baltussen. "Infiltranten worden onmiddellijk gepakt". De verslaggever ondervindt dit aan den lijve als hij - volgens af spraak met kapitein Baltussen - door de draadversperring pro beer te komen. Uiteraard blijft hij als niet-getrainde illegaal in het prikkeldraad hangen. Bin nen een paar tellen zijn er militai ren ter plaatse. „Ik heb een af spraak", probeert de verslagge ver hangend in het draad te ver klaren. „Ja, dat zeggen ze alle maal", zegt een van de militairen. Heel anders gaat het bij de politie. Op de Bergsebaan bij Huibergen staan twee politiewagens. Ver dwaalde demonstranten krijgen te horen hoe ze bij een actiekamp kunnen komen. Wij zijn er voor de serviceverlening aan het pu bliek en dit is ook publiek", zegt de opperwachtmeester van de rijkspolitie. Vriendelijke politiemannen, onge dwongen babbelend of discus siërend met activisten, zijn zater dagavond ook te vinden bij Fok ker in Woensdrecht. Deëscaleren is het motto van de politie. On danks de af en toe gespannen toestand, staan de ME'ers zonder helm, schild en wapenstok met de demonstranten te praten. De ME is er rond 18.00 uur aan te pas gekomen nadat er op forse schaal vernielingen werden aan gericht aan de hekken en de hoofdingang van Fokker. De op gewonden Amsterdamse en Haagse jongeren worden ge scheiden van de rest die rustig door mag gaan met de vreedza me blokkade. Die blokkade blijft tot diep in de nacht gehand haafd. De politie komt er niet aan. „Zolang de mensen daar op de grond zitten of liggen is er niets aan de hand", zegt een poli tieman. Maar de jongeren uit de Randstad moeten met harde hand worden aangepakt. „Wij isoleren een aan tal wilde gasten en verspreiden die over drie tot vier hoeken van het parkeerterrein. Dan kunnen we ze makkelijker in de hand houden", zegt de commandant van het ME-peloton, terwijl zijn mannen in gesloten formatie zachtjes schreeuwende, schop pende en spuwende punkers naar de rand van het terrein drin gen. Diep in de nacht komt het echter toch nog tot hardere confronta ties. Het sein tot ingrijpen komt als een door het dolle heen ge worden demonstrant met een lange ijzeren paal uit het inmid dels gesloten hek van Fokker op de ME inrent. Het uiteinde van de paal is vuurrood. „Die gek had die paal uit een vuur gehaald en kwam op ons af. Ik moet er niet aan denken als ik dat in mijn nek had gekregen", zegt een van de ME'ers. Het is het sein tot hernieuwd in grijpen. De demonstranten gaan op de grond zitten en luisteren niet naar het bevel om zich terug te trekken. De ME'ers beginnen te slepen. Eén ervan wordt hard handig over een barricade van trottoirtegels getrokken. Hy bloedt uit verschillende wonden. Tegen 4.00 uur in de nacht van De noordelijke toegangspoort van de vliegbasis bij Woensdrecht na de vredesacties van hel afgelopen weekeinde: leeggegooide vuilniszakken, een met verf besmeurd wachthuisje, ingegooide ruiten en omvergegooide hekken. <foto anp» zaterdag op zondag proberen verschillende demonstranten langs de ME-blokkade te komen. Dat is het sein voor achtervol ging in de bossen. Tegelijkertijd grijpt de ME, nu wèl in wapen rusting, in op het Fokkerterrein. Van daaruit worden de politie mensen bekogeld met stenen. Arrestatieteams trekken het bos in en komen met arrestanten te rug. Andere demonstranten wor den op afstand gehouden. Een half uur lang is het spannend. Dan komen de gemoederen weer tot rust. Tot zondagmiddag toe blijft het echter onrustig. Maar de ME'ers hebben dan al weer al lang de wapenrustig afgelegd en praten weer met de demonstran ten alsof er niets in de loop van de onrustige nacht is gebeurd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5