'Vrouwen leren om zelfstandig te zijn' NEVO liaakt af bij organisatie internationaal volksdansfestival Drie dagen circus in Leiden Project Begeleid Wonen: Maar weinig fietsers trappen tientjes voor Greenpeace bij elkaar MAANDAG 4 JUNI 1984 LEIDEN - Niet voor iedere volwassene is zelfstandigheid een vanzelfsprekende zaak. Zeker niet voor een groot aantal vrouwen. Opgevoed in het traditionele patroon van 'trouwen, kinderen krijgen', wordt hun vaak niet geleerd om als zelfstandig persoon te functioneren. Zelfs een giroformulier in te vullen, administratie bij te houden of een afspraak bij de dokter te maken is voor hen een moeilijke zaak. Het komt dan ook voor dat vrou wen, bijvoorbeeld na een schei ding, niet goed raad weten met het alleen wonen en zelfstandig zijn. Mede omdat de maatschap pij sterk gericht is op het gezin en niet op alleenstaande vrou wen. Voor hen is sinds enkele jaren het project 'Begeleid Wonen' opge zet. Voortgekomen uit het Vrou wen Opvang Centrum, is dit be geleid wonen de volgende (en laatste) stap naar zelfstandig zijn. Begeleid Wonen is gehuisvest aan de Hijnsburgerweg 179. Vijf vrouwen, eventueel met kinde ren, kunnen daar maximaal een jaar lang wonen en zich voorbe reiden op het zelfstandig zijn. Hoewel het project al een paar jaar bestaat, hebben de vaste me dewerksters Maria Remmers waal en Liesbeth van Hennik de indruk dat het by een aantal maatschappelijke hulpverle ningsinstanties nog weinig be kend is. De laatste tyd trekken vooral jongere vrouwen zonder kinderen op de Rijnsburgerweg aan de bel. "Hoewel we die ook willen opvangen, hebben we de door Annemiek Ruygrok ervaring dat ook oudere vrou wen in Begeleid Wonen veel kunnen leren. We hebben hier opvangmogelijkheden voor vrouwen van 18 tot 65 jaar met of zonder kinderen". De vrouwen die naar Begeleid Wo nen komen zijn vooral geschei den vrouwen, of zij die in een op vangcentrum of psychiatrische inrichting hebben gezeten en nu de stap naar alleen wonen nog te groot vinden. Voorwaarde is dat de vrouwen in staat zijn zichzelf en hun eventuele kinderen te verzorgen en willen leren hun problemen met het alleen wonen op te lossen. Ondersteuning kunnen de vrou wen vooral verwachten van de andere bewoonsters, die vaak in hetzelfde schuitje zitten. Sterk individueel gerichte hulp wordt in Begeleid Wonen niet gegeven. De medewerksters zijn dagelijks, behalve in het weekeinde, enige uren aanwezig. Wel worden, sa men met de medewerksters, groepsactiviteiten, gesprekken en thema-avonden georgani seerd. 'Contract' Wie in Begeleid Wonen komt, maakt samen met een van de me dewerksters, een contract op, waarin staat aan welke punten de vrouw tijdens haar verblijf wil werken. Voor de een zal het moeilijk zijn een dagschema op te stellen en zich daaraan te hou den, een ander wil leren afspra ken te maken met de huisarts en die ook na te komen. Zoals in het geval van Mila, een diabetes-pa tiënte. "Ik vind het vervelend om naar de dokter te gaan, want ik heb vroeger nogal nare ervarin gen in het ziekenhuis gehad. Toen moest ik in de collegezaal komen en allemaal vragen beant woorden. Toch zal ik als ik alleen woon hiermee om moeten kun nen gaan". Voor Janneke ligt het weer anders. Afkomstig uit een groot gezin, heeft ze eigenlijk niets anders ge leerd dan poetsen en schoonma ken. Ze kan het nog steeds niet laten. Tijd om aan zichzelf te denken heeft ze niet. Dus is in haar contract opgenomen: "Le ren leuke dingen te doen voor je zelf'. Janneke is bezig huisvesting te vinden. Met haar dochtertje Ga by wil ze proberen een nieuw le ven op te bouwen. Ze is onlangs in Lelystad gaan kijken en vond vooral de omgeving erg mooi. "Maar in het begin zal het wel moeilijk zijn hoor. Er leven toch heel andere mensen dan hier, dus zal het niet meevallen om contact te maken". Wat veel vrouwen in Begeleid Wo nen ook moeten leren is de om gang met de ex-vriend of -man. Vaak is de scheiding niet zo rooskleurig verlopen, was er ru zie en bedreiging van de kant van de man. Begeleid Wonen is geen 'Blijf van m'n Lijf-huis', dus het adres is bekend. Wanneer de vrouw in kwestie echter geen contact wil met haar 'ex' wordt daar rekening mee gehouden. Maar wie alleen woont en op een kwade dag een woedende 'ex' aan de deur krijgt, zal toch actie moeten ondernemen. "We bepra ten en onderzoeken de mogelijk heden om dit op te lossen. Bij voorbeeld politie inschakelen, een straatverbod op laten leggen. Als je deze mogelijkheden kent. LEIDEN/OEGSTGEEST - De fietstocht 'Tientjes trappen voor Greenpeace' die zaterdag werd gehouden, heeft zeer weinig be langstelling getrokken. Het 25 ki lometer lange parkoers rond Oegstgeest trok slechts 100 men sen. De organisator in Leiden, André Viergever, was daarover danig teleurgesteld. "Het was za terdag toch prachtig weer?". De Greenpeace fietstocht startte in zeven plaatsen in Nederland, waaronder het kasteel Oud-Poel geest. In heel Nederland waren er zo'n 850 mensen die meefiet sten. In vergelijking met vorig jaar betekende dit een halvering. Desondanks is er in het totaal toch nog 75.000 gulden opge haald, waarvan de helft overblijft als de kosten van de organisatie er van af zijn getrokken. Viergever: "Ik moet eerlijk beken nen: we hadden gerekend op een verdubbeling van het aantal deelnemers. Helaas door allerlei onverklaarbare factoren is dat niet gelukt. Ik denk dat de men sen de sponsor-fietstochten beu zyn geworden, hoewel wij de eer- ste organisatie waren die met dit LEIDEN - Een 27-jarige Rotter dammer heeft bij de Leidse poli tie aangifte gedaan van de dief stal van een kruiser. Het schip, dat ruim acht meter lang is, lag afgemeerd bij de laad- en loskade van de Roomburgerweg. De kruiser met inboedel heeft een waarde van ongeveer 28.000 gulden. idee op de markt kwam". De opzet was dit jaar zoveel moge lijk jonge mensen te interesseren voor het werk van Greenpeace. Dat was ook de reden dat de fietstocht niet zoals vorig jaar maar één eindpunt (Utrecht) had, maar verspreid over het land werd gehouden. Ook zijn enige weken van tevoren alle scholen aangeschreven. "We kunnen nu wel constateren dat dat niet heeft mogen baten, want ik heb nauwelijks jeugd ge zien", aldus Viergever, die on middellijk daarna zegt: "Maar we gaan door. Onze schepen zullen in actie moeten blyven om ver dere aantasting van-het milieu te gen te gaan". Ook sprekers die na de fietstocht in het park van kasteel Oud- Poelgeest, waar een milieumarkt was georganiseerd, aan het woord kwamen, wezen op de ge varen die de Zuid-Pool (Antarcti ca) bedreigen en op de ongelimi teerde vangst op walvissen. Het onderhoud aan de schepen be draagt zo'n 340.000 gulden per jaar. Tot nu toe is dat altijd opge bracht uit de opbrengsten van donaties en acties. Viergever en vele andere organisa toren van Greenpeace willen dat ook zo houden. Daarom zal de komende maanden een nieuwe campagne op touw worden ge zet. "We gaan een promotietour langs alle campings in Neder land maken in de hoop heel veel donateurs te werven. Ja, ook Duinrell zullen we bezoeken". De milieumarkt LEIDEN - Circus C.L. Mullens geeft van morgen af zes voorstel lingen in Leiden. Het jonge cir cus beleefde tijdens de paasda gen zijn première in Tilburg, de woonplaats van de gebroeders Mullens, die eigenaar zijn van het geheel. Het circus heeft zijn groenwitte tent met 1.400 zit plaatsen opgesteld by de Groenoordhallen. De grote attractie van het circus is het wereldberoemde clownsduo Pio Nock Mario, clowns die optraden in grote circussen als Knie, Sarrasani en Krone. De dochter van Pio Nock, Isabella, is in haar vaders voetsporen ge treden en treedt op aan de trape ze. De familie Nock zal ook haar kunsten vertonen op de smalle draad, hoog in de circustent. Klassieke hogeschool toont Ger- maine Kools op twee paarden, een fraaie Fries en een Andalu- siër. Verder zyn er natuurlijk apen, olifanten, een onhandelba re ezel, kamelen, waterbuffels, een nijlpaard en een kangeroe. Jongleurs en evenwichtskunste naars treden ook op. Het circus geeft morgen, woensdag en donderdag voorstellingen. De middagvoorstelling begint om kwart over vier, 's avonds begint het om acht uur. Gemeente zet evenement toch door: 24 tlm 26 augustus LEIDEN - Een kleur- en klankrijk feest staat Leiden het laatste weekeinde van augustus (24 t/m 26) te wachten. Volksdansgroe pen uit Spanje (Nobleza Batur- ra), Joegoslavië (Ivan Goran Ko- vacic); Israël (Omarin); Polen (Malopolska); Engeland (Oxford City Morris Men); Portugal (Mourisca do Vouga), Nederland (Achalay Leiden, Nitsanim Den Haag en La Popoldancantoj Rot terdam) en een groep in Enge land wonende Oekrainers (Czu- plak) bezetten dan een heel weekeinde de Groenoordhallen. Het feest dat al sinds 1967 te boek staat als het 'Internationaal Volksdans Festival Leiden', wordt dit keer georganiseerd zonder de medewerking van de Nederlandse Volksdansvereni ging (NEVO). Aan de altijd als zo voortreffelijk getekende samen werking tussen de NEVO en de gemeente Leiden is een einde ge komen. "Een verschil van inzicht," zegt Hans Kagie die al sinds jaren de gemeente Leiden in de festival organisatie vertegenwoordigt. "De NEVO is vorig jaar begon nen met Doe Dans, een evene ment alleen voor echte volksdan sers. Dat wil men jaarlijks hou den. Daarnaast was het plan om een Leids festival te organiseren in een afgeslankte vorm, dat wil zeggen alleen voorstellingen in bestaande Leidse theaters. Maar daar voelden wij helemaal niets voor. De kracht van het Leidse festival ligt nu eenmaal in de keuze mogelijkheid voor de be zoekers". Grootste knelpunt", zegt NEVO- directeur Dick van de Vooren in het NEVO-blad, is dat er een grote inzet van vrijwilligers werd gevraagd en dat er desondanks 80.000 gulden moest worden geïnvesteerd in de accommoda tie, zoals huur van de Groenoord hallen, het bouwen van het thea ter, waar uiterst kostbare voor zieningen als licht, geluid, tribu nes en dergelijke moesten wor den aangebracht. Ondanks al de ze kostbare voorzieningen ble ven we toch zitten met een vrij ongeschikte hal". Van de Vooren meent ook dat de volksdanser toch de voorkeur geeft aan een evenement als Doe Dans, hoe leuk een festival met optreden voor publiek (waarvan hij ver wacht dat het er om financiële re denen minder belangstelling voor zal hebben) ook is. Dit alles wordt bestreden door de Leidse poot in de organisatie en wat is er dan een beter bewijs dan zelf dat festival te organise ren? Daartoe is contact gezocht met de CIOFF (Conseil Interna tional des Organisations de Fes tivals de Folklore). Via deze orga nisatie konden vijf buitenlandse groepen van internationaal ni veau worden gecontracteerd. Ook Nederlandse groepen heb ben al van hun belangstelling voor het festival blijk gegeven. Leiden zal zich dus in het week einde van 24 t/m 26 weer hele maal kunnen storten in het folk lore gebeuren. De Groenoorhal- len zijn dan van de morgen tot de avond gevuld met activiteiten als dansinstructie, kostuumshows, optredens in het folkcafé, de folklore markt, bejaardendans en korte voorstellingen. Vrijdagmiddagdag (24 augustus) wordt het festival traditiege trouw geopend met een optocht door de stad. Het eindpunt is nieuw: het Pieterskerkplein. Hier zullen de groepen een korte voorstelling geven waarna er een ontvangst volgt in de Pieters kerk. De eerste voorstelling be gint 's avonds om acht uur in de Groenoorhallen. Zaterdag en zondag kunnen bezoekers en deelnemers van 's ochtends half tien in de Groenoordhallen te recht. De voorstelling is zaterdag weer om acht uur terwyl de feestelijke afsluiting zondagmid dag om twee uur begint. Dat is de laatste kans om een spektakel van dans en muziek bij te wonen. Kaarten voor dit festival kunnen worden besteld via een bon in dit blad en met ingang van 1 juli bij het VW-kantoor. Wie een heel weekeinde de in Groenoordhal len wil doorbrengen is daarvoor 40,- kwijt (met overnachting in eigen tent of schoollokaal 50,-), een hele zaterdag kost 20,; en de zondag 15-. Alleen een voor stelling bijwonen kost 10,- (be jaarden en kinderen op zondag 8,50). geeft je dat meer zekerheid als je alleen woont", aldus Maria. "De begeleiding wordt hier afge bouwd en heeft iemand nog pro blemen dan heeft ze hier kunnen leren hulp te vragen aan ande- Dat leren de vrouwen vooral in de wekelijkse groepsgesprekken. Ze kunnen dan met elkaar over hun ervaringen praten en daar door komen ze ook meer aan de weet over hun eigen problemen en vinden daar samen oplossin gen voor. Bovendien merken ze dat ze niet de enige zijn met be paalde problemen. Om met Mila te spreken: "Je leert hier jezelf kennen". Roland Holst- prijs uitgereikt LEIDEN - Theun de Vries is zater dagmiddag tydens de jaarverga dering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde de Henriëtte Roland Holst-prys 1984 toegekend voor zijn boek over ketters. De Vries nam de prijs zelf niet in ontvangst in ver band met ziekte. Wel had hy per brief laten weten zeer gelukkig te zijn met deze prijs. Het openbare deel van de jaarver gadering was geheel gewijd aan de beweging der Tachtigers. On der het motto 'bijna honderd jaar na tachtig' werden er lezingen gehouden door Nop Maas, Rudi van der Paardt en Bernt Luger. Zeventienj arige rijdt fietser aan met auto LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Warmond, die uiteraard geen rij bewijs heeft, heeft zaterdag een fietser aangereden op de Hooi gracht. De jongen sloeg met een bestelwa gen rechtsaf de Nieuwstraat in toen hij de fietser, een 21-jarige Hagenaar, omver reed. Na enkele woorden te hebben gewisseld reed de jongen door. Hij kon la ter door de Leidse politie in zyn woning worden aangehouden. De fietser liep door de aanryding enkele pynlyke plekken op. Astma-collecte LEIDEN - De collecte die het Ne derlands Astmafonds in de week van 7 tot 13 mei heeft gehouden, heeft in Leiden een bedrag van ruim 24.000 gulden opgebracht Een prachtig resultaat volgens het fonds; in 1983 bedroeg de op brengst 6000 gulden. Kruisraketten Het Leids Vredesplatform 'Kruis raketten Nee' houdt vanavond en woensdagavond een bijeen komst ter voorbereiding van acties rond de kamerdebatten over de kruisraketten. De dag voorafgaande aan deze debat ten is er in Leiden een manifes tatie en op de dag zelf spoeden Leidse actievoerders zich naar Den Haag om deel te nemen aan activiteiten op het Binnen hof. De vergaderingen worden gehouden in het gebouw van Verbum Dei, Plantage 16, aan vang acht uur. Rugklachten De cursus over rugklachten, 'Ruggesteun' geheten, gaat 7 juni opnieuw beginnen. De cursus, die nu een jaar in Lei den draait, heeft tot doel meer inzicht te geven in het ontstaan van rugklachten en wat een ie der er zelf aan kan doen om de ze te voorkomen. 'Ruggesteun' wordt gegeven door een ortho- paedisch chirurg, een psycholo ge en twee fysiotherapeuten. In vijf avonden wordt o.a. inge gaan op de bouw van de rug, begrippen als hernia, ischias, spit, welke spieren een rol spe len, de emotionele aspecten en de manier waarop we onze rug het beste kunnen gebruiken. Voor meer informatie kan men terecht bij de fysiotherapie praktijk Van der StegenJPans, Langegracht 165, Leiden; tel 216525. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit St. Quentin. De Reisduif. In concours 174 dui ven. 1,4, 5N.de Groot en zn.; 2, 3, 7, 8 W. v.d. Hoogt; 6 W. Kop, 9 W. Tolboom; 10 G. van Stein. Het Oosten. In concours 143 dui ven. 1,9 T. van As en zn.; 2, 4, 10 R. v.d. Nieuwendijk; 3, 7 H. Adali; 5, 6 G. Hendrikse; 8 J. Smit en zn. De Rijnklievers. In concours 212 duiven. 1 J. van Leyden; 2, 3, 4 J. Kok; 5 A. de Mey; 6 K. van Leyden; 7 J. v.d. Wal; 8,9,10 P. v.d. Wal. LPC. In concours 107 duiven. 1,2, 5 L. v.d. Meer; 3, 10 Schouten- Verhagen; 4 C. van der Horst; 6 J. Staffeleu; 7 J.H. Pen; 8, 9 F. Gijsman. De Blauwkras. 1 P. Landensber- gen; 21. v.d. Heiden; 3,6 A. van Holst; 4, 5. 9 P. Verhoogt; 7. 10 P. Gijsman en zn.; 8 comb. Blom. Hengelsport Hengelsportvereniging Zaalberg hield een viswedstrijd in het Noordzeekanaal. Uitslag: 1 J. Singerling 20 stuks-591 centi meter, 2 H. van Bemmel 19-579, 3 J. van Went 15-431, 4 P. Wa- melink 14-409, 5 W. Hillebrand 9-309, 6 H. v.d. Linden 7-226, 8 W. Zoest 5-139 en9J. van Zeist 6-115. Kinderfilms Op de kinderfilmmiddag van K&0, woensdag, staan een ko mische film en de Nederlands gesproken tekenfilm 'Het cir cus-olifantje' op het program ma. Aanvang half drie in de Kapelzaal aan de Hazewind- steeg. Huizen blank door defecte waterleiding LEIDEN - Een aantal huizen aan de Haarlemmerweg is zaterdag nacht blank komen te staan na dat een hoofdbuis van de water leiding was gesprongen. In een vijftal woningen kwam het water ongeveer vijftig centime ter hoog te staan. De brandweer en de Leidse Duinwater Maat schappij (LDM) hebben in de loop van de nacht het water uit de huizen gepomt. Voorlichtings avond voor winkeliers LEIDEN - De Begeleidings- en Ad viescommissie voor de opleidin gen m de detailhandel in de Leidse regio houdt woensdag een voorlichtingsavond voor winkeliers. Hoofdthema's: be strijding van winkeldiefstal, op leidingen voor de detailhandel en de regels voor het aannemen en ontslaan van personeel. Medewerking wordt verleend door het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, de politie en de Stichting Opleidingen voor de Detailhan del. De bijeenkomst wordt ge houden in de aula van de Streek school voor Beroepsbegeleidend Onderwys, Lammenschanspark 1; aanvang kwart over acht. SoniK Een vorig volksdansfestival in Leiden: groepen uit de Oekraïne kenland geven demonstraties op de BreestraaL en Bas- (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3