Herverkaveling Warmonds eiland zit nog muurvast Oegstgeest 'eet' zich door markt Boeren willen niet naar Zwanburgpolder Leiderdorper verongelukt Sterrit trekt bijna 2000 fietsers Automobilist rijdt door na ongeval Politie Voorschoten trekt veel beldjks .fUSCiftK Stad en rand MAANDAG 4 JUNI 1984 WARMOND - De verhui zing van de Warmondse agrariërs Heemskerk en Van Rijn van de Dorps straat naar de Zwanbur- gerpolder zit muurvast. Heemskerk heeft de ge meente onlangs laten we ten definitief 'nee' te zeg gen tegen een verplaat sing van zijn boerderij, terwijl Van Rijn niet van plan is om te verhuizen voordat het ongeveer ne gentig hectare grote ei land is herverkaveld. Ondanks jarenlange pogingen van gemeente en de landbouworga nisatie LTB is er nog steeds geen meter herverdeeld, en het ziet er volgens gemeentesecretaris Zoe temelk ook niet naar uit dat er op enige termijn schot in de zaak komt: "De gemeente kan niets dwingend opleggen. We hebben samen met de LTB al een aantal malen geprobeerd tot een her verkaveling te komen, maar het is niet gelukt. De LTB is zo lang zamerhand in een staat van ver twijfeling, en ook ons is wel de moed in de schoenen gezonken". De problematiek rond de Zwan- burgerpolder sleept zich nu al meer dan vijftien jaar voort. De polder was ooit 230 hectare groot, maar de gemeente vatte in 1967 het plan op om de polder op te delen in vier eilanden en een tachtig hectare grote plas: 't Jop- pe. Daarvoor moest wel de pol der worden opgekocht, maar dat lukte met onder meer de belofte om het na realisering van de plannen resterende deel van de Zwanburgerpolder - negentig hectare - beter geschikt te maken voor agrarische bedrijfsvoering. In de loop der jaren ontstonden aldus vier eilanden: de Zwanbur gerpolder en de Koudenhoorn, de Strengen en Tengnagel, waar van alleen het eerste bewoond werd. Zij het door slechts één agrariër, Van Schie. Pont Maar moeilijkheden bleven het ge meentebestuur niet bespaard. Zo moest het de plannen om op Koudenhoorn enige honderden woningen te bouwen na een lan ge bezwaarschriftenprocedure laten schieten. Dat had grote ge volgen: er kwam geen grote ver- ALKEMADE - De negentienjari ge M.D.J, van H. uit Leiderdorp is in de nacht van zaterdag op zondag bij een verkeersongeval op de Oud Adeselaan in Rijpwe- tering om het leven gekomen. Zijn twee medepassagiers, bei den 19 jaar en ook afkomstig uit Leiderdorp, zijn met zware ver wondingen overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. Eén van hen verkeert nog in levensgevaar. Over de toedracht van het ongeval is nog niets bekend. Van H. kwam met zijn auto uit de rich ting Leiden en is op de Oud Ade selaan ter hoogte van het voet balcomplex Hertogspark door nog onbekende oorzaak tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. xeersbrug over de Leede 'vasteland' naar Koudenhoorn, er werd géén brede ontsluitings- weg over Koudenhoorn richting Zwanburgerpolder aangelegd, en ook de ophaalbrug tussen Koudenhoorn en de polder kwam niet van het papier af. Maar inmiddels lag er nog wel de oude belofte van de gemeente om de Zwanburgerpolder beter geschikt te maken voor agrarisch gebruik. Op de negentig hectare zouden volgens LTB-normen drie volwaardige bedrijven kun nen komen. De namen van de drie gegadigden waren ook be kend: Van Schie (die er al woon de), Heemskerk en Van Rijn, die beiden betrekkelijk grote stuk ken grond op het eiland bezaten. Naast deze drie waren er nog on geveer vijf kleinere boeren - die overigens de veehouderij niet als hoofdmiddel van bestaan heb ben - en de gemeente Warmond, goed voor 25 hectare Zwanbur gerpolder. Het eerste probleem gemeente zich moest buigen een 'nieuwe' ontsluiting, nu plannen voor een vaste binding waren weggevallen. On derzoek leerde dat een pontveer over de Zijl - waarmee Van Schie het contact met de vaste wal on derhoudt - de enige mogelijkheid was. Een nadeel daarvan was wel dat het vanaf de Zijldijk een flink stuk rijden naar de dorpskern was, maar een pontveer over de Leede was financieel niet haal baar. Overigens kost ook deze Zijldijkpont nog altijd 1,1 mil joen gulden, een bedrag dat rijk, gemeente, agrariërs moeten op brengen. Van Rijn en Heems kerk lieten toen al weten niet veel (meer) te voelen voor een verhuizing naar de polder. Vertwijfeling Maar er was nog een tweede pro bleem: de herverkaveling van het eiland, noodzakelijk om de drie bedrijven levensvatbaarheid te geven. De gemeente Warmond heeft zich volgens Zoetemelk al tijd bereid getoond om haar 25 hectare in te brengen, maar het probleem ligt vooral bij de vijf kleine boeren die hun grond niet kwijt willen. "We kunnen ze na melijk geen vervangende grond aanbieden, en die mensen moe ten dus in feite hun stukje grond inleveren. Nu hoeft geen van hen er van te leven, maar er zijn er toch bij die zeggen: ik blijf op dat stukje grond gewoon zitten", al dus Zoetemelk. Al jarenlang wordt nu gepraat over herverkaveling van het eiland, maar er zit nog steeds geen schot in. Niet zo verwonderlijk, denkt de gemeentesecretaris, want de belangen van de betrokkenen 'zijn bepaald niet gelijkgericht' De gemeente is niet van plan om de doodgelopen besprekingen nieuw leven in te blazen, zegt hij. "Ik ben bang dat dat voorzover het de gemeente betreft, niet zal gebeuren. Ik kan niet anders zeg gen dan dat de gemeente en de LTB, die toch hun eigen organi satie is, het de afgelopen jaren een aantal malen hebben gepro beerd, maar het is steeds op niets uitgelopen. De LTB is in een staat van vertwijfeling geraakt, en ik moet zeggen dat ook ons als gemeente de moed toch wel een beetje in de schoenen is gezakt", aldus Zoetemelk. Verkavelen Inmiddels heeft één van de twee potentiële verhuizende agrariërs. Heemskerk, de gemeente laten weten definitief af te zien van een verhuizing naar de Zwanbur gerpolder. Van Rijn heeft dat nog niet gedaan, maar heeft wel grote twijfels. De aan de Dorps straat gevestigde veehouder voelt niets voor het pontveer. "Kijk, als er nu een brug was, dan zouden we het wel doen. Maar zo'n pontveer: hoe moet dat in de winter? Dan kunnen we toch helemaal niet meer weg?". Bovendien: zolang de grond op het eiland niet is herverkaveld, weet van Rijn niet eens waar hij zijn nieuwe boerderij zou moe ten bouwen, zegt hij. En dan is er nog het probleem van de financiële haalbaarheid, zeker nu de EG heeft besloten tot een superheffing óm de melkplas wat in te dammèn. Dat gaat de Nederlandse veehouders hoe dan ook een aardige cent kosten en Zoetemelk vraagt zich af 'of zo'n verhuizing dan nog wel eco nomisch verantwoord is'. "Maar ik kan natuurlijk ook niet in Van Rijn's portemonnee kijken". Van Rijn zelf weet het nog niet. "Dat zou ik nog eens moeten uitreke nen", reageert hij. Voorop staat bij hem echter dat de verkave ling van de polder geregeld moet worden. "Gebeurt dat niet, dan verhuizen we niet". de Noordbuurtseweg. ZOETERWOUDE - De 33 ste Sterrit heeft gisteren in Zoeterwoude welgeteld 1927 deelnemers getrokken. ïitgestippeld. Alle deelnejners reden Voor de 75 kilometer meldden zich 1130 fietsers, Overigens is die traditionele Zoeterwoudse fietstocht ooit opgezet door kapelaan Nieuwenhuizen als 'uit je' voor de jeugd. Jiet eerste jaar trok de tocht 64 deelnemers. Een aantal waarover de kapelaan tevre den was. Al ras groeide de Sterrit uit tot een traditio neel evenement, dat ook heel wat deelnemers van 00 buiten het dorp telt. der Geest op het grote aantal recreatieve tochten dat Voor de meest regelmatige rijders (met een gemiddel- r de tocht van 40 kilometer kwamen 797 opdraven. Dat is volgens Koos van der Geest, één van de organisatoren, zo'n 500 minder dan vorig jaar. Uiteraard kan het weer grote spelbreker wor den genoemd, hoewel de meeste deelnemers '3 mor gens nog 'droog' vertrokken. Daarnaast wijst Van vandaag de dag het feit dat veel weg waren. Toch zat de sfeer er gisteren traditiegetrouw goed in. De deelnemers roemden de route, die onder andere langs Katwijk, Lisse, Warmond en Leiderdorp (75 kilometer) en langs Endegeest en de Merenwijk (40 14 kilometer per uur) werden gisteren 1 dailies uitgereikt. Bij de 75 kilometer ging het kop pel Ton van der Meijden en Melanie Bokern uit Lei den met deze eer strijken. De Zoeterwoudenaar Kas van Benten en Ellis Kamerling uit Oegstgeest wer den nummer twee. Voor wat de 40 kilometer betreft gingen de medailles naar Leo Zwitzar met dochter en mevrouw Van der Blom-Berg die de Sterrit met dochter Chantal reed. VOORSCHOTEN - Een 42-jarige inwoner van Pijnacker heeft zijn heup gebroken toen hij met zijn racefiets op de Kóningin Juliana- laan in Voorschoten door een au tomobilist werd geschept. De be stuurder van de wagen reed na de aanrijding gewoon door. Het ongeval gebeurde omstreeks zes uur gistermiddag. De man reed op zijn racefiets richting Leid- schendam over de Julianalaan. Bij de kruising met de Prinses Margrietlaan stond een automo- bilist te wachten om de Juliana laan op te rijden. Op het moment dat de fietser, die voorrang had, de kruising pas seerde, trok de automobilist plot seling op en schepte de fietser. De bestuurder stopte niet maar reed na het ongeval direct door. De trimmer moest met een ge broken heup naar het Acade misch ziekenhuis worden over gebracht. De politie vraagt getui gen van het ongeluk zich bekend te maken (tel. 01717-4993). INBRAAK In een woning aan het Richard Holpad in de Oegst- geester wijk Haaswijk is in het afgelopen weekeinde ingebro ken. De dieven kwamen binnen via de achterdeur en doorzoch ten vervolgens de gehele wo ning. Wat ze hebben gestolen is nog niet bekend, omdat de bewo ners van het huis net op vakantie waren gegaan en nog niet terug zijn. De inbraak werd in de loop van gisteren door buren ontdekt. VOORSCHOTEN - De open dag die de Voorschotense rijkspolitie zaterdag hield ter vervanging van de officiële opening van het nieuwe bureau aan de Zwaluw- weg, is een succes geworden. Ge holpen door het mooie weer kon de politie vanaf 's morgens tien uur, toen de open dag door bur gemeester Cannegieter werd ge opend, tot aan de sluiting om vier uur 's middags, doorlopend een groot aantal Voorschotena ren verwelkomen. Hoeveel er precies zijn geweest kon de poli tie net zeggen, maar het is, aldus een woordvoerder, 'de hele dag gezellig druk geweest'. Naast het interieur van het nieuwe bureau trokken ook de stands van onder meer Veilig Verkeer Nederland (met een oogcompu ter), de films in de theoriezaal en de tentoonstelling van het veld- detachement - dat zich bezig houdt met onder meer stroperij - veel belangstelling. De jeugd had vooral interesse voor de Porsche van de verkeersdienst en, zoals de foto laat zien, de motorfietsen. Burgemeester Cannegieter ver richtte bovendien de trekking van de winnaars van de wed strijd waaraan de lagere-school- jeugd had deelgenomen. Zowel de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3, als die van de klassen 4,5 en 6 moesten vragen beantwoorden die respectievelijk het trefwoord 'politieauto' en de slagzin 'de po litie is uw beste vriend' oplever den. Uit de ongeveer 1600 inzen dingen trok de burgemeester 26 (foto Holvast) OEGSTGEEST - "Mag ik eerst? Ik kan het 't beste", zei een klein meisje afgelopen zaterdag tegen de man die de mechanische 'Dal las-stier' bediende op de hoek van de Lange Voort en de Lyt- weg in Oegstgeest. De Ameri kaanse mechanisch bewegende stier, die door de winkeliersver eniging 'Lange Voort' was inge huurd als extra attractie op de jaarlijkse zomermarkt, trok zeer veel belangstelling. Het kleine meisje, dat al 35(!) keer op de stier had gezeten, drong naar voren en klauterde op het grote kunstbeest. Ze stak haar handje in de lucht ten teken dat ze klaar was voor de strijd. Ze deed het met de zelfverzekerd heid van een professional. Daarna begon de stier te draaien, te schokken en te stoten. Hij gooide z'n achterwerk in de lucht, maar de zevenjarige Vasthi bleef keu rig zitten. Toen de stier stopte, trok ze nog wat aan het zadel. Be teuterd dat het beest echt niet verder wilde, sprong ze er van af. Daarna sloot ze voor de 36ste keer aan in de rij wachtende kin deren. Het speelde zich af tijdens de jaar lijkse zomermarkt, die winkel centrum 'Lange Voort' vrijdag en zaterdag organiseerde. Behal ve de gebruikelijke markt- kraampjes van de winkeliers wa ren er veel drink- en eetstandjes. De oliebollen, poffertjes, frieten, satétjes. hamburgers en ijsjes waren niet van de lucht. Maar er was zaterdag nog een be langrijk evenement in de buurt van het winkelcentrum. Aan de Lijtweg stonden vanaf half elf 's ochtends 34 majoretten- en tam boersverenigingen klaar om deel te nemen aan het majoretten- en muziekconcours. Na een défilé rond het winkelcentrum deden de verenigingen om de beurt hun uiterste best met hun muziek en/ of show indruk te maken op de jury- Het was een fleurig geheel. Alle verenigingen zagen er 'pico bel- lo' uit in hun kleurige kostuums. Het programma van de meeste majorettenverenigingen was dui delijk aan deze tijd aangepast. De organiserende vereniging, de 'Show Girls' uit Oegstgeest, sleepte één van de vele prijzen in de wacht. De 12 majorette-meis jes plaatsten zich daardoor in de jeugdklasse. Ze maken nu niet langer deel uit van de 'introduk- tie-afdeling'. Het toekennen van de prijzen was een moeilijke op gave voor de jury, omdat zowel majoretten als tamboers moes ten worden beoordeeld en deze niet makkelijk met elkaar zijn te vergelijken. Zeker was wel dat* de Leiderdorpse drumfanfare Tamarco hoge ogen gooide: een eerste plaats in de afdeling twee, een tweede plaats in de derde af deling. De rnjyoretten van Ta marco kwamen eveneens op de tweede plaats terecht in deze af- <- cherëride'%™°r de best mar' tn'g'n* Sing 00 Rommelmarkt Voorschoten als vanouds VOORSCHOTEN - Het ging er zaterdag bij de Voorschoten se rommelmarkt weer als vanouds aan toe. Zo triest als het gebeuren vorig jaar door de aanhoudende regen zou worden, zo vrolijk was het dit keer weer bij dit jaarlijkse evenement, dat door -het NUT wordt georganiseerd. Voorschoten had er zin in: rond half vijf zaterdagochtend stonden de eerste gegadig den voor het huren van een kraampje al te popelen. Zij aasden op de plaatsen aan de zijkant. Van de 120 beschik bare halve kraampjes zou geen centimeter onbemand blijven. Op het naastgelegen grasveld vlijden voorname lijk jeugdige Voorschotena ren zich neer met hun handel. Nauwelijks waren de meubel tjes, het serviesgoed, de kle ren en allerhande andere spulletjes uitgestald of de ge zichten betrokken: rond ze ven uur vielen er wat drup pels. Net toen een aantal 'handelaars' erover pieker den de boel maar weer in te laden werd het zonniger. En dat zou het de hele dag blij- Als vanouds trok de rommel markt dus weer een storm loop van Voorschotenaren, vooral toen de zon door kwam. Velen van hen kon je met lege tassen en plastic zakken richting sporthal zien gaan: je weet immers maar nooit? Ook dit jaar waren er koopjes voldoende. Een kinderwagen voor drie rijksdaalders, Bou- quet-romannetjes voor drie dubbeltjes en een 'compleet glasservies voor een tientje kon je er wegslepen. Naarma te de dag voorbij kroop zak ten de prijzen. En dat deed een Voorschotense de ver zuchting slaken: "Ze zijn hier zo veranderlijk als mensen". De begeerde deken kreeg ze niet voor een rijksdaalder, maar voor een gulden mee. Dat scheelt toch weer. Kond half vijf vonden sommige verkopers het welletjes: ze begonnen de restanten in te pakken. Geen wonder, als be dacht wordt dat velen van hen al een dikke twaalf uur in touw waren geweest. Maar de snuffelaars konden er geen genoeg van krijgen. Die ble ven toestromen. Weinigen zullen met lege handen zijn weggegaan. MAANDAG Leiden Zaal Lage Morsweg 14a - Pinksterwij ding Spiritisch Genootschap Leiden, 20 uur. Vanaf Kantine VTL - Voorschoterweg, avondwandelvierdaagse, 18-19 uur. Vanaf Groenoordhallen - avondfiets- vierdaagse, 18.30-19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Making Love' van Arthur Hiller, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Hoofdstraat, postzegel-ruil- avond, 19 uur .voor jeugd, 20 uur voor ouderen, veiling 21.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 19.30 uur. Zoeterwoude Don Boscohuis - Zuidbuurtseweg 58, jaarvergadering Rabo-bank, 20 uur. Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken en volkshuisvesting, 19.30 uur. Wassenaar Van Heeckerenhuis - begin avondvier daagse, vanaf 18 uur. DINSDAG Leiden Vanaf kantine VTL - Voorschoterweg, start avondwandelvierdaagse, 18-19 Vanaf Groenoordhallen - start avond- fietsvierdaagse, 18.30-19.30 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14-16 uur, di ook 20-21 uur. Zoeterwoude Ons Huis - Kosterspad, Platform-büeen- komst, 13.30-16 uur. Watertje - braderie. Voorschoten Burg. v.d. Hoevenpark - start avondvier daagse, 18.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in regio Leiden, wordt waargenomen van: 1 tot 8 juni door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Postzegelavond Postzegelvereniging 'De Rijn streek' uit Leiderdorp houdt vandaag de maandelijkse ruil- avond in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat. De zaal is voor de jeugd om zeven uur open, voor de ouderen een uur later. Rond half tien wordt een veiling ge houden. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Platform Platform Zoeterwoude, bedoeld voor inwoners uit het dorp die tijd over hebben, houdt morgen middag weer een bijeenkomst in Ons Huis aan het Kosterspad. Men kan er 'gewoon' met elkaar in contact komen, maar ook ge richte informatie krijgen over allerhande zaken. Aanvang morgen half twee. naar Tamarco. Muziekkorps 'Hoograven' uit Utrecht werd tot de beste show band uitgeroepen. TRIMMER BOTST - Een 49-jarige trimmer uit Den Haag is gister morgen aan zijn hoofd gewond geraakt toen hij met zijn racefiets op de Valkenburgseweg in Oegstgeest tegen een lantaarn paal aanreed. Hij reed samen met twee plaatsgenoten richting Val kenburg, toen hij door nog onbe kende oorzaak met grote snel heid tegen een lantaarnpaal reed. De man werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Losse n Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag v 16 30-18 00 u Abonnementsgelden b<) vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem M Hoenson-de Graaff (randgem) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteli|k leven) Redactie stad en randgemeenten >1 071-144941, I 219 Drs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R Paauw e Tombe (sport) Kaam (plv) H Schrama Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2