Hiiiault komt zichzelf tegen 'Ik heb gekozen voor het geld' Fransman kan Anderson niet volgen Rodriguez erg gewild Verhoeven leidt na gegoochel van jury Johan van der Velde voelt zich thuis in Italië Volleyteam naar winst Ria Stalman gooit discus weer verder MAANDAG 4 JUNI 1984 COL DE ROUSSET (GPD) Terwijl sneeuwvlokken het skicentrum Rousset nota bene in juni in snel tempo een winters decor gaven, kwam een eind aan een onvergetelijke Alpen-weekeinde in de Dauphiné Libéré. Twee dagen die zowel de geharde wielerprofs als de geïnteresseerde volgers nog lang zal heugen. Heroiek, dramatiek, vreugde, ver driet en vooral lijden, lijden en nog eens lijden, facetten die de wielersport zo'n boeiend aanzien geven, zorgden voor weer een COL DE ROUSSET (GPD) - Francisco Rodriguez, de ont dekking van de Dauphiné Libéré, zal morgen het hem voorgelegde contract van de Belgische Splendor-groepe- ring niet ondertekenen. De Colombiaanse wielerama- teur, die door een kniebles sure zijn heldenrol in de Al pen moest opgeven, heeft zo veel indruk gemaakt, dat hij nog veel meer lucratieve aanbiedingen van Europese ploegen heeft gekregen. Die hebben Rodriguez aan het denken gezet. Maar dat niet alleen, ook in deze Franse etappewedstrijd heeft men gezien dat zijn landgenoten Corredor en Jimenez niet aarden in de Spaanse Teka- ploeg. Het liefst zou Rodri guez als amateur aan de ko mende Tour de France mee doen, maar vanwege enig oud zeer is hij niet welkom in de nationale equipe van Colombia. Door de knieblessure, die zich gisteren bij hem openbaar de, lijken de noteringen voor Rodriguez op de professio nal wielermarkt overigens behoorlijk te zijn gezakt. Martine Ramirez, de nieuwe leider in de Dauphiné, heeft inmiddels te horen gekregen dat hij in de Franse formatie 'Système U' terecht kan. enerverend hoofdstuk in de toch al rijke historie van het cyclisme. Dagen ook waarop de winnaars van zaterdag de verliezers van gisteren waren, waarop gelau werde profs voor schut werden gezet door amateurs, maar een blamage bleef bespaard omdat de Colombiaanse klimgeit Fran cisco Rodriguez, drie dagen achtereen de held van de Dau phiné, gisteren in winnende po sitie met een knieblessure af moest haken. Uitgerekend aan de voet van de Col de Morte (Berg des Doods) sneuvelde Ro driguez. Drama De zevende rit van Le Fontanil naar de top van de Col de Rous set, waar Phil Anderson als eer ste boven kwam, draaide voor het trotse Colombiaanse ploegje uit op een compleet drama. Nog in de straten van Le Fontanil ex plodeerde Bernard Hinault, daartoe aangespoord door een demarrage van de nummer laatst van het algemeen klassement, de Belg Daniel Rossel. Een voor profs niet alledaagse opening van een koers, maar de reden was duidelijk. Koste wat het kost moesten de Colombiaantjes op 'de knieën. Hetgeen ook gebeur de. Al spoedig bleek dat de onttroning van Rodriguez als gele-truidra- ger geen enkel probleem was. Hij - bleek plotseling te kampen met een ontsteking in één van zijn knieën en reed al na 25 kilometer op een hopeloze achterstand (ze ven minuten) achter het peloton aan, dat op haar beurt al bijna vijf minuten had moeten toege ven op de andermaal ontketende Hinault die als aanvoerder van de kopgroep steun had van Cor- re, Rossel, DalTArmelina en zijn ploegmakker Leleu. Alles wees op een gezamenlijke coup van de Franse renners die het een doorn in het oog was dat tamelijk onbe kende amateurtjes uit een ver land het vaakst in de prijzenpot graaiden. Paul Knochli, de trainer van Hi nault, had zaterdag nog, toen Ro driguez in een rechtstreeks duel over vijf loodzware cols Hinault de les las, verkondigd dat er na die historische tocht van Cham- béry naar Le Fontanil nog niets was beslist. De bijna vier minu ten achterstand in het klasse ment die Hinault aan zijn broek had gekregen, was zeker niet ge ring, erkende de Zwitser, maar voegde hij er veelbetekenend aan toe: „Ik weiger nu al te gelo ven in een Colombiaans succes". Geen krimp Die reserve bleek gisteren dus niet helemaal onterecht, maar helemaal gedaan met het Colom biaanse machtsvertoon is het nog altijd niet. Met nog een korte etappe en de afsluitende tijdrit vandaag voor de wielen mag Ro driguez dan zijn geveld en ook Vilches nagenoeg zijn afgeknapt, hun landgenoot Martin Ramirez heeft nog altijd geen krimp gege ven. Vooralsnog bleef hij over eind in de regen en vooral de Toen het nog goed. ging met de Comlombiaanse klimgeit Francisco Rodriguez. In de Dauphiné Libéré-etappe van zaterdag fietste hij weg van Bernard Hinault. Gisteren moest de drager van de leiderstrui opgeven wegens een opspelende knie. <f0to ap) koude op de Rousset. Hoe erg het was, bleek uit het aantal uit vallers. Van de 76 overgebleven renners die, in Le Fontanil de presentielijst tekenden, hielden liefst negentien het onderweg voor gezien. Niet de cols (evenals zaterdag vijf maar van minder zwaar kaliber) in het bijna 180 kilometer lange traject zorgden voor onoverko melijke problemen, maar de er barmelijke weersomstandighe den. Zelfs Hinault ging er uitein delijk aan onderdoor, al behoor de hij dan niet tot de uitvallers. Echter wel tot de verliezers, want zijn vroege aanval ging letterlijk en figuurlijk de mist in op de met wolken omhangen Rousset. Als naaste concurrent van Rodriguez greep hij naast het geel, een toch bijzonder verrassende ontwikke ling in de finale, die „de das" in ging als virtueel leider. Bittere pil Een bittere pil van het zuiverste soort. De Breton mag de afgelo pen dagen dan hebben aange toond dat hij weer terug is op weg naar de top, in een overmoe dige bui is het hem ook duidelijk geworden dat hij nog altijd niet de oude is. Want de dreun die hij in gedachten had en het hele pe loton zou moeten voelen, kon de viervoudige Tourwinnaar niet uitdelen. Na dik 160 kilometer aan de leiding te hebben gereden, stortte de Franse vedette in op de lange helling 20 kilometer naar Col de Rousseet. Hij moest het vaandel - overdragen aan Phil Anderson, de knokker van Post. De Austra liër, die in deze ronde een duide lijk stijgende lijn liet registreren, was tijdens de beklimming van de Menee op jacht naar Hinault gegaan, die op dat moment Gar de en een ander maatje (Arnaud) bij zich had. In de afdaling naderde Anderson tot op een halve minuut, maar in het daarop volgende vlakke ge deelte, moest hij weer terrein prijsgeven. Peter Post: „Dat was krachtige tegenwind in het voor deel van het groepje met Hinault werkte". Sterkste Eenmaal omhoog rijdend naar Col de Rousset, bleek Anderson ech ter verreweg de sterkste. En dat terwijl hij een uur eerder tijdens de bevoorrading nog op had wil len geven. Post: „Hij wilde voor komen dat hij verkouden zou worden. Het klaarde echter net een beetje op en toen is hij maar verder gegaan". En hoe! Met het doorzettingsver mogen dat hem zo typeert, stampte Anderson onweerstaan baar naar boven. Daar kreeg zijn moraal een krachtige push in de goede richting, want voor het eerst in zijn carrière zegevierde Anderson in een bergetappe. Hetgeen vooral Post bijzonder veel deugd deed. Zaterdag, na afloop van weer een Colombiaanse dag, had Post alleen een pluim over voor Anderson. „Dat is een jon gen met zijn hart. Hij wil zich niet neerleggen bij het feit dat hij er wordt afgereden door die Co lombiaantjes. Daar hou ik van, van zulke sportjongens". De uitslag van de zesde etappe: 1. Francisco Rodriguez (Col), 157 km in 4 uur 51 minuten en 2 seconden, 2. Bernard Hinault (Fra)op 1.34, 3. Greg Lemond (Vst) op 2.35,4. Martin Rami rez (Col)op 2.39, 5. Pablo Wilches (Co- hop 4'. 18, 13. Phil Anderson (Aus) op 12.26, 19. Peter Winnen (Ned)op 19.09 De uitslag van (de zevende etappe: 1. Phil Anderson (Aus) 5.33.9 (met tijd- vergoeding 5.32.49); 2. Jean-Claude Bagot (Fra) op 16 seconden (met tijd- vergoeding 5.33.15); 3. Dominique Garde (Fra) op 40 (met tijdvergoeding 5.33.44); 4. Dominique Arnaud (Fra) op 55; 5. Martin Ramirez (Col) op 5.15; 6. Steven Rooks (Ned) op 5.35; 9. Ber nard Hinault (Fra) op 6.05; 12. Ludo de Keulenaer (Bel) z.t.; 13. Peter Win nen (Ned) z.t.; 15. Gerard Veldschol- ten (Ned) z.t.; 18. Greg Lemond (Vst) z.t., 25. Henk Lubberding (Ned); 26. Bert Wekema (Ned) allen in dezelfde tijd als Bernaudeau. Het algemeen klassement na zeven etappes ziet er als volgt uit: 1. Ramirez 31.49.24; 2. Hinault op 22 seconden; 3. Simon op 5.31;; 4. Le mond op 6.05; 5. Roche op 8.39; Rutti- mann (Zwi) op 10.06; 7. Anderson op 13.59; 15. Nulens op 24.09; 18. Veld- scholten op 26.41; 19. Winnen op 26.53; 20. Rooks op 27.58; 27. De Keu lenaer op 37.51; 28. Lubberding op 38.11; 42. Wekema op 1.09.33. SCHIJNDEL (ANP) - Het gegoo chel van de jury en de tijdvergoe- dingen in Olympia's Ronde heb ben meer wijzigingen in de top van het klassement gebracht dan de ruim 350 km fietsen in het weekeinde. Na de etappes van zaterdag (winnaar Gert jacobs) en gisteren (gewonnen door de Pool Kulesza) is de 22-jarige Bra bander Nico Verhoeven de nieu we eerste man in het algemeen klassement. De verschillen in de top tussen Verhoeven, Nijdam en de Sowjetrijders Saitov, Ros- mia en Fels worden echter nog altijd in seconden uitgedrukt. Het parkoers van de Ronde is, voor de karavaan morgen in Zuid- Limburg zal rijden, door het ont breken van wind niet selectief genoeg om massa-aankomsten te vermijden. De kleine verschillen zijn dan ook voornamelijk tot stand gekomen door tijdsvergoe- dingen in de premiesprints, aan de eindstreep en door de buiten proportionele vergoedingen uit de ploegentijdrit. Verhoeven en de Sowjets hebben die toevalsfactor het meest uitge buit. De nieuwe leider in het al gemeen klassement incasseerde al bijna een minuut winst. Daar bij zijn tien seconden van giste ren, mede door zijn derde plaats in de eindsprint. Moser vaster in het zadel MILAAN (REUTERySID) - Fran cesco Moser gaat als leider in het algemeen klassement met een voorsprong van ruim een minuut de laatste en zwaarste week van de Ronde van Italië in. De Ita liaanse wielervedette verstevig de zijn leidende positie door de tijdrit van zaterdag, over 38 kilo meter tussen Certosa di Pavia en Milaan, te winnen. Moser bleef zijn voornaamste concurrent, Roberto Visentini, 53 seconden De uitslag van de vijftiende etappe: 1. Francesco Moser (Ita) 47.39 minuten (gemiddelde snelheid 47.848 kilome ter per uur); 2. Roberto Visentini op 53 seconden; 3. Urs Freuler (Zwi) op 1.15. Het algemeen klassement na vijftien etappes is: 1. Moser 67.48.05; 2. Visentini op l.C Johan van der Velde: "Peter Post missen? Nee hoor, ik kan goed zonder hem". (archief BOTTROP (ANP) - De Nederland se herenvolleyploeg heeft giste ren in Bottrop een internationaal toernooi gewonnen. In de finale versloeg de ploeg van de nieuwe trainer Geert Trompetter, het Tsjechoslowaakse Dukla Libe- rec met 2-1. De setstanden waren 7-15, 15-12, 15-11. Aan het toernooi namen in totaal negen ploegen deel. De Neder landse verloor in het vierdaagse evenement alleen in de voorron de van Dukla Liberec maar won ondermeer van de sterke Brazi liaanse ploeg Minas Belo Hori- zonte, het Hongaarse clubteam Keckskemet en het Poolse Gwardia Wroclaw. Ook het Zweedse nationale team was niet tegen het Nederlandse zestal op gewassen. In de finale moest Geert Trompet ter het doen zonder Marco Brou wers (schouderblessure) en Jan Snippe (familieomstandighe den). Uitblinkers in de eindstrijd waren Bert Goedkoop en Henri Brouwhuis. Trompetter speelde in deze wedstrijd met de twee. spelverdeelsters Jan Clardey en Pim Raterink. WALNUT (ANP) - Ria Stalman heeft tijdens internationale atle tiek wedstij den het Nederlands record discuswerpen gebracht op 67,36 meter. Dat is een verbe tering van haar record met zes tien centimeter. De in de Ver enigde Staten studerende Stal man leverde haar prestatie in Walnut. Naast de recordworp bereikte zij bij twee pogingen een afstand van tenminste 66 meter. De in Nederland voor de Haagse ver eniging Sparta uitkomende atle te won de wedstrijd. Het is de twaalfde keer dat Stalman het nationale record scherper stelt. Het oude record was eveneens in Walnut, in Californië gevestigd (24 april 1983). Bij het kogelsto ten werd Stalman tweede met 17,27 meter. Stalman wierp het record bij haar vijfde poging. Daarnaast noteer de zij 66.00 - 64.00 - 66.30. De der de en zesde poging waren ongel dig. Door de afwezigheid van de Oosteuropese discuswerpsters tijdens de Olympische Spelen van Los Angeles geldt Stalman als een belangrijke medaillekan didate. RIETI (GPD) - Het provinciestad je Rieti, 100 kilometer van Rome en 400 meter boven de zeespiegel aan de rand van de Apennijnen, is uitgelopen om een glimp op te vangen van Francesco Moser, Moreno Argentin, Roberto Vi sentini en Beppe Saronni. Tus sen die wielerfans staat Tourwin naar Laurent Fignon onopge merkt, nagewezen door nie mand. En daar tussen de petjes, foto's, .shirtjes en stickers van vooral de werelduurrecordhou der praten ook Frits Pirard en Johan van der Velde na over hun mislukte coup. Brabanders on der elkaar. „Ik kwam eigenlijk iets te snel op kop", verontschul digt Pirard zich. „Ach nee, tegen die Freuler is niet te sprinten", zijn de troostende woorden van de baas voor de knecht. door Ton de Ruiter Achter de razendsnelle Zwitser en de Belgische veteraan Roger de Vlaeminck is Johan van der Vel de die dinsdag derde geworden. „Voor misschien wel de zestigste keer bij de eerste vijf en maar twee keer gewonnen. Hoe vaak ben ik dit seizoen niet net voor het einde terug gepakt. Bleven ze in het peloton maar even langer zitten kijken. Ik mis net dat beetje geluk. Maar ach, mis schien ben ik ook net niet goed genoeg en mis ik iets aan kracht", zegt een mijmerende Jo han van der Velde een uurtje na de koers in Poggio Bustone, waar een tegen de heuvels ge plakt hotel de wielerploeg van Metauromobili verbergt. Enig vermaak, een verstopte af voer van de douche waardoor de slaapkamer van Flavio Zappi on der loopt. Geen supporter op de stoep, terwijl enkele kilometers verder de politie geroepen moet worden om het tijdelijke verblijf van Moser te beschermen tegen al te opdringerige devotie. „De mensen zijn hier echt helemaal gek van de sport. In de Tour de France ben ik wel wat gewend, maar dit hier slaat werkelijk al les. Bij een etappe op zondag stonden werkelijk miljoenen mensen. Een paar honderd me ter verder werd een voetbalwed strijd gespeeld en die kuip zat ook helemaal vol. Sport leeft". Rood Johan van der Velde op avontuur in Italië, omdat de ploeg van Post, waarvan hij deel uitmaak te, uit elkaar viel, omdat hij zijn profloopbaan ook eens in het wielerwonderland wilde rijden en vooral omdat zijn bankreke ning louter rode cijfers bevatte. In de problemen geraakt door een te duur huis en een sportwa gen van 60.000 gulden, kwam de Brabantse wielrenner in aanra king met de politie, toen hij een diefstal in zijn huis in elkaar zet te. Het zoveelste voorbeeld van de sportman die de weelde niet kon dragen. Johan van der Velde wil er weinig over kwijt, ook financieel gezien is Italië een nieuwe start. Zijn ba sissalaris ligt een paar keer hoger dan bij Post. „Je fietst daar dan wel in een sterkere ploeg, je kan met premies bijverdienen. Maar niet zoveel als hier. Ik zou toch een paar klassiekers en een grote ronde gewonnen moeten hebben om te komen aan het bedrag dat ik hier verdien. Italië is voor een wielrenner het paradijs, zelfs de knechten worden goed betaald. In Nederland komen die amper aan het minimumloon, daar kun je niet behoorlijk van leven, dat weet ik zeker". „Ik heb gekozen voor het geld, maar heen verblijf ten zuid alles. Ik ben niet gegaan om als een wezenloze rond te rijden en lires op te strijken. Fietsen doe ik graag, ik heb plezier in mijn vak en dat wil ik zo nog tien jaar hou den. Als ik me goed blijf verzor gen lukt me dat. Je moet dan niet in oktober je fiets weggooien en dat ding vier maanden later uit de schuur halen. Je moet niet ie dere avond op stap gaan. Ik mag graag een keer een pilsje drin ken, ik zoek in de winter ander vermaak, een beetje voetballen, tennissen, motorrijden. Je moet zorgen dat de basisconditie blijft. Tot mijn 35e wil ik dat volhou den, daarna nog een paar jaar af bouwen". Johan van der Velde is inmiddels 27 jaar, hij werd na een verras sende derde plaats in het eind klassement van de Tour de l'Ave- nir opgepikt door Peter Post en maakte zes seizoenen deel uit van de sterkste wielerploeg ter wereld. Hij wilde wat anders, an dere mensen om zich heen, ande re wedstrijden rijden. Hij kon met de rebellerende Jan Raas mee, kon kiezen voor de veilig heid bij Post, koos voor ejn voor delen (uit de wind gehouden worden, bij pech een fiets van de knecht, een bidonnetje fris bij de hand) en zijn nadelen (de druk van het moeten presteren). De Brabander heeft zich de eerste maanden van zijn Italiaans dienstverband waar willen ma ken tegenover zijn ploegmaten. Zijn voorbereiding in de winter was gericht op een vroege vorm. „Die val in de Tour de France, pols gebroken. Ik heb vier maan den niets kunnen doen. Je bent in topconditie en dan... pats, niets meer. De eerste weken op de fiets was ik na twintig kilome ter kapot, maar al in februari had ik al vierduizend kilometer ge traind. Nooit heb ik zo hard ge werkt in de winter". Desondanks waren de successen magertjes, kleine prijzen vol doende, hoofdprijzen ontbraken. Want een kermiskoers in België en een etappe in de Ronde van Romandië kun je moeilijk zo noemen. Logische vraag, had hij in die vorm en met de ploeg-Post achter zich geen klassieker bin nen kunnen halen? Van der Vel de: „Nee, dat geloof ik niet. Je moet het in de finale toch zelf op knappen. Misschien dat het wat uitmaakt in een Ronde van Vlaanderen, dan heb je tegen het einde wat knechten om je heen, maar in Parijs-Roubaix niet". Op verzoek van de twee Braban ders trok ploegleider Roberto Poggiali naar alle klassiekers, de Italianen in zijn formatie deed hij daar geen plezier mee. „Rijden in de wind kunnen ze niet. Liever zouden ze in hun eigen land blij ven. Mooi weer, rustig koersen", zegt Van der Velde. Piano, piano waren de eerste woorden Ita liaans die hij leerde. „De wed strijd is nog lang, tijd genoeg om erin te vliegen. Ja, verwend zijn ze wel een beetje, de mentaliteit van het volk. Dat heb je vorige week nog kunnen zien. We heb ben een dag rustig aan gedaan. In een bocht waren 15 man ge vallen. De heren vonden het te gevaarlijk en eisten dat er bij ge vaarlijke bochten een man met een vlag kwam te staan". „Je weet toch: waar bergen zijn, zijn gevaarlijke bochten. Het is moeilijk zo'n ronde door heel Ita lië te organiseren. Ook van' die kant moet je het bekijken. Ik vond het maar flauw. Moser en de andere vedetten hadden het uitgedacht. Ik ben er niet in ge kend, heb me er niet mee be moeid. Demarreer je toch, dan heb je het voor een heel jaar ge daan. Moser gaat zijn gang Tevreden Ondanks het uitblijven van de hoofdprijzen zijn de knechten van Johan van der Velde tevre den. In het algemeen staat hij bü de eerste tien. Zit er meer in? De opmerking van Peter Post „wie geen tijdrit kan rijden zal nooit een grote ronde winnen" in acht genomen niet. De coureur uit Rijsbergen heeft zelf ook zijn twijfels. „Het ronde-werk is voor mij het allerbelangrijkste. En jammer genoeg voor mij is tijd rijden daarin een voornaam on derdeel. Ik geef echt alles, maar ik ga niet hard genoeg. Je moetje geest uitschakelen, dat doe ik. En ga je na vijf kilometer al den ken, mijn benen doen zeer, dan kun je het verder wel vergeten". „Ik heb het altijd op mijn leeftijd gehouden. Johan, je bent nog jong, volgend seizoen ben je weer een jaartje sterker. Ik moet zeggen dat heteen trap teveel ge daan. En vergeet Saronni niet, die is toch ook heel simpeltjes meegefietst". Johan van der Velde heeft zich niet gespaard, hy mengde zich in alle massasprints op jacht naar boni ficatie. Verder moet hij hopen op een superdag in de bergen en ja, dan telt de Giro ook nog twee tijdritten. „Met een plaats bij de eerste tien zal de sponsor tevre den zijn", gelooft hii. Het seizoen is volgende week zon dag in Milaan gedaan. De Tour de France is niet in het pro- granmma van Johan van der Vel de opgenomen. Hij betreurt dat. maar kende die consequentie toen hij het winstgevende Ita liaanse contract ondertekende. Goed gerodeerd uit de Giro ko men, de Ronde van Zwitserland rijden om de vorm vast te hou den en dan naar de Tour". Johan van der Velde loopt het water uit de mond, het zal er dit jaar niet van komen. Zijn contract op het spel zetten, ruzie forceren en ont slagen worden om dan als gast in een andere ploeg te starten is bij Van der Velde niet opgekomen. Zegt hij: „Lucien van Impe stuurt het daar wel op aan. Hij heeft een aanbieding gekregen van de ploeg van Knetemann. Die ploeg presteert matig, nu is Fons de Wolff ook nog weggevallen met een blessure, ze hebben een ron derenner nodig. Ik heb weer een contract, basta. Ik heb het naar mijn zin en ga mijn contract voor een jaar verlengen. De hoofd sponsor stopt weliswaar, maar dat is geen probleem, hier staan de sponsors nog in de rij". Johan van der Velde kan na afloop van de Giro toewerken naar zijn tweede doel, het wereldkam pioenschap. Voor zijn sponsor rijdt hij nog enkele wedstrijden op het Apennijnse schiereiland, hij gaat waarschijnlijk tijdens de Tour de France voor acht dagen naar Amerika en fietst na het Franse wielerspektakel mee in dc door Nederland trekkende wielcrcarroussel. Zijn angst dat hij na een jaar met veel minder publiciteit niet meer gewild is, is ongegrond gebleken. „Ik kan overal aan de start komen, de or ganisatoren zijn niet alleen gein- terresseerd in jongens die uit de Tour de France komen. Ik kom graag, want ik kan het dan goed naar mijn zin hebben en goed van huis kunnen, ik ben toch lie ver in Brabant dan in Italië".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17