Holland-atletes in juichstemming Degradatie dreigt voor herenploeg Emmen gevloerd door Zwolse Boys Barthelemy verongelukt Wielerwinst voor Leen Janszen en Rhett van Trigt De Spartaan in finale eerste klasse Bataven-dames bereiken eindstrijd, maar overtuigen niet Joegoslaven verslaan Portugezen Afgang voor Engels team Sparta begint met gelijkspel Voetbaljeugd Hongarije behaalt titel Co Adriaanse trainer PEC MAANDAG 4 JUNI 1984 LEIDEN/AMSTERDAM/PAPENDAL Bij de AV Holland waren de rollen gisteren, na afloop van de tweede ronde van de landelijke atletiekcompetitie, vergeleken met de situatie drie weken terug omgedraaid. Bestond er destijds teleurstelling bij de dames en tevredenheid bij de heren, gisteren waren de Holland-atletes in juichstemming terwijl de herenploeg wat bedrukt uit Amsterdam naar Leiden terugkeerde. Op de Ookmeer-kynststofbaan sloeg het noodlot namelijk in de allerlaatste fase van de hoofd klassewedstrijd voor Holland toe. Terwijl de toch al gehavende herenploeg zich van 's morgens elf uur tot 's middags vijf uur be hoorlijk weerde kreeg slotloper Frans Blom in de 4 x 400 meter estafetteploeg - het laatste num mer van de dag - te maken met een zweepslag. Krimpend van de pijn moest hij de race staken. Blom valt uiteraard niets te verwij ten maar voor de Holland-heren is behoud van de hoofdklasse plaats plotseling uiterst dubieus geworden. Alleen als er in sep tember tijdens de derde ronde HOOGEVEEN (ANP) Door een 2-1 overwinning op Emmen is Zwolse Boys is gisteren kampioen van de hoofdklasse B van de zondagamateurs ge worden. Het extra-duel was nodig omdat Zwolse Boys op de laatste dag van de competitie een ver rassende nederlaag leed, waardoor het de twee punten voorsprong op Emmen verloren zag Door de nederlaag is de kans voor Emmen op toe treding tot de eerste divisie verkeken. Eis van de KNVB was dat de vereniging kampioen moest worden. Zwolse Boys komt woensdag in Utrecht tegen Elinkwijk in actie in de strijd om de algemene amateurtitel van Nederland. Het tragische ongeluk dat het leven eiste van de Franse speedboatpiïoot Gérard Barthelemy i de training is hij over een obstakel in de Seine gevaren, waarna hij over de kop sloeg. PARIJS (Rtr) De snelheidssport op het water heeft een week na het noodlottige ongeval van de Italiaan Luigi Valdano bij in ra ces in Den Bosch, opnieuw een slachtoffer geëist. By de training van de Grote Prijs van Parijs op de Seine sloeg de 35-jarige Frans man Gérard Barthelemy zater dag over de kop. Enkele uren la ter overleed hij in een ziekenhuis in Parijs aan zijn verwondingen. De race ging gisteren overigens ge woon door. De Italiaanse wereld kampioen speedboat, Renato Molinari nestelde zich in het klassement om het wereldkam pioenschap formule 1 naast de Nederlander Cees van der Velde. Hij eindigde als eerste met 1100 punten voor Van der Velde, die een score bereikte van 869 pun ten. De tweede Nederlander, Ar thur Mostert, finishte als achtste met 183 punten. ENKHUIZEN - Geheel onverwacht heeft de Noor Stein Rasmussen giste ren in Enkhuizen beslag gelegd op het open Nederlands kampioenschap plankzeilen. Op de vierde en laatste dag streefde hij de Australiër Greg Hyde en Stefan van den Berg (foto) voorbij. Van den Berg eindigde als derde. (foto ANP) LEIDEN - Gedurende het afgelo pen weekeinde waren een twee tal amateurwielrenners uit de Leidse regio goed voor een over winning. In Alphen aan den Rijn reed Leen Janszen gisteren voor eigen publiek een sterke koers, die hij tenslotte ook winnend af sloot. Op het spekgladde par koers sprong Janszen veertien ronden voor het einde uit een kopgroep van vijf renners weg, om waarna hij niet meer werd te ruggezien. Plaatsgenoot Jos de Bruin finishte als vijfde. De Drentse Hillegommer Rhett van Trigt toonde zich zaterdag de rapste in de ronde van Gorredijk. Daags daarna was Van Trigt goed voor een zesde stek in de omloop van het Marnegebied. Eradus John Eradus, nog steeds op zoek naar een contract bij de Du Prie- ploeg, begint in de amateurgele deren zijn draai steeds beter te vinden. Tijdens de ronde van de Rotterdamse Doenkade kwam hij gisteren achter winnaar Arie van Putten als tweede over de meet. Mogelijk had er voor de Swift-renner nog meer ingeze ten, indien hij niet in de eind spurt van het viertal vluchters door Jongejan de berm was inge reden. Hans van Egmond (Rijns- burg) kwam als derde junior over de meet. Lissenaar Dirk-Jan van Reek had zaterdag uitstekende perspectie ven op de zege in de ronde van Gouda. De Du Prie-renner aar zelde met lichte voorsprong op de groep net iets te lang met het aangaan van de spurt, waardoor hij het achter Vroom en Havik bij een derde plaats diende te la ten. Gert-Jan Zwaan legde be slag op de leidersprijs. Bij de ju- nioren spurtte Erwin Nieuwen- huizen naar een derde plaats. Ka- rel Teeuwen eiste gisteren tij dens de ronde van Nibbixwoud de achtste plaats voor zich op. Lieverse Hanneke Lieverse uit Hillegom keerde met de eindzege en de vorm in de benen terug uit een etappekoers in Engeland. De renster uit de ploeg van Harry van der Horst won gisteren de dameseditie van de omloop van het Marnegebied, met Connie van Koert (Nieuwkoop) op de tweede plaats. De liefhebbers blijven het eveneens goed doen. Nadat Gerrit Kleinveld (Lisse) donderdag de ronde van Den Briel op zijn naam had gebracht, kwam Voorschotenaar Arie Ra- vensbergen gisteren in Gouda winnend over de meet. een klein wondertje gebeurd kunnen de Leidenaars hun posi tie in de hoogste afdeling van de nationale atletiekcompetitie handhaven. De Holland-dames daarentegen hebben na gisteren weer volop uitzicht op een plaats bij de twaalf sterkste damesteams van Nederland. Na hun door diverse oorzaken tegenvallende punten totaal in de eerste ronde, haalden zij gisteren op Papendal - waar de eersteklassers in actie kwa men - zo grandioos uit dat zij in één klap op de tweede plaats zijn beland, achter Trias uit Heiloo. Die tweede plaats, gecombineerd met de gisteren getoonde inzet, zijn een goede uitgangspositie voor de begin september af te werken finale waaruit de twee beste teams promoveren naar de hoofdklasse. Records Een reeks van persoonlijke records werd gisteren neergezet op het kunststof van Papendal. Voor één van de grootste verrassingen zorgde Brigitta Bakker, invalster op de 800 meter, die 'eventjes' een tijd van 2.20.1 liet afdrukken. Voor Marion Komdeur, die op het ogenblik elke wedstrijd snel ler gaat, kwam daar op dezelfde afstand een tijd van 2.16.7 by. Cathy van Loon toonde een bla kende vorm met 12.5 op de 100m en 63.9 op de 400m horden ter wijl Yvonne van Dorp het pres teerde na een 400m in 56.1 secon den de verspringbak op te zoe ken en een sprong van 5.96 meter af te leveren. Een ander hoogte punt was de 4 x 100 meter esta fette waarin het kwartet Caroline van Bemmel, Jenny Litjens, Ca thy van Loon en Yvonne van Dorp naar 48.9 seconden 'trein de'. Willy Don probeerde de 3 kilome ter uit en dat resulteerde in een tijd van 10.29.6. Jacqueline Bal jet liet zien weer op de goede weg te zijn met haar 15.1 seconden op de 100m horden. Trouwens, ook de hordentijd van Marriet God- dijn was goed: 16.7 seconden. Bij het werpen zorgden .Tanja Ma- hieu (speer 37.32m) en Karin Komdeur (discus 35.82m) voor de nodige punten terwijl Caroli ne van Bemmel (100m in 12.8) en Hanneke van de Westen (400m in 62.6) zich ook verdienstelijk voor de ploeg maakten. De Holland-heren, geconfronteerd met de afwezigheid van Theo van de Veer, Hans Baljet, Erik Ulrich en Ruud Waaijer - waarbij laatstgenoemde het wel wat bont maakte door op een zeer laat mo ment verstek te laten gaan - vochten zich aanvankelijk goed door de ontstane problemen rond de ploegopstelling heen. Gertjan Palm en Walter Botman openden op de 110m horden met 15.5 en 15.7 seconden. Michel Moll voegde daar op de 800m een knap persoonlijk record van 1.52.6 aan toe. Het puntentotaal werd nog fiorissanter toen ook Jek Persoons een goede 800 me ter afleverde: 1.54.4. Dat Holland op het ogenblik goed in zijn 400 meter-lopers zit de monstreerden Jaap Dirkx met 50.3 en Rob Hezemans met 50.9 seconden. Martien van de Hoorn en Rob Brouwer zaten ver voorin op de 3 kilometer steeple chase met tijden van resp. 9.06.1 en 9.15.9. Aan het technische front ontwikkelden de zaken bij het polsstokhoogspringen zich voor Holland vrij gunstig dankzij Marc van Vliet (4.30m) en Arjan de Haan (4.00m) terwijl Manfred Sahner de kogel naar 43.84m - twee meter verder dan drie we ken geleden - slingerde. Terugslag Op een bepaald moment van de wedstrijd bivakkeerden de Hol land-heren zelfs eventjes op een niet gedachte vierde plaats. De terugslag kwam in het tweede gedeelte van de wedstrijd. Hoe wel het speerwerpen nog rede lijk verliep (Kees Riemens 56.54m en Frans Kroone 46.76m) moesten ladingen punten wor den ingeleverd bij de andere werp- en springnummers. Holland is op het ogenblik vooral sterk op de loopnummers, de technische nummers blijven daar duidelijk bij achter. Dat bleek te meer op de 400m horden waar weer wel in de voorste li nies strijd werd geleverd door Menno Swier (54.4) en Roel Hen- driksen (56.3). Ook op de 200m werden verdienstelijke tijden ge scoord door Frans Blom (22.6) en Eric Taal (22.8). Junior Robin Pearson liep de 1500m in 4.05.9. De 5000m bracht voor invaller junior Wim Paardekooper nog een succesje met 15.58.2 maar daarmee was voor de Holland- herenploeg de pret wel op. In de tweede herenploeg van Hol land - uitkomend in een derde klassepoule in Alphen - blonk Chris Winkel uit met een pols- hoogsprong van 3.90 meter ter wijl hij bovendien een behoorlij ke llOm horden afleverde in 16.5 seconden. Fred Regeer draaide goed op de 5 km (16.09.1) en Cor van de Kroft verraste door vrij wel uit stilstand de speer naar 42.46m te werpen. In de derde herenploeg van Holland - actief in een vierde klassepoule in Rot terdam - stootte Harry Frauenfel- der de kogel naar 11.82 meter, bijna een meter verder dan zijn clubgenoten in de eerste ploeg. BERT PAAUW LISSE/PAPENDAL - De heren ploeg van De Spartaan uit Lisse heeft zich gisteren in de tweede ronde van de nationale atletiek competitie geplaatst voor de fi nale in de eerste klasse. Op het kunststof van Papendal bij Arn hem lieten de Lissenaren een goede indruk achter. Zij scoor den maar liefst zo'n 600 punten meer dan in de eerste ronde en hoewel de Lisser ploeg op dit moment niet onmiddellijk als promotiekandidaat geldt zal men in de finale best een geducht woordje mee kunnen spreken. Zowel bij het lopen, springen als werpen kwamen heel behoorlij ke prestaties tot stand. Kees Toussain combineerde een knap pe sprint op de 100m (11.0) met een speèrworp van 50.64m, Tom de Koning blonk zowel op de 110m horden uit (15.1) als bij het polsstokhoogspringen (4.20m) terwijl John van Loon naast een 110m horden in 15.1 seconden nog een vertesprong van 6.4lm liet opmeten. Staaltje Een prima gemiddelde kwam er uit de bus op de 800 'meter waar Paul Straathof een tijd van 1.54.5 scoorde en Gert Jan Faas het tot 1.57.3 bracht. Op de 400m horden gaf 'oudgediende' Aad Korte- kaas weer eens een staaltje van zijn nog altijd niet versleten kun nen weg (57.1) en werd hierbij belaagd door zijn clubgenoot John van de Zwet (57.7). Piet Waaning draafde op de 5 kilo meter naar de verdienstelijke tijd van 15.15.4 .terwijl op de 1500m Paul Grimbergen ditmaal boven de vier minuten bleef steken (4.02.9). Martien-van Rijssel deed met 4.04.0 niet veel voor hem on der. Bij het werpen kwam Nico van Noort met de kogel tot 13.19m en met de discus tot 44.50m. Broer Peter die, omdat het nummer ko gelslingeren op het eerste klasse- programma ontbreekt, de discus ter hand nam haalde een afstand van 35.08m. Hein van Heek wierp de speer naar 47.04m. Verder werd redelijk gepresteerd door Theo Dijkstra op de 100m '(11.2), door Peter Blokker in de verspringbak (6.53m) en door Perry Vriesekoop bij het hink- stapspringen (13.19m). Degradatie De Spartaan-damesploeg zal de gradatie naar de tweede klasse niet kunnen ontlopen. Op Pa pendal werd evenals in de eerste ronde zwak gepresteerd met als positieve uitschieters Paula van Beek (ver 5.20m en met de speer 53.60m), Pauline van de Vooren (speer 31.10m) en Yvonne Turen- hout (kogel 10.4lm). De Lisser dames staan vastgenageld op de laatste plaats. PAGINA 14 LISSABON (SID) Het voetbal elftal van Joegoslavië heeft in Lissabon met 3-2 gewonnen van Portugal. Slechts 10.000 toe schouwers zagen in de tweede helft de winnende treffer van Stojkovic uit een strafschop. Voor rust had de thuisploeg, die ondanks de nederlaag redelijk voor de dag kwam, tot twee keer toe een voorsprong genomen door de beste speler aan Portu gese zijde, Jordao. Susic en Hali- lovich maakten de gelijkmakers, beide uit een vrije trap. In de tweede helft wisselden de twee ploegen vijf spelers. Bij Joego slavië ontbrak Milko Djurovski. De aanvaller van Rode Ster heeft een hersenschudding. Hij valt waarschijnlijk af voor het toer nooi om het Europees kampioen schap in Frankrijk. Evenals Joe goslavië is ook Portugal daar-ver tegenwoordigd. LONDEN (SID) Drie dagen na de overwinning van FC Liver pool in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen AS Ro ma en de eerdere veroverering van de UEFA-beker door Totten- ham Hotspur hebben de Engelse voetbalfans moeten ervaren dat er een wereld van verschil ligt tussen het nationale clubvoetbal en het nationale team. In het Wembleystadion in Londen ver loor het Engelse voetbalelftal voor 38.000 toeschouwers met 0- 2 van de Sowjetunie. De Russische doelpunten kwamen in de tweede helft op naam van Gotsanov (53) en Ptrotassov (89). De grote uitblinkers in het team van de Sowjetunie waren Ogane- sian en Blosjin. De Engelse toe schouwers, die zeer ontevreden waren met de prestatie van hun nationale team, eisten met spreekkoren het vertrek van Brian Robson, die sedert 1982 trainer is van de nationale selec tie. TEGUCIGALPA (ANP) - Sparta is zijn trip door Midden-Amerika begonnen met een gelijkspel te gen het nationale elftal van Hon duras (1-1). Onder tropische omstandigheden keek de Rotterdamse eredivisie club in de rust tegen een achter stand aan. Leen van der Weel be loonde het veldoverwicht van Sparta door in de tweede helft de gelijkmaker te maken na een voorzet van René Eijer. Sparta werkt in Midden-Amerika vijf wedstrijden af. MOSKOU (Reuter) - De voetbal jeugd van Hongarije heeft het Europees kampioenschap voor landenteams van spelers tot 18 jaar behaald. De jeugdige Hongaren versloegen in Moskou de Sowjet Unie na strafschoppen. De finale was geëindigd in 0-0. Ook de verlen ging bracht geen doelpunten. Hongarije benutte drie straf schoppen, het gastland twee. Er waren 50.000 toeschouwers. Po len won de strijd om de derde prijs met 2-1 van Ierland. Co Adriaanse wordt is de nieuwe trainer van PEC Zwolle. De 36- jarige Adriaanse tekende een contract voor twee jaar met de eredivisieclub. Adriaanse is de opvolger van Cor Brom. Als voetballer kwam Adriaanse uit voor FC Utrecht. Bij PEC maakt hij zijn debuut als trainer in het betaald voetbal. DAMMEN - De Koninklijke Ne derlandse Dambond heeft zater dag tijdens de algemene verga dering in Utrecht vice-voorzitter Wim van Dongen gekozen tot op volger van de tussentijds afgetre den voorzitter Paul Gilissen. Oud-wereldkampioen Piet Roo- zenburg, die van 1972 tot 1977 ook al deel uitmaakte van het bondsbestuur, keerde in dit col lege terug. Hij volgt penning meester Frits van Vloten op. LEIDEN/HAARLEM - De dames- ploeg van De Bataven Leiden plaatste zich gisteren in Haarlem definitief voor de finale in de tweede klasse. Die finaleplaats lag na de goed verlopen eerste ronde al voor de hand. Toch draaiden de Leidse dames in een druilerig Haarlem niet overtui gend. Eigenlijk sprong alleen de 800 me ter er uit met voor Sandra Dorlas een tijd van 2.18.5 en voor Marian van Klink 2.22.2. Thea Kouwen- hoven. die op de loopnummers weer heel goed uit de voeten komt, noteerde 61.5 op de 400m. Marian van de Niet, door een blessure niet in staat de horden te lopen, deed over de 400m 63.5 seconden. Karin van de Berg maakte er op de 3 km een solora ce van. Hoewel deze afstand voor haar eigenlijk aan de erg korte kant is, noteerde zij een verdien stelijke tijd van 10.40.5. Femmy Jansen was niet tevreden over haar prestaties in de kogelring maar overschreed toch de tien meter: 10.14 meter. Voor de herenploeg van De Bata ven, eveneens actief in Haarlem in een tweede klassepoule, is de competitie waarschijnlijk over. Gezien het grote aantal ploegen in de tweede klasse is na gisteren de situatie nog niet geheel over zichtelijk maar noch een plaats in de finale, noch een plaats in de degradatiepoule is aannemelijk. Dat Han Kulker voor veel punten zou zorgen op de 400m (49.8) werd verwacht maar dat invaller Rob Zwetsloot tot 51.5 zou ko men was een aangename verras sing. Ook verrassend was de snellere tijd die Hans Minnee op de 1500m maakte ten opzichte van zijn clubgenoot Jan Verloop: 3.58.9 tegen 3.59.2. De 5 kilometer bracht een solo-op treden van Kees van Klink die binnen het kwartier finishte (14.55.8) met clubgenoot Jaap Duivenvoorde op eerbiedige af stand in 15.34.0. Van goed gehal te was de vertesprong die Edwin Haasbroek liet opmeten. Deze uit de turnwereld afkomstige nieuweling bracht het tot 6.36 meter. Gerrit Verdoes was weer eens van de partij bij de werpnummers en dat leverde direct goede verrich tingen op: met de kogel 11.83m en met de speer 52.44m. Ed de Vos deed het met de discus (37.30m) en de speer (45.42m) ook lang niet gek. Voor nog een rede lijke prestatie bij het werpen zorgde Friedhelm Dreckmeyer. Hij wierp de discus naar 34.06m. Gert Veldhuizen liep de 400m horden in 57.6 seconden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14