NAC op zoek naar 'kanjers' 5=>]H51T Stijn Jaspers en Els Vader lopen limiet voor bpelen Ik kan nog hoger' Marlies Göhr ster titelstrijd Estafetterecords DDR LEIDSCH DAGBLAD O 1 Aiie Haan trainer Antwerp Versterking nodig na promotie Boebka weer hoger met polsstok Publiek winnaar bij De Graafschap-NEC MAANDAG 4 JUNI 1984 PAGINA 13 In Leuven en Parijs ERFURT (ANP) - De in totaal 50.000 toeschouwers, die in drie dagen in het Georgi Dimitrof-sta- dion in Erfurt de Oostduitse atle- tiekkampioenschappen volgden, hebben tot het laatste moment moeten wachten op een wereld record. Pas in de afsluitende es tafettes zagen de 26.000 kijkers op de laatste dag die toppresta ties. In een speciaal ingelast on derdeel, de 4 x 400 meter voor da mes, zorgden Gesine Walther, Sabine Busch, Dagmar Rübsam en Marita Koch voor een schitte rend wereldrecord. Het viertal verbeterde de oude tijd met ruim drie seconden tot 3.15,92. Rübsam en Koch maakten bijna twee jaar geleden bij de Europe se titelstrijd in Athene deel uit van het Oostduitse viertal, dat met 3.19.04 een nieuw wereldre cord liep. Direct na de verrich ting van de dames zorgde de he- renploeg, eveneens op de 4 x 400 meter met 3.00.07 voor een nieuw Europees record. Het oude re cord was twaalf jaar oud en stond met 3.00.46 op naam van Groot-Brittanniè. Unicum De nieuwe records hadden zich in feite al op de individuele 400 me ters aangekondigd. Bij de dames kwam Marita Koch in de beste wereldseizoenprestatie van 48,86 voor de negende maal onder de 49 seconden grens. Achter haar liepen Sabine Busch (49,24) en Dagmar Rübsam (49,58) - en dat was een unicum in de geschiede nis van de atletiek - beneden de 50 seconden. Bij de heren zege vierde Thomas Schönlebe op de 400 meter in de nieuwe Europese juniorrecord-tijd van 45,13 se conden vóór Mathias Schersing (45,29) en Jens Carlowitz (45,30). Ster De absolute ster van de Oostduitse titelstrijd was echter Marlies Göhr, die op de 200 meter met 21,74 het wereldrecord van Mari ta Koch tot op driehonderdste seconde benaderde. De 26-jarige atlete stond alle drie dagen in het middelpunt van de belangstel ling. Vrijdag veroverde zij haar achtste Oostduitse titel op de 100 meter in 10,89 seconden. Zater dag maakte zij deel uit van het team van Motor Jena, dat met 42,20 seconden een officieus we reldrecord voor clubteams op de 4 x 100 meter liep. Zondag verbe terde zij haar persoonlijke record op de 200 meter met 0,61 secon den. Zij versloeg Olympisch kampioene Barbel Wöckel (22,19) en Gesine Walther (22.34). Göhr werd de vijfde vrouw die de 200 meter binnen de 22 secon den liep. Ruggesteun bezorgen. Zo werden de 100 en 200 meter niet in de normale looprichting afgewerkt. Göhr kreeg bij haar prestaties dan ook niet te maken met tegenwind, maar met een ruggesteuntje van 0,4 meter per seconde. De organisatie in Erfurt spaarde kosten noch moeite om de door het wegblijven uit Los Angeles getroffen atleten bij hun „natio nale Olympische Spelen" de meest ideale omstandigheden te ANTWERPEN (BELGA) - Arie Haan wordt de nieuwe trainer van de Belgische eerste divisie vereniging FC Antwerp. De 36- jarige middenvelder tekende gis teren een contract van een jaar bij de Belgische voetbalvereni ging. Haan is op dit moment spe ler bij Seiko Hongkong nadat hij tijdens het afgelopen seizoen vertrok bij PSV. Daarvoor speel de Haan bij Standard Luik. - NAC-festival BREDA (GPD) - Evenals in het seizoen 1965-1966 slaagde NAC er zaterdagavond in binnen een seizoen de terug keer naar de eredivisie te be werkstelligen. Achttien jaar geleden promoveerde de Bre dase vereniging naar de ere divisie door in de allerlaatste uitwedstrijd Alkmaar met 3-0 te verslaan; nu werd een wed strijd voor het einde van de I nacompetitie de promotie een feit. In Breda werd voor een nagenoeg uitverkocht stadion de enig overgebleven concurrent FC VW naar een kansloze 5-0 nederlaag ge-1 speeld. Feest derhalve in Breda, waar het jaarlijkse jazz-festival spontaan tot een groots NAC- festival uitgroeide, compleet met een officiële ontvangst op het gemeentehuis. De fi nanciële bemoeienis van een aantal Bredase zakenlieden was niet vergeefs geweest. Dankzij Geert Meijer, John ny Dusbaba en Bob Latch- ford, die met het sponsorgeld na de winterstop naar Breda konden worden gehaald, klauterden de Bredanaars vanuit een schier hopeloze si tuatie naar de top van de eer- stedivisie-ranglijst en de na- competitie. „Het had geen wedstrijd langer meer moeten duren", reali seerde Bob Maaskant zich tij dens de feestvreugde rond om de promotie. „Wanneer NAC het vanavond tegen VW niet zou hebben ge klaard, was de eredivisie niet langer meer haalbaar ge weest. NAC heeft de laatste maanden onder een geweldi ge druk moeten presteren. De ploeg was doodop. Geluk kig slaagden we er in zich nog eenmaal op te peppen". Een extra stimulans daarbij was de rentree van de Engel- se ex-international Bob Latchford, die vrijdagavond vanuit Swansea was overge komen om de Bredanaars de helpende hand toe te steken. Latchford liep in de laatste competitiewedstrijd tegen Veendam een hielblessure op, waardoor hij voor de na- competitie uitgeschakeld leek. Een nacht en een dag werd aan de Engelsman ge sleuteld en vlak voor de wed strijd bleek Latchford speelklaar, zij het dat hij wel met een verdovende injectie moest spelen. „Ik wist op voorhand dat ik een groot ri sico nam", aldus Latchford, „maar moreel voelde ik mij verplicht NAC te helpen toen er een beroep op me werd ge daan". Van de vijf doelpunten scoorde Latchford er overigens geen een. Wel sleepte hij NAC door de moeilijke beginperio de heen en legde hij vier mi nuten voor de rust de belang rijke openingstreffer klaar voor Van der Borgt. Toen Smits al meteen in de tweede helft voor een 2-0-stand zorg de was de rol van Latchford uitgespeeld en kon hij wor den uitgewisseld voor Anton Joore, die even voor half acht door de stadionspeaker nog als centrumspits was aange kondigd. Bob Latchford (hij scoorde in 15 wedstrijden 13 doelpun ten) wordt in Breda als de grote redder van de in de ver sukkeling geraakte club ge zien. Hoewel Latchford enige weken geleden al aankondig de volgend seizoen niet lan ger voor NAC te zullen spe len, maar voor Sunderland of Luton Town, wil Bob Maas kant nog altijd niet van een definitief afscheid horen. „De enige reden dat Latchford nog altijd geen contract bij NAC heeft getekend is gele gen in het feit dat zijn 15-jari- ge dochter haar studie in En geland af wil maken. Latch ford wil zijn dochter niet al leen achterlaten. Maar ik maak me sterk'dat daar op korte termijn geen oplossing voor gevonden kan worden". Zeker is inmiddels wel dat Geert Meijer zijn verblijf in Breda met twee jaar zal conti nueren, evenals Bob Maas kant zelf die vorige week een driejarige verbintenis onder tekende. Met Johnny Dusba ba wordt deze week opnieuw onderhandeld. Er is interesse getoond door FC Antwerp. Een obstakel in de onderhan delingen is nog altijd de af koopsom van 125.000 gulden die Standard Luik voor zijn gewezen voetballer wil op strijken. NAC-geldschieter Guus Roffelsen: „Als Maas kant er op staat dat Dusbaba moet blijven valt er altijd over te praten. We hebben een klein half miljoen aan sponsorgelden in kas en wat mij betreft kan NAC daar naar eigen goeddunken over beschikken". En dat zal Maaskant ook zeker doen. Want NAC heeft straks in de eredivisie zeker verster king nodig om niet opnieuw in degradatieproblemen te komen. Anton Joore, Hans Heere, Dirk van der Laan en mogelijk Latchford, Dusbaba en Tom Smits vertrekken aan het eind van het seizoen, zo dat uit het resterende aantal selectiespelers nauwelijks nog een representatief elftal kan worden geformeerd. Om die selectie aan te vullen reist Maaskant deze week al naar Engeland om daar te probe ren twee aanvallers te strik ken. Roffelsen verklapte za terdagavond: „De spelers die Maaskant op het oog heeft zijn echte kanjers. Vergelijk baar met Latchford. Ook zij speelden nog niet zo lang ge leden in het Engelse elftal". De Bredase oefenmeester wil naast dat tweetal Engelsen nog twee spelers aan de se lectie toevoegen. „Minimaal moet er in elke linie een man bij", vindt hij- „Het zou niet verantwoord zijn met een kleinere groep dan 16 spelers i het de eredivisie te beginnen. We hebben nog altijd spelers als De Kroon en Van Scheijndel achter de hand, terwijl Wast- lander op uitleenbasis voor Excelsior heeft gespeeld en het komend seizoen weer voor NAC beschikbaar is. Hans Kraay niet. Die heeft in Brighton bijgetekend en die zien we hier voorlopig niet meer terug". PARIJS (ANP) - In een tijdsbestek van acht dagen heeft de 20-jarige Sergei Boebka zijn wereldtitel polsstokhoogspringen met twee nieuwe wereldrecords nadruk kelijk bevestigd. Op 26 mei sprong Rus in Bratislava 5,85 meter, zaterdag in Parijs voegde hij daar ongewild nog eens drie centimeter aan toe. Boebka begon de wedstrijd m St.Denis op 5,50 meter, een hoog te die hij pas in zijn derde poging bedwong. Vervolgens sprong hij weer op 5,70 meter. Boebka slaagde in zijn eerste poging en was daarmee reeds winnaar. De jonge Rus liet daarop de lat op 5,75 meter leggen en slaagde op nieuw na zijn eerste aanloop. Vervolgens vroeg hij een hoogte van 5,86 meter, één centimeter boven zijn week oude record. Hij miste de hoogte, waarna hij f verzoek en Boebka passeerde de lat moeiteloos. Bij nameting bleek de hoogte niet 5,87 maar 5,88 meter te zijn ge weest. De Fransman Thierry Vig- neron, tot 26 mei wereldrecord houder met 5,83 meter, eindigde als derde met 5,60 meter. „Ik ben nog lang niet in topvorm", vertel de Boebka, die zelf ook verbaasd was over zijn prestatie. „Het was de bedoeling, dat ik eind juli op timaal zou presteren. Ik kan dus misschien nog hoger komen". De Rus wilde geen commentaar le veren op het feit dat hij niet naar Los Angeles gaat. De Pool Wla- dislaw Kozakiewicz, die zijn Olympische titel van Moskou in Los Angeles niet zal kunnen ver dedigen had wel commentaar. „Dit is een politieke beslissing. Ik zou overal ter wereld willen springen.' zocht de lat naar 5,87 meter te Sergei Boebka heeft de laatste brengen. De jury voldeed aan dat twee jaar geweldige vorderingen gemaakt. In 1982 was hij als 18- jarige de beste junior met de polsstok met een hoogte van 5,55 meter. In 1983 verbeterde hij zijn persoonlijk record tot 5,71 meter, waaraan hij nu inmiddels alweer zeventien centimeter heeft toe gevoegd. De zes meter komt daarmee in zicht. Drie andere wereldrecordhouders zorgden in Parijs eveneens voor uitstekende prestaties. Tamara Bykova (Sow) sprong 1,96 meter hoog en zag haar pogingen op twee meter net mislukken. Ver- springster Anisoara Cusmir, we reldrecordhoudster met 7,43 me ter, passeerde voor de eerste maal dit seizoen de grens van ze ven meter: 7,03 meter. De Roe meense, die vorig jaar augustus door Heike Daute van de we reldtitel werd afgehouden, is in Los Angeles de grote favoriete voor het goud. Jarmila Kratoch- vilova, de tweevoudige wereld- Boebka kampioene en wereldrecord- houdster op de 400 en 800 meter, won de 800 meter in 1.58.53 voor Olympisch kampioene en oud- wereldrecordhoudster. Nadesja Olisarenko (Sow) met 1.58,87. Wereldkampioen Zdzislaw Hoff man (Pol) won het hinkstap- springen met 17,34 meter. DOETINCHEM (GPD) - Het publiek werd zaterdagavond uiteindelijk de grote winnaar bij het treffen tussen De Graafschap en NEC in de nacompetitie. De Graafschap had nog slechts theoretische kansen op de promotiè en aangezien NEC dinsdag al was uitgeschakeld schoven beide ploegen op de Doetinchemse Vijverberg het resultaat gevoeglijk naar de achtergrond en waren er slechts op uit om op het scheiden van de markt de 2500 toeschouwers een leuk avondje te bezorgen. Dat lukte prima. De beide streekrivalen streden met open vizier en kozen volop de aanval. Hoe aardig deze positieve spelopvatting is blijkt ook al uit de eindstand van 4-4, die overigens slechts statistische waarde heeft. De Graafschap, dat in deze nacompetitie nog steeds zonder overwinning is, wenste de laatste kansen met verve te verdedigen en stond al na vier minuten op 1-0 door een doelpunt van René Tol. Dat het jonge en talentvolle NEC in feite beneden zijn stand bleef werd andermaal be wezen: de ploeg van trainer Van der Meent trok het initiatief naar zich toe en bracht De Graafschap met wervelende acties danig in de proble men. Na 27 minuten was het zodoende 1-2 door doelpunten van Frans Janssen en Aalbers. Op basis van inzet vochten de Doetinchemmers fel terug en legden bovendien enkele zwakke plekken in de Nijmeegse defensie genadeloos bloot. Kelderman en Hendriks zorgden voor een 3-2 ruststand. Ook de tweede helft was het aankijken ten volle waard. Anton Janssen bracht NEC langszij (3-3), maar toen Willems een kwartier voor tijd De Graafschap naar 4-3 schoot leek de strijd gestreden. Op de valreep ech ter sleepte Anton Janssen alsnog een gelijkspel voor NEC uit het vuur. PARIJS-LEUVEN (GPD) - Strandde vorige week de aanval van de atletiektop op de slechte weersomstandigheden, het afge lopen weekeinde werd de Neder landse atletiek in één klap twee olympische atleten rijker. In Pa rijs liep de Zeeuwse sprintster Els Vader exact de limiet van 11,33 seconden en in Leuven ver raste de pas 22-jarige Stijn Jas pers aangenaam met een win nende race op de 5 kilometer die bovendien naast de limiettijd ook de beste wereldseizoenpres tatie (13.24,46) op de klokken bracht. Els Vader en Stijn Jaspers zijn nummer zeven en acht die aan gemeld künnen worden bij het Olympisch Organisatie Comité van Los Angeles. Al eerder slaag den de marathontop (Beurskens, Nijboer, Vriend, Lambregts), ze venkampster Tineke Hidding en discuswerpster Ria Stalman. In feite moet daarbij ook Rob Drup- pers geteld worden die zaterdag in Fuerth wil proberen te vol doen aan de eis van vormbehoud (1.47,0). Bovendien voldeed al vroeg in het seizoen Erik de Bruin aan de limiet bij het dis cuswerpen, maar hij zal dat nog eens moeten herhalen in een daartoe door de KNAU aangewe zen wedstrijd. Ondanks de toptijd die Stijn Jas pers in Leuven liep is hij nog niet voor de volle honderd procent zeker van Los Angeles. In de ko mende weken moet hij nog een keer voldoen aan de B-limiet van 13.35. „Dat wil ik zo gauw moge lijk doen om in alle rust naar de Spelen toe te kunnen werken", aldus de atleet uit Aerdenhout, die vorig jaar al werd aangeduid als toekomstig opvolger van Ge rard Tebroke (nationaal record houder met 13.21,7) en van Jos Hermens, die overigens Stijn Jaspers trainings-technisch on der zijn hoede heeft. Jaspers, die pas in '80 serieus met atletiek begon, scoorde vorig jaar al een tijd van 13 24,64 waarmee hij de wereldranglijst als 24e bin nenstapte. De AV Haarlem-atleet toonde toen ook zijn kwaliteiten op de 1500 meter: 3.40,29. Stijn Jaspers traint en studeert nu voor het tweede jaar aan de Clemson Universiteit in Amerika waar hij de kamergenoot is van steeple-loper Hans Koeleman. Het was in Leuven de tweede po ging van Jaspers om aan de li miet te voldoen. „Eerder in Ko blenz lukt het niet omdat ik net terug was in Europa en het nog moeilijk. Voor Leuven wist ik dat ik goed zat. Ik had een stage van twee weken in Zuid-Duits- land achter de rug en voelde me erg goed". Gezien het feit dat er een laatste 1000 meter van 2 mi nuut 33 seconden uitrolde en een laatste 400 meter van even bin nen de 57 seconden moet hij bij een wat hog^r aanvangstempo i nog harder kunnen. „Onder de 13.20 moet mogelijk zijn", vindt Stijn Jaspers, die overigens niet zwaar tilt aan zijn beste wereldseizoenprestatie. „Dat wordt binnenkort wel an ders wanneer er meer gelopen Frans De 24-jarige Els Vader zag in Parijs eindelijk haar limietpogingen beloond. „Tot nu toe was het slechte weer vaak debet aan de mislukte pogingen en ook in Pa rijs waren mijn verwachtingen niet hoog gespannen. Er stond een straffe tegenwind al ver meldde de uitslagenlijst een windstilte. Na de finish had ik nog geen idee dat ik de limiet had gelopen. M'n Frans is niet m'n sterkste kant, maar daarna kreeg Haico (Els trainer Scharn, red.) de bevestiging", aldus Els Vader die onder meer de sterke Russische Kondratjeva en de Francaise Bacoul versloeg en weer helemaal terug is naar twee moeilijke „Het eerste doel, de limiet, is nu bereikt. Dit seizoen wil ik mijn Nederlands record van 11,25 se conden verbeteren. Gezien de ra ce in Parijs is dat zeker moge lijk", verwacht de Zeeuwse die in Los Angeles ook op de 200 me ter hoopt te starten. Haar beste seizoentijd op die afstand is 23,18 en handgeklokt 23,0. De olympi sche eis is 23,00 seconden. In Parijs zette hordenloopster Mar jan Olijslager met 13.33 seconden ook een goede tijd neer. Met haar voetblessure lijkt het de goede kant op te gaan. De KNAU en het NOC verlangen van haar een 13,18-race.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13