Expositie van aanwinsten in 'Stedelijk' Dansopleidingen in de Randstad Mozarts 'Cosi fan tutte' in speelse toneelbeelden Onevenwichtige 'Polemos' Ook Den Haag krijgt zijn straattheateTfestival Veelzijdige Meredith Monk: vooral door haar stemgebruik uniek Gesublimeerde slow-motion in 'Extase' van Diek Raaijmakers 'Soundmen' door toneelgroep Baal: voer voor filmfans MAANDAG 4 JUNI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 11 Sluiting van drie academies AMSTERDAM (ANP) - Het Direk- tie Overleg Dansgezelschappen DOD kan zich verenigen met de opvatting van minister Deetman (Onderwijs) om, vanwege be- zuingingen, de vakopleidingen voor (ballet)dansers te concen treren in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dit betekent slui ting van de opleidingen in Arn hem, Tilburg en Enschede. Het DOD schrijft dit in een reactie op een ministeriële notitie van drie weken geleden over deze kwes tie. Alleen het Koninklijk Conservato rium in Den Haag heeft volgens het DOD nu al de mogelijkheid leerlingen uit de regio op te ne men. Amsterdam en Rotterdam hebben die mogelijkheid niet. Daar moet de accomodatie eerst worden uitgebreid, menen de di recteuren van de dansgezel schappen. Intussen kunnen de te beëindigen opleidingen in de provincie wel al vast onder verantwoordelijk heid worden gebracht van de op leidingen in de randstad, aldus het DOD. In dit overleg zijn ne gen gezelschappen vertegen woordigd, onder welke het Na tionale Ballet, het Nederlands Danstheater, Scapino, het Inter nationaal Folkloristisch Dans theater en Introdans. Inmiddels wordt hard gewerkt aan de „groeiende samenwerking" tussen de balletopleidingen en de gezelschappen om de „kloof' tussen opleiding en be roepspraktijk te overbruggen. De balletgezelschappen in ons land deden de afgelopen vaak een beroep op buitenlandse dan sers omdat de kwaliteit van de jonge afgestudeerde Nederlan ders onvoldoende zou zijn. Het Nederlands danstheater heeft een samenwerking op touw ge zet met het conservatorium in Den Haag. Het Nationale ballet doet sinds begin ditjaar iets der gelijks met de Theaterschool/Nel Roosakademie in Amsterdam, zo melden vrijdag de betrokkenen. Een van de afspraken is dat de ge zelschappen directieleden mo gen benoemen (althans voor drachten doen) voor de dansop leidingen. De opleidingen op hun beurt worden gehoord bij aanstelling van een nieuwe artis tiek leider van het gezelschap, waarmee wordt samengewerkt. Er is verder sprake van uitwisse ling van gegevens. De leerlingen blijven vrij te bepalen bij welk gezelschap zij zich willen aan sluiten. AMSTERDAM (GPD) - Onder de titel "20 jaar verzamelen" is de afgelopen week de zomeropstel- ling van het Stedelijk Museum gepresenteerd. Dat gebeurde door Edy de Wilde, die eind van dit jaar afscheid neemt als direc teur van het Stedelijk Museum. De expositie wordt dan ook ge karakteriseerd door een groot aantal werken die zijn aange schaft in de jaren dat De Wilde directeur is geweest van dit mu seum. Er worden in totaal ruim 260 aan winsten getoond plus honderd werken die het museum reeds eerder verwierf. Er is veel te zien dat lange tijd in depot heeft ge rust en alleen dat is al een reden om de expositie te bezoeken. Overigens is dit niet de laatste tentoonstelling die onder verant woordelijkheid van Edy de Wil de tot stand komt: dit jaar volgt er nog een met de naam "La Grande Parade". De expositie is tot en met 26 augus tus volledig te zien, daarna wordt zij deels afgebroken. Er wordt een grote belangstelling verwacht voor de catalogus, die overigens pas over enkele weken zal verschijnen. Deze catalogus is volledig geïllustreerd en bevat alle aanwinsten van 1963 tot 1984 (schilderijen, beelden en video- werken). De Wilde geeft in deze catalogus ook zijn visie op het begrip verzamelen. Edy de Wilde (links) geeft uitleg over de nieuwe aanwinsten van het Stedelijk Museum in Amsterdam, (foto gpdk DEN HAAG (ANP) - Meer dan veertig muziek- en theatergroe pen van over de hele wereld ge ven tot 10 juni op Het Plein in Den Haag 67 geprogrammeerde voorstellingen. Het is voor het eerst dat in de residentie een straatfestival wordt gehouden. Het krijgt vorm in vier tenten, op een buitenpodium en plein of straat. Doel c breed publiek kennis te laten maken met alle facetten van een kunstvorm die een bekend ver schijnsel is geworden. Straattheater staat niet meer alleen meer voor vuurvreters, clowns, dwazen, steltlopers en jongleurs maar ook voor variété-, cabaret-, muziek-, bewegings-, absurdis tisch en masker- en poppenthea ter, alsmede voor video en film. Tijdens het festival, waarvoor het ministerie van WVC en de ge meente subsidies verstrekten, houden voorts drie Haagse beeldhouwers zich bezig met omgevingskunst. Het festival behoort tot de extra evenementen In de zomermaan den waarvoor de gemeenteraad geld heeft bestemd, nu het Hol land Festival in Den Haag is weg gevallen. Andere evénementen die ook in juni worden gehou den, zijn de Haagse Salon die beeldende kunstenaars volop ge legenheid biedt te exposeren, en het Festival van de Oude Muziek. In Leiden wordt zoals al eerder ge meld een festival of Fools gehou den in de weekeinden van 7 t/m 9 en van 14 t/m 16 juni. Bij Instituut Houtappel •Cosi fan tutte' van W.A. Mozart door Rhoda Levine. Gezien in de Rot terdamse Schouwburg op 3 juni. Volgende voorstellingen op 9, 12, 14,17 en 19 juni in Amsterdam. ROTTERDAM - Als aan het eind van Mozarts 'Cosi fan tut te' Despina, Don Alfonso en het koor het toneel verlaten, blijven de vier hoofdpersonen eenzaam achtef en bekijken el kaar met duidelijke vraagte kens in hun ogen. Moet ieder een het weer proberen met zijn of haar vroegere verloofde, ver dient de nieuwe partner mis schien de voorkeur, of is er iets heel wezenlijks gebeurd en trekken de vier belangrijkste personages uit het 'blijspel' op eigen krachten de wereld in op zoek naar een nieuwe toe komst? Regisseuse Rhoda Le vine geeft er geen antwoord op, maar het spel van de jonge geliefde geeft in de loop van de voorstelling wel aan, dat naïve teit en onvolgroeide gedrag spatronen het leven tot op dat moment beheersen. Het door de cynische Don Alfonso op stapel gezette spelletje kan derhalve als katalysator ge werkt hebben en de oorzaak zijn geweest van een versnelde groei naar volwassenheid. Zowel de oorspronkelijke verlo ving als de daarna aangegane verbintenissen moeten dan op gevat worden als uitvloeisels van puberale verliefdheden of oppervlakkige flirtations. Het werkelijke leven begint na het vallen van het doek, als elk van de hoofdfiguren een nieuwe le venshouding moet vinden, ook Don Alfonso, die dit resultaat van zijn weddenschap kenne lijk niet voorzien had. Voor een dergelijke benadering had de Ned. Operastichting een voorbeeldige bezetting op de been gebracht. Roberta Ale xander en Hilda Harris bleken aan elkaar gewaagd als twee speelse, lichtelijk frivole zus ters en de overeenkomst in huidskleur gaf hun spel zonder meer een extra charme. Vocaal waren zij trouwens even eens aan elkaar gewaagd en daardoor kwamen zij in hun aria's en duetten toch beter over het voetlicht dan tenor Laurence Dale en bariton Jake Gardner, die beiden wel over uitstekend stemmateriaal be schikten, maar die tijdens de Rotterdamse voorstelling alle bei stroef overkwamen. De ge raffineerde maar tevens kei harde Despina is natuurlijk een kolfje naar de hand van Thea van der Putten, onze spe cialiste in het vertolken van dienstmeisjes, maar Julian Pa trick- heeft zowel de autoriteit als de ironie voor een overtui gende Don Alfonso. Helaas werd de regie van Rhoda Levine ook weer gekenmerkt door een gebrek aan logica en sociaal inzicht, en door het op treden van een aantal persona ges die geen enkele functie hadden en die alleen maar dienden om voor 'levendig heid' te zorgen. Het contact tussen het Utrechts Symfonie Orkest en de solisten was mini maal, maar het lijkt er op dat dirigent Vittorio Negri aan een algehele bijscholing toe is. Zijn Mozart-stijl (coupures, een overmaat aan appoggiatura's, druk klavecimbelspel) behoort in elk geval al enkele decennia tot het verleden. PAUL KORENHOF. Scène uit het tweede deel van 'Polemos' met Elso Boll als gouverneur- generaal Benthem de Haghebere zittend in wit kostuumen achter hem Michiel Hennus als professor Alink. (foto Kees de GraafT) 'Polemos', een Holland-Festivalpro- duktie door Instituut Houtappel. Decor/regie/algehele leiding: Geert Voskamp en Lambertus Lambregts. Gezien op 1 juni in Mickery in Amsterdam. Aldaar nog te zien tot en met 17 juni (be halve op maandag). AMSTERDAM - Het Instituut Houtappel (dat meer in de fan tasiewereld dan in de werkelijkheid bestaat, maar toch al wel voor de nodige eve nementen heeft gezorgd) be staat uit en wordt geleid door Geert Voskamp en Lambertus Lambregts. De toneelproduk- tie 'Polemos' hebben zij in op dracht van het Amsterdams Fonds voor de Kunst geschre- 'Polemos' is het aan het Oud- Grieks ontleende woord voor oorlog en gaat voornamelijk over de capitulatiebijeenkomst van het KNIL in maart 1942, waarover nog steeds geen dui delijkheid is. In drie delen wordt deze bijeenkomst als uitgangspunt gekozen; niet om tot een veelzijdige historische reconstructie er van te komen, maar om van het thema strijd Music Concert with Film door Mere dith Monk en Vocal Ensemble. Programma bestaande uit 5 delen: Solos for Voice and Piano (1972- 1973), Film uit Quarry (1976), Waltz uit Turtle Dreams (1981), Fragment uit Ellis Island (1979), Dolmen Music (1979). Uitvoeren den: Meredith Monk, Andrea Goodman, Naaz Hosseini, Gail Turner, Robert Een, Paul Lang- land, Ron Roxbury, Steve Loc- kwood en Nicky Paraiso. Gezien U 6 Stadsschouwburg Rotterdam. ROTTERDAM - Meredith Monk behoort sinds het eind van de jaren zestig tot de voorhoede van de Newyorkse avantgarde. In Nederland is ze echter pas éénmaal eerder geweest. In 1975 haalde Mickery haar hier naar toe met haar muziekthea- terproduktie "The education of the Girlchild". Wat de rede nen ook mogen zijn dat ze niet vaker in ons land was te zien, deze week kan het Nederland se publiek de schade voor een klein deel inhalen. Dat velen naar haar komst hadden uitge keken bleek wel uit het feit dat de voorstelling 'Turtle Dreams' al na 1 xh uur na de opening van de kaartenmarkt van het Hol land Festival volledig was uit verkocht. Wat minder belangstelling is er voor het andere programma dat ze samen met haar groep The House hier brengt. In 'Mu sic Concert with Film' laat ze zien waar ze de afgelopen tien jaar mee bezig is geweest. En dat is nogal wat. Hoewel van origine zangeres en componis te besefte ze pas tijdens haar bemoeienis met dans dat ook de stem net zo individueel en flexibel als het lichaam zou moeten zijn. In hoeverre ze ook als choreografe, regisseuse en filmmaakster haar eigen weg heeft gevonden was in dit over zichtsprogramma moeilijk te beoordelen, maar dat ze er in is geslaagd zichzelf en de leden van haar groep een stemtech- niek en -geluid eigen te maken dat behalve zeer verrassend, ook boeiend en soms zelfs meeslepend is, bewees de mi nutenlange ovatie aan het eind van de avond. Dat applaus gold echter zeker niet de twee filmfragmenten die werden vertoond. Behalve dat ze de spelers de gelegen heid boden zich om te kleden en voor te bereiden op het vol gende programma-onderdeel, konden ze door hun korte leng te en zonder steun van enige inleiding nauwelijks inzicht geven in de filmische kwalitei ten van Monk. Door dit gebrek aan kontekst en door de hoor baar snorrende projektor en de slechte beeldkwaliteit ont stond er in de zaal een giecheli ge sfeer van een avondje vakantiedia's kijken. Maar Monk was de avond al sterk begonnen met vier zang nummers uit eerdere theater- produkties. Zichzelf sober be geleidend op de piano dwong zij respekt af door haar zeer on gewone maar uiterst gedisci plineerde stemtechniek. De klanken die zij voortbracht, want slechts sporadisch waren lettergrepen of woorden her kenbaar, riepen bij mij gedach ten op aan Afrikaanse talen die gebruik maken van de glottis slag, aan jodelen of hikkend la chen of aan het geluid dat ik zelf produceerde als ik vroeger bij mijn moeder achterop de fiets zat en op een straatje met kinderkopjes een langgerekte A liet klinken. Het meest tot hun recht kwamen Monk's compositorische kwa liteiten in de twee nummers voor haar hele ensemble. 'Waltz' liet duidelijk haar ver wantschap zien met de mini mal-art principes van mensen als Philip Glass, Lucinda Childs en Robert Wilson. Uniek is Monk in haar combi natie van minimale bewegin gen en synthesizermuziek met haar expressieve, haast extati sche zang. Dramatisch was dit contrast terug te vinden in de manier waarop de vier spelers voortdurend met elkaar en op de driekwartsmaat van de wals geometrische figuren maak ten, maar desondanks geen contakt konden of wilden ma ken. De enkele keer dat één van hen dat wel probeerde viel, hoewel dat moment zeer kort was, daardoor des te meer op. 'Dolmen Music' (dolmen zijn de Franse broertjes van onze Drentse hunebedden) was een bij vlagen humoristisch spreekgezang voor drie man nen, drie vrouwen en een cello. Hoewel er geen verstaanbaar woord werd gezongen leek het een samenkomst van druïden onder de heilige eik. Hoewel dit laatste nummer me net iets te lang en net iets te jolig was, deed dat niets af van mijn gro te waardering voor deze zeer aparte stemtechniek. In iets gewijzigde vorm is "Music Concert with Film" nog te zien op 7/6 en 8/6 in de Stads schouwburg in Amsterdam. MARC VAN DER VELDEN 'Extase' van Dick Raaijmakers, uit gevoerd door Cees van Zeeland, Hein Fiedeldij Dop en Dick Raaij makers in het repetitielokaal van Frascati. Gezien op zaterdag 2 ju ni. Volgende voorstellingen op 7, 8, 9, 14, 15 en 16 juni. (Aanvang 24.00 uur). AMSTERDAM - Met het korte programma 'Extase' laat Dick Raaijmakers zich zien als de maker van zijn eigen theater- produktie. De handeling is mi nimaal: de componist Chaus- son valt met zijn fiets tegen de grond en sterft bijna onmiddel lijk aan een schedelbreuk (1899) terwijl ondertussen zijn collega Duparc gelijktijdig op rijst uit en neerdaalt in een lig stoel. Dat is letterlijk alles wat er ge beurt, maar door middel van een mechanische constructie is Raaijmakers er in geslaagd deze twee bewegingen door twee 'acteurs' te laten uitvoe ren in een extreem uitgerekte slow-motion-sequens van bij na een half uur. Het gevaar van langdradig verdwijnt echter snel, doordat Raaijmakers de slow-motion dermate tot in het extreme weet door te voeren, dat er een bijna onwezenlijke theatrale spanning wordt op geroepen. Een sterk functioneel hulpmid del daarbij is een strakke en nergens opdringerige achter grond van elektronische mu ziek, soms doorbroken door een kort motief uit 'Salome' van Richard Strauss en aan het slot overgaand in een histori sche opname van het lied 'Ex tase' van Duparc. De verlei ding hieraan allerlei diepzinni ge theorieën op te hangen is groot (waarbij men zich boven dien kan afvragen waarom Raaijmakers wel 'Salome' ci teerde en niet Wagners Tris tan', waarmee Chausson een bijzondere band had). Dit lijkt echter typisch een van die voorstellingen, die door ie dere toeschouwer volledig an ders worden ervaren, zodat elk getheoretiseer bij voorbaat niet meer is dan een zuiver subjectieve impressie. Een pu blieksonderzoek na afloop van 'Extase' zou misschien boeien der resultaten kunnen opleve- PAUL KORENHOF 'De Soundman I' van Dick Raaijma kers. 'Soundmen' door Toneel groep Baal onder regie van Leo nard Frank. "Ow!" door muziek groep Hoketus. Gehoord in Fras cati op zaterdag 2 juni. Volgende uitvoeringen t/m 16 juni behalve's zondags. (Aanvang 21.30 uur). AMSTERDAM - Tegenover het tijdschrift 'Muziek Dans' zet te Dick Raaijmakers zijn be zwaren uiteen tegen de aandui ding 'centrale componist van het Holland Festival', maar daarmee verandert hij niets aan het feit dat hij met o.a. drie theaterprogramma's wel dege lijk een centrale positie in neemt. De vraag is alleen in hoeverre Raaijmakers als 'componist' beschouwd moet worden (en ook dat zal voor menigeen geen vraag zijn...). In twee programma's, die beide luisteren naar de titel 'De Soundmen', presenteert Raam makers een vijftal variaties op de soundtrack van 'Nightowis de eerste geluidsfilm van Stan Laurel en Oliver Hardy. In het eerste programma zijn dat er twee, waarvan de eerste, 'Soundmen' in samenwerking met Baal, een pretentieloos maar amusant brokje effect- werk is geworden. In de grote zaal van Frascati heeft decor ontwerper Paul Gallis over de gehele lengte een enorme hou ten machinerie in drie etages laten bouwen, dat doet denken aan een tot gigantische propor ties opgeblazen trucagekast van de hoorspelkern. Op twee schermen wordt dan (in ge deelten) "Nightowls" ver toond, maar alle bijbehorende geluidseffecten worden door leden van de Toneelgroep Baal uit dit decor tevoorschijn ge toverd, waarbij juist het natu ralisme in deze geluidsnaboot singen voor absurde effecten zorgt. De voorstelling drijft echter op Laurel en Hardy (daar kunnen geen Raaijma kers en geen Baal tegenop) en wordt helaas een beetje lang dradig'als de 'geluidstechnici' tegen het einde de macht gaan overnemen. Ook een geluids decor is een decor en een decor kan een heleboel doen. maar het kan beter niet de hoofdrol gaan spelen. Het onderdeel "Ow!" na de pau ze is aanzienlijk minder onder houdend en verleidde menige toeschouwer tot een overhaast vertrek. Met een merkwaardig instrumentarium van lange planken, een enorme stalen hoepel en nog enkele lawaai- instrumenten laat Raaijmakers de valpartijen (ramen, deuren. mensen) uit de film naspelen, maar nu zonder de bijbehoren de beelden. Van structuur lijkt in dit werk nauwelijks sprake en de veroorzaakte hoeveelhe den decibels bereiken meteen in het begin al een niveau dat geen enkele climax meer toe laat. Het gevolg is georgani seerd lawaai waaraan ieder verrassingseffect ontbreekt, daar elk geluid vooraf voor spelbaar is, zelfs de verrassing van een klap die niet doorgaat. Soundmen II' met de overige drie variaties gaat vrijdag a.s. in première. PAUL KORENHOF en manipulatie een literaire be werking te geven. Dat klinkt vaag, maar dat blijft de voor stelling ook. De drie delen zijn alleen al in tijdsduur zeer onevenwichtig samengesteld. Het eerste deel is een monoloog van bijna een uur. Daarentegen duurt het tweede deel, dat de capitulatie bijeenkomst toont, slechts tien minuten. Het laatste deel heeft de vorm van een hoorzitting en duurt weer iets langer. Aan het begin van de voorstel ling zien we "een man" in een soort cel. Deze ruimte, waarin hij zijn zelfonderzoek ver woordt, wordt steeds feller be licht en, naarmate het uur ver strijkt, dooft het licht geleide lijk. Het is eigenlijk het enige, wat er op het toneel gebeurt. Even zien we nog in de duiste re achtergrond een soldaat wachtlopen, maar daarmee is dan ook alles aangegeven. Dat is dus zeer kaal, waardoor al le aandacht op de gesproken tekst wordt gericht. En juist deze tekst wordt vrijwel zon der pauze uitgesproken op een manier, die moeilijk te volgen is. Nu moet hier een klein voor behoud worden gemaakt, want acteur René Frank heeft deze rol ruim een week voor de eer ste voorstelling overgenomen, nadat Guido Lauwaert, die aanvankelijk de monoloog zou uitspreken, onverwachts af haakte. Toch neemt dat niet weg, dat door het spel van René Frank de betekenis van zijn tekst deels verloren ging. Gezien de uiterst sobere enscenering (hij staat achter een lessenaar) kan dat onmogelijk de bedoeling zijn geweest. Op het" achterto neel speelt het tweede deel van deze produktie. Deze korte scène werd fraai inge leid door een schaduwenspel, waarbij een bandopname van een Jittisch sprekend persoon te beluisteren is. Deze kunst taal is speciaal voor deze voor stelling ontwikkeld en klinkt voor leken als het Japans. Op zichzelf is zo'n kunsttaal wel interessant, maar als geluids fragment bij een toneelpro- duktie heeft deze vondst geen zinvolle functie. 'Polemos' eindigt met een ge deelte van de hoorzitting door de Parlementaire Enquête commissie Varkenvisser. Dit deel is zeer overtuigend en beantwoordt waarschijnlijk het meest aan hetgeen de beide schrijvers voor ogen stond: een woordenspel, dat de visie op de historische gebeurtenissen nauwelijks verandert. Ge hoord wordt hier profesoor Alink, voormalig attaché/tolk in Nederlands-Jeënie (ook in de naamgeving zit namelijk een fictief element). De scène eindigt zeer abrupt, als Alink (ftaai onderkoeld ge speeld door Michiel Hennus) de 'stille krachten' bespot. Hoewel de capitulatiebespre king als uitgangspunt dus een duidelijk verbindingselement vormt, is 'Polemos' uiteinde lijk toch teleurstellend, omdat de uitwerking van de drie de len niet altijd zorgvuldig en zinvol overkomt en een one venwichtige indruk achterlaat. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11